VALSTYBINĖ KAINŲ IR ENERGETIKOS KONTROLĖS KOMISIJA

 

N U T A R I M A S

DĖL ELEKTROS ENERGIJOS IR REZERVINĖS GALIOS KAINOS REGULIAVIMO TVARKOS GAMINTOJAMS IR NEPRIKLAUSOMIEMS TIEKĖJAMS, UŽIMANTIEMS DAUGIAU KAIP 25 PROCENTUS RINKOS

 

2001 m. lapkričio 19 d. Nr. 112

Vilnius

 

Atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo 33 straipsnį, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija nutaria patvirtinti Elektros energijos ir rezervinės galios kainos reguliavimo tvarką gamintojams ir nepriklausomiems tiekėjams, užimantiems daugiau kaip 25 procentus rinkos (pridedama).

 

 

PIRMININKAS                                                                                 VIDMANTAS JANKAUSKAS


PATVIRTINTA

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos 2001 m. lapkričio 19 d.

nutarimu Nr. 112

 

ELEKTROS ENERGIJOS IR REZERVINĖS GALIOS KAINOS REGULIAVIMO TVARKA GAMINTOJAMS IR NEPRIKLAUSOMIEMS TIEKĖJAMS, UŽIMANTIEMS DAUGIAU KAIP 25 PROCENTUS RINKOS

 

I. BENDROJI DALIS

 

1. Pagal šią tvarką, vadovaujantis Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo 33 str. 1 dalimi, nustatoma parduodamos elektros energijos ir rezervinės galios kainos reguliavimo tvarka gamintojams, jei jie turi elektros energijos gamybos ar rezervinės galios pajėgumus, kuriuos panaudoję užima daugiau kaip 25 procentus parduodamos elektros energijos ar rezervinės galios rinkos Lietuvoje. Gamintojai gali parduoti elektros energiją tiesiai vartotojams tik turėdami nepriklausomo tiekėjo licenciją.

2. Vadovaujantis Elektros energetikos įstatymu, kitų gamintojų ir nepriklausomų tiekėjų licencijas turinčių gamintojų parduodamos elektros energijos ir rezervinės galios kainos nereguliuojamos. Jos nustatomos sutarties šalių tarpusavio susitarimu arba aukcione.

3. Pagal šią tvarką yra nustatomos parduodamos elektros energijos ir galios kainos, kurių negali viršyti gamintojas, sudarydamas sutartis su laisvaisiais vartotojais arba tiekėjais dėl elektros energijos ir galios pirkimo. Gamintojas, prisiimdamas sau riziką nesurinkti būtinų pajamų, su laisvaisiais vartotojais ar tiekėjais gali sudaryti sutartį dėl elektros energijos ir galios pirkimo mažesne kaina, nei apskaičiuota pagal šią tvarką.

4. Pagrindinės šios tvarkos sąvokos:

4.1. Energijos tarifas – kainos dedamoji, skirta kintamosioms sąnaudoms padengti.

4.2. Galios kaina – kainos dedamoji, skirta įrenginių, kurie gali būti naudojami elektros energijos gamybai, sąlygiškai pastovioms sąnaudoms ir pelnui padengti.

4.3. Kintamosios sąnaudos – gamintojo sąnaudos, skirtos kurui pirkti, atvežti ir jį saugoti, taip kitos sąnaudos, kurių dydis tiesiogiai priklauso nuo pagaminto elektros energijos kiekio.

4.4. Sąlygiškai pastovios sąnaudos – gamintojo sąnaudos, kurių dydis nepriklauso nuo pagaminto ar patiekto elektros energijos kiekio.

4.5. Rezervinė galia – tai paruošti darbui elektros energiją generuojantys įrenginiai, kurie elektros energijos gamybai naudojami tik pagal Perdavimo tinklo operatoriaus dispečerinio centro duotą komandą, tada, kai nenumatytais atvejais sumažėja elektros energijos gamyba arba išauga jos suvartojimas.

4.6. Rezervinę galią elektros energijos tiekimo kokybės ir patikimumo laipsniui užtikrinti užsako Perdavimo tinklo operatorius, kuris pasirenka užsakomos rezervinės galios šaltinį ir nustato rezervinės galios kiekį, priklausomai nuo energetinės sistemos poreikio atitinkamo rezervo rūšiai.

4.7. Rezervinės galios kaina – tai kainos dedamoji, kuri turi padengti Perdavimo tinklo operatoriaus užsakytų, rezerve esančių įrenginių išlaikymui skirtas sąlygiškai pastovias sąnaudas ir pelną.

4.8. Nepanaudota rezervinė galia – tai skirtumas tarp Perdavimo tinklo operatoriaus numatytos užsakyti vidutinės metinės ir faktiškai užsakytos rezervinės galios.

