LIETUVOS RESPUBLIKOS

FIZINIŲ ASMENŲ PAJAMŲ MOKESČIO LAIKINASIS

Į S T A T Y M A S

 

 

I. Bendroji dalis

 

1 straipsnis.

Fizinių asmenų pajamų mokestį moka:

1) asmenys, gaunantys pajamas, susijusias su darbo santykiais Lietuvos Respublikos teritorijoje esančiose įmonėse, įstaigose ir organizacijose bei užsienyje esančiose Lietuvos Respublikos įmonėse, įstaigose ir organizacijose;

2) nuolatos Lietuvos Respublikoje gyvenantys asmenys, gaunantys pajamas iš gyventojų, taip pat su darbo santykiais nesusijusias pajamas iš įmonių, įstaigų ir organizacijų, esančių Lietuvos Respublikos teritorijoje ir už jos ribų;

3) fizinio asmens teises turinčios individualios (personalinės) įmonės ir ūkinės bendrijos, gaunančios pajamas iš nustatyta tvarka įregistruotos komercinės-ūkinės veiklos.

Užsienio piliečiai ir asmenys be pilietybės šį mokestį moka tokia pat tvarka, kaip ir Lietuvos Respublikos piliečiai. Jei tarptautinės sutartys numato kitokią tvarką, pajamų mokestis mokamas taip, kaip nurodyta sutartyse.

 

2 straipsnis.

Pajamų mokestis neišskaitomas:

1) pensininkams iš pensijų, mokamų iš valstybinių socialinio draudimo fondų, valstybės ir savivaldybės biudžetų;

2) mokymo įstaigų studentams bei moksleiviams iš stipendijų.

 

3 straipsnis.

Pajamos, gautos užsienio valiuta, apmokestinamos atskirai nustatyta tvarka.

 

II.Pajamų, susijusių su darbo santykiais, apmokestinimo tvarka

 

4 straipsnis.

Pagrindinėje darbovietėje gaunamos pajamos, susijusios su darbo santykiais, atskaičiavus iš jų neapmokestinamąjį minimumą, apmokestinamos pagal šio įstatymo 1 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.

 

5 straipsnis.

Pagrindinėje darbovietėje gaunamų pajamų, susijusių su darbo santykiais, neapmokestinamasis minimumas:

1) I grupės invalidams – 250 rublių;

2) II grupės invalidams – 200 rublių;

3) III grupės invalidams – 150 rublių;

4) asmenims, turintiems tris ir daugiau vaikų iki 18 metų, 200 rublių;

5) motinai arba tėvui, neturintiems sutuoktinio ir auginantiems vieną vaiką iki 18 metų, – 150 rublių, auginantiems du ar daugiau vaikų iki 18 metų,– 200 rublių;

6) žemės ūkio produkciją bendrosiose realizavimo įplaukose sudaro daugiau kaip 80%, darbuotojams – 150 rublių;

7) kitiems, šio straipsnio 1 – 6 punktuose nepaminėtiems asmenims, – 100 rublių.

Be to, I ir II grupės regėjimo invalidams bei tėvams, auginantiems bent vieną vaiką invalidą, apskaičiuotasis mokestis mažinamas 30 rublių.

 

6 straipsnis.

Į apmokestinamąsias pajamas įskaitomos visos pagrindinėje darbovietėje per mėnesį gautos su darbo santykiais susijusios pajamos pinigais ir natūra:

1) darbo užmokestis, įskaitant įvairias priemokas, iš socialinio draudimo lėšų mokamos laikino nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo pašalpos – apskaičiuotos už tą mėnesį sumos.

Įmonių, įstaigų ir organizacijų išmokėtos uždarbio sumos už darbus, kurių trukmė viršijo vieną mėnesį ir yra užfiksuotas darbo laikas, nemokant per šį laikotarpį kas mėnesį darbo užmokesčio arba mokant darbo užmokesčio dalį, paskirstomos proporcingai dirbtų mėnesių skaičiui (bet ne daugiau kaip 12mėn.);

2) vienkartinės premijos, priklausančios apmokestinti pašalpos ir kitos išmokos – išmokėtos per mėnesį sumos;

3) premijos ir kitos skatinamosios išmokos už ilgesnio kaip vieno mėnesio laikotarpio darbo rezultatus paskirstomos proporcingai užfiksuoto laikotarpio mėnesių skaičiui (bet ne daugiau kaip 12 mėn.) ir apmokestinamos pagal šio įstatymo 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.

