VALSTYBINĖS METROLOGIJOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTERIJOS DIREKTORIAUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL VALSTYBINĖS METROLOGIJOS TARNYBOS VIRŠININKO 1999 M. GRUODŽIO 20 D. ĮSAKYMO NR. 225 PATIKSLINIMO

 

2003 m. gruodžio 24 d. Nr. V-159

Vilnius

 

 

Įvertindamas Europos Komisijos pastabas, išdėstau nauja redakcija nurodytuoju įsakymu patvirtintą Neautomatinių svarstyklių techninį reglamentą (pridedama).

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                      OSVALDAS STAUGAITIS


PATVIRTINTA

Valstybinės metrologijos tarnybos viršininko

1999 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 225

(Valstybinės metrologijos tarnybos

direktoriaus

2003 m. gruodžio 24 d. įsakymo Nr. V-159

redakcija)

 

Neautomatinių svarstyklių techninis reglamentas

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis techninis reglamentas (toliau – Reglamentas) sudarytas, siekiant įgyvendinti Europos Bendrijos Tarybos Direktyvos 90/384/EEB (papildyta 93/68/EEB) reikalavimus. Tikslas – suderinti neautomatinių svarstyklių konstrukcijos, metrologinių charakteristikų, pardavimo, naudojimo ir priežiūros, atitikties vertinimo klausimus su minėtų direktyvų reikalavimais.

2. Reglamentas privalomas visiems asmenims, teikiantiems į Lietuvos rinką ir naudojantiems teisinės metrologijos srityje neautomatines svarstykles.

3. Terminai, susiję su svarstyklių konstrukcija, metrologinėmis charakteristikomis, rodmenimis ir paklaidomis, apibrėžiami Lietuvos standarte LST EN 45501+AC.

Toliau pateikiami kiti tekste vartojami terminai ir jų apibrėžimai.

Pagrindiniai reikalavimai – Reglamento 1 priedo reikalavimai, atitinkantys Direktyvos 90/384/EEB pagrindinius reikalavimus.

Valstybė narė – Europos Bendrijos valstybė.

Paskelbtoji įstaiga – įstaiga, kuriai valstybių narių atitinkamų institucijų įgaliojimu ar remiantis Protokolu dėl Europos atitikties įvertinimo pripažinimo pavesta vykdyti atitikties vertinimo procedūras ir apie kurios paskelbimą pranešama Europos Komisijai ir kitoms EB valstybėms narėms.

Valstybinės patikros žymuo – žymuo, parodantis, kad priemonė, prie kurios jis pritvirtintas, atitinka pagrindinius šio reglamento reikalavimus. Jo formą ir turinį nustato Valstybinė metrologijos tarnyba.

EB tipo patvirtinimo liudijimas – liudijimas, kurį išduoda paskelbtoji įstaiga po EB tipo tyrimo.

Atitikties deklaracija – raštiškas gamintojo atitikties pareiškimas, išduodamas po to, kai gaminio atitiktis įvertinta viena iš atitikties vertinimo procedūrų: EB atitikties tipui deklaracijos, EB patikros arba EB vieneto patikros.

EB tipo tyrimas (žr. 2 priedo 1 skyrių) – procedūra, kuria paskelbtoji įstaiga po prietaiso tyrimų ir bandymų užtikrina ir pažymi, kad priemonė, pagal kurią bus gaminamos kitos, atitinka jai keliamus šio reglamento reikalavimus.

EB atitikties tipui deklaracija (žr. 2 priedo 2 skyrių) – tai gamintojo, įgyvendinusio kokybės sistemą ir esančio EB priežiūros objektu, pareiškimas, kad prietaisai atitinka EB tipo patvirtinimo liudijime aprašytą tipą ir atitinka Reglamento reikalavimus.

EB patikra (žr. 2 priedo 3 skyrių) – procedūra, kuria gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas, įsisteigę Bendrijoje, užtikrina ir pareiškia, kad priemonės, kurios buvo patikrintos, atitinka tipo patvirtinimo liudijime aprašytą tipą ir šio Reglamento reikalavimus.

EB vieneto patikra (žr. 2 priedo 4 skyrių) – procedūra, kuria gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas, veikiantys Bendrijoje, užtikrina ir pareiškia, kad priemonė, suprojektuota specifiniam taikymui, kuriai buvo išduotas paskelbtosios organizacijos atitikties liudijimas, atitinka jai keliamus Reglamento reikalavimus.

 

I SKIRSNIS. Taikymo sritis, leidimas prekiauti, laisvas judėjimas

 

1 straipsnis. Reglamento taikymo sritys

 

1.1. Svarstyklės yra apibrėžiamos kaip matavimo priemonė kūno masei nustatyti pagal kūną veikiančią sunkio jėgą. Svarstykles taip pat galima naudoti nustatant kitus su mase susijusius dydžius, kiekius, parametrus ar charakteristikas.

Neautomatinė svėrimo priemonė apibūdinama kaip svėrimo priemonė, kurią svėrimo metu valdo operatorius.

Šie nurodymai taikomi neautomatinėms svarstyklėms, toliau vadinamoms „svarstyklėmis“.

1.2. Skiriamos dvi Reglamento taikymo sritys:

A     1) masės nustatymas komercinių sandorių tikslams;

2) masės nustatymas mokesčiams, tarifams, premijoms, baudoms, atlyginimams ar panašiems mokėjimams apskaičiuoti;

3) masės nustatymas įstatymų ar įstatymų papildomųjų aktų taikymui, ekspertų išvadoms pateikti teisminio proceso metu;

4) masės nustatymas medicinos praktikoje – ligonių svėrimui, stebėjimo, diagnozės ir gydymo tikslams;

5) masės nustatymas vaistų pagal receptą gamybai vaistinėje, masės nustatymas atliekant tyrimus medicinos ir farmacijos laboratorijose;

6) kainos nustatymas pagal masę tiesiogiai parduodant pirkėjams ir iš anksto fasuojant produktus.

B      kitos sritys, neišvardytos šio straipsnio 2 dalies A punkte.

 

2 straipsnis. Svarstyklių tiekimas į rinką ir jų naudojimas

 

2.1. Svarstyklės gali būti tiekiamos į rinką, jeigu jos atitinka Reglamento nuostatas.

2.2. 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams pradedamos naudoti svarstyklės privalo atitikti Reglamento nuostatas. Jų atitiktis pagrindiniams Reglamento reikalavimams turi būti patvirtinta atitikties procedūromis, nurodomomis 6 straipsnyje, o žymenys – atitikti žymenis ir įrašus, nurodytus 7 straipsnyje.

 

3 straipsnis. Pagrindinių reikalavimų taikymas

 

3.1. 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams naudojamos svarstyklės privalo tenkinti pagrindinius reikalavimus, išdėstytus Reglamento 1 priede.

3.2. Pagrindiniai reikalavimai, išdėstyti Reglamento 1 priede, taip pat taikomi ir su svarstyklėmis sujungtiems įtaisams, kurie naudojami 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams (išimtis 3.3b).

