LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2000 M. RUGSĖJO 13 D. NUTARIMO NR. 1094 „DĖL PRIVALOMŲJŲ PATENTŲ IŠDAVIMO FIZINIAMS ASMENIMS TVARKOS“ DALINIO PAKEITIMO

 

2001 m. gegužės 15 d. Nr. 557

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Iš dalies pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. rugsėjo 13 d. nutarimą Nr. 1094 „Dėl Privalomųjų patentų išdavimo fiziniams asmenims tvarkos“ (Žin., 2000, Nr. 79-2390):

1. Išdėstyti 4.1 punktą taip:

4.1. prekybai prekyvietėse, suteikiančiai teisę verstis išvežiojamąja ir išnešiojamąja prekyba visoje Lietuvos Respublikoje, prekybai iš (nuo) laikinųjų įrenginių visoje Lietuvos Respublikoje – 1000 litų“.

2. Išdėstyti 4.3 punktą taip:

4.3. prekybai kioskuose, prekybai prekyvietėse, suteikiančiai teisę verstis išnešiojamąja ir išvežiojamąja prekyba respublikos miestuose, prekybai iš (nuo) laikinųjų įrenginių respublikos miestuose – 600 litų“.

3. Išdėstyti 4.5 punktą taip:

4.5. prekybai kioskuose, prekybai prekyvietėse, suteikiančiai teisę verstis išnešiojamąja ir išvežiojamąja prekyba visoje Lietuvos Respublikoje, išskyrus respublikos miestus, prekybai iš (nuo) laikinųjų įrenginių visoje Lietuvos Respublikoje, išskyrus respublikos miestus, – 400 litų“.

4. Išdėstyti 5.2 punktą taip:

5.2. atleisti nuo privalomojo patento mokesčio bedarbius, kurie nustatytąja tvarka įregistruoti teritorinėse darbo biržose prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, – 6 privalomojo patento galiojimo mėnesius kalendoriniais metais, jeigu privalomasis patentas išduotas ne trumpesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui, o tuos bedarbius, kurie įsigyja prekybos patentus, – 180 patento galiojimo dienų kalendoriniais metais“.

5. Išdėstyti 7.2.1 punktą taip:

7.2.1. verstis patente nurodytos rūšies veikla“.

6. Pripažinti netekusiu galios 7.4.3 punktą.

7. Išdėstyti 7.6.1 punktą taip:

7.6.1. ūkininkui arba ūkininko ūkio nariui verstis žemės, miškų ir vidaus vandenų ūkio produktų gamyba ūkininko ūkyje, įregistruotame Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, šių produktų perdirbimu ir realizavimu, taip pat verstis žemės, miškų ir vidaus vandens ūkį aptarnaujančia veikla. Prekybos šiais produktais vietoje privaloma turėti ūkininko ūkio įregistravimo pažymėjimą arba šio pažymėjimo kopiją ir asmens dokumentą (kai prekiauja ūkininkas), be to, ūkininko įgaliojimą parduoti šią produkciją ir asmens dokumentą (kai prekiauja ūkininko ūkio narys) arba darbo sutartį ir asmens dokumentą (kai prekiauja ūkininko ūkio samdomas asmuo)“.

8. Išdėstyti 8.1 punktą taip:

8.1. ministerijas, departamentus, tarnybas, agentūras, inspekcijas ir kitas įstaigasteikti centriniam mokesčio administratoriui informaciją apie jų veiklos sritis reglamentuojančiuose teisės aktuose nustatytų reikalavimų, susijusių su veiklos, kuriai išduodami patentai, pakeitimus arba papildymus. Informacija turi būti pateikta ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo šių pakeitimų įsigaliojimo dienos“.

9. Papildyti nurodytąjį nutarimą šiuo 8.4 punktu:

8.4. Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinius skyrius – teikti vietos mokesčio administratoriui informaciją apie fizinių asmenų, įsigijusių patentus, susidariusias skolas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui ne vėliau kaip iki kiekvieno mėnesio 5 dienos“.

10. Nurodytuoju nutarimu patvirtintoje Privalomųjų patentų išdavimo fiziniams asmenims tvarkoje:

10.1. išdėstyti 2 punkto pirmąją pastraipą taip:

2. Patentai išduodami pageidaujamam mėnesių skaičiui, bet ne ilgiau kaip kalendoriniams metams ir ne trumpiau kaip mėnesiui (jeigu mėnuo, kuriam išduodamas patentas, nesutampa su kalendoriniu mėnesiu, – ne trumpiau kaip 30 dienų), išskyrus prekybos patentus. Paskutinį kalendorinių metų mėnesį patentas gali būti išduotas arba pratęstas laikotarpiui iki kalendorinių metų pabaigos, o patento mokestis apskaičiuojamas proporcingai patento galiojimo laikotarpiui“;

10.2. išdėstyti 3 punktą taip:

3. Išduotame patente nurodytos rūšies veikla gali verstis tik patente įrašytas fizinis asmuo, o jo nesant – patente įrašytas (patento pagrindinės dalies antrojoje pusėje ir jo šaknelėje daromi papildomi įrašai, kurie tvirtinami apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos miesto (rajono) skyriaus viršininko arba jo įgalioto pareigūno parašu) vienas iš šių fizinių asmenų: sutuoktinis, tėvas, motina, vaikas nuo 14 metų, išskyrus atvejus, kai išduodami prekybos patentai arba apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo, nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimo patentai.

