LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO IR

LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRO

 

ĮSAKYMAS

DĖL ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IŠVEŽAMŲ IŠ JOS IR GABENAMŲ PER JĄ TRANZITU AUGALŲ, AUGALINIŲ PRODUKTŲ IR KITŲ OBJEKTŲ FITOSANITARINIO IR KOKYBĖS PATIKRINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. birželio 27 d. Nr. 3D-258/1K-175

Vilnius

 

Vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymo (Žin., 1999, Nr. 113-3285) 7 straipsnio 6 dalimi:

1. Tvirtiname Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisykles (pridedama).

2. Nustatome, kad šios taisyklės įsigalioja pripažinus netekusiu galios Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugpjūčio 3 d. nutarimą Nr. 599 „Dėl Augalinės kilmės prekių įvežimo į Lietuvos Respubliką, išvežimo iš jos ir vežimo per ją tranzitu augalų karantino taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 1993, Nr. 35-800).

 

 

 

ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS                                                                   JERONIMAS KRAUJELIS

 

FINANSŲ MINISTRĖ                                                                             DALIA GRYBAUSKAITĖ

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir

Lietuvos Respublikos finansų ministro

2003 m. birželio 27 d.

įsakymu Nr. 3D-258/1K-175

 

ĮVEŽAMŲ Į LIETUVOS RESPUBLIKĄ, IŠVEŽAMŲ IŠ JOS IR GABENAMŲ PER JĄ TRANZITU AUGALŲ, AUGALINIŲ PRODUKTŲ IR KITŲ OBJEKTŲ FITOSANITARINIO IR KOKYBĖS PATIKRINIMO TAISYKLĖS

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklės (toliau – taisyklės) parengtos remiantis 2000 m. gegužės 8 d. Tarybos direktyva 2000/29/EB dėl apsaugos nuo augalams ir augaliniams produktams kenksmingų organizmų įvežimo į Bendriją ir išplitimo joje priemonių ir vadovaujantis Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 113-3285) bei Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2002 m. sausio 25 d. įsakymu Nr. 29/53 (Žin., 2002, Nr. 16-637).

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šios taisyklės reglamentuoja augalų, augalinių produktų ir kitų objektų (toliau – augalinė produkcija), kuriems būtina fitosanitarinė ir šviežių vaisių bei daržovių kokybės (toliau – kokybės) kontrolė, įvežimo į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, išvežimo iš jos ar gabenimo per ją tranzitu fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo procedūras.

2. Įvežimas šiose taisyklėse reiškia augalinės produkcijos įvežimą į Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, deklaruojant ją išleidimo laisvai cirkuliuoti, muitinio sandėliavimo, muitinės prižiūrimo perdirbimo, laikinojo įvežimo perdirbti arba muitinio tranzito procedūroms.

3. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos fitosanitarijos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. ĮVEŽAMOS AUGALINĖS PRODUKCIJOS FITOSANITARINIS IR KOKYBĖS PATIKRINIMAS

 

4. Valstybinė augalų apsaugos tarnyba (toliau – tarnyba) atlieka į Lietuvos Respubliką autotransportu, geležinkeliu, oro ir vandens transportu, paštu ir su keleivių bagažu įvežamos augalinės produkcijos fitosanitarinį ir kokybės patikrinimą.

5. Įvežamos į Lietuvos Respublikos teritoriją augalinės produkcijos fitosanitarinį, kokybės ir muitinį patikrinimą kartu atlieka tarnybos pasienio augalų karantino punktų pareigūnai (toliau – pasienio punkto pareigūnai) ar regioninių augalų apsaugos ir karantino punktų pareigūnai (toliau – regioninio punkto pareigūnai) ir muitinės pareigūnai, vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais, kitais teisės aktais ir šiomis taisyklėmis.

6. Augalinės produkcijos fitosanitarinis ir kokybės patikrinimas turi būti atliktas iki muitinės procedūrų įforminimo pabaigos.

7. Augalinė produkcija gali būti įvežama tik per tuos muitinės postus, kuriuose yra įsteigti ir veikia tarnybos fitosanitarinės kontrolės punktai.

8. Įvežant į Lietuvos Respubliką augalinę produkciją (išskyrus šių taisyklių 9 punkte nurodytus atvejus), pasienio punkto pareigūnui būtina pateikti:

8.1. eksportuojančios šalies oficialios augalų apsaugos institucijos išduotą fitosanitarinį sertifikatą, kuris turi atitikti Tarptautinės augalų apsaugos konvencijos (Žin., 1999, Nr. 107-3102) 5 straipsnio 2 dalies reikalavimus;

8.2. fitosanitarinio registro pažymėjimą.

