LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1999 M. GEGUŽĖS 25 D. NUTARIMO NR. 653 „DĖL VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS LICENCIJAVIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2004 m. vasario 23 d. Nr. 205

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 25 d. nutarimą Nr. 653 „Dėl Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 47-1485) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS

LICENCIJAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo taisykles (pridedama).“.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                              Algirdas Brazauskas

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                            Juozas Olekas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1999 m. gegužės 25 d. nutarimu Nr. 653

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2004 m. vasario 23 d. nutarimo Nr. 205

redakcija)

 

VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAISLICENCIJAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo taisyklės (toliau vadinama – šios Taisyklės) nustato veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijos juridiniams asmenims išdavimą, patikslinimą, licencijos galiojimo sustabdymą, licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimą, licencijos panaikinimą, licencijuojamos veiklos sąlygas, jų laikymosi priežiūrą, licencijos turėtojų teises, pareigas ir atsakomybę, išskyrus tuos atvejus, kai licencijas išduoda Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 119-2771) nurodytos institucijos.

2. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Branduolinių medžiagų efektinis kilogramas – plutonio masė kilogramais; urano, kurio prisodrinimas 0,01 ir didesnis, masė kilogramais, padauginta iš įsodrinimo kvadrato; urano, kurio prisodrinimas mažesnis kaip 0,01 ir didesnis kaip 0,005, masė kilogramais, padauginta iš 0,0001; urano, kurio prisodrinimas 0, 005 ir mažesnis, torio masė kilogramais, padauginta iš 0,00005.

Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių fizinė sauga – visuma fizinių, techninių, administracinių ir organizacinių priemonių, užtikrinančių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių apsaugą nuo pagrobimo, pavogimo, sugadinimo ir panašiai.

Licencijos turėtojas – juridinis asmuo, turintis Radiacinės saugos centro išduotą licenciją, suteikiančią teisę verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, laikantis įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytų sąlygų ir reikalavimų.

Pareiškėjas – juridinis asmuo, kuris ketina verstis veikla, susijusia su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, ir kreipiasi į Radiacinės saugos centrą su paraiška gauti licenciją.

Valstybinė radiacinės saugos priežiūra ir kontrolė – visuma priemonių, kurių tikslas – organizuoti ir vykdyti juridinių asmenų veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais valstybinę priežiūrą ir kontrolę, vertinti, kaip jie vykdo įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytus radiacinės saugos reikalavimus, ir taikyti pažeidėjams nustatytas poveikio priemones.

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos paaiškintos Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme (Žin., 1999, Nr. 11-239).

3. Šių Taisyklių reikalavimai privalomi visiems juridiniams asmenims (toliau vadinama – juridiniai asmenys), kurie kreipiasi su paraiška gauti licenciją verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau vadinama – šaltiniai) ar yra licencijos turėtojai, taip pat licencijavimo procese dalyvaujančioms institucijoms ir ekspertams, valstybės institucijoms, vykdančioms valstybinę radiacinės saugos priežiūrą ir kontrolę.

4. Už licencijos išdavimą, licencijos dublikato išdavimą arba licencijos patikslinimą Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka imama nustatyto dydžio valstybės rinkliava.

 

II. LICENCIJUOJAMA VEIKLA

 

5. Be Radiacinės saugos centro išduotos licencijos draudžiama gaminti, naudoti, saugoti, montuoti, prižiūrėti, remontuoti, perdirbti, vežti šaltinius, jais prekiauti, tvarkyti (surinkti, rūšiuoti, apdoroti, laikyti, perdirbti, transportuoti, saugoti, nukenksminti) radioaktyviąsias atliekas.

6. Licencijos nereikia, kai:

6.1. vykdoma veikla su šaltiniais, kuriems taikomi nereguliuojamosios veiklos kriterijai;

6.2. transportuojami ir (ar) saugomi jonizuojančiosios spinduliuotės generatoriai.

 

III. LICENCIJAS IŠDUODANTI INSTITUCIJA

 

7. Radiacinės saugos centras išduoda ir patikslina licencijas verstis veikla su šaltiniais, sustabdo licencijų galiojimą, panaikina galiojimo sustabdymą ar panaikina galiojimą.

8. Pateiktiems licencijai gauti dokumentams nagrinėti ir vertinti Radiacinės saugos centras gali pasitelkti kitas institucijas ir ekspertus.

