RADIACINĖS SAUGOS CENTRO DIREKTORIUS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PARAIŠKOS IŠDUOTI VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS LICENCIJĄ PILDYMO IR DOKUMENTŲ LICENCIJAI GAUTI BEI LICENCIJOS PRIEDUI PAPILDYTI TEIKIMO TVARKOS APRAŠO

 

2004 m. birželio 17 d. Nr. 26

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m vasario 23 d. nutarimu Nr. 205 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gegužės 25 d. nutarimo Nr. 653 „Dėl Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2004, Nr. 30-991) ir Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 2 knygos II dalies V skyriaus 2.79 straipsniu:

1. Tvirtinu pridedamą Paraiškos išduoti veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licenciją pildymo ir dokumentų licencijai gauti bei licencijos priedui papildyti rengimo tvarkos aprašą.

2. Laikau netekusiu galios Radiacinės saugos centro direktoriaus 2001 m. sausio 12 d. įsakymą Nr. 7 „Dėl prašymo išduoti licenciją veiklai su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais pildymo ir dokumentų rengimo tvarkos“ (Žin., 2001, Nr. 10-303).

 

 

DIREKTORIUS                                                                                       ALBINAS MASTAUSKAS

______________


PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus

2004 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. 26

 

PARAIŠKOS IŠDUOTI VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS LICENCIJĄ PILDYMO IR DOKUMENTŲ LICENCIJAI GAUTI RENGIMO BEI LICENCIJOS PRIEDUI PAPILDYTI TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. PARAIŠKOS IŠDUOTI VEIKLOS SU JONIZUOJANČIOSIOS SPINDULIUOTĖS ŠALTINIAIS LICENCIJĄ PILDYMAS

 

1. Juridinis asmuo (toliau – Pareiškėjas), ketinantis verstis veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais (toliau – šaltiniais), Radiacinės saugos centrui pateikia paraišką išduoti veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licenciją (Žin., 2004, Nr. 14-444) ir kitus licencijai gauti būtinus Veiklos su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais licencijavimo taisyklėse (Žin., 2004, Nr. 30-991) nurodytus dokumentus.

2. Turi būti užpildytos visos paraiškos skiltys ir nurodyta prašomos licencijos rūšis (rūšys) bei nurodyti kartu su paraiška pateikiami dokumentai.

 

II. DOKUMENTŲ VEIKLOS SU ŠALTINIAIS LICENCIJAI GAUTI RENGIMAS

 

3. Rengiant dokumentus veiklos su šaltiniais licencijai gauti, nurodomos tik tos priemonės bei įsipareigojimai, kurie būtini konkrečiai licencijuojamai veiklai ir gali būti realiai įgyvendinami.

4. Motyvuotas būsimosios veiklos su šaltiniais paaiškinimas

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 11-239) 3 straipsnio 1 dalies nuostata, būtina pateikti motyvuotą būsimosios veiklos su šaltiniais paaiškinimą, t. y. nurodyti, kodėl veiklai reikalingi šaltiniai, kodėl negalima taikyti alternatyvių šaltiniams veiklos metodų, ir kt. Kai planuojama verstis skirtingų rūšių veikla arba naudoti skirtingos paskirties šaltinius, pateikiamas atskiras motyvuotas kiekvienos iš jų paaiškinimas.

5. Darbuotojų radiacinės saugos programa

Darbuotojų radiacinės saugos programa rengiama vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 73:2001 (toliau –HN73:2001) VIII skyriaus reikalavimais, kurie, atsižvelgiant į naudojamų šaltinių rūšį, konkrečiai reglamentuoti atitinkamais teisės aktais. Pvz.: Lietuvos higienos norma HN31:2002 „Radiacinės saugos reikalavimai medicininėje rentgeno diagnostikoje“ (toliau – HN31:2002), Lietuvos higienos norma HN77:2002 „Radiacinė sauga ir kokybės laidavimas branduolinėje medicinoje“ (toliau – HN77:2002) ir kitais, nustatančiais radiacinės saugos reikalavimus atitinkamose veiklos su šaltiniais srityse.

