LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL ŪKIO MINISTRO 1999 M. BIRŽELIO 30 D. ĮSAKYMO NR. 236 „DĖL PASKELBTŲJŲ (NOTIFIKUOTŲ) ATITIKTIES ĮVERTINIMO ĮSTAIGŲ PASKYRIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2002 m. lapkričio 15 d. Nr. 408

Vilnius

 

 

Pakeičiu Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos ūkio ministro 1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236 „Dėl Paskelbtųjų (notifikuotų) atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1999, Nr. 62-2058), ir išdėstau jas nauja redakcija (pridedama).

 

 

 

ŪKIO MINISTRAS                                                                                                  PETRAS ČĖSNA


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ūkio ministro

1999 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. 236

(Lietuvos Respublikos ūkio ministro

2002 m. lapkričio 15 d. įsakymo Nr. 408

redakcija)

 

 

PASKIRTŲJŲ ATITIKTIES ĮVERTINIMO ĮSTAIGŲ PASKYRIMO TAISYKLĖS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Paskirtųjų atitikties įvertinimo įstaigų paskyrimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato bendruosius paskirtųjų įstaigų kompetencijos reikalavimus, jų paskyrimo ir atšaukimo tvarką, reglamentuoja paskirtųjų įstaigų veiklą ir jų atsakomybę.

2. Paskirtoji įstaiga atlieka produktų saugos svarbiausiųjų reikalavimų, nustatytų reglamentuose, atitikties įvertinimo procedūras ir išduoda produktų atitiktį patvirtinančius dokumentus.

3. Paskirtoji įstaiga kaip trečioji šalis yra nepriklausoma nuo savo klientų bei kitų suinteresuotų šalių. Ji gali būti privati ar valstybinė ir turi įrodyti paskiriančiai įgaliotai institucijai, kad atitinka kompetencijos reikalavimus, nustatytus atitinkamuose reglamentuose.

4. Šiose taisyklėse vartojami terminai ir apibrėžimai:

Atitikties protokolas – Europos sutarties, steigiančios asociaciją tarp Europos Bendrijų bei jų šalių narių, iš vienos pusės, ir Lietuvos Respublikos, iš kitos pusės, protokolas dėl pramonės gaminių atitikties įvertinimo ir pripažinimo.

Atitikties susitarimas – Lietuvos Respublikos ir Islandijos Respublikos, Lichtenšteino Kunigaikštystės ir Norvegijos Karalystės susitarimas dėl pramonės gaminių atitikties įvertinimo ir pripažinimo.

Įgaliota institucija – institucija, kuriai remiantis įstatymu ar Lietuvos Respublikos Vyriausybės pavedimu priklauso valdymo funkcijos, susijusios su teisiniu reglamentavimu perimant naujojo požiūrio direktyvų reikalavimus į nacionalinę teisę ir su paskirtųjų įstaigų paskyrimu.

Paskelbtoji (notifikuota) įstaiga – paskirtoji įstaiga, apie kurios paskyrimą pranešama (notifikuojama) Europos Komisijai, Islandijos Respublikai, Lichtenšteino Kunigaikštystei ir Norvegijos Karalystei. Iki Lietuvos narystės ES paskelbimo (notifikavimo) procedūra taikoma tik tose srityse, kurias apima Atitikties protokolas ir Atitikties susitarimas.

Paskirtoji įstaiga – bandymų laboratorija, sertifikavimo ar kontrolės įstaiga, kurią Lietuvos Respublikos įgaliota institucija paskiria atlikti atitikties įvertinimą.

Reglamentas – Vyriausybės įgaliotų institucijų patvirtintas dokumentas (pavyzdžiui, techninis reglamentas, medicinos norma, statybos norma), kuriame nustatytos privalomos teisės normos, perkeliančios naujojo požiūrio direktyvų reikalavimus.

Kiti terminai ir apibrėžimai atitinka SD P ISO/IEC GUIDE 2, Lietuvos Respublikos atitikties įvertinimo įstatyme (Žin., 1998, Nr. 92-2542) vartojamus terminus ir apibrėžimus.

Akreditavimas – procedūra, kuria Nacionalinis akreditacijos biuras pripažįsta, kad juridinis asmuo gali atlikti atitikties įvertinimą.

