VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS

SAUGOS INSPEKCIJOS (VATESI) VIRŠININKO

ĮSAKYMAS

 

DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS TAISYKLIŲ BST-2.1.1-2010 „atominių elektrinių ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO SISTEMŲ PROJEKTAVIMAS, ĮRENGIMAS IR EKSPLOATAVIMAS“

 

2010 m. lapkričio 26 d. Nr. 22.3-91

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 119-2771; 1999, Nr. 65-2088; 2003, Nr. 73-3356) 14 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 1 d. nutarimu Nr. 1014 (Žin., 2002, Nr. 69-2814), 7.2 punktu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2010 m. spalio 6 d. nutarimo Nr. 1408 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. rugsėjo 30 d. nutarimo Nr. 1244 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės teisėkūros taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2010, Nr. 120-6112) 2.1 punktu:

1. Tvirtinu Branduolinės saugos taisykles BST-2.1.1-2010 „Atominių elektrinių elektros energijos tiekimo sistemų projektavimas, įrengimas ir eksploatavimas“ (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2011 m. gegužės 1 d.

 

 

Viršininko pavaduotojas,

laikinai vykdantis viršininko funkcijas                 Michail Demčenko

 

_________________


PATVIRTINTA

Valstybinės atominės energetikos saugos

inspekcijos (VATESI) viršininko

2010 m. lapkričio 26 d.

įsakymu Nr. 22.3-91

 

BRANDUOLINĖS SAUGOS TAISYKLĖS

BST-2.1.1-2010

 

ATOMINIŲ ELEKTRINIŲ ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO

SISTEMŲ PROJEKTAVIMAS, ĮRENGIMAS IR EKSPLOATAVIMAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

I SKIRSNIS

REGULIAVIMO SRITIS

 

1. Branduolinės saugos taisyklės BST-2.1.1-2010 „Atominių elektrinių elektros energijos tiekimo sistemų projektavimas, įrengimas ir eksploatavimas“ (toliau – Taisyklės) nustato atominių elektrinių su korpusiniais lengvojo ir kanaliniais sunkiojo vandens reaktoriais elektros tiekimo sistemų projektavimo, įrengimo ir eksploatavimo taisykles.

 

II SKIRSNIS

SĄVOKOS

 

2. Šiose Taisyklėse vartojamos šios sąvokos:

Avarinio elektros energijos tiekimo sistema – atskira ir nepriklausoma AE saugos sistemų elektros energijos tiekimo sistema, veikianti visais eksploatavimo režimais, praradus elektros energijos tiekimą nuo AE generatoriaus(-ių) ir išorinio(-ių) elektros tinklo(-ų) bei esant projekte nustatytoms avarijoms.

Eksploatavimo parengtis laikotarpis, per kurį sistema privalo veikti pagal jai numatytą paskirtį.

Elektros energijos vartotojas – AE technologiniai įrenginiai, stebėjimo, valdymo ir technologinių apsaugų sistemos, apšvietimo sistemos bei kitos AE sistemos ir komponentai, kuriems veikti yra būtina elektros energija.

Fizinis atskyrimas – konstrukcijų, sistemų ir komponentų geometrinis atskyrimas (atstumu, orientavimu ir (ar) kitais būdais) arba barjerais, arba abiejų šių metodų derinys.

Funkcinis atskyrimas – vienos grandinės arba sistemos darbo režimo ar gedimo įtakos pašalinimas kitai.

Gedimai dėl bendrosios priežasties – dviejų arba daugiau konstrukcijų, sistemų ir komponentų gedimai, atsirandantys dėl to paties vienetinio įvykio arba priežasties.

Įvairumas – nustatytos funkcijos vykdymas su dviem arba daugiau priemonių, kurios skiriasi technologiškai, pagal įsijungimą, energijos šaltinius ir kita.

Įrenginių atestavimas – procesas, kurio metu parodoma, kad įrenginiai gali funkcionuoti tam tikromis aplinkos ir eksploatavimo sąlygomis.

Įžemintuvas – grunte esančių elektrodų, jungiamųjų laidininkų ir išlyginamojo tinklo visuma.

Lovys – uždara stačiakampio ar kitokio skerspjūvio tuščiavidurė konstrukcija laidams ir kabeliams tiesti, turinti apsaugoti juos nuo mechaninių pažeidimų.

Nepriklausomumo principas (nepriklausomumas) – sistemos patikimumo didinimo principas taikant funkcinį ir (ar) fizinį sistemos komponentų atskyrimą, kai vieno komponento gedimas nesukelia kito komponento gedimo.

Normalus eksploatavimas – AE eksploatavimas laikantis nurodytų eksploatavimo ribų ir sąlygų reaktoriaus paleidimo metu, dirbant normalios galios režimu, keičiant galią, stabdant reaktorių, sustabdžius reaktorių, atliekant remontą, bandymus arba perkraunant kurą.

Pavienis gedimas – gedimas, dėl kurio sistema arba komponentas praranda gebėjimą vykdyti jam priskirtą(-as) funkciją(-as) ir gedimai, kurie gali atsirasti dėl pavienio gedimo.

Pavienio gedimo principas – principas, pagal kurį sistema privalo užtikrinti jai skirtų užduočių vykdymą įvykus bet kokiam pavieniam gedimui.

Dubliavimas – alternatyvių (identiškų arba įvairumo kriterijus atitinkančių) konstrukcijų, sistemų ar komponentų taikymas, kad nepriklausomai nuo bet kokio sistemos ar komponento gedimo, būtų vykdomos visos numatytos funkcijos.

Saugos funkcija – specifinis, konkretus veiksmas ar veiksmai, kurie turi būti įvykdyti tam, kad būtų užtikrinta atominės elektrinės branduolinė sauga.

Saugos sistema – sistema vykdanti saugos funkcijas.

