LIETUVOS RESPUBLIKOS

AUDITO ĮSTATYMO 1, 2, 5, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 30, 31, 32, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 53, 54, 57, 58, 59 STRAIPSNIŲ IR DEVINTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2011 m. rugsėjo 22 d. Nr. XI-1600

Vilnius

 

(Žin., 1999, Nr. 59-1916; 2008, Nr. 82-3233; 2011, Nr. 49-2371)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Šis įstatymas nustato finansinių ataskaitų rinkinio ir konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkinio (toliau – finansinės ataskaitos) audito atlikimo, atestuoto auditoriaus vardo suteikimo ir jo įrašymo į atestuotų auditorių sąrašą tvarką, audito įmonių įrašymo į audito įmonių sąrašą ir audito įmonių pažymėjimų išdavimo tvarką, audito įmonių ir atestuotų auditorių profesinę veiklą, atestuotų auditorių ir audito įmonių audito kokybės užtikrinimą, atlikto audito tyrimą ir atestuotų auditorių ir audito įmonių viešąją priežiūrą, viešojo intereso įmonių finansinių ataskaitų audito reikalavimus, užtikrinimo ir kitų susijusių paslaugų teikimą, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliotos atlikti auditorių ir audito įmonių viešąją priežiūrą įstaigos (toliau – Įstaiga) teises ir pareigas, Lietuvos auditorių rūmų (toliau – Auditorių rūmai) veiklą. Kai šio įstatymo normos taikomos ir finansinių ataskaitų rinkiniui, ir konsoliduotųjų finansinių ataskaitų rinkiniui, vartojama sąvoka „finansinės ataskaitos“. Atestuotiems auditoriams, kurie audito veikla verčiasi savarankiškai, mutatis mutandis taikomos šio įstatymo nuostatos, reglamentuojančios audito įmonių veiklą.“

 

2 straipsnis. 2 straipsnio 6, 7 ir 17 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Auditorių ir audito įmonių viešoji priežiūra (toliau – viešoji priežiūra) – visuma priemonių, kuriomis Įstaiga siekia užtikrinti finansinių ataskaitų audito kokybę ir patikimumą.“

2. 2 straipsnio 7 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybos“ įrašyti žodį „Įstaigos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

7. Auditorius kontrolierius (toliau – kontrolierius) – auditorius arba kitos valstybės narės auditorius, Įstaigos patvirtintas atlikti auditorių ir audito įmonių atlikto finansinių ataskaitų audito kokybės peržiūrą.“

3. 2 straipsnio 17 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

17. Kompetentinga institucija – Įstaiga, Auditorių rūmai, kitos valstybės narės institucija ir (arba) profesinė organizacija, kuri Europos Komisijai bus nurodyta kaip kompetentinga institucija, arba valstybės ne narės institucija ir (arba) profesinė organizacija, kurioms pavesta atlikti auditorių ir audito įmonių viešąją priežiūrą arba atlikti su auditorių ir audito įmonių audito veikla susijusias funkcijas.“

 

3 straipsnis. 5 straipsnio 8 dalies pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Įstaiga nustato nepriklausomumo laikymosi tvarką, taikomą kontrolieriams, Įstaigos darbuotojams ir Audito priežiūros komiteto nariams. Auditorių rūmai, raštu suderinę su Įstaiga, nustato nepriklausomumo laikymosi tvarką, taikomą Auditorių rūmų nariams ir darbuotojams, paskirtiems atsakingais už audito kokybės užtikrinimo įgyvendinimą, ir šiai funkcijai atlikti Auditorių rūmų pasitelktiems kitiems asmenims.“

 

4 straipsnis. 6 straipsnio 1 dalies pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Įstaiga nustato konfidencialumo ir profesinės paslapties laikymosi tvarką, taikomą kontrolieriams, Įstaigos darbuotojams, Audito priežiūros komiteto nariams ir ekspertams (specialistams), nurodytiems šio įstatymo 35 straipsnio 5 dalies 5 punkte ir 36 straipsnio 7 dalyje. Auditorių rūmai, raštu suderinę su Įstaiga, nustato konfidencialumo ir profesinės paslapties laikymosi tvarką, taikomą Auditorių rūmų nariams ir darbuotojams, paskirtiems atsakingais už audito kokybės užtikrinimo įgyvendinimą, ir šiai funkcijai atlikti Auditorių rūmų pasitelktiems kitiems asmenims.“

 

5 straipsnis. 10 straipsnio 3 dalies pakeitimas

10 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Įrašymo į auditoriaus padėjėjų sąrašą ir išbraukimo iš jo, auditoriaus padėjėjų sąrašo tvarkymo, auditoriaus padėjėjų praktikos atlikimo tvarką, auditoriaus skyrimą (atleidimą) auditoriaus padėjėjo praktikos vadovu, auditoriaus padėjėjų praktikos laiko skaičiavimo, auditoriaus padėjėjų praktikos įvertinimo tvarką, auditoriaus padėjėjų mokymo ir kitus auditoriaus padėjėjų praktikos atlikimo reikalavimus nustato Auditorių rūmai, suderinę raštu su Įstaiga.“

 

6 straipsnis. 11 straipsnio 2, 4, 6 ir 12 dalių pakeitimas

1. 11 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Auditorių rūmai, suderinę raštu su Įstaiga:

1) tvirtina kvalifikacinių auditoriaus egzaminų laikymo tvarką;

2) nustato mokesčio už kvalifikacinius auditoriaus egzaminus dydį.“

2. 11 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Kvalifikacinių auditoriaus egzaminų komisiją (toliau – Egzaminų komisija) sudaro 7 nariai, vienas iš jų – komisijos pirmininkas. Egzaminų komisijos nariai turi būti teisės, mokesčių, audito, apskaitos ir (arba) finansų specialistai. 4 narius, iš jų ir pirmininką, skiria Lietuvos Respublikos finansų ministerija (toliau – Finansų ministerija), 3 narius auditorius – Auditorių rūmai. Egzaminų komisijos narys skiriamas 3 metams. Tie patys asmenys Egzaminų komisijos nariais skiriami ne ilgiau kaip 2 kadencijoms iš eilės. Egzaminų komisijos sudėtį ir darbo reglamentą tvirtina Įstaiga. Egzaminų komisijos narį skyrusi institucija turi teisę jį atšaukti nesibaigus jo kadencijai. Egzaminų komisijos narys gali atsistatydinti nesibaigus kadencijai.“

3. 11 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Kvalifikacinių auditoriaus egzaminų sąrašą, į kurį įtraukia šio straipsnio 8 dalyje išvardytas sritis, Auditorių rūmų teikimu tvirtina Įstaiga. Kvalifikacinių auditoriaus egzaminų užduotis pagal Egzaminų komisijos patvirtintas programas rengia Auditorių rūmai.“

4. 11 straipsnio 12 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

12. Asmenų, neišlaikiusių ir nesutikusių su kvalifikacinių auditoriaus egzaminų įvertinimu, kurį tvirtina Egzaminų komisija, apeliacijas, taip pat skundus dėl Auditorių rūmų atsisakymo netikrinti žinių iš šio straipsnio 9 dalies 5–8 punktuose numatytų sričių nagrinėja Įstaiga.“

 

7 straipsnis. 12 straipsnio 4 dalies pakeitimas

Pakeisti 12 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Asmeniui, davusiam auditoriaus priesaiką ir ją pasirašiusiam, suteikiamas auditoriaus vardas, išduodamas auditoriaus pažymėjimas ir jis įtraukiamas į šio įstatymo 23 straipsnyje nurodytą auditorių sąrašą. Auditoriaus pažymėjimo išdavimo, galiojimo sustabdymo, atnaujinimo ir galiojimo panaikinimo tvarką nustato Auditorių rūmai, raštu suderinę su Įstaiga. Auditorių rūmai apie išduotą auditoriaus pažymėjimą informuoja Įstaigą su ja suderinta tvarka.“

 

8 straipsnis. 13 straipsnio 1 dalies 2 punkto, 3 ir 5 dalių pakeitimas

1. 13 straipsnio 1 dalies 2 punkte vietoj skaičiaus „6“ įrašyti skaičių „3“ ir šį punktą išdėstyti taip:

2) rašytiniu auditoriaus prašymu šio įstatymo 43 straipsnio 3 dalyje nustatytu atveju;“.

