LIETUVOS RESPUBLIKOS SUSISIEKIMO MINISTRAS IR LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL MOKESČIO UŽ LIETUVOS RESPUBLIKOJE ĮREGISTRUOTAS KROVININES TRANSPORTO PRIEMONES, NAUDOTOJO MOKESČIO IR LEIDIMŲ VAŽIUOTI KELIAIS DIDŽIAGABARITĖMIS IR SUNKIASVORĖMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS IŠDAVIMO IR MOKESČIO UŽ VAŽIAVIMĄ KELIAIS JOMIS MOKĖJIMO IR KONTROLĖS TVARKOS ĮGYVENDINIMO

 

2002 m. lapkričio 27 d. Nr. 3-555/551

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 108 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 10-363):

1. Tvirtiname:

1.1. Mokesčio už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones ir transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio mokėjimo ir kontrolės įgyvendinimo tvarką (pridedama);

1.2. Leidimų važiuoti keliais didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis išdavimo ir mokesčio už važiavimą keliais jomis mokėjimo ir kontrolės įgyvendinimo tvarką (pridedama).

2. Pavedame:

2.1. Policijos departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos patvirtinti leidimo važiuoti keliais transporto priemonėmis, kurių matmenys su kroviniu ar be jo viršija leidžiamus, formą, o Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos patvirtinti leidimo važiuoti keliais transporto priemonėmis, kai viršijama leidžiama ašies (ašių) apkrova ir (ar) transporto priemonės (jų junginio) leidžiama bendroji masė, formą bei leidimo važiuoti didžiagabaritėmis ir sunkiasvorėmis transporto priemonėmis (jų junginiais) formą. Formas suderinti su Muitinės departamentu prie Finansų ministerijos;

2.2. Lietuvos policijos generaliniam komisarui ir Susisiekimo ministerijos Kelių ir kelių transporto departamento direktoriui pagal veiklos sritis kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS                                                                   ZIGMANTAS BALČYTIS

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                             JUOZAS BERNATONIS

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2002 m. lapkričio 27 d. įsakymu Nr. 3-555/551

 

MOKESČIO UŽ LIETUVOS RESPUBLIKOJE ĮREGISTRUOTAS KROVININES TRANSPORTO PRIEMONES IR TRANSPORTO PRIEMONIŲ SAVININKŲ AR VALDYTOJŲ NAUDOTOJO MOKESČIO MOKĖJIMO IR KONTROLĖS ĮGYVENDINIMO TVARKA

 

1. Ši Mokesčio už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones ir transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio mokėjimo ir kontrolės įgyvendinimo tvarka (toliau vadinama – Tvarka) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 108 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 10-363).

2. Transporto priemonių savininkai ar valdytojai šios Tvarkos 1 punkte nurodytus mokesčius moka už kiekvieną transporto priemonę atskirai, išskyrus už krovininių transporto priemonių junginį N3O4 (nuo 40 iki 44 tonų bendrosios masės, vežant triašiu vilkiku su dviaše ar triaše puspriekabe 40 pėdų konteinerius, pagamintus pagal ISO standartus).

3. Mokesčio dydis už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones, išskyrus specialias kelių transporto priemones, ar transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio dydis apskaičiuojamas pagal transporto priemonės registracijos liudijime (transporto priemonės naudotojo pažymėjime) nurodytą transporto priemonės leistiną bendrąją masę (leistiną maksimalų svorį). Transporto priemonių klasifikavimas ir kodai nurodyti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 1998 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. 348 „Dėl kelių transporto priemonių gamybos ir perdirbimo tvarkos ir jų techninės ekspertizės atlikimo norminių dokumentų tvirtinimo“ (Žin., 1998, Nr. 84-2360; 2001, Nr. 11-328, Nr. 94-3332) patvirtintame 7 priede. Transporto priemonės registracijos liudijimai (transporto priemonės naudotojo pažymėjimai), kuriuose nenurodyti mokesčio apskaičiavimui būtini duomenys, keičiami transporto priemonių savininkų ar valdytojų iniciatyva iki transporto priemonių savininkų ar valdytojų mokesčių apskaičiavimo ir transporto priemonės pristatymo valstybinei techninei apžiūrai.

