LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2003 M. LAPKRIČIO 20 D. ĮSAKYMO NR. 3D-495 „DĖL PIENO GAMYBOS KVOTŲ SISTEMOS ADMINISTRAVIMO TAISYKLIŲ“ PAKEITIMO

 

2005 m. vasario 1 d. Nr. 3D-51

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Pieno gamybos kvotų sistemos administravimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. lapkričio 20 d. įsakymu Nr. 3D-495 „Dėl pieno gamybos kvotų sistemos administravimo taisyklių (Žin., 2003, Nr. 112-5037, 2004, Nr. 149-5422):

1.1. Išbraukiu 5 punkte žodžius „iki 2005–2006 kvotos metų“.

1.2. Išdėstau 6.2 punktą taip:

6.2. kas savaitę ir ne vėliau kaip per 10 kalendorinių dienų po paskutinės deklaracijų bei paraiškų pateikimo dienos perduoda jas Centrui“.

1.3. Išbraukiu 8.8 punkte žodžius „bei darbo dokumentų“.

1.4. Išdėstau 17 ir 18 punktus taip:

17. Supirkėjai iki kiekvieno mėnesio 14 dienos pateikia Centrui mėnesinę ataskaitą pagal Agentūros patvirtintą formą apie iš kiekvieno gamintojo per praėjusį mėnesį supirkto pieno kiekį, vidutinį riebumą ir kitą informaciją, kurios reikalaus Centras ar Agentūra.

18. Supirkėjai, kiekvieniems kvotos metams pasibaigus, iki gegužės 14 d. pateikia Centrui metinę ataskaitą pagal Agentūros patvirtintą formą apie praėjusiais kvotos metais supirktą bendrą pieno kiekį, vidutinį riebumą bei iš kiekvieno gamintojo supirktą pieno kiekį, vidutinį riebumą ir kitą informaciją, kurios reikalaus Centras ar Agentūra“.

1.5. Išdėstau VI skyrių taip:

 

VI. BENDROSIOS NACIONALINĖS KVOTOS REZERVAS

 

23. Rezervas sudaromas iš kvotų:

23.1. paimtų iš gamintojų, kurie kvotos metais nepardavė pieno;

23.2. paimtų iš gamintojų, pasitraukusių iš prekinės žemės ūkio gamybos pagal Kaimo plėtros 2004–2006 metų planą (toliau – KPP), kurio pagrindinėms nuostatoms pritarta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. spalio 22 d. nutarimu Nr. 1317 (Žin., 2003, Nr. 101-4550);

23.3. neperduotų perduodant ūkį;

23.4. atskaičiuotų į rezervą perduodant kvotą kartu su perduodamu ūkiu.

24. Rezervas naudojamas tokia eile:

24.1. kvotoms grąžinti tiems gamintojams, kurie atnaujino pieno gamybą;

24.2. skirti gamintojams papildomas ir naujas kvotas.

25. Gamintojo, kuris per praėjusius kvotos metus nepardavė pieno, kvota paimama į rezervą pasibaigus ateinantiems kvotos metams, jeigu jis iki tų kvotos metų pabaigos nepateikė savivaldybei Agentūros nustatytos formos paraiškos dėl gamybos atnaujinimo.

26. Gamintojui gali būti skirta papildoma arba nauja kvota:

26.1. iki kvotos metų pradžios – kai prašoma kvotos ateinantiems kvotos metams;

26.2. per 2 mėn. nuo paskutinės paraiškų priėmimo dienos – kai prašoma kvotos einamiesiems kvotos metams.

27. Papildomai kvotai gauti gamintojas turi atitikti šių taisyklių 8 punkte nurodytus reikalavimus ir šiuos kriterijus:

27.1. turėti kvotą;

27.2. 10-čiai t kvotos (įskaičiuojant ir turimą kvotą) turėti ir/arba nuomos ar panaudos sutarčių pagrindu valdyti ne mažiau kaip 1 ha žemės ūkio naudmenų;

27.3. kontroliuoti karvių bandos produktyvumą;

27.4. įsipareigoti turėti ne mažiau kaip 5 melžiamas karves tais kvotos metais, kuriems prašoma papildomos kvotos;

27.5. įsipareigoti padidinti pieno pardavimą ne mažiau kaip 10 tonų tais kvotos metais, kuriems prašoma papildomos kvotos.