9. Į Lietuvos Respubliką leidžiama įvežti turint tik eksportuojančios šalies oficialios augalų apsaugos institucijos išduotus fitosanitarinius sertifikatus:

9.1. augalinę produkciją, skirtą maistui – diplomatinėms tarnyboms, konsulatams, prekybos atstovybėms bei vyriausybinėms tarptautinėms organizacijoms, asmenims, kurie naudojasi diplomatinėmis ir konsulinėmis privilegijomis bei imunitetais, taip pat skirtą labdarai ir paramai;

9.2. žemės ūkio produktų bei žaliavų prekybos pavyzdžius, kuriuos gauna Lietuvos Respublikos prekybos su užsienio valstybėmis organizacijos;

9.3. ne komercinėms parodoms skirtas medžiagas, kurioms taikoma fitosanitarinė kontrolė. Pasibaigus parodai, šios medžiagos grąžinamos į jas atsiuntusias valstybes arba sunaikinamos.

10. Be 8 punkte nurodytų fitosanitarinių dokumentų kiekvienam fiziniam asmeniui leidžiama vežti neužkrėstų ne daugiau kaip 2 kilogramus skintų gėlių, ne daugiau kaip 5 kilogramus augalinės kilmės maistui skirtų prekių ir ne daugiau kaip 15 pakelių daržovių bei gėlių sėklų (arba ne daugiau kaip 150 gramų nefasuotų daržovių bei gėlių sėklų), kurios turi būti fitosanitariškai patikrintos pasienio punkte.

11. Įvežant į Lietuvos Respubliką augalinę produkciją, pasienio punkto pareigūnas turi:

11.1. patikrinti įvežamo krovinio fitosanitarinius dokumentus ir, jei yra, krovinio kokybės dokumentus;

11.2. įvertinti krovinio fitosanitarinę būklę ir kokybės atitiktį:

11.2.1. vizualiai apžiūrėti krovinį;

11.2.2. paimti pavyzdžius laboratoriniams tyrimams, esant įtarimui, kad krovinys užkrėstas kenksmingais organizmais.

12. Jei pasienio punkto pareigūnas, atlikęs šių taisyklių 11 punkte nurodytas procedūras, nustato, kad krovinys atitinka fitosanitarinius ir kokybės reikalavimus, paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą. Kroviniui išduodamas leidimas „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas), o krovinys gabenamas į muitų teritorijos viduje veikiančią muitinės įstaigą.

13. Jei fitosanitarinio patikrinimo metu pasienio punkto pareigūnas įtaria, kad krovinys gali būti užkrėstas kenksmingais organizmais arba jeigu jo vežėjas neturi fitosanitarinių dokumentų ar šie dokumentai neatitinka reikalavimų, priima vieną iš šių sprendimų:

13.1. sulaikyti krovinį:

13.1.1. kol bus paimti mėginiai ir atlikti laboratoriniai tyrimai kenksmingiems organizmams nustatyti. Tada ant fitosanitarinio sertifikato dedamas spaudas „Sulaikyta. Paimti pavyzdžiai laboratoriniams tyrimams“ (4 priedas), ir krovinys lieka valstybės sienos perėjimo poste, kol bus gauti laboratorinių tyrimų rezultatai.

Gavęs laboratorinių tyrimų rezultatus, rodančius, kad prekės atitinka fitosanitarinius reikalavimus, pasienio punkto pareigūnas atlieka šių taisyklių 12 punkte nurodytas procedūras;

13.1.2. jeigu jo vežėjas neturi fitosanitarinių dokumentų arba šie dokumentai neatitinka reikalavimų, dedamas spaudas „Krovinys sulaikytas“ (4 priedas);

13.2. leisti nugabenti krovinį, įforminant muitinio tranzito procedūrą, į muitų teritorijos viduje veikiančią muitinės įstaigą fitosanitariniam ir kokybės patikrinimui, jeigu pasienio punkte jo atlikti negalima. Ant fitosanitarinio sertifikato dedamas spaudas „Įvežti leidžiama. Privaloma papildoma kontrolė“ (4 priedas);

13.3. neleisti įvežti grąžinant krovinį, jei jis neturi fitosanitarinių dokumentų arba jie negalioja, jei jis užkrėstas kenksmingais organizmais, o nukenksminti negalima arba tai neefektyvu. Tada ant fitosanitarinio sertifikato dedamas raudonas spaudas „Fitosanitarinis sertifikatas negalioja“ (4 priedas) ir krovinys grąžinamas į šalį siuntėją. Šiam kroviniui teisės aktų nustatyta tvarka turi būti įforminama negrąžinamojo eksporto procedūra;

13.4. sunaikinti krovinį muitinės pareigūnams prižiūrint, jeigu krovinio vežėjas nepateikia fitosanitarinių dokumentų ar šie dokumentai neatitinka reikalavimų arba krovinys užkrėstas kenksmingais organizmais, esant krovinio savininko sutikimui ir techninėms galimybėms. Šioms prekėms, vadovaujantis Muitinės prižiūrimo prekių sunaikinimo tvarka, patvirtinta Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. birželio 12 d. nutarimu Nr. 705 (Žin., 2001, Nr. 51-1782), turi būti surašomas Muitinės prižiūrimo prekių sunaikinimo aktas.