4.9. Kompensacija už nepanaudotą rezervinę galią – mokėjimai už nepanaudotą rezervinę galią, skaičiuojami rezervinės galios kaina.

 

II. Elektros energijos kainos reguliavimo tvarka gamintojams, užimantiems daugiau kaip 25 procentus elektros energijos pardavimų rinkos Lietuvoje

 

5. Pagal šią tvarką elektros energijos kaina diferencijuojama į galios ir energijos dedamąsias. Galios dedamoji skirta įmonės sąlygiškai pastovioms sąnaudoms ir pelnui, o energijos dedamoji skirta kintamosioms įmonės sąnaudoms dengti.

6. Pajamos už galią surenkamos per galios kainą už 1 deklaruojamos galios MW.

7. Pajamos už elektros energiją surenkamos per energijos tarifą – ct/ kWh.

8. Galios kainos nustatymas:

8.1. Elektros energijos gamintojas sudaro planuojamą metinį darbo grafiką, įvertinantį įrenginių remonto laikotarpius bei savas reikmes, ir apskaičiuoja maksimaliai galimą per metus patiekti elektros energijos kiekį – mln. kWh.

8.2. Elektros energijos gamintojas apskaičiuoja vidutinę metinę deklaruojamą galią pagal formulę:

 

Gd = Emax / 8760, MW,                                                                      (1)

čia:

Gd – vidutinė metinė deklaruojama galia, MW,

Emax – maksimaliai galimas patiekti elektros energijos kiekis per metus, mln. kWh.

8.3. Elektros energijos gamintojas apskaičiuoja būtinas sąlygiškai pastovias sąnaudas maksimaliai galimam patiekti elektros energijos kiekiui.

Sąnaudos apskaičiuojamos tokia tvarka:

8.3.1. Sąlygiškai pastovios sąnaudos nustatomos tiesioginiu skaičiavimu. Šioms sąnaudoms priskiriama planuojama sunaudoti pirktų žaliavų ir medžiagų vertė, inventoriaus nusidėvėjimas, taip pat išlaidos už kitų įmonių suteiktas transporto, pašto, telefono, telegrafo, pagrindinių gamybinių fondų remonto paslaugas, patalpų nuomos, informacijos apdorojimo, piniginių operacijų atlikimo, komandiruočių bei kitos sąnaudos, nurodomos Finansų ministerijos norminiuose dokumentuose.

8.3.2. Nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos apskaičiuojamos atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtus norminius aktus dėl ilgalaikio turto nusidėvėjimo normatyvų indeksavimo.

8.3.3. Apmokėjimo už darbą sąnaudas sudaro įmonės personalo suskaičiuotas visų rūšių darbo užmokestis už atliktą darbą arba dirbtą laiką. Šios sąnaudos apskaičiuojamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo apmokėjimo įstatymu.

8.3.4. Apskaičiavus apmokėjimo už darbą sąnaudas, pagal Vyriausybės nustatytus normatyvus suskaičiuojamos sąnaudos socialiniam draudimui.

8.3.5. Mokesčiai už žemę, valstybinius gamtos išteklius, už aplinkos teršimą, turto, kelių mokestis, akcizo mokestis apskaičiuojamas, vadovaujantis galiojančiais normatyvais ir limitais, kurie nustatyti Lietuvos Respublikos įstatymais.

8.3.6. „Palūkanos už kreditus“ apskaičiuojamos, įvertinant tai, kokia bus išmokama palūkanų ir įmokų už paskolų garantijas suma.

8.3.7. „Pirkimo PVM dalis įskaičiuojama į savikainą“ apskaičiuojama pagal Pridėtinės vertės mokesčio įstatymą ir remiantis Finansų ministerijos norminiais dokumentais.

8.4. IAE atveju į sąlygiškai pastovias sąnaudas papildomai įtraukiamos tokios sąnaudos:

8.4.1. „Rėmimo fondas“. Čia įskaitomos vietos savivaldos institucijų, kurių teritorija ar jos dalis yra atominės elektrinės stebėjimo zonoje, lėšos rėmimo fondui. Sąnaudos apskaičiuojamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

8.4.2. „Atskaitymai eksploatavimo nutraukimo fondui sudaryti“. Čia įskaitomos lėšos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo išlaidoms padengti. Šių atskaitymų dydis nustatomas Vyriausybės nutarimais.

8.5. Gamintojas apskaičiuoja normatyvinį pelną, kuris įskaičiuojamas į galios kainą. Pelno norma nuo įmonės įstatinio kapitalo neturi viršyti Lietuvos Respublikos valstybės vertybinių popierių metinių palūkanų normos pakeltos 2 punktais.

