LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINIO PROKURORO

ĮSAKYMAS

 

DĖL GENERALINIO PROKURORO 2003 M. BALANDŽIO 11 D. ĮSAKYMO NR. I-47 „DĖL IKITEISMINIO TYRIMO TERMINŲ KONTROLĖS TVARKOS IR REKOMENDACIJŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. lapkričio 19 d. Nr. I-181

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prokuratūros įstatymo (Žin., 1994, Nr. 81-1514; 2003, Nr. 42-1919; 2008, Nr. 81-3173, Nr. 81-3190) 4, 14 ir 16 straipsnio 2 dalimi:

1. Pakeičiu Rekomendacijas dėl anonimiškumo nukentėjusiajam ar liudytojui suteikimo ir šio sprendimo procesinio įforminimo, patvirtintas Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2003 m. balandžio 11 d. įsakymu Nr. I-47 „Dėl ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarkos ir rekomendacijų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 39-1805), ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiais galios Lietuvos Respublikos generalinio prokuroro 2003 m. balandžio 11 d. įsakymo Nr. I-51 „Dėl baudžiamojo proceso dokumentų (blankų) pavyzdžių patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 39-1806) 1.84, 1.85 ir 1.86 punktus.

3. Pavedu Generalinės prokuratūros Kanceliarijai paskelbti šį įsakymą ir rekomendacijas „Valstybės žiniose“, o Viešųjų ryšių skyriui – prokuratūros interneto svetainėje.

 

 

 

GENERALINIS PROKURORAS                                         ALGIMANTAS VALANTINAS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2003 m. balandžio 11 d.

įsakymu Nr. I-47

(Lietuvos Respublikos generalinio

prokuroro 2008 m. lapkričio 19 d.

įsakymo Nr. I-181 redakcija)

 

REKOMENDACIJOS DĖL ANONIMIŠKUMO NUKENTĖJUSIAJAM AR LIUDYTOJUI SUTEIKIMO IR ŠIO SPRENDIMO PROCESINIO ĮFORMINIMO

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Proceso veiksmų su nukentėjusiuoju ar liudytoju, kuriems taikomas anonimiškumas, ypatumai nustatyti Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso (Žin., 2002, Nr. 37-1341; 2007, Nr. 81-3312) (toliau – BPK) XIV skyriaus ketvirtojo skirsnio 198–204 straipsniuose. Tam tikrus anonimiškumo suteikimo ikiteisminio tyrimo pareigūnams ir asmenims, atliekantiems tyrimą BPK 158 straipsnyje nustatyta tvarka, bei pareigūnams, atliekantiems slaptą sekimą BPK 160 straipsnyje nustatyta tvarka, aspektus reglamentuoja BPK 158 straipsnio 7 dalis ir 160 straipsnio 3 ir 4 dalys.

2. Europos Tarybos Ministrų komiteto 1997 m. rugsėjo 10 d. rekomendacijoje Nr. (97) 13 valstybėms narėms „Dėl poveikio liudytojams ir teisės į gynybą“ atkreiptas dėmesys į tai, kad gerbiant teisę į gynybą liudytojai turi turėti galimybę liudyti taikant kitus metodus, leidžiančius išvengti bet kokios poveikio rizikos, atsiradusios dėl tiesioginio kontakto su kaltinamuoju.

Europos Žmogaus Teisių Teismo jurisprudencijoje pripažįstama, kad tam tikrais atvejais liudytojų įslaptinimas nepažeidžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos, tačiau pabrėžiama, kad liudytojų įslaptinimas pateisinamas tada, kai būtina apsaugoti jų interesus, jei tai neatima iš kaltinamojo teisės į gynybą ir teisingą bylos nagrinėjimą apskritai. Įslaptintų liudytojų parodymai negali būti vieninteliai ar lemiami įrodymai, pagrindžiantys kaltinimą (Ludi prieš Šveicariją, Doorson prieš Nyderlandus, Van Mechelenas ir kiti prieš Nyderlandus).

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2000 m. rugsėjo 19 d. nutarime „Dėl Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 1181, 1561 straipsnių, 267 straipsnio 5 punkto ir 3171 straipsnio atitikimo Lietuvos Respublikos Konstitucijai“ (Žin., 2000, Nr. 80-2423) taip pat pažymėjo, kad liudytojų ir nukentėjusiųjų įslaptinimas galimas tik kaip išimtinė priemonė, kai būtina užtikrinti jų saugumą.

3. Tinkamas BPK 198–204 straipsniuose, 158 straipsnio 7 dalyje ir 160 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei kituose teisės aktuose įtvirtintų teisės normų taikymas, užkertant kelią neteisėtam poveikiui, sudarys normalias sąlygas nukentėjusiajam ar liudytojui duoti teisingus parodymus, padės apsaugoti nuo pavojaus nukentėjusiojo, liudytojo ar jų šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybę, sveikatą, laisvę ar turtą, ar bent sumažins tokio pavojaus galimybę, padės nustatyti ir ištirti nusikaltimų padarymo aplinkybes.

 

II. NUKENTĖJUSIOJO AR LIUDYTOJO TEISĖS PRAŠYTI TAIKYTI ANONIMIŠKUMĄ ĮGYVENDINIMAS IR UŽTIKRINIMAS

 

4. BPK 198 straipsnyje nustatyta, kad nukentėjusysis ar liudytojas BPK nustatyta tvarka gali prašyti prokurorą ar ikiteisminio tyrimo pareigūną taikyti anonimiškumą, o prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, kai tam yra pagrindas, taiko nukentėjusiajam ar liudytojui anonimiškumą, taip pat imasi BPK nustatytų priemonių nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančių duomenų slaptumui užtikrinti.

5. Taikyti anonimiškumą gali prašyti bet kuris nukentėjusysis ar liudytojas. Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, pokalbyje su tokiu asmeniu išsiaiškinęs situaciją ir įvertinęs bylos aplinkybes, turi paaiškinti nukentėjusiajam ar liudytojui, kad anonimiškumas gali būti taikomas tik esant visiems BPK 199 straipsnyje numatytiems pagrindams ir nesant aplinkybių, numatytų BPK 200 straipsnio 2 dalyje, be to, jei nusikaltimus padarę ir su jais susiję asmenys negalės nustatyti nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikytas anonimiškumas, asmens tapatybės.

Esant pagrindui asmeniui siūlytina taikyti kitas apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemones, numatytas Lietuvos Respublikos įstatymų.

6. Jeigu nukentėjusiajam ar liudytojui nėra pagrindo taikyti anonimiškumo, tačiau asmuo to prašo primygtinai ir raštu, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas priima motyvuotą nutarimą (ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimą turi patvirtinti prokuroras) netaikyti anonimiškumo ir su šiuo nutarimu pasirašytinai supažindina pareiškėją. Tokiam asmeniui išaiškinama teisė nutarimą netaikyti anonimiškumo apskųsti aukštesniajam prokurorui BPK 63 straipsnyje nustatyta tvarka.

7. Anonimiškumo pagal nukentėjusiojo ar liudytojo rašytinį prašymą (ir skundą) netaikymo atveju tokio nukentėjusiojo ar liudytojo prašymo (ir skundo) nagrinėjimo medžiaga gali būti pridedama prie baudžiamosios bylos. Jei prokuroras nusprendžia, kad tokia medžiaga bus reikalinga nagrinėjant bylą, ją gali perduoti teismui. Prie baudžiamosios bylos nepridėta ar teismui neperduota prašymo (ir skundo) nagrinėjimo medžiaga sudedama į ikiteisminio tyrimo kontrolės bylą.

 

III. ANONIMIŠKUMO TAIKYMO NUKENTĖJUSIAJAM IR LIUDYTOJUI PAGRINDAI

 

8. Anonimiškumo taikymo pagrindų sistemoje pirmasis BPK 199 straipsnio 1 dalies 1 punkte numatytas pagrindas yra susijęs su grėsme asmens saugumui. Įstatymas pateikia konkrečius tokios grėsmės variantus: pavojus nukentėjusiojo, liudytojo ar jų šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui. Pagal šios normos prasmę įstatymas numato ne šiaip neapibrėžtą pavojų asmens saugumui, o Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse (Žin., 2000, Nr. 89-2741) (toliau – BK) numatytas nusikalstamas veikas: nužudymą, sveikatos sutrikdymą, išžaginimą, neteisėtą laisvės atėmimą, turto sunaikinimą ir kt.

9. Anonimiškumo taikymo pagrindas, nurodytas BPK 199 straipsnio 1 dalies 1 punkte, atsiranda tada, kai yra reali pavojaus grėsmė nukentėjusiojo, liudytojo ar jų šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui.

Vertindami pavojaus grėsmės realumą ir spręsdami dėl anonimiškumo taikymo, prokurorai ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai turi atsižvelgti į tokius veiksnius:

9.1. Galimas subjektyvumo elementas (pvz., nukentėjusysis ar liudytojas gali pervertinti ar išpūsti pavojaus grėsmę, ypač jeigu yra linkęs fantazuoti).

9.2. Neįmanoma objektyviai nustatyti, kad nukentėjusiajam ar liudytojui davus vienokius ar kitokius parodymus jis ar jo šeimos nariai arba artimi giminaičiai bus nužudyti ar sužaloti, bus atimta ar apribota jų laisvė, ar sunaikintas jų turtas. Apie grėsmės realumą galima daryti tik tikėtiną prielaidą, kurios tikėtinumo laipsnis priklauso nuo nusikaltimo pobūdžio, nusikaltimo pavojingumo ir sunkumo laipsnio, nukentėjusiojo ar liudytojo santykių su įtariamaisiais, demaskuojamosios jo parodymų galios, įtariamųjų ir kitų byla suinteresuotų asmenų agresyvumo pobūdžio ir laipsnio bei kitų veiksnių.