14. Jei pasienio punkto pareigūnas, atlikęs šių taisyklių 11 punkte nurodytas procedūras, nustato, kad krovinys atitinka fitosanitarinius reikalavimus, bet neatitinka kokybės reikalavimų:

14.1. paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą, ir, jei krovinys neatitinka Ekstra ir I klasės, bet atitinka II klasės kokybės reikalavimus, išduoda pažymą „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas), priedą prie pažymos dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių (3 priedas) bei išduoda pažymą „Dėl šviežių vaisių ir daržovių neatitikties“ (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 5 priedą). Transporto priemonė užplombuojama ir krovinys, įforminus muitinio tranzito procedūrą, gabenamas į muitų teritorijos viduje esančią muitinės įstaigą. Kol kroviniui taikomos priemonės kokybės neatitikčiai pašalinti, prekės sukraunamos į muitinės sandėlį, importo eksporto terminalą arba, įforminus laikinąjį saugojimą, laikomos importuotojo sandėlyje;

14.2. paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą, ir, jei krovinys neatitinka II klasės kokybės reikalavimų, krovinio savininkui pateikus sutartį su perdirbėju, išduoda perdirbti skirtų šviežių vaisių ir daržovių sertifikatą (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 4 priedą). Transporto priemonė užplombuojama ir krovinys, įforminus muitinės prižiūrimo perdirbimo procedūrą, gabenamas į perdirbimo įstaigą.

15. Jei pasienio punkto pareigūnui pateikiamas perdirbti skirtų vaisių ir daržovių sertifikatas, o krovinys atitinka fitosanitarinius reikalavimus, paimamas krovinio fitosanitarinio sertifikato originalas ir išduodamas leidimas „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas). Transporto priemonė užplombuojama ir krovinys, įforminus muitinės prižiūrimo perdirbimo procedūrą, gabenamas į perdirbimo įstaigą.

16. Sprendimas dėl greitai gendančios augalinės produkcijos (augalų dalys, skirtos dauginimui, skintos gėlės, švieži vaisiai ir daržovės) turi būti priimtas per tris darbo dienas nuo pavyzdžio paėmimo laboratoriniams tyrimams.

17. Sprendimas dėl augalinės produkcijos, kurios fitosanitarinei būklei įvertinti reikia atlikti ilgai trunkančius laboratorinius tyrimus, turi būti priimtas per mėnesį nuo pavyzdžio paėmimo laboratoriniams tyrimams. Pasienio punkto pareigūnas ant fitosanitarinio sertifikato deda spaudą „Įvežti leidžiama. Privaloma papildoma kontrolė“ (4 priedas). Transporto priemonė užplombuojama ir krovinys, įforminus muitinio tranzito procedūrą, gabenamas į muitų teritorijos viduje esančią muitinės įstaigą. Kol atliekami laboratoriniai tyrimai, prekės sukraunamos į muitinės sandėlį, importo eksporto terminalą arba, įforminus laikinąjį saugojimą, laikomos importuotojo sandėlyje.

18. Jei pasienio punkte nėra galimybės iki galo atlikti visų šių taisyklių 11 punkte nurodytų procedūrų arba jei augalinės produkcijos fitosanitarinis patikrinimas reikalauja laboratorinių tyrimų, pasienio punkto pareigūnas ant fitosanitarinio sertifikato deda spaudą „Įvežti leidžiama. Privaloma papildoma kontrolė“ (4 priedas), ir, įforminus muitinio tranzito procedūrą, krovinys gabenamas į muitų teritorijos viduje esančią muitinės įstaigą, kur fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo procedūras atlieka regioninio punkto pareigūnas pagal šių taisyklių 11 punkte nustatytus reikalavimus.

