LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VIEŠOSIOS TVARKOS APSAUGOS KOMENDANTŪROS NUOSTATŲ IR SPECIALAUS LEIDIMO, SUTEIKIANČIO TEISĘ BŪTI TERITORIJOJE, KURIOJE ĮVESTA NEPAPRASTOJI PADĖTIS, IŠDAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. gegužės 29 d. Nr. 685

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo (Žin., 2002, Nr. 64-2575) 15 straipsnio 7 dalimi ir 28 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti pridedamus:

1. Viešosios tvarkos apsaugos komendantūros nuostatus.

2. Specialaus leidimo, suteikiančio teisę būti teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, išdavimo taisykles.

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                            VIRGILIJUS BULOVAS

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. gegužės 29 d. nutarimu

Nr. 685

 

VIEŠOSIOS TVARKOS APSAUGOS KOMENDANTŪROS NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešosios tvarkos apsaugos komendantūros nuostatai (toliau vadinama – Nuostatai) reglamentuoja viešosios tvarkos apsaugos komendantūros (toliau vadinama – komendantūra) steigimą ir veiklą.

2. Šiuose Nuostatuose vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatyme (Žin., 2002, Nr. 64-2575).

3. Komendantūros teritorija – teritorija, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis ir įsteigta komendantūra.

4. Komendantūra yra viešasis juridinis asmuo, turintis antspaudą su savo pavadinimu.

 

II. KOMENDANTŪROS STEIGIMAS

 

5. Institucija, atsakinga už ekstremalių situacijų valdymą, siekdama pašalinti Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo 3 straipsnyje nurodytą grėsmę, koordinuoti valstybės ir savivaldybių institucijų darbą ir taikyti Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo nustatytas nepaprastąsias priemones, prireikus steigia komendantūras. Komendantūra yra pavaldi steigėjui.

6. Komendantūros gali būti steigiamos:

6.1. visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje;

6.2. Lietuvos Respublikos teritorijos dalyje.

7. Komendantūra steigiama visam nepaprastosios padėties laikui. Komendantūros steigiamos administracinių vienetų – savivaldybių centruose, o jeigu teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, yra daugiau kaip 2/3 apskričių, komendantūros steigiamos ir apskričių centruose.

8. Komendantūrai vadovauja ir už jos veiklą įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atsako komendantas.

9. Komendantūros kompetenciją nustato Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymas, kiti įstatymai ir teisės aktai, taip pat šie Nuostatai.

10. Komendantūros darbo laiką nustato komendantas, suderinęs jį su institucija, atsakinga už ekstremalių situacijų valdymą.

 

III. KOMENDANTŪROS UŽDAVINIAI IR FUNKCIJOS

 

11. Svarbiausiasis komendantūros uždavinys – pašalinti grėsmę Lietuvos Respublikos konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai, koordinuoti valstybės ir savivaldybių institucijų darbą taikant Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo nustatytas nepaprastąsias priemones komendantūros teritorijoje.

12. Komendantūra teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, vykdo šias funkcijas:

12.1. organizuoja ekstremalios situacijos padarinių šalinimą, būtinų tam pajėgų telkimą ir išteklių kaupimą, vadovauja šiems darbams;

12.2. organizuoja viešosios tvarkos ir visuomenės rimties, žmonių ir jų turto apsaugą, taip pat gyventojų evakavimą iš gaivalinių nelaimų, katastrofų ar ginkluotų veiksmų zonos;

12.3. koordinuoja valstybės ir savivaldybių institucijų darbą taikant Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo nustatytas nepaprastąsias priemones.

 

IV. KOMENDANTŪROS TEISĖS IR PAREIGOS

 

13. Komendantūra privalo:

13.1. informuoti instituciją, atsakingą už ekstremalių situacijų valdymą, apie susidariusią ekstremalią situaciją, numatomus jos padarinius, taikomas ar siūlomas taikyti nepaprastąsias priemones;

13.2. informuoti visuomenę per visuomenės informavimo priemones apie ekstremalią situaciją ir nepaprastųjų priemonių taikymą;

13.3. vykdyti kitas įstatymų ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų nustatytas pareigas.