5.1. Radiacinės saugos organizavimo ir valdymo struktūros aprašymas, įsakymo dėl asmens, atsakingo už radiacinę saugą įmonėje, paskyrimo, šio asmens kvalifikacinio radiacinės saugos pažymėjimo ir jo pareigybės aprašymo kopijos

Nurodyti, kaip organizuota ir kaip valdoma radiacinė sauga objekte (padaliniuose, filialuose), pateikiant:

5.1.1. įsakymo dėl asmens, atsakingo už radiacinę saugą, arba įsteigtos radiacinės saugos tarnybos, kuriai pavedama organizuoti bei užtikrinti radiacinės saugos reikalavimų vykdymo objekte (padaliniuose) kontrolę, kopiją,

5.1.2. asmens, atsakingo už radiacinę saugą, pareigybės aprašymo ar radiacinės saugos tarnybos nuostatų kopijas, nurodant atskaitomybę bei atsakomybę ir veiklos apimtis,

5.1.3. kopijas dokumentų, patvirtinančių asmens, atsakingo už radiacinę saugą, arba radiacinės saugos tarnybos specialistų pasirengimą radiacinės saugos klausimais Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 171 (Žin., 1999, Nr. 36-1098; 2001, Nr. 101-3613) nustatyta tvarka.

5.2. Sąrašas darbuotojų (suskirstytų į A ir B kategorijas), kurie dirbs su šaltiniais, jų kvalifikacinį pasirengimą profesiniais ir radiacinės saugos klausimais patvirtinančių dokumentų kopijos

Vadovaujantis HN73:2001 reikalavimais, pateikiamas įsakymu patvirtintas, į A ir B kategorijas suskirstytų darbuotojų, kurie dirbs su šaltiniais, sąrašas, nurodant jų pareigas ir pridedant mokslo įstaigos baigimo diplomo, kvalifikacijos kėlimo kursų, suteikiančių teisę dirbti užimamose pareigose, bei radiacinės saugos mokymo kursų pažymėjimų kopijas.

5.3. A kategorijos darbuotojų sveikatos tikrinimo organizavimo tvarka ir jų sveikatos tikrinimo dokumentų kopijos

Pareiškėjas, vadovaudamasis HN73:2001 reikalavimais, turi aprašyti A kategorijos darbuotojų sveikatos tikrinimo tvarką. Taip pat turi būti pateiktos pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymu Nr. 301 (Žin., 2000, Nr. 47-1365) nustatytus reikalavimus atlikto A kategorijos darbuotojų medicininio patikrinimo dokumentų kopijos, privalomojo sveikatos tikrinimo medicininės pažymos (F 047/a) arba asmens medicininės knygelės (F 048/a) kopijos, kurių pasinė dalis turi būti užpildyta laikantis minėto įsakymo 13 priedo reikalavimų. Gali būti pateikiamas vadovo patvirtintas darbuotojų, pasitikrinusių sveikatą, sąrašas, nurodant asmens sveikatos priežiūros įstaigą, atlikusią profilaktinį sveikatos patikrinimą, patikrinimo datą bei darbuotojo tinkamumą dirbti su šaltiniais.

5.4. Darbuotojų apšvitos ir darbo vietų monitoringų atlikimo tvarka

Vadovaujantis HN73:2001 reikalavimais, Radiacinės saugos centro direktoriaus 1999 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 44 „Dėl darbuotojų apšvitos ir darbo vietų monitoringo tvarkos atlikimo“ (toliau-Įsakymas) (Žin., 2000, Nr. 38-1086), turi būti parengtos darbuotojų apšvitos ir darbo vietų monitoringo programos ir pateiktos jų kopijos.