Selektyvumas – pakopinė elektros energijos vartotojų apsauga nuo pažeidimų, kai pirmiausiai suveikia arčiausiai vartotojo esanti apsauga, nepaveikiant kitų vartotojų elektros grandinių.

Sistemos kanalas – tarpusavyje sujungtų sistemos komponentų visuma, inicijuojanti pavienį išvesties signalą. Kanalas nėra laikomas atskiru kanalu apjungus pavienius išvesties signalus su kitais kanalais.

Skirstykla – elektros įrenginys, skirtas elektrai priimti ir skirstyti, turintis komutavimo aparatus, renkamąsias ir jungiamąsias šynas, pagalbinius įrenginius (kompresorius, akumuliatorius ir kt.), taip pat apsaugos ir automatikos įtaisus ir matavimo prietaisus.

Vidaus įvykiai – įvykiai, kurie yra susiję su AE eksploatavimu ir kylantys AE teritorijoje bei galintys turėti įtakos AE saugai.

Kitos šiose Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip nurodyta Lietuvos Respublikos branduolinės energijos įstatyme (Žin., 1996, Nr. 119-2771).

 

III SKIRSNIS

SUTRUMPINIMAI

 

3. Šiose Taisyklėse vartojami sutrumpinimai:

3.1. AE – atominė elektrinė;

3.2. EETS – elektros energijos tiekimo sistema;

3.3. AEETS – avarinė elektros energijos tiekimo sistema.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI EETS PROJEKTAVIMO PRINCIPAI

 

4. Elektrinių įrenginių ir stebėjimo valdymo ir technologinių apsaugų sistemų maitinimui privalo būti numatytas elektros energijos tiekimas tiek nuo išorinių elektros energijos generavimo šaltinių, tiek nuo vidinių elektros energijos tiekimo sistemų visais eksploatavimo režimais ir projekte nustatytų avarijų sąlygomis.

5. AE projektavimo metu turi būti įvertinta išorinio elektros tinklo ir AE sąveika, įskaitant elektros tinklo stabilumą, įtampos bei dažnio svyravimus, nepriklausomumą, elektros energijos tiekimo linijų skaičių ir elektros energijos tiekimo patikimumą.

6. EETS turi turėti pakankamą galią ir galimybes, kurios leistų jos maitinamiems vartotojams vykdyti savo funkcijas visomis AE projekte numatytomis sąlygomis. ETTS techniniai duomenys privalo būti nustatomi skaičiavimais bei patvirtinami bandymais. Nuolatinių ar laikinųjų elektros energijos vartotojų įtaka, prijungtų bei trumpalaikių elektros energijos vartotojų poreikiai, įskaitant jų prisijungimo eiliškumą bei trukmę, galima elektros tinklo perkrova turi būti įvertinta projektavimo ir bandymų metu. Visi elektros energijos vartotojai, kurie gali būti automatiškai ir (ar) rankiniu būdu prijungiami prie EETS, turi būti traktuojami kaip prijungti ir įvertinami suminės galios skaičiavimuose.

7. EETS projekte turi būti nustatyti konkretūs reikalavimai dėl galimų elektros energijos tiekimo sutrikimų. Atsižvelgiant į EETS maitinamų įrenginių ir sistemų reikalavimus, paskirtį ir funkcijas, turi būti tokios elektros tiekimo sistemos:

7.1. normalaus EETS, kurioms yra leidžiamas elektros energijos tiekimo nutrūkimas;

7.2. patikimo veikimo EETS, kurioms elektros energijos tiekimo nutrūkimas yra leidžiamas trumpam laiko tarpui, reikalingam perjungti elektros tiekimą tarp pagrindinių ir dubliuojančių šaltinių;

7.3. nepertraukiamo veikimo EETS. Šios sistemos turi užtikrinti nuolatinį elektros tiekimą.

8. Saugai svarbių sistemų maitinimui turi būti numatyti tokie elektros energijos tiekimo šaltiniai:

8.1. elektros tiekimas iš AE turbogeneratoriaus(-ių) ir pagrindinės elektros energijos tiekimo linijos nuo išorinio elektros tinklo;

8.2. bent viena rezervinė elektros energijos tiekimo linija nuo išorinio elektros tinklo;

8.3. AEETS;

8.4. papildoma nepertraukiamo maitinimo AEETS AE, nepriklausoma nuo pagrindinės AEETS.

9. EETS techniniai duomenys turi atitikti maitinamų sistemų ir komponentų techninius duomenis, tai yra reikalingą reaktyvinę ir aktyvinę galią, įtampų diapazonus, nominalią ir didžiausią srovę, dažnį, leistinas harmonikas, viršįtampius ir (ar) kitus.

10. EETS klasifikavimas pagal svarbą saugai, vykdomas funkcijas ir klasifikavimas į išorinių įvykių (įskaitant seisminių) kategorijas turi būti atliekamas atsižvelgiant į jos maitinamų sistemų ir komponentų vykdomas funkcijas ir AE svarbą saugai. EETS saugos klasė turi atitikti aukščiausią saugos klasę turinčią sistemą. EETS projektavimas, atestavimas, montavimas, eksploatavimas, modifikavimas ir techninė priežiūra turi atitikti reikalavimus, keliamus nustatytai EETS saugos klasei.

11. EETS projekte turi būti pateikta sistemos komponentų gedimų analizė, gedimų pasekmių įvertinimas. Ypatingas dėmesys turi būti skirtas gedimų dėl bendros priežasties analizei.

12. Iš kelių energijos blokų sudarytose AE, elektros jungtys tarp blokų turi būti suprojektuotos taip, kad būtų užtikrinamas elektros perdavimas iš bet kurio bloko turbogeneratoriaus(-ių) kito bloko(-ų) elektros vartotojams. Srovės, įtampos, dažnio nuokrypiai bei kiti parametrai turi atitikti nustatytus AE projekte. Šių Taisyklių 1–3 prieduose pateiktos pavyzdinės EETS schemos.

