TARPTAUTINIO KELEIVIŲ VEŽIMO SUSITARIMAS (SMPS)

 

Galioja nuo 1951 m. lapkričio 1 d.

1999 05 30 redakcija su iki 2002 05 01 gautais pakeitimais ir papildymais.

 

Siekdamos organizuoti tiesioginius tarptautinius keleivių vežiojimus, ministerijos, valstybių centrinės institucijos, kurioms pavaldus geležinkelių transportas, toliau vadinamos Susitarimo šalimis:

Azerbaidžano Respublikos,

Albanijos Respublikos,

Baltarusijos Respublikos,

Bulgarijos Respublikos,

Vietnamo Socialistinės Respublikos,

Gruzijos,

Kazachstano Respublikos,

Kinijos Liaudies Respublikos,

Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos,

Kirgizijos Respublikos,

Latvijos Respublikos,

Lietuvos Respublikos,

Moldovos Respublikos,

Mongolijos,

Lenkijos Respublikos,

Rusijos Federacijos,

Slovakijos Respublikos,

Tadžikistano Respublikos,

Turkmėnistano,

Uzbekistano Respublikos,

Ukrainos,

Čekijos Respublikos ir

Estijos Respublikos,

atstovaujamos savo įgaliotųjų atstovų, sudarė šį Susitarimą.

 

I SKYRIUS

 

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis

Susitarimo esmė

 

Šis Susitarimas nustato tiesioginių tarptautinių keleivių, lydimojo ir nelydimojo bagažo vežiojimų tvarką geležinkelių transportu bei mišriuoju geležinkelių ir vandens transportu tarp šių šalių: Azerbaidžano Respublikos, Albanijos Respublikos, Baltarusijos Respublikos, Bulgarijos Respublikos, Vietnamo Socialistinės Respublikos, Gruzijos, Kazachstano Respublikos, Kinijos Liaudies Respublikos, Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos, Kirgizijos Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Moldovos Respublikos, Mongolijos, Lenkijos Respublikos, Rusijos Federacijos, Slovakijos Respublikos, Tadžikistano Respublikos, Turkmėnistano, Uzbekistano Respublikos, Ukrainos, Čekijos Respublikos ir Estijos Respublikos. Geležinkelių* interesams atstovauja valdančiosios geležinkelių institucijos, pasirašiusios šį Susitarimą.

 

2 straipsnis

Susitarimo taikymas

 

§ 1. Keleiviai, lydimasis ir nelydimasis bagažas tarp šalių, kurių geležinkeliai yra šio Susitarimo dalyviai, vežiojami Susitarime pateiktomis sąlygomis ir pagal jame nustatytus vežimo dokumentus bei šiuose geležinkeliuose taikomus tarifus.

Šio Susitarimo privalo laikytis geležinkeliai, keleiviai, nelydimojo bagažo siuntėjai ir gavėjai.

Keleiviai, lydimasis ir nelydimasis bagažas mišriuoju geležinkelių ir vandens transportu vežami pagal sąlygas, nurodytas ypatingosiose Taisyklėse, kurios, suderinus su atitinkama laivininkystės įstaiga, tvirtinamos SMPS 47 straipsnyje nustatyta tvarka ir yra šio Susitarimo priedas.

 

§ 2. Šis Susitarimas netaikomas keleivių, lydimojo ir nelydimojo bagažo vežiojimams:

1) jeigu pradinė ir galinė stotys yra toje pačioje šalyje;

2) jeigu pradinė ir galinė stotys yra toje pačioje šalyje ir tranzitu per kitos šalies teritoriją vežama pradinės šalies vagonais;

3) jeigu iš vienos šalies stoties į kitos šalies stotį tranzitu per trečiosios šalies, kuri nėra šio Susitarimo dalyvė, teritoriją vežama pradinės arba galinės šalies geležinkelių traukiniais ar vagonais.

§ 3. Susitarimo šalys turi teisę sudaryti dvišales ir daugiašales sutartis, reguliuojančias tarptautinį keleivių vežimą ir nepažeidžiančias kitų šio Susitarimo šalių interesų.

 

3 straipsnis

Geležinkelių įsipareigojimai

 

§ 1. Geležinkeliai, kurie yra šio Susitarimo dalyviai, privalo taip organizuoti tarptautinius keleivių vežiojimus, kad keleiviams būtų sudarytos kuo patogesnės važiavimo sąlygos, rūpintis kultūringu jų aptarnavimu kelionėje bei stotyse.

§ 2. Keleiviai vežami tvarkaraščiuose nurodytais tiesioginio tarptautinio susisiekimo traukiniais arba vagonais, ar specialiais traukiniais, vagonais, skiriamais pagal reikalą ir galimybes.

Geležinkeliai organizuoja informacinį darbą, kad keleiviai galėtų gauti informaciją apie jiems reikalingomis kryptimis važiuojančius traukinius bei vagonus.

Informacinių paslaugų sąrašas ir jų teikimo tvarka nustatomi geležinkelyje galiojančiose taisyklėse.

§ 3. Kiekvienas geležinkelis, šio Susitarimo dalyvis, privalo vežti keleivius ir šiame Susitarime numatytomis sąlygomis priimtą geležinkeliais gabenti lydimąjį ir nelydimąjį bagažą, jeigu:

1) keleivis arba nelydimojo bagažo siuntėjas vykdo šio Susitarimo nuostatas;

2) nėra nuo geležinkelio nepriklausomų kliūčių, kurių jis išvengti ir pašalinti negali;

3) nelydimajam bagažui vežti bagažo vagone yra laisva vieta.

§ 4. Keleiviai, lydimasis ir nelydimasis bagažas vežiojami tik tarp stočių, nurodytų taikomuose tarifuose.

§ 5. Keleiviai, lydimasis ir nelydimasis bagažas vežami per tas pasienio stotis, kurios nurodytos taikomuose tarifuose.

§ 6. Pagal šio Susitarimo važtos dokumentus vežamas lydimasis ir nelydimasis bagažas pasienio stotyse ir pervažiavimo į kito pločio vėžės geležinkelius punktuose, jeigu nėra tiesioginio susisiekimo traukinių ar vagonų, perkraunamas geležinkelio jėgomis, priemonėmis ir lėšomis.

§ 7. Atitinkamų valstybės institucijų nurodymu geležinkeliai:

1) laikinai visiškai ar iš dalies nutraukia eismą;

2) laikinai nepriima lydimojo ar nelydimojo bagažo arba jį priima tam tikromis sąlygomis.

Be to, geležinkeliai turi teisę imtis šių priemonių iškilus aplinkybėms, kurių geležinkeliai negali išvengti ir pašalinti (pavyzdžiui, stichiniai reiškiniai).

Šalies, kurioje imtasi šių priemonių, geležinkelis privalo nedelsdamas pranešti apie tai suinteresuotiems geležinkeliams, šio Susitarimo dalyviams. Šiems geležinkeliams taip pat nedelsiant turi būti pranešta apie tokių priemonių atšaukimą.

Apie šias priemones turi būti viešai paskelbta, jeigu to reikalaujama geležinkelių vidaus taisyklėse.

 

II SKYRIUS

 

KELEIVIŲ VEŽIMAS

 

4 straipsnis

Kelionės bilietai

 

§ 1. Dokumentas, SMPS nustatyta tvarka suteikiantis teisę važiuoti tarptautiniais traukiniais, yra šiame Susitarime patvirtintas kelionės bilietas, įformintas ranka ir pažymėtas raidėmis „MC“ arba įformintas elektroniniu būdu.

Kelionės bilietas yra pagrindinis dokumentas, patvirtinantis keleivio vežimo geležinkelių transportu sutartį.

Kelionės biliete turi būti šie pagrindiniai duomenys:

1) pradinės ir galinės stočių pavadinimai;

2) išspausdintas bilieto numeris;

3) maršrutas;

4) vagono klasė;

5) vežimo kaina;

6) bilieto galiojimo laikas;

7) bilieto išdavimo data;

8) bilietą išdavusio geležinkelio pavadinimas.

§ 2. Visą galiojimo laiką kelionės bilietas turi būti panaudotas važiuoti jame nurodyta kryptimi visais traukiniais, esančiais tvarkaraščiuose.

§ 3. Kelionės dokumentai – tai kelionės dokumentų knygelės, kurios susideda iš viršelio ir kelionės bilieto. Kelionės dokumentų knygelė galioja važiuoti nuo kelionės biliete nurodytos pradinės vienos šalies geležinkelio stoties iki galinės kitos šalies geležinkelio stoties kelionės biliete nurodyta kryptimi.

Pagal atskirus susitarimus susisiekimui tarp geležinkelių galima naudoti kartoninius bilietus.

§ 4. Šio tiesioginio tarptautinio susisiekimo kelionės dokumentų knygelės laikomos vienu kelionės dokumentu.

Kelionės dokumentų knygelės viršelio viduje gali būti įdėti tik šiame Susitarime nustatyti kelionės dokumentai.

Kelionės dokumentų knygelės viršelis be kelionės bilieto ir kelionės bilietas be viršelio negalioja ir nesuteikia teisės važiuoti.

Keleivio pateiktas kelionės bilietas be kelionės dokumentų knygelės viršelio ar kelionės dokumentų knygelės viršelis be kelionės bilieto negalioja ir geležinkelis juos paima.

Kelionės bilietuose neturi būti jokių pakeitimų, išskyrus tuos, kurie yra leistini pagal šį Susitarimą ir suderinti su geležinkeliais. Kelionės bilietai, kuriuose yra neteisėtų pakeitimų, laikomi negaliojančiais ir paimami.

§ 5. Kelionės dokumentų knygelės viršelis ir kelionės bilietas spausdinami pradinės šalies kalba ir dviem iš šių kalbų – kinų, vokiečių ir rusų.

Kartoniniai bilietai gali būti spausdinami tik pradinės šalies ir galinės šalies kalbomis.

§ 6. Organizuotoms  keleivių grupėms, kuriose yra ne mažiau kaip 6 suaugę keleiviai, gali būti išduota viena kelionės dokumentų knygelė su blankiniu kelionės bilietu.

Kiekvienam tokios grupės keleiviui, išskyrus grupės vadovą, nemokamai išduodama kontrolinė kortelė, kuri galioja važiuojant tik kartu su kelionės dokumentų knygele, išduota keleivių grupei. Kontroline kortele patvirtinama, kad keleivis priklauso keleivių grupei, važiuojančiai pagal kelionės dokumentų knygelę, išduotą keleivių grupei, ir suteikiama teisė važiuoti traukinyje,  išeiti į peroną ir grįžti atgal. Kontrolinėse kortelėse turi būti nurodytas kelionės bilieto numeris ir vagono klasė.

Keleivių grupėms ir pavieniams keleiviams vežti specialiuose traukiniuose, specialiose automotrisose ir specialiuose vagonuose išduodama kelionės dokumentų knygelė su kelionės bilietais visai keleivių grupei. Grupės vadovo pageidavimu, grupės nariams, kurie dėl pateisinamų priežasčių turi užsilaikyti, išduodamos atskiros kelionės dokumentų knygelės.

Jeigu pradiniame punkte grupei kelionės dokumentų knygelė išduodama į abu galus, tai kontrolinės kortelės atgalinei kelionei neišduodamos, o galioja kontrolinės kortelės, išduotos pirminei kelionei.

Išskirtiniais atvejais leidžiama pradiniuose punktuose grupės tarptautinio susisiekimo kelionės bilietą pakeisti keliais tarptautinio susisiekimo bilietais nekeičiant maršruto ir galinės stoties.

§ 7. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo kelionės bilietai išduodami važiuoti:

1) minkštuosiuose vagonuose (1 klasės);

2) kietuosiuose vagonuose (2 klasės).

§ 8. Keleivis prieš kelionę privalo įsigyti kelionės bilietą, patikrinti, ar teisingai jame nurodyti duomenys, ir saugoti jį visą kelionę.

Miegamuosiuose vagonuose ir vagonuose su gulimomis vietomis kelionės dokumentus vagono palydovas laiko pas save.

§ 9. Kelionės dokumentų knygelės išduodamos į vieną arba į abu kelionės galus.

Kelionės dokumentų knygelės atgalinei kelionei gali būti įformintos:

1) nuo kitos pradinės stoties, t.y. ne nuo tos, kuri ankstesniame maršrute buvo galinė;

2) iki kitos galinės stoties, t.y. ne iki tos, kuri ankstesniame maršrute buvo pradinė.

Grupės ir vienetiniai kelionės bilietai, įforminti su nuolaida, kuri taikoma grupei ir pavieniams keleiviams, važiuojantiems į abu galus, gali būti įforminti tik tam pačiam maršrutui ir turi būti vienoje kelionės dokumentų knygelėje.

Pradiniame punkte keleivis gali įsigyti kelionės bilietą tik atgalinei kelionei, jeigu tai neprieštarauja kelionės bilietą išduodančios šalies nuostatams.

Pagal atskirą geležinkelių susitarimą atgalinei kelionei gali būti išduodami ir kartoniniai bilietai su spaudu „Na obratnyj proezd“.

§ 10. Vežimo mokestis ir kiti mokėjimai kelionės bilietuose nurodomi tarifine ir nacionaline valiuta, o elektroniniu būdu įforminamuose kelionės bilietuose – tik  nacionaline valiuta. Kelionės dokumentų knygelės viršelyje nacionaline valiuta nurodoma visa kelionės kaina, kurią keleivis sumokėjo pagal atskirus kelionės dokumentus, įdėtus į kelionės dokumentų knygelės viršelį.

§ 11. Kelionės dokumentų knygelės, o tam tikrais atvejais ir kiti kelionės dokumentai parduodami geležinkelio kasose ir pardavimo punktuose nuo bet kurio vienos šalies punkto iki bet kurio kitos šalies punkto, nurodyto taikomuose tarifuose.

§ 12. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo kelionės dokumentai iš anksto parduodami pagal pradinio geležinkelio taisykles.

 

5 straipsnis

Vietos bilietai

 

§ 1. Važiuodamas miegamuosiuose vagonuose, vagonuose su gulimomis vietomis ir sėdimuosiuose vagonuose, kuriuose vietos rezervuojamos, kiekvienas keleivis privalo turėti kelionės bilietą ir vietos bilietą atitinkamai vietai užimti.

§ 2. Vietos biliete turi būti šie duomenys:

1) raidės „MC“ ir raidinė geležinkelio santrumpa, o elektroniniu būdu įformintame vietos biliete – išdavusio geležinkelio kodas ir raidinė santrumpa;

2) pradinės ir galinės stoties pavadinimas;

3) maršrutas;

4) išvykimo data, laikas bei traukinio, vagono ir vietos numeris;

5) vagono klasė ir vietos kategorija;

6) keleivių skaičius;

7) vietos bilieto kaina;

8) vietos bilietą išdavusio geležinkelio pavadinimas;

9) vietos bilieto išdavimo data;

10) geležinkelio, kurio vagone važiuoti keleiviui išduotas vietos bilietas, pavadinimas.

Leidžiama išduoti vietos bilietus nenurodant traukinio, vagono ir vietos numerio bei išvykimo laiko.

Toks vietos bilietas galioja tiek, kiek ir kelionės bilietas, pagal kurį važiuojama. Prieš kelionę keleivis turi įforminti vietos bilietą šio Susitarimo 6 straipsnio 3 paragrafe nustatyta tvarka.

Keleivis, pirkdamas vietos bilietą, turi patikrinti, ar visi jame surašyti duomenys teisingi.

§ 3. Kiekvienas geležinkelis vietos bilietų blankus spausdina savo šalies kalba ir dviem iš šių kalbų – kinų, vokiečių ir rusų.

§ 4. Vietos bilietai parduodami geležinkelio kasose ir kituose pardavimo punktuose nuo bet kurio vienos šalies punkto iki bet kurio kitos šalies punkto, jeigu jie nurodyti taikomuose tarifuose. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo miegamųjų vagonų ir vagonų su gulimomis vietomis vietos bilietus parduoda ir traukinio viršininkas arba vagono palydovas.

Ruožuose, kuriuose automatizuotas kelionės dokumentų pagal traukinio maršrutą pardavimas, geležinkelis – vagono savininkas gali nustatyti kitą šių vagonų vietos bilietų įforminimo tvarką.

§ 5. Tiesioginio susisiekimo tarptautinio traukinio miegamajame vagone ir vagone su gulimomis vietomis važiuojančiam keleiviui išduodamas vienas vietos bilietas visam maršrutui nuo pradinės iki galinės stoties.

Keleiviui, važiuojančiam iš vienos šalies į kitą šalį ir turinčiam persėsti pasienio stotyse ar kituose punktuose, išduodami atskiri vietos bilietai, galiojantys važiuoti nepersėdant tiktai juose nurodytais maršrutais.

§ 6. Keleivis (keleivių grupė) turi teisę tam tikrai dienai ar tam tikram traukiniui (vagonui) išduotus vietos bilietus pakeisti kitai dienai arba to paties maršruto kitam traukiniui, jeigu yra laisvų vietų, taip pat atsisakyti nuo kelionės ir grąžinti vietos bilietus; pavieniai keleiviai – ne vėliau kaip likus 6 valandoms iki traukinio išvykimo, 6 žmonių ir didesnės suaugusiųjų keleivių grupės – ne vėliau kaip likus 5 paroms (LG ir EVR – 1 parai).

Atsisakiusiam nuo kelionės ir iki šiame paragrafe nurodyto laiko grąžinusiam vietos bilietus keleiviui (keleivių grupei) grąžinami už vietos bilietą sumokėti pinigai.

Vietos bilietus be pateisinamos priežasties keisti į naujus galima tik vieną kartą.

§ 7. Vietos bilietą turintis keleivis kelionės metu miegamajame vagone ir vagone su gulimomis vietomis nustatyta tvarka nemokamai aprūpinamas patalyne, t.y. vienu komplektu 5 paroms.

§ 8. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo vagonuose vietos užsakomos pradinio geležinkelio taisyklėse nustatyta tvarka.

§ 9. Gulimos vietos bilietai suteikia teisę naudotis gulima vieta tik nakties metu. Nakties metas – tai laikotarpis nuo 21 valandos iki kitos dienos 7 valandos ryto.

Jeigu kiti kupė keleiviai sutinka, tai gulėti galima ir kitu paros metu.

 

6 straipsnis

Kelionės dokumentų galiojimo laikas

 

§ 1. Kelionės dokumentų knygelė ir kartoninis bilietas suteikia teisę važiuoti visą jų galiojimo laiką.

Nustatytas galiojimo laikas:

1) vienkartinių kelionės dokumentų knygelių ir vienkartinių kartoninių bilietų, išduotų važiuoti į vieną galą – 2 mėnesiai;

2) kelionės dokumentų knygelių ir kartoninių bilietų, kuriuos pradinė stotis išdavė atgalinei kelionei – 4 mėnesiai;

3) kelionės dokumentų knygelių važiuoti į abu galus – 4 mėnesiai.

Dviejų kaimyninių geležinkelių susitarimu gali būti nustatytas trumpesnis bilietų galiojimo laikas.

§ 2. Kelionės dokumentų knygelės ir kartoninių bilietų galiojimo laikas prasideda nuo išdavimo dienos ir baigiasi po 2 arba 4 mėnesių tos pačios dienos, kurią buvo išduotas, 24 valandą. Jeigu tas mėnuo, kada baigiasi kelionės bilieto galiojimo laikas, neturi atitinkamos dienos, tai bilieto galiojimo laikas baigiasi to mėnesio paskutinę dieną 24 valandą. Tokia tvarka galioja ir atgaliniams kelionės bilietams, kuriuos keleivis įsigijo pradinėje stotyje.

Išdavimo punktas įrašo kelionės dokumentų knygelių ir kartoninių bilietų išdavimo datą kelionės dokumentų knygelės viršelyje, kelionės biliete ar kartoniniame biliete, taip pat kituose dokumentuose, kurie yra kelionės dokumentų knygelėje.

Suinteresuotų geležinkelių atskiru susitarimu, kelionės dokumentų, iš anksto parduotų pagal 4 straipsnio 12 § , galiojimo laikas prasideda po išdavimo dienos. Šiuo atveju kelionės dokumente atskirai nurodoma pirmoji galiojimo diena.

§ 3. Įforminant kelionės dokumentus važiuoti miegamuosiuose, gulimuosiuose ir sėdimuosiuose vagonuose, į kuriuos vietos rezervuojamos, vietos biliete turi būti nurodytas traukinio, vagono ir vietos numeris, traukinio išvykimo diena, mėnuo, metai ir laikas.

Važiuojant kituose vagonuose tokie duomenys nenurodomi.

Baltarusijos Respublikos, Vietnamo Socialistinės Respublikos, Latvijos Respublikos, Lietuvos Respublikos, Kinijos Liaudies Respublikos, Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos, Mongolijos, Rusijos Federacijos ir Ukrainos geležinkeliuose kelionės ir kartu su jais išrašomus (ranka) vietos bilietus pradinis punktas turi komposteruoti (adatiniu komposteriu) arba uždėti spaudą, kuriame nurodoma traukinio, kuriuo turi važiuoti keleivis, numeris, išvykimo diena, mėnuo ir metai.

§ 4. Jeigu keleivis ne vėliau kaip prieš 6 valandas iki traukinio išvykimo pranešė kelionės dokumentus įforminusiam punktui apie tai, kad negali važiuoti, tai jis turi teisę pakeisti išvykimo dieną. Kelionės dokumentus įforminęs punktas privalo anuliuoti kelionės biliete pažymėtą komposterio ženklą arba spaudą ir uždėti naują, jeigu traukinyje yra vietų. Perkomposteruoti galima tik vieną kartą.

