LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO

 

Į S A K Y M A S

DĖL VISUOMENĖS INFORMAVIMO IR DALYVAVIMO IŠDUODANT LEIDIMUS NAUDOTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTUS ORGANIZMUS

 

2003 m. birželio 11 d. Nr. 299

Vilnius

 

Vykdydamas Teisės derinimo priemonių 2003 metų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė ACQUIS priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir ACQUIS įgyvendinimo priemonių 2003 metų planų patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 25-1019) priemonę „aplinkos ministro įsakymo dėl visuomenės informavimo ir dalyvavimo išduodant leidimus naudoti genetiškai modifikuotus organizmus tvarkos projektas“, kurios kodas 3.22.7-T35,

1. Tvirtinu Visuomenės informavimo ir dalyvavimo išduodant leidimus genetiškai modifikuotų organizmų ar genetiškai modifikuotų produktų naudojimui tvarką (pridedama).

2. Pavedu įsakymo vykdymo kontrolę vykdyti aplinkos viceministrui A. Vasiliauskui.

3. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja nuo 2004 m. sausio 1 d., Visuomenės informavimo ir dalyvavimo išduodant leidimus genetiškai modifikuotų organizmų ar genetiškai modifikuotų produktų naudojimui tvarkos 4 punktas įsigalioja nuo 2004 m. birželio 1 d.

4. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiais žodžiais „valdymo sistema“.

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS

 

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2003 m. birželio 11 d. įsakymu Nr. 299

 

VISUOMENĖS INFORMAVIMO IR DALYVAVIMO IŠDUODANT LEIDIMUS GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ ORGANIZMŲ AR GENETIŠKAI MODIFIKUOTŲ PRODUKTŲ NAUDOJIMUI TVARKA

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši Tvarka reglamentuoja visuomenės informavimą ir dalyvavimą išduodant leidimus genetiškai modifikuotų organizmų ir genetiškai modifikuotų produktų (toliau – GMO ir GMP) naudojimui.

2. Tvarka taikoma visuomenės informavimo bei dalyvavimo išduodant leidimus genetiškai modifikuotų organizmų ar jų produktų naudojimui subjektams (fiziniams, juridiniams asmenims ir valstybės institucijoms).

3. Šioje Tvarkoje vartojamos sąvokos:

3.1. visuomenė – tai Lietuvos Respublikoje gyvenantys ar veikiantys fiziniai, juridiniai asmenys, asociacijos, organizacijos arba kitos grupės;

3.2. kitos sąvokos ir apibrėžimai atitinka Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo (Žin., 2001, Nr. 56-1976; 2003, Nr. 34-1419) ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. rugsėjo 2 d. įsakymo Nr. 467 „Dėl Genetiškai modifikuotų organizmų ar jų produktų pateikimo į rinką, apgalvoto išleidimo į aplinką ar ribotai naudoti pranešimų Lietuvos Respublikoje pateikimo ir leidimų išdavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 89-3816) sąvokas ir apibrėžimus.

4. Informacijos apie genetiškai modifikuotų organizmų ir jų produktų naudojimą Lietuvos Respublikoje kaupimą ir prieinamumą visuomenei per registrą ir duomenų bazę internete organizuoja Aplinkos ministerija, nepažeisdama informacijos konfidencialumo ir intelektinės nuosavybės teisių.

5. Visuomenė turi teisę gauti viešąją informaciją apie GMO ir GMP naudojimą pagal paklausimus, nurodant, kokios informacijos prašoma, klausėjo vardą, pavardę (organizaciją), adresą, telefoną, jei ji nebuvo pateikta kita forma. Neteikiama, jeigu informacijos paskelbimas pažeistų jos konfidencialumą ir intelektinės nuosavybės teises.

6. Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teisės aktais ir pasikonsultavusi su pranešėju, Aplinkos ministerija nusprendžia, kuri informacija neskelbtina pagal šios Tvarkos 4, 5 punktus, ir apie tai informuoja pranešėją.

7. Lietuvos Respublikai įstojus į Europos Sąjungą, visuomenės informavimą ir dalyvavimą dėl genetiškai modifikuotų organizmų ar jų produktų teikimo į rinką kartu su Aplinkos ministerija organizuoja Europos Komisijos atsakingas padalinys jo nustatyta tvarka.

8. Ši Tvarka parengta vadovaujantis Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos (Orhuso) konvencija „Dėl teisės gauti informaciją, visuomenės dalyvavimo priimant sprendimus ir teisės kreiptis į teismus aplinkosaugos klausimais“, Tarybos Direktyva 98/81/EB, Tarybos Direktyva 2001/18/EB, Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatymu bei kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais.