13. Iš kelių energijos blokų sudarytose AE kiekvienam energijos blokui turi būti įrengta individuali fiziškai atskirta ir nepriklausoma AEETS, įskaitant nepertraukiamo maitinimo AEETS. Tiesioginės elektros jungtys tarp blokų AEETS yra neleistinos.

14. EETS patikimumas turi atitikti maitinamų įrenginių ir sistemų patikimumą. Vertinant EETS patikimumą privaloma atsižvelgti į visų šių ETTS komponentų ir susijusių sistemų įtaką.

15. AEETS techniniai duomenys, įskaitant AEETS projekte patvirtintą eksploatavimo parengtį, kurie tiesiogiai susiję su saugiu AE eksploatavimu visais eksploatavimo režimais ir projekte nustatytų avarijų metu, turi būti identifikuoti ir naudojami nustatant AE eksploatavimo ribas ir sąlygas.

16. EETS projekte turi būti numatyti periodiniai bandymai, EETS, AEETS atskirų komponentų ir kanalų bandymai ir patikrinimai eksploatavimo metu ir po remonto. Turi būti numatyta visų elementų techninio aptarnavimo galimybė, nustatyti reikalavimai sistemos bandymams, naudojamoms priemonėms, prietaisams ir parengiamiesiems darbams. Techninės priežiūros apimtis ir periodiškumas turi užtikrinti AEETS galimybę funkcionuoti visą tarnavimo laiką ir nesumažinti eksploatavimo AE saugos lygio.

17. EETS projekte, techninės priežiūros, bandymų ir eksploatavimo dokumentuose turi būti įvertinti galimi gedimai dėl bendrosios priežasties, dėl kurių EETS negalėtų vykdyti savo funkcijų. Kad gedimai dėl bendrosios priežasties nepaveiktų visos sistemos eksploatavimo parengties, turi būti taikomas nepriklausomumo principas. Be to, būtina atsižvelgti į tokių gedimų dėl bendros priežasties galimybę, kurie gali turėti įtakos įvairumo ir nepriklausomumo principų taikymui, pavyzdžiui, dėl blogo dyzelinio kuro kokybės.

18. EETS projekte turi būti numatyti parengtyje esančių avarinių elektros energijos šaltinių (angl. standby) periodiniai bandymai, atitinkamo AE energijos bloko reaktoriui dirbant galios režimu. Tam turi būti numatytos priemonės avarinio elektros tiekimo šaltinių sinchronizavimui su pagrindiniu elektros energijos šaltiniu. Avarinio elektros tiekimo šaltinių prijungimas prie pagrindinio šaltinio yra leidžiamas tik bandymų tikslais.

19. Jei įrenginiai (pavyzdžiui, nuotoliniai jonizuojančiosios spinduliuotės matavimo prietaisai, meteorologiniai įrengimai ir ryšių sistemos komponentai) yra suprojektuoti su nuosavais elektros energijos šaltiniais, jie gali būti nejungiami prie AE AEETS. Šių elektros energijos šaltinių galia ir patikimumas, saugos klasė bei kiti parametrai turi atitikti maitinamiems įrenginiams taikomus reikalavimus. Tais atvejais, kai įrengimai yra eksploatuojami periodiškai, jų projekte turi būti numatytos elektros energijos šaltinių eksploatavimo parengties patikrinimo priemonės.

20. Siekiant nustatyti EETS komponentų būseną ir valdymo aparatų padėtį visuose eksploatavimo režimuose ir projekte nustatytoms avarinėms sąlygoms, blokų valdymo pulte, dubliuojančiame valdymo pulte ir kituose valdymo pultuose turi būti numatytas reikiamos informacijos atvaizdavimas. Šios informacijos turi užtekti tam, kad galima būtų nustatyti avarijos (gedimų) vystymosi eigą ir darbuotojų veiksmus.

21. EETS projekte turi būti numatytos techninės ir administracinės priemonės informacijos apie darbuotojų patekimą į AETTS patalpas ir (ar) statinius ir buvimą juose registravimui bei atvaizdavimui AE valdymo pultuose.

22. Elektros bei stebėjimo, valdymo ir technologinių apsaugų sistemos privalo užtikrinti automatinį AE energijos bloko sustabdymą arba galios sumažinimą iki saviems poreikiams sunaudojamos elektros energijos kiekio, jeigu AE blokas yra atjungiamas nuo išorinio elektros tinklo.

23. EETS komponentai turi būti projektuojami taip, kad eksploatavimo metu būtų lengvai prieinami, pakeičiami bei techniškai prižiūrimi.

24. EETS privalo būti projektuojamos atsižvelgiant į AE eksploatavimo patirtį bei šiuolaikinių mokslinių tyrimų branduolinės saugos srityje rezultatus.

 

III SKYRIUS

BENDRIEJI AEETS projektavimo principai

 

25. AEETS turi užtikrinti elektros energijos tiekimą AE projekte nurodytiems vartotojams tais atvejais, kai energijos tiekimas nei iš AE turbogeneratoriaus(-ių), nei iš išorinio tinklo(-ų) yra negalimas. Šios sistemos turi užtikrinti AE projekte nustatytų funkcijų įvykdymą.

26. AEETS turi būti suprojektuota taip, kad AE projekte nurodyti pradiniai įvykiai:

26.1. nesukeltų elektros tiekimo nutrūkimo sistemoms ir įrenginiams ir dėl to jie negalėtų vykdyti saugos funkcijų;

26.2. nesukeltų tokių reaktoriaus galios pokyčių, kurie pažeistų branduolinio kuro apvalkalą arba reaktoriaus slėginę sandūrą.

