LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ IŠBANDYMO, TŪTELIŲ IR KULKŲ KOLEKCIJŲ SUDARYMO, TVARKYMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2002 m. lapkričio 5 d. Nr. 530

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo (Žin., 2002, Nr. 13-467) 44 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. liepos 10 d. nutarimo Nr. 1108 „Dėl Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo įgyvendinimo“ (Žin., 2002, Nr. 72-3056) 2.1 punktu:

1. Tvirtinu Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų išbandymo, tūtelių ir kulkų kolekcijų sudarymo, tvarkymo ir naudojimo taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų išbandymo, tūtelių ir kulkų kolekcijų sudarymo, tvarkymo ir naudojimo taisyklės įsigalioja nuo 2003 m. liepos 1 d.

 

 

VIDAUS REIKALŲ MINISTRAS                                                             JUOZAS BERNATONIS

 

SUDERINTA                 SUDERINTA                         SUDERINTA           SUDERINTA

Krašto apsaugos              Specialiųjų tyrimų                   Valstybės saugumo   Generalinis prokuroras

ministras                          tarnybos direktorius                departamento

generalinis direktorius

 

Linas Linkevičius            Valentinas Junokas                 Mečys Laurinkus       Antanas Klimavičius

 

SUDERINTA                 SUDERINTA                         SUDERINTA

Ginklų fondo prie           Kalėjimų departamento prie    Muitinės departamento

Lietuvos Respublikos      Teisingumo ministerijos          prie Finansų ministerijos

Vyriausybės direktorius  l. e. direktoriaus pareigas        direktorius

 

Rimantas Rudžionis        Skirmantas Agurkis                 Valerijonas Valickas


 

Patvirtinta

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro

2002 m. lapkričio 5 d. įsakymu Nr. 530

 

TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ ginklų IŠBANDYMO, tūtelių ir kulkų kolekcijų sudarymo, tvarkymo ir naudojimo taisyklės

 

I. BendrOSIOS nuostatOS

 

1. Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų išbandymo, tūtelių ir kulkų kolekcijų sudarymo, tvarkymo ir naudojimo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų, esančių apyvartoje Lietuvos Respublikos teritorijoje, privalomo išbandymo tvarką, kulkų ir tūtelių kontrolinių pavyzdžių kolekcijų sudarymą, kurias būtų galima panaudoti ginklo paieškai jo praradimo (pagrobimo) atveju, taip pat efektyvesniam nusikaltimų, padarytų panaudojant šaunamuosius ginklus, išaiškinimui.

2. Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. Trumpasis graižtvinis šaunamasis ginklas – šaunamasis ginklas, kurio vamzdžio vidinėje pusėje per visą vamzdžio ilgį yra įsriegtas arba kitokiu būdu padarytas graižtvas ir kurio vamzdis yra ne ilgesnis kaip 30 cm arba visas ginklo ilgis neviršija 60 cm.

2.2. Automatinis šaunamasis ginklas – šaunamasis ginklas, kuris po kiekvieno šūvio užsitaiso automatiškai ir kuriuo, vieną kartą nuspaudus nuleistuką, galima iššauti sviedinių seriją.

2.3. Revolveris – trumpasis graižtvinis šaunamasis ginklas su besisukančiu būgnu. Būgnas atlieka dėtuvės ir šovinio lizdo funkcijas.

2.4. Kulkų ir tūtelių kontroliniai pavyzdžiai – kulkos ir tūtelės, gautos išbandžius konkretų trumpąjį graižtvinį šaunamąjį ginklą.

2.5. Specialaus statuso subjektai – Specialiųjų tyrimų tarnyba, Krašto apsaugos ministerija, Vidaus reikalų ministerija, Valstybės saugumo departamentas, Generalinė prokuratūra prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Ginklų fondas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Ginklų fondas), Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos, Šaulių sąjunga, jų padaliniai ir pavaldžios įstaigos, taip pat Lietuvos muitinės operatyvinę veiklą vykdantys padaliniai.

3. Visi esantys apyvartoje Lietuvos Respublikos teritorijoje trumpieji graižtviniai šaunamieji ginklai (išskyrus graižtvinius trumpuosius šaunamuosius ginklus, šaudančius lygiavamzdžių ginklų šoviniais) turi būti išbandomi vadovaujantis šių taisyklių nuostatomis.

4. Trumpieji graižtviniai šaunamieji ginklai turi būti išbandomi prieš juos įregistruojant, taip pat perregistruojant, vieną kartą per 5 metus. Specialaus statuso subjektai trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus išbando vieną kartą per 5 metus.

5. Visi remontuoti arba perdirbti trumpieji graižtviniai šaunamieji ginklai, jeigu buvo perdirbtas šovinio lizdas, vamzdžio kanalas, užraktas (spyna) arba paleidžiamasis-skeliamasis mechanizmas, išbandomi iš karto po perdirbimo, nelaukiant, kol praeis šių taisyklių 4 punkte nustatytas terminas.