Į traukinį pavėlavęs keleivis turi teisę kelionės bilietus, išskyrus vietos bilietą, perkomposteruoti kitam traukiniui, bet ne vėliau kaip per 3 valandas nuo traukinio išvykimo.

§ 5. Jeigu susidėjus aplinkybėms keleivis negali baigti kelionės bilieto galiojimo laiku, tai, pateikus atitinkamus dokumentus, iki šio laikotarpio pabaigos jam suteikiama teisė kreiptis į geležinkelį su prašymu pratęsti kelionės bilieto galiojimo laiką.

Kelionės bilieto galiojimo laikas gali būti pratęstas ne daugiau kaip du kartus, be to, kiekvieno pratęsimo laikas neturi būti ilgesnis kaip du mėnesiai.

Atsakingasis geležinkelio darbuotojas, į kurį kreipėsi keleivis dėl kelionės bilieto galiojimo laiko pratęsimo, privalo pratęsti kelionės bilieto galiojimo laiką, jeigu priežastis pripažino pateisinamomis.

 

7 straipsnis

Vietų suteikimas traukinyje.

Perėjimas į kitos klasės ar kategorijos vagoną

 

§ 1. Vietos vagone suteikiamos pagal geležinkelių vidaus taisykles ir keleivio kelionės bilietą, o važiuojant miegamajame vagone arba vagone su gulimomis vietomis  – pagal vietos bilietą.

Kiekvienas keleivis gali užimti tik vieną vietą. Keleivio prašymu ir esant laisvų vietų geležinkelis, įformindamas kelionę į vieną galą, gali suteikti keleiviui atskirą kupė miegamajame vagone. Šiuo atveju keleivis turi sumokėti už visus kelionės ir vietos bilietus pagal faktišką kupė vietų skaičių, o važiuodamas dviejų vietų kupė, keleivis turi įsigyti vieną pirmos klasės bilietą ir „singl“ vietos bilietą (1/1 kategorijos).

Kelyje geležinkelio darbuotojai gali suteikti kitiems keleiviams faktiškai neužimtas, bet apmokėtas vietas tik sutikus keleiviui, kuris atskira kupė naudojasi pagal įsigytus kelionės dokumentus. Šiuo atveju už likusį iki galinio punkto atstumą keleivis turi teisę atgauti pinigus, sumokėtus už kelionės dokumentus, išskyrus už kelionės bilietą ir vietos bilietą,  pagal kuriuos keleivis faktiškai užima vietą kelionės metu. Atitinkamą žymą kelionės dokumentuose daro traukinio viršininkas.

§ 2. Jeigu pradinėje stotyje ar kelyje buvo atkabintas vagonas ar viena vieta buvo parduota dviem keleiviams ir dėl to keleiviui negali būti suteikta vieta tos klasės ir kategorijos vagone, kurie nurodyti kelionės dokumentuose, jis gali atsisakyti važiuoti arba užimti vietą žemesnės klasės ir kategorijos vagone.

Geležinkelis gali suteikti keleiviui vietą aukštesnės klasės ir kategorijos vagone. Tokiu atveju kelionės bilieto ir vietos bilieto kainų skirtumo apmokėti nereikia.

Jeigu keleiviui negali būti suteikta vieta traukinyje, tai geležinkelis privalo jam ir jo lydimajam bagažui, neišskaičiuojant vežimo kainų skirtumo, suteikti vietą kitame traukinyje, kuris tuo ar kitu maršrutu vyksta į tą pačią galinę stotį, ir pasirūpinti, kad keleivis į galinę stotį atvyktų kuo mažiau pavėlavęs.

§ 3. Keleivis gali pereiti į kitą vietą aukštesnės klasės ar aukštesnės kategorijos vagone, nei nurodyta kelionės dokumente, jeigu yra laisvų vietų, pagal taikomus tarifus sumokėjęs vežimo kainų skirtumą.

Ruožuose, kuriuose kelionės dokumentai parduodami automatizuotai, gali būti nustatyta kitokia tvarka.

Kelionės bilieto kainų skirtumas gali būti sumokėtas tik geležinkelio kasose ar pardavimo punktuose.

Vietos bilieto kainų skirtumą keleivis gali sumokėti geležinkelio kasoje, pardavimo punkte, tiesioginio tarptautinio traukinio viršininkui arba vagono palydovui. Šiuo atveju keleiviui duodamas priemokos kvitas.

§ 4. Keleiviui suteikiama teisė reikalauti, kad geležinkelis patvirtintų:

1) priežastis, dėl kurių jis nepasinaudojo ar iš dalies pasinaudojo įsigytais kelionės bilietu ir vietos bilietu dėl geležinkelio kaltės arba 11 straipsnio 2 punkte nurodytais atvejais;

2) aplinkybes, dėl kurių jis negali užimti vietos, nurodytos kelionės biliete ir vietos biliete.

 

8 straipsnis

Vaikų vežimo tvarka

 

§ 1. Sėdimajame vagone keleivis turi teisę su savimi nemokamai vežti vieną vaiką iki ketverių metų, jeigu jis neužima atskiros vietos. Vietai užimti vaikui perkamas vaiko kelionės bilietas. Jeigu su keleiviu važiuoja daugiau vaikų iki ketverių metų, tai visiems kitiems vaikams, išskyrus vieną, perkami vaiko kelionės bilietai. Kai važiuoja vienas ir daugiau vaikų nuo ketverių iki 12 metų, kiekvienam vaikui perkamas vaiko kelionės bilietas.

§ 2. Keleivis, važiuodamas miegamajame vagone ir vagone su gulimomis vietomis, turi teisę nemokamai vežti vieną vaiką iki ketverių metų, jeigu jis neužima atskiros vietos. Norint užimti miegamą vietą vaikui iki ketverių metų perkamas vietos bilietas ir vaiko kelionės bilietas. Jeigu su keleiviu važiuoja daugiau vaikų iki ketverių metų, tai kiekvienam vaikui, išskyrus vieną, perkamas vaiko kelionės bilietas. Kiekvienai vaiko užimtai miegamai vietai turi būti įformintas vietos bilietas. Vaikui, už kurio vežimą neužmokėta, miegamoji vieta nesuteikiama.

Vaikai nuo ketverių iki 12 metų vežami pagal vaiko kelionės bilietus. Atskirai vietai užimti įforminamas vietos bilietas.

§ 3. Už vaikų nuo ketverių iki 12 metų vežimą geležinkelių transportu mokama 50 % kelionės bilieto kainos, nustatytos suaugusiam keleiviui.

§ 4. Už įformintą kartu su vaiko kelionės bilietu miegamojo vagono ar vagono su gulimomis vietomis vietos bilietą mokama kaip už suaugusiojo keleivio bilietą.

§ 5. Už vyresnių negu 12 metų vaikų vežimą mokama kaip už suaugusiųjų.

§ 6. Vaikų vežimo kaina nustatoma pagal vaiko amžių išvykimo dieną.

§ 7. Vežant vaikus nuo ketverių iki 12 metų išduodama atskira kelionės dokumentų knygelė kiekvienam vaikui arba tam tikrais atvejais keliems nurodyto amžiaus vaikams.

 

9 straipsnis

Kelionės nutraukimas

 

§ 1. Kelionės bilieto galiojimo laiku keleivis turi teisę kiek nori kartų ir kuriam nori laikui nutraukti kelionę pakelinėse stotyse, jei tai leidžia pasų ir administracinės taisyklės. Kelionės bilieto galiojimo laikas dėl sustojimo kelionėje nepratęsiamas. Keleivis privalo ne vėliau kaip per 3 valandas po traukinio atvykimo pateikti kelionės dokumentus sustojimui pažymėti.

§ 2. Kelionės bilieto galiojimo laikotarpiu keleivis gali atnaujinti kelionę nuo stoties, kurioje nutraukė kelionę arba nuo bet kurios kelionės biliete nurodyto maršruto stoties, esančios arčiausiai galinės stoties. Norėdamas po sustojimo atnaujinti kelionę arba būdamas persėdimo punkte, keleivis savo kelionės bilietą privalo pateikti stoties kasai, kad ši įformintų jį tolesnei kelionei.

§ 3. Atnaujinant kelionę nuo stoties, kurios nėra taikomuose tarifuose, lydimasis bagažas priimamas pagal vidaus tvarkos taisykles ir važtos dokumentus vežti iki tos šalies stoties, kuri yra taikomuose tarifuose.

§ 4. Jeigu keleivis savo noru miegamąją vietą užima tik pakelinėje stotyje, tai vietos bilieto suma už nenuvažiuotą ruožą jam negrąžinama.

Jeigu keleivis sustojo kelyje, tai vietos bilietas nebegalioja ir pinigai už nenuvažiuotą atstumą negrąžinami. Vietos bilietas lieka pas vagono palydovą.

Jeigu keleivis atnaujina kelionę nuo stoties, kurios nėra taikomuose tarifuose, tai už vietos bilietą jis moka iki vieno iš esančių tarifuose punktų bei už naudojimąsi patalyne pagal vidaus taisykles ir tarifus.

 

10 straipsnis

Keleivių kelionės dokumentų kontrolė.

Keleivių atsakomybė už geležinkeliui padarytą žalą

 

§ 1. Palydovui arba atitinkamam kontroliuojančios institucijos atstovui pareikalavus, keleivis privalo pateikti kelionės bilietą, o prireikus ir vietos bilietą bei kitus dokumentus, suteikiančius teisę keleiviui važiuoti šiame vagone.

Tiesioginio tarptautinio susisiekimo miegamuosiuose vagonuose ir vagonuose su gulimomis vietomis visi keleivio kelionės dokumentai kelionės pradžioje atiduodami palydovui, kuris juos saugo visą keleivio kelionės laiką.

§ 2. Keleivis, kuris nepateikė kelionės bilieto, suteikiančio teisę važiuoti šio traukinio vagone, privalo sumokėti baudą ir už nuvažiuotą atstumą tos šalies teritorija, kurios kontroliuojantys pareigūnai tai nustatė. Šie mokesčiai apskaičiuojami ir mokami pagal geležinkelio, kuriuo buvo važiuota be kelionės bilieto, vidaus taisykles. Norėdamas važiuoti toliau, keleivis turi įsigyti kelionės dokumentus.

§ 3. Keleivis, kuris, važiuodamas tarptautinio susisiekimo traukiniu, padarė žalą, įvertinamą turtine išraiška, geležinkeliui ir (arba) tretiesiems asmenims dėl to, kad pažeidė geležinkelio – riedmenų savininko nustatytas keleivių ir bagažo vežimo taisykles, privalo atlyginti nuostolius.

Nuostoliai – tai kreditoriaus išlaidos, patirtos dėl jo turto praradimo ar sugadinimo.

Jeigu keleivis sugadino vagono įrangą arba inventorių ir žalos dydis gali būti nustatytas įvykio vietoje, tai už sugadintą įrangą ar inventorių kaltininkas atlygina pagal geležinkelio – vagono savininko įkainius. Žalą už sugadintą įrangą arba inventorių išieško traukinio viršininkas ar vagono palydovas, įformindamas kvitą, kurį duoda keleiviui.

Kitais atvejais nuostoliai, padaryti nesilaikant šiame Susitarime nustatytų taisyklių, atlyginami teismine tvarka pagal atsakovo gyvenamąją vietą. Žalos padarymo kelionės metu faktas įforminamas laikantis geležinkelio – riedmenų savininko nustatytos tvarkos.

Dėl nusikalstamos veikos padarytos žalos atlyginimo dydį ir tvarką nustato nusikaltimo tyrimo vietoje galiojantys įstatymai.

§ 4. Keleivio atsisakymą atlyginti šio straipsnio § 2 ir § 3 nurodytą žalą įformina kontroliuojantis asmuo pagal geležinkelio vidaus tvarkos taisykles.

§ 5. Kelionės pabaigoje palydovas turi grąžinti keleiviui kelionės dokumentą. Miegamajame vagone važiuojančio keleivio vietos bilietas lieka pas vagono palydovą.

 

11 straipsnis

Atsisakymas vežti ir vežimo sutarties nutraukimas

 

Į traukinį neįleidžiami, o kelionės metu iš traukinio gali būti išlaipinami:

1) asmenys, nesilaikantys keleiviams taikomų vidaus įstatymų ir taisyklių. Šiems asmenims už vežimą sumokėti pinigai negrąžinami, o kelionės dokumente daromas atitinkamas įrašas;

2) asmenys, kurie susirgo ir kurių būklė, medicinos darbuotojų manymu, kelia grėsmę kitiems keleiviams, jeigu šiems asmenims iš anksto nebuvo užimta ar negali būti suteikta atskira kupė. Kelyje susirgę asmenys bet kokiomis sąlygomis turi būti nugabenti iki pirmosios stoties, kurioje jiems gali būti suteikta medicinos pagalba. Šio Susitarimo 30 straipsnyje nustatyta tvarka šiems asmenims grąžinami už jų ir lydimojo bagažo vežimą sumokėti pinigai, išskaičiavus sumą, mokėtiną už nuvažiuotą atstumą.

 

12 straipsnis

Nešulių ir gyvūnų vežimas

 

§ 1. Keleivis turi teisę nemokamai vežtis lengvus daiktus (nešulius), jeigu tai neprieštarauja 13 straipsnio § 1 nuostatoms.

Keleivio nešuliai laikomi vagone jiems skirtoje vietoje.

§ 2. Bendras nemokamai vežamų nešulių svoris turi būti ne didesnis kaip 35 kg suaugusiam keleiviui ir 15 kg vaikui iki 12 metų.

Kaip nešulius, viršijančius nustatytą normą, leidžiama vežti sudedamuosius vaikiškus ir invalidų vežimėlius, jeigu traukiniu važiuoja vaikas ar invalidas, kuriems skirtas šis vežimėlis.

Turėdamas daugiau nešulių, negu numatyta taisyklėse, keleivis turi juos atiduoti į bagažo vagoną.

Radijo imtuvai, televizoriai ir kiti prietaisai, kurie turi būti gabenami labai atsargiai, gali būti vežami pagal nešuliams nustatytas svorio normas keleiviniuose vagonuose keleiviui suteiktoje vietoje.

Jeigu keleivis nesilaiko nustatytų nešulių vežimo normų, tai remiantis 11 straipsnio 1) punktu geležinkelis atsisako jį vežti.

§ 3. Keleiviams draudžiama su savimi vežtis tiesioginio tarptautinio susisiekimo vagonuose gyvūnus, išskyrus kambarinius (šunis, kates, paukščius ir kt.).

Tik atskirose kietojo vagono (2 klasės) kupė leidžiama vežtis ne daugiau kaip du gyvūnus vienoje kupė. Šiuo atveju pagal vietų skaičių kupė keleivis (keleiviai) privalo sumokėti už kelionės bilietus ir vietos bilietus.

Draudžiama vežti gyvūnus, jeigu geležinkelis negali skirti jiems atskiros kupė.

§ 4. Atskirose kupė, kurias užima diplomatiniai kurjeriai, leidžiama vežti iki 200 kg sveriantį diplomatinį paštą ir nešulius. Šiuo atveju sumokama už kelionės bilietus ir vietos bilietus pagal vietų skaičių kupė. Jeigu diplomatinis paštas viršija nemokamai vežamo nešulio svorio normą, tai mokama pagal taikomuose tarifuose numatytus lydimojo bagažo vežimo įkainius ir įforminamas kaip lydimasis bagažas, kurį keleivis vežasi su savimi.

§ 5. Keleivis turi pats pasirūpinti nešulių, taip pat su savimi vežamų  kambarinių gyvūnų (šunų, kačių, paukščių ir kt.) saugumu.

Keleivis atsako už sanitarijos ir higienos reikalavimų pažeidimus, padarytus vežant su savimi gyvūnus arba paukščius, ir prireikus privalo išvalyti vagoną.

§ 6. Keleivis turi atlyginti visus nuostolius, padarytus pažeidus nešulių, kambarinių gyvūnų (šunų, kačių, paukščių ir kt.) vežimo taisykles.

 

13 straipsnis

Daiktai, kurių neleidžiama vežti kaip nešulių

 

§ 1. Draudžiama kaip nešulius vežti:

1) daiktus, kurie gali sugadinti ar užteršti vagoną, pakenkti keleiviams ar jų daiktams;

2) liepsniąsias, greitai užsidegančias, savaime užsidegančias, sprogiąsias, radioaktyviąsias, aitriąsias ir nuodingąsias medžiagas;

3) užtaisytus ginklus;

4) daiktus, kurie gali sukelti infekciją arba paskleisti aštrų kvapą;

5) daiktus, uždraustus muitinės ir kitose taisyklėse;

6) didelių gabaritų daiktus, kurių matmenys pagal trijų matavimų sumą didesni kaip 200 cm.

§ 2. Jeigu geležinkelis įtaria, kad nesilaikoma šio straipsnio § 1, išskyrus 5 punktą, nuostatų, jis turi teisę patikrinti nešulius.

Nešuliai tikrinami dalyvaujant keleiviui.

§ 3. Keleivis atsako už šio straipsnio § 1 nuostatų nesilaikymą pagal geležinkelio, kuriame buvo nustatytas pažeidimas, vidaus tvarkos taisykles ir įstatymus; be to, jis privalo atlyginti geležinkeliams padarytus nuostolius.

 

14 straipsnis

Keleivio maršruto pakeitimas.

Vėlavimas į suderintus traukinius. Traukinių atšaukimas

 

§ 1. Jeigu prieš išvykdamas keleivis pageidauja pakeisti kelionės maršrutą, tai remiantis šio Susitarimo 30 straipsniu jam grąžinama už važiavimą sumokėta suma. Naujam maršrutui keleivis turi įsigyti naują kelionės bilietą.

§ 2. Jeigu kelionės metu maršrutas keičiamas stotyje, kuri nurodyta taikomuose tarifuose, tai pagal priemokos kvitą iš keleivio išieškomas kelionės pradinio ir naujo maršruto kainų skirtumas.

Jeigu naujas maršrutas trumpesnis už nurodytą pirminiame kelionės biliete, tai kitoje bilieto pusėje pažymimas faktinis maršrutas.

Jeigu pakeitus maršrutą keičiasi geležinkeliai, priemokos kvitas išduodamas ir tuo atveju, kada kelionės kaina nauju maršrutu žemesnė nei kelionės biliete nurodytu maršrutu. Priemokos kvite nurodomi naujo maršruto geležinkeliai.

§ 3. Jeigu maršrutas keičiamas toje stotyje, kurios nėra taikomuose tarifuose ir tai susiję tik su tuo geležinkeliu, kuriam pranešta apie maršruto pakeitimą, tai kelionės kainų skirtumas išieškomas pagal tame geležinkelyje galiojančias vidaus taisykles.

§ 4. Jeigu pavėlavus traukiniui keleivis nespėjo persėsti į suderintą traukinį (nurodytą kelionės dokumente), taip pat jeigu traukinys buvo atšauktas visame kelyje ar atitinkamame kelio ruože, o keleivis pageidauja tęsti kelionę, tai geležinkelis, nereikalaudamas priemokos, pagal galimybę turi nuvežti keleivį ir jo lydimąjį bagažą traukiniu, kuris vyksta į tą pačią galinę stotį pradinio maršruto geležinkeliais arba kitais geležinkeliais, kad keleivis laiku atvyktų į reikiamą stotį.

Prireikus stoties viršininkas arba vienas jo įgaliotų stoties darbuotojų privalo pažymėti kelionės biliete, kad traukinys pavėlavo ar buvo atšauktas, pratęsti kelionės bilieto galiojimo laiką keleivio sugaištam dėl geležinkelio kaltės laikui ir pažymėti, kad kelionės bilietas galioja kitai kelionei aukštesnės klasės ir kategorijos vagone; vežimo kainos skirtumas neišieškomas. Šiuo atveju vietos bilietas pakeičiamas nemokamai.

 

III SKYRIUS

 

LYDIMOJO BAGAŽO VEŽIMAS

 

15 straipsnis

Leidžiamas ir draudžiamas vežti lydimasis bagažas

 

§ 1. Priimamas vežti keleivio lydimasis bagažas turi būti supakuotas užrakinamuose lagaminuose, skryniose, nedidelėse dėžėse, faneros dėžutėse, taip pat pintinėse, maišuose, nešuliuose ar ryšuliuose, surištas metaline juosta ar virvėmis.

Bagažo atskiro vieneto masė neturi būti mažesnė kaip 5 kg ir didesnė kaip 75 kg, tuo atveju, jeigu į keleivinio traukinio bagažo vagoną jį galima greitai ir nesunkiai pakrauti.

§ 2. Vežti lydimuoju bagažu pagal normas, nustatytas 16 straipsnio § 3, priimami šie daiktai:

1) kilnojami foteliai, sudedamos kėdės, ligonių vežimėliai;

2) vaikiški vežimėliai;

3) kilnojami muzikos instrumentai dėžėse, futliaruose arba kitoje pakuotėje;

4) teatro įranga, laisvai telpanti bagažo vagone;

5) matavimo prietaisai, ne ilgesni kaip 3 m, ir supakuotas rankinis instrumentas;

6) dviračiai, motoriniai dviračiai, motoroleriai ir motociklai be vežimėlių bei  tuščiais degalų bakais;

7) slidės ir kiti sporto reikmenys iki 3 m ilgio;

8) radijo imtuvai, televizoriai, radiolos, grotuvai, magnetofonai.

