LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBĖS SIENŲ APSAUGOS

Į S T A T Y M A S

 

1994 m. birželio 28 d. Nr. I-513

Vilnius

 

1 straipsnis. Valstybės sienų apsauga

Lietuvos Respublikos valstybės sienų apsauga yra politinių, teisinių, ekonominių, režimo, karinių, operatyvinių, inžinerinių-techninių, organizacinių, ekologinių, sanitarinių ir kitokių priemonių visuma:

valstybės sienų neliečiamumui užtikrinti ir neteisėtiems valstybės sienų pakeitimams išvengti;

valstybės sienų režimui, pasienio ruožo režimui ir pasienio kontrolės punktų režimui užtikrinti;

kitiems gyvybiškai svarbiems asmenų, visuomenės ir valstybės interesams užtikrinti.

Lietuvos Respublika valstybės sienų apsaugos srityje bendradarbiauja su užsienio valstybėmis pagal tarptautines sutartis.

 

2 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos teisiniai pagrindai

Valstybės sienų apsauga atliekama vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Lietuvos Respublikos valstybės sienos įstatymu, Lietuvos Respublikos policijos įstatymu, šiuo ir kitais įstatymais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais ir kitais norminiais aktais.

 

3 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos uždaviniai

Valstybės sienų apsaugos uždaviniai yra:

1) valstybės sienų fizinė ir techninė apsauga;

2) muitinės, medicininė karantininė, veterinarinė ir fitosanitarinė kontrolė;

3) pasienio incidentų reguliavimas, valstybės ginkluotų užpuolimų atrėmimas;

4) migracijos procesų kontrolė;

5) sienų perėjimo, krovinių ir kitokių vertybių gabenimo per valstybės sienas kontrolė;

6) verslovinės veiklos bei įvairių darbų ekonominėje zonoje ir pasienio ruože kontrolė;

7) įstatymų pažeidimų nustatymas bei poveikio priemonių pažeidėjams taikymas, priežasčių bei sąlygų šiems įstatymų pažeidimams šalinimas.

 

4 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos subjektai

Valstybės sienų apsaugą užtikrina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Valstybės sienų apsaugą sausumoje ir teritoriniuose vandenyse atlieka pasienio policija, oro erdvėje – Krašto apsaugos ministerija.

Pasienio policijos veikla, jos organizavimas, funkcijos, teisės ir pareigos saugant valstybės sienas yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos policijos įstatyme.

Valstybės sienų apsaugos subjektais kartu su pasienio policija pagal kituose įstatymuose nustatytą jų veiklos kompetenciją taip pat yra:

1) Krašto apsaugos ministerija;

2) Užsienio reikalų ministerija;

3) Sveikatos apsaugos ministerija;

4) Valstybės saugumo departamentas;

5) Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos;

6) Valstybinė veterinarijos tarnyba;

7) kitos ministerijos ir žinybos, kiek tai priklauso jų kompetencijai.

Valstybės sienų apsaugos subjektai veikia ir savo veiklą koordinuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

Krašto apsaugos ministerija, Valstybės saugumo departamentas, Muitinės departamentas prie Finansų ministerijos bei kitos valstybės institucijos pagal savo kompetenciją privalo keistis informacija, susijusia su valstybės sienų apsauga.

Visų žinybų veikla pasienio ruože ir pasienio policijos objektuose bei patalpose turi būti suderinta su atitinkamų pasienio policijos padalinių vadovais.

 

5 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos sustiprinimas

Gresiant ginkluotam užpuolimui, kai kyla pavojus valstybės suverenumui ar teritorijos vientisumui, Lietuvos Respublikos Seimui įvedus karo padėtį, taip pat iškilus grėsmei valstybės konstitucinei santvarkai ar visuomenės rimčiai ir įvedus nepaprastąją padėtį, valstybės sienų apsaugą kartu su pasienio policija atlieka Lietuvos Respublikos kariuomenės padaliniai.

Bendri pasienio policijos ir kariuomenės padalinių veiksmai numatomi valstybės sienų priedangos planuose, kuriuos tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė vidaus reikalų ir krašto apsaugos ministrų teikimu.

Šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodytais atvejais Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali laikinai apriboti arba nutraukti susisiekimą per Lietuvos Respublikos valstybės sienas.

 

6 straipsnis. Sienų apsauga ypatingų situacijų metu

Pasienio ruože užpuolimų, masinių riaušių, stichinių nelaimių, katastrofų atveju, paskelbus karantiną, įvedus karo ar nepaprastąją padėtį, pasienio policijai privalo padėti valstybės institucijos, savivaldybės, pasienio ruože esančios įmonės, įstaigos, organizacijos ir piliečiai.

 

7 straipsnis. Pasienio ruožas

Prie Lietuvos Respublikos valstybės sienų nustatomas pasienio ruožas.

Pasienio ruožas yra iki 5 km pločio sausumos juosta, einanti į teritorijos gilumą nuo valstybės sienos linijos arba nuo kranto linijos, jeigu siena eina vandeniu, taip pat tarptautinių aerouostų, geležinkelio priėmimo-perdavimo stočių ir tarptautinių upių bei jūrų uostų teritorijos.

Pasienio juosta yra 5 metrų pločio pasienio ruožo dalis, esanti prie pat valstybės sienos. Šioje juostoje draudžiama bet kokia veikla, nesusijusi su sienų apsauga.

