LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VALSTYBĖS REGULIUOJAMŲ IR SUTARTINIŲ NE MAISTO PREKIŲ KAINŲ PERSKAIČIAVIMO

 

1991 m. vasario 22 d. Nr. 72

Vilnius

 

Siekdama apriboti nepagrįstą kainų bei tarifų didėjimą, normalizuoti prekybą ir užtikrinti valstybės biudžeto formavimą, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Leisti įmonėms ir organizacijoms, gaminančioms ne maisto prekes, iš jų gamybinę techninę produkciją, parduoti jas laikinomis perskaičiuotomis kainomis ir tarifais.

2. Nustatyti, kad ne maisto prekių, iš jų gamybinės techninės produkcijos, kainos ir tarifai perskaičiuojami atsižvelgiant į padidėjusias materialinių ir energetikos išteklių kainas ir transporto tarifus, naujus socialinio draudimo normatyvus, amortizacinių atskaitymų normas, darbo apmokėjimo lėšas, užtikrinančias vieno darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio (įvertinant visas darbo apmokėjimo rūšis, kurios įskaičiuojamos apmokant kasmetines atostogas) padidėjimą 105 rubliais (1991 metų vasario mėnesį, palyginti su 1990 metų IV ketvirčiu), bet ne daugiau kaip 150 rublių (įskaitant darbo užmokesčio padidėjimą per 1991 metų sausio ir vasario mėnesius), taip pat į tai, kokią pardavimo kainos dalį 1990 metais sudarė akcizas (apyvartos mokestis), bei į naujas prekybos nuolaidas.

Perskaičiuojant kainas, būtina užtikrinti įmonės rentabilumą nuo 10 iki 20 procentų įmonės kapitalo (1990 metų duomenimis, įvertintais atsižvelgiant į naujas valstybinio kapitalo ir pelno formavimo nuostatas) ir ne mažesnį kaip 5 procentai savikainos.

3. Nustatyti, kad už atliktus statybos ir montavimo darbus užsakovai su rangovais atsiskaito pagal perskaičiuotą darbų vertę, vadovaudamiesi šio nutarimo 2 punktu.

4. Įmonių ir organizacijų vadovai, nustatydami kainas šio nutarimo 2 punkte numatyta tvarka, turi išlaikyti 1990 metais pagamintos produkcijos asortimentinę struktūrą.

5. Pavesti Ekonomikos ministerijai kartu su Finansų ministerija ir Statybos ir urbanistikos ministerija nustatyti kainų ir tarifų perskaičiavimo pagal šio nutarimo 2 ir 3 punktų nuostatas tvarką, teikti įmonėms paaiškinimus dėl kainų bei tarifų perskaičiavimo ir kontroliuoti, kaip vykdomas šis nutarimas.

6. Atsižvelgti į tai, kad šio nutarimo nustatyta tvarka neperskaičiuojamos rąstų, kuro ir energetikos komplekso produkcijos kainos, keleivių ir krovinių vežimo autotransportu tarifai, ryšių ir pašto paslaugų tarifai.

7. Patvirtinti vaikiško asortimento prekių, kurioms taikomos galiojančios mažmeninės kainos ir kurias gaminančioms įmonėms teikiamos dotacijos, sąrašą, taip pat socialiai remtiniems asmenims skiriamo asortimento prekių sąrašą ir maksimalias jų kainas (pridedama).

Socialiai remtiniems asmenims skiriamos asortimento prekės, kaip ir vaikiško asortimento prekės, parduodamos esamomis mažmeninėmis kainomis. Susidaręs skirtumas tarp perskaičiuotų ir esamų mažmeninių kainų papildomai kompensuojamas įmonėms gamintojoms iš Lietuvos valstybės biudžete numatytų asignavimų Finansų ministerijos nustatyta tvarka.

Prekybos ministerija kartu su Socialinės apsaugos ministerija turi nustatyti šių prekių įsigijimo tvarką.