§ 3. Draudžiamas lydimasis bagažas:

1) visos liepsniosios, greitai užsidegančios, savaime užsidegančios, sprogiosios, radioaktyviosios, aitriosios ir nuodingosios medžiagos, šaunamieji ginklai, šaudmenys, taip pat medžiagos, kurios gali padaryti žalos kitų keleivių bagažui ar geležinkeliui;

2) daiktai, kurie gali sukelti infekciją ar skleisti aštrų kvapą;

3) auksas, sidabras, platina ir jų gaminiai, vertybiniai popieriai, metaliniai ir popieriniai pinigai, natūralūs perlai, brangieji akmenys ir kitos brangenybės, meno kūriniai (paveikslai, statulos, dailės kūriniai ir kt.);

4) gyvūnai, išskyrus kambarinius (šunys, katės, paukščiai ir kt.) narveliuose ar kitoje atitinkamoje taroje, jeigu tai neprieštarauja veterinarijos taisyklėms. Keleivis privalo šerti ir girdyti gyvūnus;

5) daiktai, priskiriami nors vienai iš šalių, kurių geležinkeliai dalyvauja vežiojimuose, pašto monopolijai. Šių daiktų sąrašas pateiktas 1 priede;

6) gedieji produktai.

 

16 straipsnis

Lydimojo bagažo priėmimas

 

§ 1. Lydimasis bagažas priimamas vežti pateikus kelionės bilietą nuo ir iki stočių, nurodytų taikomuose tarifuose, jeigu tos stotys yra kelionės biliete nurodytame keleivio maršrute.

Keleivis gali pristatyti lydimąjį bagažą iš karto vežti visu maršrutu iki galinės stoties, nurodytos kelionės biliete, arba iš pradinės stoties iki vienos iš pakelinių stočių, įtrauktų į taikomus tarifus, ar keletą kartų iš bet kurios pakelinės stoties iki kitos pakelinės stoties ir iki galinės stoties, vežant lydimąjį bagažą tik galinės stoties kryptimi.

§ 2. Lydimasis bagažas turi būti pristatytas laiku, bet ne vėliau kaip prieš 30 minučių iki traukinio, kuriuo vyksta keleivis, išvykimo. Keleivių lydimasis bagažas priimamas vidaus taisyklėse nustatyta tvarka.

Priimtas lydimasis bagažas paprastai turi būti išsiunčiamas tuo pačiu traukiniu, kuriuo vyksta keleivis. Jeigu tai neįmanoma, bagažas išsiunčiamas artimiausiu traukiniu, kuriuo vežiojamas bagažas.

Tuo atveju, kai pasienio stotyje keleivis negali dalyvauti savo bagažo apžiūroje, norėdamas, kad bagažas greičiau būtų pristatytas pagal paskirtį, jis turi pasienio stoties bagažo skyriuje palikti stoties viršininko vardu įgaliojimą pateikti muitinei bagažą ir sumokėti būtinus mokesčius.

§ 3. Bendra lydimojo bagažo, priimto pagal vieną kelionės bilietą, masė turi būti ne didesnė kaip 100 kg. Jeigu pagal vieną kelionės dokumentų knygelę vyksta keli keleiviai, nurodytoji norma padidinama atitinkamai grupės dalyvių skaičiui.

Diplomatinis bagažas priimamas vežti be masės apribojimų.

§ 4. Lydimąjį bagažą pridavusiam keleiviui duodamas bagažo kvitas, kuriame turi būti nurodyti šie pagrindiniai duomenys:

1) raidės „MC“;

2) pradinės stoties ir geležinkelio pavadinimas;

3) traukinio numeris ir išvykimo data;

4) galinės stoties ir geležinkelio pavadinimas;

5) maršrutas;

Gavęs bagažo kvitą, keleivis turi patikrinti, ar jame nurodyti duomenys atitinka jo pateiktus duomenis.

Lydimojo bagažo priėmimo diena laikoma ta, kurią pradinė stotis ant bagažo kvito uždėjo kalendorinį spaudą.

Dviejų gretimų geležinkelių susitarimu neįpakuotas lydimasis bagažas gali būti priimamas supaprastinta tvarka.

§ 5. Lydimojo bagažo važtos dokumentai spausdinami pradinės stoties kalba ir dviem iš šių kalbų, t.y. kinų, vokiečių ir rusų. Lydimojo bagažo važtos dokumentai pildomi pradinės stoties kalba.

§ 6. Karsto su palaikais vežimas.

Karstai su palaikais vežami bagažo ir pašto vagonuose arba jų atskirose patalpose šiais geležinkeliais: AZ (Azerbaidžano), BČ (Baltarusijos), GR (Gruzijos), KZH (Kazachstano), KRG (Kirgizijos), ZČ (Korėjos), LDZ (Latvijos), LG (Lietuvos), ČFM (Moldovos), MTZ (Mongolijos), RŽD (Rusijos), TDŽ (Tadžikistano), TRK (Turkmėnistano), UTI (Uzbekistano), UZ (Ukrainos), EVR (Estijos). Karstas turi būti metalinis, užlituotas, įdėtas į medinę dėžę, kurioje laisva erdvė turi būti užpildyta pjuvenomis ar anglimi, durpėmis, kalkėmis ir pan.

Prireikus karstas perkraunamas lydinčio asmens jėgomis ir lėšomis.

Siuntėjas pradinėje stotyje privalo pateikti vietos administracijos ir sanitarijos institucijų leidimą vežti karstą, kompetentingų institucijų išduotą pažymą apie tai, jog karste nėra pašalinių daiktų, taip pat dokumentus (čekį, paskyrą), patvirtinančius, kad mirusiajam vežti įsigytas metalinis karstas.

Karstas su palaikais geležinkeliu vežamas tik lydint asmeniui, važiuojančiam traukiniu ir turinčiam kelionės dokumentus. Jeigu palydovas kelionės metu dėl kurios nors priežasties atsilieka nuo traukinio, karstas toliau vežamas į paskirties vietą.

Karstas su palaikais vežamas už tokį pat užmokestį kaip ir 300 kg svorio lydimasis bagažas.

 

17 straipsnis

Lydimojo bagažo įpakavimas ir ženklinimas

 

§ 1. Lydimasis bagažas turi būti pateikiamas vežti tinkamoje pakuotėje, kad būtų saugiai atvežtas ir išduotas keleiviui, išskyrus daiktus, kuriuos pagal 15 straipsnio § 2 galima vežti nesupakuotus. Geležinkelis gali atsisakyti priimti lydimąjį bagažą, jeigu jis pateiktas netinkamoje ar apgadintoje pakuotėje. Tais atvejais, kai dėl pateikto vežti lydimojo bagažo apgadintos pakuotės kelyje jis negali būti prarastas ar sugadintas, geležinkelis gali priimti šį bagažą, jo važtos dokumentuose pažymėjęs apie apgadintą pakuotę. 

§ 2. Daiktai, išvardyti 15 straipsnio § 2, kuriuos leidžiama vežti nesupakuotus ir kurie turi esminių sugadinimo požymių, gali būti priimami vežti padarius atitinkamas žymas važtos dokumentuose.

§ 3. Keleivis arba jo prašymu geležinkelis už atskirą užmokestį turi paženklinti kiekvieną atiduodamą vežti bagažo vienetą pritvirtindamas 80 mm x 150 mm popierinę, kartoninę ar medžiaginę žymeną arba lentelę, kurioje pradinės šalies kalba ir kinų arba vokiečių, arba rusų kalbomis aiškiai užrašomi šie duomenys:

„Lydimasis bagažas priklauso (pavardė, vardas) __________________________

Pradinė stotis _____________________________________________________

Galinė stotis ______________________________________________________

Keleivio adresas _________________________________________________ “.

Jeigu lydimasis bagažas vežamas į Vietnamo Socialistinės Respublikos, Kinijos Liaudies Respublikos, Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos bei Mongolijos geležinkelio stotis ir atgal, duomenys užklijose ar lentelėse turi būti nurodomi pradinės stoties ir rusų kalbomis.

Keleivis privalo nuimti nuo bagažo vienetų senas žymenas ir užbraukti visus senus adresus bei kitus užrašus.

Pageidautina, kad keleivis į kiekvieną siunčiamo bagažo vienetą įdėtų lapelį su gyvenamosios vietos adresu.

 

18 straipsnis

Lydimojo bagažo įkainojimas

 

§ 1. Keleivis, pristatydamas vežti lydimąjį bagažą, gali jį įkainoti.

Jeigu keleivis nenori įkainoti lydimojo bagažo, tai bagažo važtos dokumento skiltyje „Įkainota“ padaroma žyma: „Įkainoti atsisakau“, po kuria pasirašo keleivis.

§ 2. Jeigu atiduodama vežti keletas lydimojo bagažo vienetų, tai keleivis gali įkainoti kiekvieną lydimojo bagažo vienetą atskirai arba imtinai visus vienetus. Įkainį keleivis nurodo žodžiu.

§ 3. Įkainį keleivis turi nurodyti pradinės šalies valiuta ir nustatyti jį remiantis valstybinėmis lydimajame  bagaže esančių daiktų kainomis.

Lydimojo bagažo įkainis nurodomas bagažo važtos dokumente.

§ 4. Priimdamas lydimąjį bagažą, geležinkelis turi teisę patikrinti, ar lydimojo bagažo įkainis atitinka jo vertę. Jeigu tarp geležinkelio ir keleivio iškyla ginčas dėl  lydimojo bagažo įkainio, tai šį ginčą sprendžia pradinės stoties viršininkas ar jo įgaliotas stoties darbuotojas. Jeigu keleivis nesutinka su stoties viršininko sprendimu, lydimasis bagažas gali būti priimtas, tačiau neįkainotas.

§ 5. Už lydimojo bagažo įkainojimą imamas taikomame tarife numatytas papildomas užmokestis.

 

19 straipsnis

Keleivio atsakomybė už lydimojo bagažo vežimo taisyklių nesilaikymą

 

§ 1. Pridavęs lydimąjį bagažą, keleivis atsako už 15 straipsnio nuostatų nesilaikymą ir jų pažeidimo pasekmes.

§ 2. Jeigu geležinkelis pagrįstai įtaria dėl 15 straipsnio nuostatų nesilaikymo, tai jis turi teisę patikrinti lydimąjį bagažą. Lydimasis bagažas turi būti tikrinamas dalyvaujant keleiviui.

Keleiviui neatvykus, lydimasis bagažas tikrinamas jam nedalyvaujant, tačiau tikrinimo metu privalo dalyvauti stoties viršininkas arba jo pavaduotojas.

§ 3. Keleivis, nesilaikantis 15 straipsnio § 3 nuostatų, privalo padengti išlaidas, susijusias su lydimojo bagažo tikrinimu, atlyginti padarytus nuostolius ir sumokėti penkiariopo mokesčio už bagažo vežimą baudą už visą vežimo geležinkeliu, kuriame buvo nustatytas šių nuostatų nesilaikymas, atstumą. Bauda atitenka geležinkeliui, nustačiusiam pažeidimus.

Šiuo atveju su lydimuoju bagažu elgiamasi pagal tos šalies, kurioje geležinkelis nustatė 15 straipsnio nuostatų pažeidimą, galiojančius įstatymus ir taisykles. 

 

20 straipsnis

Lydimojo bagažo pristatymo terminas

 

§ 1. Lydimojo bagažo pristatymo terminas nustatomas visam maršrutui pagal traukinių tvarkaraštį, atsižvelgiant į laiką, kurio reikia lydimojo bagažo išdavimui įforminti pagal 21 straipsnio § 1.

§ 2. Lydimojo bagažo pristatymo terminas pratęsiamas:

1) vienai parai kiekvieną kartą, kai lydimasis bagažas perkraunamas kelyje arba vežamas keltu;

2) nenumatyto užlaikymo dėl muitinės ir kitų taisyklių vykdymo laikotarpiui;

3) nutraukto eismo, trukdančio pradėti ar tęsti kelionę geležinkeliu, laikui, jeigu eismas sutriko ne dėl geležinkelio kaltės;

4) operacijų, susijusių su lydimojo bagažo tikrinimu, atlikimo laikui, jeigu patikrinimo metu nustatyta, jog pažeistos  15 straipsnio § 3 nuostatos;

5) laikui, kurio reikia lydimajam bagažui išsiųsti 21 straipsnio § 5 1,2,3 punktuose numatytais atvejais. Šis laikas skaičiuojamas nuo dienos, einančios nuo pareiškimo dėl pakartotinio išsiuntimo padavimo dienos.

Vežimo užlaikymo, dėl kurio pratęsiamas lydimojo bagažo pristatymo terminas, trukmė ir priežastis turi būti nurodyta kitoje bagažo lydraščio dokumento pusėje.

§ 3. Pristatymo terminas yra įvykdytas, jeigu iki jo pabaigos lydimasis bagažas atvežamas į galinę stotį ir pateikiamas išduoti. Ši nuostata atitinkamai galioja išduodant bagažą pagal 21 straipsnio § 1 antrąją pastraipą.

 

21 straipsnis

Lydimojo bagažo išdavimas

 

§ 1. Lydimasis bagažas išduodamas galinėje stotyje, nurodytoje bagažo kvite. Lydimasis bagažas išduodamas atvažiavus traukiniui, kuriuo jis atvežtas, ir praėjus laikui, reikalingam bagažui iškrauti ir muitinės formalumams bei kitoms taisyklėms vykdyti.

Bagažo kvito pateikėjui suteikiama teisė reikalauti, kad lydimasis bagažas būtų išduotas pradinėje stotyje arba vienoje iš pakelinių maršruto stočių. Geležinkelis privalo įvykdyti šį reikalavimą, jeigu prašymas išduoti lydimąjį bagažą buvo pateiktas laiku, nėra kliūčių dėl traukinio stovėjimo trukmės ir bagažo patalpinimo vagone bei neprieštarauja muitinės ir kitoms taisyklėms.

§ 2. Lydimasis bagažas išduodamas bagažo kvito pateikėjui. Išduodant lydimąjį bagažą, bagažo kvitas paimamas. Geležinkelis neprivalo tikrinti, ar bagažo kvito pateikėjas turi teisę paimti lydimąjį bagažą.

§ 3. Jei bagažo kvito nėra, tai geležinkelis privalo išduoti lydimąjį bagažą tik tuo atveju, jeigu lydimojo bagažo reikalaujantis asmuo įrodė savo teisę į jį.

Bagažo kvito pateikėjas, kuriam nebuvo išduotas lydimasis bagažas, turi teisę reikalauti, kad bagažo kvite būtų nurodyta jo pateikimo išduoti lydimąjį bagažą diena.

§ 4. Išduodama lydimąjį bagažą, stotis privalo išieškoti iš bagažo kvito pateikėjo visus mokesčius, atsiradusius kelyje ir šioje stotyje, taip pat 19 straipsnio § 3 numatytą baudą, jeigu buvo nesilaikoma 15 straipsnio § 3 nuostatų. Nurodytos papildomos rinkliavos mokamos pagal atskirą kvitą.

§ 5. Jeigu lydimasis bagažas dėl geležinkelio kaltės nebuvo atvežtas į galinę stotį nustatytu laiku, o keleivis negali laukti, kol bagažas bus atvežtas, jis gali, jeigu tam neprieštarauja muitinės ir kitos taisyklės, paduoti prašymą:

1) nemokamai grąžinti lydimąjį bagažą į pradinę stotį;

2) persiųsti lydimąjį bagažą į kitą galinę stotį pagal paskirties vietos geležinkelyje galiojančias vidaus tvarkos taisykles;

3) išsiųsti lydimąjį bagažą į naują, taikomame tarife nurodytą, kitos šalies stotį.

Stotis turi įrašyti į bagažo kvitą prašymo turinį.

Jeigu dėl geležinkelio kaltės per 10 parų, skaičiuojamų nuo traukinio, kuriuo lydimasis bagažas turėjo būti atvežtas į galinę stotį, atvykimo dienos, bagažas neišduodamas keleiviui ir išduoti lydimąjį bagažą buvo uždelsta ne dėl muitinės ir kitų taisyklių vykdymo, lydimasis bagažas laikomas prarastu.

Keleivis turi teisę gauti atlyginimą už prarastą lydimąjį bagažą pagal 33 ir 38 straipsnius.

§ 6. Jeigu pripažintas prarastu lydimasis bagažas bus surastas per vienerius metus nuo dienos, kurią jis turėjo būti atvežtas į galinę stotį, tai geležinkelis privalo pranešti apie tai keleiviui, jeigu yra žinoma ar gali būti nustatyta jo gyvenamoji vieta.

§ 7. Per 30 dienų nuo pranešimo, nurodyto šio straipsnio § 6, išsiuntimo keleivis gali reikalauti, kad lydimasis bagažas jam būtų nemokamai išsiųstas į vieną iš bagažo kvite nurodyto maršruto stočių bei privalo grąžinti anksčiau išmokėtą atlyginimo sumą.

Keleivis, pageidaujantis, kad lydimasis bagažas būtų išsiųstas į stotį, kurios nėra vykimo maršrute, turi sumokėti už jo vežimą pagal atitinkamą tarifą.

§ 8. Jeigu per 30 šio straipsnio § 7 numatytų dienų nebuvo pareikalauta grąžinti rastą lydimąjį bagažą arba prarastas lydimasis bagažas buvo surastas po metų nuo tos dienos, kai lydimasis bagažas turėjo būti atvežtas į galinę stotį, tai geležinkelis turi teisę pasielgti su juo pagal šalyje galiojančius įstatymus ir taisykles.

§ 9. Jeigu geležinkelis ar keleivis vežant arba išduodant lydimąjį bagažą pastebėjo jo sugadinimo ar trūkumo požymių, tai geležinkelis privalo patikrinti lydimąjį bagažą ir pagal tikrinimo rezultatus surašyti komercinį aktą. Komercinį aktą pasirašo geležinkelio agentas ir keleivis, jeigu jis dalyvauja surašant komercinį aktą. Vienas pasirašytas komercinio akto egzempliorius iš karto atiduodamas keleiviui.

Jeigu keleivis nepripažįsta komerciniame akte nurodytų faktų, tai jis turi teisę reikalauti, kad bagažo būklė, padarytos žalos priežastys ir dydis būtų nustatytas remiantis ekspertize pagal šalies, kurioje buvo nustatyti minėtieji faktai, įstatymus ir taisykles.

Jeigu keleivis nedalyvavo pasirašant komercinį aktą, tai geležinkelis gali pakviesti liudytojus, kai tai numatyta geležinkelio, kuris surašė komercinį aktą, vidaus tvarkos taisyklėse. Šiuo atveju komercinį aktą pasirašo liudytojai ir vienas jo egzempliorius atiduodamas keleiviui išduodant  lydimąjį bagažą.

§ 10. Prireikus keleivis turi teisę reikalauti, kad geležinkelis pateiktų pažymą apie jo sumokėtus lydimojo bagažo važtapinigius ir jo išsiuntimo bei išdavimo dieną. Ši pažyma išduodama vidaus taisyklėse nustatytos formos.

§ 11. Jeigu per 3 mėnesius nuo atvežimo į galinę stotį dienos arba pranešimo apie lydimojo bagažo sulaikymą tarpinėje stotyje muitinės nurodymu dienos nebuvo pareikalauta grąžinti lydimąjį bagažą, tai geležinkelis gali jį realizuoti. Jis turi teisę tai padaryti ir anksčiau, jeigu ilgai saugant lydimąjį bagažą sumažėja jo vertė arba saugojimo kaina viršija lydimojo bagažo vertę. Pavykus nustatyti keleivio buvimo vietą, geležinkelis turi įspėti jį apie tai, jog lydimasis bagažas bus parduotas. Geležinkelis turi grąžinti keleiviui sumą, gautą pardavus lydimąjį bagažą, išskaičiavus dar nesumokėtą užmokestį už lydimojo bagažo saugojimą ir kitas išlaidas.

§ 12. Keleivio prašymas išsiųsti lydimąjį bagažą į vieną iš taikomame tarife nurodytų stočių patenkinamas, jeigu tam neprieštarauja muitinės ir kitos taisyklės. Prašymas persiųsti lydimąjį bagažą pateikiamas stočiai, kurioje jis buvo saugomas, pridėjus pirminį bagažo kvitą. Keleivio prašymas išsiųsti lydimąjį bagažą, jeigu jis nepateikė bagažo kvito, patenkinamas tik tuo atveju, jeigu nekyla abejonių, jog lydimasis bagažas priklauso šiam keleiviui. Jeigu keleivis turi kelionės dokumentus iki galinės stoties, tai bagažas išsiunčiamas pagal lydimojo bagažo tarifą. Jeigu keleivis neturi kelionės dokumento, suteikiančio teisę vežti lydimąjį bagažą nauju maršrutu, tai mokestis už bagažo vežimą imamas pagal nelydimojo bagažo vežimo tarifą. Mokestis už bagažo persiuntimą bei kitos išlaidos, susijusios su bagažo vežimu, sumokamos galinėje stotyje.

§ 13. Keleivis gali pareikalauti, kad atiduotas lydimasis bagažas būtų išsiųstas atgal iš galinės stoties arba iš tarpinės stoties į pradinę stotį. Šis reikalavimas įvykdomas tik tuo atveju, jeigu tai neprieštarauja muitinės ir kitoms taisyklėms.

Prašymas išsiųsti lydimąjį bagažą atgal turi būti paduotas pradinėje ar galinėje stotyje kartu su bagažo kvitu. Bagažo išsiuntimas atgal įforminamas nauju bagažo kvitu.

Važtapinigius, apskaičiuotus pagal taikomą tarifą, ir kitas su bagažo grąžinimu susijusias išlaidas apmoka bagažo gavėjas.

