LIETUVOS RESPUBLIKOS KRAŠTO APSAUGOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL BŪTINŲJŲ KARINIŲ MOKYMŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2010 m. rugsėjo 29 d. Nr. V-1033

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymo (Žin., 1996, Nr. 106-2427; 1999, Nr.59-1918; 2000, Nr. 64-1993; 2003, Nr. 42-1912, Nr. 104-4644; 2004, Nr. 115-4282; 2006, Nr. 113-4298) 8 straipsnio 6 dalimi,

tvirtinu Būtinųjų karinių mokymų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Krašto apsaugos ministrė                                                  Rasa Juknevičienė


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos krašto apsaugos

ministro 2010 m. rugsėjo 29 d.

įsakymu Nr. V-1033

 

BŪTINŲJŲ KARINIŲ MOKYMŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Būtinųjų karinių mokymų organizavimo ir vykdymo tvarkos aprašo (toliau – Tvarkos aprašas) paskirtis – nustatyti Lietuvos Respublikos piliečių, kurie nėra atlikę privalomosios pradinės karo tarnybos (toliau – PPKT) ar kitu būdu įgiję reikiamo karinio parengimo, karinio rengimo ir mokymo poreikį, atrankos į būtinuosius karinius mokymus (toliau – BKM) procedūras, BKM eigą ir jų rezultatų apskaitos procedūras.

2. Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatymu, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymu, kitais teisės aktais, jame vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžtos minėtuose įstatymuose.

3. BKM organizuojami Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke (toliau – Mokomasis pulkas), vadovaujantis Lietuvos kariuomenės vado patvirtinta BKM programa ir šiuo Tvarkos aprašu.

4. BKM metu taikomos socialinės garantijos, aprūpinimo sąlygos ir išmokos, numatytos Lietuvos Respublikos karo prievolės įstatyme.

 

II. BKM POREIKIO PLANAVIMAS

 

5. Priimamų į BKM kandidatų skaičių kasmet nustato krašto apsaugos ministras, atsižvelgiant į PKT karių ir atsargos karo prievolininkų, iš kurių būtų formuojami kariniai rezervo vienetai, poreikį ateinančiais metais.

6. Lietuvos kariuomenės mokymo ir personalo valdybos Karinio personalo departamentas, vadovaudamasis nustatytu priimamų į BKM kandidatų skaičiumi, sudaro metinį priėmimo į BKM planą ir, jį patvirtinus, perduoda Mokymo ir personalo valdybos Lietuvos kariuomenės personalo ir administravimo skyriui (toliau – MPV LK PAS) ir Karo prievolės administravimo tarnybai prie KAM (toliau – KPAT). Metinį priėmimo į BKM planą tvirtina kariuomenės vadas arba jo įgaliotas asmuo.

7. MPV LK PAS, vadovaudamasis metiniu priėmimo į BKM planu, sudaro priėmimo į BKM ketvirčių planus, atsižvelgdamas į kiekvieną atitinkamą ketvirtį sutaupytas dėl pasitraukusių ar pašalintų iš BKM karių lėšas. Šie planai suderindami su kariniais vienetais, kurie yra pateikę PKT karių poreikį (derinamos karių, baigusių BKM, išsiuntimo į karinius vienetus datos), ir pateikiami KPAT. Priėmimo į BKM ketvirčių planus tvirtina Lietuvos kariuomenės Mokymo ir personalo valdybos vadas.

 

III. KANDIDATŲ Į BKM PAIEŠKA IR AGITACIJA, ATRANKOS ORGANIZAVIMAS IR PRIĖMIMAS

 

8. Kandidatų į BKM ieško, agituoja ir juos atrenka KPAT.

9. Kandidatų paieška organizuojama ir vykdoma vadovaujantis aktyvumo, kryptingumo ir teritorinio apibrėžtumo principais.

10. Paieškos ir agitacijos metu kandidatams dalijamos brošiūros, kuriose yra visa reikiama informacija apie BKM ir priėmimą į PKT, brošiūrose ir agituojant akcentuojamas dalyvavimo BKM savanoriškumo principas, išaiškinama BKM organizavimo ir vykdymo, priėmimo į profesinę karo tarnybą ir priimtų į PKT karių skyrimo į pareigas tvarka.