PASTABA. Gamintojas, kuris perima ūkį pagal KPP Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonę, 27.2–27.4 punktuose nurodytus kriterijus turi atitikti ateinančiais kvotos metais, o 27.5 punkto kriterijus šiems gamintojams netaikomas.

28. Naujai kvotai iš rezervo gauti gamintojas turi:

28.1. įsipareigoti atitikti kriterijus, numatytus 27.2–27.4 punktuose tais metais, kuriems prašoma naujos kvotos;

28.2. įsipareigoti parduoti ne mažiau kaip 25 t pieno tais metais, kuriems prašoma naujos kvotos;

28.3. pieno pardavimą pradėti ne vėliau kaip iki spalio 1 d. tų kvotos metų, kuriems prašoma naujos kvotos.

PASTABA. Gamintojas, kuris perima ūkį pagal KPP Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonę, 27.2–27.4, 28.2 punktuose nurodytus kriterijus turi atitikti ateinančiais kvotos metais ir pieno pardavimą pradėti ne vėliau kaip iki einamųjų kvotos metų pabaigos.

29. Gamintojas, pageidaujantis gauti papildomą arba naują kvotą, negali dalyvauti KPP Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonėje kaip smulkaus ūkio savininkas – perleidėjas.

30. Kvotai iš rezervo gauti einamiesiems kvotos metams gamintojas nuo balandžio 1 d. iki gegužės 1 d., o ateinantiems kvotos metams – nuo rugpjūčio 1 d. iki spalio 1 d. pateikia savivaldybėms asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir užpildytą Agentūros nustatytos formos paraišką. Papildomai kvotai gauti pateikia dar ir šiuos dokumentus:

30.1. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pieno ūkio paskutinio patikrinimo akto kopiją;

30.2. pažymą iš valstybės įmonės „Gyvulių produktyvumo kontrolė“ apie bandos produktyvumą už praėjusius kontrolės metus arba kontrolės laikotarpiu, jei banda buvo kontroliuojama ne visus kontrolės metus;

30.3. parodo galvijų apskaitos žurnalą;

30.4. parodo Gyvūninio produkto, žaliavos veterinarijos pažymėjimą (taikoma gamintojams, parduodantiems pieną tiesiogiai vartoti);

30.5. parodo pieno, parduoto tiesiogiai vartoti, apskaitos žurnalą (taikoma gamintojams, parduodantiems pieną tiesiogiai vartoti).

PASTABA. Gamintojas, kuris perima ūkį pagal KPP Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonę, kvotai einamiesiems kvotos metams gauti per 14 kalendorinių dienų nuo pranešimo dėl perėmėjo patvirtinimo iš Agentūros gavimo dienos pateikia savivaldybėms asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, pranešimo dėl perėmėjo patvirtinimo kopiją, užpildytą Agentūros nustatytos formos paraišką bei dokumentus, nurodytus 30.1, 30.3–30.5 punktuose.

Paraiškoje prašomos kvotos dydis turi atitikti ūkio perleidėjo grąžintos į rezervą kvotos dydį, tačiau gamintojo prašoma kvota kartu su turėta kvota turi būti ne mažesnė nei 25 t.

31. Paraiška atmetama, jei gamintojas neatitinka šiose taisyklėse nustatytų kriterijų arba nepateikia visų reikalingų dokumentų.

32. Agentūra apskaičiuoja gamintojo papildomos arba naujos kvotos dydį. Jei rezervo nepakanka paraiškoms patenkinti, papildomos ir naujos kvotos dydis apskaičiuojamas proporcingai sumažinus gamintojų prašomus dydžius, atsižvelgiant į prioritetinius balus:

32.1. gamintojai, investavę į ūkio kūrimą ir modernizavimą bei galintys įrodyti, kad jie dalyvavo, dalyvauja ar numato dalyvauti valstybės remiamose pieno ūkių investicijų paramos programose (Specialioji žemės ūkio ir kaimo plėtros programa (SAPARD), specializuotų pieno ūkių kūrimas, KPP, Lietuvos 2004–2006 metų bendrojo programavimo dokumentas) – 50 balų;

32.2. gamintojai, priskiriami jaunųjų ūkininkų (iki 40 metų amžiaus) kategorijai – 15 balų;

32.3. gamintojai, ūkininkaujantys mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse – 10 balų;

32.4. gamintojai, gaminantys ar numatantys gaminti ekologinę pieno produkciją (ekologinis arba pereinamojo laikotarpio ūkis) ir/arba turintys Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos išduotą pažymėjimą, suteikiantį teisę ūkiui pieną žymėti sveikumo ženklu – 10 balų;

32.5. gamintojai – pieno gamybos, supirkimo ar paslaugų, susijusių su pieno sektoriumi, kooperatinių bendrovių (kooperatyvų) nariai (narystė ne trumpesnė kaip 1-eri metai) – 10 balų;

32.6. gamintojai – gamintojų organizacijų nariai – 5 balai.