 

IV SKYRIUS

 

NELYDIMOJO BAGAŽO VEŽIMAS

 

22 straipsnis

Leidžiamas ir draudžiamas vežti nelydimasis bagažas

 

§ 1. Kai bagažo vagone yra laisvų vietų ir sudarytos tinkamos sąlygos nugabenti sveiką lydimąjį bei nelydimąjį bagažą, gali būti priimami vežti nelydimuoju bagažu daiktai, kuriuos nesudėtinga greitai pakrauti ir sudėti bagažo vagone:

1) 15 straipsnio § 1 ir § 2 nurodyti daiktai, jeigu laikomasi ten numatytų sąlygų;

2) šaldytuvai, skalbimo mašinos, siuvimo mašinos, nedideli buitiniai prietaisai; keleiviui priklausantys baldai;

3) meno kūriniai (paveikslai, skulptūros ir kt.). Geležinkelis gali pareikalauti, kad siuntėjas paskirtų asmenį šioms siuntoms lydėti. Lydinčiajam asmeniui įforminami kelionės dokumentai kaip ir keleiviui. Kelionės metu lydintysis asmuo važiuoja keleiviniame vagone;

4) radioaktyviosios medžiagos (laikantis jų vežimo taisyklių);

5) kiti smulkūs kroviniai;

6) suderinus su atskirais geležinkeliais, nelydimuoju bagažu gali būti siunčiami maisto produktai, jeigu jų nereikia atšaldyti, vėdinti, šildyti ir prižiūrėti. Tačiau sugedus tokiam bagažui, jį vežantys geležinkeliai už tai neatsako.

§ 2. 15 straipsnio § 3 nurodytus daiktus siųsti nelydimuoju bagažu draudžiama (išskyrus nurodytuosius šio straipsnio § 1).

 

23 straipsnis

Nelydimojo bagažo priėmimas

 

§ 1. Nelydimasis bagažas priimamas vežti nuo ir iki taikomame tarife nurodytų stočių, nepateikiant kelionės bilieto, jeigu šios stotys yra skirtingose šalyse.

§ 2. Norėdamas išsiųsti nelydimuoju bagažu leidžiamus vežti daiktus, jų savininkas stoties viršininkui turi paduoti prašymą (jeigu jo reikalaujama pradiniame geležinkelyje galiojančiose vidaus tvarkos taisyklėse), kuriame nurodo:

1) pradinės ir galinės stočių bei geležinkelių pavadinimus;

2) siuntėjo ir gavėjo pavadinimus bei adresus;

3) maršruto kryptį (per kokias pasienio stotis turi būti vežamas nelydimasis bagažas);

4) krovinio pavadinimą, vienetų skaičių, atskirų vienetų masę ir įpakavimo būdą;

5) leidimo išvežti krovinį į užsienį numerį ir išdavimo datą, ir nurodymą, į kokią pasienio muitinę ir kada jis išsiųstas. Jeigu leidimas yra pas siuntėją, tai šį jis turi pridėti prie prašymo. Nelydimuoju bagažu namų apyvokos daiktams išvežti leidimo nereikia, jeigu tai neprieštarauja pradinėje šalyje galiojantiems įstatymams ir taisyklėms;

6) įkainio sumą.

Stoties viršininkas nustato gabenimo galimybę ir prašyme nurodo nelydimojo bagažo priėmimo iš siuntėjo laiką.

Kiekvieno nelydimojo bagažo vieneto masė turi būti ne mažesnė kaip 5 kg ir ne didesnė kaip 165 kg.

§ 3. Be leidimo vežti siuntėjas prie prašymo turi pridėti (jeigu to reikalauja pradiniame geležinkelyje galiojančios vidaus tvarkos taisyklės) ir pradinėje stotyje atiduoti kitus lydimuosius dokumentus, reikalingus muitinės ir kitoms taisyklėms vykdyti. Šie dokumentai gali būti tik to krovinio, kurį siuntėjas perduoda vežti nelydimuoju bagažu. 

Pradinė stotis neturi priimti nelydimojo bagažo, jeigu siuntėjas nepateikė leidimo išvežti nelydimąjį bagažą į užsienį arba nenurodė muitinės, į kurią tas leidimas išsiųstas.

Pradinė stotis turi pareikalauti iš siuntėjo, kad jo prašyme būtų nurodyta ta pasienio stotis, kuri nurodyta leidime išvežti.

§ 4. Geležinkelis neprivalo tikrinti lydimųjų dokumentų, kuriuos siuntėjas perdavė su nelydimuoju bagažu, tikslumo ir viseto.

§ 5. Nelydimojo bagažo priėmimą vežti liudija siuntėjui išduodamas nelydimojo bagažo kvitas. Jame turi būti nurodyti šie pagrindiniai duomenys:

1) raidės „MC“;

2) pradinės stoties ir geležinkelio pavadinimas;

3) traukinio numeris ir išvykimo data;

4) galinės stoties ir geležinkelio pavadinimas;

5) maršrutas;

6) siuntėjo ir gavėjo pavadinimas bei jų adresai;

7) įkainio suma;

8) siuntoje esančių vienetų skaičius, įpakavimo būdas ir masė;

9) važtapinigiai.

Siuntėjas, gavęs nelydimojo bagažo kvitą, turi patikrinti, ar jame nurodyti duomenys atitinka jo pateiktus.

Nelydimojo bagažo priėmimo vežti diena laikoma nelydimojo bagažo pradinės stoties kalendoriniame spaude nurodyta data. Nelydimojo bagažo kvite nurodomi lydimieji dokumentai.

§ 6. Nelydimojo bagažo važtos dokumentų blankai spausdinami pradinės šalies kalba ir dviem iš šių kalbų – kinų, vokiečių ar rusų. Nelydimojo bagažo važtos dokumentai pildomi pradinės šalies kalba.

 

24 straipsnis

Nelydimojo bagažo įpakavimas ir ženklinimas

 

Nelydimojo bagažo įpakavimas turi atitikti 17 straipsnio § 1 ir § 2 nurodytus reikalavimus ir apsaugoti nuo sugadinimo riedmenis ir kitų keleivių lydimąjį bagažą bei nelydimąjį bagažą, užtikrinti saugų aptarnaujančio personalo darbą.

Kiekvieną priduodamą vežti nelydimojo bagažo vienetą siuntėjas turi paženklinti, t.y. ant jo taros ar žymenoje pradinės šalies kalba su vertimu į vieną iš šių kalbų: kinų, vokiečių ar rusų turi aiškiai užrašyti šiuos duomenis:

1) siuntėją ir jo adresą;

2) gavėją ir jo adresą;

3) pradinę stotį ir geležinkelį;

4) galinę stotį ir geležinkelį.

Vežant į Vietnamo Socialistinės Respublikos, Kinijos Liaudies Respublikos, Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos ir Mongolijos geležinkelių stotis ar atgal, ant taros ar žymenoje nurodyti duomenys turi būti parašyti pradinės šalies ir rusų  kalbomis.

Siuntėjas turi nuimti nuo nelydimojo bagažo vienetų visus senus lipdukus, senus adresus ir kitus užrašus.

 

25 straipsnis

Nelydimojo bagažo įkainojimas

 

§ 1. Priduodamas nelydimąjį bagažą, siuntėjas privalo jį įkainoti. Pradinė stotis neturi priimti neįkainoto nelydimojo bagažo.

§ 2. Nelydimasis bagažas įkainojamas laikantis 18 straipsnio § 2–§ 5 nurodytos tvarkos, išskyrus šiuos atvejus:

1) kai nelydimojo bagažo vertė nurodyta siuntėjo prašyme (jeigu prašymas reikalingas pagal pradiniame geležinkelyje galiojančias vidaus tvarkos taisykles);

2) iškilus nesutarimams tarp siuntėjo ir stoties viršininko dėl nelydimojo bagažo įkainio, nelydimasis bagažas nepriimamas.

 

26 straipsnis

Siuntėjo ir gavėjo atsakomybė už nelydimojo bagažo vežimo taisyklių nesilaikymą

 

§ 1. Nelydimojo bagažo siuntėjas ar tam tikrais atvejais jo gavėjas atsako už 22 straipsnio nuostatų nesilaikymo pasekmes.

Siuntėjas atsako už nuostolius, geležinkelio patirtus dėl to, kad nebuvo pateikti lydimieji dokumentai, buvo pateikti neteisingi ar ne visi lydimieji dokumentai.

§ 2. Prireikus geležinkelis turi teisę patikrinti nelydimąjį bagažą. Nelydimasis bagažas tikrinamas pradinėje stotyje – dalyvaujant siuntėjui, galinėje stotyje – dalyvaujant gavėjui. Kelyje arba neatvykus nelydimojo bagažo siuntėjui ar gavėjui nelydimasis bagažas tikrinamas jiems nedalyvaujant.

Jei nelydimasis bagažas tikrinamas nedalyvaujant nelydimojo bagažo siuntėjui ar gavėjui, tai šio patikrinimo metu privalo dalyvauti stoties viršininkas arba jo pavaduotojas.

§ 3. 19 straipsnio § 3 nurodytos nelydimojo bagažo vežimo nuostatos taikomos atsižvelgiant į šį atvejį: jeigu nelydimasis bagažas tikrinamas pradinėje stotyje, išlaidas ir baudas sumoka bei nuostolius atlygina siuntėjas, o kitais atvejais – nelydimojo bagažo gavėjas.

 

27 straipsnis

Nelydimojo bagažo pristatymo terminas

 

§ 1. Nelydimojo bagažo pristatymo terminas nustatomas remiantis šiomis normomis:

1) išsiuntimo – 1 para;

2) kiekvieniems pradėtiems 300 tarifinių kilometrų vežti – 1 para.

Nelydimojo bagažo pristatymo terminas skaičiuojamas nuo 0 val. dienos, einančios po dienos, kurią nelydimasis bagažas buvo priimtas vežti.

§ 2. Nelydimojo bagažo pristatymo terminas pratęsiamas 20 straipsnio § 2 nurodytais atvejais ir jeigu atsiranda kliūčių dėl gavėjų ir siuntėjų kaltės.

§ 3. Nelydimojo bagažo pristatymo terminas skaičiuojamas pagal tarifinį atstumą tarp pradinės ir galinės stočių. Nelydimojo bagažo lydraščio skiltyje „Kitos žymos“ nurodoma, dėl kokių priežasčių ir kuriam laikui buvo sulaikytas nelydimasis bagažas, ir tuo remdamasis geležinkelis turi teisę pratęsti siuntos pristatymo terminą.

§ 4. Pristatymo terminas yra laikomas įvykdytu, jeigu nelydimasis bagažas buvo atvežtas į galinę stotį nepasibaigus terminui, gavėjui apie tai pranešta ir nelydimasis bagažas gali būti jam išduotas. Gavėjo informavimo tvarka nustatoma galinės stoties geležinkelyje galiojančiose vidaus tvarkos taisyklėse. Jeigu pagal vidaus tvarkos taisykles siunta nugabenama gavėjo adresu, tai laikoma, jog nelydimojo bagažo pristatymo terminas įvykdytas ir tuo atveju, kai siunta buvo įteikta gavėjui, nepasibaigus pristatymo terminui.

 

28 straipsnis

Kliūtys nelydimajam bagažui vežti ir išduoti.

Nelydimojo bagažo išdavimas

 

§ 1. Atsiradus kliūčių nelydimajam bagažui vežti, geležinkelis sprendžia, ar paprašyti siuntėjo nurodymų, ar pakeitus maršrutą nelydimąjį bagažą vežti iki galinės stoties. Geležinkelis turi teisę gauti važtapinigius už nelydimojo bagažo vežimą kitu maršrutu ir disponuoja atitinkamu laiku jam atvežti, išskyrus atvejus, kai dėl to kaltas geležinkelis. Geležinkelio kaltę turi įrodyti nelydimojo bagažo siuntėjas.

§ 2. Jeigu nėra kito nelydimojo bagažo vežimo maršruto arba nelydimasis bagažas negali būti toliau vežamas dėl kitų priežasčių, taip pat jeigu atsirado kliūčių išduoti nelydimąjį bagažą, stotis, kurioje atsirado šios kliūtys, telegrafu per pradinę stotį praneša siuntėjui apie atsiradusias kliūtis ir paprašo jo nurodymų. Pradinė stotis, remdamasi gauta telegrama, nusiunčia siuntėjui Tarnybinėje instrukcijoje numatytos formos pranešimą apie atsiradusias kliūtis nelydimajam bagažui vežti ar išduoti.

Siuntėjas gali prašyti išsiųsti nelydimąjį bagažą atgal į pradinę stotį ar duoti nurodymą išduoti nelydimąjį bagažą kitam gavėjui toje pačioje galinėje stotyje. Siuntėjas pranešimo kitoje pusėje  turi nurodyti, ką daryti su nelydimuoju bagažu, grąžinti pranešimą stočiai ir pateikti nelydimojo bagažo kvitą, kad jame būtų įrašyti atitinkami siuntėjo nurodymai dėl nelydimojo bagažo. Jeigu nelydimojo bagažo kvitas nepateikiamas, tai siuntėjo nurodymai neturi galios. Jeigu gavėjas atsisakė priimti bagažą, tai siuntėjas gali duoti nurodymą, nepateikęs nelydimojo bagažo kvito.

Pradinė stotis nusiunčia stočiai, kurioje atsirado kliūtis, telegramą su siuntėjo nurodymais, o pranešimą nusiunčia paštu. Siuntėjo nurodymas vykdomas pagal pradinės stoties telegramą.

Nelydimojo bagažo lydraštyje nurodoma priežastis, dėl kurios užlaikytas nelydimasis bagažas ir pakeistas vežimo maršrutas bei užlaikymo trukmė.

§ 3. Jeigu siuntėjas, gavęs pranešimą apie atsiradusias kliūtis nelydimajam bagažui vežti ar išduoti per dešimt parų nuo pranešimo išsiuntimo dienos neduoda jokių nurodymų arba duoda neįvykdomus nurodymus, tai su nelydimuoju bagažu elgiamasi laikantis geležinkelyje, kuriame atsirado kliūtis, galiojančių vidaus tvarkos taisyklių.

Jeigu vežami maisto produktai gali sugesti, geležinkelis, kuriame atsirado kliūtis nelydimajam bagažui vežti ar išduoti, nepraėjus dešimties dienų terminui, gali pasielgti su jais pagal šiame geležinkelyje galiojančias vidaus tvarkos taisykles.

Jeigu vešimo kliūtys išnyko, iki buvo gauti siuntėjo nurodymai, tai stotis, kurioje atsirado kliūtys, nelaukdama nurodymų nusiunčia nelydimąjį bagažą į galinę stotį ir nedelsdama apie tai praneša siuntėjui.

§ 4. Visos išlaidos ir mokesčiai, susiję su kliūtimis nelydimajam bagažui vežti ar išduoti dėl siuntėjo bei muitinės nurodymų vykdymo, įrašomi į nelydimojo bagažo lydraštį ir išduodant nelydimąjį bagažą juos sumoka gavėjas ar siuntėjas, jeigu nelydimasis bagažas išsiunčiamas atgal į pradinę stotį.

§ 5. Nelydimasis bagažas išduodamas nelydimojo bagažo kvite nurodytoje galinėje stotyje. Galinė stotis nedelsdama, bet ne vėliau kaip per 16 valandų turi pranešti gavėjui apie jo vardu gautą nelydimąjį bagažą, laikydamasi tame geležinkelyje galiojančių vidaus taisyklių.

Nelydimasis bagažas išduodamas nelydimojo bagažo lydraštyje nurodytam gavėjui, jam nepateikus nelydimojo bagažo kvito.

Nelydimasis bagažas gali būti išduodamas kitam asmeniui, jeigu jis turi gavėjo įgaliojimą, patvirtintą laikantis galiniame geležinkelyje galiojančių vidaus tvarkos taisyklių.

Abiem nurodytais atvejais nelydimąjį bagažą atsiimantis asmuo privalo pateikti asmens dokumentus. Nelydimąjį bagažą atsiėmęs asmuo pasirašo nelydimojo bagažo lydraščio kitoje pusėje.

Prireikus nelydimojo bagažo gavėjas gali gauti galinėje stotyje patvirtintą nelydimojo bagažo lydraščio išrašą su reikiamais duomenimis.

§ 6. Jeigu gavėjas, nepaisydamas pranešimo apie atvežtą nelydimąjį bagažą, per penkias  paras neatvyksta jo atsiimti, laikoma, jog nelydimasis bagažas nepareikalautas, ir jis realizuojamas laikantis galiniame geležinkelyje galiojančių vidaus tvarkos taisyklių.

Namų apyvokos daiktai realizuojami praėjus 30 dienų nuo jų atvežimo, jeigu gavėjas nerandamas arba jis neatsiima nelydimojo bagažo.

Siuntėjas informuojamas apie nelydimojo bagažo realizavimą.

§ 7. 21 straipsnio § 4, § 5 priešpaskutinės ir paskutinės pastraipų bei § 9 nuostatos taikomos ir nelydimojo bagažo vežimui atsižvelgiant į tai, kad nelydimasis bagažas laikomas prarastu, jeigu pasibaigus pristatymo terminui per 20 dienų jis nebuvo išduotas dėl geležinkelio kaltės.

§ 8. Jeigu nelydimojo bagažo siuntėjas yra ir jo gavėjas, tai šiuo atveju, kai nelydimasis bagažas neatvežtas nustatytu laiku dėl geležinkelio kaltės, jam suteikiama teisė prašyti, kad galinė stotis pagal nelydimojo bagažo kvitą išsiųstų nelydimąjį bagažą atgal į pradinę stotį. Galinė stotis turi įrašyti šį siuntėjo prašymą į nelydimojo bagažo kvitą.

 

V SKYRIUS

 

VEŽIMO MOKESTIS

 

29 straipsnis

Tarifas. Vežimo mokesčių apskaičiavimas ir išieškojimas

 

§ 1. Tarptautinio keleivių, lydimojo ir nelydimojo bagažo vežimo mokestis (kelionės bilieto kaina, vietos bilieto kaina, lydimojo ir nelydimojo bagažo važtapinigiai, papildomos rinkliavos) apskaičiuojamas pagal taikomuose tarifuose numatytus įkainius.

Tarife turi būti visi duomenys, kurių reikia važtapinigiams apskaičiuoti.

Kiekvienoje stotyje, kuri nurodyta taikomame tarife ir tarptautinio susisiekimo bilietų pardavimo punktuose, keleiviui turi būti suteikta galimybė susipažinti su tarifu.

§ 2. Taikomi tarifai viešai skelbiami laikantis geležinkelių vidaus taisyklėse numatytos tvarkos.

Taikomo tarifo papildymai ir pakeitimai įsigalioja nuo tos dienos, kuri nurodoma juos paskelbiant.

§ 3. Vežimo mokesčiai apskaičiuojami pagal kelionės dokumentų įsigijimo dieną galiojančius tarifus, o lydimojo ir nelydimojo bagažo važtapinigiai – pagal jo priėmimo dieną galiojančius tarifus.

§ 4. Pinigus už vežimą keleivis sumoka paėmęs kelionės dokumentus arba keleivis ar siuntėjas paėmęs lydimojo ar nelydimojo bagažo kvitą visam maršrutui nuo pradinės iki galinės stoties pradinės šalies valiuta tos vietos ir dienos kursu.

§ 5. Geležinkelis turi taikyti vienodus tarifus visiems klientams.

Gali būti taikomos lengvatos, bet kiekvienu konkrečiu atveju vežant dviem ar keliais geležinkeliais, turi būti susitarimas tarp tų geležinkelių, kuriuose bus taikomos šios lengvatos.

§ 6. Neteisingai pritaikius tarifą arba nustačius klaidingą svorį, ar suklydus apskaičiuojant vežimo mokestį, permoka turi būti grąžinta ją sumokėjusiam asmeniui, o nepriemoką išieško:

1) iš keleivio – geležinkelis, kuriam nesumokėta visa suma, nepateikiant reikalavimo išieškoti trūkstamą mokesčio sumą kitam geležinkeliui;

2) iš nelydimojo bagažo siuntėjo – pradinis geležinkelis, atsižvelgiant į jau sumokėtus važtapinigius;

3) iš nelydimojo bagažo gavėjo – galinis geležinkelis tik už vežimo metu ir galinėje stotyje atsiradusius mokesčius.

Permoką grąžina geležinkeliai, išieškoję per didelę sumą.

 

30 straipsnis

Vežimo mokesčių grąžinimas

 

§ 1. Vežimo mokestis keleiviui grąžinamas, jeigu:

1) keleivis visiškai nepasinaudojo kelionės bilietu;

2) kelionės bilietas tik iš dalies panaudotas kuriame nors kelio ruože;

3) dėl geležinkelio kaltės keleivis turėjo vykti žemesnės klasės ar kategorijos vagone, negu nurodyta kelionės biliete;

4) pagal grupės kelionės dokumentų knygelę važiavo ne visi grupės nariai.

Reikalavimas grąžinti sumokėtus pinigus turi būti patvirtintas atitinkama geležinkelio žyma. Po šiomis žymomis pasirašoma, nurodoma data, o jeigu žymos daromos stotyje, dedamas ir stoties spaudas. Jeigu šių žymų nėra, pinigai negrąžinami.