4. Transporto priemonių savininkai ar valdytojai mokesčius apskaičiuoja patys ir atsako už jų apskaičiavimo teisingumą.

5. Mokesčių mokėjimo dokumentuose turi būti nurodyta:

5.1. mokesčio mokėtojo pavadinimas (vardas, pavardė) ir kodas (asmens kodas);

5.2. mokesčio pavadinimas ir Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. 170 „Dėl mokesčių, rinkliavų ir kitų įmokų į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą, savivaldybių biudžetus bei valstybės pinigų fondus kodų sąrašo“ (Žin., 2002, Nr. 62-2518, Nr. 83-3619) nustatytas įmokos kodas. Šios Tvarkos 5.2.1 ir 5.2.2 punktuose nurodytais kodais Tvarkos 1 punkte nustatyti mokesčiai yra mokami į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas:

5.2.1. „Mokestis už Lietuvos Respublikoje įregistruotas krovinines transporto priemones“ – įmokos kodas 7820;

5.2.2. „Transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokestis“ – įmokos kodas 7830;

5.2.2.1. „Užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokestis“ įmokos kodas 875. Šis mokestis mokamas į teritorinių muitinių surenkamąsias sąskaitas;

5.3. transporto priemonės valstybinis numeris ir mokesčio suma.

6. Mokesčiai, nurodyti 5.2.1 ir 5.2.2 punktuose, mokami kasmet, tačiau ne už kalendorinius metus, o skaičiuojant nuo vienos valstybinės techninės apžiūros iki kitos. Tuo atveju, kai transporto priemonė pristatoma valstybinei techninei apžiūrai kas pusę metų, mokestis gali būti mokamas kas pusę metų.

7. Transporto priemonių savininkai ar valdytojai šios Tvarkos 1 punkte nurodytus mokesčius turi teisę mokėti grynaisiais pinigais, pavedimu ar kitomis įstatymų nustatytomis mokėjimo priemonėmis ar būdais.

8. Pristatant transporto priemonę valstybinei techninei apžiūrai, turi būti pateikiami banko patvirtinti dokumentai, kad atitinkamas mokestis sumokėtas. Tuo atveju, kai transporto priemonė valstybinei techninei apžiūrai turi būti pristatoma kas pusę metų, galima pateikti banko dokumentus, patvirtinančius pusės metų mokesčių sumokėjimą.

9. Valstybinės techninės apžiūros metu tikrinama, ar mokesčiai sumokėti.

10. Mokesčių sumokėjimo dokumentai arba jų kopijos, patvirtintos banko ir (ar) įmonės antspaudu ir vadovo parašu, lieka valstybinės techninės apžiūros centre ir saugomi su valstybinės techninės apžiūros rezultatų kortele.

11. Nustačius, kad mokesčiai nesumokėti arba sumokėti neteisingai, tai įrašoma į valstybinės techninės apžiūros rezultatų kortelę, ir valstybinės techninės apžiūros atlikimą patvirtinantys dokumentai neišduodami, o pateikti dokumentai apie mokesčių sumokėjimą grąžinami transporto priemonės savininkui ar valdytojui.

12. Užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkai ar valdytojai naudotojo mokestį, nurodytą 5.2.2.1 punkte, sumoka Lietuvos Respublikos muitinės ar banko įstaigose, įvažiuojant į Lietuvos Respublikos teritoriją. Sumokėjus mokestį, muitinės ar banko įstaigos išduoda mokesčio sumokėjimo patvirtinantį dokumentą.

13. Sąrašas valstybių, kurių vežėjai pagal Lietuvos Respublikos tarptautinius susitarimus atleidžiami nuo užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio, pateikiamas šios Tvarkos priede. Šis sąrašas, pasirašius kitus Lietuvos Respublikos tarptautinius susitarimus, gali būti tikslinamas.

14. Jeigu transporto priemonę sudaro junginys, tai mokestis mokamas už bendrą svorį, kuris laikomas į junginį įeinančių transporto priemonių bendrųjų svorių suma.

15. Mokesčių, nurodytų šios Tvarkos 5.2.1 ir 5.2.2 punktuose, sumokėjimas kontroliuojamas, atliekant Lietuvos Respublikoje įregistruotų transporto priemonių valstybinę techninę apžiūrą. Užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio sumokėjimą kontroliuoja muitinės įstaigos.