27. AEETS sudaro dubliuoti, funkciniu požiūriu nepriklausomi, tarpusavyje nesujungti kanalai, kiekvienas iš jų turintis atskirus įvadus, elektros gamybos įrenginius, kabelių trasas, pagalbines ir kitas sistemas. Dubliuojantys AEETS kanalai turi būti fiziškai atskirti ir elektriškai izoliuoti vienas nuo kito.

28. AEETS panaudojimas ne saugos sistemų maitinimui ir papildomų įrengimų prijungimas turi nesumažinti AEETS funkcinio nepriklausomumo, patikimumo ir (ar) galimybių įvykdyti nustatytas saugos funkcijas bei sumažinti AEETS testavimo galimybes.

29. Sutrikus normaliam elektros energijos tiekimui, tai yra netekus elektros energijos šaltinio, viršijus įtampos, dažnio ar kitų parametrų leistiną nuokrypį, AEETS privalo įsijungti automatiškai. Jei yra viršytos EETS projekte nurodytų parametrų ribos, paveiktoji šyna turi būti automatiškai atjungta nuo elektros energijos šaltinio. Užtikrinant saugai svarbių sistemų nustatytų funkcijų vykdymą, AEETS projekte privaloma nurodyti sistemos įsijungimo uždelsimo laiką.

30. AEETS veikimo trukmė turi būti tokia, kuri yra būtina normaliam elektros energijos tiekimo atstatymui ir patikimam elektros energijos perdavimo užtikrinimui. Atkūrus patikimą elektros energijos tiekimą iš normalaus elektros energijos šaltinio, AEETS veikimas turi būti nutraukiamas rankiniu ar automatiniu būdu. Turi būti numatytas rankinis valdymas, suteikiantis operatoriui galimybę pasirinkti tinkamiausią elektros perdavimo liniją nuo elektros šaltinio iki elektros energijos vartotojo.

31. Atstatant elektros energijos tiekimą nuo AEETS prie normalaus maitinimo sistemų, perjungimo seka privalo būti organizuota taip, kad vienu metu būtų atjungiamas elektros energijos šaltinis tik viename AEETS kanale.

32. Projektuojant AEETS privaloma užtikrinti jos kanalų nepriklausomumą, siekiant išvengti galimų gedimų dėl bendros priežasties. Projektuojant AEETS būtina taikyti fizinio atskyrimo principą atsižvelgiant į AE projekte numatytus pradinius įvykius.

33. AEETS turi būti apsaugota nuo tų pačių išorinių įvykių kaip ir jų maitinamos technologinės sistemos ir komponentai. Jeigu dėl išorinio įvykio elektros energijos tiekimas iš kelių AEETS sekcijų nutrūksta, likusių sekcijų galimybės turi būti tokios, kad užtikrintų AE projekte nustatytų avarijų valdymą ir jų pasekmių sušvelninimą.

34. AEETS paskirstymo sistemų kanalų skaičius turi atitikti maitinamos technologinės sistemos kanalų skaičių. Esant pavieniam gedimui, AEETS turi vykdyti nustatytas funkcijas bandymų, techninio aptarnavimo ar remonto metu, jeigu toks reikalavimas yra taikomas atitinkamoms technologinėms sistemoms.

35. AEETS techninė įranga turi būti tokia, kad galėtų vykdyti funkcijas veikiama šiluminiam, mechaniniam, cheminiam ir kitokiems poveikiams įvykus AE projekte nustatytoms avarijoms.

36. Dubliuojantys AEETS elektros gamybos ir kaupimo įrengimai turi būti sumontuoti atskirose patalpose. Dubliuojantys AEETS komutavimo ir paskirstymo skydai turi būti fiziškai atskirti vienas nuo kito.

37. Siekiant užtikrinti tinkamą AEETS eksploatavimo parengtį, reikalinga mažinti įrenginių bandymų, kurių metu įrenginiai turi būti išjungiami, trukmę bei didinti įrenginių dubliavimą.

38. AE aikštelėje turi būti numatyti pakankami degalų ar kiti energijos ištekliai AEETS funkcionavimo užtikrinimui tam laikotarpiui, kuris yra būtinas visų saugos funkcijų įvykdymui. Privalo būti parengtas išteklių papildymo grafikas.

 

IV SKYRIUS

REIKALAVIMAI EETS

 

I SKIRSNIS

PROJEKTAVIMO PAGRINDAI

 

39. EETS projektavimas privalo būti vykdomas pagal AE projekte apibrėžtus reikalavimus. Projekto sąlygose turi būti nurodytos vykdomos funkcijos, techniniai duomenys, eksploatavimo ir aplinkos sąlygos bei patikimumas.

40. AEETS projekto sąlygose turi būti nurodyti:

40.1. galios reikalavimai;

40.2. įsijungimo parametrai, laikotarpis sistemos elektros šaltinio įsijungimui ir elektros energijos vartotojų prijungimui pagal nustatytą algoritmą;

40.3. parametrai, pagal kuriuos vykdomos AEETS reikiamų funkcijų iniciavimas;

40.4. eksploatuojamų sistemų aplinkos sąlygos;

40.5. būtinos apsaugos priemonės nuo sąlygų, kurios gali būti priežastimi sistemų komponentų techninių savybių pablogėjimui arba komponentų senėjimui;

40.6. veikimo sutrikimai, avariniai ir veikimo režimai, kurie gali fiziškai pažeisti ar sukelti sistemų savybių pablogėjimą arba įrengimų senėjimą;

40.7. parametrai, pagal kuriuos nustatomas AEETS veikimo stabilumas;

40.8. elektros energijos vartotojai (atskirai nurodant saugai svarbius ir su sauga nesusijusius vartotojus) bei nurodyti jų techniniai duomenys ir reikalavimai;

40.9. laikotarpis, per kurį AEETS privalo užtikrinti elektros energijos tiekimą vartotojams, kad jie galėtų vykdyti savo funkcijas;

40.10. AEETS komponentų techniniai duomenys;

40.11. AEETS elektros energijos šaltinių eksploatavimo sąlygos, įskaitant sąlygas, kurioms esant leidžiama prijungti, atjungti ir sustabdyti elektros energijos tiekimo šaltinius;

40.12. reikalavimai AEETS komponentų techninei priežiūrai ir bandymams, siekiant užtikrinti eksploatavimo ribų ir sąlygų atitikimą;

40.13. žmogaus veiksniai;

40.14. eksploatavimo parengties rodikliai;

40.15. patikimumo parametrai.