Socialinės apsaugos ministerija kartu su Finansų ministerija ir Spaudos departamentu turi parengti vaikų ir socialiai remtinų asmenų aprūpinimo prekėmis priemones.

8. Nustatyti, kad pramonės įmonės ir statybos organizacijos, atlikusios produkcijos ir prekių kainų bei paslaugų tarifų perskaičiavimą, sudaro pagrindinių ekonominių rodiklių suvestines, atsižvelgdamos į 1991 metais prognozuojamą apimtį, ir pateikia jas savo steigėjams.

Įmonių steigėjai patikrina, ar teisingai perskaičiuotos kainos ir tarifai, rengia jų reguliavimo sferai priskirtų įmonių ir organizacijų pagrindinių ekonominių rodiklių suvestines perskaičiuotomis kainomis ir pateikia jas Ekonomikos ministerijai. Kai kuriais atvejais, kai perskaičiuotos kainos neatitinka Lietuvos Respublikos ūkio, gamintojų arba vartotojų interesų, Ekonomikos ministerija gali pakeisti perskaičiuotų kainų lygį ir nustatyti kitas kainas arba reikalauti, kad jos būtų perskaičiuotos.

9. Nustatyti, kad įmonių vadovai ir vyriausieji buhalteriai yra asmeniškai atsakingi už teisingą kainų perskaičiavimą nustatytąja tvarka. Kainos, perskaičiuotos nesilaikant šiame nutarime nustatytos tvarkos, Ekonomikos ministerijos atšaukiamos ir taikomos ekonominės sankcijos už jų pažeidimus, o kalti asmenys įstatymo nustatyta tvarka traukiami administracinėn arba baudžiamojon atsakomybėn.

10. Suteikti teisę Finansų ministerijai:

10.1. nustatyti akcizu (apyvartos mokesčiu) apmokestinamų prekių sąrašus bei akcizo (apyvartos mokesčio) dydį, jo apskaičiavimo ir mokėjimo tvarką bei laiką;

atsižvelgiant į Ekonomikos ministerijos, Prekybos ministerijos, Materialinių išteklių ministerijos, kitų ministerijų ir departamentų prašymą, keisti akcizą (apyvartos mokestį) už išvežamas į užsienį prekes.

11. Nustatyti, jog akcizą (apyvartos mokestį) moka:

11.1. įmonės, kurių veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos įmonių įstatymas (įskaitant žemės ūkio ir kitas įmones, kurios nepersiregistravo pagal nurodytąjį įstatymą);

11.2. bendros su užsienio fiziniais ir juridiniais asmenimis įmonės;

11.3. užsienio kapitalo įmonės;

11.4. juridiniai asmenys, besiverčiantys nekomercine veikla, bet gaminantys ir realizuojantys akcizu (apyvartos mokesčiu) apmokestinamas prekes.

12. Nustatyti, kad įmonės, kurioms bankas suteikė paskolas gamybiniams pajėgumams plėsti, modernizuoti ir rekonstruoti, Finansų ministerijai leidus, gali panaudoti paskoloms padengti 50 procentų akcizo (apyvartos mokesčio) prieaugio, gauto išplėtus, modernizavus ir rekonstravus gamybinius pajėgumus.

13. Sumažinti apskaičiuotą akcizą (apyvartos mokestį) už įmonių, kuriose dirba riboto darbingumo darbuotojai, pagamintas prekes Lietuvos Respublikos juridinių asmenų pelno mokesčio įstatymo 9 str. Nustatytu dydžiu ir tvarka. Netaikyti šios lengvatos įmonėms, gaminančioms alkoholinius gėrimus, alų ir tabaką.

14. Nustatyti, kad laiku nesumokėjus akcizo (apyvartos mokesčio), už kiekvieną pavėluotą dieną (įskaitant mokėjimo dieną) mokami delspinigiai – 0,5 procento mokėtinos sumos.