3.3. Pagrindiniai reikalavimai, išdėstyti Reglamento 1 priede:

a) neprivalomi svarstyklėse instaliuotiems ar prie svarstyklių prijungtiems įtaisams, nenaudojamiems 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams;

b) kai svarstyklės apima arba prijungtos prie daugiau nei vieno rodmenų ar spausdinimo įtaiso, naudojamo 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams, neprivalomi įtaisams, pakartojantiems svėrimo operacijos rezultatus ir negalintiems daryti įtakos svarstyklių funkcionavimui, jei kiti įtaisai, kurie tenkina pagrindinius reikalavimus, teisingai spausdina arba registruoja svėrimo rezultatus ir jie nenutrinami, o rezultatai prieinami abejiems su matavimu susijusioms pusėms. Jei svarstyklės naudojamos tiesioginiam viešajam pardavimui (dalyvaujant pirkėjui ir pardavėjui), rodmenų ir spausdinimo įtaisai, skirti pardavėjui ir pirkėjui, privalo atitikti pagrindinius reikalavimus.

 

4 straipsnis. Dėl svarstyklių, atitinkančių Reglamento nuostatas, pripažinimo ir tolesnės jų priežiūros

 

4.1. Svarstyklės, atitinkančios Reglamento nuostatas, gali būti pateiktos į rinką ir pradedamos naudoti be apribojimų. EB tipo patvirtinimo liudijimas, EB patikra, EB vieneto patikra ir EB atitikties tipui deklaracija ir atitikties deklaracijos yra pripažįstamos Lietuvos Respublikoje. Kartu su svarstyklių eksploatacijos dokumentais, tikrintojui pageidaujant, jie turi būti pateikti atliekant periodinę patikrą.

4.2. Naudojantys svarstykles 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams privalo pateikti jas patikrai po dvejų metų, kai šios buvo paženklintos CE ženklu.

4.3. Priemonių su CE ženklu ir žaliu lipduku metrologinė priežiūra vykdoma atliekant periodines patikras.

4.4. Periodinės patikros metu nustatoma, ar svarstyklės neviršija eksploatacijai leistinųjų paklaidos ribų ir atitinka kitus tipui keliamus reikalavimus.

 

5 straipsnis. Nacionalinis standartas, atitinkantis pagrindinius reikalavimus

 

Matavimo priemonės atitinka 3 straipsnyje nurodytus pagrindinius reikalavimus, jei jos atitinka Lietuvos standartą LST EN 45501+AC.

 

II SKIRSNIS. Atitikties įvertinimas

 

6 straipsnis. Dėl atitikties įvertinimo procedūrų ir jas atliekančių įstaigų

 

6.1. Kad svarstyklės atitinka pagrindinius reikalavimus, gali būti paliudyta viena iš šių pareiškėjo pasirinktų toliau išvardytų procedūrų grupių:

1) EB tipo tyrimas, kaip nurodyta 2 priedo 1 skyriuje, po kurio pateikiama arba EB tipo atitikties deklaracija (gamybos kokybės garantija), kaip nurodyta II priedo 2 skyriuje, arba EB patikra, kaip nurodyta 2 priedo 3 skyriuje. Tačiau EB tipo tyrimas yra neprivalomas svarstyklėms, kuriose nėra elektroninių įtaisų ir kurių svėrinio masės matavimo įtaise nėra spyruoklės svėrinio pusiausvyrai nustatyti.

2) EB vieneto patikra, kaip nurodyta 2 priedo 4 skyriuje.

6.2. Su 6 straipsnio 1 dalyje nurodytomis procedūromis susiję dokumentai rengiami ir susirašinėjimas vyksta viena iš valstybinių valstybės narės, kurioje turi būti atlikta ši procedūra, kalbų arba kompetentingajai institucijai priimtina kalba.

6.3. Kai svarstykles reglamentuoja kitos Bendrijos direktyvos, susijusios su kitais aspektais, tai tokiais atvejais CE ženklas rodo, kad svarstyklės taip pat atitinka ir kitų direktyvų nuostatas, reglamentuojančias ženklinimą CE ženklu. Jeigu tose direktyvose yra nustatytas pereinamasis laikotarpis ir yra nuostatos, leidžiančios gamintojui tuo metu pasirinkti, kokius reikalavimus taikyti, tai CE ženklas turi nurodyti atitiktį tik toms direktyvoms, kurias gamintojas pritaikė. Konkreti informacija apie taikytas direktyvas, paskelbtas Europos Bendrijų oficialiajame leidinyje, turi būti pateikta svarstykles lydinčiuose dokumentuose, pastabose ar instrukcijose, kaip to reikalauja šios direktyvos.

6.4. Atitikties įvertinimo procedūros atliekamos paskelbtosiose įstaigose, kurios skiriamos vadovaujantis žemiau išvardytais minimaliais kriterijais:

1) įstaigos turi turėti reikalingą personalą, priemones ir įrangą;

2) personalas turi būti kompetentingas technikos srityje ir reikiamos kvalifikacijos;

3) įstaigos turi būti nepriklausomos nuo visų sluoksnių, grupių arba asmenų, kurie yra tiesiogiai arba netiesiogiai suinteresuoti svarstyklių bandymų atlikimu, ruošiamomis ataskaitomis, liudijimų išdavimu bei priežiūra, vykdoma pagal šio Reglamento nuostatas;

3) personalas turi saugoti profesinę paslaptį;

4) įstaigos turi būti apsidraudusios nuo civilinės atsakomybės, jei jų civilinės atsakomybės neprisiima valstybė.

Laikoma, kad įstaigos patenkina šiuos kriterijus, jeigu jos patenkina atitinkamų suderintų standartų nustatytus kriterijus.

6.5. Valstybinė metrologijos tarnyba praneša Europos Komisijai ir kitoms valstybėms narėms apie įstaigas, kurias ji paskyrė atlikti atitikties įvertinimo procedūras, kartu nurodydama specifinius uždavinius, kuriems vykdyti yra jos paskirtos, ir identifikacinius numerius, kuriuos joms prieš tai paskyrė Europos Komisija.

 

III SKIRSNIS. Svarstyklių ženklinimas

 

7 straipsnis. Svarstyklių, kurių įvertinta atitiktis ir atlikta patikra, žymenys

 

7.1. Svarstyklės, kurių atitikimas buvo nustatytas paskelbtųjų įstaigų atitikties vertinimo procedūromis, nurodytomis 6.1 dalyje, privalo turėti šiuos žymenis:

1) CE ženklas, pateiktas 4 priedo 1 straipsnyje, ir iškart po šio ženklo jo ženklinimo metų du paskutiniai skaitmenys;

2) paskelbtosios (-ųjų) įstaigos (-ų), atlikusios (-ių) EB priežiūrą arba EB patikrą, atpažinimo numeris (-iai);

3) žalias (mažiausiai 12,5 mm x 12,5 mm) kvadratinis lipdukas, ant kurio yra išspausdinta juoda didžioji raidė „M“, žymintis, kad svarstyklėms atliktos atitikties įvertinimo procedūros.

Žymenys turi būti ženklinti laikantis eiliškumo vienas greta kito.

7.2. Svarstyklės su 7.1 dalyje nurodytais žymenimis turi turėti papildomus žymenis ir įrašus, pateiktus 4 priedo 2 straipsnyje.