9. Radiacinės saugos centras privalo neatskleisti be pareiškėjo sutikimo tretiesiems asmenims pareiškėjo komercinių (gamybinių) paslapčių, kurias sužino nagrinėdamas licencijai gauti pateiktus dokumentus.

 

IV. LICENCIJŲ RŪŠYS

 

10. Nustatomos šių rūšių licencijos:

10.1. gaminti, naudoti, saugoti, prižiūrėti, remontuoti, perdirbti šaltinius, tvarkyti (surinkti, rūšiuoti, apdoroti, laikyti, perdirbti, saugoti, nukenksminti) radioaktyviąsias atliekas;

10.2. montuoti šaltinius;

10.3. prekiauti šaltiniais;

10.4. vežti šaltinius ir (ar) transportuoti radioaktyviąsias atliekas.

 

V. DOKUMENTAI, KURIŲ REIKIA LICENCIJAI GAUTI

 

11. Juridiniai asmenys, norintys gauti licenciją, turi pateikti Radiacinės saugos centrui nustatytos formos paraišką (paraiškos formą nustato Radiacinės saugos centras).

12. Juridiniai asmenys, norintys gauti licenciją gaminti, naudoti, saugoti, prižiūrėti, remontuoti, perdirbti šaltinius, tvarkyti (surinkti, rūšiuoti, apdoroti, laikyti, perdirbti, saugoti, nukenksminti) radioaktyviąsias atliekas, kartu su paraiška turi pateikti šiuos dokumentus:

12.1. juridinio asmens registravimo pažymėjimo kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka;

12.2. juridinio asmens steigimo dokumentų kopiją, patvirtintą teisės aktų nustatyta tvarka;

12.3. motyvuotą būsimosios veiklos su šaltiniais paaiškinimą;

12.4. darbuotojų radiacinės saugos programą, kurioje turi būti:

12.4.1. radiacinės saugos organizavimo ir valdymo struktūros aprašymas, įsakymo dėl asmens, atsakingo už radiacinę saugą įmonėje, paskyrimo, šio asmens kvalifikacinio radiacinės saugos pažymėjimo ir jo pareigybės aprašymo kopijos;

12.4.2. sąrašas darbuotojų (suskirstytų į A ir B kategorijas), kurie dirbs su šaltiniais, jų kvalifikacinį pasirengimą profesiniais ir radiacinės saugos klausimais patvirtinančių dokumentų kopijos;

12.4.3. A kategorijos darbuotojų sveikatos tikrinimo organizavimo tvarka ir jų sveikatos tikrinimo dokumentų kopijos;

12.4.4. darbuotojų apšvitos ir darbo vietų monitoringų atlikimo tvarka;

12.4.5. kiekvienos specialybės darbuotojo radiacinės saugos instrukcijos;

12.4.6. darbuotojų mokymo ir instruktavimo radiacinės saugos klausimais tvarka;

12.4.7. veiklos kokybės laidavimo programa ir jos įgyvendinimo priemonės;

12.4.8. kontroliuojamosios ir stebimosios zonų valdymo tvarka;

12.4.9. sąrašas naudojamų individualių saugos priemonių (nurodomas pavadinimas, švino ekvivalentas, įsigijimo ir paskutinės patikros datos);

12.4.10. radiacinių avarijų prevencijos ir likvidavimo planas;

12.4.11. radioaktyviųjų atliekų tvarkymo tvarka;

12.4.12. preliminarus veiklos su šaltiniais nutraukimo planas (jeigu planuojama veikla su uždaraisiais arba atviraisiais šaltiniais ir dalelių greitintuvais, kuriuose greitinamų dalelių energija didesnė negu 2 MeV ir dalelių pluošto vidutinė galia ne mažesnė negu 100 W);

12.4.13. šaltinių vežimo ir radioaktyviųjų atliekų transportavimo tvarka (jeigu planuojama veikla su uždaraisiais arba atviraisiais šaltiniais);

12.5. išsamią informaciją apie šaltinius: sertifikatų ir kitų techninių dokumentų kopijas;

12.6. šaltinių, radiacinės saugos įrangos, kitų įtaisų ir medžiagų, galinčių lemti papildomą žmonių apšvitą, radiacinės saugos reikalavimų atitiktį liudijančių dokumentų kopijoms;