§ 2. Keleivis turi pateikti geležinkeliui kelionės bilietą. Geležinkelis privalo padaryti atitinkamas žymas šiais atvejais:

1) jeigu keleivis visiškai nepasinaudojo ar tik iš dalies pasinaudojo kelionės bilietu dėl ligos, nelaimingo atsitikimo ar kitų nenumatytų priežasčių, atsiradusių iki išvykstant traukiniui ar kelyje, keleiviui pateikus atitinkamą pažymą, patvirtinančią nurodytąsias aplinkybes;

2) jeigu keleivis negali pradėti arba tęsti kelionės dėl geležinkelio kaltės ir dėl to atsisako važiuoti;

3) jeigu keleiviui nesuteikta vieta kelionės biliete nurodytame vagone ir jis užėmė vietą žemesnės klasės vagone, tai keleiviui pareikalavus žymą apie tai padaro traukinio viršininkas (vyriausiasis konduktorius) arba vagono palydovas, kurį geležinkelis įpareigojo daryti tokias žymas;

4) jeigu pagal grupės kelionės dokumentų knygelę vyksta ne visi grupės nariai, tai grupės vadovas iki traukinio išvykimo privalo pateikti kelionės dokumentus pradinės stoties viršininkui arba vienam iš jo įgaliotų stoties darbuotojų, kad šie apie tai padarytų žymą.

Šią žymą gali padaryti traukinio viršininkas (vyriausiasis konduktorius) ar vagono palydovas, kurį geležinkelis įpareigojo tai daryti;

5) jeigu keleivis atsisako vykti dėl asmeninių priežasčių:

a) nekomposteruotą arba be spaudo kelionės bilietą keleivis turi pateikti geležinkeliui iki bilieto galiojimo laiko pabaigos, kad šis pažymėtų jį;

b) nekomposteruotą arba be spaudo kelionės bilietą su vietos bilietu, išduotu konkrečiai dienai ar traukiniui, keleivis privalo geležinkeliui pateikti, kad šis pažymėtų jį ne vėliau kaip likus 6 val. (grupės kelionės bilietą – 5 paroms, LG ir EVR – 1 para) iki vietos biliete nurodyto traukinio išvykimo;

c)* komposteruotą arba su spaudu kelionės bilietą keleivis privalo pateikti geležinkeliui pažymėti ne vėliau kaip praėjus trims valandoms nuo komposteryje nurodyto traukinio išvykimo;

6) jeigu keleivis kurioje nors pakelinėje stotyje dėl asmeninių priežasčių atsisako tęsti kelionę ir ne vėliau kaip po 3 valandų nuo traukinio, kuriuo jis važiavo, išvykimo pateikė bilietą geležinkeliui, kad šis pažymėtų jį.

§ 3. Jeigu kelionės dokumente yra žyma dėl jo nepanaudojimo, tai šio straipsnio § 2 numatytais atvejais keleiviui grąžinama, pagal taikomą tarifą apskaičiuota:

1) kelionės bilieto ir vietos bilieto suma už nenuvažiuotą atstumą, jeigu:

a) keleivis visiškai nepasinaudojo ar iš dalies pasinaudojo kelionės dokumentu dėl priverstinių priežasčių (ligos, nelaimingo atsitikimo ir pan.), atsiradusių iki traukinio išvykimo ar kelyje;

b) išvažiavo ne visi grupės nariai, išskyrus tuos atvejus, kai už grupę, specialų traukinį ar specialų vagoną sumokėtas tik minimalus mokestis ar kai grąžinant minimalaus mokesčio nelieka;

c)* keleivis negali pradėti arba tęsti kelionės dėl geležinkelio kaltės ir dėl to atsisako važiuoti;

d)** keleivis atsisako važiuoti dėl asmeninių priežasčių ir pateikė nekomposteruotą kelionės bilietą su vietos bilietu, išduotu konkrečiai dienai ir traukiniui ar užkomposteruotą kelionės bilietą, bet ne vėliau kaip likus 6 val. (grupės kelionės bilietą – 5 paroms, LG ir EVR – 1 parai) iki traukinio, nurodyto vietos biliete ar kelionės bilieto komposterio ženkle, išvykimo;

2) kelionės bilieto suma už nenuvažiuotą atstumą, išskyrus vietos bilieto sumą, jeigu:

a) keleivis atsisakė važiuoti dėl asmeninių priežasčių, bet pateikė geležinkeliui kelionės bilietą pažymėti likus mažiau kaip 6 valandoms (grupių kelionės bilietus – likus mažiau kaip 5 paroms, LG ir EVR – 1 parai) iki traukinio išvykimo;

b) keleivis kurioje nors pakelinėje stotyje dėl asmeninių priežasčių atsisakė toliau važiuoti ir ne vėliau kaip po 3 valandų nuo traukinio, kuriuo jis važiavo, atvykimo pateikė geležinkeliui kelionės bilietą pažymėti;

3) skirtumas tarp išieškotos iš keleivio kelionės bilieto ir vietos bilieto sumos, ir faktiškai priskaičiuotos sumos už vagono klasę ir atstumą, tuo atveju, jeigu keleiviui nebuvo suteikta vagone vieta, nurodyta jo kelionės biliete bei vietos biliete ir keleivis važiavo žemesnės klasės ir kategorijos vagone.

§ 4. Papildomos rinkliavos negrąžinamos.

§ 5. Pinigai už prarastą kelionės bilietą negrąžinami.

§ 6. Jeigu grupės ar vienetinis kelionės bilietas išduotas su nuolaida, taikoma keleiviams, važiuojantiems į abu galus, nepanaudotas viena kuria kryptimi be atitinkamais dokumentais patvirtintos pateisinamos priežasties, tai sumokėti pinigai negrąžinami.

Jeigu yra atitinkamais dokumentais patvirtinta pateisinamoji priežastis, tai keleiviui grąžinama suma apskaičiuojama nuo visos panaudoto kelionės bilieto kainos.

§ 7. Jeigu be pateisinamų priežasčių pagal grupės kelionės bilietą faktiškai važiavusių suaugusių keleivių skaičius mažesnis už tą, pagal kurį taikomuose tarifuose numatyta nuolaida, tai sumokėti pinigai negrąžinami.

Jeigu yra pateisinamoji priežastis, tai pinigai grąžinami šio straipsnio § 6 nustatyta tvarka.

§ 8. Jeigu atiduotas vežti lydimasis  ar nelydimasis bagažas atsiimtas iki jo išvežimo iš pradinės stoties, tai remiantis vidaus taisyklėmis geležinkelis privalo grąžinti keleiviui ar nelydimojo bagažo siuntėjui už lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimą sumokėtus pinigus.

Jeigu keleivis vienoje iš pakelinių stočių atsiėmė lydimąjį bagažą, tai geležinkelis turi išduoti keleiviui šį faktą patvirtinantį dokumentą. Dalis lydimojo bagažo važtapinigių keleiviui grąžinama tik tuo atveju, jeigu jam grąžinama dalis kelionės bilieto sumos.

Muitinei ar kitiems organams sulaikius pakelinėje stotyje lydimąjį ar nelydimąjį bagažą ne dėl geležinkelio kaltės, remiantis 45 straipsniu lydimojo ar nelydimojo bagažo važtapinigiai negrąžinami.

§ 9. Grąžinant už keleivio, lydimojo arba nelydimojo bagažo vežimą sumokėtus pinigus, iš keleivio ar nelydimojo bagažo siuntėjo išskaitomos išlaidos, susijusios su grąžinimu, taip pat papildomos rinkliavos ir kiti mokesčiai, numatyti pradinio geležinkelio vidaus taisyklėse. Šios išlaidos ir mokesčiai neišskaitomi, jeigu pinigai grąžinami dėl geležinkelio kaltės.

§ 10. Pinigai šio straipsnio § 2, § 3 ir § 6 numatytais atvejais grąžinami pretenzine tvarka, jei keleivis padavė prašymą ir pridėjo prie jo kelionės bilietus bei vietos bilietus su šio straipsnio § 2 ir § 3  1 d) ir 2) punktuose nustatytomis žymomis, o šio straipsnio § 2  1) punkte nurodytais atvejais – pateikė ir atitinkamus dokumentus.

§ 11. Jeigu iki kelionės pradžios keleivis grąžina dar galiojantį savo kelionės bilietą į pardavimo punktą, tai pagal galiojančias vidaus taisykles šis punktas nedelsdamas grąžina keleiviui priklausančią sumą.

 

VI SKYRIUS

 

GELEŽINKELIŲ ATSAKOMYBĖ

 

31 straipsnis

Solidari geležinkelių atsakomybė už lydimąjį ar nelydimąjį bagažą

 

§ 1. Geležinkelis, kuris priėmė vežti lydimąjį ar nelydimąjį bagažą ir davė kvitą, atsako keleiviui ar nelydimojo bagažo siuntėjui už lydimojo arba nelydimojo bagažo vežimą iki jo išdavimo.

§ 2. Kiekvienas kitas geležinkelis, priėmęs lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, prisijungia prie  vežimo sutarties ir prisiima su ja susijusius įsipareigojimus.

 

32 straipsnis

Atsakomybės ribos

 

§ 1. Geležinkelis pagal šiame skyriuje nustatytus reikalavimus atsako už vežimo termino nesilaikymą bei nuostolį, kuris atsirado sugadinus, praradus visą arba dalį lydimojo ar nelydimojo bagažo nuo jo priėmimo iki išdavimo.

Geležinkelis atsako už nuostolius, kurie gali atsirasti praradus ar ne laiku pagal paskirtį pateikus įrašytus į nelydimojo bagažo kvitą ir pridėtus prie jo lydimuosius dokumentus, išvardytus siuntėjo prašyme (jeigu prašymas reikalingas pagal pradiniame geležinkelyje galiojančias vidaus taisykles) nelydimajam bagažui išsiųsti.

Geležinkelio atlyginamų nuostolių suma neturi būti didesnė už visą prarasto lydimojo ar nelydimojo bagažo sumą.

§ 2. Geležinkelis atleidžiamas nuo atsakomybės už viso arba dalies lydimojo ar nelydimojo bagažo praradimą  ar sugadinimą, jeigu tai atsitiko:

1) aplinkybėmis, kurių geležinkelis negalėjo išvengti ir pašalinti;

2) dėl ypatingų natūralių lydimojo ar nelydimojo bagažo savybių, dėl kurių jis sulūžo, surūdijo, sugedo ir pan.;

3) dėl keleivio, lydimojo ir nelydimojo bagažo siuntėjo arba gavėjo, taip pat ir nelydimąjį bagažą lydinčiojo asmens kaltės (pagal 22 straipsnio § 1 4 punktą);

4) dėl taros ar pakuotės trūkumų, kurių negalima buvo vizualiai pastebėti priimant vežti lydimąjį ar nelydimąjį bagažą;

5) keleiviui arba nelydimojo bagažo siuntėjui atidavus vežti draudžiamus daiktus ir, nurodžius neteisingą, netikslų ar ne visą jų pavadinimą;

6) nurodžius lydimojo ar nelydimojo bagažo, leidžiamo vežti tik ypatingomis sąlygomis, neteisingą, netikslų ar ne visą pavadinimą arba nebuvo laikomasi šiame Susitarime numatytų nuostatų.

§ 3. Geležinkelis turi įrodyti, kad lydimasis ar nelydimasis bagažas buvo prarastas, sugadintas ar sugedo dėl šio straipsnio § 2 1), 2) ir 3) punktuose nurodytų priežasčių.

§ 4. Jeigu bus nustatyta, kad lydimasis ar nelydimasis bagažas galėjo būti prarastas ar sugadintas dėl šio straipsnio § 2 4), 5) ir 6) punktuose nurodytų priežasčių, tai laikoma, kad žala buvo padaryta būtent dėl šių priežasčių, jeigu keleivis,  siuntėjas ar gavėjas neįrodys ko kita.

§ 5. Vežant nelydimąjį bagažą, kurio masė dėl natūralių savybių gali sumažėti, neatsižvelgiant į nuvažiuotą atstumą, geležinkelis atsako tik už tą prarastą dalį, kuri viršija šias normas:

1) 2 % atiduoto vežti skysto, drėgno ar šlapio nelydimojo bagažo masės;

2) 1 % kito sauso nelydimojo bagažo, kurio masė vežimo metu gali sumažėti.

Tačiau ši atsakomybė neribojama siuntėjui ar gavėjui įrodžius, kad nelydimojo bagažo masė sumažėjo ne dėl jo natūralių savybių.

Kai keli nelydimojo bagažo vienetai vežami pagal vieną kvitą, leistinoji masės sumažėjimo norma apskaičiuojama kiekvienam vienetui atskirai, jeigu priimant vežti nelydimąjį bagažą kvite buvo nurodyta kiekvieno vieneto masė.

Atlyginant nuostolius dėl prarasto viso nelydimojo bagažo arba atskirų jo vienetų, jokie nuostoliai dėl sumažėjusios vienetų masės nepriskaičiuojami.

§ 6. Geležinkelis neatsako už masės sumažėjimą, jeigu netrūksta vienetų ir nepažeista tara.

§ 7. Geležinkelis atleidžiamas nuo lydimojo ar nelydimojo bagažo pristatymo termino įvykdymo šiais atvejais:

1) dėl pusnynų, potvynių, griūčių ir kitų stichinių nelaimių – iki 15 dienų pagal atitinkamos šalies geležinkelio centrinių institucijų nurodymą;

2) esant kitoms aplinkybėms, dėl kurių sustabdytas ar apribotas eismas, – atitinkamos šalies vyriausybės nurodymu.

 

33 straipsnis

Atlyginimo dydis už prarastą visą lydimąjį ar nelydimąjį bagažą arba dalį jo

 

§ 1. Už prarastą visą neįkainotą lydimąjį bagažą ar dalį jo geležinkelis keleiviui sumoka tikrąją prarasto lydimojo bagažo ar prarastosios jo dalies vertę, tačiau ne daugiau kaip po 2 Šveicarijos frankus už kiekvieną prarastos masės kilogramą.

§ 2. Už prarastą įkainotą lydimąjį ar nelydimąjį bagažą geležinkelis sumoka atitinkamą įkainio sumą.

Už prarastą dalį lydimojo ar nelydimojo bagažo geležinkelis sumoka atitinkamą įkainio sumos dalį už kiekvieną trūkstamą kilogramą.

§ 3. Be šiame straipsnyje § 1 ir § 2 numatytų mokesčių, turi būti grąžinami važtapinigiai ir kitos išlaidos, susijusios su prarasto lydimojo ar nelydimojo bagažo arba prarastosios jo dalies vežimu.

Vežimo sutartyje nenumatytos išlaidos ir nuostoliai nekompensuojami.

 

34 straipsnis

Atlyginimo dydis už lydimojo ar nelydimojo bagažo sugadinimą

 

§ 1. Už lydimojo bagažo sugadinimą geležinkelis privalo sumokėti tiek, kiek sumažėjo lydimojo bagažo vertė, neatlyginant kitų nuostolių.

§ 2. Už įkainoto lydimojo ar nelydimojo bagažo sugadinimą geležinkelis sumoka dalį įkainio sumos, atitinkančios bagažo vertės sumažėjimo procentą.

§ 3. Šio straipsnio § 1 ir § 2 numatytas atlyginimas neturi būti didesnis:

1) už visiškai prarasto lydimojo ar nelydimojo bagažo atlyginamąją sumą, jeigu dėl sugadinimo nuvertėjo visas lydimasis ar nelydimasis bagažas;

2) už nuvertėjusios lydimojo ar nelydimojo bagažo prarastos dalies atlyginamąją sumą, jeigu dėl sugadinimo nuvertėjo tik dalis lydimojo ar nelydimojo bagažo.

 

35 straipsnis

Atlyginimo dydis už lydimojo ar nelydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą

 

§ 1. Už kiekvieną uždelstą pristatymo termino, nustatyto 20 ir 27 straipsniuose, parą geležinkelis, atsižvelgdamas į pažeidusiam terminą geležinkeliui priklausantį vežimo mokestį, privalo mokėti baudą:

1) už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą – 5% važtos mokesčio. Bauda neturi būti didesnė kaip 50% važtos mokesčio;

2) už nelydimojo bagažo pristatymo termino praleidimą – 1,5% važtos mokesčio. Bauda neturi būti didesnė kaip 30% važtos mokesčio.

Bauda už pristatymo termino pažeidimą mokama tik tuo atveju, jeigu nebuvo laikomasi bendro pristatymo termino.

§ 2. Išmokėjus atlyginimą už visą prarastą lydimąjį ar nelydimąjį bagažą šio straipsnio § 1 numatytos baudos neturi būti reikalaujama.

Praradus lydimojo ar nelydimojo bagažo dalį, bauda už jo pristatymo termino pažeidimą, jeigu tai įvyko, mokama tik už neprarastą lydimojo ar nelydimojo bagažo dalį.

Sugadinus lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, bauda už jo pristatymo termino pažeidimą, jeigu tai įvyko, priskaičiuojama prie 34 straipsnyje numatytos žalos atlyginimo sumos.

§ 3. Šio straipsnio § 1 numatyta bauda kartu su 33 bei 34 straipsniuose numatytu atlyginimu neturi būti didesnė kaip bendra atlyginamoji suma, mokėtina praradus visą lydimąjį ar nelydimąjį bagažą.

§ 4. Nelydimojo bagažo gavėjas praranda teisę į atlyginimą už pristatymo termino pažeidimą, jeigu jis neatsiėmė pavėluotai atvežto nelydimojo bagažo per vieną parą nuo geležinkelio pranešimo apie jo atvežimą.

Ši nuostata netaikoma, jei buvo vežami namų apyvokos daiktai.

 

36 straipsnis

Žalos atlyginimo sumų išmokėjimas. Nepriemokų išieškojimas.

Permokų grąžinimas. Procentai nuo šių sumų

 

§ 1. 33 ir 34 straipsniuose numatytos atlyginimo sumos  bei 35 straipsnyje nurodytos baudos mokamos valiuta tos šalies, kurios geležinkelis jas išmoka.

§ 2. Jeigu suma nurodyta vienos šalies valiuta, o turi būti sumokėta kitoje šalyje, tai ši suma turi būti perskaičiuota į tos šalies, kurios geležinkelis išmoka, valiutą pagal išmokėjimo dienos kursą.

§ 3. Jeigu į pretenziją atsakoma arba 33 ir 34 straipsniuose nurodytos žalos atlyginimo sumos sumokamos praėjus 180 dienų nuo pretenzijos pareiškimo dienos, tai prie mokėtino atlyginimo priskaičiuojama 4% metinių palūkanų.

Palūkanos priskaičiuojamos pervedimo arba mokėjimo dieną nuo:

1) permokos išieškojimo dienos – pagal pretenzijas dėl vežimo mokesčio permokos;

2) pretenzijos pateikimo dienos – pagal visas kitas pretenzijas.

Laiku sumokėjus pretenzijoje dėl permokos grąžinimo nurodytą sumą, procentai skaičiuojami nuo pretenzijos pateikimo dienos.

§ 4. Keleiviai, lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntėjai arba gavėjai moka to paties dydžio palūkanas ir tais pačiais terminais, kurie numatyti šio straipsnio § 3, jeigu geležinkeliai dėl to pateikė jiems reikalavimus.

 

37 straipsnis

Geležinkelio atsakomybė už agentų veiksmus

 

Vykdydamas vežimo prievoles, geležinkelis atsako už savo agentų veiksmus nepaisant kur ši veika įvykdyta – savo ar kitame geležinkelyje.

 

VII SKYRIUS

 

PRETENZIJOS, IEŠKINIAI, TEISMINGUMAS, IEŠKINIŲ SENATIS

 

38 straipsnis

Pretenzijos

 

§ 1. Keleivis, nelydimojo bagažo siuntėjas ar gavėjas turi teisę pateikti vežimo sutartimi pagrįstas pretenzijas.

Pretenzijos pagal vieną kelionės dokumentą arba vieną lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntą, dėl sumos, kuri mažesnė nei 1,5 Šveicarijos franko, neturi būti reiškiamos.

§ 2. Lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntėjas ar gavėjas pretenziją turi raštu pateikti pradinės ar galinės stoties geležinkeliui.

Kelionės dokumentais pagrįstas pretenzijas keleivis turi pareikšti toje vietoje, kurioje įsigijo šiuos dokumentus.

§ 3. Pretenzijas į grąžintinus pagal vežimo sutartį sumokėtus pinigus gali pateikti tik juos sumokėjęs asmuo.

§ 4. Teisė nustatyta tvarka reikšti pretenziją keleivio, nelydimojo bagažo siuntėjo ar gavėjo vardu turi būti patvirtinta įgaliojimu.

Įgaliojimas turi atitikti šalies, kurios geležinkelyje pareikšta pretenzija, įstatymus ir taisykles. Šis įgaliojimas lieka geležinkelyje arba vežimo dokumentų pardavimo punkte.

§ 5. Pretenzijos adresuojamos ir nagrinėjamos 2 priede nurodytose organizacijose.

§ 6. Pretenzijos gali būti pateiktos, kai:

1) keleivis reikalauja grąžinti pinigus už kelionės bilietą ar vietos bilietą ir pateikia kelionės dokumentus, o prireikus – kitus įrodomuosius dokumentus;

2) keleivis reikalauja grąžinti lydimojo bagažo važtapinigius ir pateikia pretenziją patvirtinančius įrodymus;

3) nelydimojo bagažo siuntėjas ar gavėjas reikalauja grąžinti važtapinigius, pateikęs nelydimojo bagažo kvitą arba kitus pretenziją patvirtinančius įrodymus;

4) prarastas visas lydimasis bagažas ir keleivis pateikia lydimojo bagažo kvitą;

5) prarastas visas nelydimasis bagažas ir siuntėjas arba gavėjas pateikia nelydimojo bagažo kvitą;

6) prarasta ar sugadinta dalis lydimojo bagažo ir keleivis pateikia geležinkelio išduotą komercinį lydimojo bagažo trūkumo ar sugadinimo aktą;

7) prarasta dalis nelydimojo bagažo arba jis sugadintas, ir nelydimojo bagažo gavėjas pateikia geležinkelio išduotą komercinį nelydimojo bagažo praradimo ar sugadinimo aktą;

8) lydimasis bagažas atvežtas pavėluotai ir keleivis pateikia įrodymus, patvirtinančius teisę reikšti pretenziją;

9) nelydimasis bagažas atvežtas pavėluotai ir nelydimojo bagažo gavėjas pateikia įrodymus, patvirtinančius teisę reikšti pretenziją.