19. Regioninio punkto pareigūnas gauna pasienio punkto pranešimą, kad į jo aptarnaujamą zoną gabenama produkcija, kuriai išduotas leidimas „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas), ant fitosanitarinio sertifikato uždėtas spaudas „Įvežti leidžiama. Privaloma papildoma kontrolė“ (4 priedas) arba išduota pažyma „Dėl šviežių vaisių ir daržovių neatitikties“ (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 5 priedą). Atvykus kroviniui su augaline produkcija į muitų teritorijos viduje esančią muitinės įstaigą, regioninio punkto pareigūnas:

19.1. jeigu produkciją lydi leidimas „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas), ant šios pažymos deda spaudą „Realizuoti leidžiama“ (4 priedas), o muitinės pareigūnas teisės aktų nustatyta tvarka įformina išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrą;

19.2. jeigu ant fitosanitarinio sertifikato uždėtas spaudas „Įvežti leidžiama. Privaloma papildoma kontrolė“ (4 priedas) ir muitinės teritorijos viduje veikiančioje muitinės įstaigoje įmanoma atlikti detalų fitosanitarinį ir kokybės patikrinimą, atlieka fitosanitarinį ir kokybės patikrinimą ir nustatęs, kad:

19.2.1. krovinys atitinka fitosanitarinius ir kokybės reikalavimus, paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą ir išduoda leidimą „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas) ant kurio deda spaudą „Realizuoti leidžiama“ (4 priedas), o muitinės pareigūnas teisės aktų nustatyta tvarka įformina išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrą;

19.2.2. krovinys atitinka fitosanitarinius, bet neatitinka Ekstra ir I klasės, o atitinka II klasės kokybės reikalavimus, paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą. Išduodama pažyma „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas) ir priedas prie pažymos dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių (3 priedas) bei išduodama pažyma „Dėl šviežių vaisių ir daržovių neatitikties“ (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 5 priedą). Krovinys, įforminus laikinojo saugojimo procedūrą, laikomas importuotojo sandėlyje, kol jam taikomos priemonės kokybės neatitikčiai pašalinti. Ant pažymos „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas) dedamas spaudas „Taikomos priemonės“ (4 priedas) ir ranka didžiosiomis spausdintomis raidėmis įrašoma, kokios priemonės turi būti taikomos (perrūšiavimas, sunaikinimas ar kt.). Atitinkančiai kokybės reikalavimus krovinio daliai taikoma 19.2.1 punkte numatyta procedūra;

19.2.3. krovinys atitinka fitosanitarinius, bet neatitinka II klasės kokybės reikalavimų, paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą. Išduodama pažyma „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas) ir priedas prie pažymos dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių (3 priedas) ir, krovinio savininkui pateikus sutartį su perdirbėju, išduodamas perdirbti skirtų šviežių vaisių ir daržovių sertifikatas (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 4 priedą). Krovinys, įforminus muitinės prižiūrimo perdirbimo arba laikinojo įvežimo perdirbti procedūrą, gabenamas į perdirbimo įstaigą;

19.3. jeigu ant fitosanitarinio sertifikato uždėtas spaudas „Įvežti leidžiama. Privaloma papildoma kontrolė“ (4 priedas) ir muitinės teritorijos viduje veikiančioje muitinės įstaigoje neįmanoma atlikti detalaus fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo, išduoda pažymą „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas) ir ant jos deda spaudą „Realizuoti draudžiama“ (4 priedas). Tokiu atveju muitinės pareigūnas įformina laikiną saugojimą, nuima transporto priemonės plombą ir krovinys gabenamas į muitinės arba importuotojo sandėlius, tačiau krovinio realizacija draudžiama;

19.4. muitinės arba importuotojo sandėlyje atlikęs fitosanitarinį ir kokybės patikrinimą ir įsitikinęs, kad:

19.4.1. krovinys atitinka fitosanitarinius ir kokybės reikalavimus, ant leidimo „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas) deda spaudą „Realizuoti leidžiama“ (4 priedas), o muitinės pareigūnas teisės aktų nustatyta tvarka įformina išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrą;

19.4.2. krovinys atitinka fitosanitarinius, bet neatitinka Ekstra ir I klasės, o atitinka II klasės kokybės reikalavimus, paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą ir išduoda pažymą „Dėl šviežių vaisių ir daržovių neatitikties“ (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 5 priedą). Kol kroviniui taikomos priemonės kokybės neatitikčiai pašalinti, ant pažymos „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas), dedamas spaudas „Taikomos priemonės“ (4 priedas) ir ranka didžiosiomis spausdintomis raidėmis įrašoma, kokios priemonės turi būti taikomos (perrūšiavimas, sunaikinimas ar kt.). Atitinkančiai kokybės reikalavimus krovinio daliai taikoma 19.4.1 punkte numatyta procedūra;

19.4.3. krovinys atitinka fitosanitarinius, bet neatitinka II klasės kokybės reikalavimų, paima krovinio fitosanitarinio sertifikato originalą ir, krovinio savininkui pateikus sutartį su perdirbėju, išduodamas perdirbti skirtų šviežių vaisių ir daržovių sertifikatas (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 4 priedą). Krovinys, įforminus muitinės prižiūrimo perdirbimo arba laikinojo įvežimo perdirbti procedūrą, gabenamas į perdirbimo įstaigą;