9.3. Nukentėjusysis ar liudytojas pats gali net nesuvokti realios grėsmės savo saugumui. Tai gali numatyti prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atsižvelgdami į bylos duomenis ir gaunamą kitą informaciją, teisėsaugos institucijų atskleistas nusikaltėlių susidorojimo su jiems nepalankiais nukentėjusiaisiais ar liudytojais tendencijas ir kitas aplinkybes.

9.4. Kaip reali grėsmė gali būti vertinamas vien pats brutalios nusikalstamos bendrijos egzistavimo faktas.

9.5. Realią grėsmę gali rodyti jau padarytas neteisėtas poveikis nukentėjusiajam ar liudytojui, sudarant jam kliūtis būti byloje liudytoju, bandymas jį įbauginti grasinant, kad neduotų parodymų, taip pat ir keršijimas, grasinimas dėl jo jau duotų parodymų. Sąvoka grasinimas apima bet kokį tiesioginį ar netiesioginį grasinimą, galintį sutrukdyti nukentėjusiajam ar liudytojui atlikti savo pilietinę pareigą. Neteisėtas poveikis gali būti daromas ne tik nukentėjusiajam ar liudytojui, bet ir jo šeimos nariams arba artimiesiems giminaičiams, gali būti kėsinamasi į jų turtą. Tokiu atveju anonimiškumas taikytinas tik tada, jei nusikaltimus padarę asmenys, įtariamieji, kaltinamieji, jų bendrininkai, draugai, giminaičiai ar kiti asmenys negalės iš parodymų ar kitų aplinkybių nustatyti nukentėjusiojo ar liudytojo asmens tapatybės.

10. BPK 199 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatyta, jog anonimiškumas gali būti taikomas, jeigu nukentėjusiojo ar liudytojo parodymai yra svarbūs baudžiamajame procese. Apie tokių parodymų svarbą baudžiamajame procese ikiteisminio tyrimo metu sprendžia prokuroras ir (ar) ikiteisminio tyrimo pareigūnas, įvertindami konkrečias bylos aplinkybes ir duomenis. Rekomenduojama atsižvelgti į kaltinamojo akto, kaip proceso dokumento, su kuriuo perduodama byla teismui, esminius turinio elementus. Pagal BPK 219 straipsnį kaltinamajame akte turi būti nurodyta padarytos nusikalstamos veikos vieta, laikas, būdai, padariniai ir kitos svarbios aplinkybės, nurodyti pagrindiniai duomenys, kuriais grindžiamas kaltinimas. Taip pat rekomenduotina atsižvelgti į BPK 20 straipsnio 3 dalies nuostatą, kad įrodymais gali būti tokie duomenys, kurie patvirtina arba paneigia bent vieną aplinkybę, turinčią reikšmės bylai išspręsti. Jeigu pagal nukentėjusiojo ar liudytojo parodymus nustatomos šios aplinkybės ir pagrindžiamas kaltinimas, tokie parodymai laikytini svarbiais. Sprendžiant dėl parodymų svarbumo būtina vertinti juose išdėstytų faktų esmę ir visumą, o ne tik atskirus parodymų fragmentus ar detales.

11. BPK 199 straipsnio 1 dalies 3 punkte nustatyta, kad nukentėjusiajam ir liudytojui anonimiškumas gali būti taikomas, jeigu jie dalyvauja procese dėl labai sunkaus, sunkaus ar apysunkio nusikaltimo. Ikiteisminio tyrimo metu sprendžiant šį klausimą reikia vadovautis BK nuostatomis, apibrėžiančiomis nusikaltimą, kuris inkriminuojamas ar gali būti inkriminuojamas įtariamajam, o vėliau kaltinamajam, kaip labai sunkus, sunkus ar apysunkis. Apysunkio, sunkaus ir labai sunkaus nusikaltimų sąvokos pateiktos BK 11 straipsnio 4, 5 ir 6 dalyse.

12. Anonimiškumo taikymo pagrindai sudaro išbaigtą ir griežtą sistemą. Pagal BPK 199 straipsnio 2 dalį nukentėjusiajam ar liudytojui anonimiškumas taikomas, jeigu yra visi šio straipsnio 1 dalyje išvardyti pagrindai. Jei nors vieno pagrindo trūksta, anonimiškumas negali būti taikomas. Įstatymą aiškinti plačiau ir daryti išimtis negalima.

13. Nors įstatymas nustato apibrėžtus anonimiškumo taikymo nukentėjusiajam ir liudytojui pagrindus, jų analizė rodo, kad anonimiškumas gali būti taikomas tik retais išimtiniais atvejais, nes:

13.1. Anonimiškumo taikymas yra sudėtinga nukentėjusiųjų ir liudytojų teisinės apsaugos priemonė.

13.2. Atliekant proceso veiksmus su asmeniu, kuriam taikomas anonimiškumas, ribojami kai kurie rungimosi, betarpiškumo ir teisės į gynybą nuostatų realizavimo elementai.

13.3. Prokurorai ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai turi atsižvelgti į tai, kad pagal BPK 301 straipsnio 2 dalį apkaltinamasis nuosprendis negali būti pagrįstas vien tik nukentėjusiųjų ar liudytojų, kuriems taikomas anonimiškumas, parodymais. Šių asmenų parodymais galima pagrįsti apkaltinamąjį nuosprendį tik tuo atveju, kai juos patvirtina kiti įrodymai.

13.4. Anonimiškumo nukentėjusiajam ar liudytojui nerekomenduojama taikyti tada, kai pagal nusikaltimo padarymo ir tyrimo aplinkybes, liudytojo sužinojimo kokių nors bylai ištirti reikšmingų aplinkybių sąlygas, liudytojo parodymų turinį ar kitas aplinkybes nusikaltimus padariusiems asmenims, įtariamiesiems, su jais susijusiems asmenims aiškiai žinoma ar lengvai atspėjama nukentėjusiojo ar liudytojo, galinčio duoti ar davusio parodymus taikant anonimiškumą, asmens tapatybė.

 

IV. NUKENTĖJUSIOJO AR LIUDYTOJO ANONIMIŠKUMO NUSTATYMO TVARKA

 

14. Kadangi nukentėjusysis ar liudytojas, kuriems taikomas anonimiškumas, įgyja ypatingą procesinį statusą, ši procesinė priemonė taikytina tik tokiu atveju, jeigu yra išreikšta nukentėjusiojo ar liudytojo valia. Galimi valios išreiškimo būdai yra šie:

14.1. Nukentėjusiojo ar liudytojo rašytinis prašymas, kuriame nurodomi jam žinomi faktai arba įtikinančios prielaidos apie realią grėsmę jo ar jo šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui. Rašytinė prašymo forma nėra privaloma, nes: 1) liudytojai bylose dėl sunkių ar labai sunkių nusikaltimų neretai vengia duoti parodymus ir nėra linkę prieš apklausą rašyti kokių nors pareiškimų apie nusikaltimų aplinkybes ar juos padariusius asmenis; 2) tai būtų dar vienas papildomas bylos dokumentas, kurį reikėtų įslaptinti ir saugoti BPK 201 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka, nors tokio dokumento ir jo įslaptinimo BPK 200 ir 201 straipsniai tiesiogiai ir nenumato.

14.2. Žodinis prašymas taikyti anonimiškumą. Jis turi būti įtikinamas, nes tiek rašytiniame, tiek žodiniame prašyme nurodytų faktų arba prielaidų apie realaus pavojaus grėsmę išsamus viešas procesinis patikrinimas byloje, kurioje sprendžiama dėl anonimiškumo taikymo, yra problemiškas ar negalimas, nes anonimiškumo taikymo atveju pagal byloje esančius tokius patikrinimo duomenis būtų galima lengvai nustatyti nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikytas anonimiškumas, asmens tapatybę.

15. Duomenų, kad nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriems taikomas anonimiškumas, ar jų šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui gresia realus pavojus, bylos medžiagoje nebuvimas nereiškia BPK 199 straipsnio reikalavimų pažeidimų, nes tokių duomenų ten ir negali būti. BPK 201 straipsnio 5 dalyje reikalaujama, kad bylos dokumentuose nebūtų informacijos, iš kurios būtų galima nustatyti tyrimo veiksme dalyvavusio ar kitame dokumente paminėto nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę. Tai reiškia, kad byloje negali būti ir duomenų, pagal kuriuos būtų galima spręsti, kad nukentėjusiajam ar liudytojui, kuriam taikomas anonimiškumas, jo šeimos nariams ar artimiesiems giminaičiams gresia realus pavojus, nes pagal tokius duomenis būtų galima lengvai nustatyti tokio liudytojo ar nukentėjusiojo asmens tapatybę. Tokie duomenys nurodomi nukentėjusiojo ar liudytojo rašytiniame prašyme ir (ar) prokuroro nutarime taikyti anonimiškumą. Už anonimiškumo taikymo pagrindų ir sąlygų tinkamą nustatymą atsako nutarimą taikyti anonimiškumą priėmęs pareigūnas, o šių duomenų teisingumą patikrina teismas, apklausdamas asmenį, kuriam taikomas anonimiškumas.