Pagal fiziniam asmeniui išduotą prekybos patentą prekiauti vienoje prekybos vietoje kartu su patentą įsigijusiu fiziniu asmeniu arba jo nesant gali ir patente įrašytas vienas iš šių fizinių asmenų: sutuoktinis, tėvas, motina, vaikas nuo 14 metų.

Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo, nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimo patente nurodyta veikla gali verstis šie jame įrašyti fiziniai asmenys: sutuoktinis, tėvas, motina, vaikas nuo 14 metų“;

10.3. išdėstyti 4.2 ir 4.3 punktus taip:

4.2. asmens pasas arba kitas tapatybę patvirtinantis dokumentas;

4.3. nuotrauka (3x4 cm formato)“.

10.4. pripažinti netekusiu galios 4.6 punktą;

10.5. išdėstyti 4.7 punktą taip:

4.7. dokumentai, patvirtinantys, jog sumokėtas patento mokestis“;

10.6. papildyti nurodytąją tvarką šiais 4.8 ir 4.9 punktais:

4.8. sudaryta su audiovizualinių kūrinių prodiuseriais ir fonogramų gamintojais arba jų teisių perėmėjais autorinė licencinė sutartis, suteikianti teisę platinti Lietuvos Respublikos teritorijoje audiovizualinius kūrinius ir (arba) fonogramas bet kokiose laikmenose (nuomoti juos ir (arba) jais prekiauti);

4.9. leidimas nuolat arba laikinai gyventi Lietuvoje (jeigu patentą įsigyja užsienietis)“;

10.7. papildyti 6 punktą šia antrąja pastraipa:

„Patentas taip pat neišduodamas, jeigu fizinis asmuo, norintis įsigyti patentą, yra skolingas Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui už praėjusį laikotarpį“;

10.8. išbraukti 16 punkto priešpaskutinę ir paskutinę pastraipas;

10.9. papildyti nurodytąją tvarką šiuo 161 punktu:

161. Fiziniai asmenys, įsigiję patentus, suteikiančius teisę prekiauti savo pagaminta produkcija, bendra tvarka privalo turėti krovinio važtaraštį.

Prekių, medžiagų arba žaliavų įsigijimo dokumentai, kurie yra specialūs apskaitos dokumentai, turi būti saugomi 5 metus, kiti dokumentai – 2 metus. Patentus įsigiję fiziniai asmenys šiuos dokumentus saugo patys arba Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Finansų ministerijos nustatyta tvarka perduoda juos saugoti apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos teritoriniam miesto (rajono) skyriui.

Fiziniai asmenys, įsigiję audiovizualinių kūrinių ir (arba) fonogramų bet kokiose laikmenose platinimo (nuomos ir (arba) prekybos) patentus, nuomos ir (arba) prekybos vietoje privalo turėti sudarytą su audiovizualinių kūrinių prodiuseriais ir fonogramų gamintojais arba jų teisių perėmėjais autorinę licencinę sutartį, suteikiančią teisę platinti Lietuvos Respublikos teritorijoje audiovizualinius kūrinius ir (arba) fonogramas bet kokiose laikmenose (nuomoti juos ir (arba) jais prekiauti)“;

10.10. išdėstyti 22 punktą ir 23 punkto pirmąją pastraipą taip:

22. Fiziniai asmenys, įsigiję patentus, nuo 2002 m. sausio 1 d. privalo apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos miesto (rajono) skyriui pateikti fizinio asmens įplaukų, gautų iš veiklos, kuria verstis buvo įsigytas patentas, deklaraciją. Jos formą ir pildymo tvarką nustato centrinis mokesčio administratorius. Deklaracija už pirmąjį kalendorinių metų pusmetį pateikiama iki tų kalendorinių metų rugpjūčio 15 dienos, už antrąjį kalendorinių metų pusmetį – iki kitų kalendorinių metų vasario 15 dienos.

23. Fiziniai asmenys, įsigiję patentus, nuo 2002 m. sausio 1 d. privalo kas mėnesį pildyti piniginių įplaukų apskaitos žurnalą. Piniginių įplaukų apskaitos žurnalas fizinio asmens, įsigijusio patentą, pasirinkimu pildomas vienu iš šių būdų:“.