12.7. šaltinių fizinės saugos aprašymą;

12.8. jeigu numatoma aplinkos tarša viršys nereguliuojamosios veiklos kriterijus, – Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka išduoto radioaktyviųjų teršalų išmetimo leidimo kopiją;

12.9. jeigu planuojama veikla su branduolinėmis medžiagomis, kurių masė mažesnė negu vienas efektinis kilogramas, – suderinimą su Valstybine atominės energetikos saugos inspekcija;

12.10. mokėjimo pavedimo su banko žyma arba kvito, patvirtinančio, kad sumokėta nustatytojo dydžio valstybės rinkliava, kopiją (pateikiama priėmus sprendimą išduoti licenciją).

13. Juridiniai asmenys, norintys naudoti šaltinius, esančius dūminiuose jutikliuose, ir norintys gauti šių Taisyklių 10.1 punkte nurodytą licenciją, su paraiška turi pateikti šių Taisyklių 12.1-12.3, 12.4.1, 12.4.10, 12.4.11, 12.5, 12.6 ir 12.7 punktuose nurodytus dokumentus.

14. Juridiniai asmenys, norintys gauti licenciją montuoti šaltinius, su paraiška turi pateikti šių Taisyklių 12.1-12.4 punktuose (išskyrus 12.4.8 ir 12.4.11-12.4.13 punktus) nurodytus dokumentus.

15. Juridiniai asmenys, norintys gauti licenciją prekiauti šaltiniais, su paraiška turi pateikti šių Taisyklių 12.1-12.4 (išskyrus 12.4.7, 12.4.8, 12.4.9, 12.4.11 ir 12.4.12 punktus), 12.6 ir 12.7 punktuose nurodytus dokumentus.

16. Juridiniai asmenys, norintys gauti licenciją vežti šaltinius ir (ar) transportuoti radioaktyviąsias atliekas, su paraiška turi pateikti šių Taisyklių 12.1, 12.2, 12.3, 12.4 (išskyrus 12.4.8, 12.4.11 ir 12.4.12 punktus) ir 12.7 punktuose nurodytus dokumentus, taip pat:

16.1. kelių transporto priemonių vairuotojo pasirengimo vežti 7-osios pavojingumo klasės (pagal Europos sutarties dėl pavojingų krovinių tarptautinio vežimo keliais (ADR) klasifikaciją) krovinius pažymėjimo kopiją;

16.2. informaciją apie transporto priemones (nurodomas kiekvienos transporto priemonės modelis, valstybinės registracijos numeris, papildoma įranga, priemonės radiacinei saugai užtikrinti).

17. Užsienio valstybių – Europos Sąjungos narių arba Europos Ekonominės Erdvės susitarimo dalyvių subjektai, Lietuvos Respublikoje norintys teikti vienkartines paslaugas šių Taisyklių reglamentuojamoje srityje, privalo apie tai prieš 30 kalendorinių dienų pranešti Radiacinės saugos centrui ir pateikti galiojančią licenciją verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, išduotą valstybėje – Europos Sąjungos ar Europos Ekonominės Erdvės narėje. Radiacinės saugos centras, išnagrinėjęs pateiktą informaciją, priima sprendimą dėl vienkartinio leidimo teikti paslaugas šių Taisyklių reglamentuojamoje srityje išdavimo ir apie tai per 10 darbo dienų raštu informuoja pareiškėją. Pranešimo apie vienkartinę paslaugą ir vienkartinio leidimo formą nustato Radiacinės saugos centras.

 

VI. DOKUMENTŲ NAGRINĖJIMAS

 

18. Radiacinės saugos centras per 30 kalendorinių dienų nuo visų dokumentų gavimo priima sprendimą išduoti licenciją arba jos neišduoti ir apie tai raštu informuoja pareiškėją.

19. Jeigu prieš išduodant licenciją reikia papildomos ekspertizės, apie tai Radiacinės saugos centras informuoja pareiškėją. Pareiškėjas organizuoja tokios ekspertizės atlikimą.