Klausimą, ar pakanka įrodymų, kurie išvardyti šio paragrafo punktuose, sprendžia geležinkelis.

§ 7. Pretenzijos pareiškėjas turi pateikti kelionės dokumentų, lydimojo ar nelydimojo bagažo važtos dokumentų ir geležinkelio išduoto komercinio akto originalus.

§ 8. Geležinkelis arba pardavimo punktas per 180 dienų nuo pretenzijos pareiškimo dienos, patvirtintos pašto spaudu arba pretenzijos gavimo rašteliu, privalo išnagrinėti pretenziją, atsakyti pareiškėjui ir, ją visiškai ar iš dalies pripažinęs, sumokėti jam priklausančią sumą.

§ 9. Geležinkelis arba pardavimo punktas pranešime pareiškėjui apie visai ar iš dalies atmestą pretenziją turi nurodyti, kokiu pagrindu ji atmesta, ir grąžinti prie pretenzijos pridėtus dokumentus.

§ 10. Visiškai pripažinęs pretenziją geležinkelis arba pardavimo punktas su pretenzija pateiktus dokumentus tvarko pagal šiame geležinkelyje galiojančias vidaus taisykles.

 

39 straipsnis

Ieškiniai, teismingumas

 

§ 1. Teisę pareikšti ieškinį, pagrįstą vežimo sutartimi, turi tas asmuo, kuris turi  teisę pareikšti pretenziją geležinkeliui.

Ieškinys gali būti pareikštas tik po pretenzijos pateikimo, kaip numatyta 38 straipsnyje.

§ 2. Asmuo ieškinį gali pareikšti tik tam geležinkeliui, kuriam, remiantis 38 straipsnio § 5, buvo pateikta pretenzija ir tik tuo atveju, jeigu geležinkelis nesilaikė 38 straipsnio § 8 nustatyto pretenzijos nagrinėjimo termino arba per tą laiką pranešė pareiškėjui apie visai arba iš dalies atmestą pretenziją.

§ 3. Ieškinys gali būti pareikštas tik tos šalies, kurios geležinkeliui ar pardavimo punktui pateikta pretenzija, teismui.

 

40 straipsnis

Iš vežimo sutarties kylančių pretenzijų ir ieškinių senatis

 

§ 1. Pretenzijos ir ieškiniai geležinkeliams, taip pat geležinkelių reikalavimai ir ieškiniai keleiviams, nelydimojo bagažo siuntėjams ar gavėjams gali būti pareiškiami:

1) keleiviams ir nelydimojo bagažo siuntėjams ar gavėjams – dėl baudos mokėjimo ar žalos atlyginimo;

2) keleiviams ir nelydimojo bagažo siuntėjams ar gavėjams – dėl iš jų išieškotų vežimo mokesčių.

Šios pretenzijos, ieškiniai ir reikalavimai gali būti pateikti per devynis mėnesius, išskyrus pretenzijas dėl pavėluoto lydimojo ar nelydimojo bagažo pristatymo, kurioms pateikti nustatytas 30 dienų terminas.

§ 2. Šio straipsnio § 1 nurodyti terminai skaičiuojami:

1) atlyginimo už sugadintą lydimąjį ar nelydimąjį bagažą arba jo dalies praradimą, pristatymo termino pažeidimą  – nuo lydimojo ar nelydimojo bagažo išdavimo dienos;

2) atlyginimo už prarastą visą lydimąjį bagažą – praėjus 10 dienų, o už prarastą visą nelydimąjį bagažą – praėjus 20 dienų nuo pristatymo laiko, apskaičiuoto pagal 20 ir 27 straipsnius;

3) reikalavimo grąžinti vežimo mokesčius, baudas arba reikalavimo, susijusio su neteisingai taikytu tarifu, neteisingai apskaičiuotais mokesčiais, – nuo jų sumokėjimo dienos, o jeigu už lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimą nesumokėta – nuo jo išdavimo dienos;

4) pinigų, gautų realizavus lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, išmokėjimo – nuo jo realizavimo dienos;

5) visais kitais atvejais – nuo aplinkybių, lėmusių pretenzijos pareiškimą, nustatymo dienos.

Senaties termino pradžia į jį neįskaičiuojama.

§ 3. Jeigu, remiantis 38 straipsniu, keleivis, nelydimojo bagažo siuntėjas ar gavėjas geležinkeliui arba pardavimo punktui pateikė pretenziją raštu, taip pat jeigu geležinkelis keleiviams, nelydimojo bagažo siuntėjams ir gavėjams pateikė pretenziją raštu, tai senaties terminas sustabdomas.

Senaties terminas tęsiasi nuo tos dienos, kurią pretenzija buvo atmesta visai arba iš dalies ar į ją nebuvo atsakyta praėjus 38 straipsnio § 8 nurodytam terminui.

Pretenzijos išsiuntimo arba atsakymo į ją ir dokumentų grąžinimo įrodymus turi pateikti ta šalis, kuri remiasi šiais faktais.

Dėl pakartotinių pretenzijų, kuriose pareiškiami anksčiau iškelti reikalavimai, ieškinio senaties terminas nesustabdomas.

§ 4. Pretenzijos ir reikalavimai, kurių senaties terminas pasibaigė, negali būti pateikti kaip ieškiniai.

 

VIII SKYRIUS

 

GELEŽINKELIŲ TARPUSAVIO ATSISKAITYMAI

 

41 straipsnis

Geležinkelių tarpusavio atsiskaitymai

 

§ 1. Pradinis ar galinis geležinkelis privalo išmokėti kitiems geležinkeliams, vežiojimų dalyviams priklausančią mokesčio už keleivių, lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimą dalį, kurią jis išieškojo ar turėjo išieškoti.

§ 2. Geležinkelių tarpusavio atsiskaitymai, susiję su šio Susitarimo taikymu, atliekami remiantis Tarptautinio susisiekimo keleivių ir krovinių vežimo geležinkeliais atsiskaitymų taisyklėmis.

 

42 straipsnis

Reikalavimai grąžinti geležinkelių išmokėtus atlyginimus

 

§ 1. Geležinkelis, kuris vadovaudamasis šiuo Susitarimu atlygino už prarastą visą ar dalį lydimojo ar nelydimojo bagažo arba jo sugadinimą, arba už pristatymo termino pažeidimą, turi teisę reikalauti, kad geležinkeliai, vežiojimų dalyviai, grąžintų išmokėtą atlyginimą atsižvelgdami į šias sąlygas:

1) už padarytą žalą atsako tas geležinkelis, dėl kurio kaltės ji buvo padaryta;

2) jeigu žala padaryta dėl kelių geležinkelių kaltės, tai kiekvienas iš jų atsako už jo padarytą žalą;

3) jeigu neįmanoma įrodyti, kad žala padaryta dėl vieno ar kelių geležinkelių kaltės, tai atsakomybė dėl kiekvienos siuntos tarp geležinkelių paskirstoma proporcingai tarifiniams kilometrams, faktiškai atitinkantiems atstumą, kurį šią siuntą vežė geležinkeliai.

Jeigu pagal 30 straipsnį geležinkelis grąžino už vežimą sumokėtus pinigus, tai jis turi teisę reikalauti, kad šiuos pinigus grąžintų geležinkeliai, kurių naudai jie buvo sumokėti.

§ 2. Jeigu lydimojo ar nelydimojo bagažo pristatymo terminas pažeistas dėl kelių geležinkelių kaltės, tai bauda už tai nustatoma pagal 35 straipsnį, atsižvelgiant į bendrą  sugaištį visuose geležinkeliuose ir vežimo mokesčio, kurį gauna kiekvienas vežimo terminą pažeidęs geležinkelis, dydį. 

§ 3. 27 straipsnyje nustatytas nelydimojo bagažo pristatymo terminas paskirstomas tarp geležinkelių, vežiojimų dalyvių, tokia tvarka:

1) išsiuntimo terminas įskaitomas pradinio geležinkelio naudai;

2) vežimo terminas paskirstomas proporcingai pagal nelydimojo bagažo vežimo kiekvienos šalies geležinkeliu tarifinius atstumus;

3) vežant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą papildomi 20 straipsnio § 2 nurodyti terminai  pridedami tiems geležinkeliams, kuriuose buvo sugaišta dėl priežasčių, išvardytų nurodytame paragrafe.

§ 4. Geležinkelis, kuriam pateiktas reikalavimas grąžinti žalos atlyginimą ar važtapinigius, neturi teisės užginčyti geležinkelio, kuris pateikė šį reikalavimą, sumokėto žalos atlyginimo teisėtumo, jeigu šis atlyginimas arba važtapinigių grąžinimas buvo nustatytas teismo sprendimu ir geležinkeliui, kuriam pateiktas reikalavimas, iš anksto buvo pranešta apie šaukimą į teismą.

§ 5. Reikalavimai grąžinti išmokėtą pagal pareikštas pretenzijas žalos atlyginimą ar važtapinigius turi būti pateikti per 75 dienas nuo jų faktiško išmokėjimo.

Reikalavimai išmokėti ar grąžinti teismo sprendimu nustatytą atlyginimą turi būti pateikti per 75 dienas nuo šio sprendimo įsigaliojimo dienos.

Pasibaigus šiam terminui, geležinkeliai neturi teisės teikti atlyginimų grąžinimo reikalavimų.

§ 6. Reikalavimai grąžinti atlyginimus, dėl kurių geležinkeliuose kyla ginčai, pagal suinteresuotos šalies pareiškimą turi būti išnagrinėti atitinkamame teisme pagal atsakovo gyvenamąją vietą laikantis nagrinėjamo ginčo vietos įstatymų.

Jeigu reikalavimai grąžinti žalos atlyginimą ar važtapinigius pateikiami keliems geležinkeliams, tai šiuos reikalavimus keliantis geležinkelis turi teisę savo nuožiūra pareikšti ieškinį atitinkamam teismui pagal bet kurio atsakovo gyvenamąją vietą.

§ 7. Norėdama pateikti tą patį ieškinį dėl žalos atlyginimo ar važtapinigių grąžinimo, suinteresuota šalis turi pateikti jį visiems geležinkeliams, su kuriais nepavyko susitarti.

§ 8. Atitinkamo teismo sprendimas patenkinti ieškinį dėl žalos atlyginimo ar važtapinigių grąžinimo vykdomas pagal kiekvieno atsakovo, dėl kurio priimtas toks sprendimas, gyvenamąją vietą .

§ 9. Tarpusavyje susitarę geležinkeliai turi teisę nesilaikyti šio straipsnio nuostatų dėl žalos atlyginimo ar važtapinigių grąžinimo.

 

IX SKYRIUS

 

BENDRIEJI NUTARIMAI

 

43 straipsnis

Tarifinė valiuta

 

Tarifinė valiuta nustatoma pagal šį Susitarimą taikomuose tarifuose.

 

44 straipsnis

Tarnybinė Susitarimo instrukcija.

Taisyklės ir Pasienio geležinkelių susitarimai

 

Geležinkeliai, šio Susitarimo dalyviai, taiko:

1) Tarnybinę Tarptautinio keleivių vežimo susitarimo instrukciją;

2) Tarptautinio susisiekimo vagonų naudojimo taisykles (PPV);

3) Tarptautinio susisiekimo keleivių ir krovinių vežimo geležinkeliais atsiskaitymų taisykles;

4) keleivių, lydimojo ir nelydimojo bagažo tarifus.

Be to, kaimyninių šalių geležinkeliai taiko Pasienio geležinkelių susitarimus.

Taikomų tarifų privalo laikytis geležinkeliai, keleiviai, nelydimojo bagažo siuntėjai ir gavėjai.

Tarnybinė Susitarimo instrukcija ir Taisyklės taikomos tik geležinkeliams ir nereguliuoja keleivių, nelydimojo bagažo siuntėjų bei gavėjų ir geležinkelio teisinių santykių.

 

45 straipsnis

Muitinės ir kitos taisyklės

 

Keleivis, lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntėjas ir gavėjas privalo laikytis pasų ir administravimo (iš jų ir vizų), muitinės ir kitų taisyklių, nustatytų važiuoti tarptautinio susisiekimo geležinkelių transportu bei nešuliams, lydimajam ir nelydimajam bagažui vežti. Geležinkelis neturi teisės kontroliuoti, kaip laikomasi šių taisyklių, išskyrus nustatytas geležinkelio institucijų ar tarptautiniais susitarimais geležinkelių transporto srityje, ir neatsako jeigu keleiviai, lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntėjai ir gavėjai nesilaiko šių taisyklių.

 

46 straipsnis

Vidaus įstatymų ir taisyklių taikymas

 

Jeigu šiame Susitarime, Tarnybinėje Susitarimo instrukcijoje ir Taisyklėse nėra reikiamų nuostatų, taikomos atitinkamos šalies, kurios geležinkelis yra šio Susitarimo dalyvis, vidaus įstatymų ir taisyklių nuostatos.

 

47 straipsnis

Susitarimo, Tarnybinės Susitarimo instrukcijos ir Taisyklių skelbimas spaudoje, jų pakeitimas ir papildymas

 

§ 1. Šis Susitarimas ir Tarnybinė Susitarimo instrukcija, jų pakeitimai bei papildymai skelbiami spaudoje pagal šio Susitarimo šalių vidaus taisykles. Skelbiant spaudoje Susitarimą ir Tarnybinę Susitarimo instrukciją, jų pakeitimus bei papildymus, turi būti nurodyta jų įsigaliojimo data. Pakeitimai ir papildymai turi būti paskelbti spaudoje ne vėliau kaip prieš 15 dienų iki jų įsigaliojimo.

§ 2. Susitarimas ir Tarnybinė Susitarimo instrukcija gali būti pakeisti ar papildyti šio Susitarimo šalims tarpusavyje susitarus raštu per Geležinkelių bendradarbiavimo organizacijos (OSŽD) Komitetą arba atitinkamos Komisijos pasitarime derybų keliu, vėliau patvirtinus jų projektų sprendimus Komitete.

Susitarimą ir Tarnybinę Susitarimo instrukciją galima keisti laikantis šių reikalavimų:

1) pasiūlymai dėl pakeitimų nagrinėjami, jeigu to reikalauja ne mažiau kaip 1/3 šio Susitarimo šalių;

2) atitinkamos Komisijos parengtus pakeitimus patvirtina OSŽD Komitetas ir vėliau pateikia Ministrų pasitarimo sesijai susipažinti;

3) priimti pakeitimai ir papildymai įsigalioja pagal šio straipsnio § 4, jeigu per du mėnesius nuo jų išsiuntimo visoms šio Susitarimo šalims nebus prieštaravimų.

§ 3. Susitarimo šalių pasiūlymai dėl Susitarimo, Tarnybinės Susitarimo instrukcijos ir Taisyklių pakeitimų bei papildymų turi būti pateikti OSŽD Komitetui ir visoms šio Susitarimo šalims ne vėliau kaip prieš tris mėnesius iki atitinkamų Komisijų pasitarimų sušaukimo.

OSŽD Komiteto pasiūlymai, kuriuos jis teikia nagrinėti Komisijoms, turi būti išsiųsti šio Susitarimo šalims ne vėliau kaip prieš du mėnesius iki atitinkamų Komisijų pasitarimų sušaukimo.

§ 4. Pakeitimų ir papildymų įsigaliojimo datą nustato OSŽD Komitetas.

§ 5. OSŽD Komitetas pranešimus apie Susitarimo ir Tarnybinės Susitarimo instrukcijos pakeitimus ir papildymus turi išsiųsti prieš tiek laiko, kad jie pasiektų visus geležinkelius šio Susitarimo dalyvius, ne vėliau kaip prieš 45 paras iki pakeitimų ir papildymų įsigaliojimo.

§ 6. Sprendimą perspausdinti Susitarimą ir Tarnybinę Susitarimo instrukciją priima atitinkama OSŽD Komisija.

§ 7. PPV ir Atsiskaitymų taisyklių pakeitimų bei papildymų įsigaliojimo ir paskelbimo tvarka nustatoma šiuose dokumentuose.

 

48 straipsnis

OSŽD Komisijų pasitarimai

 

Su šiuo Susitarimu, Tarnybinės Susitarimo instrukcijos ir Taisyklių taikymu, jų pakeitimu bei papildymu, keleivinių vagonų maršrutų ir eismo tvarkaraščių derinimu susijusiems klausimams spręsti sušaukiami atitinkamų OSŽD Komisijų pasitarimai.

Komisijos pasitarimo laiką, vietą ir trukmę nustato OSŽD Komitetas.

Komisijos pasitarimo klausimų parengimo ir jo sprendimų bei rekomendacijų įgyvendinimo tvarką nustato OSŽD Komiteto reglamentas.

 

49 straipsnis

Reikalų tvarkymas

 

Tvarkyti reikalus ir atlikti atitinkamą šio Susitarimo, Tarnybinės Susitarimo instrukcijos ir Taisyklių taikymo kontrolę yra įpareigotas OSŽD Komitetas, kuris veikia pagal Geležinkelių bendradarbiavimo organizacijos nuostatus, Ministrų pasitarimų sesijų taisykles ir OSŽD Komiteto reglamentą.

 

50 straipsnis

Susitarimo dalyviai

 

Naujų Susitarimo dalyvių priėmimo ir atsisakymo dalyvauti šiame Susitarime tvarka nurodyta OSŽD Nuostatų X straipsnio 4 punkte.

 

51 straipsnis

Susitarimo kalbos

 

Šis Susitarimas surašytas kinų ir rusų kalbomis. Abiejų kalbų tekstai turi vienodą juridinę galią. Skirtingai traktuojami tekstai patikslinami pagal rusišką tekstą.

 

52 straipsnis

Susitarimo galiojimo terminas

 

Šis Susitarimas galioja nuo 1951 m. lapkričio 1 d., su pakeitimais ir papildymais, priimtais 1953 m. liepos 31 d. Maskvos konferencijoje, 1955 m. liepos 30 d. Berlyno konferencijoje, 1956 m. liepos 5 d. Erfurte ekspertų pasitarime, 1957 m. gegužės 25 d. Pekino konferencijoje, taip pat su pakeitimais ir papildymais, OSŽD Komiteto patvirtintais 1959 m. sausio 14 d., 1961 m. spalio 21 d., 1963 m. sausio 31 d., 1964 m. sausio 30 dieną, 1965 m. lapkričio 4 d., 1966 m. gruodžio 21 d., 1970 m. gruodžio 17 d., 1972 m. gruodžio 14 d., 1974 m. spalio 23 d., 1975 m. rugsėjo 8 d., 1976 m. rugsėjo 22 d., 1977 m. liepos 17 d., 1978 m. spalio 26 d., 1979 m. gruodžio 20 d., 1980 m. spalio 23 d., 1981 m. liepos 29 d., 1982 m. gegužės 28 d., 1983 m. rugsėjo 1 d., 1984 m. rugsėjo 10 d., 1985 m. rugsėjo 19 d., 1986 m. rugsėjo 8 d., 1988 m. spalio 1 d., 1990 m. liepos 1 d., 1991 m. liepos 1 d., 1992 m. rugsėjo 30d., 1993 m. gruodžio 29 d., 1995 m. sausio 1 d., 1995 m. gruodžio 14 d., 1996 m. lapkričio 12 d., 1997 m. lapkričio 6 d., 1998 m. lapkričio 6d., 1999 m. gruodžio 16 d., 2000 m. spalio 30 d., 2001 m. spalio 30 d., įsigaliojusiais nuo 2002 m. gegužės 1 d.

 

Susitarimas yra neterminuotas.

______________

 


Tarptautinio keleivių vežimo susitarimo

1 priedas

(15 str.)

 

DAIKTŲ, KURIE YRA PAŠTO ŽINYBOS  MONOPOLIJA, SĄRAŠAS

 

Daiktai, kurie yra pašto žinybos monopolija:

Albanijos Respublikos geležinkeliuose:

....................................................................................................................................................

Baltarusijos Respublikos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos;

Bulgarijos Respublikos geležinkeliuose: visi užklijuoti, užantspauduoti arba užsiūti laiškai, atvirlaiškiai ar kiti siuntiniai, siunčiami į užsienį arba gaunami iš užsienio laikraščiai ir žurnalai;

Vietnamo Socialistinės Respublikos geležinkeliuose: laiškai, laikraščiai ir atvirlaiškiai;

Gruzijos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos;

Kazachstano Respublikos geležinkeliuose: laiškai, atvirlaiškiai, banderolės (paprastos, užsakytos, įkainotos), siuntos, piniginės perlaidos;

Kinijos Liaudies Respublikos geležinkeliuose: laiškai ir analogiški daiktai;

Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos geležinkeliuose: laiškai;

Kirgizijos Respublikos geležinkeliuose: rašytinė korespondencija, periodiniai leidiniai, siuntiniai;

Latvijos Respublikos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos;

Lietuvos Respublikos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos;

Moldovos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės  perlaidos ir pašto siuntos;

Mongolijos geležinkeliuose: atvirlaiškiai, laiškai, siuntos, banderolės bei paketai, laikraščiai ir žurnalai;

Lenkijos Respublikos geležinkeliuose: atvirlaiškiai ir laiškai;

Rusijos Federacijos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos;

Slovakijos Respublikos geležinkeliuose: atviri arba užantspauduoti, adresuoti konkretiems gavėjams  laiškai nepaisant jų turinio;

Turkmėnistano geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos;

Ukrainos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės  perlaidos ir pašto siuntos;

Čekijos Respublikos geležinkeliuose: atviri arba užantspauduoti, adresuoti konkretiems gavėjams  laiškai nepaisant jų turinio;

Estijos Respublikos geležinkeliuose: visų rūšių rašytinė korespondencija, piniginės perlaidos ir pašto siuntos.

