VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ TARNYBOS
PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL VIEŠŲJŲ PIRKIMŲ TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS DIREKTORIAUS 2003 M. VASARIO 25 D. ĮSAKYMO NR. 1S-21 „DĖL VIEŠOJO PIRKIMO–PARDAVIMO SUTARČIŲ KAINODAROS NUSTATYMO METODIKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2008 m. rugsėjo 10 d. Nr. 1S-89

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) 8 straipsnio 2 dalies 1 punktu ir 18 straipsnio 6 dalies 3 punktu:

1. Pakeičiu:

1.1. Viešųjų pirkimų tarnybos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės direktoriaus 2003 m. vasario 25 d. įsakymą Nr. 1S-21 „Dėl viešojo pirkimo–pardavimo sutarčių kainodaros nustatymo metodikos patvirtinimo“ (Žin., 2003, Nr. 22-944; 2006, Nr. 16-576; 2007, Nr. 62-2402) ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

ĮSAKYMAS

DĖL VIEŠOJO PIRKIMO–PARDAVIMO SUTARČIŲ KAINOS IR KAINODAROS TAISYKLIŲ NUSTATYMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) 8 straipsnio 2 dalies 1 punktu ir 18 straipsnio 6 dalies 3 punktu:

1. Tvirtinu Viešojo pirkimo–pardavimo sutarčių kainos ir kainodaros taisyklių nustatymo metodiką (pridedama).

2. Nustatau, kad perkančiosios organizacijos šio įsakymo 1 punkte nurodyta metodika vadovaujasi, vykdydamos nuo 2003 m. kovo 1 d. paskelbtus (kvietimą paskelbus spaudoje arba jį išsiuntus tiekėjams (rangovams) viešuosius pirkimus.“

1.2. Nurodytuoju įsakymu patvirtintoje Viešojo pirkimo–pardavimo sutarčių kainos ir kainodaros taisyklių nustatymo metodikoje:

1.2.1. įrašau 2 punkte esančioje sąvokoje „Kainodaros taisyklės“ žodžius „kainos ir“, po žodžio „taisyklės“ įrašau žodžius „(toliau – kainodaros taisyklės)“, po žodžio „apskaičiavimo“ įrašau žodžius „bei kainos koregavimo“ ir šią sąvoką išdėstau taip:

Kainos ir kainodaros taisyklės (toliau – kainodaros taisyklės) – pirkimo dokumentuose ir sutartyje nustatoma kaina ar sutarties kainos apskaičiavimo bei kainos koregavimo taisyklės.“;

1.2.2. išbraukiu 3 punkte nuorodas į „Valstybės žinias“ „2002, Nr. 118-5296; 2003, Nr. 123-5579;“, prieš skaičius „02“ įrašau skaičių „1“ ir šį punktą išdėstau taip:

3. Kitos šioje metodikoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme (Žin., 1996, Nr. 84-2000; 2006, Nr. 4-102) vartojamas sąvokas.“;

1.2.3. įrašau 18 punkte po žodžių „vieną iš“ žodžius „šios metodikos“, papildau šį punktą sakiniu „Pirkimo dokumentuose ir sutartyje turi būti nurodyta, kad į šias išlaidas negali būti įtrauktas tiekėjo pelnas“ ir šį punktą išdėstau taip:

18. Kainodaros taisyklėse nustačius dalinį sutarties vykdymo išlaidų padengimą, sutarties kaina susideda iš dviejų dalių. Viena kainos dalis apskaičiuojama taikant vieną iš šios metodikos 6.1 ar 6.2 punktuose nurodytų kainos apskaičiavimo būdų, o kitą kainos dalį sudaro tam tikros tiekėjo faktiškai patiriamos išlaidos, tiesiogiai susijusios su sutarties vykdymu. Pirkimo dokumentuose ir sutartyje turi būti nurodyta, kad į šias išlaidas negali būti įtrauktas tiekėjo pelnas. Pavyzdžiui, parodų organizatoriui už parodą perkančioji organizacija sutartyje numato sumokėti fiksuotą sumą, iš kurios organizatorius dengia tam tikras savo išlaidas (visų pirma, administracines bei kitas netiesiogines parodos organizavimo išlaidas) bei gauna pelną. Sutartyje taip pat numatyta, kad perkančioji organizacija apmokės parodos ploto nuomos išlaidas, eksponatų transportavimo išlaidas, reklamos išlaidas, kurias patirs parodų organizatorius.“;