Atitiktis – gaminio, proceso ar paslaugos atitiktis nustatytiems reikalavimams.

Atitikties įvertinimas – veikla, kuria tiesiogiai ar netiesiogiai nustatoma, kiek gaminys, procesas ar paslauga atitinka nustatytus reikalavimus.

Trečioji šalis – asmuo ar įstaiga, pripažįstama nepriklausoma nuo šalių, dalyvaujančių nagrinėjant tam tikrą klausimą.

 

II. PASKIRTŲJŲ ĮSTAIGŲ KOMPETENCIJA

 

5. Paskirtoji įstaiga privalo atitikti kompetencijos reikalavimus, nustatytus reglamentuose, LST EN 45000 serijos ir juos pakeičiančiuose standartuose, ir turi įrodyti savo technines galimybes atlikti reglamentuose nustatytas atitikties įvertinimo procedūras.

6. Minimalūs reglamentuose nustatyti reikalavimai paskirtosioms įstaigoms:

6.1. turėti personalą ir tinkamus įrenginius;

6.2. visais atžvilgiais būti nepriklausoma ir bešališka produktų, kuriems atliekamos atitikties įvertinimo procedūros, atžvilgiu (paskirtoji įstaiga negali būti šių produktų projektuotoja, gamintoja, gamintojo įgaliota atstove, tiekėja, surinkėja, montuotoja, naudotoja ir t. t.);

6.3. personalo techninė kompetencija turi atitikti atliekamas produktų atitikties įvertinimo procedūras;

6.4. užtikrinti profesinių paslapčių apsaugą;

6.5. turėti civilinės atsakomybės draudimo sutartį;

6.6. būti laisva nuo poveikio bet kokių komercinių, finansinių bei kitų veiksnių, kurie gali daryti įtaką priimamiems sprendimams.

7. Atitikties įvertinimo įstaigos atitiktis reglamentuose nustatytiems reikalavimams ir galimybė atlikti juose nustatytas atitikties įvertinimo procedūras įrodoma įvertinant siūlomas paskirti atitikties įvertinimo įstaigas Nacionalinio akreditacijos biuro nustatyta tvarka, o atitiktis LST EN 45000 serijos ir juos pakeičiantiems standartams įrodoma jas akredituojant.

 

III. PASKIRTŲJŲ ĮSTAIGŲ PASKYRIMO TVARKA

 

8. Įgaliota institucija paskirtąsias įstaigas paskiria vadovaudamasi Atitikties protokolo nuostatomis, reglamentų reikalavimais, Techninio derinimo direktyvoms skirtų atitikties įvertinimo procedūrų įvairių etapų modulių ir atitikties ženklo „CE“ žymėjimo ir vartojimo taisyklėmis, patvirtintomis Nacionalinio akreditacijos biuro 1998 m. kovo 4 d. įsakymu Nr. 11 (Žin., 1998, Nr. 25-670), akreditacijos dokumentu AD 5.12 „Atitikties įvertinimo įstaigų, siūlomų paskelbti (notifikuoti), įvertinimas. Bendrieji reikalavimai“ ir šiomis taisyklėmis.

9. Paskirtosios įstaigos paskiriamos atlikti reglamentuose nustatytas atitikties įvertinimo procedūras ir prisiima atsakomybę už atitikties įvertinimą pagal vieną ar keletą modulių. Įstaiga negali būti paskirta atlikti tik modulio dalies atitikties įvertinimo procedūras.

10. Tuo atveju, kai paskirtoji įstaiga negali atlikti visų į šią sritį patenkančių produktų atitikties įvertinimo procedūrų, ji gali būti paskiriama tam tikrai reglamento taikymo srities daliai, išvardijant atskirus produktus.

11. Atitikties įvertinimo įstaiga, pageidaujanti būti paskirtąja, kreipiasi į įgaliotą instituciją ir pateikia visus dokumentus, nurodytus akreditacijos dokumente AD 5.12.