19.5. jei krovinys atitinka kokybės reikalavimus, tačiau yra įtarimas, jog jis gali būti užkrėstas kenksmingais organizmais, paima augalinės kilmės produkcijos pavyzdžius, išduoda pažymą „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas) ir ant jos deda spaudą „Realizuoti draudžiama“ (4 priedas). Prekes realizuoti draudžiama, kol bus gauti laboratorinių tyrimų rezultatai. Regioninio punkto pareigūnas:

19.5.1. gavęs laboratorinių tyrimų rezultatus, patvirtinančius, kad krovinys atitinka fitosanitarinius reikalavimus, išduoda leidimą „Dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti“ (1 priedas) ir ant jos deda spaudą „Realizuoti leidžiama“ (4 priedas), o muitinės pareigūnas teisės aktų nustatyta tvarka įformina išleidimo laisvai cirkuliuoti muitinės procedūrą;

19.5.2. gavęs laboratorinių tyrimų rezultatus, patvirtinančius, kad krovinys neatitinka fitosanitarinių reikalavimų, kenksmingais organizmais užkrėstam kroviniui arba jo daliai išduoda pažymą „Dėl įvežamos produkcijos fitosanitarinio ir kokybės tikrinimo ir taikomų priemonių“ (2 priedas), deda spaudą „Taikomos priemonės“ (4 priedas) ir ranka didžiosiomis spausdintomis raidėmis įrašo, kokios priemonės turi būti taikomos (nukenksminimas, grąžinimas šaliai siuntėjai, sunaikinimas). Neužkrėstai krovinio daliai taikoma 19.4.1 punkte numatyta procedūra.

 

III. TRANZITU PER LIETUVOS RESPUBLIKĄ VEŽAMOS AUGALINĖS PRODUKCIJOS FITOSANITARINIS IR KOKYBĖS PATIKRINIMAS

 

20. Augalinė produkcija tranzitu (iš vienos Lietuvos Respublikos valstybės sienos perėjimo punkte veikiančios muitinės įstaigos (išvykimo įstaiga) į kitą valstybės sienos perėjimo punkte veikiančią muitinės įstaigą (paskirties įstaiga), ir fitosanitariniame sertifikate nurodyta šalis krovinio gavėja yra trečioji šalis, bet ne Lietuva) turi būti vežama tik per tuos muitinės postus, kuriuose yra įsteigti ir veikia tarnybos fitosanitarinės kontrolės punktai.

21. Vežant augalinę produkciją tranzitu per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją sandariose, užplombuotose talpyklose neperkraunant, valstybės sienos perėjimo punkte veikiančio pasienio punkto pareigūnas patikrina fitosanitarinius dokumentus ir, jeigu visi dokumentai atitinka fitosanitarinius reikalavimus, fitosanitariniame sertifikate deda spaudą „Tranzitas per Lietuvą leidžiamas“ (4 priedas). Tokių krovinių fitosanitarinis ir kokybės patikrinimas neatliekamas.

22. Jeigu augalinė produkcija gabenama tranzitu per Lietuvos Respublikos muitų teritoriją, tačiau yra perkraunama arba saugoma importo-eksporto terminaluose bei perrašomi krovinį lydintys dokumentai ir fitosanitariniame sertifikate nurodyta šalis gavėja – Lietuva, fitosanitarinis ir kokybės patikrinimas atliekamas pagal šių taisyklių 19 punkte nustatytus reikalavimus.

 

IV. PAŠTO SIUNTŲ FITOSANITARINIS TIKRINIMAS

 

23. Pašto siuntomis siunčiamą augalinę produkciją turi lydėti šių taisyklių 8 punkte nurodyti fitosanitariniai dokumentai.

24. Pašto siuntomis atsiųstos augalinės produkcijos, kuriai fitosanitarinė kontrolė būtina, fitosanitarinis ir kokybės tikrinimas atliekamas vadovaujantis šių taisyklių 11–13 punktais.

25. Pašto siuntomis, turint vienkartinį įregistravimą fitosanitariniame registre, leidžiama atsiųsti tik mokslo tikslams ar selekciniam darbui skirtas gyvas grybų ir bakterijų kultūras, virusus, nematodus, augalų ir dirvos ligų sukėlėjus, vabzdžius (gyvus ir negyvus), taip pat sėklų kolekcijas, augalų herbarus ir dirvožemio pavyzdžius, sudarant sąlygas, užkertančias kelią šių organizmų paplitimui.

26. Be šių taisyklių 8 punkte nurodytų fitosanitarinių dokumentų, pašto siuntomis leidžiama atsiųsti ne daugiau kaip 2 kilogramus skintų gėlių, ne daugiau kaip 5 kilogramus augalinės kilmės maistui skirtų prekių ir ne daugiau kaip 15 pakelių daržovių bei gėlių sėklų (arba ne daugiau kaip 150 gramų nefasuotų daržovių bei gėlių sėklų), neužkrėstų kenksmingais organizmais.