14. Komendantūra, vykdydama jai pavestas funkcijas ir pareigas, turi teisę:

14.1. gauti iš valstybės ir savivaldybių institucijų, ūkio subjektų išsamią informaciją, kurios reikia ekstremalios situacijos padariniams šalinti;

14.2. priimti sprendimus dėl gelbėjimo ir kitų neatidėliotinų darbų organizavimo ir pavesti juos vykdyti valstybės ir savivaldybių institucijoms;

14.3. priimti sprendimus dėl viešosios tvarkos ir visuomenės rimties apsaugos;

14.4. organizuoti gyventojų evakavimą iš gaivalinių nelaimių, katastrofų ar ginkluotų veiksmų zonos;

14.5. nustatyti privalomuosius gelbėjimo darbus ir jų organizavimo tvarką;

14.6. užtikrinti nepaprastųjų priemonių įgyvendinimą;

14.7. naudotis kitomis Lietuvos Respublikos įstatymų ar kitų teisės aktų suteiktomis teisėmis.

 

V. KOMENDANTŪROS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

15. Komendantūrų darbą organizuoja ir jų veiklai vadovauja vyriausiasis komendantas, kurį skiria į pareigas ir atleidžia iš jų Ministras Pirmininkas institucijos, atsakingos už ekstremalių situacijų valdymą, vadovo teikimu.

Paskirtas vyriausiasis komendantas, suderinęs komendantų kandidatūras su institucijos, atsakingos už ekstremalių situacijų valdymą, vadovu, nedelsdamas skiria komendantus.

16. Vyriausiasis komendantas tiesiogiai pavaldus ir už komendantūrų darbą atsiskaito institucijos, atsakingos už ekstremalių situacijų valdymą, vadovui.

17. Vyriausiasis komendantas:

17.1. užtikrina komendantūroms pavestų uždavinių įgyvendinimą ir funkcijų vykdymą;

17.2. vadovauja komendantūrų veiklai ir organizuoja jų darbą tiesiogiai ar per komendantus;

17.3. pagal kompetenciją užtikrina, kad komendantūrose būtų vykdomi Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimai;

17.4. pagal kompetenciją leidžia įsakymus ir kontroliuoja, kaip jie vykdomi;

17.5. teisės aktų nustatyta tvarka skiria ir atleidžia komendantūrų komendantus;

17.6. teisės aktų nustatyta tvarka skiria į komendantūrą vidaus reikalų sistemos, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento pareigūnus, krašto apsaugos sistemos institucijų karius ir tarnautojus, kitų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų atstovus;

17.7. vykdo kitas jam pavestas funkcijas.

18. Komendantūros atskaitingos vyriausiajam komendantui.

19. Komendantas:

19.1. atsako už jo kompetencijai priskirtų uždavinių vykdymą ir vadovaujamos komendantūros darbo organizavimą;

19.2. organizuoja vyriausiojo komendanto sprendimų vykdymą ir jų kontrolę;

19.3. įgyvendina kitus steigimo ir kitų teisės aktų nustatytus uždavinius ir funkcijas, priskirtus jo kompetencijai;

19.4. atsiskaito už savo veiklą vyriausiajam komendantui, institucijai, atsakingai už ekstremalių situacijų valdymą.

 

VI. DARBO SANTYKIAI IR DARBO UŽMOKESTIS

 

20. Komendantūros valstybės tarnautojų, dirbančių pagal darbo sutartis darbuotojų, karių darbo santykius reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymas, Lietuvos Respublikos darbo kodeksas ir kiti teisės aktai.

21. Darbo užmokestis mokamas iš valstybės institucijos, kurioje asmuo ėjo pareigas ar dirbo pagal darbo sutartį, iki buvo paskirtas į komendantūrą, darbo užmokesčio fondo.

Valstybės tarnautojams, darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis, krašto apsaugos sistemos institucijų kariams ir tarnautojams mokamas turėto iki paskyrimo į komendantūrą dydžio darbo užmokestis. Už darbą, neatitinkantį normalių darbo sąlygų, viršvalandžius, darbą naktį, poilsio ir švenčių dienomis papildomai mokama iš darbo užmokesčio fondo Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VII. KOMENDANTŪROS VEIKLOS PRIEŽIŪRA

 

22. Institucija, atsakinga už ekstremalių situacijų valdymą, arba vyriausiasis komendantas privalo vykdyti įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytą komendantūros veiklos priežiūrą.

Kitos valstybės institucijos komendantūros veiklą prižiūri ir kontroliuoja pagal kompetenciją.