1.2.4. įrašau 23 punkte prieš žodžius „tam tikrais“ žodį „pavyzdžiui“, išbraukiu žodį „pavyzdžiui“ ir vietoj jo įrašau žodžius „vienas iš atvejų“ ir šį punktą išdėstau taip:

23. Kainodaros taisyklėse gali būti numatyta, kad kaina, apskaičiuota taikant šios metodikos 6 punkte nustatytus kainos apskaičiavimo būdus, gali būti koreguojama tiekėjui mokant premiją. Pavyzdžiui, tam tikrais atvejais perkančiajai organizacijai gali būti naudinga paskatinti tiekėją jo įsipareigojimus įvykdyti kaip galima greičiau (vienas iš atvejų, jei anksčiau atlikti darbai leistų perkančiajai organizacijai greičiau pradėti gamybą ir iš jos gauti pajamas). Šiuo atveju siekiant paskatinti tiekėją, kainodaros taisyklėse gali būti nustatyta premija, kuri (kurios dydis) priklauso nuo to, kaip greitai yra įvykdomi tiekėjo įsipareigojimai. Numatant mokėti premiją, kainodaros taisyklėse turi būti nustatytos visos sąlygos, nuo kurių priklauso premijos mokėjimas ir premijos dydis. Premijos dydį turi nustatyti pati perkančioji organizacija.“;

1.2.5. įrašau 24 punkto pirmoje pastraipoje žodžius „ar prekių, paslaugų ar darbų grupių kainų pokyčius (toliau – kainų lygio kitimas)“, paskutiniame šios pastraipos sakinyje išbraukiu žodį „bendrą“ ir šią pastraipą išdėstau taip:

24. Kainodaros taisyklėse turi būti nurodoma, ar sutarties kaina ar įkainiai bus perskaičiuojami pagal bendrą kainų lygio kitimą ar prekių, paslaugų ar darbų grupių kainų pokyčius (toliau – kainų lygio kitimas). Tais atvejais, kai mažai tikėtinas kainų lygio kitimas arba kai perkančioji organizacija visą riziką dėl kainų kitimo nori perkelti tiekėjui, kainodaros taisyklėse gali būti nustatyta, kad sutarties kaina ar įkainiai dėl kainų lygio pasikeitimo neperskaičiuojami, išskyrus šios metodikos 24.1 punkte nurodytą atvejį. Perkančioji organizacija kainodaros taisyklėse nurodydama, kad sutarties kaina ar įkainiai neperskaičiuojami, privalo įvertinti tai, kad dėl per didelės rizikos tiekėjai savo pasiūlymuose gali pateikti didesnes nei įprasta kainas arba tiekėjas gali anksčiau laiko nutraukti sutartį, jeigu jos vykdymo sąlygos taptų nepriimtinomis. Kainodaros taisyklėse nustatydama fiksuotos kainos ar fiksuoto įkainio perskaičiavimą pagal kainų lygio kitimą, jeigu kainos apskaičiavimui taikomi fiksuotos kainos, fiksuoto įkainio ar dalinio sutarties vykdymo išlaidų padengimo būdai, perkančioji organizacija turi vadovautis šiomis nuostatomis:“;

1.2.6. išdėstau 24.1 punktą taip:

24.1. Kainodaros taisyklėse, jei statybos darbų sutarties trukmė kartu su numatytu sutarties pratęsimu yra ilgesnė nei 1 metai, privaloma nustatyti fiksuotos kainos ar įkainio perskaičiavimą, vadovaujantis šios metodikos 24.2–24.8 punktų nuostatomis.