8.6. Nustatoma galios kaina – tūkst. Lt /MW per metus, kuri reikalui esant gali būti perskaičiuota kitam laikui, pvz., mėnesiui, parai, valandai. Metinis valandų skaičius yra 8760 valandų.

Galios kaina apskaičiuojama – būtinas gamintojo sąlygiškai pastovias sąnaudas maksimaliai galimam patiekti elektros energijos kiekiui ir pelną padalijus iš vidutinės metinės deklaruojamos galios:

 

Tg = (Sp+ Pn)/Gd, tūkst. Lt /MW metams,                                        (2)

čia:

Tg – galios kaina tūkst. Lt/MW metams, ji gali būti apskaičiuota ir kitiems periodams (mėnesiui, parai ir t. t.),

Sp- gamintojo apskaičiuotos sąlygiškai pastovios sąnaudos maksimaliai galimam patiekti elektros energijos kiekiui, mln. Lt,

pn – gamintojo apskaičiuotas normatyvinis pelnas, mln. Lt.

9. Energijos tarifo nustatymas:

9.1. Gamintojas apskaičiuoja maksimalios gamybos kintamąsias sąnaudas, kurias sudaro kuro pirkimo, jo atvežimo bei saugojimo sąnaudos, taip pat kitos sąnaudos, kurių dydis tiesiogiai priklauso nuo pagaminto elektros energijos kiekio.

IAE atveju į kintamąsias sąnaudas įskaičiuojamos ir išlaidos panaudotam branduoliniam kurui tvarkyti.

9.2. Nustatomas elektros energijos tarifas, ct/kWh.

Elektros energijos tarifas apskaičiuojamas kintamąsias sąnaudas padalijus iš maksimaliai galimo, įvertinant įrenginių remonto grafikus ir savas reikmes, patiekti energijos kiekio planuojamais metais:

 

Te =Sk / Emax, ct/kWh,                                                                       (3)

čia:

Te – energijos tarifas, ct/kWh,

Sk – kintamosios sąnaudos, mln. Lt,

E max – įmonės numatomas, įvertinant įrenginių darbo grafiką ir savas reikmes, maksimaliai galimas patiekti elektros energijos kiekis, mln. kWh.

9.3.Skaičiuojant elektros energijos kainą Lietuvos elektrinėje pagamintai energijai, sąlyginio kuro sunaudojimo apskaičiavimui turi būti taikomas koeficientas, koreguojantis lyginamąsias kuro sąnaudas pagal planuojamos elektros energijos gamybos apimtis.

10. Konkrečias galios ir elektros energijos kainas, paskaičiuotas pagal šią tvarką, nustato ir tvirtina įmonės valdymo organas, turintis atitinkamus įgaliojimus.

11. Už nupirktą pagal pirkimo-pardavimo sutartį elektros energiją ir galią atsiskaitoma neviršijant pagal šią tvarką nustatytų kainos dedamųjų.

12. Ne vėliau kaip kiekvienų metų spalio 1 d. gamintojas, užimantis daugiau kaip 25 % elektros energijos pardavimų rinkos Lietuvoje, pristato Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (toliau – Komisija) patvirtintų kainų apskaičiavimus nustatytų kainų pagrįstumui patikrinti. Komisijai peržiūrėjus pateiktas kainas gali būti pasirašomos sutartys su tiekėjais dėl galios ir energijos pirkimo.

13. Perkant elektros energiją, galios kiekis apskaičiuojamas numatytą nupirkti elektros energijos kiekį dalijant iš elektros energijos pirkimo laiko trukmės. Gaunama galia apmokama neviršijant nustatytos kainos už galią atitinkamam periodui.

 

III. Rezervinės galios kainos reguliavimo tvarka gamintojams, užimantiems daugiau kaip 25 procentus rezervinės galios rinkos

 

14. Šioje tvarkoje aprašomos trys galios rezervo būklės:

14.1. Šaltas galios rezervas – tai pagrindinių elektros energiją generuojančių įrenginių būklė, kai įrenginiai nedirba, bet gali pradėti generuoti elektros energiją ir pasiekti deklaruojamos galios būseną per laiką, nustatytą šių įrenginių techninės eksploatacijos instrukcijose.

14.2. Besisukantis galios rezervas – tai pagrindinių elektros energiją generuojančių įrenginių būklė, kuomet įrenginiai dirba ne visu pajėgumu ir gali pasiekti deklaruojamos galios būseną greičiu (MW/min.), nustatytu šių įrenginių techninės eksploatacijos instrukcijose.

14.3. Operatyvinis galios rezervas – tai pagrindinių elektros energiją generuojančių įrenginių būklė, kai jie gali būti momentaliai paleisti ir pradėti generuoti elektros energiją bet kuriuo metu per jų techninėse charakteristikose nustatytą laiką.

