LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL PADĖTIES LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS SISTEMOJE IR VARTOTOJŲ APSIRŪPINIMO ENERGETIKOS IŠTEKLIAIS GERINIMO

 

1992 m. rugpjūčio 31 d. Nr. 642

Vilnius

 

Atsižvelgdama į sunkią padėtį, susidariusią energetikos sistemoje, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Demonopolizuoti nuo 1992 m. rugsėjo 1 d. Lietuvos Respublikos vartotojų apsirūpinimo energetikos ištekliais tvarką sudarant ekonomines sąlygas, kurios skatintų juridinius ir fizinius asmenis šiuos išteklius tiekti, ryšium su tuo:

1.1. leisti valstybinėms ir privačioms struktūroms laisvai įvežti į Lietuvos Respubliką ir realizuoti naftą, naftos produktus, akmens anglis, dujas bei kitus energetikos išteklius neribojant įvežamo jų kiekio ir netaikant jiems muito bei bendrojo ir individualaus akcizo mokesčių;

1.2. atkreipti valstybinių, valstybinių akcinių, specialiosios paskirties įmonių, organizacijų bei kitų energetikos išteklių vartotojų dėmesį į tai, kad jie turi teisę savarankiškai sudaryti energetikos išteklių pirkimo ir pardavimo sutartinėmis kainomis sutartis su juridiniais ar fiziniais asmenimis atsiskaitant bet kuria forma.

2. Energetikos ministerija bei miestų (rajonų) savivaldybės turi leisti:

2.1. juridiniams ir fiziniams asmenims – gamtinių dujų, naftos tiekėjams naudotis magistraliniais bei vietiniais dujotiekiais ir naftotiekiais pagal sutartis;

2.2. valstybinėms įmonėms, kuro kontoroms, naftos bazėms ir kitoms organizacijoms priimti pagal sutartis visų rūšių naftos produktus, akmens anglis bei kitus energetikos išteklius į esamas saugyklas ir sandėlius tais atvejais, jeigu patiekti nurodytieji energetikos ištekliai bus parduodami ir vartojami Lietuvos Respublikoje.

3. Įpareigoti Energetikos ministeriją:

3.1. iki 1992 m. rugsėjo 10 d. – parengti ir pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti kainas ir apmokėjimo tvarką už naudojimąsi dujotiekiais bei naftotiekiais;

3.2. iki 1992 m. rugsėjo 10 d. – nustatyti kainas ir apmokėjimo tvarką juridiniams ir fiziniams asmenims už naudojimąsi esamomis saugyklomis bei sandėliais realizuojant naftos produktus ir kitus energetikos išteklius esamose valstybinėse degalinėse;

3.3. leisti iš kitų valstybių sutartinėmis kainomis pirktus energetikos išteklius nustatytąja tvarka realizuoti Lietuvos Respublikoje ne aukštesnėmis už valstybines kainomis;

3.4. suderinus su suinteresuotomis ministerijomis ir miestų (rajonų) savivaldybėmis, koordinuoti kitų valstybinių tarnybų reguliavimo sferoje esančių katilinių aprūpinimą kuru, jų priežiūrą ir remontą;

3.5. iki 1992 m. spalio 30 d. – kartu su Ekonomikos ministerija, Finansų ministerija bei Pramonės ir prekybos ministerija pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl mokesčių sumažinimo ir lengvatinių kreditų skyrimo asmenims ir įmonėms, diegiantiems ir gaminantiems prietaisus, įrengimus ir priemones, taupančius energetikos išteklius, taip pat dėl lengvatinių kreditų skyrimo asmenims, statantiems namus su padidinta šilumos varža.

4. Miestų (rajonų) savivaldybės turi per 15 dienų išnagrinėti ir suderinti su atitinkamomis tarnybomis prašymus įsigyti žemės sklypus privačioms benzino kolonėlėms statyti ir artimiausią ketvirtį nustatytąja tvarka surengti šio sklypo aukcioną.

5. Pavesti Ekonomikos ministerijai, Finansų ministerijai, Lietuvos Respublikos muitinės departamentui bei Energetikos ministerijai parengti ir iki 1992 m. rugsėjo 10 d. pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei tvirtinti energetikos išteklių eksporto muito arba akcizo mokesčius.

6. Finansų ministerija, Energetikos ministerija, Pramonės ir prekybos ministerija iki 1992 m. rugsėjo 1 d. turi pateikti pasiūlymus dėl Mažeikių valstybinės naftos perdirbimo įmonės „Nafta“, valstybinės įmonės „Lietuvos energetika“, Ignalinos valstybinės atominės elektrinės, Lietuvos valstybinės elektrinės, Jonavos valstybinės įmonės „Azotas“ ir kitų valstybinių ir valstybinių akcinių įmonių, naudojančių energetikos išteklius kaip žaliavą, palūkanų už valstybinį kapitalą naudojimo ir pelno įmokų į biudžetą pakeitimo, sudarant šioms įmonėms normalias ekonomines sąlygas savo lėšomis įsigyti energetikos išteklių.

7. Nustatyti, kad energetikos išteklių vartotojai (išskyrus įmones), įsirengę šiluminės energijos, vandens ir dujų vartojimo apskaitos prietaisus 1992 metais, gauna 80 procentų, įsirengę šiuos prietaisus 1993 metais – 70 procentų, 1994 metais – 60 procentų, o 1995 metais – 50 procentų šių prietaisų kainos dydžio kompensaciją per atitinkamas šiluminės energijos, vandens bei dujų tiekimo įmones ir už suvartotus išteklius atsiskaito tik pagal šių prietaisų duomenis.

Finansų ministerija turi pateikti Lietuvos Respublikos Vyriausybei pasiūlymus dėl nurodytosios kompensacijos taikymo.

Energetikos ministerija kartu su Statybos ir urbanistikos ministerija nustato nurodytųjų prietaisų eksploatavimo ir remonto tvarką.

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALEKSANDRAS ABIŠALA