2. 13 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Auditorių rūmai, sustabdę auditoriaus pažymėjimo galiojimą kuriuo nors iš šio straipsnio 1 dalies 3 ir 4 punktuose nurodytu pagrindu, nustato terminą, 4 punkte nurodytu pagrindu – suderintą su Įstaiga, reikalingiems ir (arba) teisingiems duomenims pateikti arba sąlygoms sudaryti.“

3. 13 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Apie Auditorių rūmų sprendimus sustabdyti, atnaujinti auditoriaus pažymėjimo galiojimą auditorius informuojamas raštu arba per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Auditorių rūmai apie sustabdytą, atnaujintą auditoriaus pažymėjimo galiojimą informuoja Įstaigą su ja raštu suderinta tvarka.“

 

9 straipsnis. 14 straipsnio 2 ir 4 dalių pakeitimas

1. 14 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Auditoriui netekus auditoriaus vardo, auditoriaus pažymėjimo galiojimas panaikinamas ir auditorius išbraukiamas iš auditorių sąrašo. Apie Auditorių rūmų sprendimą panaikinti auditoriaus pažymėjimo galiojimą auditorius informuojamas raštu arba per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Auditorių rūmai apie panaikintą auditoriaus pažymėjimo galiojimą informuoja Įstaigą su ja raštu suderinta tvarka.“

2. 14 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Jeigu šio straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais auditoriaus vardo netenka asmenys, turintys kitų valstybių narių kompetentingos (kompetentingų) institucijos (institucijų) suteiktą teisę atlikti auditą, apie tai Įstaiga informuoja valstybių narių kompetentingą (kompetentingas) instituciją (institucijas), kuri (kurios) asmeniui suteikė teisę atlikti auditą, ir nurodo priežastis, dėl kurių asmuo neteko auditoriaus vardo.“

 

10 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

15 straipsnis. Auditoriaus vardo suteikimas valstybių narių auditoriams, auditoriaus pažymėjimo galiojimo sustabdymas, auditoriaus vardo netekimas ir auditoriaus pažymėjimo galiojimo panaikinimas

1. Įstaiga nustato auditoriaus vardo suteikimo tvarką valstybių narių auditoriams, kuriems teisę atlikti auditą suteikė valstybės (valstybių) narės (narių) kompetentinga (kompetentingos) institucija (institucijos).

2. Valstybių narių auditoriams, kuriems teisę atlikti auditą suteikė valstybių narių kompetentingos institucijos, auditoriaus vardas suteikiamas Įstaigos sprendimu, pateikus valstybės narės kompetentingos institucijos, kuri pirmoji suteikė teisę atlikti auditą, išduotus dokumentus, kuriais įrodoma teisė atlikti auditą valstybėje narėje ir kuriais įrodoma, kad ši teisė nėra sustabdyta arba panaikinta, ir jiems išlaikius žinių patikrinimo egzaminus.

3. Žinių patikrinimo egzaminai nustatyta tvarka laikomi valstybine kalba iš sričių, nurodytų šio įstatymo 11 straipsnio 8 dalies 2 ir 8 punktuose ir 9 dalies 1–4 punktuose.

4. Auditoriaus pažymėjimo galiojimas valstybės narės auditoriui sustabdomas arba auditoriaus vardas atimamas ir auditoriaus pažymėjimo galiojimas panaikinamas tais pačiais pagrindais ir ta pačia tvarka, kuri nustatyta šio įstatymo 13 ir 14 straipsniuose, taip pat tuo atveju, jeigu valstybė (valstybės) narė (narės), kurios (kurių) kompetentinga (kompetentingos) institucija (institucijos) suteikė teisę atlikti auditą, sustabdo arba panaikina šią teisę. Sprendimus dėl auditoriaus vardo sustabdymo ir panaikinimo priima Įstaiga.“

 

11 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

16 straipsnis. Auditoriaus vardo suteikimas valstybių ne narių auditoriams, auditoriaus pažymėjimo galiojimo sustabdymas, auditoriaus vardo netekimas ir auditoriaus pažymėjimo galiojimo panaikinimas

1. Įstaiga nustato auditoriaus vardo suteikimo tvarką valstybių ne narių auditoriams. Valstybės ne narės auditoriui, kuriam teisė atlikti auditą suteikta valstybėje ne narėje, kuriai Europos Komisijos sprendimu suteiktas pereinamasis laikotarpis, ir kuris siekia auditoriaus vardo, taikomas reikalavimas būti išlaikiusiam žinių patikrinimo egzaminą, atitinkantį šio įstatymo 15 straipsnio 3 dalyje nustatytus reikalavimus, taip pat reikalavimas įrodyti, kad jis atitinka šio įstatymo 8 straipsnio 1, 2, 3 punktų ir 9 straipsnio reikalavimus. Valstybės ne narės auditoriui, kuriam teisė atlikti auditą suteikta valstybėje ne narėje, kuriai Europos Komisijos sprendimu pereinamasis laikotarpis nėra suteiktas, ir kuris siekia auditoriaus vardo Lietuvos Respublikoje, auditoriaus vardas suteikiamas, jeigu jis atitinka šio įstatymo 8, 9 ir 11 straipsnių reikalavimus.

2. Auditoriaus pažymėjimo galiojimas valstybių ne narių, nurodytų šio straipsnio 1 dalyje, auditoriams sustabdomas arba auditoriaus vardas atimamas ir auditoriaus pažymėjimo galiojimas panaikinamas tais pačiais pagrindais ir ta pačia tvarka, kuri nustatyta šio įstatymo 13 ir 14 straipsniuose, taip pat kai valstybės ne narės, kuriai Europos Komisijos sprendimu suteiktas pereinamasis laikotarpis, kompetentinga institucija, kuri suteikė teisę atlikti auditą, sustabdo arba panaikina šią teisę. Sprendimus dėl auditoriaus vardo sustabdymo ir panaikinimo priima Įstaiga.“

 

12 straipsnis. 17 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 17 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Auditorių rūmai, gavę visus dokumentus, nurodytus šio straipsnio 2 dalyje, Juridinių asmenų registre patikrina įmonės įregistravimą ir kitus duomenis ir, įsitikinę, kad įmonė atitinka šio įstatymo 18, 19 ir 20 straipsnių reikalavimus, sprendimą dėl audito įmonės įrašymo į audito įmonių sąrašą priima per 20 darbo dienų nuo dokumentų, nurodytų šio straipsnio 2 dalyje, pateikimo dienos. Auditorių rūmai išsiunčia įmonei, siekiančiai būti įrašytai į audito įmonių sąrašą, priimto sprendimo kopiją ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Auditorių rūmai apie priimtą sprendimą informuoja Įstaigą su ja raštu suderinta tvarka.“

 

13 straipsnis. 20 straipsnio 4 dalies pakeitimas

20 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Kai civilinės atsakomybės privalomojo draudimo objektas yra ir audito įmonės civilinė atsakomybė už žalą, kuri būtų padaryta užsakovui ir (arba) tretiesiems asmenims atliekant auditą viešojo intereso įmonėse, metinė mažiausia civilinės atsakomybės privalomojo draudimo suma turi būti ne mažesnė kaip 200 000 Lt vienam draudžiamajam įvykiui. Draudimo sutartis sudaroma Lietuvos Respublikos draudimo įstatymo nustatyta tvarka ir Audito įmonių civilinės atsakomybės privalomojo draudimo taisyklių nustatyta tvarka. Šias taisykles parengia ir, suderinusi su Įstaiga, patvirtina Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija.“