5.4.1. Pateikiamoje darbo vietų monitoringo programoje turi būti nurodyta:

5.4.1.1. šaltiniai ir jų aktyvumai arba aukšta įtampa (jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių),

5.4.1.2. jonizuojančiosios spinduliuotės rūšys,

5.4.1.3. spinduliuotės energijos,

5.4.1.4. matavimų vietos,

5.4.1.5. matavimų dažniai,

5.4.1.6. matuojami dydžiai bei matavimo vienetai,

5.4.1.7. matavimo prietaisai, atitinkantys jonizuojančiosios spinduliuotės rūšį, energiją ir radionuklidų aktyvumą,

5.4.1.8. matavimus atliekantis asmuo arba nurodyta, su kuo sudaryta sutartis dėl darbo vietų monitoringo (pateikiama sutarties kopija),

5.4.1.9. matavimų metodai,

5.4.1.10. ištyrimo lygiai ir priemonės, kurias būtina taikyti juos viršijus,

5.4.1.11. matavimų rezultatų vertinimas ir prognozavimas.

5.4.2. Pateikiamoje darbuotojų apšvitos monitoringo programoje turi būti nurodyta:

5.4.2.1. darbuotojų, kurie individualiai stebimi, sąrašas,

5.4.2.2. darbuotojų apšvitos monitoringo rūšis (išorinės, vidinės apšvitos),

5.4.2.3. tinkamų individualiųjų dozimetrų pasirinkimas (atsižvelgiant į spinduliuotės rūšį ir registruojamą energiją ir kt.),

5.4.2.4. ištyrimo lygiai ir priemonės, kurias būtina taikyti juos viršijus,

5.4.2.5. su kuo sudaryta sutartis dėl individualios dozimetrinės kontrolės (pateikiamos sutarčių kopijos).

5.5. Kiekvienos specialybės darbuotojo radiacinės saugos instrukcijos

Radiacinės saugos instrukcijose turi būti nurodyta darbuotojo atsakomybė ir veiksmai, kuriais siekiama užtikrinti savo ir aplinkinių radiacinę saugą veiklos su šaltiniais metu, o medicinos praktikoje – ir paciento bei, jeigu reikia, padedančių asmenų saugą. Kiekvienos specialybės darbuotojo, kurio veikla susijusi su šaltiniais, radiacinės saugos instrukcijos turi būti parengtos pagal Lietuvos higienos normų, reglamentuojančių radiacinę saugą atitinkamose veiklos su šaltiniais srityse, reikalavimus. Instrukcijos turi būti patvirtintos pareiškėjo parašu ir pasirašytos su jomis supažindintų darbuotojų.

5.6. Darbuotojų mokymo ir instruktavimo radiacinės saugos klausimais tvarka

Vadovaujantis HN73:2001 ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 171 (Žin., 1999, Nr. 36-1098; 2001, Nr. 101-3613) bei Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. birželio 10 d. įsakymu Nr. 76/261 „Dėl Instruktavimo, mokymo ir atestavimo darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais nuostatų patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 69-2849) nustatyta tvarka pateikiama parengtos darbuotojų mokymo ir instruktavimo radiacinės saugos klausimais tvarkos kopija.

5.7. Veiklos kokybės laidavimo programa ir jos įgyvendinimo priemonės

Veiklos su konkrečios paskirties šaltiniais kokybės laidavimo programa rengiama pagal Lietuvos higienos normų, reglamentuojančių radiacinę saugą atitinkamose veiklos su šaltiniais srityse, reikalavimus. Joje turi būti:

5.7.1. nurodytas asmuo (asmenys), atsakingas už kokybės laidavimo programos rengimą, įgyvendinimą ir jos vykdymo organizavimą bei rezultatų analizę, pateikiant jo išsilavinimą patvirtinančių dokumentų kopijas,

5.7.2. pagrįsta, kad su šaltiniais (įranga) dirbs atitinkamai pasirengę asmenys ir veiklos metu bus atliekamos tik tos procedūros (darbai), kurios yra numatytos,