7.3. Svarstyklės turi turėti atitinkamas CE atitikties ženklui tvirtinti ir/ar užrašams skirtas priemones. Žymenys ir užrašai turi būti tokie, kad jų neįmanoma būtų panaikinti nesugadinus žymenų ir/ar užrašų, ir kad jie būtų matomi svarstyklėms normaliai veikiant.

7.4. Jei naudojama duomenų plokštelė, turi būti numatyta jos plombavimo galimybė, nebent ją nuimti nesulaužant būtų neįmanoma. Jei duomenų plokštelė plombuojama, turi būti įmanoma ant jos uždėti patikros žymenį.

7.5. Įrašai Max, Min, e, d taip pat turi būti patalpinti šalia rodmenų įtaiso taip, kad jų nebūtų galima pašalinti nesugadinus.

7.6. Ant kiekvieno svėrinio masės matavimo įtaiso, kuris yra sujungtas arba gali būti prijungtas prie vieno arba daugiau svėrinio laikiklių, turi būti atitinkami įrašai, susiejantys juos su minėtais svėrinio laikikliais. Svarstyklių dalys, kuriomis galima koreguoti matavimo funkcijas, gali būti apsaugotos plombomis ar kitais tinkamais būdais po bet kurios atitikties įvertinimo procedūros.

7.7. Svarstyklės, kurioms atlikta periodinė patikra, neviršijančios eksploatacijai leistinųjų paklaidos ribų ir atitinkančios kitus tipui keliamus reikalavimus, pažymimos valstybinės patikros žymeniu. 7.1 dalyje nurodyti žymenys periodinės patikros metu nešalinami. Svarstyklių dalys, kuriomis galima koreguoti matavimo funkcijas, po periodinės patikros turi būti apsaugotos plombomis, lipdukais ar kitomis tinkamomis priemonėmis.

7.8. Svarstyklėms, kurioms atlikta periodinė patikra, viršijančioms eksploatacijai leistinąsias paklaidos ribas arba neatitinkančioms kitų tipui keliamų reikalavimų, išduodama neatitikties pažyma.

7.9. Draudžiami svarstyklių ženklinimai, galintys suklaidinti trečiąsias šalis dėl CE ženklo prasmės ir formos. Matavimo priemonė gali būti ženklinama bet kokiu kitu būdu, jeigu tik tai nekliudo matyti ir įskaityti CE ženklą.

 

8 straipsnis. Informacija, susijusi su svarstyklėmis ir įtaisais,kuriems neprivalu taikyti pagrindinius reikalavimus

 

8.1. Svarstyklės, naudojamos 1 straipsnio 2 dalies B punkte nurodytose srityse, turi turėti šiuos įrašus, pritvirtintus taip, kad jie būtų aiškiai matomi, lengvai įskaitomi ir neištrinami:

a) gamyklos ženklas arba gamintojo pavadinimas,

b) didžiausioji ribinė masė (Max).

8.2. Jeigu svarstyklės, naudojamos 1 straipsnio 2 dalies A punkte išvardytiems tikslams, apima įtaisus arba jos yra sujungtos su įtaisais, kuriems nebuvo pritaikytas 6 straipsnyje nurodytas atitikties įvertinimas, ant kiekvieno tokio įtaiso turi būti aiškiai matomas simbolis, ribojantis jo naudojimą. Ribojimo naudoti simbolis – mažiausiai 25 mm x 25 mm raudonas kvadratinis lipdukas, kuriame išspausdinta juoda didžioji raidė „M“, perbraukta dviem susikertančiomis įstrižainėmis. Toks simbolis dedamas ant įtaisų taip, kad būtų aiškiai matomas ir nenutrinamas.

 

IV SKIRSNIS. Pažeidimai

 

9 straipsnis. Pažeidimai ir atsakomybė

 

9.1. Jeigu kompetentinga įstaiga nustato, kad tinkamai sumontuotos ir pagal paskirtį naudojamos, CE ženklą turinčios svarstyklės neatitinka šio Reglamento nuostatų, ji turi, nurodydama priežastis, pateikti pranešimą Valstybinei metrologijos tarnybai, kad ši pašalintų jas arba organizuotų jų pašalinimą iš rinkos, uždraustų arba ribotų jų naudojimą ir (ar) patekimą į rinką.

Valstybinė metrologijos tarnyba turi informuoti Komisiją apie bet kokį tokį veiksmą, nurodydama sprendimo priežastis, o svarbiausia, ar neatitikimo priežastis yra:

a) pagrindinių reikalavimų, nurodytų 3 straipsnyje, kai svarstyklės neatitinka standartų, nurodytų 5 straipsnyje, netenkinimas;

b) neteisingas 5 straipsnyje nurodytų standartų taikymas;

c) 5 straipsnyje nurodytų standartų trūkumai.

9.2. Nustačius, kad CE atitikties ženklas buvo klaidingai pritvirtintas prie prietaisų:

– neatitinkančių 3 str. paminėto standarto, jei gamintojas pasirinko gaminti prietaisus, atitinkančius šį standartą,

– neatitinkančius patvirtinto tipo,

– atitinkančius patvirtintą tipą, tačiau neatitinkančius jam taikomų pagrindinių reikalavimų,

– dėl to gamintojo, kuris neįvykdė savo įsipareigojimų pagal EB tipo atitikties deklaraciją (produkcijos kokybės garantiją),

kompetentinga paskelbtoji įstaiga turi, kai būtina, panaikinti EB tipo tvirtinimą ir (arba) kokybės sistemos patvirtinimą. Panaikinus EB tipo tvirtinimą, draudžiama pateikti prietaisus EB patikrai ir EB atitikties tipui deklaracijai (produkcijos kokybės garantijai).

9.3. Nepažeidžiant 7 straipsnio nuostatų:

(a) kuomet nustatoma, kad CE ženklu paženklinta neteisingai, Bendrijoje įsisteigęs gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas privalo užtikrinti, kad Valstybinės metrologijos tarnybos nustatytomis sąlygomis prietaisas atitiktų CE ženklinimo reikalavimus ir nebebūtų pažeidimų;

(b) toliau nevykdant ženklinimo reikalavimų, rinkos priežiūros institucija privalo imtis visų būtinų priemonių, siekdama apriboti ar uždrausti šių svarstyklių pateikimą į rinką arba užtikrinti, kad jos 9.1 dalyje nustatyta tvarka būtų pašalintos iš rinkos.

9.4. Svarstyklių su CE ženklu atitikimą Reglamento nuostatoms kontroliuoja įgaliota rinkos priežiūros institucija.

9.5. Juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę Reglamento nuostatas, traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

9.6. Jeigu vadovaujantis Reglamentu priimamas sprendimas, ribojantis pradėti svarstykles naudoti, būtina nurodyti tikslias tokio sprendimo priežastis. Apie tokį sprendimą nedelsiant informuojama kita suinteresuota šalis, kuri tuo pačiu turi būti informuojama apie teismines priemones, kurių ji gali imtis pagal Lietuvos Respublikoje galiojančius įstatymus ir apie tokioms priemonėms taikomus terminus.