 

14 straipsnis. 21 straipsnio 2 ir 5 dalių pakeitimas

1. 21 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Auditorių rūmai, sustabdę audito įmonės pažymėjimo galiojimą kuriuo nors iš šio straipsnio 1 dalies 1, 2 ir 3 punktuose nurodytu pagrindu, nustato terminą, per kurį audito įmonė privalo pateikti reikalingus ir (arba) teisingus duomenis, sumokėti atskaitymus arba sudaryti sąlygas atlikto audito kokybės peržiūroms arba atlikto audito tyrimams atlikti. Šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytu atveju nustatytas terminas suderinamas su Įstaiga.“

2. 21 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Apie Auditorių rūmų sprendimą sustabdyti, atnaujinti audito įmonės pažymėjimo galiojimą audito įmonė informuojama raštu arba per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Auditorių rūmai apie sustabdytą, atnaujintą audito įmonės pažymėjimo galiojimą informuoja Įstaigą su ja raštu suderinta tvarka.“

 

15 straipsnis. 22 straipsnio 2 ir 5 dalių pakeitimas

1. 22 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Audito įmonė išbraukiama iš audito įmonių sąrašo kitą dieną po šio straipsnio 1 dalyje nustatyto sprendimo priėmimo dienos. Iš audito įmonių sąrašo išbraukta audito įmonė netenka audito įmonės pažymėjimo. Apie Auditorių rūmų sprendimą panaikinti audito įmonės pažymėjimo galiojimą ir išbraukimą iš audito įmonių sąrašo audito įmonė informuojama raštu arba per atstumą, elektroninėmis priemonėmis per kontaktinį centrą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos. Auditorių rūmai apie panaikintą audito įmonės pažymėjimo galiojimą ir išbraukimą iš audito įmonių sąrašo informuoja Įstaigą su ja raštu suderinta tvarka.“

2. 22 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Kai šio straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais iš sąrašo išbraukiama valstybės narės audito įmonė, apie tai Įstaiga informuoja valstybės (valstybių) narės (narių) kompetentingą (kompetentingas) instituciją (institucijas), kuri (kurios) įmonei suteikė teisę atlikti auditą, ir nurodo priežastis, dėl kurių įmonė išbraukta iš audito įmonių sąrašo.“

 

16 straipsnis. 23 straipsnio 5 ir 6 dalių pakeitimas

1. 23 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Valstybės ne narės auditoriai, atlikę valstybėje ne narėje registruotos įmonės, kurios vertybiniai popieriai viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje, finansinių ataskaitų, teikiamų teisės aktų nustatyta tvarka, auditą, prieš pateikdami tas finansines ataskaitas ir auditoriaus išvadą teisės aktų nustatyta tvarka, turi kreiptis į Įstaigą dėl jų įrašymo į auditorių sąrašą. Valstybės ne narės auditoriai į auditorių sąrašą įrašomi kaip valstybės ne narės auditoriai Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

2. 23 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Auditorių rūmai, suderinę su Įstaiga, nustato informacijos, reikalingos šio straipsnio 2 dalyje nustatytam auditorių sąrašui parengti, atnaujinti ir skelbti, pateikimo tvarką.“

 

17 straipsnis. 24 straipsnio 5 ir 6 dalių pakeitimas

1. 24 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Valstybės ne narės audito įmonės, kurios atliko valstybėje ne narėje registruotos įmonės, kurios vertybiniai popieriai viešai siūlomi arba įtraukiami į prekybą reguliuojamoje rinkoje Lietuvos Respublikoje, finansinių ataskaitų, teikiamų teisės aktų nustatyta tvarka, auditą, prieš pateikdamos tas finansines ataskaitas ir auditoriaus išvadą teisės aktų nustatyta tvarka, turi kreiptis į Įstaigą dėl jų įrašymo į audito įmonių sąrašą. Valstybės ne narės audito įmonės įrašomos į audito įmonių sąrašą kaip valstybės ne narės audito įmonės Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.“

2. 24 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Auditorių rūmai, suderinę su Įstaiga, nustato informacijos, reikalingos šio straipsnio 2 dalyje nustatytam audito įmonių sąrašui parengti, pakeisti ir skelbti, pateikimo tvarką.“

 

18 straipsnis. 25 straipsnio 3 dalies pakeitimas

25 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybos“ įrašyti žodį „Įstaigos“ ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Auditorių ir audito įmonių sąraše turi būti nurodyta kompetentingų institucijų – Įstaigos ir Auditorių rūmų – pavadinimai ir adresai, taip pat institucijų funkcijos.“

 

19 straipsnis. 28 straipsnio 2 ir 3 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 28 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Auditorių kvalifikacijos kėlimo kursų turinio reikalavimus (privalomų valandų paskirstymo pagal temas ir t. t.) nustato Auditorių rūmai, suderinę su Įstaiga. Auditorių kvalifikacijos kėlimo kursai turi būti organizuoti taip, kad užtikrintų auditoriaus teorinių žinių ir jų pritaikymo praktikoje stiprinimą pagal programas, Auditorių rūmų parengtas ir raštu suderintas su Įstaiga.“

2. Pakeisti 28 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Įstaiga prižiūri, kaip laikomasi šio straipsnio 1 dalyje nustatytų reikalavimų. Auditorius, profesinę kvalifikaciją kėlęs ne Auditorių rūmų organizuojamuose kursuose arba išėjęs lygiavertį profesinės kvalifikacijos tobulinimo kursą, kreipiasi į Auditorių rūmus, kad šie kursai, jeigu jie atitinka šio straipsnio 2 dalyje nurodytas programas, būtų įskaityti į šio straipsnio 1 dalyje nustatytų kursų valandų skaičių. Jeigu Auditorių rūmai priima neigiamą sprendimą, auditorius turi teisę pateikti skundą Įstaigai, kurios priimtas sprendimas yra privalomas Auditorių rūmams.“

 

20 straipsnis. 30 straipsnio 3, 5 ir 6 punktų pakeitimas

1. 30 straipsnio 3 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šį punktą išdėstyti taip:

3) įformindama audito rezultatus valstybės ir savivaldybės įmonėse, akcinėse bendrovėse ir uždarosiose akcinėse bendrovėse, kuriose valstybei arba savivaldybei nuosavybės teise priklausančios akcijos suteikia visuotiniame akcininkų susirinkime daugiau kaip 1/2 balsų, kartu su auditoriaus išvada privalo parengti audito ataskaitą, kuriai reikalavimus nustato Auditorių rūmai, suderinę su Įstaiga. Ji kartu su auditoriaus išvada pateikiama audituojamai įmonei ir užsakovui;“.

2. 30 straipsnio 5 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šį punktą išdėstyti taip:

5) jei šio straipsnio 4 punkte nustatytu atveju dukterinių įmonių finansinių ataskaitų auditą atlieka valstybės ne narės auditorius (auditoriai) ir (arba) valstybės ne narės audito įmonė (įmonės) ir su tos valstybės ne narės kompetentinga institucija nėra nustatytas šio įstatymo 49 straipsnyje nurodytas bendradarbiavimas, audito įmonė, audituojanti konsoliduotąsias finansines ataskaitas, atsako už valstybės ne narės auditoriaus (auditorių) ir (arba) audito įmonės (įmonių) dokumentų tinkamą pateikimą Įstaigai, įskaitant darbo dokumentus, kurie yra svarbūs įmonių grupės auditui. Kad audito įmonė, audituojanti konsoliduotąsias finansines ataskaitas, galėtų pateikti reikiamus dokumentus, ji pasilieka tokių dokumentų kopijas arba susitaria su valstybės ne narės auditoriumi (auditoriais) ir (arba) audito įmone (įmonėmis), kad pareikalavusi galėtų tinkamai ir nevaržomai gauti dokumentus, arba imasi kitų tinkamų veiksmų. Jei teisinės arba kitokios kliūtys neleidžia darbo dokumentų iš valstybės ne narės auditoriaus ir (arba) audito įmonės perduoti audito įmonei, auditavusiai konsoliduotąsias finansines ataskaitas, dokumentuose, likusiuose audito įmonėje, auditavusioje konsoliduotąsias finansines ataskaitas, pažymima, kad ji ėmėsi atitinkamų veiksmų siekdama gauti audito dokumentus, ir (arba) pateikiami tokių kliūčių buvimo įrodymai;“.