Pavyzdžiui, perkančioji organizacija perka gyvenamųjų pastatų statybos darbus ir planuoja, kad sutartis bus sudaryta 2006 m. rugsėjo mėn., sutarties trukmė yra 2 metai ir 8 mėnesiai, o kainos perskaičiavimas bus atliekamas kas šešis mėnesius, jeigu per šį laikotarpį gyvenamųjų pastatų statybos sąnaudų kainų pokytis bus didesnis kaip 3 procentai. Tokiu atveju sutartyje nustatoma: „sutarties kaina perskaičiuojama ne vėliau kaip kiekvienų metų spalio 10 d. ir ne vėliau kaip kiekvienų metų balandžio 10 d. taikant Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Statistikos departamentas) biuletenyje „Vartotojų ir gamintojų kainų indeksai“ pagal statinių tipus paskelbtus statybos sąnaudų kainų indeksus, jeigu per praėjusius šešis mėnesius gyvenamųjų pastatų statybos sąnaudų kainų pokytis yra didesnis kaip 3 procentai. Kainų pakeitimas įforminamas protokolu, pasirašomu abiejų sutarties šalių. Perskaičiavimas kiekvienų metų spalio mėnesį atliekamas statybos darbų kainą dauginant iš perskaičiavimo koeficiento, gauto einamųjų metų birželio mėnesio kainų indeksą dalijant iš praėjusių metų gruodžio mėnesio kainų indekso; balandžio mėnesį – praėjusių metų gruodžio mėnesio kainų indeksą dalijant iš praėjusių metų birželio mėnesio kainų. Perskaičiuojama tų statybos darbų, kurie pagal sutartį atliekami po kainos perskaičiavimo, kaina“.

Minėtame pavyzdyje, 2007 m. rugsėjo mėn. Statistikos departamentui paskelbus II ketvirčio statybos sąnaudų kainų indeksus, perkančioji organizacija sužino 2007 m. birželio mėn. gyvenamųjų pastatų statybos sąnaudų kainų indeksą (150); 2006 m. gruodžio mėn. šis indeksas yra 136,8. Perskaičiavimo koeficientas gaunamas birželio mėn. kainų indeksą dalijant iš gruodžio mėn. kainų indekso, t. y. 150:136,8=1,1. Norimą perskaičiuoti statybos darbų kainą reikia dauginti iš šio perskaičiavimo koeficiento. 2008 m. kovo mėn. Statistikos departamentui paskelbus IV ketvirčio statybos sąnaudų kainų indeksus, perkančioji organizacija sužino 2007 m. gruodžio mėn. gyvenamųjų pastatų statybos sąnaudų kainų indeksą. Perskaičiavimo koeficientas apskaičiuojamas 2007 m. gruodžio mėn. kainų indeksą padalijus iš 2007 m. birželio mėn. kainų indekso. Norima perskaičiuoti statybos darbų kaina bus dauginama iš šio perskaičiavimo koeficiento.“;

1.2.7. išbraukiu 24.3 punkte žodžius „prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Statistikos departamentas)“ ir žodžius „prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės“ ir šį punktą išdėstau taip:

24.3. Duomenis apie kainų lygį skelbia Statistikos departamentas, taip pat kitos oficialios institucijos (pavyzdžiui, Lietuvos bankas, Lietuvos Respublikos finansų ministerija ir kt.). Tam tikrais atvejais sutartyje gali būti numatyta, kad apie kainų lygio pokytį sprendžiama pagal Statistikos departamento ar kitos oficialios institucijos išduotą pažymą. Kainodaros taisyklėse turi būti aiškiai nurodytas duomenų šaltinis (pavyzdžiui, numatomas Statistikos departamento 2006 metų gruodžio mėn. leidinys „Lietuvos ekonominė ir socialinė raida“. Pagrindinių vartojimo prekių bei paslaugų grupių kainų ir tarifų pokyčiai. Drabužiai ir avalynė. 2006 m. sausio mėn., palyginti su 2005 m. sausio mėn.).“;

1.2.8. išdėstau 27.5.2 punktą taip:

27.5.2. fiksuoto įkainio nustatymo atveju – įkainio dydis. Jei pirkimo objektas susideda iš sudėtinių dalių, vertinama įkainių suma. Jei pirkimo objektas susideda iš sudėtinių dalių ir perkami skirtingi prekių, paslaugų ar darbų kiekiai, vertinant pasiūlymą, vertinama įkainių, padaugintų iš preliminarių kiekių arba lyginamųjų koeficientų, suma;“.

2. Nustatau, kad šiuo įsakymu atlikti Viešojo pirkimo–pardavimo sutarčių kainos ir kainodaros taisyklių nustatymo metodikos pakeitimai taikomi po šio įsakymo įsigaliojimo pradėtiems viešiesiems pirkimams.

 

 

 

DIREKTORIAUS PAVADUOTOJAS                                                VAIDOTAS JAKŠTAS