 

VII. LICENCIJOS IR JOS PRIEDO FORMŲ REKVIZITAI

 

20. Licencijos formą nustato Radiacinės saugos centras. Licencijoje nurodoma:

20.1. licenciją išdavusios institucijos pavadinimas;

20.2. licencijos išdavimo data ir numeris;

20.3. licencijos turėtojas (juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė);

20.4. licencijos rūšis (nurodomos rūšys veiklos, kuriai vykdyti išduodama licencija);

20.5. licenciją išdavusio pareigūno pareigos, vardas, pavardė. Licencija tvirtinama Radiacinės saugos centro antspaudu.

21. Licencijos originalą saugo licencijos turėtojas.

22. Išduodamas kiekvienos licencijos priedas, kurio formą nustato Radiacinės saugos centras. Priede nurodoma:

22.1. licencijos išdavimo numeris ir data;

22.2. įrašai apie licencijos priedo paskutinį pakeitimą;

22.3. licencijos turėtojas (juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas);

22.4. juridinio asmens vadovas (vardas, pavardė);

22.5. juridinio asmens buveinė, telefono, fakso numeriai, elektroninio pašto adresas;

22.6. asmuo, atsakingas už radiacinę saugą (vardas, pavardė, telefono numeris);

22.7. licencijos rūšis (nurodomos rūšys veiklos, kuriai vykdyti išduota licencija);

22.8. darbuotojų, kurie dirba su šaltiniais, sąrašas;

22.9. šaltinių sąrašas;

22.10. buveinė (-ės), kurioje (-se) vykdoma veikla su šaltiniu (-iais).

23. Kiekvienas licencijos turėtojo filialas ar atstovybė, kurioje vykdoma licencijuojama veikla, privalo turėti licencijos turėtojo vadovo parašu ir įmonės antspaudu, jeigu ji antspaudą privalo turėti, patvirtintas licencijos ir jos priedo kopijas.

24. Praradusiam licencijos originalą licencijos turėtojui, kuris pateikia raštišką motyvuotą paaiškinimą ir paraišką, Radiacinės saugos centras, išnagrinėjęs turimą informaciją, išduoda licencijos dublikatą su nauju numeriu (priėmęs atitinkamą sprendimą). Licencijos dublikatas ženklinamas žyma „Dublikatas“.

 

VIII. LICENCIJŲ REGISTRAVIMAS

 

25. Licencija išduodama neterminuotam laikui.

26. Radiacinės saugos centras atsako už išduotų licencijų registravimą ir jų apskaitos tvarkymą Radiacinės saugos centro nustatytos formos žurnale. Registruojami šie duomenys:

26.1. licencijos išdavimo data ir numeris;

26.2. licencijos turėtojas (juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė);

26.3. licencijos rūšis (nurodomos rūšys veiklos, kuriai vykdyti išduota licencija);

26.4. licencijos išdavimo data;

26.5. licencijos patikslinimo data;

26.6. licencijos dublikato išdavimo data;

26.7. licencijos galiojimo sustabdymo data;

26.8. licencijos galiojimo sustabdymo panaikinimo data;

26.9. licencijos galiojimo panaikinimo data.

 

IX. ATSISAKYMAS IŠDUOTI LICENCIJĄ

 

27. Išduoti licenciją atsisakoma, jeigu:

27.1. pateikti ne visi dokumentai, kurių reikia licencijai išduoti;

27.2. pateikti dokumentai neatitinka jiems keliamų reikalavimų;

27.3. valstybinės priežiūros ir kontrolės metu nustatyta, kad pateikti klaidingi, netikslūs, neišsamūs duomenys;

27.4. nesumokėta valstybės rinkliava už licencijos išdavimą.

 

X. LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGOS

 

28. Licencijuojama veikla vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu, kitais teisės aktais, reglamentuojančiais radiacinę saugą, taip pat šiomis Taisyklėmis.

29. Tik licencijoje įrašytas licencijos turėtojas turi teisę verstis licencijoje nurodyta veikla, o licencijos priede įrašyti darbuotojai – dirbti su licencijos priede išvardytais šaltiniais ir nurodytais adresais.