3. Pakeisti 30 straipsnio 6 punktą ir jį išdėstyti taip:

6) teikti Įstaigai ir Auditorių rūmams informaciją, nustatytą šiame įstatyme. Informacija apie pardavimo grynąsias pajamas, atskirai nurodant pajamas iš kiekvienos įmonės veiklos, nurodytos šio įstatymo 29 straipsnio 1 dalyje, pateikiama Auditorių rūmams per 30 kalendorinių dienų pasibaigus audito įmonės finansiniams metams, o informacija apie audito sutarties nutraukimą, kaip nustatyta šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje, Įstaigai – per 10 darbo dienų po audito sutarties nutraukimo dienos kartu nurodant audito sutarties nutraukimo priežastis;“.

 

21 straipsnis. 31 straipsnio 2 dalies pakeitimas

31 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Jeigu audito atlikimo laikotarpiu audito sutartis buvo nutraukta, užsakovas apie tai per 10 darbo dienų praneša Įstaigai, nurodydamas audito sutarties nutraukimo priežastis.“

 

22 straipsnis. 32 straipsnio 3 dalies pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Įstaiga, atlikdama šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 5, 6, 7 ir 8 punktuose nustatytas funkcijas, darbo dokumentus laikinai, iki 60 kalendorinių dienų, iš audito įmonės gali paimti, perduoti valstybės narės ir (arba) valstybės ne narės kompetentingai institucijai auditorių ir audito įmonių viešajai priežiūrai atlikti, surašiusi darbo dokumentų poėmio aktą. Įstaiga gali pasidaryti darbo dokumentų kopijas. Tais atvejais, kai Įstaiga laikinai paimtus darbo dokumentus arba darbo dokumentų kopijas perduoda valstybės narės ir (arba) valstybės ne narės kompetentingai institucijai, apie tai turi informuoti audito įmonę.“

 

23 straipsnis. 34 straipsnio 1, 6, 7, 10 ir 11 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 34 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės užtikrinimą įgyvendina Įstaiga kartu su Auditorių rūmais. Auditorių rūmai, laikydamiesi šio skirsnio reikalavimų, nustato atlikto audito kokybės užtikrinimo įgyvendinimo tvarką Auditorių rūmuose ir suderina ją su Įstaiga. Apie kitus, ne kontrolierius, Auditorių rūmų narius ir darbuotojus, paskirtus atsakingais už audito kokybės užtikrinimą, ir šiai funkcijai atlikti pasitelktus kitus asmenis turi būti informuojama Įstaiga.“

2. 34 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Įstaiga:

1) nustato audito kokybės užtikrinimo organizavimo tvarką;

2) Auditorių rūmų teikimu tvirtina atlikto audito kokybės peržiūros metodiką, išskirdama atvejus, kai atliekamos auditoriaus ir (arba) audito įmonės, atlikusios konsoliduotųjų finansinių ataskaitų auditą, atlikto audito kokybės peržiūros;

3) Auditorių rūmų teikimu tvirtina ir atšaukia kontrolierius, tvirtina metinius auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės peržiūrų planus, patikrina peržiūrų planų faktinį įvykdymą;

4) nustato kontrolierių parinkimo, rengimo ir kvalifikacijos kėlimo tvarką;

5) nustato atlikto audito kokybės peržiūros ataskaitos reikalavimus.“

3. Pakeisti 34 straipsnio 7 dalį ir ją išdėstyti taip:

7. Auditorių rūmai, įgyvendindami audito kokybės užtikrinimą:

1) sudaro ir teikia Įstaigai tvirtinti metinius auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės peržiūrų planus (nurodomi auditoriai ir audito įmonės, kurių atlikto audito kokybės peržiūras numatoma atlikti, kontrolieriai, kurie atliks konkrečių auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės peržiūras), teikia Įstaigai patikrinti peržiūrų planų faktinį įvykdymą;

2) parenka kontrolierių kandidatūras ir teikia Įstaigai tvirtinti;

3) koordinuoja auditorių kontrolierių atliekamas atlikto audito kokybės peržiūras;

4) nagrinėja ir tvirtina auditorių kontrolierių atliktų peržiūrų ataskaitas;

5) jei peržiūros metu nustatyta audito atlikimo kokybės trūkumų, teikia Įstaigai įvertinti siūlomą sprendimą ir, gavę Įstaigos įvertinimą dėl siūlomo sprendimo šio įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka, turi teisę skirti šio įstatymo 39 straipsnio 1 dalyje nurodytas drausmines nuobaudas ir duoti šio įstatymo 38 straipsnyje nurodytus privalomus vykdyti nurodymus;

6) jei peržiūros metu nustatomi reikšmingi audito atlikimo trūkumai, kreipiasi į Įstaigą dėl auditoriaus ir (arba) audito įmonės atlikto audito tyrimo inicijavimo.“

4. 34 straipsnio 10 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

10. Įstaiga, gavusi šio straipsnio 7 dalies 5 punkte nurodytą siūlomą sprendimą, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų pateikia savo įvertinimą, nurodytą šio įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje.“

5. 34 straipsnio 11 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šią dalį išdėstyti taip:

11. Kai Auditorių rūmai patvirtina auditoriaus ir (arba) audito įmonės atlikto audito kokybės peržiūros ataskaitą, Auditorių rūmai apie tai praneša auditoriui, audito įmonei ir Įstaigai ir kartu auditoriui ir audito įmonei pateikiama patvirtinta audito kokybės peržiūros ataskaita ne vėliau kaip per 10 darbo dienų.“

 

24 straipsnis. 35 straipsnio 3 ir 6 dalių pakeitimas

1. Pakeisti 35 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Kitus reikalavimus kandidatams į kontrolieriaus pareigas nustato Įstaiga. Kai Įstaiga, kaip nustatyta šio įstatymo 34 straipsnio 6 dalies 3 punkte, patvirtina kontrolierių kandidatūras, su jais Auditorių rūmai nustatyta tvarka sudaro sutartis dėl paslaugų teikimo. Sutartyse, be kitų dalykų, nustatoma, kad atlikto audito kokybės peržiūrų atlikimą materialiai ir techniškai aptarnauja Auditorių rūmai.“

2. Pakeisti 35 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Kontrolierius privalo:

1) atlikdamas auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės peržiūras, vadovautis šiuo įstatymu, Įstaigos patvirtinta Atlikto audito kokybės peržiūros metodika, Buhalterių profesionalų etikos kodeksu ir laikytis konfidencialumo ir profesinės paslapties laikymosi tvarkos, nurodytos šio įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje;

2) atlikęs audito kokybės peržiūrą, parengti atlikto audito kokybės peržiūros ataskaitą, kurioje, be kitų dalykų, būtų nurodytos rekomendacijos dėl nustatytų atlikto audito trūkumų šalinimo, ir nustatytu laiku pateikti ją Auditorių rūmams ir Įstaigai;

3) atsisakyti atlikti audito kokybės peržiūrą ir pranešti apie tai Auditorių rūmams ir Įstaigai, jeigu atliekant audito kokybės peržiūrą gali iškilti interesų konfliktas arba gali būti pažeidžiamas nepriklausomumo principas.“

 

25 straipsnis. 36 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 36 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

36 straipsnis. Auditorių ir audito įmonių atlikto audito tyrimas

1. Auditorių ir audito įmonių atlikto audito tyrimą atlieka Įstaiga. Į audito įmonių sąrašą įtrauktų valstybių narių audito įmonių atveju gali būti atliktas tik Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka atlikto audito tyrimas.