11. Kandidatas į BKM turi atitikti šiuos reikalavimus:

11.1. išsilavinimo, sveikatos būklės ir moralinių savybių, numatytų kandidatams į profesinę karo tarnybą;

11.2. karių fizinio parengtumo testą (toliau – KFPT) turi būti išlaikę ne prasčiau kaip 150 balų;

11.3. nuo 19 (arba 18 metų, jei yra išėjęs jaunojo šaulio mokymo kursą) iki 35 metų amžiaus;

11.4. turi būti neatlikęs PPKT ar kitu būdu neįgijęs reikiamo pagrindinio karinio parengimo.

12. Kandidatai į BKM atrenkami per du etapus:

12.1. pirmasis etapas – kandidatų atranka KPAT teritoriniuose skyriuose (toliau – KPAT TS); pirmojo kandidatų atrankos į BKM etapo tikslas – pagal KPAT turimus ar kandidato pateiktus duomenis atrinkti kandidatus, kurie bus pakviesti į antrąjį atrankos etapą;

12.2. antrasis etapas – kandidatų vertinimas KPAT Karo prievolės ir komplektavimo organizavimo skyriuje (toliau – KPKOS) ir Dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos karo medicinos ekspertizės komisijoje (toliau – KMEK); antrojo kandidatų atrankos į BKM etapo tikslas – nustatyti, kurie kandidatai gali būti priimti į BKM.

13. Prieš pirmąjį atrankos į BKM etapą kandidatas KPAT turi pateikti:

13.1. galiojantį Lietuvos Respublikos pasą ar asmens tapatybės kortelę;

13.2. prašymą siųsti į būtinuosius karinius mokymus (1 priedas);

13.3. išsilavinimą patvirtinančių dokumentų originalus (išsilavinimo, įgyto užsienyje, dokumentas pateikiamas su Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos nostrifikavimo žyma ir su vertėjų biuro patvirtintu dokumento vertimu į lietuvių kalbą);

13.4. tris spalvotas (3x4 cm dydžio) nuotraukas, padarytas ne seniau kaip prieš vienerius metus;

13.5. valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą (jei turi);

13.6. gyvenimo aprašymą;

13.7. kitus dokumentus, kurie, kandidato nuomone, suteiktų daugiau informacijos apie jo profesinius gebėjimus ir asmenines savybes.

14. Prieš pirmąjį atrankos etapą KPAT patikrina Personalo valdymo informacinės sistemos (toliau – PerVIS) duomenų bazės duomenis apie kandidato į BKM teistumą arba siunčia paklausimą Informatikos ir ryšių departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos.

15. Pagal pateiktus kandidato dokumentus KPAT atitinkamai papildo ir patikslina kandidato duomenis PerVIS duomenų bazėje. Prireikus gali būti siunčiami paklausimai į kitas krašto apsaugos sistemos arba valstybės institucijas ir įstaigas.

16. Sprendimą dėl kandidato dalyvavimo antrajame atrankos etape priima KPAT TS specialistas. Sprendimas įrašomas kandidato prašymo siųsti į būtinuosius karinius mokymus lape.

17. Jeigu kandidatas pagal Įverčio sudarymo ir taikymo metodiką (toliau – Įverčio sudarymo ir taikymo metodika), kuri yra Kandidatų atrankos ir priėmimo į PKT tvarkos aprašo priedas, gauna bent vieną teigiamą balą, KPAT TS specialistas registruoja jį kandidatų duomenų bazėje, suformuoja kandidato į BKM asmens bylą, kurią nedelsdamas perduoda KPAT KPKOS, išrašo siuntimą į KMEK pasitikrinti sveikatos ir į KPAT, kur bus įvertinamas jo fizinis pasirengimas.

18. Jeigu KPAT TS specialistas priima sprendimą neleisti kandidatui dalyvauti atrankos antrajame etape, laikoma, kad tolesnė kandidato atranka į BKM nutraukiama ir kandidatas raštu informuojamas apie sprendimą ir atrankos nutraukimo priežastis.