16. Nors BPK tiesiogiai nenumatyta, tačiau prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atsižvelgdami į bylos aplinkybes ir kitokius veiksnius, aptartus šių rekomendacijų 8–13 punktuose, gali patys pasiūlyti nukentėjusiajam ar liudytojui prašyti taikyti anonimiškumą. Po tokio pasiūlymo nukentėjusysis ar liudytojas gali parašyti prašymą, tačiau ir žodžiu pareikštas prašymas (sutikimas) yra priimtinas.

17. Pagal BPK 200 straipsnio 1 dalį nukentėjusysis ar liudytojas prieš apklausą gali prašyti taikyti anonimiškumą, kadangi iki to veiksmo atlikimo turi būti išspręstas klausimas dėl anonimiškumo taikymo. Jei anonimiškumas taikomas, apklausa atliekama ir apklausos protokolas surašomas laikantis BPK 201 straipsnyje nustatytų specifinių reikalavimų, siekiant užtikrinti nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybės slaptumą.

18. Jei anonimiškumo nustatymo klausimas kyla po to, kai nukentėjusysis ar liudytojas buvo apklaustas įprastine tvarka, ir, išskyrus prokurorą ir ikiteisminio tyrimo pareigūną, niekas kitas dar nebuvo susipažinęs su apklausos protokolu ir jame nurodytais tikraisiais asmens tapatybės duomenimis, pritaikius anonimiškumą toks protokolas išimamas iš bylos ir saugomas BPK 201 straipsnio nustatyta tvarka. Tokiu atveju prokuroras kreipiasi į ikiteisminio tyrimo teisėją dėl nukentėjusiojo ar liudytojo apklausos pagal BPK 203 straipsnį.

19. Kad nukentėjusiajam ar liudytojui būtų taikomas anonimiškumas, vien jo prašymo ar sutikimo ir pagrindo nepakanka, turi būti ir tam tikros sąlygos, liudijančios, kad nėra aplinkybių, dėl kurių anonimiškumas negali būti taikomas:

19.1. Pagal BPK 200 straipsnio 2 dalies 1 punktą prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas pirmiausia turi patikrinti, ar nukentėjusysis arba liudytojas neturi fizinių ar psichinių trūkumų, dėl kurių negalėtų teisingai suvokti turinčių bylai reikšmės dalykų ir duoti apie juos teisingų parodymų. Ištirti liudytojo fizinę ar psichinę būklę gali būti pavedama tam tikriems specialistams (teismo medikams, psichiatrams, psichologams), išreikalaujamos sveikatos priežiūros įstaigų pažymos. Jei nustatomi minėti fiziniai ar psichiniai trūkumai, asmuo negali būti liudytoju (BPK 79 straipsnis). Jei nėra jokių duomenų, prielaidų ir abejonių, kad liudytojas gali turėti nurodyto pobūdžio fizinių ar psichinių trūkumų, toks patikrinimas neatliekamas. Nutarime taikyti anonimiškumą konstatuojama, kad tokių fizinių ar psichinių trūkumų asmuo neturi.

19.2. Pagal BPK 200 straipsnio 2 dalies 2 punktą prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas privalo patikrinti, ar nukentėjusysis arba liudytojas nebuvo anksčiau teisti už melagingų parodymų davimą. Patikrinti galima išreikalaujant pažymą apie teistumą, susipažįstant su teistumo registro duomenimis, teismo nuosprendžiais. Apie teistumo patikrinimo rezultatus prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas gali nurodyti nutarime taikyti anonimiškumą, specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (tai patvirtinantys dokumentai gali būti nepridedami). Jeigu asmuo buvo teistas už melagingų parodymų davimą, nepriklausomai nuo teistumo išnykimo ar panaikinimo anonimiškumas jam netaikomas.

19.3. Pagal BPK 200 straipsnio 2 dalies 3 punktą prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas taip pat turi patikrinti, ar nukentėjusysis arba liudytojas dėl asmeninių arba savanaudiškų motyvų gali duoti melagingus parodymus prieš įtariamąjį. Tokius duomenis galima nustatyti ne tik iš ikiteisminio tyrimo medžiagos, bet remiantis ir kitais informacijos šaltiniais.

19.4. Jei atliekant patikrinimą dėl BPK 200 straipsnio 2 dalyje numatytų aplinkybių pateikiami rašytiniai reikalavimai ar užduotys, šiuose dokumentuose nenurodoma, kad patikrinimas atliekamas sprendžiant anonimiškumo taikymo klausimą.

Anonimiškumo netaikymo atveju šių aplinkybių patikrinimo dokumentai gali būti pridedami prie baudžiamosios bylos, taip pat ir perduodami teismui, jei prokuroras nusprendžia, kad jie gali būti reikalingi nagrinėjant bylą. Jei tokia medžiaga nepridedama prie baudžiamosios bylos ir neperduodama teismui, ji sudedama į ikiteisminio tyrimo kontrolės bylą.

Jei anonimiškumas taikomas, šie dokumentai laikomi atskirai nuo baudžiamosios bylos ikiteisminio tyrimo kontrolės byloje, jei dėl to nebus atskleista nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybė, arba saugomi BPK 201 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka.

20. Anonimiškumo taikymo sąlyga yra nebuvimas aplinkybių, nurodytų BPK 200 straipsnio 2 dalies 1–3 punktuose. Jei atlikus patikrinimą nustatoma bent viena iš aplinkybių, numatytų BPK 200 straipsnio 2 dalyje, anonimiškumas asmeniui netaikomas.

21. Jei yra visi BPK 199 straipsnyje išvardyti pagrindai taikyti anonimiškumą ir nėra 200 straipsnio 2 dalyje numatytų aplinkybių bei kitų šių rekomendacijų 9.5 ir 13.4 punktuose nurodytų aplinkybių, dėl kurių neleidžiama taikyti anonimiškumo, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas priima BPK 200 straipsnio 3 dalyje numatytą motyvuotą nutarimą taikyti anonimiškumą. Ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimą turi patvirtinti ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras. Be kitų duomenų, nutarime nurodoma: labai sunkaus, sunkaus ar apysunkio nusikaltimo esmė, nukentėjusiojo ar liudytojo prašymas taikyti anonimiškumą, nurodant jam žinomus faktus arba įtikinamas prielaidas apie realaus pavojaus grėsmę jo ar jo šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui (gali būti nurodomi ir ikiteisminio tyrimo subjektų nustatyti duomenys apie realaus pavojaus grėsmę), kiti anonimiškumo taikymo pagrindai ir sąlygos, sprendimas taikyti anonimiškumą. Nutarimo rezoliucinėje dalyje nurodoma, kokiu numeriu tyrimo veiksmų ir kituose bylos dokumentuose bus įvardijamas nukentėjusysis ar liudytojas, kuriam taikomas anonimiškumas. Numeris gali būti sudarytas iš skaičių arba skaičių ir raidžių derinio. Su nutarimu pasirašytinai supažindinamas nukentėjusysis ar liudytojas, kuriam taikomas anonimiškumas.

22. Prokurorai ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai turi atsižvelgti į tai, kad teismas, vertindamas teisiamajame posėdyje apklausto nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, arba BPK 282 straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju ikiteisminio tyrimo teisėjui duotus tokio nukentėjusiojo ar liudytojo parodymus, tikrina, ar buvo visi BPK 199 straipsnyje įtvirtinti anonimiškumo taikymo pagrindai ir ar nėra BPK 200 straipsnio 2 dalyje numatytų aplinkybių. Nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriems anonimiškumas pritaikytas nesant pagrindo ar esant BPK 200 straipsnio 2 dalyje numatytoms aplinkybėms, parodymai vertinami kaip gauti neteisėtu būdu, todėl negali būti pripažinti įrodymais.

 

V. TYRIMO VEIKSMŲ IR KITŲ BYLOS DOKUMENTŲ TURINIO YPATUMAI, KAI NUKENTĖJUSIAJAM IR LIUDYTOJUI TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS

 

23. BPK 201 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad nukentėjusysis ir liudytojas, kuriems taikomas anonimiškumas, tyrimo veiksmų ir kituose bylos dokumentuose (apklausos protokole (1 priedas), nutarime pripažinti nukentėjusiuoju, nutarime pripažinti civiliniu ieškovu, pranešime apie įtarimą, kaltinamajame akte ir kt., taip pat ir teismo dokumentuose) įvardijamas numeriu.

24. BPK 201 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad tikrieji asmens tapatybės duomenys surašomi specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (2 ar 3 priedas).

25. Pagal BPK 201 straipsnio 4 dalį anonimiškumo taikymo atvejais tyrimo veiksmo protokolą, nutarimą ar kitokį bylos dokumentą surašo ir pasirašo tą veiksmą atlikęs, nutarimą ar kitokį bylos dokumentą surašęs prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, ar ikiteisminio tyrimo teisėjas. Atlikus kiekvieną tyrimo veiksmą ar priėmus nutarimą, BPK 201 straipsnio 2 dalyje nurodytame specialiame protokolo priede pažymima, kad nukentėjusysis ar liudytojas susipažino su tyrimo veiksmo protokolu ir nutarimu. Tai jie patvirtina savo parašais.

26. BPK 201 straipsnio 5 dalyje nustatyta, kad tyrimo veiksmų protokoluose, nutarimuose, nutartyse ir kituose bylos dokumentuose nerašoma informacija, iš kurios būtų galima nustatyti tyrimo veiksme dalyvavusio ar kitame dokumente paminėto nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę.

