LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TECHNINIO REGLAMENTO „KĖLIMO REIKMENYS. SERTIFIKAVIMAS IR ŽENKLINIMAS“ PATVIRTINIMO

 

2000 m. gruodžio 28 d. Nr. 113

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatymo 6 straipsniu (Žin., 1998, Nr. 92-2542) ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 27 d. nutarimu Nr. 1482 „Dėl institucijų, įgaliotų tvirtinti privalomuosius produktų saugos reikalavimus, paskyrimo“ (Žin., 1999, Nr. 114-3304):

1. Tvirtinu techninį reglamentą „Kėlimo reikmenys. Sertifikavimas ir ženklinimas“ (pridedama).

2. Nustatau, kad 1 punkte nurodytas techninis reglamentas įsigalioja nuo 2001 m. liepos 1 d.

 

 

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO Ministrė                                                Vilija Blinkevičiūtė

______________


Patvirtinta

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2000 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 113

 

Techninis reglamentaS.

KĖLIMO REIKMENYS. sertifikavimas ir ženklinimas

 

1. Techninis reglamentas „Kėlimo reikmenys. Sertifikavimas ir ženklinimas“ (toliau – Reglamentas) parengtas vadovaujantis Tarybos 1973 m. lapkričio 19 d. direktyva 73/361/EEC dėl valstybių narių įstatymų ir norminių teisės aktų, susijusių su lynų, grandinių ir kablių sertifikavimu ir ženklinimu, suvienodinimo (Official Journal of the European Communites (toliau – OJ) 1973, Nr. L 335).

2. Šio Reglamento tikslas – siekti laisvo kėlimo reikmenų judėjimo rinkoje, nustatant sertifikavimo ir ženklinimo reikalavimus kėlimo reikmenims – lynams, grandinėms ir kabliams, atitinkančius reikalavimus, taikomus Europos Sąjungos šalyse. Šis Reglamentas taikomas kėlimo reikmenims, išskyrus:

- naudotus kėlimo reikmenis,

- kėlimo reikmenis, naudojamus laivų deniuose bei traukiniuose, funikulieriuose ir kabelių šachtose.

3. Šiame Reglamente kėlimo reikmenimis vadinami lynai, apvalios plieninės grandinės ir kabliai, skirti kėlimo darbams (mechaniniam krovinių perkėlimui).

4. Į rinką tiekiamų kėlimo reikmenų sertifikavimas turi būti atliktas pagal harmonizuotus standartus, o ženklinimas – naudojant harmonizuotuose standartuose nurodytus tarptautiniu mastu priimtus simbolius. Kėlimo reikmenimis prekiaujančios įmonės, įstaigos kėlimo reikmenų naudotojams pateikia nustatyta tvarka patvirtintas atitinkamų kėlimo reikmenų sertifikatų kopijas lietuvių kalba. Kėlimo reikmenų ženklinimo tekstinė informacija turi būti pateikiama lietuvių kalba.

5. Negalima drausti, riboti ar kliudyti šį Reglamentą atitinkančių kėlimo reikmenų tiekti į rinką ir naudoti Lietuvoje dėl priežasčių, susijusių su sertifikavimu arba ženklinimu, jeigu tokių reikmenų sertifikavimas ir ženklinimas atitinka šio Reglamento priedo nuostatas.

6. Kai Lietuvos Respublikos rinkos priežiūros institucijos įsitikina, kad dalis kėlimo reikmenų neatitinka minimalių savybių, nurodytų sertifikate, jos, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka, privalo imtis visų reikiamų priemonių, kad ta dalis kėlimo reikmenų būtų pašalinta iš rinkos, kad būtų uždrausta tiekti juos į rinką ir naudoti.

7. Sprendimą uždrausti tiekti į rinką kėlimo reikmenis, sustabdyti jų naudojimą ar pašalinti iš rinkos dėl to, kad jie neatitinka sertifikavimo reikalavimų, rinkos priežiūros institucijos privalo pagrįsti Lietuvos Respublikos įstatymų, kitų teisės aktų nuostatomis bei pranešti apie tai Lietuvos Respublikos institucijai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 617 „Dėl keitimosi informacija apie standartus, techninius reglamentus ir atitikties įvertinimo procedūras“ (Žin., 1999, Nr. 45-1446) paskirtai atsakinga už keitimąsi informacija su Europos Komisijos įsteigtais komitetais, tarp jų – su įsteigtu direktyvų derinimo su technikos pažanga komitetu, kuris įkurtas prekybai kėlimo reikmenimis trukdančių barjerų naikinimui, nurodydamos priimto sprendimo priežastis.