30. Licencijos turėtojas privalo:

30.1. saugoti licenciją. Licencijos turėtojas neturi teisės jos perduoti kitiems juridiniams asmenims, taip pat savo vardu jų įgalioti vykdyti licencijoje nurodytą veiklą;

30.2. laikytis licencijuojamos veiklos sąlygų;

30.3. užfiksavęs šaltinio dingimo, vagystės, pametimo arba sužalojimo faktą, nedelsdamas informuoti apie tai Radiacinės saugos centrą;

30.4. užtikrinti, kad licencijuojamos veiklos dokumentai būtų tinkamai tvarkomi, saugomi, atnaujinami ir teisės aktų nustatytais atvejais pateikiami Radiacinės saugos centrui ir kitoms institucijoms;

30.5. atsakingais už radiacinę saugą skirti turinčius reikiamą kvalifikaciją asmenis arba steigti tarnybas, atsakingas už radiacinę saugą, radiacinės saugos teisės aktų reikalavimams įgyvendinti, jų įgyvendinimui prižiūrėti;

30.6. užtikrinti, kad darbuotojai būtų reikiamos profesinės kvalifikacijos, teisės aktų nustatyta tvarka organizuoti jų mokymą ir instruktavimą radiacinės saugos klausimais;

30.7. užtikrinti darbuotojų radiacinę saugą, mažinti jų apšvitą;

30.8. atlikti darbuotojų apšvitos ir darbo vietų monitoringus Radiacinės saugos centro nustatyta tvarka;

30.9. jeigu ten, kur vykdoma veikla, lankosi gyventojai arba laikinai dirba kitų įmonių, įstaigų ar organizacijų darbuotojai, užtikrinti radiacinę šių asmenų saugą pagal Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo ir kitų radiacinės saugos teisės aktų reikalavimus;

30.10. imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų išvengta asmenų, kurie nenurodyti licencijos priede, kontakto su šaltiniais, išskyrus tuos asmenis, kurie turi valstybės institucijos išduotus įgaliojimus, taip pat asmenis, gaunančius apšvitą medicinos diagnostikos ir gydymo procedūrų metu, savanoriškai padedančius pacientams, dalyvaujančius medicinos ir biomedicinos moksliniuose tyrimuose;

30.11. periodiškai atnaujinti ir vykdyti veiklos kokybės laidavimo programas;

30.12. pateikti vykdomos veiklos radiacinės saugos ataskaitas Radiacinės saugos centro nustatyta tvarka;

30.13. teisės aktų nustatyta tvarka sudaryti ir teikti Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registrui darbuotojų sąrašą;

30.14. sudaryti šaltinių sąrašą, užtikrinti tinkamą šaltinių techninę būklę, saugą ir saugų naudojimą; teisės aktų nustatyta tvarka teikti Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registrui informaciją apie gautus, turimus, atiduotus laidoti šaltinius ir jonizuojančiosios spinduliuotės generatorius, kurių eksploatavimas baigtas;

30.15. paženklinti teisės aktų nustatyta tvarka šaltinius ir konteinerius, kuriuose laikomi šaltiniai, pateikti jų vartotojams informaciją apie apsaugą nuo jonizuojančiosios spinduliuotės;

30.16. užtikrinti deramą šaltinių kontrolę visą tą laiką, kurį jie yra pas licencijos turėtoją, neatsižvelgiant į licencijos galiojimą;

30.17. Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, su Radiacinės saugos centru suderintais terminais atiduoti laidoti netinkamus naudoti arba nebenaudojamus šaltinius arba tuos šaltinius, kuriuos po šaltinio techninės būklės ir vykdomos veiklos pobūdžio įvertinimo Radiacinės saugos centras reikalauja atiduoti laidoti;

30.18. įsitikinti, kad juridinis asmuo, kuriam parduodami ar perduodami šaltiniai, turi licenciją verstis veikla su šaltiniais (turintieji teisę parduoti ar perduoti naudoti šaltinius);

30.19. Radiacinės saugos centrui pareikalavus, teikti jam objektyvią informaciją apie veiklos sąlygas, gaminamus ar įvežamus, parduodamus, išvežamus iš Lietuvos Respublikos šaltinius, sudaryti tinkamas sąlygas bet kada atlikti licencijuojamos veiklos su šaltiniais sąlygų valstybinę radiacinės saugos priežiūrą ir kontrolę;

30.20. jeigu veikla susijusi su atviraisiais šaltiniais, vykdyti aplinkos taršos ir užterštumo radionuklidais monitoringą pagal Aplinkos ministerijos nustatytus reikalavimus;