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Muitinės departamento prie Finansų

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

ministerijos direktoriaus pavaduotojas

Finansų ministerijos viršininkė

Jonas Miškinis

Violeta Latvienė

2002 m. rugsėjo 26 d.

2002 m. rugsėjo 19 d.

 

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie

Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie

Susisiekimo ministerijos generalinis direktorius

Susisiekimo ministerijos viršininkas

Virgaudas Puodžiukas

Vidmantas Žukauskas

2002 m. rugsėjo 17 d.

2002 m. rugsėjo 18 d.

 

 

SUDERINTA

 

Lietuvos policijos generalinis komisaras

 

Vytautas Grigaravičius

 

2002 m. rugsėjo 25 d.

 

______________


Mokesčio už krovinines transporto priemones

ir naudotojo mokesčio mokėjimo ir kontrolės

įgyvendinimo tvarkos priedas

 

Sąrašas valstybių, kurių vežėjai pagal lietuvos respublikos tarptautinius susitarimus atleidžiami nuo užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokesčio

 

1. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos tarptautiniais susitarimais ir Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo (Žin., 2000, Nr. 92-2873; 2001, Nr. 112-4089) 8 straipsnio 2 dalimi, transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokestis nemokamas už žemiau išvardytose užsienio šalyse įregistruotus autobusus ir krovinines transporto priemones (taip pat priekabas ir puspriekabes):

Airija,

Austrija,

Baltarusija,

Belgija,

Didžioji Britanija,

Bulgarija,

Čekija,

Danija,

Estija,

Graikija,

Gruzija,

Iranas,

Ispanija,

Italija,

Kazachstanas,

Kipras,

Latvija,

Lenkija,

Liuksemburgas,

Moldova,

Nyderlandai,

Norvegija,

Portugalija,

Prancūzija,

Rumunija,

Rusija,

Slovakija,

Slovėnija,

Suomija,

Švedija,

Turkija,

Ukraina,

Uzbekistanas,

Vengrija,

Vokietija.

Naudotojo mokestis nemokamas taip pat, kai užsienio šalyse įregistruotos transporto priemonės vyksta likviduoti stichinių nelaimių ar autoavarijų padarinių, kai veža labdaros ir humanitarinės pagalbos siuntas, taip pat už užsienio šalių krašto apsaugos sistemai priklausančias transporto priemones.

2. Užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkų ar valdytojų naudotojo mokestis mokamas, jei Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijos išduotas leidimas tarptautiniam krovinių vežimui kelių transporto priemone yra paženklintas spaudu „Mokamas“.

______________


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro ir

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2002 m. lapkričio 27 d. įsakymu Nr. 3-555/551

 

LEIDIMŲ VAŽIUOTI KELIAIS DIDŽIAGABARITĖMIS IR (AR) SUNKIASVORĖMIS TRANSPORTO PRIEMONĖMIS IŠDAVIMO IR MOKESČIO UŽ VAŽIAVIMĄ KELIAIS JOMIS MOKĖJIMO IR KONTROLĖS ĮGYVENDINIMO TVARKA

 

1. Ši Leidimų važiuoti keliais Lietuvos Respublikoje ir užsienio šalyse įregistruotomis transporto priemonėmis (jų junginiais), kurių matmenys su kroviniu ar be jo viršija leidžiamus (toliau vadinamos – didžiagabaritėmis), kai viršijama leidžiama ašies (ašių) apkrova ir (ar) transporto priemonės (jų junginio) leidžiama bendroji masė (toliau vadinamos – sunkiasvorėmis), išdavimo ir mokesčio už važiavimą keliais jomis mokėjimo ir kontrolės įgyvendinimo tvarka (toliau vadinama – Tvarka) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 108 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 10-363).

2. Maksimalūs leidžiami transporto priemonių matmenys, leidžiama ašies (ašių) apkrova, leidžiama bendroji masė yra patvirtinti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2002 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 3-66 „Dėl maksimalių leidžiamų transporto priemonių matmenų, leidžiamų ašies (ašių) apkrovų, leidžiamos bendrosios masės patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 23-870).

3. Didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis (jų junginiais) kroviniai gali būti vežami keliais tik gavus leidimą, kurio išdavimą sąlygoja kelių ir jų statinių būklė. Leidimai išduodami tik nedalomiems kroviniams vežti ir kai tokių krovinių negalima arba netikslinga vežti kitos rūšies transporto priemonėmis.

4. Leidimus važiuoti keliais Lietuvos Respublikoje ir užsienio šalyse įregistruotomis didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis (jų junginiais) išduoda:

4.1. tik didžiagabaritėmisLietuvos viešosios policijos biuras;

4.2. tik sunkiasvorėmis Valstybinė kelių transporto inspekcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau vadinama – Inspekcija), suderinusi su Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos (toliau vadinama – Direkcija) važiavimo maršrutą ir krovinio vežimo sąlygas;

4.3. o didžiagabaritėmis ir sunkiasvorėmis Inspekcija, suderinusi su Direkcija sunkiasvorės transporto priemonės važiavimo maršrutą ir krovinio vežimo sąlygas ir dėl ašies (ašių) leidžiamos apkrovos ir (ar) leidžiamos bendrosios masės viršijimo, prieš tai pareiškėjui gavus policijos leidimą važiuoti didžiagabarite transporto priemone.

5. Mokesčio dydžiai už važiavimą keliais didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis nustatyti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. sausio 25 d. nutarimu Nr. 108 „Dėl Lietuvos Respublikos kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 10-363) patvirtintoje Mokesčio už važiavimą keliais Lietuvos Respublikoje ir užsienio šalyse įregistruotomis transporto priemonėmis (jų junginiais), kurių matmenys su kroviniu ar be jo viršija leidžiamus, kai viršijama leidžiama ašies (ašių) apkrova ir (ar) transporto priemonės (jų junginio) leidžiama bendroji masė, dydžių ir mokėjimo tvarkoje.

6. Transporto priemonių savininkai ar valdytojai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. birželio 14 d. įsakymu Nr. 170 „Dėl mokesčių, rinkliavų ir kitų įmokų į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą, savivaldybių biudžetus bei valstybės pinigų fondus kodų sąrašo“ (Žin., 2002, Nr. 62-2518, Nr. 83-3619), šios Tvarkos 1 punkte nurodytą mokestį moka į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas, nurodydami įmokos kodą 7840 – „Mokestis už važiavimą keliais transporto priemonėmis, kurių matmenys arba ašies (ašių) apkrova ar bendroji masė viršija leidžiamuosius“. Mokant šį mokestį į teritorinių muitinių surenkamąsias sąskaitas, nurodomas įmokos kodas 876 „Mokestis už leidimą važiuoti keliais užsienio šalyse įregistruotomis transporto priemonėmis, kurių matmenys su kroviniu ar be jo, ašies (ašių) apkrova, ir (ar) bendroji masė viršija maksimalius leidžiamus“. Transporto priemonių savininkai ar valdytojai turi teisę šį mokestį mokėti grynaisiais pinigais, pavedimu ar kitomis įstatymų nustatytomis mokėjimo priemonėmis ar būdais. Jei mokestis sumokėtas pavedimu, jo kopija (ar kitas mokesčio sumokėjimo dokumentas) turi būti patvirtinta banko ar muitinės įstaigų (ar išsiųsta jų faksu).

7. Mokesčio dydis apskaičiuojamas priklausomai nuo didžiausių (maksimalių) transporto priemonių (jų junginių) leidžiamų charakteristikų viršijimo ir transporto priemonės važiavimo maršruto ilgio. Jeigu Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos generalinio direktoriaus įsakymu patvirtintoje Lietuvos Respublikos valstybinės reikšmės kelių schemoje (priedas) nepažymėtas punktas, į kurį vyksta transporto priemonė, mokestis skaičiuojamas iki schemoje pažymėto punkto, esančio arčiausiai nuo to, į kurį vyksta transporto priemonė.

8. Jeigu transporto priemonės (jų junginio) matmenys viršija leidžiamus, mokestis apskaičiuojamas sumuojant mokesčius už kiekvienų parametrų viršijimą. Kai viršijama leidžiama ašies (ašių) apkrova (sumuojami mokesčiai už kiekvienos ašies (ašių) apkrovos viršijimą) ir (ar) viršijama leidžiama transporto priemonės (jų junginio) bendroji masė, mokestis nustatomas tas, kuris yra didesnis, ir įmokos sumuojamos prie mokesčio už leidžiamų matmenų viršijimą.