 

II. VIEŠAS SKELBIMAS IR KONSULTAVIMASIS APIE KETINIMĄ NAUDOTI GENETIŠKAI MODIFIKUOTUS ORGANIZMUS AR JŲ PRODUKTUS

 

9. Pranešėjas organizuoja visuomenės informavimą ir dalyvavimą dėl genetiškai modifikuotų organizmų ar jų produktų naudojimo. Per 10 darbo dienų nuo prašymo pateikimo Aplinkos ministerijai visuomenės informavimo priemonėse pranešėjas turi paskelbti:

9.1. apie ketinimą naudoti GMO ar GMP (6);

9.2. pirminę Aplinkos ministerijos išvadą dėl ketinimo naudoti GMO ar GMP apgalvoto išleidimo į aplinką atveju.

10. Apie ketinimą naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus pagal šios Tvarkos 9.1 punktą pranešėjas visuomenės susitelkimo vietose (pvz., savivaldybės skelbimų lentoje), respublikinėje bei miesto (-ų) ar rajono (-ų), kuriame (-iuose) planuojama naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus (apgalvoto išleidimo į aplinką atveju), spaudoje, per radiją arba televiziją pateikia informaciją:

10.1. apie ketinimą apgalvotai išleisti į aplinką naujoje vietoje GMO ar GMP;

10.2. apie ketinimą GMO ar GMP teikti į rinką, jei neketinama jų naudoti mokslo tikslams ir jei anksčiau apie tai nebuvo skelbta informacija;

10.3. apie nelaimingo atsitikimo atveju taikytinas saugumo priemones ribotai naudojant GMO ar GMP (genetiškai modifikuotų mikroorganizmų) 2–4 klases, jei galimas neigiamas poveikis aplinkai ir/ar žmonių sveikatai;

10.4. kur, kada, kam ir kaip bus galima teikti motyvuotus pasiūlymus ar pastabas dėl ketinimo naudoti GMO ar GMP.

11. Jeigu 10.1 papunktyje nurodytos veiklos pranešimo nagrinėjimo metu gaunama naujos informacijos apie aplinkai, žemės ūkiui, žmonių ar gyvūnų sveikatai keliamą riziką, dėl kurios galėtų kilti neigiamų padarinių, apie tai informuojama visuomenė pagal šios Tvarkos 10 punktą.

12. GMO ar GMP apgalvoto išleidimo į aplinką atvejais negalima laikyti konfidencialia šios informacijos:

12.1. bendro genetiškai modifikuoto organizmo ar organizmų aprašymo, pranešėjo pavadinimo ir adreso, išleidimo į aplinką tikslo, vietos ir tikslinės paskirties;

12.2. genetiškai modifikuoto organizmo ar organizmų monitoringo ir reagavimo į kritines situacijas metodų ir planų;

12.3. rizikos aplinkai, žemės ūkiui, žmonių ir gyvūnų sveikatai vertinimo.

13. GMO ar GMP riboto naudojimo atveju negalima laikyti konfidencialia šios informacijos:

13.1. genetiškai modifikuoto mikroorganizmo bendrojo aprašymo, pranešėjo pavadinimo (pavardės) ir adreso bei riboto naudojimo vietos;

13.2. riboto naudojimo klasės ir apribojimo priemonių;

13.3. numatomo poveikio, ypač žmonių sveikatai ir aplinkai neigiamo poveikio, vertinimo.

14. Visuomenė turi teisę:

14.1. per 40 dienų nuo informacijos apie ketinimą naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse dienos teikti Aplinkos ministerijai motyvuotus pasiūlymus ar pastabas. Aplinkos ministerija juos turi registruoti pagal 1 priede nustatytą formą ir atsižvelgti į visuomenės motyvuotus pasiūlymus bei pastabas (16);

14.2. per 10 dienų nuo pirminės išvados dėl ketinimo naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus paskelbimo visuomenės informavimo priemonėse dienos pagal šios tvarkos 9.2 punktą teikti Aplinkos ministerijai pastabas. Aplinkos ministerija jas turi registruoti pagal 1 priede nustatytą formą ir atsižvelgti į visuomenės motyvuotas pastabas (16).

15. Visuomenė, teikdama motyvuotus pasiūlymus ar pastabas dėl ketinimo naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ir jų produktus bei pastabas dėl pirminės išvados, privalo nurodyti klausėjo vardą, pavardę (organizacijos pavadinimą), adresą, telefoną ir datą.