 

VIII. KOMENDANTŪROS VEIKLOS APRIBOJIMAS ARBA NUTRAUKIMAS

 

23. Atsižvelgdama į tai, kad komendantūros teritorijoje nereikia taikyti Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo nustatytų nepaprastųjų priemonių ar asmenims naudojimosi teisėmis ir laisvėmis apribojimų, institucija, atsakinga už ekstremalių situacijų valdymą, gali apriboti komendantūros veiklą ar ją likviduoti.

24. Komendantūros veikla nutraukiama atšaukus nepaprastąją padėtį.

 

IX. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

25. Komendantūra įstatymų nustatyta tvarka atsako už komendantūros teritorijoje jos neteisėta veika padarytą žalą.

26. Komendantai ir komendantūros pareigūnai už padarytą dėl jų kaltės žalą atsako įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2003 m. gegužės 29 d. nutarimu

Nr. 685

 

SPECIALAUS LEIDIMO, SUTEIKIANČIO TEISĘ BŪTI TERITORIJOJE, KURIOJE ĮVESTA NEPAPRASTOJI PADĖTIS, IŠDAVIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Specialaus leidimo, suteikiančio teisę būti teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, išdavimo taisyklės (toliau vadinama – Taisyklės) reglamentuoja specialių leidimų, suteikiančių teisę pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, atvykti į ją, būti joje ar vykti per ją tranzitu išdavimą (toliau vadinama – specialus leidimas), išdavimą.

2. Šių Taisyklių reikalavimai netaikomi Respublikos Prezidentui, Lietuvos Respublikos Seimo, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariams, taip pat atitinkamoje teritorijoje savo įgaliojimus vykdantiems apskričių viršininkams, savivaldybių tarybų nariams, merams, savivaldybių kontrolieriams, seniūnams, teisėjams, vidaus reikalų sistemos ir prokuratūros pareigūnams, krašto apsaugos sistemos institucijų kariams ir tarnautojams, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams.

3. Šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatyme (Žin., 2002, Nr. 64-2575).

4. Specialius leidimus išduoda viešosios tvarkos apsaugos komendantūros komendantas, o jeigu komendantūra nesteigiama, – apskrities viršininkas arba savivaldybės meras.

 

II. SPECIALIŲ LEIDIMŲ IŠDAVIMAS

 

5. Visiems asmenims, norintiems pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, atvykti į ją, būti joje ar vykti per ją tranzitu, išduodamas specialus leidimas (1 priedas). Transporto priemonei irgi išduodamas specialus leidimas būti tam tikru nustatytu laiku ir (ar) tam tikroje teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis (2 priedas).

6. Asmuo, norėdamas gauti specialų leidimą, turi pateikti šių Taisyklių 4 punkte nurodytiems asmenims šiuos dokumentus:

6.1. prašymą, kuriame nurodomas buvimo ar gyvenamosios vietos keitimo tikslas, atvykimo ir išvykimo data;

6.2. asmens pasą ar kitą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

6.3. transporto priemonės registravimo liudijimą, jeigu reikia specialaus leidimo transporto priemonei;

6.4. prireikus ir kitus dokumentus, susijusius su asmens tapatybės patvirtinimu, pagrindžiančius atvykimo į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, buvimo joje ar išvykimo iš jos tikslą.

7. Komendantas, o jeigu komendantūra nesteigiama, – apskrities viršininkas arba savivaldybės meras, patikrinęs asmens pateiktus šių Taisyklių 6 punkte nurodytus dokumentus ir nustatęs, kad yra pagrindas išduoti specialų leidimą, ne vėliau kaip per 5 dienas nuo nurodytųjų dokumentų pateikimo išduoda asmeniui nustatytosios formos specialų leidimą. Specialų leidimą turi teisę pasirašyti komendantas, o jeigu komendantūra nesteigiama, – apskrities viršininkas arba savivaldybės meras.

Asmeniui pateikti dokumentai, išskyrus asmens pasą ar kitą asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, transporto priemonės registravimo liudijimą, išdavus specialų leidimą negrąžinami.

Nepilnamečiams iki 16 metų specialus leidimas neišduodamas. Jeigu vaikas keliauja su tėvais, globėjais, kitais artimaisiais, duomenys apie jį įrašomi į specialų leidimą asmens, kuriam jis išduodamas.