5.7.3. atliekamų procedūrų registravimo ir apskaitos tvarka,

5.7.4. metodikų (procedūrų) aprašymas, darbuotojų supažindinimo su jomis tvarka,

5.7.5. šaltinių (įrenginių), kurių kokybė bus kontroliuojama, sąrašas,

5.7.6. kokybės kontrolės procedūros, kurias privaloma atlikti, bei jų periodiškumas (pvz.: pateiktos įrangos komplekto patikrinimas, techninių šaltinių (įrenginių) dokumentų ir juose užfiksuotų parametrų vertinimas, priėmimo bandymai, atlikti instaliavus šaltinius/įrenginius su šaltiniais (vertinami parametrai, nurodyti gamintojo instrukcijoje), šaltinių/įrenginių kasdieninės būklės bei periodinės darbo kokybės kontrolės bandymai, ir kt.),

5.7.7. šaltinių (įrenginių) kalibravimo tvarka,

5.7.8. šaltinių (įrenginių) kokybės kontrolės rodikliai, nurodantys, kada reikia atlikti svarbias šaltinių (įrenginių) derinimo ar remonto operacijas,

5.7.9. elektrinės ir mechaninės saugos bandymai bei jų atlikimo tvarka, dažnumas (nurodo gamintojas šaltinių (įrenginių) eksploatacijos instrukcijose, pvz., rentgeno diagnostikos aparatų),

5.7.10. kokybės kontrolės metodai,

5.7.11. turima kokybės kontrolės įranga bei jos kalibravimo tvarka,

5.7.12. kokybės kontrolės rezultatų registravimo ir analizės tvarka,

5.7.13. šaltinių (įrenginių) techninės priežiūros rezultatų registravimo tvarka; nurodyti – kas atliks šaltinių (įrenginių) techninę priežiūrą, jeigu šią paslaugą atliks kitos licencijuotos įmonės, pateikti sutarčių su jomis kopijas,

5.7.14. nurodyta būtinų bandymų, kurie bus atliekami po šaltinio (įrenginio) remonto, tvarka,

5.7.15. medicininės apšvitos atveju – paciento tapatybės nustatymo tvarka.

Rengiant kokybės laidavimo programą, medicinos rentgeno diagnostikoje rekomenduojama vadovautis T. Aalbers, G. Morkūno, J. Žiliuko parengtomis Kokybės sistemų kūrimo ir diegimo rentgeno diagnostikos skyriuose, metodinėmis rekomendacijomis, Vilnius, 2004.

5.8. Kontroliuojamosios ir stebimosios zonų valdymo tvarka

Vadovaujantis HN73:2001 reikalavimais ir atsižvelgiant į naudojamus šaltinius, turi būti parengta kontroliuojamosios ir stebimosios zonų valdymo tvarka, aprašant, kaip nustatytos ir paženklintos kontroliuojamosios bei stebimosios zonų ribos, kaip šios zonos valdomos, kokie ir kur iškabinti informaciniai užrašai.

5.9. Sąrašas naudojamų individualių saugos priemonių (nurodomas pavadinimas, švino ekvivalentas, įsigijimo ir paskutinės patikros data)

Pareiškėjas turi pateikti duomenis apie naudojamas individualiąsias saugos priemones, nurodant pavadinimą, švino ekvivalentą, įsigijimo ir patikros tvarką bei paskutinės patikros datas.

5.10. Radiacinių avarijų prevencijos ir likvidavimo planas (toliau – Planas)

Vadovaujantis HN73:2001 VII skyriaus reikalavimais, kurie pritaikomi konkrečiai šaltinių panaudojimo sričiai ir konkrečiai reglamentuoti atitinkamais radiacinės saugos teisės aktais, parengiamas ir pateikiamas įsakymu patvirtintas radiacinių (toliau – radiologinių) avarijų prevencijos ir jos padarinių likvidavimo planas. Plane turi būti nurodyta:

5.10.1. plano paskirtis, tikslas,

5.10.2. asmuo, atsakingas už radiologinių avarijų prevenciją, jų padarinių likvidavimo organizavimą bei avarijų registravimą ir analizavimą, personalo mokymą likviduoti radiologines avarijos pasekmes bei jų likvidavimo treniruočių organizavimą,

5.10.3. kiekvieno padalinio (filialo), kuriame vykdoma veikla su šaltiniais, adresas, pavadinimas, veiklos su šaltiniais apibūdinimas,