27. Ypatingi reikalavimai, keliami nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriems taikomas anonimiškumas, apklausos įforminimui, numatyti BPK 198, 201 ir 203 straipsniuose:

27.1. Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas nukentėjusįjį ar liudytoją, kuriems taikomas anonimiškumas, apklausia vadovaudamiesi BPK 183 straipsnio nuostatomis, o ikiteisminio tyrimo teisėjas tokį nukentėjusįjį ar liudytoją apklausia vadovaudamasis BPK 183 ir 184 straipsnių nuostatomis, taikydamas išimtis, kurios nustatytos BPK 203 straipsnyje.

Apklausos protokolas, kuris bus pridedamas prie bylos, surašomas laikantis BPK 179, 183 straipsnių reikalavimų (ikiteisminio tyrimo teisėjas laikosi ir BPK 184 straipsnio reikalavimų), atsižvelgiant į išimtis, nurodytas BPK 201 straipsnyje. Protokole nesurašomi nukentėjusiojo ar liudytojo asmens anketiniai duomenys, pats asmuo įvardijamas numeriu, pažymima, kad asmens tapatybę nurodantys duomenys yra surašyti to protokolo specialiame priede. Apklausos protokole nenurodomi duomenys apie liudytojo ar nukentėjusiojo santykius su įtariamuoju.

Prieš pradėdami nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriems taikomas anonimiškumas, apklausą, prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas išaiškina BPK 81 ir 83 straipsniuose numatytas liudytojo teises, pareigas ir įspėja dėl atsakomybės pagal BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą (ikiteisminio tyrimo teisėjo ar teismo prisaikdinamas), tačiau apklausos protokole dėl tokių teisių išaiškinimo ir įspėjimo toks nukentėjusysis ar liudytojas nepasirašo (taip pat ir kad davė priesaiką). Nepasirašo ir paties apklausos protokolo. Nukentėjusiajam ar liudytojui neleidžiama patiems užrašyti savo parodymų, nedaromas jų parodymų garso ir vaizdo įrašas.

27.2. Apklausto asmens parodymai apie turinčias reikšmės bylai išspręsti aplinkybes apklausos protokole užrašomi taip, kad į protokolą nepatektų informacija, iš kurios būtų galima nustatyti apklausto asmens tapatybę. Apklausos protokole nerašoma informacija, neturinti reikšmės bylai, tačiau padedanti nustatyti tyrimo veiksme dalyvavusio asmens tapatybę. Anonimiškumo suteikimas leidžia įslaptinti tik nukentėjusiojo ar liudytojo tapatybę nurodančius duomenis, bet ne tokių asmenų duotų parodymų apie reikšmingas bylai išspręsti aplinkybes turinį.

27.3. Jeigu pagal nukentėjusiojo ar liudytojo parodymų turinį (kai kitaip parodymų negalima išdėstyti apklausos protokole) jie gali būti identifikuoti, anonimiškumo taikymas neturi jokios prasmės. Tokiu atveju asmens apsaugos dalykai turi būti sprendžiami vadovaujantis Baudžiamojo proceso ir operatyvinės veiklos dalyvių, teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnų apsaugos nuo nusikalstamo poveikio įstatymu (Žin., 2008, Nr. 63-2380 (2008-06-03)).

27.4. Kartu su liudytojo apklausos protokolu pagal BPK 179, 183, 184 ir 201 straipsnių reikalavimus surašomas specialus tyrimo veiksmo protokolo priedas (2 ar 3 priedas). Šiame priede surašomi tikrieji asmens tapatybės duomenys, kiti reikiami duomenys apie nukentėjusiojo ar liudytojo asmenybę ir jo santykius su įtariamuoju; pažymima, kad liudytojui buvo išaiškintos BPK 81 ir 83 straipsniuose nurodytos liudytojo teisės, pareigos ir atsakomybė, kad jis buvo įspėtas dėl atsakomybės pagal BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą (ar prisaikdintas). Visa tai liudytojas patvirtina savo parašu. Liudytojas savo parašu taip pat patvirtina, kad susipažino su liudytojo apklausos protokolu. Liudytojo ar nukentėjusiojo parodymai šiame specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede nesurašomi. Papildomai galima nurodyti ne tik oficialiuose registruose kaupiamus asmens duomenis, bet ir bet kokią kitą reikiamą informaciją, susijusią su asmeniu, kurio tapatybė gali būti tiesiogiai ar netiesiogiai nustatyta pagal tokius duomenis kaip vienas ar keli asmeniui būdingi fizinio, fiziologinio, psichologinio, ekonominio, kultūrinio ar socialinio pobūdžio požymiai.

27.5. Prieš pradedant nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, papildomą apklausą, suvedus jį į akistatą ir prieš atliekant jo parodymų patikrinimo veiksmus, jis įspėjamas dėl atsakomybės pagal BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą, tačiau tyrimo veiksmo protokole dėl tokio įspėjimo nepasirašo. Specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (2 ar 3 priedas) pažymima, kad prieš atliekant tyrimo veiksmą liudytojas (arba nukentėjusysis) buvo įspėtas dėl atsakomybės pagal BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą. Tai jis patvirtina savo parašu.

27.6. Atlikus nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikytas anonimiškumas, papildomą apklausą, jo parodymų patikrinimo ar jam dalyvaujant kitus tyrimo veiksmus, suvedus jį į akistatą, priėmus jam skelbtinus nutarimus, tame pačiame specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (2 ar 3 priedas) pažymima, kad nukentėjusysis ar liudytojas susipažino su tyrimo veiksmo protokolu ir nutarimu. Tai jie patvirtina savo parašais.

28. Nukentėjusysis ar liudytojas, kuriam taikomas anonimiškumas, esant visiems BPK 199 straipsnio 1 dalyje išvardytiems pagrindams gali būti apklausiamas apie visas jam žinomas aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti, t. y. tiek apie apysunkio, sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo, kuris buvo pagrindas taikyti anonimiškumą, aplinkybes, tiek apie kitas jam žinomas įtariamojo padarytas nusikalstamas veikas, taip pat ir apie neatsargius, tyčinius nesunkius nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus.

29. BPK 204 straipsnyje nustatyti akistatos ir parodymo atpažinti, kai šiuose veiksmuose dalyvauja nukentėjusysis ar liudytojas, kuriam taikomas anonimiškumas, ypatumai. Ši norma reikalauja, kad parodymas atpažinti ar akistata būtų atliekami sudarant akustines ir vizualines kliūtis, trukdančias nustatyti asmenų, kuriems taikytas anonimiškumas, tapatybę. Kliūčių sudarymas techniniu ir organizaciniu požiūriu yra sudėtingas. Panaudojus nepakankamai modernias kliūtis gali būti neužtikrintas nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriems taikomas anonimiškumas, asmens tapatybės slaptumas, todėl konkrečioje byloje reikėtų realiai įvertinti galimas tų veiksmų komplikacijas ir norimus rezultatus bandyti pasiekti kitais būdais (pvz., išaiškinti parodymuose esančius prieštaravimus ir juos pašalinti kitais byloje esančiais duomenimis, parodymą atpažinti atlikti pagal nuotraukas ir pan.).

30. Jei ikiteisminio tyrimo metu įtariamojo veika perkvalifikuojama ir jis nėra įtariamas apysunkio, sunkaus ar labai sunkaus nusikaltimo padarymu, t. y. nėra BPK 199 straipsnio 1 dalies 3 punkte numatyto anonimiškumo taikymo pagrindo, turi būti sprendžiama dėl anonimiškumo taikymo nukentėjusiajam ar liudytojui panaikinimo. Anonimiškumo taikymą gali panaikinti nutarimu prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas (ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimą turi patvirtinti prokuroras). Įslaptinta informacija, kai nustatytas įslaptinimo terminas dar nepasibaigęs, gali būti išslaptinama tik paslapčių subjekto, įslaptinusio tokią informaciją, sprendimu Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo (Žin.,1999, Nr. 105-3019; 2004, Nr. 4-29) nustatyta tvarka, todėl prieš nutarimo dėl anonimiškumo taikymo panaikinimo priėmimą turi būti gauta paslapčių subjekto vadovo įsakymu sudarytos specialiosios ekspertų komisijos išvada dėl nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikytas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančių duomenų išslaptinimo.

Prokurorai turi atsižvelgti į tai, kad kol anonimiškumo taikymas tokiam nukentėjusiajam ar liudytojui nepanaikintas, jis negali būti apklausiamas teisiamajame posėdyje BPK 279 ar 282 straipsnių nustatyta tvarka ir BPK 276 straipsnyje nustatyta tvarka negali būti perskaityti jo parodymai, duoti ikiteisminio tyrimo teisėjui BPK 203 straipsnyje nustatyta tvarka.

Dėl anonimiškumo panaikinimo gali būti sprendžiama ir išnykus kitiems anonimiškumo taikymo pagrindams, numatytiems BPK 199 straipsnio 1 dalies 1 ir 2 punktuose; paaiškėjus aplinkybėms, numatytoms BPK 200 straipsnio 2 dalyje; nutraukus ikiteisminį tyrimą, jeigu nepadaryta veika, turinti nusikaltimo požymių; nusikaltimus padariusiems asmenims, įtariamiesiems, kaltinamiesiems ar kitiems su jais susijusiais asmenims identifikavus nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę; nusprendus, kad liudytojas ar nukentėjusysis ikiteisminio tyrimo metu ir teisme toliau liudys įprastine bendra tvarka (esant nukentėjusiojo ar liudytojo prašymui ar sutikimui).