 

V SKIRSNIS. Bendrieji potvarkiai

 

10 straipsnis. Dėl tipo patvirtinimo ir patikrų, atliktų prieš įsigalint šiam Reglamentui

 

Jei neautomatinių svarstyklių atitiktis buvo nustatyta paskelbtosios(-ųjų) įstaigos(-ų) ir tų neautomatinių svarstyklių tipai patvirtinti Lietuvoje prieš įsigalint šiam Reglamentui pagal reikalavimus, galiojusius iki 2001 m. birželio 1 d., tokias svarstykles galima ženklinti 7.1 dalyje išvardytais ženklais.

______________


                                                                  1 priedas

 

PATVIRTINTA

Valstybinės metrologijos tarnybos viršininko

1999 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 225

(Valstybinės metrologijos tarnybos

direktoriaus

2003 m. gruodžio 24 d. įsakymo Nr. V-159

redakcija)

 

Metrologiniai reikalavimai

 

Toliau pateikti pagrindiniai reikalavimai, kuriuos turi tenkinti 1 straipsnio 2 dalies A punkte nurodytos priemonės. Vartojama Tarptautinės teisinės metrologijos organizacijos (OIML) terminologija.

 

1. Masės vienetai

Turi būti naudojami tik Direktyva 80/181/EEB su paskutiniais pakeitimais, padarytais Direktyvomis 85/1/EEB, 89/617/EEB, 1999/103/EB, įteisinti vienetai.

Remiantis šiomis Direktyvomis, leidžiami šie vienetai:

– SI vienetai – kilogramas (kg), mikrogramas (µg), miligramas (mg), gramas (g), tona (t);

– imperiniai vienetai: svaras, uncija, Trojos uncija;

– kiti ne SI vienetai – metrinis karatas (ct), jei sveriami brangakmeniai.

 

2. Tikslumo klasės

2.1. Svarstyklių tikslumo klasės ir jų simboliai 1:

ypač didelio tikslumo –               I

didelio tikslumo –                        II

vidutinio tikslumo –                     III

mažo tikslumo –                           IIII

Šių klasių kai kurios metrologinės charakteristikos pateiktos 1 lentelėje.

 

1 lentelė. Tikslumo klasės

Klasė

Patikros padalos vertė (e)

Mažiausioji ribinė masė

(Min)

Patikros padalos verčių skaičius

n = Max/e

 

 

apatinė riba

mažiausias

didžiausias

I

0,001g e

100e

50 000

-

II

0,001g e 0,05g

20e

100

100 000

 

0,1 g e

50e

5 000

100 000

III

0,1 g e 2g

20e

100

10 000

 

5 g e

20e

500

10 000

IIII

5 g e

10e

100

1 000

II ir III klasių svarstyklėms, nustatant pervežimo tarifus, mažiausioji ribinė masė yra sumažinama iki 5e.

2.2. Skalės padalos

2.2.1. Tikroji padalos vertė (d) ir patikros padalos vertė (e) turi būti pažymėtos taip:

1x10k, 2x10k arba 5x10k masės vienetai,

čia k yra bet koks sveikasis skaičius arba nulis.

2.2.2. Visoms priemonėms, išskyrus tas, kuriose yra pagalbiniai rodmenų įtaisai:

d = e.

2.2.3. Svarstyklėms su pagalbiniu rodmenų įtaisu taikomos tokios sąlygos:

išskyrus I klasės prietaisus, kuriuose d < 10-4g, e = 10-3g.

 

3. Klasifikacija

3.1. Vienaribės svarstyklės

Priemonės, kuriose įtaisytas pagalbinis rodmenų įtaisas, turi priklausyti I arba II klasei. Šioms I ir II klasių svarstyklėms mažiausiosios ribinės masės apatinės ribos nustatomos pakeitus 1 lentelės 3 skiltyje patikros padalos vertę e tikrąja padalos verte d.

Jei d<10-4g, I klasės didžiausioji ribinė masė gali būti mažesnė nei 50 000e.

3.2. Daugiaribės svarstyklės

Leidžiamos kelios svėrimo sritys, jei jos yra aiškiai nurodytos ant priemonės. Kiekviena atskira svėrimo sritis klasifikuojama pagal 3.1 dalį. Jei svėrimo sritys priskiriamos skirtingoms tikslumo klasėms, svarstyklės turi atitikti griežčiausius reikalavimus, kurie taikomi toms tikslumo klasėms, kurioms priklauso tos svėrimo sritys.

3.3. Daugiaintervalės svarstyklės

3.3.1. Svarstyklės su viena svėrimo sritimi gali turėti kelias dalines svėrimo sritis su skirtingomis padalos vertėmis.

Daugiaintervalėse svarstyklėse neturi būti įtaisyto pagalbinio rodmenų įtaiso.

3.3.2. Kiekviena daugiaintervalių svarstyklių dalinė svėrimo sritis 1 apibrėžiama:

– jos patikros padalos verte ei, kai e(i+1) > ei;

– jos didžiausiąja ribine mase Maxi, kai Maxr = Max;

– jos mažiausiąja ribine mase Mini, kai Mini = Max(i-1) ir Min1 = Min;

čia i = 1, 2,…. r;

i – dalinės svėrimo srities numeris,

r – dalinių svėrimo sričių skaičius.

Visos ribinės masės yra svėrinio „neto“ masės ribinės vertės. Į bet kokios naudojamos taros masę neatsižvelgiama.

3.3.3. Dalinės svėrimo sritys klasifikuojamos pagal 2 lentelę. Visos dalinės svėrimo sritys priskiriamos tai pačiai tikslumo klasei kaip ir svarstyklių klasė.

Klasė	Patikros padalos 
vertė (e)	Mažiausioji ribinė masė (Min)	Patikros padalos verčių skaičius

		mažiausioji vertė	Mažiausioji vertė 1
 
Maksimali vertė
 

I	0,001g ≤ ei	100 ei	50 000	-
II	0,001g ≤ ei ≤ 0,05g	20 ei	5 000	100 000
	0,1    g ≤ ei	50 ei	5 000	100 000
III	0,1    g ≤ ei	20 ei	500	10 000
IIII	5       g ≤ ei	10 ei	50	1 000
i = 1, 2,….r;
i – dalinės svėrimo srities numeris, 
r – dalinių svėrimo sričių skaičius.
1 Kai i = r, taikomas atitinkamas 1 lentelės stulpelis, e pakeičiant er.

2 lentelė. Daugiaintervalės svarstyklės

4. Tikslumas

4.1. Atliekant 6 straipsnyje nurodytas procedūras rodmens paklaida turi neviršyti rodmens leidžiamosios paklaidos ribos, nurodytos 3 lentelėje. Skaitmeninių rodmenų atveju į rodmens paklaidą turi būti įvesta pataisa dėl suapvalinimo paklaidos.

Leidžiamosios paklaidos ribos taikomos neto masei ir taros vertei visiems galimiems svėriniams, išskyrus iš anksto nustatytoms taros vertėms.

 

3 lentelė. Leidžiamosios paklaidos ribos

Svėrinio masėms m, išreikštoms patikros padalos vertėmis

Leidžiamųjų paklaidų

I klasė

II klasė

III klasė

IIII klasė

ribos EB patikrai

0 m 50 000e

50 000e < m 200 000e

200 000e < m

0 m 5 000e

5 000e < m 20 000e

20 000e < m 100 000e

0 m 500e

500e < m 2 000e

2 000e < m 10 000e

0 m 50e

50e < m 200e

200e< m 1 000e

± 0,5e

± 1,0e

± 1,5e

 

4.2. Leidžiamosios paklaidų ribos svarstyklių eksploatacijos metu turi būti dvigubai didesnės negu leidžiamosios paklaidų ribos, nustatytos 4.1 dalyje.