9. Už leidimų įforminimą mokama valstybės rinkliava, nustatyta Valstybės rinkliavos objektų sąraše ir šios rinkliavos dydžiuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2000 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. 1458 „Dėl valstybės rinkliavos objektų sąrašo, šios rinkliavos dydžių ir mokėjimo ir grąžinimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2000, Nr. 108-3463).

10. Norint gauti leidimą važiuoti keliais didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis (jų junginiais), policijai ir (ar) Valstybinei kelių transporto inspekcijai prie Susisiekimo ministerijos būtina pateikti prašymą nurodant:

10.1. transporto priemonės (jų junginio) savininką ar valdytoją, jo adresą, telefoną;

10.2. važiavimo maršrutą;

10.3. važiavimo laiką;

10.4. duomenis apie pakrautą transporto priemonę (jų junginį):

10.4.1. transporto priemonės (-nių) markę, modelį, valstybinį Nr.;

10.4.2. transporto priemonės (jų junginio) ilgį;

10.4.3. transporto priemonės (jų junginio) plotį;

10.4.4. transporto priemonės (jų junginio) aukštį;

10.4.5. faktišką pakrautos transporto priemonės (jų junginio) masę;

10.4.6. ašių išsidėstymo schemą ir jų apkrovų dydžius bei atstumus tarp ašių;

10.5. krovinio dalių skaičių ir jo svorį.

11. Prašymą pasirašo transporto priemonės savininkas ar valdytojas (vežėjas), kuris atsako už pateiktų duomenų tikslumą. Kai kuriais atvejais, kada nėra galimybės pateikti 10 punkte nurodytą prašymą, jį gali atstoti muitinės transporto priemonės svėrimo pažyma.

12. Prašymas leidimui ir leidimai važiuoti keliais didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis (jų junginiais) gali būti pateikiami ir per faksimilinį ryšį arba elektroniniu paštu.

13. Leidimas gali būti išduotas ne ilgesniam kaip 10 dienų laikotarpiui ir galioja vienam važiavimui leidime nurodytu maršrutu. Konkrečią važiavimo datą specialioje leidimo grafoje pažymi transporto priemonės (jų junginio) savininkas ar valdytojas, patvirtindamas ją savo parašu ir spaudu.

14. Leidimas išduodamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Važiuoti didžiagabaritėmis transporto priemonėmis (jų junginiais), kai transporto priemonė (jų junginys) tampa ypač pavojinga saugiam eismui, t. y. kai viršijami didžiausi leidžiami matmenys – aukštis 50 cm ir (ar) plotis 100 cm, ir (ar) ilgis 500 cm, ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis (jų junginiais), kai transporto priemonės leidžiama ašies (ašių) apkrova viršija 8 t, kai bendroji pakrautos transporto priemonės (jų junginio) masė viršija leidžiamus dydžius du ir daugiau kartų, leidimas išduodamas arba motyvuotai atsisakoma jį išduoti ne vėliau kaip per 20 dienų nuo prašymo gavimo dienos.

Pastaba. Mokesčio dydis matmenų viršijimo atveju apskaičiuojamas tokia tvarka: pavyzdžiui, transporto priemonės leidžiamas ilgis viršytas 8 metrais. Už leidžiamo ilgio viršijimą 5 metrais taikomas vienkartinio mokesčio dydis 8,3 Lt už kiekvieną 10 km, o už ilgio viršijimą dar 3 metrais taikomas mokesčio dydis už kiekvieną metrą po 14 Lt už kiekvieną 10 km, jį padauginus iš 3 m ir padauginus gautą sumą iš koeficiento 1,5. Bendras mokesčio dydis šiuo atveju bus: 8,3 + (14x3x1,5) = 71,3 Lt už 10 km.

15. Užsienyje įregistruotoms didžiagabaritėms ir (ar) sunkiasvorėms transporto priemonėms ir iš užsienio grįžtančioms (į užsienį išvykstančioms) Lietuvos Respublikoje įregistruotoms didžiagabaritėms ir (ar) sunkiasvorėms transporto priemonėms leidimo panaudojimą (kitoje leidimo pusėje) pažymi muitinės įstaigos (grafose „Įvažiavo“ ar „Išvažiavo“, „Mokestis sumokėtas, dokumento Nr.__“ ar „Mokestis nesumokėtas“).