 

7 straipsnis.

Į apmokestinamąsias pajamas neįskaitoma:

1) socialinio aprūpinimo ir socialinės paramos (šalpos) iš valstybės lėšų bei socialinio draudimo pašalpos, išskyrus laikino nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo pašalpas; pašalpos, skiriamos Respublikos Vyriausybės bei vietos savivaldos organų ir mokamos iš labdaros fondų bei organizacijų; įmonių, įstaigų ir organizacijų mokamos pašalpos mirus dirbančiojo šeimos nariui;

2) sumos, išmokamos pagal galiojančius darbo įstatymus nustatyto dydžio komandiruočių išlaidoms atlyginti, materialinei žalai atlyginti ir neviršijančios nustatytų normų piniginės kompensacijos.

Apmokestinamosios pajamos taip pat sumažinamos labdarai sunaudotųjų lėšų suma.

Labdara laikomas pinigų iš asmeniui priklausančių pajamų pervedimas pagal jo pareiškimą organizacijoms, kurių įstatuose (nuostatuose) numatytos labdaros funkcijos, taip pat kultūros, švietimo, mokslo, sveikatos apsaugos, sporto, socialinio aprūpinimo ir socialinės šalpos įstaigoms, finansuojamoms iš valstybės ar savivaldybių biudžetų, jeigu minėtos įstaigos bei organizacijos šiam asmeniui neteikia kokių nors paslaugų.

 

8 straipsnis.

Ne pagrindinėje darbovietėje gaunamos pajamos, išvardytos šio įstatymo 6 straipsnyje, apmokestinamos pagal 2 priedėlyje nurodytų dydžių pajamų mokesčio tarifus.

Pagrindine darboviete laikoma ta įmonė, įstaiga ar organizacija, kurioje yra dirbančiojo darbo knygelė.

 

9 straipsnis.

Pajamų mokestį pagal šio įstatymo 4 ir 8 straipsniuose nurodytus tarifus išskaito pajamas apskaičiavusios ir išmokėjusios įmonės, įstaigos, organizacijos bei gyventojai, mokantieji uždarbį samdomiems asmenims.

 

10 straipsnis.

Įmonės, įstaigos, organizacijos ir gyventojai, gaudami iš banko įstaigų pinigus darbo apmokėjimui už atitinkamą mėnesį (arba mėnesio antrąją pusę), kartu pateikia banko įstaigoms mokamąjį pavedimą išskaitytoms iš to mėnesio uždarbių pajamų mokesčio sumoms sumokėti. Mokėti pajamų mokestį iš organizacijos lėšų draudžiama.

Organizacijos ir gyventojai, neturintys banko įstaigose atsiskaitomųjų sąskaitų arba mokantieji už darbą iš savo einamųjų įplaukų, išskaitytoms mokesčio sumoms mokėti banko įstaigoms mokamąjį pavedimą pateikia ne vėliau kaip kitą dieną po atlyginimo išmokėjimo.

 

11 straipsnis.

Įmonės, įstaigos ir organizacijos, turinčios nesavarankiškų struktūrinių padalinių kitų savivaldybių teritorijoje, išskaitytas pajamų mokesčio sumas iš šių struktūrinių padalinių dirbančiųjų pajamų perveda į biudžetą toje teritorijoje, kurioje yra minėtieji struktūriniai padaliniai.

 

12 straipsnis.

Grąžinti išskaitytą per didelį pajamų mokestį leidžiama ne daugiau kaip už dvejus metus, skaičiuojant nuo to mėnesio, kurį buvo nustatyta klaida.

 

13 straipsnis.

Neišskaityto arba išskaityto per mažo pajamų mokesčio suma, bet ne daugiau kaip už dvejus praėjusius metus, taip pat trigubo šios sumos dydžio bauda išieškoma ne ginčo tvarka iš įmonės, įstaigos ar organizacijos. Neišskaitytas ar išskaitytas per mažas pajamų mokesčio sumas iš darbuotojo įmonė, įstaiga ar organizacija gali išieškoti ne daugiau kaip už tris praėjusius mėnesius, skaičiuojant nuo to mėnesio, kurį buvo nustatyta klaida.

 

14 straipsnis.

Jeigu išskaitytų mokesčių sumos į biudžetą pervedamos ne laiku, imami delspinigiai – po 0,5% už kiekvieną pavėluotą dieną.

 

15 straipsnis.

