LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŪKININKO PROFESINIO PASIRENGIMO REIKALAVIMŲ

 

2003 m. kovo 31 d. Nr. 3D-131

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo (Žin., 1999, Nr. 43-1358; 2002, Nr. 123-5537) 4 straipsnio 3 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 25 d. nutarimu Nr. 361 „Dėl įgaliojimų suteikimo“ (Žin., 2003, Nr. 30- 1252),

tvirtinu pridedamus:

1. Ūkininko arba jo partnerio (partnerių) profesinio pasirengimo ūkininkauti reikalavimus.

2. Mokymo institucijų, vykdančių mokymą ir žinių vertinimą pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, sąrašą.

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĄ                                        ARŪNAS KUNDROTAS

 

SUDERINTA                                                                       SUDERINTA

Lietuvos Respublikos                                                            Lietuvos savivaldybių asociacijos

švietimo ir mokslo ministras                                                 direktorius

Algirdas Monkevičius                                                           Sigitas Šiupšinskas

2003 03 31                                                                             2003 03 31


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2003 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. 3D-131

 

ŪKININKO ARBA JO PARTNERIO (PARTNERIŲ) PROFESINIO PASIRENGIMO ŪKININKAUTI REIKALAVIMAI

 

1. Fizinis asmuo (toliau – asmuo), siekdamas vienas ar su partneriais verstis žemės ūkio veikla ar miškininkyste ir teikdamas savivaldybei dokumentus įregistruoti ūkį Ūkininkų ūkių registre, pateikia savo arba partnerio (partnerių) dokumento, patvirtinančio profesinį pasirengimą ūkininkauti (profesinio, aukštesniojo, aukštojo neuniversitetinio, aukštojo universitetinio žemės ūkio išsilavinimo kvalifikacinio pažymėjimo ar diplomo, Ūkininkavimo žinių pagrindų mokymo programos (kodas 162025), Ūkininkavimo pradmenų mokymo programos (kodas 261062110) baigimo kvalifikacinio pažymėjimo) kopiją.

2. Minimalų profesinį pasirengimą ūkininkauti liudija kvalifikacinis pažymėjimas, kad asmuo yra išlaikęs kvalifikacinį egzaminą pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą (toliau – egzaminas).

3. Asmenys, neturintys minimalaus profesinio pasirengimo ūkininkauti, privalo baigti mokymus pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą arba eksternu išlaikyti egzaminą pagal minėtos programos reikalavimus.

4. Ūkininko profesinio pasirengimo ūkininkauti reikalavimai netaikomi registruojantiems ūkį Ūkininkų ūkių registre iki 2004 m. balandžio 1 d. asmenims, vyresniems kaip 50 metų amžiaus, gyvenantiems kaimo vietovėje ir turintiems ne mažesnę kaip 3 metų žemės ūkio veiklos patirtį (nustatoma pagal turimus dokumentus, liudijančius apie nuosavybės teise turėtą ir (arba) nuomos, panaudos ar kitais pagrindais valdytą žemės ūkio paskirties ir (arba) miško žemę).

5. Laikyti egzaminą eksternu gali asmenys, neturintys 1 punkte nurodyto profesinio pasirengimo ūkininkauti, bet turintys ne mažesnę kaip 3 metų žemės ūkio veiklos patirtį (nustatoma pagal turimus dokumentus, liudijančius apie nuosavybės teise turėtą ir (arba) nuomos, panaudos ar kitais pagrindais valdytą žemės ūkio paskirties ir (arba) miško žemę), arba tobulino kvalifikaciją pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintas žemės ūkio srities tęstinio profesinio mokymo programas daugiau kaip 160 val. (valandų skaičius nustatomas pagal pateiktus kvalifikacijos tobulinimo kursų, seminarų pažymėjimus).

6. Asmenys, norintys baigti mokymą pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą arba eksternu laikyti egzaminą, pateikia prašymą vienai iš Mokymo institucijų, vykdančių mokymą ir žinių vertinimą pagal ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, sąraše (toliau – sąrašas) nurodytų mokymo institucijų, turinčių teisę vykdyti mokymą ir žinių vertinimą eksternu pagal minėtą programą.

7. Asmenims, išklausiusiems mokymus pagal Žemės ūkio ministerijos patvirtintas žemės ūkio srities tęstinio profesinio mokymo programas ir pateikusiems kvalifikacijos tobulinimo kursų, seminarų baigimo pažymėjimus mokymo institucija, atsižvelgdama į baigtus mokymus, gali užskaityti Ūkininkavimo pradmenų mokymo programos dalis ir sutrumpinti mokymo programos apimtį.

8. Mokymą pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą bei žinių vertinimą vykdo sąraše nurodytos mokymo institucijos.

9. Mokymo institucija, atsižvelgdama į gautus prašymus, nustato asmenims, nurodytiems šių reikalavimų 5 punkte, konsultacijų ir egzamino laiką.

10. Egzaminas nepriklausomai nuo to, ar asmenys yra išklausę mokymo kursus pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, ar yra pasirengę laikyti šį egzaminą eksternu, laikomas vadovaujantis Baigiamojo ir kvalifikacijos egzaminų vykdymo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 1998 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 108 (Žin., 1998, Nr. 65-1897). Mokymo institucija kvalifikacinės egzaminų komisijos pirmininku skiria Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmų arba Lietuvos ūkininkų sąjungos atstovą suderinusi su viena iš minėtų organizacijų.