 

II. Fizinių ir juridinių asmenų (NE SPECIALAUS STATUSO SUBJEKTŲ) TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ ginklų išbandymas

 

6. Fizinių ir juridinių asmenų trumpieji graižtviniai šaunamieji ginklai, esantys civilinėje apyvartoje, išbandomi Lietuvos kriminalinės policijos biuro Kriminalistinių tyrimų centre (toliau – Kriminalistinių tyrimų centras) arba teritorinių policijos įstaigų kriminalistinių tyrimų padaliniuose, sumokėjus už šią paslaugą pagal vidaus reikalų ministro nustatytus įkainius.

7. Ginklų fondas, prieš parduodamas trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus fiziniams ar juridiniams asmenims (ne specialaus statuso subjektams), trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus ir šovinius, reikalingus išbandymui, pateikia Kriminalistinių tyrimų centrui. Kriminalistinių tyrimų centras, gavęs iš Ginklų fondo trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus ir šovinius, per tris darbo dienas nuo jų gavimo juos išbando šių taisyklių IV skyriuje nustatyta tvarka, surašo dviem egzemplioriais pažymą apie trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo išbandymą (pažymos apie trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo išbandymą forma nustatyta šių taisyklių 1 priede ir toliau vadinama pažyma) ir trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus bei abu pažymos egzempliorius atiduoda Ginklų fondui.

8. Ginklų fondas, pardavęs trumpąjį graižtvinį šaunamąjį ginklą fiziniam ar juridiniam asmeniui, vieną pažymos egzempliorių su užpildytais pirkėjo duomenimis perduoda Kriminalistinių tyrimų centrui. Antras pažymos egzempliorius su užpildytais pirkėjo duomenimis saugomas Ginklų fonde.

9. Fizinis ar juridinis asmuo, pageidaujantis perregistruoti trumpąjį graižtvinį šaunamąjį ginklą, teritorinei policijos įstaigai, be kituose teisės aktuose nustatytų dokumentų, pateikia trumpąjį graižtvinį šaunamąjį ginklą ir šovinius, reikalingus išbandymui.

10. Teritorinės policijos įstaigos atsakingas valstybės tarnautojas, gavęs iš fizinio ar juridinio asmens trumpąjį graižtvinį šaunamąjį ginklą, šovinius bei būtinus dokumentus, ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų nuo jų gavimo trumpąjį graižtvinį šaunamąjį ginklą ir šovinius perduoda Kriminalistinių tyrimų centrui arba teritorinės policijos įstaigos kriminalistinių tyrimų padaliniui.

11. Kriminalistinių tyrimų centras ar teritorinės policijos įstaigos kriminalistinių tyrimų padalinys, gavęs iš teritorinės policijos įstaigos arba iš fizinių ar juridinių asmenų trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus, per tris darbo dienas nuo jų gavimo juos išbando šių taisyklių IV skyriaus nustatyta tvarka ir, dviem egzemplioriais surašęs ginklo pažymą, trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus grąžina teritorinei policijos įstaigai arba fiziniam ar juridiniam asmeniui. Pirmasis pažymos egzempliorius atiduodamas teritorinei policijos įstaigai, o antrasis saugomas išbandymą atlikusiame Kriminalistinių tyrimų centre ar teritorinės policijos įstaigos kriminalistinių tyrimų padalinyje.

12. Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų perdavimas ir priėmimas įforminamas perdavimo ir priėmimo aktu (perdavimo ir priėmimo akto forma nustatyta šių taisyklių 2 priede).

13. Teritorinės policijos įstaigos valstybės tarnautojas trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus grąžina jų savininkams, o pažymą prideda prie trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo savininko bylos.

 

III. Specialaus statuso subjektų TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ ginklų išbandymas

 

14. Specialaus statuso subjektų valdomi trumpieji graižtviniai šaunamieji ginklai išbandomi šių subjektų padaliniuose, atsakinguose už ginkluotę. Specialaus statuso subjektų ginklų išbandymą ne vėliau kaip per dešimt darbo dienų po jų įsigijimo ar po jų išbandymo praėjus penkeriems metams atlieka tų subjektų atsakingi kariai ar valstybės tarnautojai, ar darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis (toliau – darbuotojai). Prireikus metodinę pagalbą atsakingiems kariams ar valstybės tarnautojams, ar darbuotojams gali suteikti Kriminalistinių tyrimų centras.

15. Tam tikrais atvejais specialaus statuso subjektų trumpieji graižtviniai šaunamieji ginklai gali būti išbandyti ir Kriminalistinių tyrimų centre, sumokėjus už šią paslaugą pagal vidaus reikalų ministro nustatytus įkainius.

