LIETUVOS RESPUBLIKOS

ENERGETIKOS MINISTRO

ĮSAKYMAS

 

DĖL AtSINAUJINANČIŲ IŠTEKLIŲ ENERGIJOS GAMYBOS ĮRENGINIUS MONTUOJANČIŲ SPECIALISTŲ RENGIMO IR ATESTAVIMO TVARKOS GAIRIŲ PATVIRTINIMO

 

2011 m. rugsėjo 16 d. Nr. 1-228

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (Žin., 2011, Nr. 62-2936) 45 straipsnio 1 ir 4 punktais ir įgyvendindamas 2009 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/28/EB dėl skatinimo naudoti atsinaujinančių išteklių energiją, iš dalies keičiančios bei vėliau panaikinančios direktyvas 2001/77/EB ir 2003/30/EB (OL 2009 L 140, p. 16), IV priedo nuostatas:

1. Tvirtinu Atsinaujinančių išteklių energijos gamybos įrenginius montuojančių specialistų rengimo ir atestavimo tvarkos gaires (pridedama).

2. Nustatau, kad įsakymas įsigalioja 2012 m. sausio 1 d.

 

 

Energetikos ministras                                                         Arvydas Sekmokas

 

_________________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos energetikos ministro

2011 m. rugsėjo 16 d. įsakymu Nr. 1-228

 

ATSINAUJINANČIŲ IŠTEKLIŲ ENERGIJOS GAMYBOS ĮRENGINIUS MONTUOJANČIŲ SPECIALISTŲ RENGIMO IR ATESTAVIMO TVARKOS GAIRĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Atsinaujinančių išteklių energijos gamybos įrenginius montuojančių specialistų rengimo ir atestavimo gairės (toliau – Gairės) nustato atsinaujinančių išteklių energijos gamybos įrenginius montuojančių specialistų (toliau – montuotojų) profesinio mokymo ir jų profesinės kvalifikacijos reikalavimus. Gairių nuostatos taikomos rengiant Montuotojų mokymo ir atestavimo tvarkos aprašą, nurodytą Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo (Žin., 2011, Nr. 62-2936) (toliau – Įstatymas) 45 straipsnio 1 dalyje.

2. Gairių reikalavimai taikomi šių atsinaujinančių išteklių energijos gamybos įrenginių montuotojams:

2.1. biomasės katilų ir nemūrinių krosnių;

2.2. geoterminių sistemų ir šilumos siurblių;

2.3. saulės šviesos ir saulės šilumos energijos gamybos įrenginių.

3. Gairėse vartojamos sąvokos:

Atestavimas – procedūra, kurios metu nustatoma, ar asmuo atitinka Gairėse nustatytus kvalifikacinius reikalavimus.

Montuotojas – atestuotas atsinaujinančių išteklių energijos gamybos įrenginius montuojantis specialistas.

Montuotojų mokymo programa – Lietuvos Respublikos įstatymų numatyta tvarka akredituota arba patvirtinta montuotojų tęstinė mokymo programa, atitinkanti Gairėse nustatytus reikalavimus.

4. Kitos Gairėse vartojamos sąvokos apibrėžtos Įstatyme ir kituose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

II. KVALIFIKACINIAI REIKALAVIMAI MONTUOTOJAMS

 

5. Montuotojai turi atitikti bendruosius ir specialiuosius kvalifikacinius reikalavimus.

6. Bendrieji kvalifikaciniai reikalavimai montuotojams:

6.1. montuotojų mokymo kursų baigimo pažymėjimas (toliau – pažymėjimas);

6.2. montuotojo kvalifikacijos atestatas;

6.3. darbo patirtis montuojant Gairių 2.1–2.3 punktuose nurodytus įrenginius.

7. Specialieji reikalavimai biomasės katilų ir nemūrinių krosnių montuotojams:

7.1. ne žemesnis kaip aukštasis universitetinis technologijų mokslų studijų srities energijos inžinerijos krypties išsilavinimas (bakalauro arba profesinio bakalauro kvalifikacinis laipsnis) arba jam prilyginamas išsilavinimas, santechniko profesinė kvalifikacija ir vamzdžių klojėjo ar vamzdžių klojėjo-montuotojo profesinė kvalifikacija;

7.2. arba sanitarinės ir šildymo bei aušinimo įrangos techniko profesinė kvalifikacija.

8. Specialieji reikalavimai geoterminių sistemų ir šilumos siurblių montuotojams:

8.1. ne žemesnis kaip aukštasis universitetinis technologijų mokslų studijų srities energijos inžinerijos krypties išsilavinimas (bakalauro arba profesinio bakalauro kvalifikacinis laipsnis) arba jam prilyginamas išsilavinimas arba santechniko profesinė kvalifikacija;

8.2. baziniai santechniko ir elektromontuotojo įgūdžiai (vamzdžių pjovimas, vamzdžių jungčių litavimas, klijavimas, izoliavimas ir sandarinimas, nuotėkio testavimas ir šildymo ar aušinimo sistemų montavimas).