41. AE elektros tiekimo sistemų projekte turi būti aiškiai apibrėžtos ribos tarp vietinio ir išorinio elektros energijos tiekimo šaltinių, nurodyti šių sistemų pagalbiniai komponentai bei kiti numatyti akumuliuojamos energijos tiekimo šaltiniai (pavyzdžiui, akumuliatoriai, suslėgto oro tiekimo įrenginiai, saugomas mazutas arba vanduo), atitinkamos stebėjimo, valdymo ir apsaugos sistemos bei elektros kabeliai.

 

II SKIRSNIS

AEETS projektaVIMAS

 

42. AEETS turi būti projektuojamos taip, kad jos būtų funkciškai patikimos ir būtų galima atlikti įvairius būtinus jų bandymus. Šių sistemų projektavimas turi atitikti saugai svarbioms sistemoms, kurios bus maitinamos, keliamus reikalavimus.

43. Nepriklausomumo principo įgyvendinimui, AEETS skirtingų kanalų įrenginiai privalo būti vienas nuo kito atskirti. Pavyzdinė tokio atskyrimo schema pateikta šių Taisyklių 3 priede. Fizinis elektros grandinių ir įrenginių atskyrimas turi būti suprojektuotas atsižvelgiant į AE projekte nurodytus pradinius įvykius, pavyzdžiui, gaisrus, cheminį sprogimą, orlaivio dužimą. Funkcinis kanalų atskyrimas gali būti pasiekiamas priemonėmis, kurios neleistų viename kanale įvykusiam gedimui sukelti sutrikimus kitame kanale arba paveikti jo eksploatavimo parengtį.

44. Dubliavimo principo įgyvendinimui AEETS privalo būti sudaryta iš nepriklausomų dubliuotų kanalų. Dubliavimas turi atitikti AEETS maitinamų saugai svarbių sistemų dubliavimo reikalavimus. Nustatant dubliavimo lygį būtina įvertinti techninį aptarnavimą ir bandymus, dėl kurių dalis elektros tiekimo sistemų tam laikotarpiui bus išjungtos. Kiekvieno kanalo patikimumas turi būti tokio lygio, kad maitinamos sistemos galėtų įvykdyti savo funkcijas.

45. Nustatant reikalingą AEETS dubliavimo būtinybę, būtina atsižvelgti į galimų pradinių įvykių dažnį. Dubliavimo būtinumas gali būti nustatomas taikant tikimybinės analizės metodus. AEETS turi būti projektuojamos taip, kad atitiktų pavienio gedimo principą.

46. AEETS elektros šaltinis po įsijungimo privalo veikti be operatoriaus rankinio valdymo AE projekte nurodytą laiką.

47. Projekte turi būti numatytos priemonės, kurios užtikrintų patikimą saugos funkcijų vykdymą AEETS techninio aptarnavimo metu. Turi būti numatytos nepriklausomos, laikiną elektros energijos tiekimą užtikrinančios priemonės, jeigu techninis aptarnavimas būtų pratęstas ilgesniam nei buvo numatyta laikotarpiui.

48. Elektros linijos su AEETS komutavimo įrenginiais turi būti suprojektuotos taip, kad bet koks tikėtinas gedimas nepaveiktų daugiau nei vieno AEETS kanalo funkcionavimo.

49. Matavimo ir valdymo įrenginiai, reikalingi AEETS funkcijoms vykdyti, yra laikomi AETS dalimi ir pagal jas klasifikuojami.

 

III SKIRSNIS

TECHNINĖS ypatybės

 

50. Visi elektros įrenginiai, įskaitant kabelius, turi būti apsaugoti nuo perkrovų, trumpųjų jungimų ir kitų sutrikimų automatinio veikimo apsaugos prietaisais. Šių prietaisų atestavimas turi būti atliekamas pagal EETS taikomą atestavimo metodiką. EETS apsaugos prietaisai turi būti suprojektuoti taip, kad jų defektai būtų patikimai aptinkami. Apsaugos prietaisų suveikimas turi inicijuoti atitinkamą signalizaciją.

51. Apsaugos nuo perkrovų ir trumpųjų sujungimų prietaisai privalo atitikti nustatytus parametrus, būti suderinti, kalibruoti ir veikti pagal selektyvumo principą.

52. Išorinės elektros linijos tarp AE energijos blokų skirstyklų turi būti suprojektuotos taip, kad energijos tiekimas AE blokų saugai svarbiems vartotojams nebūtų paveiktas dėl galimo sutrikimo atskiro bloko normalaus eksploatavimo ir AE projekte nurodytų avarijų metu. Turi būti numatyta galimybė atjungti elektros linijas iš bet kurio bloko pusės.

53. Atskirose elektros linijose tarp AE blokų turi būti įrengti apsauginiai prietaisai, kurie būtų suprojektuoti taip, kad užtikrintų selektyvumą kiekvieno AE bloko viduje.

54. AE energijos bloko projekte turi būti numatyta, kad informacija apie elektros linijų, kurios priklauso šiam blokui, perjungimus ir apkrovos sąlygas būtų atvaizduojama AE valdymo pultuose.