______________


Tarptautinio keleivių vežimo susitarimo

2 priedas

(38 str.)

 

ORGANIZACIJŲ, NAGRINĖJANČIŲ PRETENZIJAS, ADRESAI

 

Pretenzijos adresuojamos ir nagrinėjamos:

Albanijos Respublikos geležinkeliuose:

Geležinkelių vyriausioji direkcija;

 

Baltarusijos Respublikos geležinkeliuose:

pretenzijos į atlyginimą už visą ar dalį prarasto lydimojo ar nelydimojo bagažo, ar jo sugadinimą, už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą, į grąžintinus pinigus už keleivių vežimą – valstybinė įmonė „Brestželdorrasčiot“, 224001 Brest, ž.d. 54. „V“, faksas (0162) 23-72-98;

 

Bulgarijos Respublikos geležinkeliuose:

1) Su tarifais susiję klausimai, susitarimai – 1080, Sofija, Ivano Vazovo g. 3, BDŽ Generalinės direkcijos skyrius „Tarptautinis bendradarbiavimas“, teleksas 2 29 36, faksas 87 71 51;

2) visa medžiaga ir laiškai su pretenzijomis dėl keleivių, lydimojo bei nelydimojo bagažo, krovinių vežimo – 1233, Sofija, Marijos Luizos bulvaras, 114 A;

 

Vietnamo Socialistinės Respublikos geležinkeliuose:

SRV geležinkeliai, Tarptautinių ryšių valdyba.

Pašto adresas: Vietnamas, SRV geležinkeliai, Tarptautinių ryšių ir technologijų valdyba DSVN 118 Le Zuan, Chanojus.

Faksas: (844-8) 25 49 98; (844-8) 24 88 66;

 

Gruzijos geležinkeliuose:

pretenzijos, atsiradusios vežant keleivius ir nelydimąjį bagažą – Ribotos atsakomybės draugija „Gruzijos geležinkeliai“, Keleivių vežimo tarnyba. Gruzija, 380012, Tbilisis, Carienės Tamaros prosp. 15, faksas (095-32) 95-25-27;

 

Kazachstano Respublikos geležinkeliuose:

pretenzijos į keleivių, lydimojo bei nelydimojo bagažo važtapinigius, į atlyginimą už visą ar dalį prarasto ar sugadinto lydimojo ar nelydimojo bagažo – RGP „Kazachstan temir žoly“, Vyriausioji keleivių vežimo valdyba, Furmanovo g. 127, 480091, Almata, Kazachstano Respublika;

 

Kinijos Liaudies Respublikos geležinkeliuose:

1) į atlyginimą už prarastą, sugadintą lydimąjį ar nelydimąjį bagažą ar į atlyginimą už pažeistą jo pristatymo terminą, kai pradiniam geležinkeliui pretenzijas pateikia keleiviai ar nelydimojo bagažo siuntėjai – pradinių geležinkelių valdybos;

kai galiniam geležinkeliui pretenzijas pateikia keleiviai ar nelydimojo bagažo siuntėjai – galinių geležinkelių valdybos;

2) į lydimojo ir nelydimojo bagažo važtapinigius – geležinkelio valdyba, kuriai pavaldi stotis, išieškojusi šiuos pinigus;

3) kitų šalių geležinkelių atsiųstas pretenzijas, – Geležinkelių ministerijos Tarptautinio bendradarbiavimo departamentas, 100844, Pekinas, Fusinlu, 10; faksas (0086-10) 63 98 10 65;

 

Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos geležinkeliuose:

Geležinkelių ministerija, Pchenjanas, centrinis Dujandun rajonas, Geležinkelių ministerijos Tarptautinių atsiskaitymų kontora;

 

Kirgizijos Respublikos geležinkeliuose:

pretenzijas į atlyginimą už lydimojo ar nelydimojo bagažo praradimą arba trūkumą arba jo sugadinimą, už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą, pretenzijas į grąžintiną užmokestį už keleivių vežimą – Kirgizijos geležinkelių valdybos Finansų tarnyba, 720009, Biškekas, Levo Tolstojaus g. 83;

Latvijos Respublikos geležinkeliuose:

pretenzijos į grąžintiną užmokestį už keleivių vežimą, į atlyginimą už lydimojo ar nelydimojo bagažo praradimą arba trūkumą ar jo sugadinimą, už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą – valstybinės akcinės bendrovės „Latvijas dzelzcelš“ Atsiskaitymų už vežimą biuras, Latvijos Respublika, LB-1547 Ryga, Gogolio g. 3, faksas (3712) 22 95 56;

 

Lietuvos Respublikos geležinkeliuose:

akcinės bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Pajamų apskaitos ir atsiskaitymų centras,

Mindaugo g. 12/14, 2600 Vilnius, Lietuvos Respublika, faksas (+370-5) 269 29 48;

 

Moldovos Respublikos geležinkeliuose:

pretenzijos į grąžintiną užmokestį už keleivių ir nelydimojo bagažo vežimą – GP „Moldovos geležinkeliai“ Keleivių tarnyba, Moldovos Respublika, 277012 Kišiniovas, Vlaiku Pyrkelab g. 48; faksas (04-4) 225 41 7;

 

Mongolijos geležinkeliuose:

Mongolijos infrastruktūros plėtros ministerija, Ulan Batoras, 35, p/j – 376, faksas (976) 132 83 60;

 

Lenkijos Respublikos geležinkeliuose:

PKP tarptautinių atsiskaitymų biuras, Bydgošč, Dvorcovos g. 63;

 

Rusijos Federacijos geležinkeliuose:

1) pretenzijos į grąžintiną užmokestį už keleivių vežimą – Susisiekimo ministerijos Finansų valdybos Atsiskaitymų už tarptautinius vežiojimus centras „Želdorrasčiot“, 107140 Maskva, Krasnoprudnaja g. 22/44;

2) pretenzijos į atlyginimą už lydimojo ar nelydimojo bagažo praradimą, jo trūkumą arba sugadinimą, už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą – Susisiekimo ministerijos Vyriausioji keleivių valdyba, 1071740 Maskva, Novaja Basmannaja g. 2;

 

Slovakijos Respublikos geležinkeliuose:

Geležinkelio atsiskaitymų administracija (ZSR-OTZ), Slovakija, 04272, Košice, Železnodorožnaja g. 1;

 

Ukrainos geležinkeliuose:

1) pretenzijos į užmokestį už keleivių vežimą – Valiutų ir komercijos valdyba „Ukrzaliznyci“, 290604 Ukraina, Lvovas, Gogolio g. 1;

2) pretenzijos į atlyginimą už lydimojo ar nelydimojo bagažo praradimą, jo trūkumą arba sugadinimą, už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą – Tarptautinis tarpusavio atsiskaitymų ir kontrolės centras „Ukrzaliznyci“, 79000 Ukraina, Lvovas, Lystopadovo Čynu g. 22, faksas (0322) 97 11 88;

 

Čekijos Respublikos geležinkeliuose:

geležinkelių tarptautinių vežiojimų kontrolė – Videnska, 15, 77211, Olomouc, Čekijos Respublika;

 

Estijos Respublikos geležinkeliuose:

pretenzijos į užmokestį už keleivių vežimą, į atlyginimą už lydimojo ar nelydimojo bagažo praradimą, jo trūkumą arba sugadinimą, už lydimojo bagažo pristatymo termino pažeidimą – akcinė bendrovė „Eesti Raudtee“, įmonė „Tarptautinis keleivių vežimas“, Teliskivi g. 62, EE0004, Talinas, Estija, faksas  63-11-230.

______________


TARNYBINĖ TARPTAUTINIO KELEIVIŲ VEŽIMO SUSITARIMO INSTRUKCIJA

(TI SMPS)

 

Galioja nuo 1951 m. lapkričio 1 d.

1999 05 30 redakcija su iki 2002 05 01 gautais pakeitimais ir papildymais

 

§ 1. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ši Tarnybinė instrukcija taikoma geležinkelių, Tarptautinio keleivių vežimo susitarimo dalyvių, darbuotojams ir nereglamentuoja keleivių arba nelydimojo bagažo siuntėjų bei gavėjų ir geležinkelio įmonės santykių.

2. Vežant keleivius, lydimąjį ir nelydimąjį bagažą taikomi šie aktai:

1) Tarptautinio keleivių vežimo susitarimas (SMPS);

2) suderinti keleivių vežimo tarifai;

3) ši Tarnybinė instrukcija;

4) Tarptautinio susisiekimo vagonų naudojimo taisyklės (PPV);

5) pasienio geležinkelių susitarimai, galiojantys kaimyninėse šalyse;

6) Tarptautinio susisiekimo keleivių ir krovinių vežimo geležinkeliais atsiskaitymų taisyklės.

3. Jeigu šioje Tarnybinėje instrukcijoje ir kituose norminiuose dokumentuose, išvardytuose 2 punkte, nėra būtinų nurodymų, taikomos vidaus taisyklės, galiojančios geležinkeliuose, kurie yra šio Susitarimo dalyviai.

4. Keleiviai, lydimasis ir nelydimasis bagažas tarptautinio susisiekimo traukiniais vežami nuo ir iki stočių, kurios nurodytos taikomuose tarifuose, tačiau dalis stočių, nurodytų atstumų lentelėse, nepriima ir neišduoda nelydimojo bagažo. Tokios stotys pažymėtos ženklu „*“.

 

§ 2. KELEIVIŲ VEŽIMO DOKUMENTAI

 

1. Dokumentai, kurie suteikia teisę keleiviams važiuoti:

 

1) kelionės dokumentų knygelė, įforminama ranka arba elektroniniu būdu, pavieniams keleiviams arba grupėms;

2) kartoninis bilietas pavieniams keleiviams.

 

2. Papildomi dokumentai gali būti:

 

1) vietos bilietai, įforminami ranka arba elektroniniu būdu, pavieniams keleiviams arba grupėms;

2) priemokos kvitas, įforminamas ranka arba elektroniniu būdu, vežimo kainos skirtumui apmokėti;

3) kontrolinės kortelės, išrašomos kartu su keleivių grupės blankiniu kelionės bilietu.

1 ir 2 punktuose išvardyti dokumentai turi atitikti 1 priede parodytus pavyzdžius.

Kelionės bilietai, vietos bilietai ir kiti kelionės dokumentai, parduodami važiuoti taikomuose tarifuose nurodytomis kryptimis.

Kelionės dokumentai numeruojami pagal geležinkelio, kuris išdavė dokumentus, vidaus taisykles.

 

3. Kelionės dokumentų knygelė

 

Kelionės dokumentų knygelė sudaryta iš viršelio ir atitinkamų kelionės dokumentų.

Kelionės dokumentų viršelis gaminamas iš standaus baltos spalvos popieriaus su rausvos spalvos tinkleliu ar be jo. Ranka įforminamų kelionės dokumentų viršelio matmenys (105×148) mm, elektroniniu būdu – (192×86) mm.

Viršelio antrame, trečiame ir ketvirtame puslapiuose išdėstytos ištraukos iš tarptautinio susisiekimo taisyklių. Kelionės dokumentų viršeliai spausdinami atskirai ir išduodami kartu su atitinkamais kelionės dokumentais.

Kiekvienas geležinkelis savo nuožiūra numeruoja kelionės dokumentų knygelės viršelius.

Kelionės dokumentų knygelės viršeliuose nurodomas visas geležinkelio, išdavusio kelionės dokumentų knygelę, pavadinimas, o geležinkelio pavadinimas kelionės bilietuose nurodomas šiomis raidinėmis santrumpomis:

Albanijos Respublika............................................................................... HSH

Azerbaidžano Respublika........................................................................ AZ

Baltarusijos Respublika............................................................................ BC

Bulgarijos Respublika.............................................................................. BDZ

Čekijos Respublika.................................................................................. CD

Estijos Respublika.................................................................................... EVR

Gruzija..................................................................................................... GR

Kazachstano Respublika.......................................................................... KZH

Kinijos Liaudies Respublika.................................................................... KZD

Kirgizijos Respublika............................................................................... KRG

Korėjos Liaudies Demokratinė Respublika............................................. ZC

Latvijos Respublika................................................................................. LDZ

Lenkijos Respublika................................................................................. PKP

Lietuvos Respublika................................................................................ LG

Moldovos Respublika.............................................................................. CFM

Mongolija................................................................................................. MTZ

Rusijos Federacija.................................................................................... RZD

Slovakijos Respublika.............................................................................. ZSR

Tadžikistano Respublika.......................................................................... TDZ

Turkmėnistanas........................................................................................ TRK

Ukraina.................................................................................................... UZ

Uzbekistano Respublika.......................................................................... UTI

Vietnamo Socialistinė Respublika........................................................... DSVN

 

4. Kelionės bilietas su išspausdintais duomenimis

 

Keleiviams, važiuojantiems nuo ir iki punktų, tarp kurių didelis keleivių srautas, gali būti parduodami vienetiniai kelionės bilietai, kuriuose visi duomenys išspausdinti spaustuvėje.

Kelionės bilietas su išspausdintais duomenimis gaminamas iš specialaus balto popieriaus su vandens ženklais ir šviesiai rausvos spalvos tinkleliu. Kelionės bilieto matmenys yra   (105×148) mm. Kelionės bilietai gaminami be šaknelės. Kelionės bilietai su išspausdintais duomenimis gali būti gaminami su baltos spalvos popieriaus šaknele, jeigu to reikalaujama geležinkelių vidaus taisyklėse.

Kelionės bilieto šaknelėje žodis „šaknelė“ spausdinamas kalba tos šalies, kurios geležinkelis pardavė bilietą.

Blankiniai kelionės bilietai spausdinami atskirai:

kelionei į vieną galą;

kelionei į abu galus.

 

5. Blankinis kelionės bilietas

 

Blankinis kelionės bilietas ir kombinuotas bilieto blankas, kurie įforminami elektroniniu būdu, spausdinami kelionei į abu galus. Spausdinama po vieną bilieto, kurio matmenys (192×86) mm, egzempliorių baltame popieriuje su vandens ženklais ir rausvos spalvos tinkleliu. RŽD kombinuotas bilieto blankas spausdinamas trimis egzemplioriais: pirmas – bilieto blankas, antras – kontrolinė kortelė, trečias – kasininko kortelė.

Ranka išrašomo blankinio kelionės bilieto matmenys turi būti (105×148) mm; jame nespausdinami šie duomenys: keleivių skaičius, pradinės ir galinės stoties pavadinimas, maršrutas, vieno keleivio vežimo kaina, visa suma, sumokėta už bilietą tarifine valiuta ir bilietą išdavusios šalies valiuta, kontrolinių kortelių, išduotų grupės nariams, numeriai.

Kelionei į vieną arba į abu galus ranka išrašomi blankiniai kelionės bilietai susideda iš dviejų dalių: šaknelės iš balto popieriaus ir kelionės bilieto iš specialaus balto popieriaus su vandens ženklais ir šviesiai rausvos spalvos tinkleliu.

Ranka išrašomo kelionės bilieto ir šaknelės numeriai turi būti vienodi.

 

6. Kartoniniai bilietai

 

(31×57) mm matmenų kartoniniai bilietai spausdinami juodu šriftu baltos spalvos kartone. Kelionei 2 klasės vagone gali būti spausdinami rudos spalvos kartoniniai bilietai, o kelionei 1 klasės vagone – žalios spalvos.

 

7. Vietos bilietai

 

Vienam ar keletui keleivių ranka išrašomų vietos bilietų matmenys turi būti (105×148) mm.

DSVN, KZD ir ZC vietos bilietus spausdina iš dviejų dalių:

1) vietos bilieto šaknelės, kuri lieka bilietą išdavusioje organizacijoje;

2) vietos bilieto, kuris išduodamas keleiviui ir kelionėje pateikiamas miegamojo vagono palydovui.

Kitos šalys, Susitarimo dalyvės, spausdina vietos bilietus, kuriuos sudaro trys blankai:

1) vietos bilieto šaknelė, kuri lieka vietos bilietą išdavusioje organizacijoje;

2) vietos bilietas, kuris išduodamas keleiviui ir kelionėje pateikiamas miegamojo vagono palydovui;

3) vietos bilieto kvitas, kuris lieka keleiviui.

Blankai spausdinami specialiame baltame popieriuje su vandens ženklais ir šviesiai žalios spalvos tinkleliu.

Vietos bilietų blankai gaminami baltame popieriuje be vandens ženklų su šviesiai žalios spalvos tinkleliu.

Vietos bilieto, vietos bilieto kvito ir šaknelės numeriai turi būti vienodi.

Miegamųjų vagonų blankiniuose vietos bilietuose nespausdinami šie duomenys: pradinės ir galinės stoties pavadinimas, maršrutas, vagono klasė, vietos kategorija ir vieno keleivio vežimo kaina.

Elektroniniu būdu įforminami vietos bilietai ir kombinuoti vietos bilietų blankai spausdinami po vieną egzempliorių, kurių matmenys (192×86) mm, baltame popieriuje su vandens ženklais ir rusvos spalvos tinkleliu. RŽD kombinuotas vietos bilietas susideda iš trijų blankų: pirmas – vietos bilietas, antras – kontrolinė kortelė, trečias – kasininko kortelė.

Kelionei miegamajame vagone nuo ir iki stočių, tarp kurių didelis keleivių srautas, vietos bilietuose spausdinami šie duomenys: raidinė geležinkelio santrumpa, miegamojo vagono savininko – įmonės pavadinimas, pradinės ir galinės stoties pavadinimas, maršrutas, vagono klasė, vietos kategorija ir vieno keleivio vežimo kaina.

Be išvardytų duomenų, vietos bilietuose po pradinės ir galinės stočių pavadinimų spausdinami žodžiai „arba atgal“.

Vietos bilietus išspausdinę geležinkeliai parduoda juos savo pardavimo punktuose ir savo vagonuose.

Jeigu keleivis važiuoja tik vienos šalies teritorija kitai šaliai priklausančiame tarptautinio susisiekimo vagone, tai parduodami to geležinkelio, kuriuo keleivis važiuoja, nustatytos formos kelionės dokumentai ir SMPS nustatyti vietos bilietai, ir užbraukiamas tarptautinio susisiekimo ženklas „MC“.

Atskirų geležinkelių susitarimu gali būti naudojami vietinio susisiekimo arba specialios formos vietos bilietai.

 

8. Priemokos kvitas

 

Ranka išrašomas priemokos kvitas turi būti spausdinamas (105×148) mm matmenų ir susidėti iš dviejų dalių: šaknelės, pagamintos iš balto popieriaus ir priemokos kvito iš specialaus balto popieriaus su vandens ženklais, mėlynos spalvos apsauginiu tinkleliu. Priemokos kvito šaknelėje, išdavusios šalies kalba, spausdinamas žodis „šaknelė“.

Priemokos kvitas ir kombinuotas priemokos kvito blankas, kurie įforminami elektroniniu būdu, spausdinami po vieną egzempliorių, kurio matmenys (192×86) mm, baltame popieriuje su vandens ženklais ir žalios spalvos tinkleliu. RŽD kombinuotas priemokos kvitas susideda iš trijų blankų: pirmas – priemokos kvitas, antras – kontrolinė kortelė, trečias – kasininko kortelė.

 

9. Kontrolinės kortelės

 

Kontrolinių kortelių, išduodamų su blankiniu grupės kelionės bilietu, matmenys turi būti (31×57) mm. Jos spausdinamos baltame popieriuje arba kartone.

 

§ 3. KELIONĖS DOKUMENTŲ IŠDAVIMAS

 

1. Bendrosios nuostatos

 

Kelionės dokumentai parduodami geležinkelio kasose ir pardavimo punktuose.

Pildomuose kelionės dokumentuose duomenys įrašomi rusų kalba lotyniškomis raidėmis mėlynos arba juodos spalvos tušinuku arba spausdinami, jeigu tai neprieštarauja vidaus taisyklėms. Pradinės ir galinės stočių pavadinimai ir kelionės maršrutas turi būti rašomi taip, kaip nurodyta taikomuose tarifuose arba elektroninėse vietų rezervavimo sistemose. Atskiriems geležinkeliams susitarus, duomenys gali būti įrašomi rusų kalba. Kelionės dokumentuose neturi būti pastabų, ištrynimų ir pataisymų. Taisyti kelionės dokumentai perbraukiami ir pridedami prie ataskaitos kaip sugadinti.

Pratęsiant kelionės dokumento galiojimo laiką stoties viršininkas privalo kelionės bilieto, „OPEN“ vietos bilieto arba kartoninio bilieto kitoje pusėje ranka ar spaudu padaryti tokio turinio žymą: „Bilieto galiojimo laikas pratęsiamas iki ____“. Nurodyta žyma patvirtinama parašu ir stoties spaudu.

 

2. Kelionės dokumentų knygelė

 

Kelionės dokumentų knygelė gali būti parduodama kelionei į vieną galą arba kelionei į abu galus.

Kelionės dokumentų knygelės viršelyje nurodomi šie duomenys: visa kelionės kaina kelionės dokumentų knygelę pardavusios šalies valiuta, taip pat kelionės dokumentų knygelę pardavusios organizacijos datos spaudas.

Parduodant kelionės bilietą kelionei į vieną galą, toje kelionės dokumentų knygelės viršelio vietoje, kurioje nurodytas galiojimo laikas, užbraukiamas skaičius „4“, o parduodant kelionės bilietą atgalinei kelionei arba kelionei į abu galus, išbraukiamas skaičius „2“.