5.10.4. avarijų prognozė – aprašyti galimi radiologinių avarijų scenarijai, įskaitant pačius nepalankiausius (teroristinis aktas, gaivalinė nelaimė, nesant galimybės pasitelkti pagalbą iš šalies ir kt.). Turi būti aprašyti kiekvieno tokio atvejo prevencijos veiksmai bei priemonės, kuriomis būtų galima užkirsti kelią radiologinei avarijai arba sušvelninti jos padarinius,

5.10.5. galimos radiologinės avarijos apibūdinimas (avarija objekto viduje, už objekto ribų) bei pobūdis (apšvitintas pacientas, darbuotojas, pamestas, pavogtas šaltinis ir kt.), kiek darbuotojų ir/ar gyventojų (pacientų) patirtų apšvitą ir kokios rūšies (išorinė, vidinė), kokiomis dozėmis (mSv) būtų apšvitinti,

5.10.6. telefonai, faksai, elektroninio pašto adresas, kuriais būtų palaikomas ryšys su objekto administracija, Radiacinės saugos centru, Sveikatos apsaugos ministerijos budėtoju, specialiosiomis tarnybomis (policija, priešgaisrinės apsaugos, gelbėjimo tarnybomis ir kt.), bei asmuo, atsakingas už šių institucijų bei tarnybų ir gyventojų (prireikus) informavimą radiologinės avarijos atveju,

5.10.7. darbuotojų, parengtų šalinti radiologinės avarijos padarinius, vardai, pavardės, namų adresai, telefonai,

5.10.8. konkretūs kiekvieno darbuotojo veiksmai ir atsakomybė radiologinės avarijos prevencijos ir padarinių šalinimo atveju, jų pasirengimo ir treniruočių tvarka,

5.10.9. turimų individualiųjų saugos priemonių sąrašas, nurodant jų kiekį, saugojimo vietą,

5.10.10. turimų dozimetrinės kontrolės prietaisų sąrašas, nurodant jų kiekį, saugojimo vietą,

5.10.11. darbuotojų, o prireikus – gyventojų, deaktyvavimo vietos bei priemonės (jeigu įvyktų atvirųjų ar uždarųjų šaltinių radiologinė avarija).

Rengiant radiacinių avarijų padarinių likvidavimo planą, rekomenduojama vadovautis Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro 1999 m. birželio 22 d. įsakymu Nr. 706 patvirtinta Avarijų likvidavimo plano sudėtimi ir struktūra (Žin.,1999, Nr. 56-1814).

5.11. Radioaktyviųjų atliekų tvarkymo tvarka

Pareiškėjas, vadovaudamasis Lietuvos higienos normos HN89:2001 „Radioaktyviųjų atliekų tvarkymas“ reikalavimais, atsižvelgdamas į radioaktyviųjų atliekų fizinį būvį, chemines savybes, atliekų aktyvumą, pusėjimo trukmę bei įvertinęs kitas sąlygas, aprašo, kaip ketina tvarkyti (surinkti, rūšiuoti, apdoroti, laikyti, perdirbti, transportuoti, saugoti, nukenksminti) radioaktyviąsias atliekas, susidariusias veiklos su šaltiniais metu.

Jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių (įrenginių su rentgeno vamzdžiais ar kt.) eksploatacijos baigimo tvarką reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. kovo 5 d. įsakymas Nr. 102 „Dėl jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių baigimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 23-672).

5.12. Preliminarus veiklos su šaltiniais nutraukimo planas (jeigu planuojama veikla su uždaraisiais arba atviraisiais šaltiniais ir dalelių greitintuvais, kuriuose greitinamų dalelių energija didesnė negu 2 MeV ir dalelių pluošto vidutinė galia ne mažesnė negu 100 W)

Šis dokumentas rengiamas vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. gruodžio 5 d. įsakymo Nr. V-712 „Dėl Objektų, kuriuose vykdoma veikla su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, eksploatavimo nutraukimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2004, Nr. 6-121) 6 p. 1 dalies reikalavimais. Jame turi būti:

5.12.1. išvardyti naudojami radionuklidai ir jų aktyvumai bei nurodyta, kiek jie įtakos darbo patalpų taršą,

5.12.2. preliminarus objekto eksploatavimo nutraukimo veiksmų aprašymas,

5.12.3. nurodyta, kaip bus tvarkomos radioaktyviosios atliekos.

