LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 1997 M. BALANDŽIO 21 D. NUTARIMO NR. 377 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMŲ TYRIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2007 m. gegužės 2 d. Nr. 433

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1997 m. balandžio 21 d. nutarimą Nr. 377 „Dėl Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų tyrimo nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 1997, Nr. 36-880) ir išdėstyti jį nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMŲ FIKSAVIMO IR INFORMACIJOS APIE UŽFIKSUOTUS LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMUS PERDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo (Žin., 1994, Nr. 43-772; 1998, Nr. 41(1)-1131; 2000, Nr. 92-2843; 2002, Nr. 41-1527; 2005, Nr. 67-2405) 22 straipsnio 1 punktu, Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo (Žin., 1997, Nr. 2-16; 2004, Nr. 39-1270) priedėlio 14 skyriaus skirsnio „Pagrindiniai Vyriausybės uždaviniai“ 1 dalimi, Lietuvos Respublikos aviacijos įstatymo (Žin., 2000, Nr. 94-2918) 13 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų fiksavimo ir informacijos apie užfiksuotus Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimus perdavimo tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                   Gediminas Kirkilas

 

 

 

Krašto apsaugos ministras                                                                  Juozas Olekas


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

1997 m. balandžio 21 d. nutarimu Nr. 377

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2007 m. gegužės 2 d. nutarimo Nr. 433 redakcija)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMŲ FIKSAVIMO IR INFORMACIJOS APIE UŽFIKSUOTUS LIETUVOS RESPUBLIKOS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMUS PERDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų fiksavimo ir informacijos apie užfiksuotus Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimus perdavimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos oro erdvės pažeidimų (toliau vadinama – oro erdvės pažeidimai) fiksavimo, informacijos apie užfiksuotus oro erdvės pažeidimus perdavimo suinteresuotoms Lietuvos Respublikos institucijoms tvarką ir asmenis, atsakingus už viešosios informacijos apie užfiksuotus oro erdvės pažeidimus perdavimą visuomenei ir užsienio valstybių institucijoms. Reagavimo į Lietuvos Respublikos suvereniteto pažeidimus oro erdvėje tvarką nustato kiti Lietuvos Respublikos teisės aktai.

2. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Oro erdvės pažeidimas – orlaiviu atliekami veiksmai, kuriais pažeidžiami teisės aktų nustatyti Lietuvos Respublikos valstybės sienos oro erdvėje kirtimo, skrydžių pagal leidimus užsienio šalių valstybės orlaiviams skristi į Lietuvos Respublikos teritoriją, iš jos arba per ją, skrydžių pasienio, draudžiamose ir ribojamose zonose, nustatytų skrydžių maršrutų laikymosi, skrydžių planų pateikimo ar informavimo apie planuojamus orlaivių, kuriuose neįrengtas radiolokacinis atsakiklis ir radijo ryšio aparatūra, skrydžius nevaldomoje oro erdvėje, radiolokacinio atsakiklio naudojimo ir oro eismo paslaugų teikėjo nurodymų laikymosi skrydžių valdomojoje oro erdvėje metu reikalavimai.

Oro erdvės pažeidimo fiksavimas – Lietuvos Respublikos oro erdvės stebėjimą ir kontrolę atliekančių ir kitų institucijų veiksmai, kuriais nustatomas ir užregistruojamas oro erdvės pažeidimo faktas.

Kitos šiame Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aviacijos įstatyme ir kituose teisės aktuose.

 

II. ORO ERDVĖS PAŽEIDIMŲ FIKSAVIMAS

 

3. Oro erdvės pažeidimus techninėmis ir vizualiosiomis priemonėmis fiksuoja šie subjektai (toliau vadinama – institucijos):

3.1. Lietuvos kariuomenė;

3.2. Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos;

3.3. oro eismo paslaugų teikėjas;

3.4. užsienio valstybių ar tarptautinių organizacijų institucijos, veikiančios pagal Lietuvos Respublikos tarptautines sutartis ar tarptautinius tarpžinybinius susitarimus.