8. Jeigu specialus leidimas neišduodamas, komendantas, o jeigu komendantūra nesteigiama, – apskrities viršininkas arba savivaldybės meras per šių Taisyklių 7 punkte nurodytą laiką praneša apie tai raštu asmeniui, nurodydamas konkrečias specialaus leidimo neišdavimo priežastis.

Atsisakymą išduoti specialų leidimą asmuo gali skųsti įstatymų nustatyta tvarka.

 

III. SPECIALIŲ LEIDIMŲ GALIOJIMAS

 

9. Išduotas specialus leidimas gali galioti visą nepaprastosios padėties laiką arba ribotą laiką.

10. Specialus leidimas netenka galios:

10.1. atšaukus nepaprastąją padėtį;

10.2. pasibaigus jo galiojimo terminui;

10.3. komendanto, o jeigu komendantūra nesteigiama, – apskrities viršininko arba savivaldybės mero sprendimu, taip pat paaiškėjus, kad specialus leidimas išduotas neteisėtai arba asmuo pažeidžia Lietuvos Respublikos nepaprastosios padėties įstatymo nustatytus reikalavimus.

11. Specialiam leidimui netekus galios, asmuo, norėdamas pakeisti gyvenamąją vietą teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, vykti per ją ar būti joje, privalo gauti naują specialų leidimą šių Taisyklių nustatyta tvarka.

12. Gyvenamosios vietos pakeitimas teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, vykimas per ją ir buvimas joje pasibaigus specialaus leidimo galiojimo laikui ar jam netekus galios užtraukia asmeniui įstatymų nustatytą atsakomybę.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Specialių leidimų apskaitą, sąrašą ir statistikos atskaitomybę tvarko komendantai, o jeigu komendantūra nesteigiama, – apskričių viršininkas arba savivaldybės meras.

14. Išduotų specialių leidimų kopijos saugomos kartu su specialiam leidimui gauti pateiktais dokumentais, iki atšaukiama nepaprastoji padėtis, po to perduodamos saugoti Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

 

Specialaus leidimo, suteikiančio teisę būti

teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis,

išdavimo taisyklių

1 priedas

 

(specialaus leidimo forma)

 

_____________________________________________________

(valstybės ar savivaldybės institucijos pavadinimas)

 

SPECIALUS LEIDIMAS

 

                                              Nr. _________

                                                                    (data)

 

________________________________________________________________________________

                                                                            (vardas, pavardė)

________________________________________________________________________________

                                                                              (asmens kodas)

turi teisę pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, atvykti į ją, būti joje, vykti per ją tranzitu.

 

Galioja iki:

 

______________________________        ____________________            ____________________

(specialų leidimą išdavusio asmens pareigos)                                 (parašas)                                         (vardas, pavardė)

 

                                             A. V.

 

Galiojimo terminas pratęstas iki:

 

______________________________        ____________________            ____________________

(specialų leidimą išdavusio asmens pareigos)                                 (parašas)                                         (vardas, pavardė)

 

                                                       A. V.

______________

 

 

Specialaus leidimo, suteikiančio teisę būti

teritorijoje, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis,

išdavimo taisyklių

2 priedas

 

(specialaus leidimo forma)

 

___________________________________

(valstybės ar savivaldybės institucijos pavadinimas)

 

SPECIALUS LEIDIMAS

 

                           Nr. _________

                                                                                      (data)

 

________________________________________________________________________________

(vardas, pavardė)

________________________________________________________________________________

(asmens kodas)

________________________________________________________________________________

(transporto priemonės valstybinis numeris)

________________________________________________________________________________

(markė, modelis)

________________________________________________________________________________

(identifikavimo numeris)

turi teisę atvykti transporto priemone į teritoriją, kurioje įvesta nepaprastoji padėtis, būti joje, vykti per ją tranzitu.

 

Galioja nuo 20___ m. ____________ d. iki 20___ m. _____________  d.

 

Galiojimo laikas valandomis: nuo ________ val. iki ______________  val.

 

______________________________        ____________________            ____________________

(specialų leidimą išdavusio asmens pareigos)                                 (parašas)                                         (vardas, pavardė)

 

                                                               A. V.

Galiojimo terminas pratęstas iki:

 

______________________________        ____________________            ____________________

(specialų leidimą išdavusio asmens pareigos)                                 (parašas)                                         (vardas, pavardė)

 

                                                               A. V.

______________