Dvasininkų pajamos, gaunamos iš tikinčiųjų už atliekamas religines apeigas, apmokestinamos pagal šio įstatymo II skyriuje nustatytus mokesčio tarifus ir V skyriuje nustatyta tvarka.

 

III.Autoriams ir jų įpėdiniams išmokamo autorinio atlyginimo už mokslo, literatūros, meno kūrinius bei kitus autorinius darbus apmokestinimo tvarka

 

16 straipsnis.

Autoriams ir jų įpėdiniams išmokamas autorinis atlyginimas už mokslo, literatūros, meno kūrinius, atradimus, išradimus bei kitus autorinius darbus apmokestinamas taikant 13% pajamų mokesčio tarifą.

Autorinio atlyginimo už atradimus ir išradimus, kurių autoriams išduotas autorinis liudijimas, neapmokestinamasis minimumas – 1000 rublių už kiekvieną atradimą ar išradimą.

 

17 straipsnis.

Pajamų mokestis nuo autorinio atlyginimo sumų apskaičiuojamas ir išskaitomas tiesiogiai kiekvienoje vietoje, kur išmokamas.

 

18 straipsnis.

Nuo įpėdiniams išmokamo autorinio atlyginimo už kūrinius ir darbus, už kuriuos toks atlyginimas jau buvo mokėtas, imamas 60% dydžio pajamų mokestis.

Vaikams iki 18 metų, sutuoktiniams ir tėvams (moterims per 55 metus ir vyrams per 60 metų amžiaus bei I ir II grupės invalidams nepriklausomai nuo amžiaus) pagal šį straipsnį apskaičiuotas pajamų mokestis mažinamas 50%.

 

19 straipsnis.

Neteisingai apskaičiuotas mokestis nuo autorinio atlyginimo už mokslo, literatūros ir meno kūrinius gali būti patikslintas ir išieškotas ne daugiau kaip už dvejus praėjusius metus.

 

20 straipsnis.

Neišskaityto arba išskaityto per mažo pajamų mokesčio suma, taip pat trigubo šios sumos dydžio bauda išieškoma ne ginčo tvarka iš autorinį atlyginimą išmokėjusios įmonės, įstaigos ar organizacijos.

 

21 straipsnis.

Grąžinti išskaitytą per didelį pajamų mokestį leidžiama ne daugiau kaip už dvejus metus, skaičiuojant nuo to mėnesio, kurį buvo nustatyta klaida.

 

22 straipsnis.

Jeigu išskaitytų mokesčių sumos į biudžetą pervedamos ne laiku, imami delspinigiai – po 0,5% už kiekvieną pavėluotą dieną.

 

23 straipsnis.

Savivaldybių tarybos turi teisę paskirtiems mokėtojams mažinti pajamų mokestį arba iš viso nuo jo atleisti vietinio biudžeto sąskaita.

 

IV.Pajamų iš nustatyta tvarka įregistruotos komercinės-ūkinės veiklos apmokestinimo tvarka

 

24 straipsnis.

Žemės ūkio produkciją gaminančių ūkinių bendrijų, kurių įplaukos už realizuotą žemės ūkio produkciją bendrosiose realizavimo įplaukose sudaro daugiau kaip 80%, apmokestinamosios pajamos iš nustatyta tvarka įregistruotos komercinės-ūkinės veiklos apmokestinamos 10% dydžio pajamų mokesčiu.

Kitų ūkinių bendrijų ir fizinio asmens teises turinčių individualių (personalinių) įmonių apmokestinamosios pajamos iš nustatyta tvarka įregistruotos komercinės-ūkinės veiklos apmokestinamos 30 procentų dydžio pajamų mokesčiu.

 

25 straipsnis.

Fizinio asmens teises turinčioms individualioms (personalinėms) įmonėms ir ūkinėms bendrijoms gali būti nustatytas mokestis už patentą. Jį įsigijusios įmonės už pajamas, gautas iš patente nurodytos veiklos, pajamų mokesčio nemoka.

Mokesčio už patentą dydį nustato aukštesniosios pakopos savivaldybių tarybos.

 

26 straipsnis.

Apmokestinamosios pajamos nustatomos iš bendrųjų įplaukų atskaičius dokumentais patvirtintas išlaidas toms įplaukoms gauti:

1) materialines ir joms prilygintas sąnaudas;

2) amortizacinius atskaitymus visiškam pagrindinių fondų atstatymui;

3) išlaidas samdomajam darbui apmokėti;

4) socialinio draudimo įmokas;

5) privalomojo draudimo įmokas;

6) žemės ir pridėtosios vertės mokesčius;

7) mokamas palūkanas už banko kreditus;

8) išlaidas gamtos apsaugai.