11. Nurodytuoju nutarimu patvirtintame veiklos, kuria verstis išduodami privalomieji patentai, rūšių sąraše:

11.1. išdėstyti 10 punktą taip:

10. Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas

(EVRK klasė 55.23.20)“;

11.2. išdėstyti 20 punktą taip:

20. Betono, gipso ir cemento gaminių bei dirbinių gamyba ir pastatymas, akmens pjaustymas, formavimas ir apdaila, įskaitant įrašų iškalimą (išpjovimą) paminkliniuose akmenyse* (x)

(EVRK klasės 26.66; 26.70)“;

11.3. išdėstyti 28 punktą taip:

28. Esamų statinių restauravimas, konservavimas (x)

(įeina į EVRK klasę 45.21)“;

11.4. išdėstyti 31 punktą taip:

31. Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla (x)

(EVRK klasė 93.02, įeina į EVRK klasę 93.04)“;

11.5. išdėstyti 34 punktą taip:

34. Namų ūkio veikla (šeimininkavimas pobūviuose, butų tvarkymas, baldų ir kilimų valymas, vaikų priežiūra, daržų priežiūra, apželdinimas, malkų skaldymas, šiukšlių surinkimas ir kita) (x)

(įeina į EVRK klasę 95.00)“;

11.6. išdėstyti 43–50 punktus taip:

43. Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas

(EVRK klasė 55.23.20)

44. Saldžių ir sūrių užkandžių (cukraus vatos, spragintų kukurūzų ir panašiai) gamyba* (x)

(įeina į EVRK klasę 15.82)

45. Kailių išdirbimas ir dažymas, kailinių gaminių ir dirbinių gamyba* (x)

(EVRK klasė 18.30)

46. Megztų (trikotažinių) ir nertų medžiagų gamyba, megztų (trikotažinių) ir nertų gaminių bei dirbinių gamyba* (x)

(EVRK klasės 17.60; 17.71; 17.72)

47. Avalynės gamyba * (x)

(EVRK klasė 19.30)

48. Baldų gamyba* (x)

(EVRK klasės 36.11; 36.12; 36.13; 36.14; 36.15)

49. Esamų statinių atstatymas ir remontas (x)

(įeina į EVRK klasę 45.21; klasės 45.22; 45.41; 45.42; 45.43; 45.44)

50. Variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas (x )

(EVRK klasė 50.20)“;

11.7. išdėstyti 52–56 punktus taip:

52. Žuvų, mėsos bei jų gaminių rūkymas (x)

(įeina į EVRK klases 15.13; 15.20)

53. Vaisių, uogų ir daržovių sulčių gamyba (x)

(EVRK klasė 15.32)

54. Grūdų malimas (x)

(įeina į EVRK klasę 15.61)

55. Įstaigos, buhalterinės ir skaičiavimo įrangos techninė priežiūra ir remontas (x)

(EVRK klasė 72.50)

56. Vertimo veikla (įskaitant spausdinimą ) (x)

(įeina į EVRK klasę 74.83)“;

11.8. pripažinti netekusiu galios 57 punktą;

11.9. papildyti nurodytąjį sąrašą šiais 59–77 punktais:

59. Kvalifikacijos tobulinimo veikla (x)

(EVRK klasė 80.42.30)

60. Papildomo mokymo veikla (x)

(EVRK klasė 80.42.40)

61. Santechnikos darbai (xx)

(įeina į EVRK klasę 45.33)

62. Juvelyrinių papuošalų gamyba*(x)

(įeina į EVRK klasę 36.22)

63. Dirbtinės bižuterijos gamyba*(x)

(EVRK klasė 36.61)

64. Filmavimas pramoginiuose renginiuose (x)

(įeina į EVRK klasę 92.34)

65. Elektros įtaisų įrengimas ir remontas (xx)

(įeina į EVRK klasę 45.31)

66. Išorinių informacijos priemonių kūrimas ir jų išdėstymas (x)

(įeina į EVRK klasę 74.40)

67. Taikomosios dailės ir vaizduojamojo meno dirbinių gamyba*(x)

(įeina į EVRK 92.31 klasę)

68. Audiovizualinių kūrinių ir (arba) fonogramų bet kokiose laikmenose platinimas (prekyba ir (arba) nuoma)

(įeina į EVRK klases 71.40, 52.62)

69. Dovanų pakavimas (x)

(įeina į EVRK klasę 74.82)

70. Gyvulių priežiūros ir šėrimo paslaugų veikla (x)

(įeina į EVRK klasę 01.42)

71. Muzikos instrumentų taisymas (x)

(įeina į EVRK klasę 36.30)

72. Projektiniai–konstruktoriniai darbai (xx)

(įeina į EVRK klasę 74.20.30)

73. Vonių restauravimas (x)

(įeina į EVRK klasę 28.75)

74. Siuvinėtų dirbinių gamyba*(x)

(įeina į EVRK klasę 17.74)

75. Šunų kirpimas (x)

(įeina į EVRK klasę 93.05)

76. Gyvulių traukiamų transporto priemonių (karučių, vežimėlių), valčių, laivelių, plaustų ir kt. gamyba

(EVRK klasė 35.50, įeina į EVRK klasę 35.12)

77. Trenerių veikla (xx) (jeigu asmuo nėra sudaręs sporto veiklos sutarties (kontrakto)

(įeina į EVRK klasę 92.62)“.

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                       Rolandas Paksas

 

Finansų ministras                                                                                   Jonas Lionginas