9. Specialieji reikalavimai saulės šviesos ir saulės šilumos energijos gamybos įrenginių montuotojams:

9.1. elektromontuotojo arba santechniko kvalifikacija;

9.2. santechniko ir elektromontuotojo ir dangų klojėjo įgūdžiai (vamzdžių jungčių litavimas, vamzdžių jungčių klijavimas, sandarinimas, santechninės įrangos nuotėkio testavimas, laidų jungimas, žinios apie pagrindines dengimo medžiagas, hidroizoliacijos ir sandarinimo metodus).

 

III. MONTUOTOJŲ PARENGIMAS

 

10. Montuotojai rengiami specializuotuose montuotojų mokymo kursuose pagal montuotojų mokymo programas.

11. Montuotojų mokymo kursus rengia asmenys (toliau – mokymų rengėjai), teisės aktų nustatyta tvarka turintys teisę vykdyti mokymo programas ir atitinkantys šiuos specialiuosius reikalavimus:

11.1. turintys pakankamas technines priemones, reikalingas montuotojų praktiniams mokymams rengti, įskaitant laboratorinę įrangą ar kitas atitinkamas priemones;

11.2. be pagrindinių montuotojų mokymų vykdyti trumpesnius montuotojų kvalifikacijos tobulinimo kursus, kuriuose būtų nagrinėjami su naujomis atsinaujinančių išteklių energijos gamybos įrenginių technologijomis susiję klausimai.

12. Montuotojų mokymuose turi teisę dalyvauti asmenys, atitinkantys Gairių 7, 8 arba 9 punktuose nustatytus specialiuosius reikalavimus.

13. Montuotojų mokymus turi sudaryti teorinė ir praktinė dalys, kurias pabaigus asmuo turi būti įgijęs įgūdžių, būtinų atitinkamai įrangai ir sistemoms montuoti, atitikti vartotojo veiklos rezultatų ir patikimumo poreikius, užtikrinti darbo kokybę ir atitikti visus galiojančius kodeksus ir standartus, įskaitant energijos ir ekologinio ženklinimo. Specialieji reikalavimai montuotojų mokymams ir mokymo programoms nurodyti Gairių 19–23 punktuose.

14. Montuotojų mokymai užbaigiami egzaminu, kurį turi sudaryti praktinis Gairių 2 punkte nurodytų įrenginių sumontavimo įvertinimas. Asmeniui, išlaikiusiam egzaminą, mokymų rengėjas suteikia atitinkamą kvalifikaciją ir išduoda tai liudijantį pažymėjimą.

15. Mokymų rengėjas Lietuvos Respublikos energetikos ministerijai pateikia informaciją apie:

15.1. montuotojų egzaminą išlaikiusių asmenų vardinį sąrašą;

15.2. kiekvieno egzaminą išlaikiusio asmens individualių praktinių užduočių ir egzamino įvertinimo rezultatus.

16. Energetikos ministerijos sudaryta montuotojų atestacinė komisija, įvertinusi pažymėjimą turinčio asmens (toliau – pareiškėjas) atitiktį Gairių 6.1, 6.3, 7–9 punktuose nustatytiems reikalavimams, priima sprendimą:

16.1. atestuoti pareiškėją;

16.2. neatestuoti pareiškėjo.

17. Atestato galiojimo laikas nustatomas 3 metų laikotarpiui nuo išdavimo dienos ir gali būti pratęstas montuotojui išklausius kvalifikacijos tobulinimo kursus ar atitinkamas žinias įgijus kitais lygiaverčiais būdais.

18. Asmuo, baigęs specializuotus montuotojų mokymus, kuriuose suteikiami montuotojo įgūdžiai, atitinkantys 3 metų išsilavinimą Gairių 7–9 ir 19–23 punktuose nurodytose srityse, turi teisę gauti Gairių 14 punkte nurodytą kvalifikaciją ir pažymėjimą.

 

IV. MONTUOTOJŲ MOKYMO PROGRAMOS

 

19. Į biomasės katilų ir nemūrinių krosnių montuotojų mokymo programą turi būti įtrauktos šios temos:

19.1. biomasės rinkos padėtis;

19.2. ekologiniai aspektai;

19.3. biomasės kuras ir transportavimas;

19.4. priešgaisrinė apsauga;

19.5. susijusios subsidijos;

19.6. degimo technika ir deginimo sistemos;

19.7. optimalūs hidrauliniai sprendiniai;

19.8. sąnaudų bei pelningumo palyginimas;

19.9. biomasės katilų bei krosnių projektavimas, montavimas ir priežiūra;

19.10. informacija apie Europos standartus, taikomus technologijoms ir biomasės kurui, ir šiuos klausimus reglamentuojančius Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktus.