16. Aplinkos ministerija pagal galimybes atsižvelgia į motyvuotus visuomenės pasiūlymus ir pastabas ar argumentuotai paaiškina, dėl ko jie nebuvo priimti.

 

III. VIEŠAS SUPAŽINDINIMAS SU ĮVERTINIMO ATASKAITA IR INFORMAVIMAS APIE PRIIMTĄ SPRENDIMĄ

 

17. Aplinkos ministerija, išnagrinėjusi motyvuotas pastabas pagal šios Tvarkos 14.2 punktą ir parengusi ketinimo naudoti genetiškai modifikuotus organizmus ar jų produktus įvertinimo ataskaitą, išsiunčia ją pranešėjui ir paskelbia internete GMO ar GMP apgalvoto išleidimo į aplinką atvejais, kai:

17.1. atitinkami genetiškai modifikuoti organizmai ar jų produktai gali būti apgalvotai išleisti į aplinką ir kokiomis sąlygomis;

17.2. atitinkami genetiškai modifikuoti organizmai ar jų produktai negali būti išleisti į aplinką ir kokiomis sąlygomis.

18. Aplinkos ministerija po sprendimo priėmimo dėl GMO ar GMP naudojimo, bet ne vėliau kaip per 10 darbo dienų po sprendimo priėmimo, paskelbia interneto tinklalapyje bei „Valstybės žinių“ priede „Informaciniai pranešimai“ apie leidimo išdavimą arba neišdavimą.

19. Pranešėjas, gavęs iš Aplinkos ministerijos sprendimą dėl GMO ar GMP apgalvoto išleidimo į aplinką ar riboto naudojimo (2, 3, 4 klasei), per 10 darbo dienų turi apie tai informuoti visuomenę, paskelbdamas to rajono, kuriame bus vykdoma veikla, visuomenės informavimo priemonėse trumpą informaciją apie Aplinkos ministerijos sprendimą genetiškai modifikuoto organizmo ar jo produkto naudojimo leistinumo klausimu.

20. Visuomenė papildomai informuojama apie teikiamus į rinką GMO ir GMP ženklinimo būdu pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymą Nr. 682/688/754 „Dėl Genetiškai modifikuotų organizmų, jų produktų ir gaminių Lietuvos Respublikoje klasifikavimo ir ženklinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 12-457) ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 29 d. įsakymą Nr. 683 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 106:2001 Nauji maisto produktai ir nauji maisto ingredientai patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 26-945).

21. Jeigu po to, kai Aplinkos ministerija priėmė sprendimą dėl GMO ar GMP apgalvoto išleidimo į aplinką, atsiranda nenumatytų pasikeitimų, dėl kurių galėtų kilti neigiamų padarinių, susijusių su aplinkai, žemės ūkiui, žmonių ar gyvūnų sveikatai keliama rizika, Aplinkos ministerija įvertina tokią informaciją ir informuoja visuomenę.

22. GMO ar GMP naudotojas turi, įvykus nelaimingam atsitikimui, kai galimas neigiamas poveikis aplinkai ir/ar žmonių sveikatai, nedelsdamas informuoti Aplinkos ministeriją. Aplinkos ministerija įvertina tokią informaciją ir per visuomenės informavimo priemones praneša visuomenei.

23. Sprendimai dėl GMO ar GMP apgalvoto išleidimo į aplinką skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 


 

Visuomenės informavimo ir dalyvavimo

išduodant leidimus genetiškai modifikuotų

organizmų ar genetiškai modifikuotų produktų

naudojimui tvarkos

1 priedas

 

Visuomenės motyvuoti pasiūlymai ir pastabos dėl GMO ar GMP naudojimo

 

 

Visuomenės motyvuoti pasiūlymai ir pastabos dėl GMO ar GMP naudojimo:

 

ketinimo apgalvotai išleisti į aplinką;

ketinimo teikti į rinką;

ketinimo ribotai naudoti;

pirminės išvados apgalvoto išleidimo į aplinką atveju

 

registracija

 

Eil. Nr.

Gavimo data

Išsiuntimo data

Visuomenės atstovo vardas, pavardė (organizacijos pav.) ir adresas

Visuomenės motyvuoti pasiūlymai ir pastabos

1

2

3

4

5

 

Visuomenės motyvuotus pasiūlymus ir pastabas registravo:

 

_______________________________________          __________________

  (Pareigų pavadinimas)                   (parašas)                       (vardas, pavardė)

 

_______________________

              (tel., el. paštas)

______________