16. Leidimai neišduodami:

16.1. pavasario polaidžio, potvynių laikotarpiu;

16.2. vasarą esant itin karštiems orams, kai dėl to gali būti sugadinta kelio danga;

16.3. stichinių nelaimių, avarijų, kelio remonto, kilus grėsmei saugiam eismui ir kitais atvejais.

17. Atsisakymas išduoti leidimą gali būti apskundžiamas įstatymų nustatyta tvarka.

18. Transporto priemonės savininkas, valdytojas ar vairuotojas privalo leidimą ar jo kopiją ir banko ar muitinės įstaigų išduotą mokesčio sumokėjimo patvirtinantį dokumentą turėti su savimi ir pateikti jį, pareikalavus kontroliuojantiems pareigūnams.

19. Didžiagabaričių ir (ar) sunkiasvorių transporto priemonių vairuotojai, važiuojantys Lietuvos Respublikos keliais be leidimo, moka Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso nustatyto dydžio baudą.

20. Mokestis už sunkiasvorės transporto priemonės (jų junginio) leidžiamo bendro svorio viršijimą skaičiuojamas nuo 40 t, o pervežant 40 pėdų konteinerius (pagamintus pagal ISO standartus) – nuo 44 t.

21. Didžiausia 11,5 t apkrova leidžiama tik transporto priemonių pavienėms varančiosioms ašims su suporintais ratais. Kitais atvejais – vadovaujamasi Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2002 m. vasario 18 d. įsakymo Nr. 3-66 „Dėl maksimalių leidžiamų transporto priemonių matmenų, leidžiamų ašies (ašių) apkrovų, leidžiamos bendrosios masės patvirtinimo“ III skirsnio 5 punkto nuorodomis.

22. Už teisingą transporto priemonės (jų junginio) faktiškų matmenų, ašies (ašių) apkrovos, bendro svorio nurodymą dokumentuose atsako transporto priemonių savininkai ar valdytojai.

23. Mokesčius apskaičiuoja, atsako už jų apskaičiavimo teisingumą leidimus išduodantys pareigūnai.

24. Kai leidimo prašo užsienyje įregistruotų transporto priemonių savininkai, valdytojai ar vairuotojai, besirengiantys įvažiuoti į Lietuvos Respubliką, leidimas gali būti išduotas nesumokėjus mokesčio, tačiau šis mokestis turi būti sumokamas įvažiuojant į Lietuvos Respubliką Lietuvos Respublikos muitinės ar banko įstaigose. Šiuo atveju leidime įrašoma, kad mokestis sumokėtas.

25. Užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkai, valdytojai ar vairuotojai, norėdami išvažiuoti iš Lietuvos didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis, mokesčius moka, gaudami leidimą.

26. Užsienio šalyse įregistruotų transporto priemonių savininkų, valdytojų ar vairuotojų mokesčio už važiavimą keliais didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis sumokėjimą ir jo teisingumą kontroliuoja muitinės įstaigos, o Lietuvos Respublikos keliuose – policijos bei Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos pareigūnai, pasitelkę eismą prižiūrinčius policijos pareigūnus.

27. Kai įvažiuojančios į Lietuvos Respubliką transporto priemonės (jų junginio) faktiniai matmenys viršija maksimalius leidžiamus: ilgį – iki 2 m, aukštį – iki 20 cm, plotį – iki 10 cm ir (ar) ašies (ašių) faktinė apkrova viršija leidžiamą iki 2 t, o varančiosios ašies su suporintais ratais – iki 0,6 t, ir (ar) faktinis bendras svoris viršija leidžiamą iki 4 t (išskyrus transporto priemones, vežančias 40 pėdų konteinerius, pagamintus pagal ISO standartus, kurių faktinis svorio viršijimas pradedamas skaičiuoti nuo 44 t), tokiai transporto priemonei (jų junginiui):

27.1. leidžiama įvažiuoti į Lietuvos Respubliką pagal svėrimo pažymą ir (ar) gabaritų matavimo pažymą ir tik sumokėjus mokestį į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas. Tokiais atvejais transporto priemonės svėrimo ir (ar) gabaritų matavimo pažyma ir mokesčio sumokėjimo patvirtinantis dokumentas atstoja leidimą;