4.3. Svėrimo rezultatai turi kartotis ir atitikti svėrimo rezultatus, gautus naudojant kitą rodmenų įtaisą, kitus svėrimo metodus.

4.4. Svėrimo rezultatai neturi pernelyg reaguoti į svėrinio padėties pasikeitimus ant svėrinio laikiklio.

4.5. Svarstyklės turi reaguoti į nedidelius svėrinio masės pasikeitimus.

5. Paveikieji dydžiai ir laikas

5.1. Posvyrio įtaka II, III ar IIII klasės svarstyklėms, kurios gali būti naudojamos pasvirusioje padėtyje, turi būti pakankamai nejautrios posvyrio laipsniui, kuris gali būti normaliai sumontavus svarstykles.

5.2. Svarstyklės turi tenkinti metrologinius reikalavimus gamintojo nurodytam temperatūrų ruožui. Šis ruožas turi būti ne mažesnis kaip:

5oC I klasės svarstyklėms,

15oC II klasės svarstyklėms,

30oC III ir IIII klasių svarstyklėms.

Jei gamintojas temperatūrų ruožo nenurodo, svarstyklių metrologinės savybės neturi kisti temperatūros ruože nuo -10°C iki +40°C.

5.3. Iš elektros tinklo maitinamos svarstyklės turi atitikti metrologinius reikalavimus tokiomis sąlygomis, kai energijos tiekimo svyravimas neviršija nustatytų ribų.

Prietaisai, veikiantys su baterijomis, turi rodyti ir tada, kai įtampa nukrinta žemiau reikalaujamos vertės ir, esant tokioms sąlygoms, toliau veikti teisingai arba automatiškai išsijungti.

5.4. Elektroninės svarstyklės, išskyrus I ir II klasės svarstykles, jei e mažiau už 1g, turi atitikti metrologinius reikalavimus esant dideliam santykiniam drėgnumui prie viršutinės temperatūros ribos.

5.5. Laikant svėrinį ant II, III, IIII klasių svarstyklių svėrinio laikiklio ilgesnį laiką, rodmenys gali pasikeisti nežymiai, o nuėmus svėrinį, iš karto turi grįžti į „nulį“.

5.6. Kitokiomis sąlygomis svarstyklės turi arba ir toliau veikti teisingai, arba automatiškai išsijungti.

 

KONSTRUKCIJA IR SANDARA

 

6. Bendrieji reikalavimai

6.1. Svarstyklių sandara ir konstrukcija turi būti tokios, kad, jas tinkamai sumontavus ir naudojant pagal paskirtį, nepakistų jų metrologinės savybės. Turi būti nurodyta masės vertė.

6.2. Esant trikdžiams, elektroninės svarstyklės turi į juos nereaguoti arba automatiškai nustatyti trikdžių buvimą ir perspėti apie galimas klaidas.

6.3. 6.1 ir 6.2 punktų reikalavimai turi būti tenkinami visą numatomą tokių svarstyklių naudojimo pagal paskirtį laiką. Skaitmeninės elektroninės priemonės visada turi valdyti matavimo proceso teisingumą, rodmenų įrenginio veikimą bei duomenų saugojimą ir perdavimą. Automatiškai nustatę didelę klaidą, elektroniniai prietaisai apie tai informuoja regimuoju ar garsiniu signalu, kuris neišnyksta tol, kol naudotojas nepašalina klaidų arba kol klaidos pačios neišnyksta.

6.4. Išorinio įrenginio prijungimas per atitinkamą sąsają prie elektroninių svarstyklių neturi turėti neigiamo poveikio svarstyklių metrologinėms charakteristikoms.

6.5. Priemonės privalo neturėti savybių, kurios palengvintų piktnaudžiavimą jomis, o netyčinio klaidingo svėrimo galimybės turi būti minimalios. Komponentai, kurių pats naudotojas negali išmontuoti ar koreguoti, turi būti apsaugoti nuo galimybės tai daryti.

6.6. Svarstyklės turi būti projektuojamos taip, kad įgalintų greitai atlikti Reglamentu nustatytas patikras.

7. Svėrimo rezultatų ir kitų svorio verčių rodmenys

Svėrimo rezultatai ir kitos svorio vertės turi būti rodomi tiksliai, nedviprasmiškai ir teisingai, o rodmenų įtaisas turi būti toks, kad normaliomis naudojimo sąlygomis jo parodymai būtų aiškiai matomi.

Šio priedo 1 punkte nurodyti vienetų pavadinimai ir simboliai turi atitikti Direktyvos 80/181/EEB1 nuostatas, pridedant prie metrinio karato simbolį „ct“.

Neturi būti rodmenų, didesnių kaip didžiausia ribinė masė (Max), padidinta 9e.

Pagalbinis rodmenų įtaisas leidžiamas tik po dešimtainio ženklo į dešinę. Išplėstųjų rodmenų įtaisas gali būti naudojamas tik laikinai, jam veikiant spausdinti draudžiama.

Antriniai rodmenys gali būti rodomi tik tuo atveju, jei jų negalima supainioti su pirminiais rodmenimis.

8. Svėrimo rezultatų ir kitų svėrimo verčių spausdinimas

Atspausdinti rezultatai turi būti teisingi, tinkamai išskirti jų identifikavimui ir nedviprasmiški. Išspausdinti skaitmenys turi būti aiškūs, įskaitomi, neištrinami ir patvarūs.

9. Horizontalumo nustatymas

Kur tinkama, svarstyklės turi turėti horizontalumo nustatymo įtaisą ir lygio indikatorių, kurio jautrumas įgalintų tinkamai jas sumontuoti.

10. Nulio nustatymas

Svarstyklėse gali būti įmontuotas nulio nustatymo įtaisas. Šiuo įtaisu turi būti tiksliai nustatomas rodmenų nulis, o jo veikimas neturi daryti įtakos svėrimo rezultatų teisingumui.

11. Taros ir nustatytos taros masės įtaisai

Svarstyklės gali turėti vieną ar kelis taros įtaisus ar nustatytos taros masės įtaisą. Taros įtaiso dėka galima tiksliai nustatyti nulinę padėtį ir užtikrinti tikslų neto masės svėrimą. Nustatytos taros masės įtaisas turi užtikrinti teisingą apskaičiuotos neto masės nustatymą.

12. Tiesioginei viešajai prekybai naudojamos svarstyklės, kurių didžiausia ribinė masė neviršija 100 kg: papildomi reikalavimai

Tiesioginei viešajai prekybai naudojamos svarstyklės turi rodyti visą pagrindinę informaciją, susijusią su svėrimu, o pinigų sumą skaičiuojančios svarstyklės turi aiškiai rodyti pirkėjo perkamo produkto kainą.

Mokama pinigų suma, jei tokia rodoma, turi būti tiksli.

Pagrindinius pinigų sumos rodmenis svarstyklės turi rodyti tiek laiko, kad klientas spėtų juos tinkamai perskaityti.