27. Pašto siuntomis siųsti sodinius bei daigus, gyvus vabzdžius, augalų ir dirvos ligų sukėlėjus, taip pat dirvožemį – draudžiama (išskyrus atvejus, numatytus šių taisyklių 25 punkte).

 

V. išvežamos iš Lietuvos Respublikos AUGALINĖS PRODUKCIJOS TIKRINIMAS

 

28. Išvežant iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos augalinę produkciją, muitinei būtina pateikti tarnybos išduotą fitosanitarinio sertifikato (5 priedas) arba fitosanitarinio sertifikato reeksportui (6 priedas) originalą, kuris turi atitikti šiuos reikalavimus:

28.1. užpildytas lietuvių, rusų, anglų ar vokiečių kalba didžiosiomis spausdintomis raidėmis;

28.2. be klaidų ir nepatvirtintų taisymų;

28.3. augalų botaniniai pavadinimai nurodyti lotynų kalba;

28.4. nurodyti prekių pagal Kombinuotąją prekių nomenklatūrą ne mažiau kaip keturių ženklų kodai;

28.5. patvirtintas antspaudu ir atsakingo darbuotojo parašu (nurodant vardą ir pavardę).

29. Fitosanitarinis sertifikatas galioja 14 dienų nuo išdavimo datos (netaikoma įvežimo ir tranzito atveju).

30. Išvežant iš Lietuvos Respublikos muitų teritorijos šviežius vaisius bei daržoves, krovinį turi lydėti šviežių vaisių ir daržovių atitikties kokybės reikalavimus sertifikatas (pagal Importuojamų, eksportuojamų ir teikiamų vidaus rinkai šviežių vaisių ir daržovių kokybės kontrolės taisyklių 3 priedą).

 

VI. UŽKRĖSTOS AUGALINĖS KILMĖS PRODUKCIJOS SUNAIKINIMAS

 

31. Kenksmingais organizmais užkrėsta augalinė produkcija, jeigu jos negalima nukenksminti arba tai neefektyvu, sunaikinama tarnybos nustatyta tvarka, atsižvelgiant į aplinkosaugos reikalavimus.

32. Visas išlaidas, susijusias su augalinės produkcijos sunaikinimu, apmoka produkcijos savininkas arba jo įgaliotas asmuo.

 

VII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, traukiami atsakomybėn įstatymų nustatyta tvarka.

______________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš

jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų,

augalinių produktų ir kitų objektų

fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklių

Logasc

1 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ AUGALŲ APSAUGOS TARNYBA

Kodas 9081758, Kalvarijų g. 62, LT-2005 Vilnius, tel. 2752750, faks. 2752128 el. p. vaat@vaat.lt, http://www.vaat.lt Atsiskaitomoji sąskaita 120014, Spec. paskirties sąskaita 141491 AB LŽŪB banko Vilniaus skyriuje, kodas 260101424

 

________________________________

(gavėjas ir jo adresas)

 

leidimas

dėl augalinės produkcijos išleidimo laisvai cirkuliuoti

200 … m. ……..……….… d. Nr. ……

 

Eksportuotojas ir jo adresas – ________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Įvežimo punktas – _________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Fitosanitarinio sertifikato Nr. – _______________________________________________________

________________________________________________________________________________

Transporto rūšis – _________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Šalis eksportuotoja – _______________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Kilmės šalis – ____________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Fitosanitarinio patikrinimo vieta – ____________________________________________________

________________________________________________________________________________

Produkcijos paskirtis – _____________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

KPN kodas

Produkcijos pavadinimas

Augalų botaniniai pavadinimai

Kilmės šalis

Krovinio tara

Markiruotė

Produkcijos kiekis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atlikto fitosanitarinio patikrinimo procedūros (atliktas pažymėti):

 

† - dokumentinis patikrinimas;

† - vizualus apžiūrėjimas;

† - patikrinimas;

† - pavyzdžio paėmimas.

 

Pastabos:

 

__________________ punkto specialistas         ____________________                                         

                                                                                                                      (parašas)                               (vardas, pavardė)

 

SPAUDAS (sprendimas)

______________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją

tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio ir

kokybės patikrinimo taisyklių

Logasc

2 priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINĖ AUGALŲ APSAUGOS TARNYBA

Kodas 9081758, Kalvarijų g. 62, LT-2005 Vilnius, tel. 2752750, faks. 2752128 el. p. vaat@vaat.lt, http://www.vaat.ltAtsiskaitomoji sąskaita 120014, Spec. paskirties sąskaita 141491 AB LŽŪB banko Vilniaus skyriuje, kodas 260101424

 

___________________________

(gavėjas ir jo adresas)

 

PAŽYMA

DĖL ĮVEŽAMOS PRODUKCIJOS FITOSANITARINIO IR KOKYBĖS TIKRINIMO IR TAIKOMŲ PRIEMONIŲ

200 …m. ………………….d. Nr. ……

 

Aš, ________________________________________ punkto specialistas ___________________, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos   fitosanitariniais teisės aktais, atlikau augalinės kilmės produkcijos fitosanitarinį tikrinimą.