 

27 straipsnis.

Išlaidos, kurios nustatant apmokestinamąsias pajamas atimamos iš bendrųjų įplaukų visos arba tam tikra dalimi, yra šios:

1) labdarai, kultūrai, švietimui ir kitiems visuomenei naudingiems reikalams;

2) mokslinio tyrimo, projektavimo, konstravimo darbų ir naujos technikos diegimo.

Šių išlaidų atėmimo iš bendrųjų įplaukų tvarka tokia pat kaip ir apskaičiuojant juridinių asmenų pelno mokestį.

 

28 straipsnis.

Neapmokestinamos pajamos už realizuotą žemės ūkio produkciją, pagamintą asmeniniame pagalbiniame ūkyje, valstiečių ūkiuose, fizinio asmens teises turinčiose individualiose (personalinėse) įmonėse, išskyrus pajamas už realizuotus mėsėdžius švelniaplaukius žvėrelius ir nutrijas bei jų produkciją, gėles, gėlininkystės ir šiltnamių produkciją.

 

29 straipsnis.

Savivaldybių tarybos turi teisę mažinti mokestį arba iš viso atleisti nuo pajamų mokesčio paskiras fizinio asmens teises turinčias individualias (personalines) įmones ir ūkines bendrijas vietinio biudžeto sąskaita.

 

30 straipsnis.

Individualios (personalinės) įmonės bei ūkinės bendrijos ne vėliau kaip per 15 dienų ketvirčiui pasibaigus pateikia valstybinei mokesčių inspekcijai pajamų deklaracijas.

 

31 straipsnis.

Pajamų mokestis sumokamas ne vėliau kaip per 20 dienų ketvirčiui pasibaigus. Jeigu mokestis sumokamas ne laiku, imami delspinigiai – po 0,5% už kiekvieną pavėluotą dieną.

 

32 straipsnis.

Jei pajamų deklaracijose apmokestinamosios pajamos nurodomos neteisingai, ne ginčo tvarka išieškoma visa sumažintų pajamų suma ir dvigubo šios sumos dydžio bauda.

 

V.Kitų pajamų apmokestinimo tvarka

 

33 straipsnis.

Bendrosios įplaukos už turto nuomą, už kreditus gautos palūkanos ir kitos įplaukos, neišvardintos šio įstatymo II, III ir IV skyriuose, apmokestinamos taikant 20% pajamų mokesčio tarifą.

 

34 straipsnis.

Kitas pajamas gaunančius asmenis pagal jų nuolatinę gyvenamąją vietą apmokestina valstybinės mokesčių inspekcijos. Mokestį už kredito įstaigų mokamas palūkanas už fizinių asmenų indėlius apskaičiuoja ir moka į biudžetą kredito įstaigos Finansų ministerijos nustatyta tvarka.

 

35 straipsnis.

Pajamų mokesčiu neapmokestinama:

1) pajamos iš donorystės;

2) paveldėjimo ir dovanojimo būdu gautos pajamos (išskyrus paveldėtą autorinį atlyginimą), kurių apmokestinimą reglamentuoja kiti norminiai aktai;

3) gaunami alimentai;

4) žalai atlyginti gautos sumos netekus maitintojo bei darbingumo;

5) sumos, gautos pagal galiojančius darbo įstatymus (nustatyto dydžio) komandiruočių išlaidoms, materialinei ir moralinei žalai atlyginti bei neviršijančios nustatytų normų piniginės kompensacijos;

6) sumos, išmokamos už valstybės ir savivaldybių paskolų obligacijas;

7) loterijų laimėjimai;

8) už akcijas gaunami dividendai;

9) privalomojo ir savanoriškojo draudimo išmokamos sumos;

10) grąžinami pajiniai įnašai bei sumos už parduotas akcijas;

11) pajamos už parduotą asmeninės nuosavybės teise gyventojui priklausiusį turtą, išskyrus jo paties pagamintą pardavimui.

 

36 straipsnis.

Pajamų mokestis apskaičiuojamas tokia tvarka:

1) einamųjų metų pajamų mokestis apskaičiuojamas atsižvelgiant į mokėtojų deklaracijose nurodytas numatomas gauti pajamas.