PASTABA. Gamintojui, kuris perima ūkį pagal KPP Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonę, skiriamos kvotos dydis turi atitikti perleidėjo grąžintos į rezervą kvotos dydį, tačiau kvota turi būti ne mažesnė kaip 25 t.

33. Savivaldybės paraiškas administruoja pagal šių taisyklių bei Agentūros darbo dokumentų nuostatas.

34. Skirstant rezervą gamintojų papildomoms ir naujoms kvotoms nustatyti laikomasi teritorinio principo:

34.1. pirmiausia tenkinamas tam tikros apskrities gamintojų kvotų poreikis iš rezerve sukauptų tos pačios apskrities gamintojų kvotų;

34.2. jei apskrities gamintojai pageidauja didesnės kvotos nei sukaupta į rezervą, apskričiai taikomas tam tikras kvotų sumažinimo procentas;

34.3. nepaskirstytas pagal apskričių poreikius kvotos rezervas proporcingai paskirstomas tų apskričių gamintojams, kuriose gamintojų prašymai nebuvo visiškai patenkinti.

35. Gamintojas, gavęs iš rezervo naują ar papildomą kvotą, negalės jos perduoti trejus metus, išskyrus atvejus, kai kvota perduodama gamintojui tos pačios valdos valdytojui arba partneriui, arba šeimos nariui bei ūkio paveldėjimo atveju.

36. Nuo kitų kvotos metų pradžios į rezervą bus paimama nepanaudota gautos iš rezervo kvotos dalis iš gamintojo, gavusio:

36.1. papildomą kvotą ir nepanaudojusio bent 70 proc. turimos kvotos (įskaitant turėtą kvotą ir gautą iš rezervo) tais kvotos metais, kuriems skirta ši kvota;

36.2. naują kvotą ir nepanaudojusio bent 50 proc. kvotos tais kvotos metais, kuriems skirta ši kvota.

PASTABA. Gamintojui, kuris perima ūkį pagal KPP Ankstyvo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonę, šio punkto nuostatos taikomos ateinančiais kvotos metais.

37. Jei gamintojas nepanaudojo kvotos dėl objektyvių priežasčių ir iki kvotos metų kovo 1 d. pateikė savivaldybei laisvos formos paraišką bei objektyvias priežastis pagrindžiančius dokumentus, nepanaudotos kvotos grąžinti nereikia“.

1.6. Išbraukiu 42.2 punkte žodžius „(30 karvių)“.

1.7. Išdėstau 43 punktą taip:

43. Mirus gamintojui, turėjusiam kvotą, įpėdinis, kuriam paveldėjimo teise pereina ūkis kartu su kvota, turi per tris mėnesius nuo paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo persiregistruoti melžiamas karves savo vardu, informuoti apie tai supirkėją bei pateikti savivaldybei Agentūros nustatytos formos paraišką dėl kvotos perėmimo/perdavimo. Pienas superkamas įpėdinio vardu, tačiau Agentūrai bei Centrui siunčiamose ataskaitose siunčiami duomenys kvotos turėtojo vardu, iki kol Agentūra informuos supirkėją ir kvotos perėmėją (įpėdinį) apie kvotos perėmimą“.

1.8. Išdėstau 45 punktą taip:

45. Kvotos perėmėjas turi atitikti šių taisyklių 8 punkte nurodytus reikalavimus bei turėti ir/ arba nuomos ar panaudos sutarčių pagrindu valdyti ne mažiau kaip 1 ha žemės ūkio naudmenų 10-čiai t kvotos (kartu įskaitant perimtą ir turėtą kvotą)“.

2. Nustatau, kad šio įsakymo 1.1, 1.2 ir 1.4 punktai įsigalioja nuo 2005 m. balandžio 1 d.

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRĖ                                                   KAZIMIRA DANUTĖ PRUNSKIENĖ

 

SUDERINTA

Lietuvos savivaldybių asociacijos

2005-02-01 raštu Nr. (4)-SD-73