______________


Priedas

 

1. Bendrosios nuostatos

 

1.1. Kiekvienas atskirai parduodamas lynų ir grandinių ritinys bei kabliai privalo turėti žymenį arba, jeigu toks ženklinimas neįmanomas, mažą lentelę arba patikimai pritvirtintą žiedo formos etiketę, kurioje turi būti pateikta informacija apie gamintoją arba jo įgaliotą atstovą ir atitinkamų sertifikatų numeriai (pagal šio priedo 2.1, 3.1 ir 4.1 punktus).

1.2. Gamintojas arba jo įgaliotas atstovas turi garantuoti, kad kiekvienas atskirai parduodamas lynų ir grandinių ritinys bei kabliai atitiktų sertifikate nurodytą charakteristiką (pagal šio priedo 2.1, 3.1 ir 4.1 p.).

 

2. Informacija, pateikiama lynų sertifikatuose

 

2.1. Gamintojas arba jo įgaliotas atstovas privalo kiekvienam atskirai parduodamam lynų ritiniui išduoti sertifikatą (Reglamento 4 p.), kuriame būtų nurodyta bent ši informacija:

2.1.1. privalomoji informacija:

- gamintojo pavadinimas ir jo arba jo įgalioto atstovo adresas;

- faktinis lyno skersmuo;

- parduoto lyno ilgis;

- vidutinė lyno vieno metro masė;

- lyno tipas ir jo vyniojimo kryptis;

- lyno „žingsnio“ ilgis;

- pagaminimo ypatybės (lyno konstrukcija, lyno šerdies medžiaga, lyno vijų skaičius, lyną sudarančių vielelių skaičius); pridedamas eskizas, kuriame pavaizduotas lyno skerspjūvis su pagrindiniais matmenimis;

- vielelių plieno charakteristika (plieno tipas ir markė);

- faktinė lyno vielučių tempimo stiprumo (tempimo atsparumo) riba;

- mažiausia faktinė lyno nutraukimo (atsparumo nutraukimui) jėga;

- vardinė lyno nutraukimo jėga;

- informacija apie apsaugą nuo vidaus ir išorės korozijos (pavyzdžiui, galvanizuoto lyno cinko dangos kokybė);

- patvirtinimas, kad lynas yra vientisas ir jo savybės yra vienodos visame lyno ilgyje;

- informacija apie atliktų bandymų metodus bei gautus bandymų rezultatus;

- temperatūros, kurioje gali būti naudojamas lynas, ribos;

- lyno priežiūros ir kontrolės instrukcijos;

2.1.2. kita reikalinga informacija – standartų žymenys, juose nurodant nacionalinius arba tarptautinius standartus, pagal kuriuos pagamintas lynas.

 

3. Informacija, pateikiama apvalių plieninių grandinių sertifikatuose. Apvalių grandinių žymėjimas

 

3.1. Gamintojas arba jo įgaliotas atstovas privalo kiekvienam atskirai parduodamam grandinių ritiniui išduoti sertifikatą (Reglamento 4 p.), kuriame būtų nurodyta bent ši informacija:

3.1.1. privalomoji informacija:

- gamintojo pavadinimas ir jo arba jo įgalioto atstovo adresas;

- grandinės jungiamųjų grandžių charakteristika (faktinis jungiamosios grandies ilgis, plotis ir skersmuo, informacija apie tai, ar grandinė yra kalibruota); pridedamas eskizas, kuriame pavaizduotos bent dvi jungiamosios grandys, nurodant didžiausias ribines (leistinąsias) nukrypimo ribas;

- parduotos grandinės ilgis;

- vidutinė grandinės vieno metro masė;

- jungiamųjų grandžių sujungimo būdas (suvirinimas ar sulydymas elektra);