2. Auditorių rūmai, atsižvelgdami į atlikto audito kokybės peržiūros ataskaitą, kurioje konstatuoti reikšmingi audito atlikimo trūkumai, kreipiasi į Įstaigą dėl auditoriaus ir (arba) audito įmonės atlikto audito tyrimo inicijavimo. Kai Įstaiga inicijuoja auditoriaus ir audito įmonės atlikto audito tyrimą, apie tai pranešama auditoriui ir audito įmonei ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki tyrimo pradžios. Šio įstatymo 23 straipsnio 5 dalyje nurodytų valstybių ne narių auditorių ir šio įstatymo 24 straipsnio 5 dalyje nurodytų valstybių ne narių audito įmonių atlikto audito tyrimas gali būti inicijuojamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės arba jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

3. Be šio straipsnio 2 dalyje nustatyto atvejo inicijuoti auditoriaus arba audito įmonės atlikto audito tyrimą, tyrimas gali būti pradėtas Įstaigos sprendimu, kai:

1) valstybės institucijos, Auditorių rūmai, kiti juridiniai ir fiziniai asmenys kreipiasi į Įstaigą su pasiūlymu ištirti auditoriaus ir (arba) audito įmonės atliktą auditą;

2) valstybių narių ir valstybių ne narių kompetentingų institucijų prašymu;

3) siekiama užtikrinti atlikto audito kokybės peržiūrų kokybę.

4. Įstaiga pradeda tyrimą, jei šio straipsnio 3 dalies 1 punkte nurodyta valstybės institucija, kuri kreipiasi į Įstaigą, yra teisėsaugos institucija.

5. Atliekant auditoriaus ir audito įmonės atlikto audito tyrimą:

1) nustatoma, kaip laikomasi Tarptautinio kokybės kontrolės standarto nuostatų;

2) nustatoma, kaip laikomasi tarptautinių audito standartų nuostatų;

3) nustatoma, kaip laikomasi nepriklausomumo ir kitų profesinės etikos principų;

4) įvertinama auditui panaudotų išteklių kokybė ir kiekybė, gautas atlyginimas už auditą;

5) nustatoma, kaip laikomasi šio įstatymo reikalavimų.

6. Atlikto audito tyrimą atlieka Įstaigos darbuotojai, turintys ne mažesnę kaip 5 metų auditoriaus ir (arba) valstybės narės auditoriaus patirtį ir neturintys šiame įstatyme nustatytų galiojančių drausminių nuobaudų.

7. Įstaigos darbuotojai atlikto audito tyrimą atlieka laikydamiesi konfidencialumo ir profesinės paslapties tvarkos, nustatytos šio įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje. Tyrimas gali būti atliekamas pasitelkus ekspertus (specialistus), turinčius atitinkamų žinių, atlikto audito tyrimo metu iškilusiems klausimams spręsti.

8. Įstaiga nustato Atlikto audito tyrimo metodiką ir darbuotojų, atliekančių tyrimą, parinkimo, parengimo ir kvalifikacijos kėlimo tvarką.

9. Atlikusi auditoriaus ir (arba) audito įmonės atlikto audito tyrimą, Įstaiga apie tyrimo rezultatus per 20 darbo dienų praneša auditoriui ir (arba) audito įmonei, kurių atlikto audito tyrimas buvo atliktas, ir Auditorių rūmams.“

 

26 straipsnis. 37 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 37 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

37 straipsnis. Įstaigos ir Auditorių rūmų teisės įgyvendinant atlikto audito kokybės užtikrinimą ir atliekant tyrimą

1. Įstaiga, įgyvendindama atlikto audito kokybės užtikrinimą, kaip nustatyta šio įstatymo 34 straipsnio 1 dalyje, ir atlikdama tyrimą, turi teisę:

1) peržiūrėti darbo dokumentus, audito atlikimo metodiką;

2) reikalauti iš auditorių arba audito įmonių paaiškinti, kaip auditoriai ir audito įmonės atliko auditą;

3) peržiūrėti kontrolieriaus atliktos audito kokybės peržiūros dokumentus;

4) gauti paaiškinimus iš kiekvieno audito įmonės darbuotojo, dalyvavusio atliekant auditą;

5) gauti iš Auditorių rūmų ir kitų asmenų audito kokybei užtikrinti ir tyrimui atlikti reikalingą informaciją;

6) reikalauti nušalinti kontrolierių nuo atliekamos audito kokybės peržiūros, jeigu iškyla grėsmė nepriklausomumui ir (arba) peržiūros kokybei;

7) gauti iš Auditorių rūmų siūlomus sprendimus dėl atliktos audito kokybės peržiūros ir teikti jų įvertinimus;

8) atlikusi tyrimą, duoti šio įstatymo 38 straipsnyje nustatytus nurodymus ir skirti šio įstatymo 39 straipsnyje nurodytas drausmines nuobaudas;

9) dalyvauti atliekant audito kokybės peržiūras.

2. Auditorių rūmai, įgyvendindami atlikto audito kokybės užtikrinimą, turi teisę:

1) peržiūrėti darbo dokumentus, audito atlikimo metodiką;

2) reikalauti iš auditorių arba audito įmonių paaiškinti, kaip auditoriai ir audito įmonės atliko auditą;

3) peržiūrėti kontrolieriaus atliktos audito kokybės peržiūros dokumentus ir prireikus dalyvauti kontrolieriui atliekant audito kokybės peržiūras;

4) gauti paaiškinimus iš kiekvieno audito įmonės darbuotojo, dalyvavusio atliekant auditą;

5) gauti iš kitų asmenų audito kokybei užtikrinti reikalingą informaciją;

6) gavę Įstaigos įvertinimą dėl siūlomo sprendimo, tvirtinti atlikto audito kokybės peržiūros ataskaitas, įskaitant sprendimą duoti šio įstatymo 38 straipsnyje nustatytus nurodymus, ir skirti šio įstatymo 39 straipsnio 1 dalyje nurodytas drausmines nuobaudas arba kreiptis į Įstaigą dėl tyrimo atlikimo.

3. Įstaiga privalo pateikti savo įvertinimą dėl siūlomo sprendimo, nurodyto šio įstatymo 34 straipsnio 7 dalies 5 punkte, ir:

1) pritarti Auditorių rūmų siūlomam sprendimui;

2) nepritarti Auditorių rūmų siūlomam sprendimui ir siūlyti kitokį sprendimą;

3) nepritarti Auditorių rūmų siūlomam sprendimui ir pavesti, kad atlikto audito kokybės peržiūra būtų pakartotinai atlikta kito kontrolieriaus arba būtų atlikta papildoma atlikto audito kokybės peržiūra;

4) nepritarti Auditorių rūmų siūlomam sprendimui ir atlikti audito tyrimą.

4. Galioja tik tie Auditorių rūmų sprendimai dėl audito kokybės peržiūros ataskaitų, kuriose nustatyti atlikto audito kokybės trūkumai, kuriems Įstaiga pateikė savo įvertinimą.“

 

27 straipsnis. 38 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 38 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

38 straipsnis. Nurodymai auditoriams ir audito įmonėms

1. Auditorių rūmai, išnagrinėję ir tvirtindami atlikto audito kokybės peržiūros ataskaitą, arba Įstaiga, atlikusi tyrimą, gali:

1) nurodyti auditoriui arba audito įmonei ištaisyti nustatytus trūkumus per nurodytą terminą;

2) nurodyti auditoriui papildomai kelti profesinę kvalifikaciją (nustatyti valandų skaičių ir nurodyti terminą). Šis nurodymas gali būti skirtas kartu su šio įstatymo 39 straipsnio 1 dalyje nurodyta drausmine nuobauda arba be jos.