15. Prekybos ministerija turi patikslinti realizuojamų per komercinę prekybą prekių sąrašą.

16. Pavesti Ekonomikos ministerijai kartu su Finansų ministerija iki 1991 m. kovo 15 d. nustatyti tvarką, kurios laikydamiesi gyventojai, individualios įmonės, ūkinės bendrijos, akcinės bendrovės ir uždarosios akcinės bendrovės atsiskaito su valstybinėmis įmonėmis bei organizacijomis už parduodamas žaliavas, medžiagas, įrengimus ir kitas materialines vertybes.

17. Sudaryti komisiją iš Ekonomikos ministerijos (V. Navickas – komisijos pirmininkas), Finansų ministerijos (V. Jurna), Pramonės ministerijos (V. Šleinota), Socialinės apsaugos ministerijos (A. Misevičius), Prekybos ministerijos (V. Žilinskas), Statybos ir urbanistikos ministerijos (A. Vapšys) atstovų, taip pat prašyti Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės departamentą (K. Uoka), Laisvųjų profesinių sąjungų konfederaciją (M. Visakavičius), Darbininkų sąjungą (A. Balsienė), Pramonininkų asociaciją (A. Matulevičius), Vartotojų asociaciją (A. Kvedaravičius) dalyvauti šioje komisijoje. Komisija turi kontroliuoti, kaip perskaičiuojamos kainos bei tarifai, spręsti ekonomines problemas, susijusias su jų perskaičiavimu, ir prireikus teikti pasiūlymus Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS MINISTRAS PIRMININKAS                               G. VAGNORIUS


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. vasario 22 d. nutarimu Nr. 72

 

SOCIALIAI REMTINIEMS ASMENIMS SKIRIAMO ASORTIMENTO PREKĖS IR MAKSIMALIOS JŲ KAINOS

 

Paltai ir puspalčiai iš vilnonių, mišrių ir kitų audinių iki 200 rublių (be apykaklės vertės)

Apsiaustai

iki 100 rublių

Vilnoniai kostiumai

iki 120 rublių

Vilnonės kelnės

iki 30 rublių

Striukės iš įvairių audinių ir medžiagų

iki 100 rublių

Vilnonės suknelės

iki 56 rublių

Viršutiniai marškiniai

iki 12 rublių

Vyriški trikotažo gaminiai iš šiauštos medvilnės

iki 10 rublių

Megztukai

iki 40 rublių

Aulinukai

iki 53 rublių

Batai

iki 16 rublių

Pusbačiai

iki 12 rublių

Vasariniai bateliai

iki 13 rublių

Baltininis trikotažas

iki 7 rublių

Kojinės, puskojinės

iki 3 rublių

Rankšluosčiai

iki 5 rublių

Medvilniniai patalynės komplektai

iki 25 rublių

Pagalvės

iki 9 rublių

 

Pastaba. Konkrečių gaminių pagal modelius ir artikulus sąrašą ir jų gamybos apimtį nustato Pramonės ministerija, atsižvelgdama į Socialinės apsaugos ministerijos ir Prekybos ministerijos pasiūlymus, dotavimo tvarką – Finansų ministerija, įsigijimo tvarką – Socialinės apsaugos ministerija ir Prekybos ministerija.

____________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1991 m. vasario 22 d. nutarimu Nr. 72

 

VAIKIŠKO ASORTIMENTO PREKĖS, KURIOMS TAIKOMOS ESAMOS MAŽMENINĖS KAINOS IR KURIAS GAMINANČIOMS ĮMONĖMS TEIKIAMOS DOTACIJOS

 

Drabužiai ir baltiniai naujagimiams

Vaikiški drabužiai lopšelinio, ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikams (iki 42 dydžio įskaitytinai)

Vaikiški trikotažo gaminiai (viršutinis trikotažas ir baltiniai iki 42 dydžio įskaitytinai, pirštinės)

Vaikiška avalynė

Vaikiškos kojinės ir puskojinės

Mokyklinės uniformos

Vaikiški gaminiai iš natūralaus kailio ir natūralaus kailio, dengto audiniu

Mokykliniai portfeliai ir kuprinės

Vaikiški vežimėliai, rogutės

Sąsiuviniai

Vaikiški baldai

______________