55. Signalų perdavimo linijos tarp AE energijos blokų turi būti galvaniškai atskirtos (izoliuotos).

56. Kiekvienas nepertraukiamo veikimo AEETS akumuliatorių komplektas per nurodytą laikotarpį turi užtikrinti visų prijungtų elektros energijos vartotojų poreikius ir sąlygas (įskaitant veikimo ciklus ir elektrinius pereinamuosius procesus visais eksploatavimo režimais ir esant projekte nustatytoms avarinėms sąlygoms), atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip projektiniai ribiniai parametrai, temperatūros poveikis, iškrovos ir senėjimas.

57. AEETS akumuliatorių įkroviklis turi būti pakankamos galios, kad per projekte nustatytą laiką įkrautų išsikrovusius akumuliatorius ir tuo pat metu užtikrintų skirtingų statinės būklės apkrovų maksimalų bendrą poreikį, kuris atsiranda praradus normalų elektros energijos tiekimą.

58. AEETS akumuliatorių patalpų vėdinimo sistemai elektros energija turi būti tiekiama iš AEETS. Degių dujų koncentracija patalpose neturi viršyti projekte nurodytų verčių.

59. Visos paskirstymo sistemos turi būti projektuojamos taip, kad elektros energijos tiekimas būtų užtikrintas prijungtų įrenginių skirtingiems eksploatavimo režimams ir esant didžiausioms tikėtinoms perkrovoms, gedimams, pereinamiesiems procesams.

60. Visos metalinės elektros įrenginių dalys, kuriose pažeidus izoliaciją gali atsirasti įtampa ir dėl to nukentėti personalas, sutrikti darbo režimas arba sugesti įrenginiai, turi būti įžemintos. Visi elektros įrenginiai, kuriuos reikia įžeminti, turi būti prijungti prie įžemintuvo arba įžeminimo kontūro atskirais įžeminimo laidininkais. Įrenginius į įžeminimo grandinę jungti nuosekliai draudžiama.

61. Tam, kad potencialų skirtumas tarp EETS įrenginių būtų mažesnis nei nurodyta projekte, įžeminimo kontūras privalo būti sujungtas su įžemintuvu.

62. Visų EETS įžeminimo schemos ir priemonės privalo būti įvertinamos ir analizuojamos kartu, kadangi jos gali daryti įtaką viena kitai.

63. EETS privalo būti įdiegti įrenginiai apsaugai nuo žaibo. Žaibolaidžiai turi būti įžeminti taip, kad dėl žaibo srovės nenukentėtų personalas, nesutriktų EETS darbo režimas ir žaibolaidžių įžeminimo įrenginiai. Išoriniai įžeminimo įrenginiai privalo būti įrengiami taip, kad žaibo srovė būtų nuvedama pastato išorėje.

64. Jeigu EETS yra naudojami neįžeminti elektros įrenginiai, tai turi būti įdiegti įžemėjimo aptikimo įtaisai tam, kad tokius sutrikimus būtų galima identifikuoti ir izoliuoti.

65. EETS šynų ir elektros kabelių parinkimas, parametrų apskaičiavimas ir atestavimas turi būti atliekamas atsižvelgiant į bendrą (kaupiamąjį) jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį, temperatūros ir kitų veiksnių sukeliamą senėjimą, numatomą per visą naudojimo laiką. Projekte turi būti numatytas ugniai atsparių ir nepalaikančių degimo kabelių panaudojimas. Visoms kabelių trasoms ir kabelių patalpoms turi būti numatytos apsauginės priešgaisrinės priemonės. Reaktoriaus apsauginio gaubto viduje esantys kabeliai turi būti atestuojami.

66. Šynos, kabelių loviai ir atramos turi būti suprojektuotos taip, kad su pakankama atsarga išlaikytų kabelių ir atitinkamos armatūros apkrovą, įskaitant projekte apibrėžtą žemės drebėjimo poveikį.

67. Skirtingos klasės elektros kabeliai turi būti fiziškai atskirti. Tam tikslui pasiekti elektros kabeliai privalo būti suskirstyti ne mažiau kaip į tris klases:

67.1. valdymo, stebėjimo ir technologinių apsaugų sistemų kabeliai;

67.2. žemosios įtampos elektros kabeliai (pavyzdžiui, iki 1000 V);

67.3. vidutiniosios įtampos elektros kabeliai (pavyzdžiui, daugiau kaip 1000 V).

68. Tos pačios klasės elektros kabeliai turi būti tiesiami atskiruose loviuose. Jeigu tais pačiais loviais išvedžiojami dviejų ir daugiau klasių kabeliai, jie privalo būti tarpusavyje nutolę arba atskirti apsauginiais užtvarais. Žemos įtampos analoginiai, skaitmeniniai ir kitų įrengimų elektros kabeliai privalo būti apsaugoti nuo elektrostatinių ir elektromagnetinių trukdžių poveikio.

69. Visi reaktoriaus apsauginio gaubto hermetiški įvadai privalo atitikti apsauginiam gaubtui taikomus reikalavimus. Visi elektrinių įvadų mazgai apsauginio gaubto konstrukcijoje bei laidininkams numatytose perėjose turi būti priskiriami prie saugos sistemų, o jų parametrų apskaičiavimas bei atestavimas turi būti atliekamas atsižvelgiant į numatomas eksploatavimo ir aplinkos sąlygas, kaupiamąjį jonizuojančiosios spinduliuotės poveikį.

70. Reaktoriaus apsauginio gaubto hermetiškų įvadų parametrai turi būti skaičiuojami veikimui esant tokiam įtampų diapazonui, kuris yra aukštesnis už per juos praeinančių laidininkų įtampų vertes. Hermetiškų įvadų konstrukcija be mechaninio vientisumo pažeidimų privalo atlaikyti trumpųjų sujungimų sroves, susidarančias dėl apsauginių prietaisų atsitiktinio gedimo arba apkrovų normalaus eksploatavimo metu, tikėtinų eksploatavimo įvykių arba AE projekte nustatytų avarijų metu. Esant tokioms sąlygoms neturi būti viršijama leistina laidininkų temperatūra bei pažeidžiamas sandarumas.