5.13. Šaltinių vežimo ir radioaktyviųjų atliekų transportavimo (jeigu planuojama veikla su uždaraisiais arba atviraisiais šaltiniais) tvarka

Aprašoma, kaip organizuotas ir vykdomas šaltinių vežimas (pernešimas) ir radioaktyviųjų atliekų transportavimas iš atskirų (tarp atskirų) patalpų. Pateikiama šaltinių vežimo (pernešimo) ir radioaktyviųjų atliekų transportavimo schema.

5.14. Kartu su radiacinės saugos programa pateikiama:

5.14.1. radiacinės saugos patikrinimo akto kopija,

5.14.2. darbo vietų monitoringo rezultatų kopijos,

5.14.3. kokybės kontrolės rezultatų kopijos,

5.14.4. patalpų, kuriose vykdoma veikla su šaltiniais, projekto ir atliktos projekto radiacinės saugos ekspertizės išvadų kopijos.

6. Išsami informacija apie šaltinius: sertifikatų ir kitų techninių dokumentų kopijos

Pateikiama užpildyta pranešimo apie kiekvieną šaltinį (įrenginį) forma su informacija apie naudojamus šaltinius (įrenginius) teisės aktų nustatyta tvarka, nurodant šaltinio galiojimo terminą (jeigu tokią informaciją pateikia gamintojas) bei pateikiant šiuos duomenis patvirtinančių techninių dokumentų kopijas. Gali būti pateikiamos šaltinių nuotraukos ir kita vaizdinė medžiaga.

7. Šaltinių, radiacinės saugos įrangos ir kitų įtaisų bei medžiagų, galinčių lemti papildomą žmonių apšvitą, radiacinės saugos atitiktį liudijančių dokumentų kopijos

Pateikiama šaltinio, įrangos, įtaisų ir medžiagų, kurie išvardyti LR sveikatos apsaugos ministro 1999 m. kovo 31 d. įsakymo Nr. 146 6 punkte (Žin., 1999, Nr. 32-927), radiacinės saugos atitiktį liudijančio dokumento (įteisinimo naudoti Lietuvoje sertifikato) kopija. Atitikties nustatymo tvarka pateikta Radiacinės saugos centro direktoriaus 2003 m. liepos 3 d. įsakyme Nr. 22 „Dėl jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių, įrangos bei kitų įtaisų ir medžiagų, galinčių lemti papildomą žmonių apšvitą, radiacinės saugos reikalavimų atitikties nustatymo tvarkos“ (Žin., 2003, Nr. 77-3565).

Medicinos prietaisams radiacinės saugos atitiktis nustatoma Lietuvos Respublikos sveikatos ministro 2003 m. spalio 31 d. įsakyme Nr. V-635 „Dėl medicinos prietaisų techninių reglamentų įgyvendinimo priemonių“ (Žin., 2003, Nr. 105-4723) nustatyta tvarka.

8. Šaltinių fizinės saugos aprašymas

Vadovaujantis HN73:2001 reikalavimais bei Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) Elgesio kodekso, užtikrinančio jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių saugą ir saugumą nuostatomis, priklausomai nuo šaltinio pavojingumo kategorijos, turi būti nurodyta, kokiomis administracinėmis (fizinės šaltinių saugumo kultūros plėtros), organizacinėmis, techninėmis bei kitomis saugumo priemonėmis bus užkirstas kelias šaltinio vagystei, tyčiniam pakenkimui, nesankcionuotam (nelicencijuotam) jo panaudojimui, gaisrui, pasisavinimui terorizmo tikslais ir kt.