Tais atvejais, kai per metus ženkliai keičiasi gaunamų pajamų dydis, pajamų mokestis gali būti perskaičiuojamas;

2) pasibaigus metams arba nutrūkus gaunamų pajamų šaltiniui, mokestis perskaičiuojamas atsižvelgiant į faktišką gautų pajamų dydį. Skirtumas tarp apskaičiuotos ir pareikalautos sumokėti mokesčio sumos išieškomas arba grąžinamas per mėnesį, o nutrūkus pajamų šaltiniui – per 15 dienų nuo deklaracijos pateikimo dienos.

 

 

37 straipsnis.

Mokestis apskaičiuojamas remiantis:

1) pajamų deklaracijomis, kurias kitas pajamas gaunantys asmenys kasmet iki sausio 15 dienos pateikia valstybinėms mokesčių inspekcijoms. Pajamų deklaracijos apie per metus atsiradusias pajamas pateikiamos per 5 dienas praėjus mėnesiui nuo jų atsiradimo, o nutrūkus gaunamų pajamų šaltiniui – per 5 dienas;

2) valstybinių mokesčių inspekcijų atliekamų tyrimų ir kita turima medžiaga apie mokėtojų pajamas.

Mokestis apskaičiuojamas ir pareikalaujamas sumokėti išturto savininko (pagrindinio buto nuomininko).

 

38 straipsnis.

Laiku neapmokestinti mokėtojai apmokestinami ne daugiau kaip už dvejus praėjusius metus. Neteisingą apmokestinimą patikslinti ir mokestį grąžinti arba išieškoti leidžiama taip pat ne daugiau kaip už dvejus praėjusius metus.

 

39 straipsnis.

Už laiku nesumokėtą mokestį imami delspinigiai – po 0,5 procento už kiekvieną pavėluotą dieną.

 

40 straipsnis.

Jei pajamų deklaracijose bendrosios įplaukos nurodomos neteisingai, ne ginčo tvarka išieškoma visa sumažintų įplaukų suma ir dvigubo šios sumos dydžio bauda.

 

41 straipsnis.

Įmonės, įstaigos ar organizacijos privalo valstybinėms mokesčių inspekcijoms pateikti žinias apie piliečiams išmokamas pinigų sumas, nesusijusias su darbo santykiais (turto nuoma ir kt.). Per 10 dienų nuo pinigų išmokėjimo dienos šios žinios pateikiamos tai inspekcijai, kurios veiklos teritorijoje nuolat gyvena pajamas gavusysis asmuo. Už kiekvieną pavėluotą žinių pateikimo dieną iš įmonių, įstaigų ir organizacijų išieškomi delspinigiai – po 0,5% nepraneštosios sumos, tačiau ne daugiau kaip triguba išmokėtoji suma.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUKŠČIAUSIOSIOS TARYBOS

PIRMININKAS                                                                                             V. LANDSBERGIS

 

Vilnius, 1990 m. spalio 5 d.

Nr. I-641

 


 

 

Lietuvos Respublikos fizinių asmenų

pajamų mokesčio laikinojo įstatymo

1 priedėlis

 

Pajamų mokesčio tarifai, pagal kuriuos apskaičiuojamas mokestis nuo pagrindinėje darbovietėje gautų su darbo santykiais susijusių apmokestinamųjų pajamų

 

Apmokestinamųjų pajamų dydis per mėnesį

Mokesčio tarifas

Nuo 1 iki 600 rb

18%

Nuo 601 iki 900 rb

108 rb + 20% sumos, viršijančios 600 rb

Nuo 901 iki 1400 rb

168 rb + 24% sumos, viršijančios 900 rb

Nuo 1401 rb iki 1900 rb

288 rb + 28% sumos, viršijančios 1400 rb

Daugiau kaip 1900 rb

428 rb + 33% sumos, viršijančios 1900 rb

______________


 

 

Lietuvos Respublikos fizinių asmenų

pajamų mokesčio laikinojo įstatymo

2 priedėlis

 

Pajamų mokesčio tarifai, pagal kuriuos apskaičiuojamas mokestis nuo ne pagrindinėje darbovietėje gautų su darbo santykiais susijusių pajamų

 

Pajamų dydis per mėnesį

Mokesčio tarifas

Iki 200 rb

18%

Nuo 201 iki 700 rb

36 rb + 20% sumos, viršijančios 200 rb

Nuo 701 iki 1000 rb

136 rb + 25% sumos, viršijančios 700 rb

Nuo 1001 iki 1500 rb

211 rb + 30% sumos, viršijančios 1000 rb

Nuo 1501 ir daugiau

361 rb + 35% sumos, viršijančios 1500 rb

______________