Fizinis, juridinis asmuo (augalinės produkcijos savininkas) _______________, įmonės (asmens) kodas ___________, adresas______________

Registracijos LR fitosanitariniame registre pažymėjimo Nr. _______________________

Fitosanitarinio patikrinimo vieta ________________________ Transporto priemonės Nr. _____________________________

Produkcijos pavadinimas

Šalis siuntėja

Kilmės šalis

Fitosanitarinio sertifikato Nr.

Kiekis

Mato vnt.

Kokybės

Fitosanitariniai tyrimai

Tiriami kenksmingi organizmai

sertifikato Nr.

klasė

kiekis

pvz. sk.

pvz. dydis

mato vnt.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialisto pastabos ir išvados ____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________

Specialistas                                                                                                          _________________________

                                                                                                                              (parašas)                                                           (vardas, pavardė)

Susipažinau:

Augalinės kilmės produkcijos savininkas

ar jo įgaliotas asmuo                                                                                            _________________________

                                                                                                                              (parašas)                                                           (vardas, pavardė)

 

SPAUDAS (sprendimas)

______________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų

ir kitų objektų fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklių

3 priedas

 

PAŽYMOS DĖL ĮVEŽAMOS PRODUKCIJOS FITOSANITARINIO IR KOKYBĖS TIKRINIMO IR TAIKOMŲ PRIEMONIŲ NR. ….. PRIEDAS ….

 

Duomenys apie produkcijos siuntą ir jos žymėjimą

Patikrinimo rezultatai (G-gerai, B-blogai)

Pastabos

Pavadinimas

Kokybės sert. Nr.

Bendras kiekis

Kilm. šal.

Kok. kl.

Dydis

Pakuotės svoris (kg)

Žymėjimas

Išorinė kok.

Vidinė kok.

Dydis

Bendras rez.

Pavyzdžių skaič., m. vnt.

G

B

G

B

G

B

G

B

G

B

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specialistas                                                                                                          _________________________

                                                                                                                              (parašas)                                                           (vardas, pavardė)

Susipažinau:

Augalinės kilmės produkcijos savininkas

ar jo įgaliotas asmuo                                                                                            _________________________

                                                                                                                              (parašas)                                                           (vardas, pavardė)

______________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklių

4 priedas

 

I. Spaudo „TRANZITAS PER LIETUVĄ LEIDŽIAMAS“ pavyzdys:

 

TRANZITAS PER LIETUVĄ
LEIDŽIAMAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
KALVARIJOS PASIENIO
AUGALŲ KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

 

II. Spaudo „FITOSANITARINIS SERTIFIKATAS NEGALIOJA“ pavyzdys:

FITOSANITARINIS SERTIFIKATAS NEGALIOJA
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
KALVARIJOS PASIENIO
AUGALŲ KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(raudona spalva)

 

III. Spaudo „TAIKOMOS PRIEMONĖS“ pavyzdys:

 

……………………………….……….. regioninis augalų apsaugos ir karantino punktas
Karantininės ekspertizės liudijimo Nr. …………….…....
Taikomos priemonės……………………….……..…..
…………………………………………………….……..
…………………………………………………………..
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

 

IV. Spaudo „ĮVEŽTI LEIDŽIAMA. PRIVALOMA PAPILDOMA KONTROLĖ“ pavyzdys:

 

 

ĮVEŽTI LEIDŽIAMA. PRIVALOMA PAPILDOMA KONTROLĖ
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
KALVARIJOS PASIENIO
AUGALŲ KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

 

V. Spaudų „REALIZUOTI LEIDŽIAMA“ pavyzdžiai:

 

REALIZUOTI LEIDŽIAMA
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
VILNIAUS REGIONINIS AUGALŲ
APSAUGOS IR KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REALIZUOTI LEIDŽIAMA
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
KALVARIJOS PASIENIO AUGALŲ
KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

 

VI. Spaudo „REALIZUOTI DRAUDŽIAMA“ pavyzdys:

 

REALIZUOTI DRAUDŽIAMA
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
VILNIAUS REGIONINIS AUGALŲ
APSAUGOS IR KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

 

VII. Spaudo „SULAIKYTA. PAIMTI PAVYZDŽIAI LABORATORINIAMS TYRIMAMS“ pavyzdys:

SULAIKYTA. PAIMTI PAVYZDŽIAI LABORATORINIAMS TYRIMAMS
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
KALVARIJOS PASIENIO
AUGALŲ KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Specialisto vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