2. Auditorių rūmai tikrina, kaip auditorius ir (arba) audito įmonė vykdo šio straipsnio 1 dalyje nustatytus nurodymus. Kaip vykdomi šie nurodymai, Auditorių rūmai informuoja Įstaigą su ja suderinta tvarka.“

 

28 straipsnis. 39 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 39 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

39 straipsnis. Drausminės nuobaudos

1. Jeigu auditorius ir (arba) audito įmonė nevykdo šio įstatymo 38 straipsnyje nustatytų nurodymų arba atlikus auditoriaus ir audito įmonės atlikto audito kokybės peržiūrą ir pakartotinai nustačius ankstesnių peržiūrų metu nustatytus kokybės trūkumus, arba atlikus tyrimą ir paaiškėjus audito atlikimo trūkumams, Auditorių rūmai arba Įstaiga gali skirti vieną iš šių nuobaudų:

1) auditoriui arba audito įmonei pareikšti įspėjimą;

2) nurodyti Auditorių rūmams sustabdyti auditoriaus pažymėjimo galiojimą ir pavesti auditoriui perlaikyti vieną ar kelis kvalifikacinius egzaminus, nurodytus šio įstatymo 11 straipsnyje, per ne ilgesnį negu 3 metų laikotarpį.

2. Atlikto audito tyrimą atlikusi ir konstatavusi reikšmingus audito atlikimo trūkumus, Įstaiga gali skirti auditoriui ir (arba) audito įmonei vieną iš šių nuobaudų:

1) priimti sprendimą nurodyti Auditorių rūmams panaikinti auditoriaus vardą;

2) priimti sprendimą nurodyti Auditorių rūmams atimti audito įmonės pažymėjimą ir išbraukti audito įmonę iš audito įmonių sąrašo.

3. Apie priimtą sprendimą jį priėmę Auditorių rūmai ar Įstaiga privalo per 10 darbo dienų nuo atitinkamo sprendimo priėmimo dienos raštu pranešti auditoriui ir (arba) audito įmonei, o jei nuobaudos buvo skirtos viešojo intereso įmones audituojantiems auditoriams ir (arba) audito įmonėms, – ir Lietuvos bankui, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisijai arba Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisijai (toliau – priežiūros institucijos). Informacija apie paskirtas nuobaudas paskelbiama auditorių ir audito įmonių sąrašuose pasibaigus šio įstatymo 40 straipsnyje nustatytam terminui.

4. Šio straipsnio 1 dalies 1 punkte nurodytos drausminės nuobaudos galioja vienus metus.“

 

29 straipsnis. 40 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 40 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

40 straipsnis. Auditorių rūmų ir Įstaigos sprendimų apskundimo tvarka

Įgyvendinant audito kokybės užtikrinimą, Auditorių rūmų priimti sprendimai ir Įstaigos sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo apie atitinkamo sprendimo priėmimą įteikimo dienos.“

 

30 straipsnis. 41 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 41 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

41 straipsnis. Auditorių ir audito įmonių audito kokybės užtikrinimo ir tyrimo rezultatų skelbimas

1. Įstaiga kiekvienais metais iki kovo 1 dienos savo interneto svetainėje skelbia apibendrintus auditorių ir audito įmonių audito kokybės užtikrinimo rezultatus – nurodo atliktų audito kokybės peržiūrų ir audito tyrimų skaičių, jų rezultatus, paskirtas drausmines nuobaudas ir duotus nurodymus.

2. Auditorių rūmai nedelsdami teikia Įstaigai jos prašomą informaciją, susijusią su auditorių ir audito įmonių audito kokybės užtikrinimu ir tyrimu.“

 

31 straipsnis. 42 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 42 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

42 straipsnis. Auditorių ir audito įmonių audito viešoji priežiūra

1. Auditorių ir audito įmonių audito viešąją priežiūrą (toliau – audito viešoji priežiūra) atlieka Įstaiga.

2. Įstaiga – įstatymų nustatyta tvarka įsteigta valstybės biudžetinė įstaiga, veikianti pagal jos teisinę formą reglamentuojantį Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatymą, jei šis įstatymas nenustato ko kita, ir savo nuostatus.“

 

32 straipsnis. 43 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 43 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

43 straipsnis. Įstaiga

1. Įstaigai vadovauja direktorius. Įstaigos direktorius privalo būti nepraktikuojantis asmuo, turintis ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį audito, apskaitos, teisės ir (arba) finansų srityse.

2. Įstaigos darbuotojų kvalifikacija turi būti nuolat keliama Įstaigos nustatyta tvarka, prieš tai suderinta su savininko teises ir pareigas įgyvendinančia Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota valstybės valdymo institucija.

3. Auditorius, dirbdamas Įstaigoje, privalo sustabdyti savo auditoriaus pažymėjimo galiojimą ir narystę Auditorių rūmuose.

4. Įstaigoje sudaromas kolegialus patariamasis organas – Audito priežiūros komitetas. Šis komitetas pataria direktoriui ir struktūriniam padaliniui, atliekančiam audito viešąją priežiūrą, audito viešosios priežiūros klausimais.

5. Audito priežiūros komitetą sudaro 7 nariai. Daugiau kaip pusė šio komiteto narių privalo būti nepraktikuojantys asmenys. Audito priežiūros komiteto nariai privalo turėti ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį audito, apskaitos, teisės ir (arba) finansų srityse. Į Audito priežiūros komitetą po vieną narį skiria Lietuvos bankas, Lietuvos Respublikos vertybinių popierių komisija, Lietuvos Respublikos draudimo priežiūros komisija, Finansų ministerija, Auditorių rūmai ir kitos auditorius vienijančios profesinės organizacijos. Kitų auditorius vienijančių profesinių organizacijų skiriamas (skiriami) narys (nariai) atrenkamas (atrenkami) Įstaigos sprendimu ir turi būti atliekantis (atliekantys) auditus auditorius (auditoriai).

6. Audito priežiūros komiteto pritarimas būtinas, kai tvirtinami Įstaigos sprendimai:

1) dėl tvarkų, nustatytų šio įstatymo 5 straipsnio 8 dalyje ir 6 straipsnio 1 dalyje, dėl šio įstatymo 34 straipsnio 6 dalies 1 punkte nustatytos tvarkos, 2 punkte nustatytos metodikos, 4 punkte nustatytos tvarkos ir 5 punkte nustatytų reikalavimų, dėl šio įstatymo 20 straipsnio 4 dalyje nustatyto taisyklių suderinimo;

2) dėl atlikto šio įstatymo 36 straipsnyje nustatyto tyrimo rezultatų, dėl peržiūros rezultatų, kaip nurodyta šio įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje, įskaitant susijusius nurodymus ir (arba) drausmines nuobaudas;

3) kiti sprendimai, kuriuos nurodo savininko teises ir pareigas įgyvendinanti Lietuvos Respublikos Vyriausybės įgaliota valstybės valdymo institucija.

7. Įstaigoje gali būti sudaromi kiti kolegialūs organai šios Įstaigos funkcijoms atlikti.“

 

33 straipsnis. 44 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 44 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

 

44 straipsnis. Įstaigos uždaviniai, funkcijos ir teisės

1. Įstaigos uždaviniai yra:

1) įgyvendinti audito viešąją priežiūrą;

2) bendradarbiauti su valstybių narių ir valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis;

3) įgyvendinti kitus šiame ir kituose teisės aktuose nustatytus uždavinius.