4. Šio Aprašo 3 punkte nurodytos institucijos oro erdvės pažeidimus fiksuoja tada, kai įvertinus oro erdvės pažeidimui fiksuoti naudojamų techninių ar vizualiųjų priemonių, kuriomis nustatoma konkretaus orlaivio padėtis oro erdvėje, matavimų paklaidą nekyla abejonių dėl oro erdvės pažeidimo fakto.

5. Šio Aprašo 3 punkte nurodytos institucijos taip pat nustato ir užregistruoja atvejus, kai įvertinus techninių ar vizualiųjų priemonių, kuriomis nustatoma konkretaus orlaivio padėtis oro erdvėje, matavimų paklaidą kyla abejonių dėl oro erdvės pažeidimo fakto.

6. Užfiksavusios oro erdvės pažeidimą ar nustačiusios šio Aprašo 5 punkte nurodytus atvejus, institucijos turi imtis visų įmanomų priemonių nustatyti:

6.1. ar orlaivis yra civilinis ar valstybės;

6.2. orlaivio nacionalinę priklausomybę;

6.3. orlaivio tipą, registracijos numerį, šaukinį, įgulos sudėtį, išskridimo ir paskirties aerodromus;

6.4. kitas svarbias su oro erdvės pažeidimu susijusias aplinkybes – pažeidimo vietą, laiką, orlaivio skrydžio kryptį, aukštį ir greitį.

7. Užfiksavusi oro erdvės pažeidimą ar nustačiusi šio Aprašo 5 punkte nurodytus atvejus, institucija turi imtis visų būtinų veiksmų ir priemonių šį pažeidimą ar atvejį patvirtinantiems įrodymams išsaugoti (daryti vaizdo įrašus, išsaugoti laikmenose techninių priemonių rodmenis ir panašiai).

 

III. INFORMACIJOS APIE UŽFIKSUOTUS ORO ERDVĖS PAŽEIDIMUS PERDAVIMAS SUINTERESUOTOMS LIETUVOS RESPUBLIKOS INSTITUCIJOMS, VISUOMENEI IR UŽSIENIO VALSTYBIŲ INSTITUCIJOMS

 

8. Institucija, užfiksavusi oro erdvės pažeidimą ar nustačiusi šio Aprašo 5 punkte nurodytą atvejį, nedelsdama apie tai žodžiu praneša Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų operatyviniam budėtojui. Pranešime turi būti pateikta šio Aprašo 6 punkte nurodyta informacija ir šią informaciją pateikusio asmens vardas, pavardė ir pareigos.

9. Gavęs informaciją apie šio Aprašo 5 punkte nurodytus atvejus, Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų operatyvinis budėtojas nedelsdamas kreipiasi į kitas šio Aprašo 3 punkte nurodytas institucijas, siekdamas nustatyti, ar šios institucijos fiksavo oro erdvės pažeidimą.

10. Apie užfiksuotą oro erdvės pažeidimą Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų operatyvinis budėtojas nedelsdamas žodžiu informuoja Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų vadą (arba jo įgaliotą asmenį) ir pateikia šią informaciją raštu. Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų vadas (arba jo įgaliotas asmuo) nedelsdamas žodžiu apie tai informuoja Lietuvos kariuomenės vadą ir krašto apsaugos ministrą (arba jų įgaliotus asmenis) ir pateikia jiems šią informaciją raštu.

11. Informaciją apie oro erdvės pažeidimo fiksavimo faktą teikia tik krašto apsaugos ministras (arba jo įgaliotas asmuo) teisės aktų nustatyta tvarka. Užsienio reikalų ministerijos atstovai šią informaciją teisės aktų nustatyta tvarka gali teikti užsienio valstybių institucijoms ir visuomenei tik suderinę su krašto apsaugos ministru (arba jo įgaliotu asmeniu).

12. Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų vadas (arba jo įgaliotas asmuo), iš turimos informacijos nustatęs, kad oro erdvės pažeidimas susijęs su Lietuvos Respublikos valstybės sienos oro erdvėje kirtimo tvarkos pažeidimu arba oro erdvės pažeidimą padarė užsienio šalies valstybės orlaivis, apie tai nedelsdamas raštu tiesiogiai informuoja užsienio reikalų ministrą (arba jo įgaliotą asmenį).

13. Oro erdvės pažeidimą fiksavusios ar šio Aprašo 5 punkte nurodytą atvejį nustačiusios institucijos ne vėliau kaip per vieną darbo dieną Lietuvos kariuomenės karinėms oro pajėgoms pateikia oro erdvės pažeidimo faktą ar šio Aprašo 5 punkte nurodytą atvejį patvirtinančius dokumentus (materialius objektus, kuriuose tam tikrais ženklais užfiksuota informacija apie oro erdvės pažeidimo faktą ar šio Aprašo 5 punkte nurodytą atvejį).

14. Oro erdvės pažeidimo faktą ar šio Aprašo 5 punkte nurodytą atvejį patvirtinančius dokumentus, gautus šio Aprašo 13 punkte nustatyta tvarka, kartu su Lietuvos kariuomenės turimais oro erdvės pažeidimo faktą ar šio Aprašo 5 punkte nurodytą atvejį patvirtinančiais dokumentais Lietuvos kariuomenės karinės oro pajėgos nedelsdamos tiesiogiai perduoda institucijai, įstatymo įgaliotai dėl oro erdvės pažeidimo surašyti administracinio teisės pažeidimo protokolą arba pradėti ikiteisminį tyrimą. Lietuvos kariuomenės karinės oro pajėgos oro erdvės pažeidimo faktą patvirtinančių dokumentų kopijas pateikia krašto apsaugos ministrui. Kai oro erdvės pažeidimas susijęs su Lietuvos Respublikos valstybės sienos oro erdvėje kirtimo tvarkos pažeidimu arba oro erdvės pažeidimą padaro užsienio šalies valstybės orlaivis, Lietuvos kariuomenės karinės oro pajėgos oro erdvės pažeidimo faktą patvirtinančių dokumentų kopijas nedelsdamos pateikia ir užsienio reikalų ministrui.

15. Atsižvelgdamas į oro erdvės pažeidimo svarbą ir galimus padarinius nacionaliniam saugumui, krašto apsaugos ministras (arba jo įgaliotas asmuo) gali sudaryti iš krašto apsaugos sistemos institucijų, o prireikus ir kitų institucijų atstovų darbo grupę oro erdvės pažeidimo priežastims ir padariniams nacionaliniam saugumui nustatyti. Atsižvelgdamas į oro erdvės pažeidimo svarbą ir galimus padarinius nacionaliniam saugumui, krašto apsaugos ministras (arba jo įgaliotas asmuo) informaciją apie oro erdvės pažeidimą teisės aktų nustatyta tvarka teikia kitoms kompetentingoms Lietuvos Respublikos institucijoms.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Lietuvos kariuomenė tvarko fiksuotų oro erdvės pažeidimų ir šio Aprašo 5 punkte nurodytų atvejų bendrą apskaitą.

17. Lietuvos kariuomenė raštu pateikia kitoms šio Aprašo 3 punkte nurodytoms institucijoms Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų operatyvinio budėtojo duomenis ryšiams palaikyti ir nedelsdama informuoja apie šių duomenų pasikeitimą.

18. Nustačius oro erdvės pažeidimų fiksavimo ir apsikeitimo informacija apie šiuos pažeidimus trūkumus, šio Aprašo 3 punkte nurodytų institucijų vadovai imasi priemonių šiems trūkumams ištirti ir šalinti, o prireikus teikia kitoms šio Aprašo 3 punkte nurodytoms institucijoms pasiūlymus dėl šių procedūrų tobulinimo.

19. Už šiame Apraše nustatytos tvarkos nesilaikymą atsakoma įstatymų nustatyta tvarka.

______________