71. Reaktoriaus apsauginio gaubto hermetiškų įvadų laidininkai turi būti apsaugoti dubliuojančiais apsaugos įtaisais.

72. Reaktoriaus apsauginio gaubto hermetiški įvadai turi atitikti tuos pačius atskyrimo kriterijus, kurie yra taikomi prie jų prijungtiems kabeliams. Įrenginiams apsaugoti nuo viršįtampių turi būti naudojamos apsaugos nuo viršįtampių priemonės.

73. EETS elektros kabelių trasos turi būti tiesiamos arba apsaugotos taip, kad greta esantys mechaniniai įrengimai negalėtų jų sugadinti. Būtina atsižvelgti į šiuos poveikius: vamzdžių suirimo padarinius, orlaivio dužimą, aukštą jonizuojančiosios spinduliuotės lygį, slėgį, temperatūrą, drėgmę ir skeveldrų susidarymą dėl besisukančių įrengimų ar kitų didelės energijos sistemų gedimo.

 

V SKYRIUS

ATESTAVIMAS, MONTAVIMAS, DERINIMAS

 

74. Atestavimo, montavimo ir derinimo darbai turi būti vykdomi pagal dokumentais įformintus planus, kuriuose yra aprašomos visos vykdomos veiklos, dalyvaujančių asmenų atsakomybė ir įrenginių kokybei užtikrinti taikomos priemonės.

75. EETS ir AEETS įrenginiai turi atitikti AE projekte nurodytus techninius duomenis visais eksploatavimo režimais ir esant projekte nustatytoms avarinėms sąlygoms.

76. EETS ir AEETS įrenginiai turi būti atestuoti veikimui visais eksploatavimo režimais ir esant projekte nustatytoms avarinėms sąlygoms. Atestavimo programoje turi būti nurodyti įrenginių techninių duomenų priimtinumo kriterijai, kurie būtų patvirtinti bandymais, analize arba jų kombinacija, kad įrenginiai yra pajėgūs atlaikyti eksploatavimo sąlygas per nustatytą tarnavimo laiką. Atestavimo metu turi būti įvertintas senėjimo poveikis.

77. EETS ir AEETS įrengimų faktinių parametrų nustatymui turi būti atliekami tipiniai bandymai. Šie bandymai privalo būti atlikti vadovaujantis teisės aktų ir standartų reikalavimais bei eksploatavimo aplinką imituojančiomis sąlygomis.

78. Medžiagų ir gamybos defektams nustatyti, EETS komponentai turi būti išbandomi gamykloje (gamykliniai priėmimo bandymai). Jeigu gamyklinių priėmimo bandymų metu negalima parodyti tam tikrų reikalaujamų techninių duomenų (pavyzdžiui, atsparumo projekte nustatytų avarijų sąlygoms, seisminiams įvykiams), turi būti atliekami specialūs išplėstiniai bandymai.

79. Sistemos pripažinimo tinkama eksploatuoti metu privalo būti parodyta, kad reikalavimai EETS yra įvykdyti. Bandymai turi būti atliekami kaip galima labiau atitinkančiomis realias sąlygomis.

80. Montavimo, bandymų, derinimo rezultatai turi būti įforminami atitinkamose bandymų ataskaitose. Ataskaitose nurodoma, kokie įrenginiai arba sistemos buvo išbandytos, procedūrų aprašai arba kiti dokumentai, kuriais vadovautasi bandymų metu, bandymų sąlygos, įskaitant neatitikimus reikalavimams, asmenys, kurie atliko bandymus arba patikrinimus, ir jų užbaigimo data. Bandymų ataskaitose turi būti nurodytas bandymų rezultatų atitikimo nustatytiems reikalavimams įvertinimas.

81. Defektai, trūkumai, nukrypimai ir kiti neatitikimo atvejai turi būti šalinami vadovaujantis procedūrų aprašais, kuriuose yra nustatyta neatitikimų nustatymo, užfiksavimo tvarka ir kita susijusi informacija.

 

VI SKYRIUS

EKSPLOATAVIMAS, TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR ModifiKaVIMAS

 

82. Licenciatas turi parengti EETS ir AEETS normatyvinius techninius dokumentus, būtinus AE normalaus eksploatavimo sąlygomis bei projektinių avarijų valdymui ir jų pasekmių sušvelninimui.

83. EETS ir AEETS eksploatavimo parengtis privalo būti tikrinama atliekant periodinius ir eksploatavimo priežiūros patikrinimus. Šios priemonės turi būti vykdomos AE normalaus eksploatavimo ir (arba) planinių profilaktinių remontų metu. Patikrinimų periodiškumas turi būti nustatomas atsižvelgiant į patikimumo kriterijus bei derinant su atitinkamų technologinio proceso įrenginių ir sistemų funkciniais bandymais.

84. EETS ir AEETS veikimo sutrikimai ir gedimai turi būti šalinami nedelsiant.

85. Jeigu dėl techninio aptarnavimo, remonto ar modifikavimo darbų vykdymo, EETS veikimas turi būti sustabdytas, užbaigus darbus privaloma atlikti EETS veikimo patikrinimą.

86. Automatinių apsaugos prietaisų techniniai parametrai turi būti periodiškai tikrinami vadovaujantis gamintojų nustatytais reikalavimais.

87. Licenciatas privalo įdiegti technines ir administracines priemones apsaugai nuo nesankcionuotų perjungimų.

88. Jeigu EETS bandymų metu kuro atsargos saugyklose sumažėjo žemiau eksploatavimo specifikacijoje nurodyto lygio, jos turi būti papildytos.

89. AEETS akumuliatoriai normalaus eksploatavimo metu turi būti visiškai įkrauti.

90. Eksploatavimo patirties duomenys apie įrenginių veikimą privalo būti kaupiami per visą tarnavimo laiką pagal licenciato nustatytą tvarką ir formą.