19. Antrajame atrankos į BKM etape:

19.1. KMEK įvertina kandidatų tinkamumą PKT pagal sveikatos būklę;

19.2. KPAT organizuoja ir krašto apsaugos ministro patvirtinta Fizinio parengtumo testo organizavimo ir jo atlikimo tvarka tikrina kandidatų, pripažintų tinkamais karo tarnybai pagal sveikatos būklę, fizinį pasirengimą;

19.3. pasibaigus kandidatų atrankai į BKM, visi atrankos rezultatai suvedami į PerVIS duomenų bazę;

19.4. kandidatų, atrinktų į BKM, sąrašai pateikiami savivaldybių karo prievolininkų atrankos komisijoms pagal kandidatų gyvenamąsias (deklaruotas) vietas; šios komisijos priima sprendimus dėl kandidatų siuntimo į BKM. Šie sprendimai protokoluojami PerVIS duomenų bazės dalyje Šaukimas;

19.5. jei kandidatai nesurenka Įverčio sudarymo ir taikymo metodikoje nustatyto mažiausio įverčio balų skaičiaus, atrankos į BKM vertinimo procedūros nutraukiamos, KPAT TS specialistas padaro atitinkamą įrašą kandidato Prašymo siųsti į BKM lape ir kandidatą raštu informuoja apie atrankos nutraukimo priežastis.

20. Atrinktų kandidatų priėmimas į BKM:

21.1. KPAT viršininko įsakymu paskirti atsakingi asmenys atrinktus kandidatus skiria (priima) į BKM;

21.2. paskirtiems (priimtiems) į BKM asmenims išduodamas pranešimas, kuriame nurodoma BKM vieta, atvykimo data ir laikas;

21.3. nustatytą BKM pradžios dieną KPAT pateikia Mokomajam pulkui, kuris organizuoja BKM, siunčiamų į BKM asmenų sąrašą, jų vardu išrašytus karinius liudijimus ir asmens bylas.

22. Į BKM paskirti (priimti) asmenys į BKM vietą nuvežami KPAT skiriamu transportu.

 

IV. BŪTINŲJŲ KARINIŲ MOKYMŲ VYKDYMAS

 

23. Į Mokomąjį pulką atvykę į BKM paskirti (priimti) kandidatai įgyja PPKT karių statusą ir Mokomojo pulko vado įsakymu paskiriami į pareigas.

24. BKM karių detali karo tarnybos organizavimo kariniame vienete tvarka ir sąlygos numatomos Mokomojo pulko standartinėse veiklos procedūrose.

25. BKM kariai rengiami pagal kariuomenės vado patvirtintą programą.

26. BKM vyksta dviem etapais ir kiekvieną savaitę užpildomi kario įvertinimo lapai, o pasiekti rezultatai sumuojami reitinguojant karius.

27. BKM pirmasis etapas trunka devynias savaites. Pasibaigus pirmajam etapui, vyksta atranka į antrąjį etapą.

28. Atranka į antrąjį etapą atliekama BKM pirmojo etapo paskutinę savaitę.

29. Baigusieji BKM pirmąjį etapą ir pateikę prašymą leisti tęsti būtinuosius karinius mokymus antrajame etape (2 priedas), laiko karių fizinio parengtumo testą, kurį organizuoja Mokomasis pulkas. Karys gali pretenduoti pereiti į antrąjį BKM etapą, išlaikęs KFPT ir surinkęs ne mažiau kaip 180 balų.

30. BKM karių reitingas nustatomas Mokomojo pulko vado nustatyta tvarka. Mokomojo pulko vadas sudaro komisiją, kuri sprendžia, kuriuos karius perkelti į antrąjį BKM etapą. Komisijos sprendimai įforminami protokolu.

31. BKM pirmąjį etapą baigę kariai, pasiekę aukštesnį suminį įvertinimo rezultatą, turi pirmumo teisę tęsti BKM antrajame etape, o kariai, nepatekę į antrąjį BKM etapą, Mokomojo pulko vado įsakymu atleidžiami iš pareigų ir išleidžiami į atsargą; jie laikomi atlikusiais PPKT ir įpareigojama juos įsirašyti į karinę įskaitą pagal gyvenamąją (deklaruotą) vietą, o jų asmens bylos per 10 dienų perduodamos KPAT.

32. BKM pirmąjį etapą baigusiems kariams grąžinamas karinis liudijimas su atitinkamomis žymomis apie atliktą tarnybą ir išduodamas Lietuvos kariuomenės vado nustatytos formos BKM pirmojo etapo baigimo pažymėjimas ir kario įvertinimo lapas.

33. BKM antrasis etapas trunka 4 savaites, jam pasibaigus vyksta atranka į PKT. Kariams, baigusiems antrąjį etapą, grąžinamas karinis liudijimas su atitinkamomis žymomis apie atliktą tarnybą ir išduodamas Lietuvos kariuomenės vado nustatytos formos BKM baigimo pažymėjimas ir kario įvertinimo lapas.