Pasienio ruože, taip pat kitose vietose, kurias pagal Valstybės sienos įstatymą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė, galioja pasienio režimas. Pasienio ruožo ribas ir režimo taisykles tvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Pasienio policija veikia pasienio ruože, taip pat kitose vietose, kuriose galioja pasienio režimas.

Pasienio ruože leidžiama kitų žinybų veikla, jeigu ši tiesiogiai netrukdo valstybės sienų apsaugai. Tokios veiklos tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

 

8 straipsnis. Pasienio kontrolės punktų steigimas

Perėjimo per Lietuvos Respublikos valstybės sieną vietose, tarptautiniuose jūrų ar upių uostuose, aerouostuose steigiami pasienio kontrolės punktai.

Pasienio kontrolės punktus steigia Lietuvos Respublikos Vyriausybė valstybės sienų apsaugos subjektų teikimu, suderintu su pasienio policija, atsižvelgdama į valstybės, su kuria Lietuva turi sieną, interesus.

Sienos perėjimo punktai atidaromi pagal dvišales sutartis.

 

9 straipsnis. Pasienio kontrolės punktų režimas

Pasienio kontrolės punktų režimas – tai asmenų ir transporto priemonių vykimo, krovinių ir kitokių vertybių gabenimo per valstybės sienas tvarka. Pasienio kontrolės punktų režimas suteikia teisę atlikti pasienio, muitinės bei kitą kontrolę.

Pasienio kontrolės punktų režimą nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė Pasienio policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos, Užsienio reikalų, Susisiekimo ministerijų ir Muitinės departamento prie Finansų ministerijos suderintu teikimu.

 

10 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos organizavimas

Pasienio policijai vadovauja pasienio policijos vyriausiasis komisaras, kuris yra Pasienio policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos vadovas.

Pasienio policijos vyriausiąjį komisarą vidaus reikalų ministro teikimu skiria Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

Tarnauti pasienio policijoje asmenys priimami Policijos įstatyme nustatyta tvarka.

Valstybės sienų apsaugą gali atlikti tikrosios krašto apsaugos tarnybos kariai, tinkantys atlikti karo prievolę pasienio policijoje.

 

11 straipsnis. Ūkinė ir kita veikla

Ūkinė ir kita veikla, laivyba pasienio upėse, ežeruose ir kituose vandens telkiniuose, įvairios įrangos montavimas bei kiti darbai, naudojimasis žeme, mišku, gyvūnija, geologiniai tyrinėjimai ir kita veikla pasienio upėse, ežeruose ir kituose vandens telkiniuose Lietuvos Respublikos pasienio ruože leidžiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos įstatymais ir tarptautinėmis sutartimis.

Tokia veikla neturi kelti grėsmės gyventojų sveikatai, ekologiniam ir kitokiam Lietuvos Respublikos ir valstybių, su kuriomis Lietuva turi sienas, interesams.

Jei šio straipsnio pirmojoje dalyje nurodyta veikla susijusi su valstybės sienų kirtimu, ši veikla turi nepažeisti valstybės sienų režimo taisyklių ir būtina pranešti pasienio policijos teritoriniams padaliniams apie sienų kirtimo vietą, laiką, numatomus darbus, asmenų, transporto priemonių ir kitų mechanizmų skaičių.

 

12 straipsnis. Incidentų dėl valstybės sienų režimo pažeidimų sprendimas

Incidentų dėl valstybės sienų režimo pažeidimų sprendimo tvarka ir juos sprendžiantys subjektai yra nustatomi Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse, Lietuvos Respublikos įstatymuose ir Vyriausybės nutarimuose.

Asmenys, pažeidę sienų režimo ir jų kirtimo tvarką, laikomi valstybės sienų pažeidėjais ir atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

13 straipsnis. Atsakomybė už valstybės sienų pažeidimus

Asmenys, pažeidę valstybės sienų, pasienio ruožo ir pasienio kontrolės punktų režimus, traukiami atsakomybėn Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

Transporto priemonės, kuriomis padaryti valstybės sienų, pasienio ruožo ir pasienio kontrolės punktų režimų pažeidimai, yra areštuojamos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

14 straipsnis.       Valstybės institucijų, visuomeninių organizacijų bei piliečių dalyvavimas saugant valstybės sienas

Valstybės institucijos, visuomeninės organizacijos, pareigūnai ir piliečiai, veikiantys ar gyvenantys pasienio ruože ir kitose vietose, kuriose galioja pasienio režimas, privalo teikti maksimalią pagalbą pasienio policijai saugant valstybės sienas.

 

15 straipsnis. Tarptautinių sutarčių, nustatančių kitokią tvarką, galiojimas

Jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys nustato kitokias normas ir taisykles negu šis įstatymas, taikomos Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių normos ir taisyklės.

 

16 straipsnis. Valstybės sienų apsaugos įstatymo įsigaliojimas

Šiam įstatymui įsigaliojus, netenka galios Lietuvos Respublikos valstybės sienos apsaugos įstatymas (Žin., 1992, Nr. 20-594) ir Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės sienos apsaugos įstatymo taikymo tvarkos“ (Žin., 1992, Nr. 20-595).

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                       ALGIRDAS BRAZAUSKAS

______________