LIETUVOS RESPUBLIKOS

HIPOTEKOS REGISTRO STEIGIMO ĮSTATYMO 1, 5, 6 STRAIPSNIŲ PAPILDYMO IR PAKEITIMO

Į S T A T Y M A S

 

2002 m. vasario 28 d. Nr. IX-745

Vilnius

 

(Žin., 1996, Nr. 100-2266; 1997, Nr. 63-1469,

Nr. 117-3007; 1998, Nr. 31-820)

 

1 straipsnis. 1 straipsnio papildymas 6 dalimi

1 straipsnį papildyti 6 dalimi:

6. Už hipotekos (įkeitimo) įregistravimą ir hipotekos registro duomenų naudojimą imama raštinės rinkliava, kurios dydį ir mokėjimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Raštinės rinkliavos lėšos naudojamos hipotekos registrui administruoti.“

 

2 straipsnis. 5 straipsnio 3 dalies 1 punkto, 4, 5 ir 6 dalių pakeitimas

1. 5 straipsnio 3 dalies 1 punkte vietoj žodžių „Hipotekos įstatymo 39 straipsnyje“ įrašyti žodžius „Civilinio proceso kodekso“, po žodžių „praneša turto registrams“ įrašyti žodžius „(jei turtas registruojamas turto registre)“, po žodžių „per 1 mėnesį“ įrašyti žodžius „nuo teisėjo nutarties priėmimo dienos“ ir šį punktą išdėstyti taip:

1) hipotekos teisėjas Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka priima nutartį areštuoti įkeistą turtą ir apie tai praneša turto registrams (jei turtas registruojamas turto registre) bei visiems suinteresuotiems asmenims (skolininkui, įkeisto turto savininkui, visiems į Hipotekos registrą įrašytiems kreditoriams), kurie turi teisę per 1 mėnesį nuo teisėjo nutarties priėmimo dienos raštu pareikšti prieštaravimus dėl kreditoriaus reikalavimų tenkinimo ne ginčo tvarka ir pateikti juos hipotekos skyriui. Per šį terminą hipotekos teisėjas jokių procesinių veiksmų neatlieka;“.

2. 5 straipsnio 4 dalyje vietoj žodžių „Hipotekos įstatymą“ įrašyti žodžius „Civilinį kodeksą ar yra įkeistas pagal Hipotekos įstatymą ar Kilnojamojo turto įkeitimo įstatymą“ ir šią dalį išdėstyti taip:

4. Jeigu iki 1998 m. balandžio 1 d. įkeistas turtas pakartotinai įkeičiamas pagal Civilinį kodeksą ar yra įkeistas pagal Hipotekos įstatymą ar Kilnojamojo turto įkeitimo įstatymą ir, pradėjus išieškojimą ne ginčo tvarka pagal hipotekos kreditoriaus pareiškimą, kyla ginčas, išieškojimas ne ginčo tvarka sustabdomas ir pasiūloma į Hipotekos registrą įrašytiems kreditoriams spręsti ginčą ieškininės teisenos tvarka.“

3. 5 straipsnio 5 dalyje vietoj žodžių „pagal Civilinio proceso kodekso 426(1) straipsnį“ įrašyti žodžius „iš įkeisto turto pirmiau negu kitų kreditorių“ ir šią dalį išdėstyti taip:

5. Kreditorių reikalavimai, atsiradę iš turto įkeitimo sutarčių, sudarytų iki 1998 m. balandžio 1 d., jeigu duomenys apie šias sutartis įrašyti Hipotekos registre, tenkinami iš įkeisto turto pirmiau negu kitų kreditorių. Jeigu iki 1998 m. balandžio
1 d. tas pats turtas buvo įkeistas keliems kreditoriams, kreditorių reikalavimų tenkinimo eilė nustatoma pagal įkeitimo sutarties sudarymo datą.“

4. 5 straipsnio 6 dalyje vietoj žodžių „pagal Civilinio proceso kodekso 426(1) straipsnį“ įrašyti žodžius „iš įkeisto turto pirmiau negu kitų kreditorių“ ir šią dalį išdėstyti taip:

6. Kreditoriai, šio įstatymo nustatyta tvarka ir terminais neperdavę duomenų apie įkeitimo sutartis, sudarytas iki 1998 m. balandžio 1 d., praranda teisę į reikalavimų, atsiradusių iš šių sutarčių, patenkinimą iš įkeisto turto pirmiau negu kitų kreditorių.“

 

3 straipsnis. 6 straipsnio 3 dalies pakeitimas ir 4 bei 5 dalių pripažinimas netekusiomis galios

1. 6 straipsnio 3 dalyje vietoj žodžio „teismine“ įrašyti žodį „teismo“, išbraukti paskutinį sakinį ir šią dalį išdėstyti taip:

3. Fizinių ir juridinių asmenų patirtą žalą dėl klaidų hipotekos registre, atsiradusių tvarkant centrinį hipotekos registrą, atlygina valstybė įstatymų nustatyta tvarka. Žala išieškoma teismo tvarka.“

2. 6 straipsnio 4 ir 5 dalis pripažinti netekusiomis galios.      

 

4 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis Įstatymas, išskyrus 3 straipsnį, įsigalioja nuo 2003 m. sausio 1 d. 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS                                                                  VALDAS ADAMKUS