2. Įgyvendindama šio straipsnio 1 dalyje nustatytus uždavinius, Įstaiga atlieka šias funkcijas:

1) prižiūri sprendimų dėl auditoriaus vardo suteikimo, audito įmonės pažymėjimo išdavimo ir jos įrašymo į audito įmonių sąrašą priėmimo, auditoriaus pažymėjimo išdavimo ir auditoriaus įtraukimo į auditorių sąrašą procesą;

2) tvirtina sritis, iš kurių laikomi kvalifikaciniai auditoriaus egzaminai, nagrinėja asmenų, neišlaikiusių ir nesutikusių su kvalifikacinių auditoriaus egzaminų įvertinimu, apeliacijas;

3) stebi, kaip organizuojami auditorių kvalifikacijos kėlimo kursai, ir prireikus teikia pastabas dėl jų organizavimo tobulinimo, dalyvauja derinant šio įstatymo 28 straipsnyje nustatytas programas, priima sprendimus dėl auditorių, išklausiusių kitus, negu nustatyta šio įstatymo 28 straipsnio 2 dalyje, kursus, ir auditorių, išėjusių lygiaverčius profesinės kvalifikacijos tobulinimo kursus, skundų dėl Auditorių rūmų atsisakymo įskaityti šių kursų laiką į šio įstatymo 28 straipsnio 1 dalyje nustatytų kursų valandų skaičių;

4) stebi, kaip verčiami Buhalterių profesionalų etikos kodeksas, tarptautiniai audito standartai ir Tarptautinis kokybės kontrolės standartas į lietuvių kalbą, ir prireikus imasi veiksmų, kad būtų garantuotas jų tinkamos kokybės vertimas laiku;

5) kartu su Auditorių rūmais įgyvendina auditorių ir audito įmonių atlikto audito kokybės užtikrinimą, atlieka tyrimus, skiria šio įstatymo 39 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytas nuobaudas ir duoda šio įstatymo 38 straipsnyje nustatytus nurodymus, įvertina Auditorių rūmų siūlomus sprendimus dėl šių nuobaudų ar nurodymų skyrimo arba neskyrimo šio įstatymo 37 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka;

6) nedelsdama perduoda priežiūros institucijoms, Finansų ministerijai, valstybių narių ir valstybių ne narių kompetentingoms institucijoms informaciją, taip pat konfidencialią, reikalingą jų priežiūros funkcijoms atlikti. Iš valstybių narių ir valstybių ne narių atitinkamų institucijų gautą informaciją, taip pat konfidencialią, naudoja tik audito viešajai priežiūrai atlikti;

7) bendradarbiauja su valstybių narių kompetentingomis institucijomis ir valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis, kurios Europos Komisijos sprendimu pripažintos tinkamomis bendradarbiauti ir keistis informacija, pasirašant bendradarbiavimo susitarimus abipusiškumo pagrindu ir atliekant tyrimus;

8) bendradarbiauja, keičiasi informacija su priežiūros institucijomis, Finansų ministerija, valstybių narių ir valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis;

9) pagal savo kompetenciją dalyvauja Europos Komisijos sudarytų komitetų ir darbo grupių veikloje;

10) atlieka kitas šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytas funkcijas.

3. Įstaiga, atlikdama savo funkcijas, turi teisę:

1) bendradarbiauti su valstybių narių kompetentingomis institucijomis, sudaryti sutartis su valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija;

2) dalyvauti valstybių narių ir valstybių ne narių kompetentingų institucijų atliekamuose auditorių ir audito įmonių atlikto audito tyrimuose;

3) leisti dalyvauti valstybių narių kompetentingoms institucijoms ir valstybių ne narių kompetentingoms institucijoms, nurodytoms šio straipsnio 2 dalies 7 punkte, atlikto audito tyrimuose, kuriuos atlieka Įstaiga;

4) gauti informaciją, taip pat konfidencialią, reikalingą šio straipsnio 1 dalyje nustatytiems uždaviniams įgyvendinti;

5) kreiptis į teismą dėl viešojo intereso gynimo;

6) dalyvauti Auditorių rūmų ir kitų auditorius vienijančių profesinių organizacijų visuotiniuose narių susirinkimuose, valdymo ir kolegialių organų posėdžiuose be balsavimo teisės;

7) tikrinti, kaip Auditorių rūmai atlieka jiems pavestas funkcijas, susijusias su kvalifikacinių egzaminų organizavimu ir vykdymu, Buhalterių profesionalų etikos kodekso, tarptautinių audito standartų ir Tarptautinio kokybės kontrolės standarto vertimu, ir teikti privalomus nurodymus Auditorių rūmams dėl šių funkcijų atlikimo tobulinimo;

8) tikrinti, kaip Auditorių rūmai atlieka auditorių vardo suteikimo, sustabdymo ir panaikinimo, taip pat auditorių ir audito įmonių sąrašų tvarkymo funkcijas, ir teikti privalomus nurodymus Auditorių rūmams dėl šių funkcijų atlikimo tobulinimo;

9) tikrinti, kaip Auditorių rūmai atlieka su atlikto audito kokybės užtikrinimu susijusias funkcijas, ir teikti privalomus nurodymus Auditorių rūmams dėl šių funkcijų atlikimo tobulinimo;

10) gavusi priežiūros institucijos motyvuotą reikalavimą atšaukti viešojo intereso įmonės auditą atliekantį auditorių ir (arba) nutraukti audito sutartį su audito įmone, duoti privalomą vykdyti nurodymą atšaukti viešojo intereso įmonės auditą atliekantį auditorių ir (arba) nutraukti audito sutartį su audito įmone;

11) kreiptis į Auditorių rūmus, kad būtų išnagrinėta, ar auditorius ir (arba) audito įmonė laikosi Buhalterių profesionalų etikos kodekso, ir priimti atitinkami sprendimai;

12) kreiptis į Auditorių rūmus, kad būtų išnagrinėta, ar audito įmonių užtikrinimo ir kitos susijusios paslaugos teiktos laikantis tarptautinių užtikrinimo užduočių, tarptautinių peržiūros užduočių, tarptautinių susijusių paslaugų standartų ir susijusių praktinių nurodymų, ir priimti atitinkami sprendimai;

13) turėti kitų šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytų teisių.

4. Finansų ministerija kontroliuoja, kaip Įstaiga atlieka jai pavestas funkcijas. Įstaiga, kalendoriniams metams pasibaigus, per 30 kalendorinių dienų pateikia Finansų ministerijai jai pavestų funkcijų atlikimo ataskaitą. Finansų ministerijos prašymu Įstaiga privalo teikti kitą papildomą informaciją, susijusią su audito viešąja priežiūra arba su kituose teisės aktuose nustatytomis funkcijomis.

5. Įstaiga, kalendoriniams metams pasibaigus, per 20 kalendorinių dienų savo interneto svetainėje paskelbia ataskaitinių metų darbo programą ir pateikia praėjusių metų veiklos ataskaitą.“

 

34 straipsnis. 45 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 45 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

45 straipsnis. Įstaigos darbuotojų ir jos kolegialių organų narių pareiga neatskleisti konfidencialios informacijos

Įstaigos darbuotojai ir jos kolegialių organų nariai privalo laikyti paslaptyje duomenis arba informaciją, kuriuos sužinojo naudodamiesi savo teisėmis, atlikdami funkcijas, jeigu tokie duomenys arba informacija sudaro įstatymų saugomą paslaptį arba buvo gauti iš šio įstatymo 32 straipsnyje nurodytų darbo dokumentų, ir laikytis konfidencialumo ir profesinės paslapties laikymosi tvarkos, nustatytos šio įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje. Įstaigos darbuotojai ir jos kolegialių organų nariai neturi teisės pasinaudoti konfidencialia informacija kitais tikslais, negu nustatyta šiame įstatyme.“

 

35 straipsnis. 46 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 46 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

 

46 straipsnis. Įstaigos lėšos viešosios priežiūros funkcijai atlikti

Įstaigos lėšos audito viešajai priežiūrai atlikti:

1) valstybės biudžeto lėšos;

2) kitos lėšos.“

 

36 straipsnis. 47 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 47 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

47 straipsnis. Įstaigos reorganizavimas, pertvarkymas ir likvidavimas

Įstaiga reorganizuojama, pertvarkoma ir likviduojama teisės aktų nustatyta tvarka.“

 

37 straipsnis. Devintojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti devintojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

DEVINTASIS SKIRSNIS

ĮSTAIGOS BENDRADARBIAVIMAS SU KOMPETENTINGOMIS INSTITUCIJOMIS“.