9. Jeigu numatoma aplinkos tarša viršys nereguliuojamosios veiklos kriterijus, Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka išduoto radioaktyviųjų teršalų išmetimo leidimo (toliau – Leidimo) kopija

Atvirųjų šaltinių naudotojai Leidimo kopiją pateikia tais atvejais, kai individualioji dozė, sąlygota į aplinką išmetamų radionuklidų, bus didesnė kaip 0,01 mSv, kolektyvinė – 1 žmogus Sv. Aplinkos taršos įvertinimą atlieka pareiškėjas, jeigu reikia, pasitelkęs kompetentingus ekspertus. Vertinimas atliekamas vadovaujantis HN 73:2001 A priede pateiktais kriterijais bei Radionuklidų išmetimo į aplinką iš medicinos, pramonės, žemės ūkio objektų bei atliekant mokslinius tyrimus normas ir radioaktyviųjų teršalų išmetimo leidimų išdavimo tvarkos (LAND 41-2001), patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. 59 (Žin., 2001, Nr. 13-414) reikalavimais. Jeigu Leidimo nereikia, pateikiama aplinkos taršos įvertinimo kopija.

 

II. DOKUMENTŲ LICENCIJOS PRIEDUI PAPILDYTI RENGIMAS

 

10. Prašydamas įtraukti į licencijos priedą naują šaltinį, Radiacinės saugos centrui licencijos turėtojas turi pateikti šių Taisyklių 5.2 (pasirengimo radiacinės saugos klausimais patvirtinančių dokumentų kopijos nepateikiamos, jeigu dirbs į licencijos priedą įtraukti darbuotojai), 5.12 (papildant), 5.14, 6 ir 7 punktuose nurodytus dokumentus. Jeigu radiacinės saugos patikrinimo metu buvo nustatyta trūkumų ir/ar pateikta reikalavimų, privaloma informuoti Radiacinės saugos centrą apie visų nustatytų trūkumų pašalinimą ir reikalavimų įvykdymą.

11. Dokumentai, kuriuos licencijos turėtojas privalo pateikti Radiacinės saugos centrui, kai licencijos turėtojas prašo šaltinį išbraukti iš licencijos priedo:

11.1. Atidavus laidoti šaltinius, kaip radioaktyviąsias atliekas, pildoma Radiacinės saugos centro direktoriaus 2004 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 15 „Dėl Laikinųjų radioaktyviųjų medžiagų ir radioaktyviųjų atliekų įvežimo, išvežimo, vežimo tranzitu ir vežimo šalies viduje taisyklių patvirtinimo“ (Žin. 2004, Nr. 78-2779) (3 priedas) patvirtinta forma (Duomenys apie krovinį).

11.2. Keičiant rentgeno vamzdį nauju, pateikiama Jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių eksploatacijos baigimo akto kopija (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. kovo 5 d. įsakymas Nr. 102 „Dėl jonizuojančiosios spinduliuotės generatorių eksploatacijos baigimo tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 23-672).

11.3. Nurašant patį įrenginį su/be jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinio, reikia pateikti Pripažinto nereikalingu arba netinkamu (negalimu) naudoti nematerialiojo ir ilgalaikio materialiojo turto nurašymo ir likvidavimo akto kopiją.

12. Prašydamas įtraukti į licencijos priedą naują darbuotoją, licencijos turėtojas turi pateikti šių Taisyklių 5.2 ir 5.3 punktuose nurodytus dokumentus ir pranešimą apie darbuotoją, dirbantį su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. 335 „Dėl informacijos apie jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius bei duomenų apie darbuotojus, dirbančius su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, pateikimo valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registrui tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 65-2103) (7 priedas) nustatyta tvarka.

13. Prašydamas išbraukti iš licencijos priedo darbuotoją, baigusį darbą su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, licencijos turėtojas turi pateikti pranešimą apie darbuotoją, nebedirbantį su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. 335 „Dėl informacijos apie jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinius bei duomenų apie darbuotojus, dirbančius su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, pateikimo valstybės jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir darbuotojų apšvitos registrui tvarkos“ (Žin., 1999, Nr. 65-2103) (7 priedas) nustatyta tvarka.

______________