Be prekės svėrimo ir kainos skaičiavimo funkcijų, svarstyklės, skaičiuojančios pinigų sumą, gali atlikti ir kitas funkcijas, jeigu visi rodmenys, susiję su visomis operacijomis, išspausdinami aiškiai, nedviprasmiškai ir patogia tvarka išdėstyti ant klientui pateikiamo kvito ar etiketės.

Svarstyklės neturi turėti savybių, dėl kurių tiesiogiai ar netiesiogiai būtų sunku suprasti rodmenis ar jie būtų neaiškūs.

Svarstyklės turi apsaugoti klientus nuo neteisingų prekybinių operacijų dėl pačių svarstyklių veikimo sutrikimo.

Pagalbiniai ir išplėstieji rodmenų įtaisai yra draudžiami.

Papildomi rodmenų įtaisai yra leidžiami tik tuo atveju, jei jie negali būti panaudoti apgavikiškais tikslais.

Svarstyklės, panašios į tiesioginės viešosios prekybos svarstykles, kurios neatitinka šio skyriaus reikalavimų, turi būti pažymėtos nenutrinamu įrašu prie rodmenų įtaiso: „Nenaudojamos tiesioginei viešajai prekybai“.

13. Pinigų sumą spausdinančios svarstyklės

Pinigų sumą spausdinančios svarstyklės turi atitikti pinigų sumą rodančių tiesioginės viešosios prekybos svarstyklių reikalavimus, kiek tai taikytina tokiai priemonei. Kainos etiketės spausdinimas, kai svėrinio masė mažesnė už mažiausią ribinę masę, turi būti neįmanomas.

______________


                                                                  2 priedas

 

PATVIRTINTA

Valstybinės metrologijos tarnybos viršininko

1999 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 225

(Valstybinės metrologijos tarnybos

direktoriaus

2003 m. gruodžio 24 d. įsakymo Nr. V-159

redakcija)

 

Atitikties įvertinimas

 

1. EB tipo tyrimas

1.1. EB tipo tyrimas yra procedūra, pagal kurią paskelbtoji įstaiga patikrina ir paliudija, kad pateiktas numatomų gaminti priemonių pavyzdys atitinka Reglamento jam keliamus reikalavimus.

1.2. Pareiškimą atlikti tipo tyrimą pateikia Bendrijoje ar Lietuvoje įsisteigęs gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas tik vienai paskelbtajai įstaigai.

Pareiškime nurodoma:

– gamintojo pavadinimas ir adresas (jeigu pareiškimą pateikė jo įgaliotasis atstovas – ir jo pavadinimas bei adresas),

– raštiškas patvirtinimas, kad pareiškimas nebuvo pateiktas jokiai kitai paskelbtajai įstaigai,

– 3 priede nurodyta projektinė dokumentacija.

Pareiškėjas pateikia paskelbtajai įstaigai priemonę, kuri yra numatomų gaminti priemonių pavyzdys, toliau vadinamą „tipu“.

1.3. Paskelbtoji įstaiga turi:

1.3.1. peržiūrėti projektinę dokumentaciją ir patikrinti, ar tipas buvo pagamintas vadovaujantis šia dokumentacija;

1.3.2. suderinti su pareiškėju atliekamų tyrimų ar bandymų vietą;

1.3.3. atlikti (jei prieš tai nebuvo atlikusi) atitinkamus tyrimus ir/ar bandymus, kurių reikia siekiant nustatyti, ar pareiškėjo priimti sprendimai atitinka pagrindinius reikalavimus, jei netaikomi 5 straipsnyje nurodyti standartai;

1.3.4. jei pareiškėjas nusprendžia taikyti atitinkamus standartus, atlikti (jei prieš tai nebuvo atlikusi) atitinkamus tyrimus ir/ar bandymus ir patikrinti, ar šie standartai buvo taikomi efektyviai, taip laiduojant pagrindinių reikalavimų laikymąsi.

1.4. Jei tipas atitinka Reglamento nuostatas, paskelbtoji įstaiga pareiškėjui išduoda EB tipo patvirtinimo liudijimą. Liudijime nurodomos tyrimo išvados, jo galiojimo sąlygos (jeigu tokios yra), būtini patvirtintų svarstyklių identifikavimo duomenys ir, jei reikia, jų veikimo aprašymas. Visi atitinkami techniniai duomenys, brėžiniai arba schemos pridedami prie EB tipo patvirtinimo liudijimo.

Liudijimas galioja 10 metų nuo jo išdavimo dienos ir gali būti pratęsiamas 10 metų laikotarpiui.

Jei svarstyklių projektas pakeičiamas iš esmės, pvz., pradėjus taikyti naujus metodus, liudijimo galiojimas gali būti ribojamas dvejais metais ir pratęsiamas trejiems metams.

1.5. Visos paskelbtosios įstaigos reguliariai pateikia Valstybinei metrologijos tarnybai sąrašą:

– pareiškimų dėl EB tipo tyrimo,

– išduotų EB tipo patvirtinimo liudijimų,

– atmestų pareiškimų dėl tipo patvirtinimo,

– papildymų ir pakeitimų, susijusių su jau išduotais dokumentais.

Be to, visos paskelbtos įstaigos nedelsdamos informuoja valstybes nares ir Valstybinę metrologijos tarnybą apie šių įstaigų atšauktus EB tipo patvirtinimo liudijimus.

Valstybinė metrologijos tarnyba su šia informacija supažindina visas įstaigas, kurias ji paskelbė.

1.6. Kitos paskelbtosios įstaigos gali gauti liudijimų kopijas kartu su jų priedais.

1.7. Pareiškėjas turi informuoti paskelbtąją įstaigą, išdavusią EB tipo patvirtinimo liudijimą, apie bet kokius patvirtinto tipo pakeitimus.

Patvirtinto tipo pakeitimus privalo atskirai patvirtinti paskelbtoji įstaiga, išdavusi EB tipo patvirtinimo liudijimą, jeigu tie pakeitimai turi įtakos pagrindinių šio Reglamento reikalavimų atitikimui arba nustatytoms šių svarstyklių naudojimo sąlygoms. Šis papildomas patvirtinimas pateikiamas kaip priedas prie pagrindinio EB tipo patvirtinimo liudijimo.

 

2. EB tipo atitikties deklaracija (gamybos kokybės garantija)

2.1. EB tipo atitikties deklaracija (gamybos kokybės garantija) yra tokia procedūra, pagal kurią gamintojas, kuris tenkina šio priedo 2.2 punkto reikalavimus, deklaruoja, kad prietaisai, atitinka EB tipo patvirtinimo liudijime nurodytą tipą ir jiems taikomas šio Reglamento nuostatas.

Gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas turi surašyti atitikties deklaraciją ir ant kiekvieno prietaiso pritvirtinti:

– CE ženklą;

– šalia CE ženklo – paskelbtosios įstaigos, atlikusios EB priežiūrą, atpažinimo numerį;

– žalią lipduką su juoda didžiąja raide „M“ bei įrašus, numatytus 4 priede.

2.2. Gamintojas turi būti reikiamai įgyvendinęs kokybės sistemą, kaip nurodyta 2.3 dalyje, ir jam turi būti taikoma 2.4 dalyje nurodyta EB priežiūra.