- visos grandinės stiprumo bandymo rezultatai po jos terminio apdirbimo;

- mažiausias faktinis grandinės, naudojamos normalioje temperatūroje, stiprumas (atsparumas tempimui);

- mažiausias faktinis grandinės stiprumas (atsparumas tempimui) temperatūroje, kurioje numatoma ją naudoti;

- grandinės santykinis pailgėjimas nutrūkimo vietoje po tempimo stiprumo bandymo;

- medžiagos, iš kurios pagaminta grandinė, charakteristika (pavyzdžiui, plieno tipas ir markė);

- grandinės terminio apdirbimo būdas ir data, kada gamintojas atliko terminį apdirbimą arba kada toks apdirbimas turi būti atliktas;

- informacija apie atliktų bandymų metodus bei jų rezultatus;

- temperatūros, kurioje gali būti naudojama grandinė, ribos;

- grandinės priežiūros ir kontrolės instrukcijos;

3.1.2. kita reikalinga informacija:

- standartų žymenys, juose nurodant nacionalinius arba tarptautinius standartus, pagal kuriuos pagaminta grandinė;

- jeigu grandinė buvo apdirbta specialiu terminiu būdu, turi būti pateiktas perspėjimas: „prieš kokiu nors terminiu būdu apdirbant grandinę, pasikonsultuoti su gamintoju arba jo įgaliotu atstovu“.

3.2. Bent viena jungiamoji grandis iš dvidešimties iš eilės sujungtų, bet ne mažiau kaip viena jungiamoji grandis kiekviename grandinės metre, turi būti paženklinta įskaitomu ir nenutrinamu žymeniu pagal nacionalinį arba tarptautinį standartą. Žymenys turi būti ne mažesni už šiuos dydžius:

 

Grandies tiesios dalies (strypo) storis, mm

Mažiausia žyma, mm

 

ne didesnis kaip 12,5

3

 

didesnis kaip 12,5,

4,5

bet ne didesnis kaip 26

0

 

didesnis kaip 26

6

 

4. Informacija, pateikiama kablių sertifikatuose. Kablių žymėjimas

 

4.1. Gamintojas arba jo įgaliotas atstovas privalo kiekvienai atskirai parduodamai kablių partijai arba, vartotojui prašant, kiekvienam kabliui išduoti sertifikatą (Reglamento 4 p.), kuriame būtų nurodyta bent ši informacija:

4.1.1. privaloma informacija:

- gamintojo pavadinimas ir jo arba jo įgalioto atstovo adresas;

- kablių tipas;

- kablių matmenys;

- jeigu kabliai pagaminti pagal nacionalinį arba tarptautinį standartą, turi būti nurodyti standartų žymenys;

4.1.2. tuo atveju, kai kabliai pagaminti ne pagal nacionalinį arba ne pagal tarptautinį standartą, privaloma nurodyti:

- apkrovimą, kurio pakanka norint atlenkti kablį taip, kad keliamas krovinys iškristų arba būtų sugadintas dėl to, kad kablys neišlaikė apkrovos;

- kablių stiprumo bandymų didžiausią jėgą (krovinio masę), kurią galima kelti nesukeliant kokios nors liekamosios kablio deformacijos;

- plieno charakteristiką (plieno tipą ir markę);

- kablių terminio apdirbimo būdą ir paskutinę datą, kada gamintojas atliko terminį apdirbimą, arba kada toks apdirbimas turi būti atliktas;

- informaciją apie atliktų tempimo (atsparumo tempimui) bandymų metodus bei gautus rezultatus;

- temperatūros, kurioje gali būti naudojami kabliai, ribas;

- kablių priežiūros ir kontrolės instrukcijas;

4.1.3. kita reikalinga informacija:

- jeigu kabliai buvo apdirbti specialiu terminiu būdu, turi būti pateiktas perspėjimas: „prieš kokiu nors terminiu būdu apdirbant kablius, pasikonsultuoti su gamintoju arba jo įgaliotu atstovu“;

- kabliai turi būti paženklinti įskaitomu ir neišdildomu kokybės žymeniu pagal nacionalinį arba tarptautinį standartą.

______________