20. Į geoterminių sistemų ir šilumos siurblių montuotojų mokymo programą turi būti įtrauktos šios temos:

20.1. padėtis geoterminių sistemų ir šilumos siurblių rinkoje;

20.2. Lietuvos Respublikos geoterminiai ištekliai ir žemės šaltinių temperatūra;

20.3. dirvožemio ir uolienų šiluminio laidumo nustatymas;

20.4. geoterminių išteklių naudojimo reglamentai;

20.5. geoterminių sistemų ir šilumos siurblių naudojimo pastatuose pagrįstumas ir tinkamiausios šilumos siurblių sistemos nustatymas;

20.6. žinios apie šilumos siurblių techninius reikalavimus, saugumą, oro filtravimą, sujungimą su šilumos šaltiniu ir sistemos išdėstymą;

20.7. informacija apie geoterminėms sistemoms ir šilumos siurbliams taikomus Europos standartus ir šiuos klausimus reglamentuojančius Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktus.

21. Asmuo, baigęs geoterminių sistemų ir šilumos siurblių montuotojų mokymo programą, turėtų įrodyti turįs šiuos gebėjimus:

21.1. bazinį šilumos siurblio fizinių ir veikimo principų suvokimą, įskaitant šias šilumos siurblio ciklo charakteristikas: ryšį tarp šilumos šalintuvo žemų temperatūrų ir šilumos šaltinio aukštų temperatūrų, sistemos veiksmingumą, naudingumo koeficiento ir sezoninio naudingumo koeficiento nustatymą;

21.2. šilumos siurblio ciklo komponentų ir jų funkcijų, įskaitant kompresorių, išsiplėtimo vožtuvą, garintuvą, kondensatorių, įrenginius ir įtaisus, tepalinę alyvą, šaltnešį, perkaitinimo, dalinio aušinimo ir aušinimo su šilumos siurbliais galimybes, suvokimą;

21.3. parinkti sudedamąsias dalis ir pritaikyti jų dydį tipiškais montavimo atvejais, įskaitant įvairių tipinių pastatų šilumos apkrovimo verčių, karšto vandens gamybos apimčių pagal energijos suvartojimą, taip pat šilumos siurblio galios šilumos poreikiui, kuris būtinas karšto vandens gamybai, ir pastato šilumos kaupimo masei ir nepertraukiamai srovės grandinei nustatyti;

21.4. nustatyti buferinės cisternos komponentą, jo tūrį ir antrosios šildymo sistemos integravimą.

22. Į saulės šviesos ir saulės šilumos energijos gamybos įrenginių montuotojų mokymo programą turi būti įtrauktos šios temos:

22.1. padėtis saulės energijos produktų rinkoje;

22.2. sąnaudų ir pelningumo palyginimas;

22.3. ekologiniai aspektai;

22.4. sudedamosios dalys;

22.5. saulės energijos sistemų charakteristikos ir matmenys;

22.6. tikslių sistemų ir sudedamųjų dalių parinkimas;

22.7. šilumos poreikio nustatymas;

22.8. priešgaisrinė apsauga;

22.9. susijusios subsidijos;

22.10. saulės šviesos ir saulės šilumos energijos įrenginių projektavimas, montavimas ir priežiūra;

22.11. informacija apie saulės šviesos ir saulės šilumos energijos gamybos įrenginiams taikomus Europos normatyvus bei sertifikavimą ir šiuos klausimus reglamentuojančius Lietuvos Respublikos ir Europos Sąjungos teisės aktus.

23. Asmuo, baigęs saulės šviesos ir saulės šilumos gamybos įrenginių montuotojų mokymo programą, turėtų įrodyti turįs šiuos gebėjimus:

23.1. sugebėti dirbti saugiai, naudoti būtinus įrankius ir įrangą, laikytis darbo saugos reikalavimų bei standartų ir nustatyti santechnikos, elektros ir kitus pavojus, susijusius su saulės šviesos ir saulės šilumos energijos gamybos įrenginiais;

23.2. sugebėti nustatyti sistemas ir jų sudedamąsias dalis, būdingas aktyvioms ir pasyvioms sistemoms, įskaitant mechaninę konstrukciją, ir nustatyti sudedamųjų dalių vietą bei sistemos išdėstymą ir konfigūraciją;

23.3. sugebėti nustatyti būtiną montavimo vietą, saulės šviesos ir saulės šilumos energiją naudojančio vandens šildytuvo krypties nustatymą ir posvyrį, atsižvelgiant į šešėlio nustatymą, saulės energijos prieigą, struktūrinį vientisumą, įrenginio tinkamumą pastatui ar klimatui, įvairių montavimo metodų, tinkamų dangos tipams, nustatymą ir montavimui būtinos įrangos sistemos balansą;

23.4. saulės šviesos energijos sistemoms – sugebėjimą pritaikyti elektros projektą, įskaitant projekto srovių nustatymą, atitinkamų rūšių laidininkų pasirinkimą ir kiekvienos elektros grandinės parametrų, visos susijusios įrangos ir posistemių tinkamo dydžio, parametrų bei vietų nustatymą ir atitinkamo sujungimo taško parinkimą.

 

_________________