2.3. Kokybės sistema

2.3.1. Gamintojas pateikia paskelbtajai įstaigai pareiškimą dėl šios kokybės sistemos patvirtinimo:

Pareiškime turi būti:

– įsipareigojimas vykdyti patvirtintos kokybės sistemos priemones,

– įsipareigojimas palaikyti patvirtintą kokybės sistemą ir užtikrinti jos nuolatinį tinkamumą ir efektyvumą.

Gamintojas pateikia paskelbtajai įstaigai visą atitinkamą informaciją, svarbiausią kokybės sistemos dokumentaciją bei svarstyklių projektinę dokumentaciją.

2.3.2. Kokybės sistema turi garantuoti, kad svarstyklės atitinka EB tipo patvirtinimo liudijime nurodytą tipą ir Reglamento joms keliamus reikalavimus.

Visi principai, reikalavimai, nuostatos, kurių laikosi gamintojas, turi būti patvirtinti susistemintais ir gerai tvarkomais dokumentais rašytinių taisyklių, procedūrų ir instrukcijų forma. Tokia kokybės sistemos dokumentacija turi užtikrinti, kad kokybės programos, planai, vadovai ir aprašymai būtų tinkamai suprantami.

Kokybės sistemą pirmiausia turi sudaryti tokie atitinkami aprašymai:

– kokybės uždavinių ir organizacinės struktūros, vadovybės įsipareigojimų ir įgaliojimų produkto kokybės atžvilgiu aprašymas,

– gamybos proceso, kokybės kontrolės ir garantavimo metodų bei sisteminių priemonių, kurios bus naudojamos, aprašymas,

– tikrinimų ir bandymų, kurie bus atliekami prieš pradedant gaminti, gamybos metu ir pagaminus, aprašymas nurodant, kaip dažnai tai bus atliekama,

– priemonių, kuriomis bus tikrinama, ar pagamintas gaminys yra reikiamos kokybės, ir kokybės sistemos efektyvaus veikimo aprašymas.

2.3.3. Paskelbtoji įstaiga turi išanalizuoti ir įvertinti kokybės sistemą ir nustatyti, ar ji atitinka 2.3.2 punkto reikalavimus. Laikoma, kad kokybės sistema atitinka šias nuostatas, jei ji įgyvendina atitinkamą suderintą standartą.

Apie savo sprendimą paskelbtoji įstaiga informuoja gamintoją ir kitas paskelbtąsias įstaigas. Gamintojui siunčiamame pranešime turi būti pateiktos tyrimo išvados, o davus neigiamą atsakymą, – nurodytos tokio sprendimo priežastys.

2.3.4. Gamintojas arba jo įgaliotasis atstovas turi pranešti paskelbtajai įstaigai apie bet kokius kokybės sistemos pakeitimus, padarytus dėl naujų technologijų ar naujos kokybės sampratos.

2.3.5. Jei paskelbtoji įstaiga atšaukia kokybės sistemos patvirtinimą, ji apie tai praneša kitoms paskelbtosioms įstaigoms ir Valstybinei metrologijos tarnybai.

2.4. EB priežiūra

2.4.1. EB priežiūros tikslas – užtikrinti, kad gamintojas tinkamai laikytųsi iš patvirtintos kokybės sistemos kylančių įsipareigojimų.

2.4.2. Gamintojas paskelbtajai įstaigai suteikia teisę įeiti į gamyklą atlikti patikrinimą, tikrinti patalpas, naudojamas bandymams ir laikymui, taip pat suteikia visą reikiamą informaciją. Gamintojas taip pat turi pateikti:

– kokybės sistemos dokumentaciją,

– projektinę dokumentaciją,

– su kokybe susijusius dokumentus, pvz., patikrinimo ir bandymų ataskaitas, kalibravimo duomenis, ataskaitas apie atitinkamo personalo kvalifikaciją ir t. t.

Siekiant užtikrinti, kad gamintojas laikytųsi ir taikytų kokybės sistemą, paskelbtoji įstaiga turi reguliariai atlikti auditą ir gamintojui pateikti audito ataskaitą.

Be to, paskelbtoji įstaiga gali atlikti ir neplanuotus vizitus pas gamintoją. Tokių vizitų metu paskelbtoji įstaiga gali atlikti visapusišką ar dalinį auditą. Ji pateikia gamintojui ataskaitą apie vizitą ir, jei reikia, ataskaitą apie auditą.

2.4.3. Paskelbtoji įstaiga turi užtikrinti, kad gamintojas laikytųsi patvirtintos kokybės sistemos ir ją taikytų.

 

3. EB patikra

3.1. EB patikra yra procedūra, pagal kurią gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas užtikrina ir deklaruoja, kad svarstyklės, kurios buvo patikrintos kaip nurodyta 3 straipsnio 3 dalyje kur tai taikytina, atitinka tipą, apibūdintą EB tipo patvirtinimo liudijime ir atitinka šio Reglamento nuostatas.

3.2. Gamintojas turi imtis visų priemonių, kad gamybos procesas užtikrintų svarstyklių atitiktį, kur taikytina, EB tipo patvirtinimo liudijime aprašytam tipui ir toms šio Reglamento nuostatoms, kurios yra taikomos. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas kiekvienoms svarstyklėms pritvirtina CE ženklą ir parengia raštišką atitikties deklaraciją.

3.3. Paskelbtoji įstaiga, siekdama patikrinti gaminio atitiktį šios direktyvos reikalavimams, privalo atlikti kiekvieno gaminio atitinkamus tyrimus ir bandymus, kaip nurodyta 3 straipsnio 5 dalyje.

3.4. Kuomet prietaisams netaikomas EB tipo patvirtinimas, paskelbtajai įstaigai pareikalavus, privalo būti pateikta 3 priede nurodyta šių prietaisų projektinė dokumentacija.

3.5. Patikra atliekama tikrinant ir bandant kiekvienas svarstykles.

3.5.1. Siekiant užtikrinti, kad svarstyklės, kur taikytina, atitinka EB tipo patvirtinimo liudijime apibūdintą tipą ir šio Reglamento nuostatas, kiekvienos svarstyklės turi būti individualiai apžiūrėtos ir atlikti atitinkami bandymai, kaip reikalauja 5 straipsnyje nurodytas standartas, arba lygiaverčiai bandymai.

3.5.2. Paskelbtoji įstaiga ant kiekvienų patikrintų svarstyklių, įsitikinusi, kad jos atitinka reikalavimus, turi pritvirtinti arba priversti, kad pritvirtintų, savo atpažinimo numerį ir surašyti atitikties liudijimą, susijusį su atliktais bandymais.

3.5.3. Prašant, gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas pateikia paskelbtosios įstaigos išduotą atitikties liudijimą.

 

4. EB vieneto patikra

4.1. EB vieneto patikra yra procedūra, pagal kurią gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas užtikrina ir pareiškia, kad svarstyklės, suprojektuotos specifiniam taikymui, kurioms buvo išduotas atitikties liudijimas, nurodytas 4.2 dalyje, atitinka joms keliamus Reglamento reikalavimus. Gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas tvirtina prie kiekvienų svarstyklių CE ženklą ir sudaro raštišką atitikties deklaraciją.