Su nutarimu panaikinti anonimiškumo taikymą pasirašytinai supažindinamas asmuo, kuriam buvo taikomas anonimiškumas. Tokiam asmeniui išaiškinama teisė nutarimą panaikinti anonimiškumo taikymą apskųsti aukštesniajam prokurorui BPK 63 straipsnyje nustatyta tvarka

31. Kai ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl sunkaus, labai sunkaus ar apysunkio nusikaltimo, numatyto BK XXVIII ir XXXVII skyriuose, BK 225 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 226 straipsnio 1 dalyje, 227 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 228 straipsnyje, ir yra kiti BPK 199 straipsnyje numatyti pagrindai, ikiteisminio tyrimo pareigūnams (arba BPK 158 straipsnio 6 dalyje numatytais atvejais ir kitiems asmenims), atliksiantiems ar atlikusiems tyrimą BPK 158 straipsnio nustatyta tvarka ir prireikus apklausiamiems kaip liudytojams, gali būti suteiktas anonimiškumas. Prokuroro nutarimas dėl anonimiškumo taikymo priimamas esant visiems BPK 199 straipsnyje numatytiems pagrindams ir BPK 200 straipsnyje nustatyta tvarka.

Anonimiškumas esant pagrindui gali būti suteiktas iki prokuroro kreipimosi į ikiteisminio tyrimo teisėją su prašymu leisti savo tapatybės neatskleidžiantiems ikiteisminio tyrimo pareigūnams (ar kitiems asmenims) atlikti tyrimo veiksmus. Prokuroras prašyme ikiteisminio tyrimo teisėjui leisti ikiteisminio tyrimo pareigūnams (ar kitiems asmenims) atlikti tyrimo veiksmus neatskleidžiant savo tapatybės ikiteisminio tyrimo pareigūną (ar kitą asmenį) įvardija numeriu, nurodydamas, kad asmens tapatybę nurodantys duomenys yra specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (3 priedas).

Anonimiškumas esant pagrindui gali būti suteiktas ir vėliau: prieš atliekant slaptus tyrimo veiksmus ar juos atlikus, prieš ikiteisminio tyrimo pareigūną apklausiant kaip liudytoją.

Tikrieji asmens tapatybės duomenys surašomi specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (2 ar 3 priedas).

Ikiteisminio tyrimo pareigūną ar kitą asmenį, kuriam taikomas anonimiškumas, supažindinus su ikiteisminio tyrimo teisėjo nutartimi leisti jam atlikti nusikalstamą veiką imituojančius veiksmus ar pranešus apie šių veiksmų nutraukimą, protokolas ir specialus protokolo priedas taip pat turi būti įforminami BPK 201 straipsnyje nustatyta tvarka.

32. Taikyti anonimiškumą ikiteisminio tyrimo pareigūnams, atliksiantiems ar atlikusiems tyrimą BPK 158 straipsnio nustatyta tvarka ir prireikus apklausiamiems kaip liudytojams, turi būti pakankamas pagrindas. Pirmoji ir būtina anonimiškumo taikymo sąlyga iš anonimiškumo taikymo tvarkos ir pagrindų, nustatytų BPK 199 ir 200 straipsniuose, yra realaus pavojaus grėsmė nukentėjusiojo, liudytojo ar jų šeimos narių arba artimųjų giminaičių gyvybei, sveikatai, laisvei ar turtui. Dėl to ikiteisminio tyrimo pareigūnams, atliksiantiems ar atlikusiems tyrimą BPK 158 straipsnio nustatyta tvarka ir prireikus apklausiamiems kaip liudytojams, anonimiškumas gali būti taikomas esant pakankamam pagrindui manyti, jog jų ar jų šeimos narių arba artimųjų giminaičių saugumui kyla arba gali kilti reali grėsmė.

33. Pagal BPK 160 straipsnio 4 dalį slapto sekimo protokolas ir kiti su slaptu sekimu susiję bylos dokumentai surašomi vadovaujantis BPK 201 straipsnyje nustatytomis taisyklėmis. Slapto sekimo protokolą gali surašyti ir pasirašyti prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, neatlikęs paties slapto sekimo. Slapto sekimo protokole pareigūnas, atlikęs slaptą sekimą, pagal BPK 201 straipsnio l dalies reikalavimus turi būti įvardijamas numeriu, pažymint, kad asmens tapatybę patvirtinantys duomenys yra specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede. Toks sekimo padalinio pareigūnas paties slapto sekimo protokolo nesurašo ir nepasirašo. Pagal BPK 201 straipsnio 2 dalies reikalavimus tokio slaptą sekimą atlikusio pareigūno tikrieji asmens tapatybės duomenys surašomi specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (3 priedas), kuris laikomas voke ir saugomas atskirai nuo baudžiamosios bylos ikiteisminio tyrimo įstaigos padalinyje, kurio pareigūnas atliko sekimą. Šis vokas užantspauduojamas, užregistruojamas ir saugomas teisės aktų, reglamentuojančių įslaptintos informacijos administravimą, nustatyta tvarka.

34. Slaptą sekimą atlikęs pareigūnas gali būti apklausiamas kaip liudytojas. Apklausa gali būti atliekama vadovaujantis BPK 203 ir 282 straipsniuose, o parodymas atpažinti ir akistata – BPK 204 straipsniuose nustatytomis taisyklėmis. Slaptą sekimą atlikusio pareigūno kaip liudytojo ikiteisminio tyrimo metu negali apklausti nei ikiteisminio tyrimo pareigūnas, nei prokuroras. Slaptą sekimą atlikusio pareigūno apklausa ikiteisminio tyrimo metu nėra privaloma, o tik galima. Tokį pareigūną kaip liudytoją, kuriam taikomas anonimiškumas, ikiteisminio tyrimo metu gali apklausti tik ikiteisminio tyrimo teisėjas vadovaudamasis BPK 183 ir 184 straipsniais ir taikydamas išimtis, kurios nustatytos BPK 203 straipsnyje, kai prokuroras kreipiasi į ikiteisminio tyrimo teisėją dėl tokio liudytojo apklausos, manydamas, kad apklausa reikalinga ir tokio liudytojo nebus įmanoma apklausti bylos nagrinėjimo teisme metu vadovaujantis BPK 282 straipsnio nuostatomis. Prašyme ikiteisminio tyrimo teisėjui apklausti kaip liudytoją slaptą sekimą atlikusį pareigūną prokuroras tokį pareigūną įvardija numeriu ir pažymi, kad asmens tapatybę patvirtinantys duomenys yra specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede (3 priedas).

35. Jei atliekant tyrimo veiksmus, kuriuose dalyvauja nukentėjusysis ar liudytojas, kuriam taikomas anonimiškumas, ar jį supažindinant su nutarimais arba kitokiais bylos dokumentais, dalyvauja vertėjas, tik specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede pažymima apie vertėjo dalyvavimą ir nurodomi jo vardas ir pavardė. Vertėjas įspėjamas dėl atsakomybės pagal BK 235 straipsnį už melagingą ar žinomai neteisingą vertimą. Vertėjui taip pat išaiškinama, kad nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodantys duomenys sudaro valstybės paslaptį ir jis įspėjamas dėl atsakomybės pagal BK 125 straipsnį už valstybės paslapties atskleidimą. Visa tai pažymima specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede ir patvirtina vertėjas savo parašu. Vertėjas šiame priede parašu taip pat patvirtina, kad susipažino su tyrimo veiksmo protokolu. Vertėjas privalo turėti reikiamos kategorijos leidimą susipažinti ir dirbti su įslaptinta informacija, sudarančia valstybės paslaptį.

 

VI. NUKENTĖJUSIOJO IR LIUDYTOJO ASMENS TAPATYBĘ NURODANČIŲ DUOMENŲ ĮSLAPTINIMO, SAUGOJIMO, SIUNTIMO, SUSIPAŽINIMO SU JAIS IR IŠSLAPTINIMO TVARKA

 

36. Pagal BPK 202 straipsnį nukentėjusiojo ar liudytojo asmens tapatybę nurodantys duomenys, įforminti ir įslaptinti BPK 201 straipsnyje nustatyta tvarka, sudaro valstybės paslaptį, todėl jie turi būti įslaptinami, saugomi, naudojami, išslaptinami vadovaujantis taip pat ir Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatytais pagrindais ir tvarka. Įslaptinti baudžiamosios bylos dokumentai, kuriuose užfiksuota tokia valstybės paslaptį sudaranti informacija, registruojami, siunčiami, gabenami, gaunami, saugomi, apskaitomi ir Įslaptintos informacijos administravimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005-12-05 nutarimu Nr. 1307 (Žin., 2005, Nr. 143-5193), nustatyta tvarka, atsižvelgiant į ypatumus, kuriuos nustato BPK ir šios rekomendacijos.

37. Prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūno nutarimas taikyti anonimiškumą ir specialus tyrimo veiksmo protokolo priedas prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūno, taikiusių anonimiškumą, turi būti įslaptinami Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka, suteikiant tam tikras slaptumo žymas.

Suteikiant slaptumo žymas būtina vadovautis paslapčių subjektų, vadovaujantis įslaptintos informacijos, galinčios sudaryti valstybės paslaptį, kategorijų sąrašu, kuris numatytas Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje, sudarytais detaliais įslaptinamos informacijos sąrašais, kuriuose pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 7 straipsnio 4 dalį turi būti numatytos įslaptinamos informacijos slaptumo žymos, tokios informacijos įslaptinimo terminai arba išslaptinimo sąlygos. Detalius įslaptinamos informacijos sąrašus tvirtina ir juos keičia paslapčių subjektų vadovai, suderinę su Lietuvos Respublikos paslapčių apsaugos koordinavimo komisija.

Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 5 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad žyma „Visiškai slaptai“ suteikiama valstybės paslaptį sudarančiai informacijai, kurios praradimas arba neteisėtas atskleidimas gali sukelti pavojų žmogaus gyvybei. Šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 21 punkte nustatyta, kad valstybės paslaptį gali sudaryti įslaptinti liudytojo ar nukentėjusiojo asmens tapatybę padedantys nustatyti duomenys.

38. Priėmus nutarimą taikyti anonimiškumą, taip pat ir Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka įslaptinami asmens rašytinis prašymas taikyti anonimiškumą, prie nutarimo pridėti BPK 200 straipsnio 2 dalyje nurodytų aplinkybių patikrinimo dokumentai (jei jie pridedami ir saugomi BPK 201 straipsnio nustatyta tvarka) ir kiti esant pagrindui iš bylos išimti dokumentai su nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančiais duomenimis, kurie saugomi BPK 201 straipsnio nustatyta tvarka (pvz., liudytojo apklausos protokolas). Šiam prašymui ir kitiems dokumentams suteikiama ta pati slaptumo žyma kaip ir nutarimui taikyti anonimiškumą bei specialiam tyrimo veiksmo protokolo priedui.

39. Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas nutarimą taikyti anonimiškumą, specialų tyrimo veiksmo protokolo priedą, nukentėjusiojo ar liudytojo prašymą, taip pat ir kitus dokumentus, jei juos nusprendė saugoti BPK 201 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka įslaptinęs ir Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka, įdeda į nepermatomą voką kartu su jo užpildytu Asmenų, susipažinusių su įslaptintais dokumentais, kuriuose yra nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančių duomenų, sąrašu (4 priedas), kuriame privalės pasirašyti su šiais įslaptintais bylos dokumentais ir juose esančiais nukentėjusiojo ar liudytojo asmens tapatybę nurodančiais duomenimis vėliau susipažinę prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, ar teisėjas, patvirtindami, kad jie įspėti dėl atsakomybės pagal BK 125 straipsnį už valstybės paslapties atskleidimą ir kad susipažino su asmens tapatybę nurodančiais duomenimis. Šiam sąrašui prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas suteikia tokią pat slaptumo žymą kaip ir kitiems BPK 201 straipsnio nustatyta tvarka įformintiems ir Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka įslaptintiems bylos dokumentams. Prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas voką užklijuoja ir užantspauduoja taip, kaip nurodyta BPK 201 straipsnio 2 dalyje ir Įslaptintos informacijos administravimo taisyklių 35 punkte. Ant voko, prie antspaudo vietos, pasirašo prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas. Ant voko užrašoma: baudžiamosios bylos numeris, liudytojui ar nukentėjusiajam, kuriam taikomas anonimiškumas, suteiktas numeris, voko numeris, voke laikomų įslaptintų bylos dokumentų datos (prašymo taikyti anonimiškumą surašymo data, nutarimo taikyti anonimiškumą priėmimo data, tyrimo veiksmo atlikimo data, nurodyta specialiame tyrimo veiksmo protokolo priede, ar kitokio bylos dokumento surašymo data) ir pavadinimai (antraštės), kiekvieno dokumento lapų skaičius. Voko viršutiniame dešiniajame kampe užrašoma slaptumo žyma, kuri turi atitikti aukščiausią voke esančių įslaptintų bylos dokumentų slaptumo žymą, arba dedamas tam tikras spaudas. Ši slaptumo žyma patvirtinama prokuroro ar ikiteisminio tyrimo pareigūno parašu (Įslaptintos informacijos administravimo taisyklių 34 punktas).

40. BPK 201 straipsnio ir Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka įslaptinti bylos dokumentai su duomenimis, nurodančiais nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriems taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę, registruojami įslaptintų dokumentų su nukentėjusiųjų ir liudytojų, kuriems taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančiais duomenimis registruose (5 priedas), kurie saugomi paslapčių subjekto (prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos) vadovo paskirti atsakingi asmenys funkcijoms įslaptintų dokumentų administravimo srityje atlikti ir jo nustatytoje įslaptintų dokumentų saugojimo vietoje. Šiuose registruose įrašomi šie duomenys: įslaptinto bylos dokumento įrašymo į registrą data, baudžiamosios bylos numeris, nukentėjusiajam ar liudytojui suteiktas numeris, voko numeris, voke laikomų įslaptintų bylos dokumentų datos ir pavadinimai (antraštės), kiekvieno dokumento lapų skaičius, suteikta slaptumo žyma ir kiti duomenys. Įslaptinti bylos dokumentai registruojami nesuteikiant registracijos numerių, o pačiame įslaptintame bylos dokumente nerašoma jo įrašymo į įslaptintų bylos dokumentų registrą data. Šiuose registruose nenurodomi liudytojų ar nukentėjusiųjų, kuriems taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodantys duomenys. Registruose duomenis įrašo prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, taikęs anonimiškumą, arba pagal jų pateiktus duomenis registrus pildo paslapčių subjekto (prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos) vadovo paskirti atsakingi asmenys funkcijoms įslaptintų dokumentų administravimo srityje atlikti.

41. Kol baudžiamasis procesas nebaigtas, vokas su nukentėjusiojo ar liudytojo rašytiniu prašymu taikyti anonimiškumą, nutarimu taikyti anonimiškumą ir specialiu tyrimo veiksmo protokolo priedu bei kitais dokumentais, vadovaujantis BPK 201 straipsnio 3 dalimi, teisės aktų nustatyta tvarka saugomas pas prokurorą ar bylą tiriančioje ikiteisminio tyrimo įstaigoje atskirai nuo baudžiamosios bylos.

Jei ikiteisminio tyrimo metu su nukentėjusiuoju ar liudytoju, kuriems taikomas anonimiškumas, ilgą laiko tarpą neatliekami ar nebus atliekami kiti tyrimo veiksmai (nenustatyti nusikaltimą padarę asmenys, užsitęsė ikiteisminis tyrimas, užtruko bylos teisminis nagrinėjimas ir pan.), vokas su bylos dokumentais ir juose esančiais duomenimis, nurodančiais tokio nukentėjusiojo ar liudytojo asmens tapatybę, gali būti perduodamas saugoti paslapčių subjekto (prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos) vadovo paskirtiems atsakingiems asmenims funkcijoms įslaptintų dokumentų administravimo srityje atlikti ir jo nustatytoje įslaptintų dokumentų saugojimo vietoje.

42. Susipažinti su nukentėjusiojo ar liudytojo tapatybę nurodančiais duomenimis pagal BPK 201 straipsnio 2 dalies ir 202 straipsnio prasmę turi teisę prokuroras ar ikiteisminio tyrimo pareigūnas, atliekantys byloje tyrimą, ir prokuroras, kontroliuojantis tyrimą ar palaikantis valstybinį kaltinimą, taip pat ikiteisminio tyrimo teisėjas, atliekantis toje byloje proceso veiksmus, bylą nagrinėjantys teisėjai.

Jei šie pareigūnai atplėšia voką, susipažįsta su įslaptintais bylos dokumentais, kuriuose yra nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančių duomenų, jie privalo pildyti rekomendacijų 39 punkte numatytą sąrašą: nurodyti susipažinimo datą, pareigas, vardą ir pavardę, pasirašyti, patvirtindami susipažinimo faktą ir tai, kad jie įspėti dėl baudžiamosios atsakomybės pagal BK 125 straipsnį už įslaptintų duomenų paskelbimą (valstybės paslapties atskleidimą). Susipažinę su dokumentais, šie pareigūnai voką vėl užantspauduoja ir pasirašo. Jei vokas neskirtas daugkartiniam naudojimui, jis turi būti pakeičiamas.

43. Teismui pareikalavus, vokas perduodamas tiesiogiai teisėjui. Vokas gabenamas ar siunčiamas laikantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 24 straipsnyje nustatytų reikalavimų ir Įslaptintos informacijos administravimo taisyklių nustatytos tvarkos, t. y. šalia gavėjo vardo ir pavardės užrašant nuorodą „Asmeniškai“.

Teismui atlikus būtinus proceso veiksmus, vokas grąžinamas prokurorui ar bylą tiriančiai ikiteisminio tyrimo įstaigai, kurie įslaptino nukentėjusiojo ar liudytojo asmens tapatybę nurodančius duomenis.

44. Nutraukus ikiteisminį tyrimą, teismui išnagrinėjus baudžiamąją bylą ir priėmus apkaltinamąjį ar išteisinamąjį nuosprendį, priėmus nutartį nutraukti baudžiamąją bylą ir šiems sprendimams įsiteisėjus, vokas perduodamas saugoti paslapčių subjekto (prokuratūros ar ikiteisminio tyrimo įstaigos) vadovo paskirtiems atsakingiems asmenims funkcijoms įslaptintų dokumentų administravimo srityje atlikti ir jo nustatytoje įslaptintų dokumentų saugojimo vietoje.

45. Vadovaujantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 8 straipsnio 1 dalies 1 punktu, baudžiamojo proceso metu įslaptinti nukentėjusiųjų ir liudytojų, kuriems taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodantys duomenys įslaptinami 75 metams.