16. Specialaus statuso subjektų valdomų ir išbandytų trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų kulkų ir tūtelių kontroliniai pavyzdžiai saugomi šių specialaus statuso subjektų kulkų ir tūtelių kolekcijose.

17. Duomenis (trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo savininkas ar valdytojas, trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo rūšis, modelis, kalibras, pagaminimo metai, numeris ir trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo spynos (užrakto) numeris) apie išbandytus trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus specialaus statuso subjektai ne vėliau kaip per penkias darbo dienas po jų išbandymo perduoda Ginklų fondui. Šiais duomenimis Ginklų fondas papildo Valstybinį ginklų registrą.

18. Trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo sunaikinimo atveju jo kulkų ir tūtelių kontroliniai pavyzdžiai po dvejų metų išimami iš kulkų ir tūtelių kolekcijos.

 

IV. TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ ginklų IŠBANDYMO tvarka

 

19. Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų išbandymą atlieka kariai ar valstybės tarnautojai, ar darbuotojai tam skirtose patalpose, panaudodami kulkų gaudytuvus (vandeninius, tepalinius, vaškinius-parafininius, sintetinio pluošto, gumos), kurie garantuoja kokybišką kulkų kontrolinių pavyzdžių gavimą. Tūtelių kontroliniai pavyzdžiai gali būti surenkami rankomis arba panaudojant tūtelių gaudytuvus.

20. Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų išbandymo bei kulkų ir tūtelių kontrolinių pavyzdžių saugojimo metu turi būti išvengta atsitiktinio minėtų pavyzdžių pakeitimo kulkų ir tūtelių pavyzdžiais, iššautais iš kitų trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų egzempliorių. Tam tikslui kiekvieno konkretaus trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo kulkų ir tūtelių kontroliniai pavyzdžiai sudedami į atskirus polietileninius paketėlius, prieš tai kiekvieną kulką ir tūtelę įvyniojus į minkštą popierių (kad nebūtų pažeisti ant jų esantys pėdsakai). Kartu į kiekvieną paketėlį įdedama pažyma.

21. Prieš išbandymą iš trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų pašalinamas konservavimo tepalas, gerai išvalomas vamzdis ir priešakinis užrakto paviršius.

22. Išbandant revolverius, iš kiekvienos būgnelio kameros būtina gauti po du kulkų ir tūtelių kontrolinius pavyzdžius, jeigu naudojami šoviniai su apvalkalinėmis ir su neapvalkalinėmis kulkomis, ir po vieną kulkų ir tūtelių kontrolinį pavyzdį, jeigu naudojami šoviniai tik su apvalkalinėmis arba tik su neapvalkalinėmis kulkomis. Išbandant kitus trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus būtina gauti po tris kulkų ir tūtelių kontrolinius pavyzdžius, o esant keičiamiems vamzdžiams ar graižtviniams įdėklams – papildomai po tris kulkų ir tūtelių kontrolinius pavyzdžius su kiekvienu vamzdžiu ar įdėklu.

23. Išbandant automatinius šaunamuosius ginklus, turi būti šaudoma pavieniais šūviais.

24. Jeigu iš to paties trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo išbandymo metu šaudoma šoviniais su apvalkalinėmis ir su neapvalkalinėmis kulkomis, pirmiausia atliekami šūviai panaudojant šovinius su apvalkalinėmis kulkomis.

25. Išbandyti būtinas šovinių skaičius priklauso nuo trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo rūšies:

25.1. revolveriams – po vieną šovinį su apvalkaline kulka ir po vieną šovinį su neapvalkaline kulka kiekvienai būgnelio kamerai (jeigu konkretaus modelio revolveriui naudojami šoviniai su abiejų rūšių kulkomis);

25.2. revolveriams – po vieną šovinį su apvalkaline kulka arba po vieną šovinį su neapvalkaline kulka kiekvienai būgnelio kamerai (jeigu konkretaus modelio revolveriui naudojami tik su apvalkalinėmis arba tik su neapvalkalinėmis kulkomis šoviniai);

25.3. kitiems trumpiesiems graižtviniams šaunamiesiems ginklams – po tris šovinius su apvalkalinėmis kulkomis ir po tris šovinius su neapvalkalinėmis kulkomis (jeigu konkretaus modelio trumpajam graižtviniam šaunamajam ginklui naudojami šoviniai su abiejų rūšių kulkomis) kiekvienam trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo vamzdžiui (jeigu ginklas turi keičiamus vamzdžius arba graižtvinius įdėklus).

26. Duomenys apie išbandytus trumpuosius graižtvinius šaunamuosius ginklus fiksuojami kompiuterinėse duomenų bazėse arba specialiuose žurnaluose specialaus statuso subjekto nustatyta tvarka.