30.21. neviršyti Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka išduotame radionuklidų išmetimo į aplinką leidime nurodytų radionuklidų ribinių aktyvumų;

30.22. jeigu licencijuojama veikla su šaltiniais susijusi su branduolinėmis medžiagomis, tvarkyti šių medžiagų apskaitą Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos nustatyta tvarka;

30.23. imtis radiacinės avarijos prevencijos priemonių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka laiku ir išsamiai informuoti Lietuvos Respublikos gyventojus, įgaliotas valstybės ir savivaldybės institucijas apie galimą veiklos pavojų, o įvykus radiacinei avarijai imtis veiksmų ir priemonių, kad būtų pašalintos kenksmingos žmonių sveikatai ir aplinkai jos priežastys ir padariniai, Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo, kitų teisės aktų nustatyta tvarka atlyginti žalą, padarytą žmonių sveikatai ir aplinkai dėl radiacinės saugos teisės norminių aktų pažeidimo, dėl kurio kaltas juridinis asmuo, turintis licenciją;

30.24. savo iniciatyva ar įgaliotoms valstybės ir savivaldybės institucijoms pareikalavus nutraukti veiklą, kuri neatitinka radiacinės saugos reikalavimų, ir apie tai per 10 darbo dienų raštu informuoti Radiacinės saugos centrą;

30.25. laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių radiacinę saugą ir šaltinių fizinę saugą, reikalavimų.

31. Pasikeitus bet kuriems iš pateiktų licencijai gauti duomenų, licencijos turėtojas privalo per 10 darbo dienų pateikti Radiacinės saugos centrui išsamią rašytinę informaciją apie pasikeitimą (pasikeitimus).

32. Gavęs licencijos turėtojo informaciją apie pasikeitusias veiklos su šaltiniais sąlygas, Radiacinės saugos centras, ją išnagrinėjęs, gali pareikalauti pateikti papildomus duomenis arba įvertina objektą radiacinės saugos požiūriu ir per 30 kalendorinių dienų nuo visų reikiamų dokumentų gavimo priima sprendimą dėl licencijos galiojimo arba licencijos priedo papildymo.

 

XI. LICENCIJOS TURĖTOJŲ TEISĖS

 

33. Licencijos turėtojas turi teisę:

33.1. verstis licencijoje nurodyta veikla;

33.2. gauti paaiškinimą, jeigu atsisakoma išduoti, patikslinti licenciją, išduoti licencijos dublikatą, licencijos galiojimas sustabdomas arba panaikinamas;

33.3. Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka apskųsti Radiacinės saugos centro sprendimą neišduoti licencijos, sustabdyti arba panaikinti jos galiojimą, nepatikslinti licencijos arba neišduoti licencijos dublikato.

 

XII. LICENCIJUOJAMOS VEIKLOS SĄLYGŲ LAIKYMOSI PRIEŽIŪRA

 

34. Radiacinės saugos centras atsako už licencijų išdavimo procedūros organizavimą, vykdo licencijos turėtojo veiklos valstybinę radiacinės saugos priežiūrą ir kontrolę.

35. Radiacinės saugos centras ir kitos valstybės institucijos pagal kompetenciją privalo įpareigoti licencijos turėtoją pašalinti nustatytus licencijuojamos veiklos trūkumus ir sąlygų pažeidimus.

36. Valstybės institucijos, pagal kompetenciją atliekančios kontrolę, privalo nedelsdamos raštu informuoti Radiacinės saugos centrą apie nustatytus licencijuojamos veiklos sąlygų pažeidimus, padarytus licencijos turėtojo.

37. Radiacinės saugos centras turi teisę sustabdyti ir panaikinti licencijos galiojimą, o kitos valstybės institucijos pagal kompetenciją teikti pasiūlymus dėl licencijos galiojimo sustabdymo, jeigu licencijos turėtojas nesilaiko licencijuojamos veiklos sąlygų, radiacinę saugą ir aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų arba šiurkščiai juos pažeidžia, pateikia ne visą arba klaidinančią informaciją apie savo veiklą.

 

XIII. LICENCIJOS PATIKSLINIMAS, GALIOJIMO SUSTABDYMAS, GALIOJIMO SUSTABDYMO PANAIKINIMAS, GALIOJIMO PANAIKINIMAS

 

38. Licencija patikslinama (išrašoma nauja licencija), jeigu pasikeičia bent vienas iš šių licencijoje nurodytų duomenų: juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinės adresas.