27.2. važiuojančiai Lietuvos Respublikos keliais:

27.2.1. įregistruotai Lietuvos Respublikoje ir nustačius, kad transporto priemonės vairuotojas neturi leidimo važiuoti viršijus leidžiamus dydžius, leidžiama važiuoti toliau nustatyta tvarka įforminus administracinės teisės pažeidimo protokolą ir sumokėjus baudą;

27.2.2. įregistruotai užsienio šalyje ir nustačius, kad mokestis už leidžiamų dydžių viršijimą nesumokėtas, leidžiama toliau važiuoti tik sumokėjus baudą ir kontroliuojančiam pareigūnui uždėjus kelionės leidime arba krovinio vežimo dokumentuose spaudą „Mokestis (…Lt) už leidimą važiuoti didžiagabarite ir (ar) sunkiasvore transporto priemone nesumokėtas“. Mokesčio suma patvirtinama kontroliuojančio pareigūno parašu ir spaudu. Transporto priemonės savininkui, valdytojui ar vairuotojui atsisakius sumokėti baudą, jo kelionės dokumentai paimami, kol bus sumokėta bauda;

27.3. atvykus į muitinės įstaigą, esančią Lietuvos Respublikos muitų teritorijos viduje, ir nustačius, kad mokestis už leidžiamų dydžių viršijimą nesumokėtas, muitinės pareigūnai užbaigia muitinio tranzito procedūrą ir įformina kitą muitinės sankcionuotą veiksmą ar prekių laikinąjį saugojimą, tik sumokėjus mokestį pagal nustatytą įmokos kodą.

28. Kai nustatoma, kad transporto priemonės (jų junginio) faktiniai matmenys viršija maksimalius leidžiamus: ilgį – daugiau kaip 2 m, aukštį – daugiau kaip 20 cm, plotį – daugiau kaip 10 cm ir (ar) ašies (ašių) faktinė apkrova viršija leidžiamą daugiau kaip 2 t, o varančiosios ašies su suporintais ratais – 0,6 t, ir (ar) faktinis bendras svoris viršija leidžiamą daugiau kaip 4 t (išskyrus transporto priemones, vežančias 40 pėdų konteinerius, pagamintus pagal ISO standartus, kurių faktinio bendro svorio viršijimas pradedamas skaičiuoti nuo 44 t):

28.1. o jos savininkas, valdytojas ar vairuotojas neturi leidimo arba yra viršyti leidime nurodyti dydžiai, įvertinant aukščiau nurodytus – tokia transporto priemonė (jų junginys) į Lietuvos Respubliką neįleidžiama;

28.2. ir tokiai transporto priemonei atvykus į muitinės įstaigą, esančią Lietuvos Respublikos muitų teritorijos viduje ir nustačius, kad transporto priemonės vairuotojas neturi leidimo, muitinės pareigūnai užbaigia muitinio tranzito procedūrą ir įformina kitą muitinės sankcionuotą veiksmą ar prekių laikinąjį saugojimą, tik transporto priemonės savininkui, valdytojui ar vairuotojui sumokėjus baudą, nustatyta tvarka pateikus leidimą ir dokumentą apie mokesčio už leidžiamų dydžių viršijimą sumokėjimą pagal nustatytą įmokos kodą. Jeigu aukščiau nurodytų matmenų ir (ar) apkrovų dydžiai ir (ar) bendras svoris yra mažesni, dokumentas apie mokesčių sumokėjimą atstoja leidimą;

28.3. o transporto priemonės savininkas, valdytojas ar vairuotojas, važiuojantis Lietuvos keliais, neturi leidimo, kontroliuojantys pareigūnai turi teisę paimti kelionės dokumentus ir uždrausti tokiai transporto priemonei (jų junginiui) važiuoti arba leisti jai važiuoti tik iki artimiausios saugios stovėjimo vietos. Toliau važiuoti leidžiama, tik sumokėjus paskirtą baudą ir mokestį pagal nustatytą įmokos kodą bei nustatyta tvarka gavus leidimą.