12. Įgaliota institucija per 10 dienų išnagrinėja prašymą ir priima sprendimą dėl siūlymo Nacionaliniam akreditacijos biurui įvertinti šią įstaigą ir apie tai ją informuoja. Biuras įstaigą įvertina akreditacijos dokumente AD 5.12 nustatyta tvarka.

13. Įgaliota institucija, gavusi Nacionalinio akreditacijos biuro išvadas dėl bandymų laboratorijos, sertifikacijos ar kontrolės įstaigos kompetencijos atlikti atitikties įvertinimo procedūras pagal atitinkamą reglamentą, priima sprendimą dėl jos paskyrimo. Sprendimas įteisinamas įgaliotos institucijos vadovo įsakymu, kuris skelbiamas „Valstybės žiniose“.

14. Tuo atveju, jeigu priimamas neigiamas sprendimas dėl siūlymo įvertinti atitikties įvertinimo įstaigą arba paskirti ją, įgaliota institucija raštiškai informuoja pareiškėją, aiškiai nurodydama tokio sprendimo motyvus.

15. Apie paskirtųjų įstaigų paskyrimą Europos Komisija informuojama Atitikties protokole nustatyta tvarka, o Islandijos Respublika, Lichtenšteino Kunigaikštystė ir Norvegijos Karalystė – Atitikties susitarime nustatyta tvarka. Lietuvai tapus ES nare – taikoma Bendrijoje galiojanti tvarka.

 

IV. PASKIRTŲJŲ ĮSTAIGŲ VEIKLA

 

16. Paskirtosios įstaigos teikia ūkio subjektams – gamintojams, importuotojams, naudotojams ir rinkos priežiūros institucijoms – produktų atitikties įvertinimo paslaugas. Rinkos priežiūros institucijoms paskirtoji įstaiga teikia paslaugas dėl tokių produktų, kurių atitikties įvertinimo pagal atitinkamus reglamentus ji neatliko.

17. Paskirtosios įstaigos savo veikloje vadovaujasi reglamentais, Techninio derinimo direktyvoms skirtų atitikties įvertinimo procedūrų įvairių etapų modulių ir atitikties ženklo „CE“ žymėjimo ir vartojimo taisyklėmis, LST EN 45000 serijos standartais, juos pakeičiančiais standartais bei šiomis taisyklėmis.

18. Paskirtosios įstaigos privalo atlikti šias jų įsipareigojimus ir atsakomybę apimančias procedūras:

18.1. teikiamų atitikties įvertinimo paslaugų ir jų kokybės valdymo;

18.2. atitikties sertifikatų išdavimo bei atsisakymo juos išduoti;

18.3. atitikties sertifikatų atšaukimo (panaikinimo);

18.4. kreipimosi į gamintojus dėl koreguojančių priemonių vykdymo;

18.5. giminingų paskirtųjų įstaigų ir rinkos priežiūros įstaigų informavimo apie išduotus, neišduotus bei atšauktus (panaikintus) atitikties sertifikatus;

18.6. jas paskyrusių įgaliotų institucijų informavimo apie vykdomą veiklą.

19. Paskirtosios įstaigos gali verstis ir kita veikla, tačiau jos turi aiškiai atskirti paskirtosios įstaigos veiklą nuo visų kitų veiklų, kurias jos vykdo.

20. Paskirtosios įstaigos kartu su įgaliotomis institucijomis privalo parengti reglamentuose nustatytų atitikties įvertinimo procedūrų tinkamo atlikimo tvarką ir priimti bendruosius praktinius sprendimus dėl nacionalinių kokybės pažymėjimų, atestatų, sertifikatų pakeitimo į ES atitikties sertifikatus, kai tai įmanoma, neįpareigodamos gamintojų ir importuotojų atlikti papildomas procedūras.

21. Paskirtosios įstaigos gali teikti atitikties įvertinimo paslaugas bet kuriems ūkio subjektams nepriklausomai nuo jų registracijos šalies (buveinės). Jos gali vykdyti šią veiklą kitose šalyse pasitelkdamos savo pagrindinių įstaigų ar jų užsienio filialų technines priemones ir personalą. Tačiau atitikties sertifikatai visuomet yra išduodami pagrindinės paskirtosios įstaigos vardu. Filialai, įsteigti kitose valstybėse narėse, gali išduoti atitikties sertifikatus tik tada, kai yra paskirti tų valstybių narių įgaliotų institucijų.