11. Apie mokymo kursų pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą organizavimo ir egzamino vykdymo laiką mokymo institucijos informuoja Žemės ūkio ministerijos Darbo ekonomikos ir mokymo metodikos tarnybą, Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmus, Lietuvos ūkininkų sąjungą, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybą, artimiausių savivaldybių administracijas ir paskelbia regioninėje spaudoje.

12. Mokymo pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, egzamino eksternu laikymo, Minimalaus profesinio pasirengimo ūkininkauti pažymėjimo gamybos išlaidos finansuojamos valstybės lėšomis skiriant subsidiją iš Žemės ūkio ministerijos vykdomos Žemdirbių mokymo, švietimo ir informavimo programos profesiniam mokymui skirtų lėšų.

13. Vykdant mokymus ir organizuojant egzaminavimą eksternu pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą, mokymo institucijai, skiriama ne daugiau kaip 6000 Lt vienai klausytojų grupei (esant grupėje daugiau kaip 12 asmenų, prie nurodytos sumos pridedama iki 100 Lt kiekvienam papildomam asmeniui apmokyti) ir ne daugiau kaip 300 Lt vieno asmens parengimui egzaminui ir egzaminavimui eksternu, apmokant šias išlaidas:

13.1. dėstytojų ir kvalifikacinio egzamino komisijos narių darbo užmokesčio;

13.2. socialinio draudimo mokesčio;

13.3. mokymo metodinės medžiagos parengimo ir dauginimo;

13.4. praktinio mokymo organizavimo;

13.5. egzaminų užduočių parengimo;

13.6. organizacinės išlaidos (mokymo administravimo, kvalifikacinio egzamino organizavimo, telefono ir pašto, transporto, informacijos paskelbimo).

14. Mokymo institucija, suformavusi asmenų, norinčių mokytis pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą arba laikyti egzaminą eksternu, kontingentą, pagal Konferencijų, seminarų, mokymų, žemės ūkio parodų, konkursų organizavimo, leidinių subsidijavimo taisyklėse, patvirtintose žemės ūkio ministro 2003 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. 3D-76 (Žin., 2003, Nr. 26-1058), nustatytas procedūras Žemės ūkio ministerijai teikia paraišką ir, gavusi patvirtinimą apie lėšų skyrimą, su ministerija sudaro sutartį.

15. Mokymo pagal Ūkininkavimo pradmenų mokymo programą bei egzaminų organizavimo ir vykdymo išlaidos apmokamos įvykdžius sutartį ir pasirašius sutartinių įsipareigojimų įvykdymo aktą bei pateikus pateisinančius dokumentus.

16. Mokymo bei egzamino vykdymo priežiūrą vykdo Darbo ekonomikos ir mokymo metodikos tarnyba kartu su Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmais.

17. Minimalaus profesinio pasirengimo ūkininkauti pažymėjimo blankus parengia ir jų apskaitą bei išdavimą mokymo institucijoms vykdo Darbo ekonomikos ir mokymo metodikos tarnyba.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2003 m. kovo 31 d. įsakymu Nr. 3D-131

 

MOKYMO INSTITUCIJŲ, VYKDANČIŲ MOKYMĄ IR ŽINIŲ VERTINIMĄ PAGAL ŪKININKAVIMO PRADMENŲ MOKYMO PROGRAMĄ, SĄRAŠAS

 

Alantos technologijos ir verslo mokykla

Anykščių žemės ūkio mokykla

Aukštadvario žemės ūkio mokykla

Balbieriškio žemės ūkio mokykla

Bukiškių žemės ūkio mokykla

Daugų technologijos ir verslo mokykla

Dieveniškių žemės ūkio mokykla

Gruzdžių žemės ūkio mokykla

Joniškėlio I. Karpio aukštesnioji žemės ūkio mokykla

Joniškio žemės ūkio mokykla

Kaišiadorių žemės ūkio mokykla

Kauno kolegijos Kraštotvarkos fakultetas

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija

Kėdainių profesinio rengimo centras

Kelmės profesinio rengimo centras

Klaipėdos verslo ir technologijų kolegija

Kretingos technologijos ir verslo mokykla

Kupiškio technologijos ir verslo mokykla

Marijampolės kolegija

Marijampolės profesinio rengimo centras

Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių skyrius

Panevėžio profesinio rengimo centras

Pajūrio žemės ūkio mokykla

Plungės žemės ūkio ir verslo mokykla

Raseinių technologijos ir verslo mokykla

Rokiškio technologijos, verslo ir žemės ūkio mokykla

Simno žemės ūkio mokykla

Skuodo kaimo verslų, amatų ir paslaugų mokykla

Smalininkų aukštesnioji žemės ūkio mokykla

Šeduvos aukštesnioji žemės ūkio mokykla

Šilutės žemės ūkio mokykla

Švenčionių profesinio rengimo centras

Tauragės profesinio rengimo centras

Ukmergės aukštesnioji verslo mokykla

Utenos regioninis profesinio rengimo centras

Vabalninko žemės ūkio mokykla

Varėnos žemės ūkio mokykla

Varnių paslaugų, verslo ir žemės ūkio mokykla

Veisiejų technologijos ir verslo mokykla

Vilkijos žemės ūkio mokykla

Vilniaus aukštesnioji žemės ūkio mokykla

Vilniaus kolegijos Buivydiškių žemės ūkio studijų centras

Žeimelio žemės ūkio mokykla

Žemaitijos kolegija

Zarasų žemės ūkio mokykla

______________