29. Kai išvažiuojančios iš Lietuvos Respublikos didžiagabaritės ir (ar) sunkiasvorės transporto priemonės savininkas, valdytojas ar vairuotojas neturi leidimo arba yra viršyti leidime nurodyti dydžiai, transporto priemonė išleidžiama tik jos savininkui, valdytojui ar vairuotojui sumokėjus Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytą baudą ir Lietuvos Respublikos muitinės ar banko įstaigose nustatytą mokestį ar mokesčio skirtumą.

30. Tikrinti kelių transporto priemonių matmenis, ašių apkrovas, bendrą svorį bei mokesčių sumokėjimą už važiavimą keliais didžiagabaritėmis ir (ar) sunkiasvorėmis transporto priemonėmis turi teisę policijos, muitinės bei Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos pareigūnai.

31. Transporto priemonės (jų junginio) bendrą svorį pareigūnai gali tikrinti pagal dokumentus ir (ar) sverdami. Ašių apkrovos nustatomos tik sveriant, o matmenys – matuojant.

32. Jeigu transporto priemonės (jų junginio) bendras svoris pagal pateiktus dokumentus neatitinka kontrolinio svėrimo rezultatų, vadovaujamasi svėrimo rezultatais.

33. Už leidimą važiuoti keliais didžiagabaritėmis transporto priemonėmis mokesčių mokėjimo tvarka yra tokia:

33.1. transporto priemonių savininkai, valdytojai ar vairuotojai privalo sumokėti vienkartinį, mėnesinį ar metinį mokestį už kiekvieną transporto priemonę (jų junginį), mokėjimo dokumente nurodydami tos transporto priemonės (vilkiko, priekabos, puspriekabės) valstybinius numerius;

33.2. leidimas išduodamas važiuoti tik su ta transporto priemone (jų junginiu), už kurią sumokėtas mokestis;

33.3. mokestis sumokamas, kai policijos įstaigos suderina nustatytų matmenų krovinio vežimo maršrutą ir sąlygas;

33.4. gaunant leidimą pareiškėjas privalo pateikti banko patvirtintą mokesčio sumokėjimo dokumentą, o leidimą išduodantis pareigūnas – užregistruoti šį dokumentą ir sumokėtą mokesčio sumą. Ant mokėjimo dokumento užrašoma, kad leidimas išduotas;

33.5. sumokėjus vienkartinį mokestį, leidimas negali būti pratęstas, negali būti išduotas jo dublikatas ar išduotas leidimas už tą patį mokestį kitai transporto priemonei;

33.6. sumokėjus mėnesinį ar metinį mokestį už vežimą viena transporto priemone ir norint vežti krovinį kita transporto priemone, naujas leidimas gali būti išduotas, nereikalaujant papildomo mokesčio ir tik grąžinus ankstesnįjį. Pametus leidimą, dublikatas gali būti išduotas tik tai pačiai transporto priemonei.

34. Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos pareigūnams nustačius, kad yra viršyti transporto priemonės (jų junginio) leidžiami matmenys ir (ar) ašies (ašių) leidžiama apkrova, ir (ar) leidžiamas bendras svoris, o transporto priemonės savininkas ar valdytojas neturi leidimo, mokestis už važiavimą tokia transporto priemone gali būti sumokėtas Valstybinėje kelių transporto inspekcijoje prie Susisiekimo ministerijos, kuri jį perveda į teritorinių valstybinių mokesčių inspekcijų biudžeto pajamų surenkamąsias sąskaitas.

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Muitinės departamento prie Finansų

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie

ministerijos direktoriaus pavaduotojas

Finansų ministerijos viršininkė

Jonas Miškinis

Violeta Latvienė

2002 m. rugsėjo 26 d.

2002 m. rugsėjo 19 d.

 

 

SUDERINTA

SUDERINTA

Lietuvos automobilių kelių direkcijos prie

Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie

Susisiekimo ministerijos generalinis direktorius

Susisiekimo ministerijos viršininkas

Virgaudas Puodžiukas

Vidmantas Žukauskas

2002 m. rugsėjo 17 d.

2002 m. rugsėjo 18 d.

 

 

SUDERINTA

 

Lietuvos policijos generalinis komisaras

 

Vytautas Grigaravičius

 

2002 m. rugsėjo 25 d.

 

______________