4.2. Siekiant užtikrinti, kad svarstyklės atitiktų šio Reglamento joms keliamus reikalavimus, po apžiūros paskelbtoji (-osios) įstaiga (-os) turi atlikti 5 straipsnyje nurodytame standarte numatytus arba lygiaverčius bandymus.

Paskelbtoji įstaiga ant kiekvienų svarstyklių, kurių atitikimas reikalavimams buvo įrodytas, turi pritvirtinti arba įgalioti, kad būtų pritvirtintas, savo atpažinimo numerį ir surašyti atitikties liudijimą.

4.3. Projektinė dokumentacija, nurodyta 3 priede, privalo būti prieinama paskelbtajai įstaigai.

4.4. Prašant gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas pateikia paskelbtosios įstaigos išduotą atitikties liudijimą.

 

5. Bendrosios nuostatos

5.1. Jeigu transportuojant svarstykles į naudojimo vietą jų nereikia išmontuoti, surinkti ar atlikti kitų techninių montavimo darbų naudojimo vietoje, kurie galėtų turėti įtakos svarstyklių veikimui, ir jeigu naudojimo vietoje atsižvelgiama į gravitacijos vertę arba gravitacijos pokyčiai neturi įtakos svarstyklių veikimui, procedūros – EB tipo atitikties deklaracija (gamybos kokybės garantija), EB patikra bei EB vieneto patikra – gali būti atliktos gamintojo patalpose ar kurioje nors kitoje vietoje.

Visais kitais atvejais minėtos procedūros turi būti atliekamos svarstyklių paleidimo vietoje.

5.2. Jeigu svarstyklių veikimui gravitacijos pokyčiai turi įtakos, 5.1 dalyje nurodytos procedūros gali būti atliekamos dviem etapais, antrame etape atliekant visus tyrimus ir bandymus, kurių rezultatai priklauso nuo gravitacijos, o pirmame etape – visus kitus tyrimus ir bandymus. Antrojo etapo procedūros turi būti atliekamos svarstyklių naudojimo vietoje. Jeigu valstybė narė savo teritorijoje yra nustačiusi gravitacijos zonas, frazė „svarstyklių naudojimo vietoje“ gali būti skaitoma „gravitacijos zonoje, kurioje svarstyklės naudojamos“.

5.3. EB patikros ir EB vieneto patikros etapų rezultatų įforminimas:

5.3.1. Kuomet gamintojas pasirenka vieną iš 5 straipsnio 1 dalyje nurodytų procedūrų atlikti dviem etapais ir šią procedūrą šiuose etapuose vykdo skirtingos šalys, prietaisas, praėjęs pirmą procedūros etapą, ženklinamas paskelbtosios įstaigos atpažinimo numeriu.

5.3.2. Šalis, įvykdžiusi procedūros pirmąjį etapą, kiekvienoms svarstyklėms išduoda liudijimą, kuriame nurodo būtinus duomenis toms svarstyklėms atpažinti ir smulkiai aprašo atliktus tikrinimus ir bandymus. Šalis, vykdanti antrąjį procedūros etapą, atlieka tikrinimus ir bandymus, kurie dar nebuvo atlikti. Prašant gamintojas ar jo įgaliotasis atstovas pateikia paskelbtosios įstaigos išduotą atitikties liudijimą.

5.3.3. Gamintojas, kuris pasirinko EB tipo atitikties deklaraciją (produkcijos kokybės garantija) pirmajame etape, tą pačią procedūrą gali tęsti ir antrajame etape arba gali nuspręsti antrame etape naudoti EB patikros procedūrą.

5.3.4. CE ženklas kartu su paskelbtosios įstaigos, kuri dalyvavo antrame etape, atpažinimo numeriu tvirtinami ant svarstyklių įvykdžius antrąjį etapą.

______________


                                                                  3 priedas

 

PATVIRTINTA

Valstybinės metrologijos tarnybos viršininko

1999 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 225

(Valstybinės metrologijos tarnybos

direktoriaus

2003 m. gruodžio 24 d. įsakymo Nr. V-159

redakcija)

 

Projektinė dokumentacija

 

Techniniai dokumentai turi būti parengti taip, kad būtų aiški svarstyklių konstrukcija, gamyba ir veikimas ir kad būtų galima įvertinti, ar jos atitinka šio Reglamento nuostatas.

Dokumentuose, kiek tai yra susiję su įvertinimu, turi būti pateikta:

– bendras tipo aprašymas,

– abstraktūs projektai ir gamybiniai brėžiniai bei komponentų planai, komponentų mazgai,                grandinės ir kt.,

– aprašymai ir paaiškinimai, reikalingi, kad būtų suprantami pirmiau nurodyti dalykai,   įskaitant svarstyklių veikimą,

– 5 straipsnyje nurodytų standartų, kurie taikomi visi ar iš dalies, sąrašas, o tais atvejais, kai               5 straipsnyje nurodyti standartai netaikomi – sprendimų, priimtų siekiant patenkinti                     esminius reikalavimus, aprašymas,

– projektinių skaičiavimų ir tyrimų rezultatai ir kt.,

– bandymų ataskaitos,

– EB tipo patvirtinimo liudijimai ir atitinkamų bandymų, atliktų su svarstyklėmis, kurių                      dalys identiškos nurodytoms projekte, ataskaitos.

______________


                                                                  4 priedas

 

PATVIRTINTA

Valstybinės metrologijos tarnybos viršininko

1999 m. gruodžio 20 d. įsakymu Nr. 225

(Valstybinės metrologijos tarnybos

direktoriaus

2003 m. gruodžio 24 d. įsakymo Nr. V-159

redakcija)

 

PAPILDOMI ŽYMENYS IR ĮRAŠAI

 

1. EB atitiktis ženklinama raidėmis „CE“, o ženklo forma pateikta 1 paveikslėlyje.

 

 

 

 

 

 


1 pav.: CE ženklo forma

 

Jeigu CE ženklas sumažinamas ar padidinamas, turi būti išlaikomos paveikslėlyje nurodytos proporcijos.

CE ženklui priklausančios sudedamosios dalys privalo turėti iš esmės tas pačias vertikalias dimensijas, kurios negali būti mažesnės kaip 5 mm.

2. Papildomi žymenys ir įrašai:

– kai taikytina, EB tipo patvirtinimo liudijimo numeris;

– gamintojo ženklas arba pavadinimas;

– tikslumo klasė, pažymėta ovalu arba tarp dviejų lygiagrečių pusrutuliais sujungtų linijų;

– didžiausioji ribinė masė (Max);

– mažiausioji ribinė masė (Min);

– patikros padalos vertė (e);

– du paskutiniai skaitmenys metų, kuriais buvo ženklinama CE ženklu.

be to, kur taikytina:

– serijos numeris,

– atpažinimo ženklas ant atskirų svarstykles sudarančių ir tarpusavyje susijusių blokų;

– padalos vertė, jei ji nelygi e (d);

– didžiausioji pridedama taros masė (T+);

– didžiausioji atimama taros masė, jei ji nelygi Max (T-);

– taros padalos vertė, jeigu ji skiriasi nuo d (dT);

– didžiausioji saugi masė, jeigu nelygi Max (Lim);

– specialiosios temperatūros ribos (…oC/…oC);

– santykis tarp apkrovos keitiklio ir krovinio (R).

______________