39. Licencijos turėtojas privalo pranešti Radiacinės saugos centrui apie šį (šiuos) pasikeitimą (-us) ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo duomenų pasikeitimo įsigaliojimo (įregistravimo Juridinių asmenų registre, jeigu įstatymai nenustato kitaip) ir kartu su dokumentais, patvirtinančiais duomenų pasikeitimą, pateikti prašymą patikslinti licenciją.

40. Radiacinės saugos centras, išnagrinėjęs pateiktą informaciją, priima sprendimą dėl licencijos patikslinimo ir apie tai per 10 darbo dienų raštu informuoja pareiškėją.

41. Licencijos galiojimas sustabdomas, jeigu:

41.1. vykdant licencijuojamą veiklą, pažeidžiami radiacinės saugos ir šaltinių fizinės saugos reikalavimai ir keliama grėsmė žmonių sveikatai ar gyvybei, daroma žala aplinkai;

41.2. Radiacinės saugos centras nustatytąja tvarka laiku ir išsamiai neinformuotas apie įvykusią radiacinę avariją ir nesiimta priemonių, kad būtų pašalintas kenksmingas žmonių sveikatai ir aplinkai jos poveikis ir padariniai;

41.3. per Radiacinės saugos centro nurodytą laiką nepašalinami licencijuojamos veiklos pažeidimai ar trūkumai;

41.4. licencijos turėtojas pats kreipiasi su prašymu sustabdyti licencijos galiojimą.

42. Licencijos galiojimo sustabdymas panaikinamas, jeigu licencijos turėtojas pateikia Radiacinės saugos centrui:

42.1. prašymą panaikinti licencijos galiojimo sustabdymą;

42.2. dokumentus ir kitą informaciją, patvirtinančius, kad pažeidimai ir (ar) trūkumai, dėl kurių sustabdytas licencijos galiojimas, pašalinti ir imtasi visų įmanomų priemonių, kad jų daugiau nebūtų (išskyrus šių Taisyklių 41.4 punkte nurodytą atvejį).

43. Licencijos galiojimas panaikinamas, jeigu:

43.1. licencijos turėtojas nusprendžia nutraukti licencijuojamą veiklą ir raštu kreipiasi į Radiacinės saugos centrą su prašymu panaikinti licencijos galiojimą;

43.2. licencijos turėtojas per Radiacinės saugos centro nurodytą laiką nepašalina nurodytų pažeidimų po to, kai sustabdomas licencijos galiojimas dėl pažeistų licencijuojamos veiklos sąlygų;

43.3. licencijos turėtojas likviduojamas arba reorganizuojamas, baigdamas veiklą kaip savarankiškas ūkio subjektas.

44. Apie licencijos galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinamą, galiojimo panaikinimą Radiacinės saugos centras per 10 darbo dienų raštu informuoja licencijos turėtoją.

45. Radiacinės saugos centras informaciją apie išduotas, patikslintas licencijas, sustabdytą jų galiojimą, panaikintą galiojimo sustabdymą ar panaikintą galiojimą, taip pat jų dublikatų išdavimą teikia Juridinių asmenų registrui Juridinių asmenų registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. 1407 (Žin., 2003, Nr. 107-4810), nustatyta tvarka ir skelbia „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“. Skelbime nurodoma:

45.1. licencijos numeris;

45.2. licencijos turėtojas (juridinio asmens pavadinimas, teisinė forma, kodas, buveinė);

45.3. licencijos rūšis;

45.4. licencijos išdavimo, patikslinimo, dublikato išdavimo, licencijos galiojimo sustabdymo, sustabdymo panaikinimo ar panaikinimo data.

46. Panaikinus licencijos galiojimą arba ją patikslinus, licencijos turėtojas per 10 darbo dienų nuo paskelbimo apie tai „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ turi grąžinti licencijos originalą Radiacinės saugos centrui.

47. Licencijos galiojimo sustabdymas ir (ar) panaikinimas neatleidžia licencijos turėtojo nuo atsakomybės už saugią objekto radiacinę būklę, jame esančių šaltinių radiacinę saugą, saugumą ir aplinkos apsaugą, duomenų apie šaltinius teikimą Valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registrui Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka.

______________