22. Kai reglamente nustatyti svarbiausieji saugos reikalavimai ar kitos nuostatos yra nepakankamai aiškios, paskirtoji įstaiga kartu su ją paskyrusia įgaliota institucija turi parengti reglamento išaiškinimus.

23. Paskirtosios įstaigos gali sudarinėti subrangos sutartis atlikti techninėse specifikacijose tiksliai apibrėžtas technines užduotis, pavyzdžiui, bandymus, tyrimus, palyginamuosius bandymus, kokybės sistemų auditą ir t. t., tačiau bet kuriuo atveju jos yra atsakingos už visus veiklos, kuriai yra paskirtos, veiksmus ir privalo turėti tiesioginius sutartinius ryšius su subrangovais. Subrangovo organizacijos kompetencija turi atitikti atitinkamo LST EN 45000 serijos standarto arba juos pakeičiančių standartų reikalavimus.

24. Paskirtosios įstaigos turi informuoti įgaliotas institucijas apie savo ketinimus atlikti tam tikrus su atitikties įvertinimu susijusius darbus pagal subrangos sutartis. Paskirtosios įstaigos turi registruoti visus subrangos darbus, saugoti informaciją apie subrangovus.

 

V. PASKIRTŲJŲ ĮSTAIGŲ ATŠAUKIMO TVARKA

 

25. Įgaliotos institucijos nuolat stebi, ar paskirtosios įstaigos atitinka nustatytus reikalavimus ir sugeba atlikti darbą, kuriam jos yra paskirtos.

26. Šio stebėjimo priemones ir metodus pasirenka įgaliota institucija. Įgaliota institucija gali sudaryti sutartį su kita organizacija ar institucija ir įgalioti ją stebėti paskirtąją įstaigą.

27. Kai įgaliota institucija nustato, kad paskirtoji įstaiga neatitinka nustatytų reikalavimų, ji privalo nedelsdama atšaukti įstaigos paskyrimą pagal procedūrą, naudotą pranešant apie įstaigos paskyrimą, ir nurodyti, kuri paskirtoji įstaiga perima atšaukiamos paskirtosios įstaigos bylas.

28. Atšaukdama paskirtosios įstaigos paskyrimą, įgaliota institucija nustato datą, iki kurios išduoti atitikties sertifikatai pripažįstami galiojančiais.

29. Atšaukiama paskirtoji įstaiga gali įgaliotos institucijos sprendimą apskųsti įstatymų nustatyta tvarka.

30. Apie paskirtųjų įstaigų paskyrimo atšaukimą Europos Komisija informuojama Atitikties protokole nustatyta tvarka, o Islandijos Respublika, Lichtenšteino Kunigaikštystė ir Norvegijos Karalystė – Atitikties susitarime nustatyta tvarka. Lietuvai tapus ES nare, taikoma Bendrijoje galiojanti tvarka.

 

VI. PASKIRTŲJŲ ĮSTAIGŲ ATSAKOMYBĖ

 

31. Paskirtosios įstaigos yra atsakingos už tinkamą atitikties įvertinimo procedūrų atlikimą ir turi užtikrinti savo kompetenciją šioje veikloje.

32. Paskirtosios įstaigos paskyrimas reiškia, kad ji yra pasirengusi dalyvauti Europos Bendrijų Komisijos atliekamame paskirtųjų (notifikuotų) įstaigų veiklos koordinavimo darbe, t. y. dalyvauti palyginamuosiuose bandymuose bei standartizavimo veikloje.

33. Paskirtosios įstaigos už savo veiklą atsakingos tik jas paskyrusioms įgaliotoms institucijoms ir joms reguliariai teikia informaciją apie atitikties įvertinimo problemas, turimus išteklius, subrangos veiklą, interesų konfliktus.

34. Paskirtosios įstaigos turi informuoti kitas giminingas paskirtąsias įstaigas, rinkos priežiūros įstaigas apie išduotus, atšauktus (panaikintus) atitikties sertifikatus, taip pat apie savo sprendimus atsisakyti išduoti atitikties sertifikatus.

______________