 

V. Veiksmai TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ ginklų praradimo (pagrobimo) atvejais

 

27. Trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo, esančio civilinėje apyvartoje, praradimo (pagrobimo) atveju jo kulkų ir tūtelių kontroliniai pavyzdžiai iš teisėtai laikomų trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų kulkų ir tūtelių kolekcijos nedelsiant perkeliami į prarastų (pagrobtų) ginklų kulkų ir tūtelių kolekciją, o jų duomenys įvedami į automatizuotos balistinės identifikavimo sistemos duomenų bazę (tuomet, kai ši sistema bus įdiegta).

28. Trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo, valdomo specialaus statuso subjekto, praradimo (pagrobimo) atveju specialaus statuso subjektas jo kulkų ir tūtelių kontrolinius pavyzdžius nedelsdamas persiunčia arba perduoda pasirašytinai Kriminalistinių tyrimų centrui.

29. Kriminalistinių tyrimų centras, iš specialaus statuso subjektų gavęs kulkų ir tūtelių kontrolinius pavyzdžius, per penkias dienas nuo jų gavimo juos sudeda į prarastų (pagrobtų) ginklų kulkų ir tūtelių kolekciją, o jų duomenis įveda į automatizuotos balistinės identifikavimo sistemos duomenų bazę.

______________

 

 

Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų

išbandymo, kulkų ir tūtelių kolekcijų

sudarymo, tvarkymo ir naudojimo taisyklių

1 priedas

 

(Pažymos apie kontrolinį trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo išbandymą formos pavyzdys)

 

 

____________________________________

(kriminalistinių ekspertizių įstaigos pavadinimas)

 

PAŽYMA

APIE TRUMPojo GRAIŽTVINIo ŠAUNAMojo GINKLO IŠBANDYMĄ (IDENTIFIKAVIMĄ)

 

_________________

(data)

_________________

(surašymo vieta)

 

Išduota _______________________

(įmonės, įstaigos, organizacijos pavadinimas)

 

Ginklo savininkas (Asmens kodas)

(Vardas)

(Pavardė)

(Adresas (apskritis))

 

Ginklas ___________________________________________________________

(trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo modelis, kalibras, numeris, gamybos metai, šalis gamintoja)

 

yra išbandytas (identifikuotas). Tūtelės ir kulkos įtrauktos į šautų tūtelių ir iššautų kulkų kolekciją.

 

A. V.

 

__________________

__________________

__________________

(pareigų pavadinimas)

(parašas)

(vardas ir pavardė)

 

 

______________

 


 

Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų

išbandymo, kulkų ir tūtelių kolekcijų

sudarymo, tvarkymo ir naudojimo taisyklių

2 priedas

 

(Trumpųjų graižtvinių šaunamųjų ginklų, pateiktų kontroliniam išbandymui, perdavimo ir priėmimo akto formos pavyzdys)

 

TRUMPŲJŲ GRAIŽTVINIŲ ŠAUNAMŲJŲ GINKLŲ, PATEIKTŲ KONTROLINIAM IŠBANDYMUI, PERDAVIMO IR PRIĖMIMO AKTAS

 

______________________

(akto surašymo vieta)

 

Eil. Nr.

Trumpojo graižtvinio šaunamojo ginklo rūšis

Modelis

Kalibras

Serija

Numeris

Pagaminimo data

Šovinių kiekis

1.

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

7.

 

 

 

 

 

 

 

8.

 

 

 

 

 

 

 

9.

 

 

 

 

 

 

 

10.

 

 

 

 

 

 

 

11.

 

 

 

 

 

 

 

12.

 

 

 

 

 

 

 

13.

 

 

 

 

 

 

 

14.

 

 

 

 

 

 

 

15.

 

 

 

 

 

 

 

 

____ vnt. lentelėje nurodytų ginklų ir ______vnt. šovinių

 

perdavė:                                                            priėmė:

 

_____________________________                                       __________________________

(įstaigos pavadinimas)                                                             (įstaigos pavadinimas)

 

__________________________________                             _________________________

(vardas, pavardė, pareigos)                                                        (pareigūno vardas, pavardė, pareigos)

 

___________

___________

___________

___________

___________

___________

(parašas)

(data)

(laikas)

(parašas)

(data)

(laikas)

 

 

 


____ vnt. lentelėje nurodytų ginklų ir ______vnt. šovinių

 

perdavė:                                                            priėmė:

 

_____________________________                                       __________________________

(įstaigos pavadinimas)                                                              (įstaigos pavadinimas)

 

__________________________________                             _________________________

(vardas, pavardė, pareigos)                                                        (pareigūno vardas, pavardė, pareigos)

 

___________

___________

___________

___________

___________

___________

(parašas)

(data)

(laikas)

(parašas)

(data)

(laikas)

 

______________