34. Apie karius, kurie paleidžiami iš tarnybos nepabaigę BKM, Mokomasis pulkas informuoja KPAT ir MPV LK PAS. BKM kariai, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas atsisakę tęsti BKM, Mokomojo pulko vado įsakymu atleidžiami iš pareigų, o jų karinis liudijimas ir asmens byla grąžinami KPAT. KPAT organizuoja atitinkamų savivaldybių karo prievolininkų atrankos komisijų ir KPC priimtų sprendimų dėl siuntimo į BKM keitimą.

35. Kariai, ne dėl savo kaltės nebaigę BKM antrojo etapo (liga, šeiminės aplinkybės ir pan.), per vienerius metus nuo BKM nutraukimo dienos MPV vado įsakymu ir KPAT viršininko tarpininkavimu gali būti priimti (paskirti) į BKM antrąjį etapą.

 

V. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

36. Paskutinę BKM savaitę kariai galutinai įvertinami, o kandidatuojantieji į PKT paskirstomi į būsimas tarnybos vietas. Tai atlieka MPV vado sudaryta komisija. Kandidatuojantys į PKT kariai, turintys aukštesnį įvertį, pirmieji gali pasirinkti vieną iš siūlomų tarnybos vietų.

37. Pasibaigus BKM, kariai Mokomojo pulko vado įsakymu atleidžiami iš pareigų ir išleidžiami į atsargą.

38. BKM baigę kariai į PKT atrenkami ir priimami krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka.

39. BKM baigę kariai, neatrinkti į PKT ar atsisakę pretenduoti į ją, įpareigojami įsirašyti į karinę įskaitą pagal gyvenamąją (deklaruotą) vietą, o jų asmens bylos per 10 kalendorinių dienų grąžinamos KPAT.

40. BKM karys gali būti paleistas iš bet kurio BKM etapo, kai Mokomojo pulko vado teikimu kariuomenės vadas nusprendžia ir krašto apsaugos ministras sutinka su motyvais, kad dėl tarnybos interesų karį atleisti būtina. Tokiu atveju jis neįrašomas į aktyviojo ar individualiojo rezervo įskaitą.

41. Sprendimas dėl paskyrimo (priėmimo) į BKM gali būti apskųstas Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta tvarka.

 

_________________


Būtinųjų karinių mokymų organizavimo

ir vykdymo tvarkos aprašo

1 priedas

 

_________________________________________________

(Vardas, pavardė, asmens kodas)

 

_________________________________________________

(Gyv. vieta, telefonas, el. paštas)

 

Karo prievolės administravimo

tarnybos prie KAM

viršininkui

 

PRAŠYMAS SIŲSTI Į BŪTINUOSIUS KARINIUS MOKYMUS

 

___________

(Data)

___________

(Vieta)

 

Prašau siųsti mane į būtinuosius karinius mokymus. Su būtinųjų karinių mokymų organizavimo ir vykdymo tvarka esu supažindintas ir sutinku jos laikytis.

 

___________________________

(parašas) (vardas, pavardė)

 

Sprendimas dėl kandidato dalyvavimo antrajame atrankos etape ___________________

 

___________________________________________________________________________

(pareigos)                     (parašas)                               (vardas, pavardė)                       (data)

 

 

Sprendimas dėl kandidato atrankos į BKM nutraukimo _________________________

 

___________________________________________________________________________

(pareigos)                     (parašas)                               (vardas, pavardė)                       (data)

 

_________________


Būtinųjų karinių mokymų organizavimo

ir vykdymo tvarkos aprašo

2 priedas

 

_________________________________________________

(Vardas, pavardė, asmens kodas)

 

_________________________________________________

(Gyv. vieta, telefonas, el. paštas)

 

Lietuvos kariuomenės

Mokomojo pulko vadui

 

PRAŠYMAS LEISTI TĘSTI BŪTINUOSIUS KARINIUS MOKYMUS ANTRAJAME ETAPE

 

___________

(Data)

___________

(Vieta)

 

Prašau man leisti tęsti būtinuosius karinius mokymus antrajame etape. Su būtinųjų karinių mokymų organizavimo ir vykdymo tvarka esu supažindintas ir sutinku jos laikytis.

 

___________________________

(parašas) (vardas, pavardė)

 

_________________