15. Rezervinės galios kaina gamintojui, užimančiam daugiau kaip 25 procentus rezervinės galios rinkos, nustatoma pagal tokią tvarką:

15.1. Įmonės valdymo organas patvirtina būtinas sąlygiškai pastovias sąnaudas, kurios apskaičiuojamos taip pat, kaip ir anksčiau nurodytoje elektros energijos gamintojų, užimančių daugiau kaip 25 procentus rinkos kainos reguliavimo tvarkoje.

15.2. Įmonės valdymo organas patvirtina pelno normą nuo įstatinio kapitalo, kuri neturi viršyti Lietuvos Respublikos valstybės vertybinių popierių metinių palūkanų normos pakeltos 2 punktais, mln. Lt.

15.3. Apskaičiuojama rezervinės galios kaina – tūkst. Lt/MW metams ar kitam pasirinktam laikui pagal formulę:

 

Tr=(Sp +Pn)/Gv, tūkst. Lt/MW metams,                                           (4)

čia:

Tr – rezervinės galios kaina tūkst. Lt/MW metams ar kitam pasirinktam laikui,

Sp – patvirtintos būtinosios sąlygiškai pastovios sąnaudos, reikalingos viso elektrinės galingumo išlaikymui, mln. Lt,

Pn – patvirtintas normatyvinis pelnas, mln. Lt,

Gv – perdavimo tinklo operatoriaus numatoma užsakyti vidutinė metinė rezervinė galia plius naudojama vidutinė metinė galia, MW. Panaudotos galios kaina tokia pati kaip rezervinės galios kaina.

15.4. Sudarius sutartį dėl šalto galios rezervo pirkimo, šie rezerve esantys įrenginiai gali būti naudojami elektros energijos gamybai tik Perdavimo tinklo operatoriaus nurodymu.

16. Be šalto galios rezervo, Perdavimo tinklo operatorius gali užsakyti ir besisukantį galios rezervą.

17. Besisukančio rezervo kaina nustatoma rezervinės galios kainą dauginant iš koeficiento, kuris įvertina papildomas kuro sąnaudas:

 

Tbes = k x T r,                                                                                      (5)

čia T r – tai rezervinės galios kaina, Lt/MW per laiko vienetą.

18. Perdavimo tinklo operatoriui nustačius, kad gamintojas nepatiekė ar negali patiekti šalto ar besisukančio galios rezervo nustatyto kiekio, jis gali atsisakyti visai ar iš dalies sumokėti už atitinkamą rezervinės galios rūšį. Dalinio mokėjimo ar nemokėjimo už atitinkamą rezervinės galios rūšį tvarka nustatoma sutartyse dėl rezervinės galios pirkimo tarp gamintojo ir Perdavimo tinklo operatoriaus.

19. Operatyvinio galios rezervo kaina – tai Kruonio HAE 75 % sąlygiškai pastovių sąnaudų padalyta iš maksimaliai būtinos operatyvinės galios apimties – 600 MW.

20. Jei sutarčių dėl rezervinės galios pirkimo tarp Perdavimo tinklo operatoriaus ir gamintojo galiojimo laikotarpiu Perdavimo tinklo operatorius užsakys mažesnę nei sutartyse nurodytą vidutinę metinę rezervinę galią, tai Perdavimo tinklo operatorius kompensuos gamintojo negautas pajamas už rezervinę galią, sumokėdamas už vidutinės metinės ir faktiškai užsakytos rezervinės galios skirtumą.

21. Mokėjimai už nepanaudotą rezervinę galią skaičiuojami nuo metų pradžios. Jie yra mažinami mokėjimų už panaudotą rezervinę galią dydžiu ir sankcijų, numatytų sutartyse tarp gamintojo ir Perdavimo tinklo operatoriaus, dydžiu, kai gamintojas iš dalies ar visai nepateikė deklaruojamo rezervinės galios arba visai ar iš dalies nepagamino užsakytos elektros energijos.

22. Pagal šią tvarką gamintojo, rezervinės galios rinkoje užimančio daugiau kaip 25 % rinkos, rezervinės galios kainos tikslinamos kasmet. Kiekvienų metų spalio 1 d. gamintojo, užimančio daugiau kaip 25 % rezervinės galios rinkos, valdymo organas patvirtina pastoviąsias sąnaudas ir nustato normatyvinį pelną kitiems metams. Su Perdavimo tinklo operatorium gamintojas suderina užsakomą vidutinę metinę rezervinę galią bei numatomą panaudoti galią ir pagal šią tvarką apskaičiuoja rezervinės galios kainą, kurią ir taiko sudarant sutartis tarp gamintojo ir Perdavimo tinklo operatoriaus dėl rezervinės galios pirkimo.

______________