46. Įslaptinti nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodantys duomenys išslaptinami Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 10 straipsnio nustatyta tvarka. Šio įstatymo 10 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad įslaptinta informacija, kai įslaptinimo terminas dar nepasibaigęs, gali būti išslaptinama tik įslaptintos informacijos rengėjo sprendimu.

47. Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo 13 straipsnyje nustatyta, kad valstybės paslapčių apsaugą paslapčių subjekte koordinuoja subjekto vadovo įsakymu sudaryta specialioji ekspertų komisija, kuri teikia siūlymus ir išvadas dėl informacijos įslaptinimo pagrįstumo, slaptumo žymų keitimo, įslaptintos informacijos išslaptinimo ar sunaikinimo.

 

_________________


 

Rekomendacijų dėl anonimiškumo

nukentėjusiajam ar liudytojui suteikimo

ir šio sprendimo procesinio įforminimo

1 priedas

 

(Liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, apklausos protokolo formos pavyzdys)

 

LIUDYTOJO, KURIAM TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS, APKLAUSOS PROTOKOLAS

 

20____ m. __________________ d.

_________________

(vieta)

 

Apklausa pradėta _____ val. _____ min., baigta _____ val. _____ min.

 

___________________________________________________________________________

(įstaigos ir padalinio pavadinimas, asmens pareigos, vardas ir pavardė)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

patalpose baudžiamojoje byloje Nr. _______, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 78–83, 178–179, 183, 201 _____________ straipsniais, apklausė liudytoją, kuriam taikomas anonimiškumas, įvardytą Nr. _________.

 

Tikrieji liudytojo Nr. __________ asmens tapatybės duomenys surašyti šio protokolo specialiame priede, kuris laikomas voke Nr. ___________.

LR BPK 183 straipsnio pagrindu liudytojui išaiškintos LR BPK 81 ir 83 straipsniuose numatytos liudytojo teisės, pareigos ir atsakomybė, ir jis įspėtas dėl atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą.

 

_________________________

(pareigūno parašas)

 

Pasiūlius liudytojui papasakoti visa, kas jam žinoma apie aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti, liudytojas parodė:

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

_________________________

(pareigūno parašas)

 

Liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, įvardyto Nr. _____, 20___ m. ____________ d. apklausos protokolo tęsinys:

 

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

_________________________

(pareigūno parašas)

 

_________________


 

Rekomendacijų dėl anonimiškumo

nukentėjusiajam ar liudytojui suteikimo

ir šio sprendimo procesinio įforminimo

2 priedas

 

(Liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, apklausos protokolo specialaus priedo formos pavyzdys)

 

1-4

__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

LIUDYTOJO, KURIAM TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS, APKLAUSOS PROTOKOLO SPECIALUS PRIEDAS

 

20____ m. __________________ d.

_________________

(vieta)

 

Apklausa pradėta _____ val. _____ min., baigta _____ val. _____ min.

 

___________________________________________________________________________

(įstaigos ir padalinio pavadinimas, asmens pareigos, vardas ir pavardė)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

patalpose baudžiamojoje byloje Nr. _________, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 78–83, 178–179, 183, 201 ______________ straipsniais, apklausė liudytoją , kuriam taikomas anonimiškumas,

(vardas ir pavardė)

apklausos protokole įvardytą Nr. _______________.

 

Apklausoje dalyvauja vertėjas ______________________________________________ ,

(vardas ir pavardė)

kuris įspėtas dėl atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį už melagingą ar žinomai neteisingą vertimą. Vertėjui taip pat išaiškinta, kad
liudytojo ________________________________________ , kuriam taikomas anonimiškumas,

(vardas ir pavardė)

įvardyto Nr. __________, asmens tapatybę nurodantys duomenys sudaro valstybės paslaptį, ir jis įspėtas dėl atsakomybės pagal LR BK 125 straipsnį už valstybės paslapties atskleidimą.

 

________________________

(vertėjo parašas)

 

Liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, 20___ m. _______________ d. apklausos protokole įvardyto Nr. _________, asmens tapatybės duomenys:

 

vardas (-ai), pavardė (-s)________________________________________________________

 

asmens kodas___________________________ , gimimo data__________________________

 

gimimo vieta_________________________________________________________________

 

pilietybė(-s)____________________________ , šeiminė padėtis________________________

 

 

__________________________

(Slaptumo žyma)


__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

Liudytojo _______________________________________ , kuriam taikomas anonimiškumas,

(vardas ir pavardė)

20___ m. ________________ d. apklausos protokolo, kuriame jis įvardytas Nr. _______, specialaus priedo tęsinys:

 

dabartinės gyvenamosios vietos adresas ___________________________________________

___________________________________________________________________________

 

deklaruojamos gyvenamosios vietos adresas ________________________________________

___________________________________________________________________________

 

asmens dokumentas ___________________________________________________________

(rūšis, serija, numeris, išdavinio data ir vieta)

 

išsilavinimas _________________________________________________________________

 

darbovietė, pareigos, užsiėmimas, profesija _________________________________________

___________________________________________________________________________

 

telefonai: namų ___________, darbo ___________, kiti_______________________________

 

kiti reikiami asmens duomenys __________________________________________________

 

duomenys apie teistumą _______________________________________________________

 

Liudytojo santykiai su įtariamuoju___________________________________________

___________________________________________________________________________

 

____________________________

(liudytojo parašas)

 

LR BPK 82 straipsnio 2 dalies pagrindu liudytojui išaiškinta, kad įtariamojo ir kaltinamojo šeimos nariai ar artimieji giminaičiai gali neduoti parodymų arba neatsakyti į kai kuriuos pateiktus klausimus.

 

____________________________

(liudytojo parašas)

 

LR BPK 183 straipsnio pagrindu liudytojui išaiškintos LR BPK 81 ir 83 straipsniuose numatytos liudytojo teisės, pareigos ir atsakomybė, ir jis įspėtas dėl atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą.

 

____________________________

(liudytojo parašas)

 

Su 20___ m. ___________________ d. apklausos protokolu, sudarytu iš ______ lapų, ir parodymais, kurie prasideda:

 

1 lapas prasideda žodžiais ______________________________________________________

 

ir baigiasi žodžiais ____________________________________________________________

 

2 lapas prasideda žodžiais ______________________________________________________

 

ir baigiasi žodžiais ____________________________________________________________

 

__________________________

(Slaptumo žyma)


__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

Liudytojo _______________________________________ , kuriam taikomas anonimiškumas,

(vardas ir pavardė)

20___ m. ________________ d. apklausos protokolo, kuriame jis įvardytas Nr. _______, specialaus priedo tęsinys:

 

3 lapas prasideda žodžiais ______________________________________________________

 

ir baigiasi žodžiais ____________________________________________________________

 

4 lapas prasideda žodžiais ______________________________________________________

 

ir baigiasi žodžiais ____________________________________________________________

 

5 lapas prasideda žodžiais ______________________________________________________

 

ir baigiasi žodžiais ____________________________________________________________

 

6 lapas prasideda žodžiais ______________________________________________________

 

ir baigiasi žodžiais ____________________________________________________________ ,

 

susipažinau ir papildau: ________________________________________________________

(Gali būti surašomi kiti reikiami duomenys, nurodantys asmens tapatybę, neįslaptinant parodymų apie aplinkybes, turinčias reikšmės bylai išspręsti. Liudytojas savo parašais patvirtina, kad susipažino su apklausos protokolu ir šiame protokolo specialiame priede išdėstytais jo papildymais. Protokolo specialų priedą pasirašo ir pareigūnas, atlikęs liudytojo apklausą.)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

__________________________

(Slaptumo žyma)


__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

Liudytojo _______________________________________ , kuriam taikomas anonimiškumas,

(vardas ir pavardė)

20___ m. ________________ d. apklausos protokolo, kuriame jis įvardytas Nr. _______, specialaus priedo tęsinys:

 

 

ŽYMOS APIE _______________________________________________________ ,

(proceso dalyvio statusas, vardas ir pavardė)

KURIAM TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS, ĮVARDYTO NR. _______, SUSIPAŽINIMĄ SU KITŲ TYRIMO VEIKSMŲ PROTOKOLAIS, NUTARIMAIS AR KITOKIAIS BYLOS DOKUMENTAIS

 

Atliekant liudytojo ar nukentėjusiojo, kuriems taikomas anonimiškumas, papildomą apklausą, jų parodymų patikrinimo veiksmus ar juos suvedus į akistatą šiame protokolo specialiame priede pažymima, kad prieš atliekant tyrimo veiksmą liudytojas ar nukentėjusysis buvo įspėti dėl atsakomybės pagal LR BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą. Tai jie patvirtina savo parašais.

Atlikus kiekvieną tyrimo veiksmą, kuriame dalyvavo nukentėjusysis ar liudytojas, kuriems taikomas anonimiškumas, priėmus jiems skelbtiną nutarimą ar surašius kitokį bylos dokumentą, šiame protokolo specialiame priede pažymima, kad nukentėjusysis ar liudytojas susipažino su tyrimo veiksmo protokolu, nutarimu ar kitu bylos dokumentu (nurodoma: susipažinimo data; tyrimo veiksmo atlikimo, nutarimo priėmimo ar kitokio bylos dokumento surašymo data, bylos dokumento pavadinimas, protokolo, nutarimo ar kito bylos dokumento lapų skaičius; kokiais žodžiais prasideda ir pasibaigia kiekviename protokolo lape liudytojo parodymai). Tai jie patvirtina savo parašais. Protokolo specialų priedą pasirašo ir tyrimo veiksmus atlikęs, nutarimus priėmęs ar juos paskelbęs pareigūnas.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

_________________


 

Rekomendacijų dėl anonimiškumo

nukentėjusiajam ar liudytojui suteikimo

ir šio sprendimo procesinio įforminimo

3 priedas

 

(Tyrimo veiksmo protokolo specialaus priedo formos pavyzdys)

 

1-3

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

TYRIMO VEIKSMO PROTOKOLO SPECIALUS PRIEDAS

 

200___ m. ___________________________ d.

