LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LAUKINIŲ GYVŪNŲ NAUDOJIMO MOKSLO, KULTŪROS, ŠVIETIMO, AUKLĖJIMO IR ESTETIKOS TIKSLAMS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. lapkričio 11 d. Nr. 586

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2726; 2001, Nr. 110-3988) 16 straipsnio 1 dalimi,

1. Tvirtinu Laukinių gyvūnų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams taisykles (pridedama).

2. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „gyvūnija“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2002 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. 586

 

LAUKINIŲ GYVŪNŲ NAUDOJIMO MOKSLO, KULTŪROS, ŠVIETIMO, AUKLĖJIMO IR ESTETIKOS TIKSLAMS TAISYKLĖS

 

I. Bendroji dalis

 

1. Laukinių gyvūnų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato reikalavimus bei tvarką, pagal kuriuos laukiniai gyvūnai naudojami mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams Lietuvos Respublikoje.

2. Šiose Taisyklėse naudojamos pagrindinės sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2726; 2001, Nr. 110-3988) sąvokas.

3. Laukinių gyvūnų naudojimas mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams yra:

3.1. laisvėje esančių laukinių gyvūnų stebėjimas, fotografavimas, filmavimas, balsų įrašinėjimas, piešimas ir panašūs veiksmai, kai gyvūnai nepaimami iš gamtinės aplinkos, trikdomi arba netrikdomi, taip pat nepadaroma žala jų buveinėms ar gyvenamajai aplinkai;

3.2. laisvėje esančių laukinių gyvūnų žymėjimas siekiant ištirti jų ekologiją, biologiją ir kitas savybes;

3.3. laisvėje esančių laukinių gyvūnų rinkimas, gaudymas ar kitoks paėmimas iš gyvenamosios aplinkos gyvų gyvūnų zoologinėms kolekcijoms sudaryti;

3.4. laisvėje esančių laukinių gyvūnų gaudymas ir kitoks paėmimas iš buveinių perkėlimui į kitas buveines;

3.5. laisvėje esančių laukinių gyvūnų gaudymas ar kitoks paėmimas iš buveinių siekiant apsaugoti juos nuo prasidėjusių stichinių nelaimių bei epizootijų, nusilpusių, sergančių gyvūnų paėmimas gydymui;

3.6. laisvėje esančių laukinių gyvūnų medžiojimas ar žvejojimas zoologinių kolekcijų papildymui, atnaujinimui ar mokslinių tyrimų atlikimui, kurių negalima atlikti nenumarinus gyvūno. Medžiojant ir žvejojant būtina laikytis Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių (Žin., 2000, Nr. 53-1540; 2002, Nr. 97-4308), Kitos (specialios) žvejybos taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių medžioklę bei žvejybą;

3.7. laukinių gyvūnų laikymas nelaisvėje siekiant juos tyrinėti, eksponuoti, veisti nepažeidžiant Lietuvos Respublikos gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymo (Žin., 1997, Nr. 108-2728) nuostatų.

4. Saugomų rūšių gyvūnų paėmimo iš gamtinės aplinkos tvarką nustato Saugomų rūšių gyvūnų, augalų ir grybų paėmimo iš gamtinės aplinkos tvarka (Žin., 2000, Nr. 79-2396).

 

II. Gyvūnų stebėjimas

 

5. Laisvėje esančius nesaugomus laukinius gyvūnus stebėti, filmuoti, fotografuoti, įrašinėti jų balsus, juos piešti bei atlikti kitus veiksmus, jei gyvūnai nepaimami iš gamtinės aplinkos, trikdoma ar netrikdoma jų ramybė, nepažeidžiami būstai, buveinės ar gyvenamoji aplinka, leidžiama be atskiro leidimo.

6. Jei šią veiklą ketinama vykdyti rezervatuose, zoologiniuose ar kituose draustiniuose, kai ten apribotas žmonių lankymasis, būtina gauti Aplinkos ministerijos leidimą, kurį būtina suderinti su atitinkamos saugomos teritorijos administracija, ir laikytis režimo, kuris nustatytas tai teritorijai.

7. Saugomus į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus žinduolius jauniklių auginimo bei paukščius veisimosi metu stebėti, filmuoti, fotografuoti, piešti, įrašinėti jų balsus, kai gyvūnai trikdomi, galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

8. Jei šių Taisyklių 5 punkte numatytą veiklą ketinama vykdyti, prieš tai gyvūnus sugavus, išardžius jų būstus ar buveines, būtina gauti Aplinkos ministerijos leidimą ir informuoti atitinkamą Aplinkos ministerijos regiono aplinkos apsaugos departamentą pateikiant jam gauto leidimo kopiją.