 

VIII. Spaudo „KROVINYS SULAIKYTAS“ pavyzdys:

 

KROVINYS SULAIKYTAS
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBINĖS AUGALŲ APSAUGOS TARNYBOS
KALVARIJOS PASIENIO
AUGALŲ KARANTINO PUNKTAS
_____________
(parašas)
__________________________
(Inspektoriaus vardas, pavardė)
200____m.______________________d.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(mėlyna spalva)

______________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų, augalinių produktų ir kitų objektų fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklių

5 priedas

 

FITOSANITARINIO SERTIFIKATO PAVYZDYS

 

 

1. Eksportuotojas ir jo adresas

 

 

2.

FITOSANITARINIS SERTIFIKATAS

000000

 

3. Gavėjas ir jo adresas

4. Lietuvos Respublikos valstybinė

augalų apsaugos tarnyba

 

Augalų apsaugos organizacijai

 

 

5. Pagaminimo vieta

 

 

6. Transporto rūšis

 

Lietuvos Respublikos

valstybinė augalų

apsaugos tarnyba

 

Lietuva, Litva, Lithuania, Litauen

7. Įvežimo punktas

 

 

 

 

8. Markiruotė; krovinio ir vietų skaičius; įpakavimo aprašymas; produkcijos pavadinimas; augalų botaniniai pavadinimai

 

 

 

 

 

 

9. Produkcijos kiekis

10. Pažymima, kad 8 punkte nurodyti augalai arba augalinė produkcija buvo

tikrinami vadovaujantis galiojančiais metodais bei taisyklėmis.

Nustatyta, kad patikrintoje medžiagoje karantininių bei kitų, galinčių

padaryti žalos, kenkėjų nėra, o ši medžiaga atitinka importuojančios

šalies fitosanitarinius reikalavimus

11. Papildoma deklaracija

 

 

 

Dezinfekavimas

18. Išdavimo vieta

 

 

 

Data                                                                         Antspaudas

 

 

Inspektoriaus

pavardė ir parašas

12. Apdorojimo būdas

 

13. Cheminė medžiaga

 

14. Ekspozicija ir temperatūra

15. Koncentracija

 

16. Data

17. Papildoma informacija

______________

 

Įvežamų į Lietuvos Respubliką, išvežamų iš

jos ir gabenamų per ją tranzitu augalų,

augalinių produktų ir kitų objektų

fitosanitarinio ir kokybės patikrinimo taisyklių

6 priedas

 

 

FITOSANITARINIO SERTIFIKATO REEKSPORTUI PAVYZDYS

 

                                                                         

1. Eksportuotojas ir jo adresas

 

 

2.

FITOSANITARINIS SERTIFIKATAS REEKSPORTUI

000000

 

3. Gavėjas ir jo adresas

4. Lietuvos Respublikos valstybinė

augalų apsaugos tarnyba

 

Augalų apsaugos organizacijai

 

 

5. Pagaminimo vieta

 

 

6. Transporto rūšis

 

Lietuvos Respublikos

valstybinė augalų

apsaugos tarnyba

 

Lietuva, Litva, Lithuania, Litauen

7. Įvežimo punktas

 

 

 

 

8. Markiruotė; krovinio ir vietų skaičius; įpakavimo aprašymas; produkcijos pavadinimas; augalų botaniniai pavadinimai

 

 

 

 

 

 

9. Produkcijos kiekis

10. Pažymima, kad aukščiau aprašyti augalai arba augalinė produkcija buvo importuota į ____________________ (eksporto šalis) iš _____________________ (produkciją pagaminusi šalis) fitosanitarinio sertifikato Nr. ___________________ , kurio originalas _____________________, patvirtintas nuorašas _______________________, pridedamas prie šio sertifikato, produkcija supakuota _________________________ , iš naujo perpakuota _________________________ į senuosius _________________ , į naujus konteinerius. Remiantis pirmojo fitosanitarinio sertifikato duomenimis ir papildomai patikrinus produkciją nustatyta, kad ji atitinka fitosanitarinius importuojančios šalies reikalavimus ir kad krovinio buvimo ________________________ (reeksporto šalis) metu, jis neužsikrėtė augalų ligų sukėlėjais, kenkėjais ir piktžolėmis.

11. Papildoma deklaracija

 

 

 

Dezinfekavimas

18. Išdavimo vieta

 

 

 

Data                                                                               Antspaudas

 

 

Inspektoriaus

pavardė ir parašas

12. Apdorojimo būdas

 

13. Cheminė medžiaga

 

14. Ekspozicija ir temperatūra

15. Koncentracija

 

16. Data

17. Papildoma informacija

______________