91. Visi veiksmai, kurie gali įtakoti AE arba išorinio elektros tinklo apkrovimą, turi būti koordinuojami su atitinkamomis institucijomis.

 

VII SKYRIUS

kokybės užtikrinimas

 

92. Visi darbai (EETS projektavimas, gamyba, atestavimas, bandymai, montavimas ir derinimas, taip pat eksploatavimas ir techninė priežiūra) turi būti planuojami ir vykdomi vadovaujantis licenciato vadybos sistemos dokumentų reikalavimais. Skirtingiems EETS tarnavimo etapams privalo būti nustatyti juos atitinkantys vadybos sistemos reikalavimai. Vadybos sistemos reikalavimai turi apimti atitinkamų procedūrų aprašus.

93. EETS ir AEETS skirtingoms sudedamosioms dalims, atsižvelgiant į jų svarbą saugai, turi būti parengti jas atitinkantys vadybos sistemos reikalavimai.

94. Atliekant darbus, susijusius su AE sauga arba eksploatavimo parengtimi, EETS projektuotojai privalo taikyti vadybos sistemos reikalavimus, atitinkančius reikalavimus AE vadybos sistemoms.

95. Nepriklausomos AE projekto ekspertizės metu turi būti pateikti patvirtinantys dokumentai, kad elektros komponentai, moduliai ir EETS yra suprojektuota, pagaminta, išbandyta ir sumontuota laikantis vadybos sistemos reikalavimų.

96. Visų bandymų ir patikrinimų rezultatai turi būti įforminti bandymų ir patikrinimų dokumentuose, patvirtinti parašais ir saugomi pagal vadybos sistemos reikalavimus. Vadybos sistemos reikalavimuose taip pat turi būti numatyta tvarka galimų neatitikimų registravimui ir jų pašalinimui bei projekto modifikacijų valdymui.

97. Vadybos sistemos efektyvumas turi būti prižiūrimas atitinkamų auditų ir patikrinimų metu, suteikiant galimybę gauti detalią bei patvirtintą projektinę dokumentaciją.

 

VIII SKYRIUS

BRANDUOLINĖS SAUGOS NORMiniai TECHNINIAI DOKUMENTAI

 

98. EETS, AEETS projektavimas, gamyba, pripažinimas tinkama eksploatuoti, techninė priežiūra ir eksploatavimas turi būti vykdomas vadovaujantis branduolinės saugos reikalavimais, branduolinės saugos taisyklėmis, standartais ir licenciato normatyviniais techniniais dokumentais, kitais teisės aktais. Taip pat turi būti taikomi tie patys kaip ir AE saugos klasifikavimo bei patikimumo vertinimo reikalavimai.

99. EETS taikytinų branduolinės saugos normatyvinių techninių dokumentų sąrašas bei susiję atitikimo reikalavimams rodikliai turi būti suderinami projekto pradžioje atitinkamai tai įforminant.

 

IX SKYRIUS

DOKUMENTų tvarkymas

 

100. Su EETS susiję dokumentai visais jos gyvavimo ciklo etapais turi būti valdomi, saugojami, atnaujinami vadovaujantis atitinkamais licenciato kokybės užtikrinimo normatyviniais techniniais dokumentais ir teisės aktais.

 

X SKYRIUS

BAIgiamosios nuostatos

 

101. Licenciatas yra atsakingas už šių Taisyklių vykdymą. Ši atsakomybė nesumažėja dėl asmenų, vykdančių darbus, tiekiančių prekes ar teikiančių paslaugas, taip pat valstybės valdymo ir priežiūros institucijų vykdomos veiklos.

102. Licenciatas yra atsakingas už kvalifikuotų AE darbuotojų ar paslaugų tiekėjų pasirinkimą.

 

_________________


Branduolinės saugos taisyklių

BST-2.1-2010 „Atominių elektrinių

elektros energijos tiekimo sistemų

projektavimas, įrengimas ir

eksploatavimas“

1 priedas

 

TIPINĖ vieno kanalo elektros energijos tiekimo schema

 

vatesi 91_Page_1

(pav.)

 


Sutartiniai žymėjimai

 

(pav.)

Jungtuvas

(pav.)

Transformatorius

(pav.)

Dviejų išėjimų transformatorius

(pav.)

Elektros generatorius

(pav.)

Turbina

(pav.)

Dyzelinis variklis

(pav.)

Elektros variklis

(pav.)

Akumuliatorių baterija

(pav.)

Keitiklis kintamosios srovės į nuolatinę srovę (srovės lygintuvas)

(pav.)

Keitiklis nuolatinės srovės į kintamąja srovę

(pav.)

Elektros šyna

(pav.)

Elektros linija

(pav.)

Neprivaloma elektros linija

(pav.)

Mechaninis sujungimas

 

_________________


Branduolinės saugos taisyklių

BST-2.1-2010 „Atominių elektrinių

elektros energijos tiekimo sistemų

projektavimas, įrengimas ir

eksploatavimas“

2 priedas

 

Alternatyvinė vieno kanalo elektros energijos tiekimo schema

 

vatesi 91_Page_3

(pav.)

 

Schemoje naudojamų simbolių sutartiniai žymėjimai pateikti 1 priede.

 

_________________


Branduolinės saugos taisyklių

BST-2.1.-2010 „Atominių elektrinių

elektros energijos tiekimo sistemų

projektavimas, įrengimas ir

eksploatavimas“

3 priedas

 

TIPINĖS EETS kanalai ir Prijungimas prie IŠORINIO tinklo

 

(pav.)

 

Alternatyvinės EETS kanalai ir Prijungimas prie IŠORINIO tinklo

 

(pav.)

 

Schemoje naudojamų simbolių sutartiniai žymėjimai pateikti 1 priede.

 

_________________