 

III. Gyvūnų ženklinimas

 

9. Laukinių gyvūnų ženklinimas – jų žymėjimas metaliniais ir plastikiniais žiedais, įvairių konstrukcijų prie kūno tvirtinamais ženklais, dažymas specialiais dažais, tatuiravimas, atskirų kūno dalių iškarpymas, žymių padarymas kūne, mikroschemų po oda įvedimas, radijo siųstuvų pritvirtinimas siekiant palengvinti gyvūnų identifikavimą bei stebėjimą. Bet koks gyvūnų kūno paženklinimas ženklu neturi trukdyti gyvūnui laisvai judėti, tenkinti jam savo fiziologinius poreikius ar kitaip jam kenkti. Ženklinti laukinius gyvūnus galima tik konkrečiai kiekvienai gyvūnų grupei ar rūšiai ženklinti pritaikytomis priemonėmis.

10. Laisvėje gyvenančius laukinius gyvūnus ženklinti leidžiama tik moksliniais tikslais ir tik gavus Aplinkos ministerijos leidimą. Žuvų ženklinimą reglamentuoja Žuvų ženklinimo ir ženklų apskaitos tvarka (Žin., 2000, Nr. 69-2063).

11. Ženklinti į Lietuvos raudonąją knygą įrašytus žinduolius, paukščius, roplius veisimosi metu (paukščių jauniklius lizduose, žinduolių – guoliuose, balinius vėžlius kiaušinių dėjimo metu) leidžiama, tik turint Aplinkos ministerijos išduotą leidimą, kai ženklinimo darbai atliekami pagal Aplinkos ministerijos patvirtintas programas, skirtas biologinei įvairovei išsaugoti.

12. Aptvaruose, voljeruose ir kituose statiniuose eksperimentiniais ar veisimo tikslais laikomi gyvūnai gali būti ženklinami be leidimo pagal savininko pasirinktą sistemą.

13. Be atskirų leidimų laukinius gyvūnus migracijų metu leidžiama ženklinti:

13.1 Kauno T. Ivanausko zoologijos muziejaus darbuotojams bei jo išduotus ir galiojančius žieduotojo pažymėjimus turintiems asmenims (visų rūšių migruojančius paukščius);

13.2 Ventės rago ornitologinės stoties darbuotojams;

13.3 Juodkrantės aplinkos tyrimų laboratorijos darbuotojams;

13.4. Čepkelių, Kamanų, Viešvilės bei Žuvinto rezervatų moksliniams darbuotojams.

 

IV. Laukinių gyvūnų paėmimas iš buveinių bei perkėlimas

 

14. Laisvėje esančių gyvūnų paėmimas iš buveinių yra bet koks gyvų gyvūnų gaudymas, rinkimas ar kitoks paėmimas. Be leidimo ne komerciniais tikslais galima paimti neįrašytų į Lietuvos raudonąją knygą rūšių moliuskus, vorus, vabzdžius ir kitus bestuburius gyvūnus. Teisėtu gyvūnų paėmimu taip pat laikoma medžioklė bei žvejyba, jei ši veikla vykdoma, laikantis ją reglamentuojančių teisės aktų.

15. Laukinių gyvūnų paėmimą kolekcijoms sudaryti reglamentuoja Laukinių gyvūnų paėmimo iš buveinių zoologinėms kolekcijoms sudaryti ir šių kolekcijų registravimo tvarka (Žin., 2002, Nr. 60-2478), Saugomų rūšių gyvūnų, augalų ir grybų paėmimo iš gamtinės aplinkos tvarka (Žin., 2000, Nr. 79-2396) bei kiti teisės aktai.

16. Laukinių gyvūnų perkėlimą iš vienos vietos į kitą ir įkurdinimą gamtoje jų rūšies natūralaus paplitimo ribose reglamentuoja Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarka (Žin., 2002, Nr. 81-3505).

17. Be Aplinkos ministerijos leidimo draudžiama gaudyti laukinius gyvūnus, pasiimti juos su savimi, neštis į namus, rinkti paukščių kiaušinius, ardyti gyvūnų būstus (olas, dreves, lizdus, skruzdėlynus ir kt.). Taip pat draudžiama liesti jauniklius, likusius be suaugusių gyvūnų globos. Apie pastebėtus sužeistus, ligotus ar keistai besielgiančius gyvūnus būtina pranešti artimiausiai girininkijai, veterinarijos tarnybai, aplinkos apsaugos agentūrai ar medžiotojų būreliui. Draudžiama tokius gyvūnus liesti ar artintis prie jų.

 

V. Laukinių gyvūnų laikymas nelaisvėje

 

18. Laukinių gyvūnų laikymą nelaisvėje reglamentuoja Laukinių gyvūnų laikymo nelaisvėje taisyklės, Laukinių gyvūnų laikymo zoologijos soduose standartizavimo programa (Žin., 2002, Nr. 82-3502) bei kiti teisės aktai.

 

VI. Atsakomybė

 

19. Fiziniai ar juridiniai asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų bei kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

20. Šių taisyklių vykdymą kontroliuoja Aplinkos ministerijos įgaliotos institucijos.

______________