(tyrimo veiksmo atlikimo ar kito bylos dokumento surašymo data)

 

___________________________

(vieta)

 

Pradėta _____ val. _____ min., baigta _____ val. _____ min.

 

___________________________________________________________________________

(įstaigos ir padalinio pavadinimas, asmens pareigos, vardas ir pavardė)

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

baudžiamojoje byloje Nr. ___________, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso    ,

(proceso veiksmo atlikimo tvarką nu statančios LR BPK normos)

surašė ______________________________________________________________________

(dokumento pavadinimas)

___________________________________________________________________________

 

____________________________________________ , kuriam taikomas anonimiškumas

(Vardas ir pavardė)

ir kuris_____________________________________________________________________ ,

(atlikto arba atliksimo tyrimo veiksmo pavadinimas)

___________________________________________________________________________

(dokumento pavadinimas)

įvardytas Nr. ______________.

 

Supažindinant_____________________________________________ , kuriam taikomas

(vardas ir pavardė)

anonimiškumas, įvardytą Nr. __________, su_______________________________________

___________________________________________________________________________

(dokumento pavadinimas)

ir surašant šį specialų tyrimo veiksmo protokolo priedą dalyvauja vertėjas ________________

______________________________________________ , kuris įspėtas dėl atsakomybės pagal

(vardas ir pavardė)

Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 235 straipsnį už melagingą ar žinomai neteisingą vertimą. Vertėjui taip pat išaiškinta, kad ____________________________________________________________ ,

(vardas ir pavardė)

įvardyto Nr. _______, asmens tapatybę nurodantys duomenys sudaro valstybės paslaptį, ir jis įspėtas dėl atsakomybės pagal LR BK 125 straipsnį už valstybės paslapties atskleidimą.

 

__________________________

(vertėjo parašas)

 

__________________________

(Slaptumo žyma)


__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

Tyrimo veiksmo, kuriame dalyvavo ______________________________________ , įvardytas

(vardais ir pavardė)

Nr. __________, kuriam taikomas anonimiškumas, protokolo specialaus priedo tęsinys:

 

Asmens, įvardyto Nr. ___________, tapatybės duomenys:

 

vardas (-ai), pavardė (-s) _______________________________________________________

 

asmens kodas __________________________ , gimimo data__________________________

 

gimimo vieta ________________________________________________________________

 

pilietybė (-s) ___________________________ , šeiminė padėtis________________________

 

dabartinės gyvenamosios vietos adresas ___________________________________________

___________________________________________________________________________

 

deklaruojamos gyvenamosios vietos adresas ________________________________________

___________________________________________________________________________

 

asmens dokumentas ___________________________________________________________

(rūšis, serija, numeris, išdavimo data ir vieta)

 

išsilavinimas _________________________________________________________________

 

darbovietė, pareigos, užsiėmimas, profesija_________________________________________

___________________________________________________________________________

 

telefonai:     namų ____________, darbo _____________, kiti _________________________

 

kiti reikiami asmens duomenys __________________________________________________

 

duomenys apie teistumą _______________________________________________________

 

Santykiai su įtariamuoju ___________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

_____________________________________

(asmens, kuriam taikomas anonimiškumas, parašas)

 

Su 200___m. ____________________________________________________________

(dokumento pavadinimas)

______________________________________________________ , sudaryto iš _______ lapų,

susipažinau.

 

_____________________________________

(asmens, kuriam taikomas anonimiškumas, parašas)

_____________________________________

(vertėjo parašas)

_____________________________________

(pareigūno parašas)

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

Tyrimo veiksmo, kuriame dalyvavo ______________________________________ , įvardytas

(vardais ir pavardė)

Nr. __________, kuriam taikomas anonimiškumas, protokolo specialaus priedo tęsinys:

 

 

ŽYMOS APIE_____________________________________________________ ,

(proceso dalyvio statusas, vardas ir pavardė)

KURIAM TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS, ĮVARDYTO NR. ______, SUSIPAŽINIMĄ SU KITŲ TYRIMO VEIKSMŲ PROTOKOLAIS, NUTARIMAIS AR KITOKIAIS BYLOS DOKUMENTAIS

 

Atliekant liudytojo ar nukentėjusiojo, kuriems taikomas anonimiškumas, apklausą, jų parodymų patikrinimo veiksmus ar juos suvedus į akistatą, šiame protokolo specialiame priede pažymima, kad prieš atliekant tyrimo veiksmą liudytojas ar nukentėjusysis buvo įspėti dėl atsakomybės pagal LR BK 235 straipsnį už melagingų parodymų davimą. Tai jie patvirtina savo parašais.

Atlikus kiekvieną tyrimo veiksmą, kuriame dalyvavo nukentėjusysis ar liudytojas, kuriems taikomas anonimiškumas, priėmus jiems skelbtiną nutarimą ar surašius kitokį bylos dokumentą, šiame protokolo specialiame priede pažymima, kad nukentėjusysis ar liudytojas susipažino su tyrimo veiksmo protokolu, nutarimu ar kitu bylos dokumentu (nurodoma: susipažinimo data; tyrimo veiksmo atlikimo, nutarimo priėmimo ar kitokio bylos dokumento surašymo data, bylos dokumento pavadinimas, protokolo, nutarimo ar kito bylos dokumento lapų skaičius; kokias žodžiais prasideda ir pasibaigia kiekviename protokolo lape liudytojo parodymai). Tai jie patvirtina savo parašais. Protokolo specialų priedą pasirašo ir tyrimo veiksmus atlikęs, nutarimus priėmęs ar juos paskelbęs pareigūnas.

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

 

_________________


 

Rekomendacijų dėl anonimiškumo

nukentėjusiajam ar liudytojui suteikimo

ir šio sprendimo procesinio įforminimo

4 priedas

 

(Asmenų, susipažinusių su įslaptintais dokumentais, kuriuose yra nukentėjusiojo ar liudytojo, kuriam taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančių duomenų, sąrašo forma)

 

1-1

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

 

Egz. vienintelis

 

ASMENŲ, SUSIPAŽINUSIŲ SU ĮSLAPTINTAIS DOKUMENTAIS, KURIUOSE YRA NUKENTĖJUSIOJO AR LIUDYTOJO, KURIAM TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS, ASMENS TAPATYBĘ NURODANČIŲ DUOMENŲ, SĄRAŠAS

 

___________________________________________________________________________

(įslaptintų dokumentų rengėjas)

 

Baudžiamoji byla Nr. _____________________

Dėl atsakomybės pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 125 straipsnį už valstybės paslapties atskleidimą įspėtas. Su įslaptintų dokumentų ______________

___________________________________________________________________________

(dokumentų pavadinimai (antraštės), datos)

___________________________________________________________________________

__________________________________________________________________ , pažymėtų

slaptumo žyma _____________, kuriuose yra_______________________________________

(proceso dalyvio statusas)

_______________________ , kuriam taikomas anonimiškumas ir kuris įvardytas Nr. _______.

(vardas ir pavardė)

asmens tapatybę nurodančių duomenų turiniu susipažinau:

 

Eil. Nr.

Susipažinimo data

Pareigos, vardas ir pavardė

Parašas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PASTABA. Sąrašo forma gali būti papildyta reikiamomis skiltimis.

 

__________________________

(Slaptumo žyma)

_________________

 

 

 

Rekomendacijų dėl anonimiškumo nukentėjusiajam ar liudytojui suteikimo ir šio sprendimo procesinio įforminimo

5 priedas

 

(Įslaptintų dokumentų su nukentėjusiųjų ir liudytojų, kuriems taikomas anonimiškumas, asmens tapatybę nurodančiais duomenimis registro forma)

 

________________________________________________________

(dokumento rengėjo pavadinimas)

 

ĮSLAPTINTŲ DOKUMENTŲ SU NUKENTĖJUSIŲJŲ IR LIUDYTOJŲ, KURIEMS TAIKOMAS ANONIMIŠKUMAS, ASMENS TAPATYBĘ NURODANČIAIS DUOMENIMIS REGISTRAS ___________________________

(identifikavimo žymuo)

 

Eil. Nr.

Dokumento įrašymo į registrą data

Baudž. bylos Nr.

Nukentėjusiojo ar liudytojo Nr.

Voko Nr.

Dokumentų pavadinimai (antraštės) ir datos

Dokumento lapų sk.

Slaptumo žyma

Dokumentus įslaptinusio pareigūno pareigos, vardas ir pavardė

Voko su dokumentais perdavimo saugoti data. Atsakingo už saugojimą asmens vardas ir pavardė, parašas

Dokumento, pagal kurį dokumentas išslaptintas, nuoroda

Duomenys apie voko su dokumentais išsiuntimą ir gavimą

Išsiųsta

Gauta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________________                                      ______________                           ______________________

(pareigų pavadinimas)                                                      (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

 

PASTABA. Registro forma gali būti papildyta reikiamomis skiltimis.

 

_________________