 

38 straipsnis. 48 straipsnio pavadinimo ir 1, 4, 5 dalių pakeitimas

1. 48 straipsnio pavadinime vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybos“ įrašyti žodį „Įstaigos“ ir straipsnio pavadinimą išdėstyti taip:

 

48 straipsnis. Įstaigos bendradarbiavimas su kitų valstybių narių kompetentingomis institucijomis“.

2. 48 straipsnio 1 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

1. Įstaiga, atlikdama šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 6, 7 ir 8 punktuose nustatytas funkcijas, bendradarbiauja ir keičiasi informacija su valstybių narių kompetentingomis institucijomis.“

3. 48 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Tais atvejais, kai Įstaiga nutaria, kad kitoje valstybėje narėje buvo vykdoma ir (arba) vykdoma audito veikla prieštarauja šiame įstatyme nustatytiems audito atlikimo principams, apie tokį sprendimą turi pranešti tos valstybės narės kompetentingai institucijai.“

4. Pakeisti 48 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Jeigu šio straipsnio 4 dalyje nustatytu atveju Įstaigai tokį sprendimą praneša kitos valstybės narės kompetentinga institucija, Įstaiga turi imtis atitinkamų veiksmų ir apie tai informuoti pranešusią kitos valstybės narės kompetentingą instituciją.“

 

39 straipsnis. 49 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 49 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

49 straipsnis. Įstaigos bendradarbiavimas su valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis

1. Įstaiga, atlikdama šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 6, 7 ir 8 punktuose nustatytas funkcijas, savo nustatyta tvarka bendradarbiauja ir keičiasi informacija su valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis. Auditorių ir (arba) audito įmonių turimi darbo ir kiti dokumentai Įstaigos gali būti perduoti valstybių ne narių kompetentingoms institucijoms, nurodytoms šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 7 punkte, tada, kai šie auditorių ir (arba) audito įmonių darbo ir kiti dokumentai yra susiję su tose valstybėse ne narėse savo vertybinius popierius išleidusiomis įmonėmis, jų dukterinėmis įmonėmis.

2. Įstaiga turi teisę perduoti šio straipsnio 1 dalyje nurodytus dokumentus tik pasirašiusi bendradarbiavimo su valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis, nurodytomis šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 7 punkte, susitarimus abipusiškumo pagrindu, jeigu valstybės ne narės kompetentingų institucijų darbuotojai laikosi konfidencialumo ir profesinės paslapties principo, nurodyto šio įstatymo 4 straipsnio 2 dalies 2 punkte. Kai Įstaiga pasirašo bendradarbiavimo su valstybių ne narių kompetentingomis institucijomis susitarimus abipusiškumo pagrindu, apie tai informuojama Europos Komisija.

3. Asmens duomenys gali būti perduodami valstybių ne narių kompetentingoms institucijoms, nurodytoms šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 7 punkte, tik laikantis Lietuvos Respublikos asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo reikalavimų.“

 

40 straipsnis. 50 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 50 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

50 straipsnis. Atsisakymas bendradarbiauti

1. Įstaiga turi teisę atsisakyti bendradarbiauti arba teikti informaciją, kaip nustatyta šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 6, 7 ir 8 punktuose, valstybių narių kompetentingoms institucijoms ir valstybių ne narių kompetentingoms institucijoms, nurodytoms šio įstatymo 44 straipsnio 2 dalies 7 punkte, tuo atveju, jeigu:

1) informacijos perdavimas, bendradarbiavimas ar šio įstatymo 36 straipsnio 3 dalies 2 punkte nustatyto tyrimo atlikimas galėtų neigiamai paveikti Lietuvos Respublikos suverenitetą, saugumą ar viešąją tvarką;

2) dėl tų pačių veiksmų ir tų pačių asmenų jau yra pradėtas teismo ar ikiteisminis procesas Lietuvos Respublikoje;

3) dėl tų pačių veiksmų ir tų pačių asmenų jau yra priimtas galutinis teismo sprendimas Lietuvos Respublikoje.

2. Jeigu Įstaiga pasinaudoja šio straipsnio 1 dalyje nustatyta teise, ji nedelsdama apie tai praneša kompetentingai institucijai, pateikusiai prašymą suteikti informaciją ar kitokio pobūdžio pagalbą, nurodydama atsisakymo bendradarbiauti ir keistis informacija priežastis.“.

 

41 straipsnis. 53 straipsnio 2 dalies 1 punkto pakeitimas

53 straipsnio 2 dalies 1 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) kiekvienais metais iki gruodžio 1 dienos pateikti Įstaigai ir audituojamos įmonės Audito komitetui, kai jis sudaromas šio įstatymo 52 straipsnio 1 dalyje nustatytais atvejais, raštą, patvirtinantį, kad ji yra nepriklausoma nuo audituojamų viešojo intereso įmonių;“.

 

42 straipsnis. 54 straipsnio 2 dalies pakeitimas

54 straipsnio 2 dalyje vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnyba“ įrašyti žodį „Įstaiga“ ir šią dalį išdėstyti taip:

2. Viešojo intereso įmonių audito ataskaitos reikalavimus, atsižvelgdami į viešojo intereso įmonių veiklą reglamentuojančių įstatymų nuostatas, nustato Auditorių rūmai, suderinę su Įstaiga ir su atitinkama priežiūros institucija.“

 

43 straipsnis. 57 straipsnio 8 punkto pakeitimas

57 straipsnio 8 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybos“ įrašyti žodį „Įstaigos“ ir šį punktą išdėstyti taip:

8) gauti iš valstybės institucijų, Įstaigos, auditorių ir audito įmonių savo funkcijoms atlikti reikalingą informaciją apie auditorius ir audito įmones.“

 

44 straipsnis. 58 straipsnio 7, 10, 11 ir 13 punktų pakeitimas

1. 58 straipsnio 7 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šį punktą išdėstyti taip:

7) rengti atlikto audito kokybės peržiūros metodikos projektą ir teikti Įstaigai tvirtinti;“.

2. 58 straipsnio 10 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šį punktą išdėstyti taip:

10) nedelsiant teikti informaciją Įstaigai apie šio įstatymo 59 straipsnyje nustatyta tvarka taikytas poveikio priemones;“.

3. 58 straipsnio 11 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybą“ įrašyti žodį „Įstaigą“ ir šį punktą išdėstyti taip:

11) gavus informaciją apie netinkamai atliktą auditą, nedelsiant pradėti auditoriaus ar audito įmonės atlikto audito kokybės peržiūrą ar kreiptis į Įstaigą su prašymu dėl audito tyrimo;“.

4. 58 straipsnio 13 punkte vietoj žodžių „Audito ir apskaitos tarnybai“ įrašyti žodį „Įstaigai“ ir šį punktą išdėstyti taip:

13) teikti informaciją Įstaigai, valstybės institucijoms šio įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka;“.

 

45 straipsnis. 59 straipsnio 5 dalies pakeitimas

Pakeisti 59 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Priėmus sprendimą skirti šio straipsnio 2 dalyje nustatytas nuobaudas, apie tai Auditorių rūmai informuoja Įstaigą su ja suderinta tvarka. Auditorių rūmai, atsižvelgdami į Auditorių garbės teismo sprendimus, gali atlikti auditoriaus ar audito įmonės atlikto audito kokybės peržiūrą arba kreiptis į Įstaigą su prašymu atlikti tyrimą.“

 

46 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2012 m. gegužės 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo pagal kompetenciją priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTĖ                                                    DALIA GRYBAUSKAITĖ

 

_________________