Kelionės dokumentai knygelėje turi būti sudėti atitinkamai pagal jų panaudojimo tvarką. Vietos bilietai ir priemokos kvitai turi būti dedami po jiems priklausančio kelionės bilieto.

Kelionės bilietai įforminami šia tvarka:

1) parduodant kelionės dokumentų knygelę su kelionės bilietu į abu galus, kuriame duomenys išspausdinti, į kelionės dokumentų knygelės viršelį įdedami du kelionės bilietai. Kelionės biliete, kuris skirtas važiuoti į vieną galą, užbraukiamas žodis „atgal“. Kelionės biliete, kuris skirtas atgalinei kelionei, išbraukiamas žodis „ten“.

Parduodant šaknelę turintį vaiko kelionės bilietą, kuriame duomenys išspausdinti, skiltyje „nuolaida“ nurodomas pagal tarifą nustatytos nuolaidos dydis, o skiltyje „pažymėjimas“ – žodis „REBIONOK“. Tokiame pat blanke įforminama suaugusio keleivio ar studento kelionė;

2) blankiniai kelionės bilietai pildomi per kalkę.

Į vieną galą parduoto blankinio kelionės bilieto šaknelė paliekama pardavimo punkte ir pridedama prie ataskaitos, o kelionės bilietas įdedamas į kelionės dokumentų knygelės viršelį ir atiduodamas keleiviui.

Į abu galus parduoto blankinio kelionės bilieto šaknelė paliekama pardavimo punkte ir pridedama prie ataskaitos, o kelionės bilietas įdedamas į kelionės dokumentų knygelės viršelį ir atiduodamas keleiviui.

Jeigu keleivis važiuoja tik į vieną galą, o jam parduodamas blankinis kelionės bilietas į abu galus, nereikalinga priešingos krypties skiltis perbraukiama įstrižai.

Blankiniuose kelionės bilietuose ranka įrašomi šie duomenys: keleivių skaičius (skaičiais ir žodžiais); pradinės ir galinės stočių pavadinimai; maršrutas; vieno keleivio važiavimo kaina ir visa kelionės kaina išdavusios šalies valiuta; tam tikrais atvejais – nuolaidos dydis; pažymėjimo numeris ir kontrolinių kortelių, išduotų grupės nariams, numeriai;

3) galinės stoties pavadinimas įrašomas skiltyje, kurioje nurodyta vagono, kuriuo bus vežamas keleivis, klasė. Skiltis, kurioje yra nenaudotinos klasės žyma, perbraukiama įstrižai;

4) parduodant vaiko blankinį kelionės bilietą, skiltyje „nuolaida“ nurodomas pagal tarifą nustatytos nuolaidos dydis , o skiltyje „pažymėjimas“ – žodis „REBIONOK“. Įforminant šunų vežimą skiltyje „pažymėjimas“ įrašomas žodis „SOBAKA“.

Parduodant blankinį kelionės bilietą studentams, moksleiviams ir organizuotoms grupėms, skiltyje „nuolaida“ nurodomas nuolaidos dydis, o skiltyje „pažymėjimas“ nurodomas mokslo įstaigos pažymėjimo ar moksleivio bilieto numeris, o organizuotoms grupėms – žodis „GRUPPA“.

Parduodant blankinį kelionės bilietą aklojo palydovui (žmogui ar šuniui), skiltyje „nuolaida“ nurodomas nuolaidos dydis, o skiltyje „pažymėjimas“ – „provodnik“.

Pavieniams keleiviams parduodant blankinį kelionės bilietą (mažiau nei 6 žmonėms) į abu galus, skiltyje „nuolaida“ nurodomas nuolaidos dydis, o skiltyje „pažymėjimas“ – „TUDA I OBRATNO“.

Geležinkeliai, kurie, įformindami grupių ir pavienių keleivių kelionę į abu galus, kiekvienai krypčiai parduoda atskirus kelionės bilietų blankus, kelionės bilieto „atgal“ viršutinėje dalyje nurodo kelionės bilieto, išduoto važiuoti „ten“, numerį;

5) elektroniniu būdu įforminamuose blankiniuose kelionės bilietuose nurodomi šie duomenys:

viršutinės dalies:

– kairiajame lauke – kelionės bilieto galiojimo pradžios ir pabaigos data;

– viduriniajame lauke – žmonių skaičius (tiktai skaičiais); kiti specialūs nurodymai;

– dešiniajame lauke – kelionės bilietą pardavusios stoties pavadinimas; kelionės bilieto pardavimo data (diena, mėnuo, metai) ir laikas; kelionės bilietą pardavusios kasos numeris; keleivių skaičius (tiktai skaičiais), nurodytas vidurinėje dalyje;

vidurinės dalies:

– kairiajame lauke – pradinė ir galinė stotis, važiuojant „ten“, o dešiniajame lauke – pradinė ir galinė stotis važiuojant „atgal“. Jeigu kelionė įforminama tik į vieną galą, tai vienas iš išvardytų laukų nepildomas ir kelionės maršrutas perbraukiamas;

apatinės dalies:

kairiajame ir viduriniajame laukuose nurodomi nustatytų nuolaidų dydžiai ir jų sutartinis žymėjimas, pateiktas šios instrukcijos 2 priede; dešiniajame lauke nurodoma visa kelionės bilieto kaina nacionaline valiuta.

Elektroniniu būdu įforminamuose kombinuotuose kelionės bilietuose:

viršutinėje dalyje nurodoma:

– kelionės bilieto galiojimo laiko pradžios ir pabaigos data;

– žodis „kelionės bilietas“, kiti specialūs nurodymai;

– keleivio pavardė, suaugusių, vaikų bei asmenų, turinčių teisę nemokamai važiuoti, skaičius;

vidurinėje dalyje nurodoma:

– pradinė ir galinė stotys: viršutinėje eilutėje skirtoje krypčiai „ten“, apatinėje eilutėje – krypčiai „atgal“. Jeigu keleivis važiuoja tik į vieną galą, tai viena iš nurodytų eilučių nepildoma ir užbraukiama;

– kelionės maršrutas;

– nuolaidų pagrindas ir jų dydis;

– vagono klasė;

apatinėje dalyje nurodoma:

– kelionės bilieto numeris, kontrolinis numeris;

– kelionės bilietą pardavusio  punkto pavadinimas, bilieto pardavimo data ir laikas;

– išieškota valiuta ir kelionės bilieto kaina;

– kiti tarnybiniai duomenys;

6) jeigu keleivis pageidauja kai kuriais ruožais važiuoti skirtingų klasių vagonuose, tai jam visam maršrutui parduodamas kelionės bilietas, galiojantis važiuoti žemiausios klasės vagone, o kainų skirtumas už važiavimą aukštesnės klasės vagone išieškomas pagal priemokos kvitą;

7) keleiviui, kuris pradiniame kelionės punkte perka kelionės bilietą tik atgalinei kelionei, parduodamas kelionės bilietas važiuoti į vieną galą.

Šiuo atveju keleiviui gali būti duotas blankinis kelionės bilietas važiuoti „ten ir atgal“, įformintas pagal 2 papunktį arba pagal 5 papunktį;

8) keleiviui, kuris keliauja įvairiomis transporto priemonėmis, į kelionės dokumentų knygelės viršelį įdedami atskiri blankiniai kelionės bilietai važiuoti atitinkamais geležinkelių ruožais. Važiavimo kaina apskaičiuojama atskirai kiekvienam tame kelionės biliete nurodytam ruožui;

9) jeigu kurį nors ruožą keleivis pravažiuoja du kartus, tai tame kelionės biliete du kartus nurodoma to ruožo galinė stotis. Važiavimo kaina nustatoma už faktiškai nuvažiuotą visą atstumą nedalijant tarifo pagal punktą, kuris nurodytas du kartus;

10) jeigu blankinis kelionės bilietas parduodamas važiuoti specialiame traukinyje, vagone arba automotrisėje, tai kitoje šaknelės ar blankinio kelionės bilieto pusėje dedamas spaudas su šiais duomenimis:

specialiems traukiniams – „SPECPOEZD“, numeris;

specialioms automotrisėms – „SPECAVTOMOTRISA“, vietų skaičius;

specialiems vagonams – vagono klasė ir vietos kategorija, dviašių, triašių ar keturašių vagonų skaičius.

Jeigu kelionei specialiuose traukiniuose, automotrisėse ir vagonuose keleivių grupei kartu su grupės kelionės bilietu išduodami ir vienetiniai kelionės bilietai, tai jų numeriai nurodomi grupės kelionės biliete;

11) jeigu vidaus taisyklės reikalauja, tai kitoje kelionės bilietų šaknelių pusėje pardavimo punktas nurodo maršrutą ir vieno keleivio važiavimo kainą tarifine valiuta atskirai už važiavimą kiekvienos šalies geležinkeliu, taip pat visą važiavimo kainą ta pačia valiuta.

Geležinkelių pavadinimai rašomi § 2 nurodytomis raidinėmis santrumpomis;

12) parduodant blankinius kelionės bilietus, kelionės bilietus su išspausdintais duomenimis, dešiniajame viršutiniame kampe dedamas spaudas, kuriame turi būti nurodyta bilietą pardavusi organizacija ir pardavimo data;

13) kelionės bilietas ir vietos bilietas turi būti komposteruoti arba ant jų uždėtas spaudas, kuriame įrašytas traukinio numeris ir jo išvykimo data.

 

3. Kartoniniai bilietai

 

Parduodant  kartoninius bilietus vaikams nuo 4 iki 12 metų pagal kirpimo liniją atskiriama vaiko bilieto dalis, kuri pardavimo punkte paliekama ataskaitai.

Parduodant kartoninius bilietus, komposteriu arba rašaliniu spaudu įspaudžiama pardavimo data (diena, mėnuo, metai).

Atgalinei kelionei parduodami kartoniniai bilietai „ten“, kurių kitoje pusėje dedamas spaudas „Atgalinei kelionei – galioja 4 mėnesius“.

Tiesiogiai susisiekti tarp dviejų gretimų geležinkelių gali būti parduodami kartoniniai bilietai „ten ir atgal“. Tai turi būti suderinta su dalyvaujančiais geležinkeliais.

 

4. Ranka išrašomi vietos bilietai

 

Vietos bilietai užpildomi per kalkę. Pirmoji dalis – šaknelė lieka pardavimo punkte ir pridedama prie ataskaitos, o antra ir trečia, jeigu trečią numatyta naudoti, įdedamos į kelionės dokumentų knygelės viršelį.

Vietos bilietai įforminami tokia tvarka:

1) ranka įrašomi šie duomenys: keleivių, kuriems išduotas vietos bilietas, skaičius (skaičiais ir žodžiais), bilieto numeris, traukinio vagono ir vietos numeris, vieno keleivio vežimo mokestis, visa suma, išieškota už vietos bilietą, papildomos rinkliavos suma, išdavimo data ir traukinio išvykimo laikas, geležinkelio – vagono savininko pavadinimas, o blankiniame vietos biliete – pradinės ir galinės stoties pavadinimas, maršrutas (pakelinės stotys), vagono klasė, vietos kategorija ir kaina.

Skiltis „Specialūs nurodymai“ užpildoma pagal vidaus taisykles.

Jeigu gulimajame vagone keleivis naudojasi gulima vieta keletą naktų, tai jam parduodamas tik vienas vietos bilietas visam maršrutui.

Skiltyje „Vieno keleivio vežimo mokestis“ skliausteliuose nurodomas naktų, kurioms parduodamas vietos bilietas, skaičius ( pavyzdžiui, „2 naktys“), visos kelionės vieno keleivio vietos bilieto kaina;

2) vagono klasė ir vietos kategorija vietos biliete nurodomos tokia tvarka:

kietuosiuose vagonuose (2-os klasės):

2/0 – atviro tipo (be kupė):

2/4 – su keturių vietų kupė;

2/3 – su trijų vietų kupė;

2/2 – su dviejų vietų kupė;

BC4 – su gulimomis vietomis keturių vietų kupė;

BC6 – su gulimomis vietomis šešių vietų kupė;

minkštuosiuose vagonuose (1 –os klasės):

1/4 – su keturių vietų kupė;

1/2 – su dviejų vietų kupė;

1/1 – su vienos vietos kupė;

3) vietos biliete įrašant pradinę ir galinę stotį, nurodomos tos stotys, nuo ir iki kurių keleivis važiuoja be persėdimo tame pačiame vagone;

4) vietos biliete dedamas pardavimo vietos ir datos spaudas;

5) parduodant kartoninius bilietus ir vietos bilietus arba tik vietos bilietus, vietos bilietai įdedami į kelionės dokumentų knygelės viršelį. Šiais atvejais viršelio skiltyje „Visa kaina“ nurodoma vietos bilieto kaina.

Parduodant kartoninius bilietus kartu su vietos bilietais, kelionės dokumentų knygelės viršelyje užbraukiamas galiojimo laikas „2“ arba „4“ mėnesiai, atitinkamai pagal kartoninio bilieto galiojimo laiką. Parduodant tik vietos bilietus, kelionės dokumentų knygelės viršelyje galiojimo laikas nenurodomas;

6) leidžiama parduoti vietos bilietus nenurodžius juose traukinio, vagono ir vietos numerių, išvykimo datos ir laiko (vietos bilietai „OPEN“). Parduodant tokius vietos bilietus atitinkamos skiltys nepildomos.

Komposteruojant vietos bilietus (vietos rezervavimas), užpildomos tuščios skiltys.

Komposteravimui turi būti pateikta galiojanti kelionės dokumentų knygelė arba kartoninis bilietas ir vietos bilietas „OPEN“;

7) jeigu keleivis keičia jo turimą vietos bilietą važiuoti vieno geležinkelio vagone į vietos bilietą važiuoti kito geležinkelio vagone, tai paimtame iš keleivio vietos biliete ir jo kvite, jeigu toks yra, turi būti tokio turinio įrašas: „Vietos bilietas pakeistas į vietos bilietą Nr.______, galiojantį važiuoti _______________________ geležinkelio vagone“. Šis įrašas patvirtinamas parašu ir data.

Jeigu miegamajame vagone važiuojantis keleivis vienas užima atskirą kupė, tai išduodamas kelionės bilietas ir vietos bilietas, kuriuose nurodoma faktinių šios kupė vietų kaina, o važiuojančiam dviejų vietų kupė keleiviui išduodamas vienas kelionės bilietas pirmai klasei ir vietos bilietas „singl“ (1/1 kategorijos);

8) jeigu keleivis važiavo vagone ne to geležinkelio, kuris nurodytas vietos biliete, tai geležinkeliai pagal paimtą vietos bilietą neatsiskaito. Priverstinis dėl geležinkelio kaltės keleivio nukreipimas į kito geležinkelio vagoną įforminamas aktu, kuris kartu su paimtu vietos bilietu pateikiamas perskaičiavimui;

9) kiekvienas keleivių grupės vietos bilietas gali būti išduotas grupei važiuoti tik tame pačiame vagone. Vietos bilietai išduodami tik tokiam keleivių skaičiui, kuris neviršija vagono vietų skaičiaus.

 

5. Elektroniniu būdu įforminami vietos bilietai

 

Blanko kairėje pusėje viršutiniame kampe yra geležinkelio, kuris pardavė vietos bilietą, raidinė santrumpa, kodas ir numeris. Visi šie duomenys spausdinami spaustuvėje.

Viršutinės dalies viduryje spausdinami specialūs nurodymai.

Viršutiniame dešiniajame kampe – pardavimo punkto, įforminusio vietos bilietą, spaudo informacija (užpildoma analogiškai kaip ir kelionės bilietas). Apatinėje spaudo eilutėje papildomai nurodoma geležinkelio-vagono savininko raidinė santrumpa.

Vidurinėje vietos bilieto dalyje nurodoma: rezervuotų vietų skaičius; vagono, kuriame suteiktos vietos, kategorijos pavadinimas; pradinės ir galinės stoties pavadinimas; išvykimo data ir laikas; traukinio numeris; vagono numeris ir klasė; vietų numeriai.

Vagonų kategorijos nurodomos:

„Miegamasis vagonas WLB“ – 2 klasės kietasis vagonas su miegamosiomis vietomis;

„Miegamasis vagonas WLA“ – 1 klasės minkštasis vagonas su miegamosiomis vietomis dvivietėje ir keturvietėje kupė;

„Vagonas su sėdimomis vietomis A“ – 1 klasės vagonas su sėdimomis vietomis;

„Vagonas su sėdimomis vietomis B“ – 2 klasės vagonas su sėdimomis vietomis.

„BC – 2 klasės kietasis vagonas su gulimomis vietomis.

Vietų kategorija nurodoma po žodžiu „kupė“:

„SINGLE“ – 1 klasės minkštasis vagonas su miegamosiomis vietomis vienvietėje kupė;

„DOUBLE“ – 1 klasės minkštasis vagonas su miegamosiomis vietomis dvivietėje kupė;

„T4 – 1 klasės minkštasis vagonas (2 klasės kietasis vagonas) su miegamosiomis vietomis keturvietėje kupė;

„T3“ – 2 klasės kietasis vagonas su miegamosiomis vietomis trivietėje kupė;

„6T“ – 2 klasės kietasis vagonas su gulimomis vietomis šešiavietėje kupė;

„4T“ – 2 klasės kietasis vagonas su gulimomis vietomis keturvietėje kupė;

„atvira kupė“ – 2 klasės atviro tipo kietasis vagonas su gulimomis vietomis.

Apačioje dešinėje dalyje nurodoma visa vietos bilieto kaina nacionaline valiuta.

Elektroniniu būdu įforminamame kombinuotame vietos biliete nurodomi šie duomenys:

viršutinėje dalyje:

- vietos bilietą pardavusio geležinkelio kodas ir raidinė santrumpa;

- žodis „vietos bilietas“, specialūs nurodymai;

- vietų skaičius;

vidurinėje dalyje:

- traukinio išvykimo data ir laikas, vagono klasė;

- pradinė ir galinė stotis, duomenys apie traukinį, vagoną, rezervuotas vietas;

apatinėje dalyje:

- vietos bilieto numeris, kontrolinis numeris, vietos bilieto išdavimo vieta, išdavimo data ir laikas, išieškota valiuta, vietos bilieto kaina.

 

6. Priemokų kvitas, išrašomas ranka

 

Priemokų kvitas užpildomas ranka per kalkę. Pirmoji dalis – šaknelė lieka ją pardavusioje organizacijoje ir pridedama prie ataskaitos, antroji dalis išduodama keleiviui.

Priemokų kvitas užpildomas tokiu būdu:

1) apmokant vežimo kainos, vietos bilieto kainos skirtumą ar kitus vežimo mokesčius, išrašomi atskiri priemokų kvitai;

2) kiekvienai kelionės krypčiai išrašomas atskiras priemokų kvitas. Tuo atveju, jei yra kelionės bilietas į abu galus, išrašomi atskiri priemokos kvitai kiekvienai kelionės krypčiai. Eilutėje „prie kelionės bilieto Nr._____“ nurodomas kelionės bilieto numeris ir sutartinė žyma „TO“.

Eilutėje „geležinkelis“ geležinkelio pavadinimas rašomas sutrumpintai kaip nurodyta § 2;

3) priemokų kvite, kuris išrašytas vietos bilietų kainos skirtumui apmokėti, turi būti nurodoma pasikeitimo priežastis, t.y. iš kokios klasės ar kokios kategorijos vagono perėjo keleivis. Šiuo atveju taikomi sutrumpinimai nurodyti § 3  4 punkto 2 papunktyje;

4) įforminant specialiųjų traukinių sąstatuose vežamų bagažo vagonų, krovininių vagonų, restorano vagonų važtos dokumentus, priemokos kvito laisvoje skiltyje įrašomas vagonų ir ašių skaičius, o įforminant miegamųjų vagonų tuščią ridą, laisvoje kvito skiltyje įrašomi vagonų kilometrai;

5) įforminant šunų važtos dokumentus, laisvoje skiltyje įrašomas žodis „SOBAKA“;

6) nepanaudotos priemokų kvito skiltys perbraukiamos įstrižai;

7) jeigu geležinkelio vidaus taisyklės reikalauja, tai priemokos kvito kitoje pusėje įrašomi duomenys, nurodyti šio paragrafo 2 punkto 10 papunktyje.

 

7. Priemokų kvitas, įforminamas elektroniniu būdu

 

Blanko viršutinės dalies kairėje pusėje turi būti išspausdintas priemokos kvito numeris, jį davusio geležinkelio kodas ir raidinė santrumpa.

Blanko viršutinės dalies viduryje nurodomas keleivių, kuriems priskaičiuota priemoka, skaičius ir kelionės bilieto, pagal kurį ji įforminta, numeris.

Blanko viršutinės dalies dešinėje pusėje turi būti pardavimo punkto spaudas (užpildoma kaip ir kelionės biliete).

Blanko kairės pusės vidurinėje dalyje nurodoma informacija apie priemokos rūšį. Ženklas „1“ rašomas toje eilutėje, kuri atitinka priemokos rūšį. Įforminant priemoką kartu už aukštesnę klasę ir maršruto pakeitimą, ženklas „1“ rašomas abiejose eilutėse.

Blanko dešinės pusės vidurinėje dalyje nurodoma nuo ir iki kokių stočių įforminta priemoka. Galinės stoties pavadinimas spausdinamas toje eilutėje, kuri atitinka vagono, į kurį įforminama priemoka, klasę.

Kelionės maršrutas spausdinamas tuo atveju, jei įforminama priemoka už maršruto pakeitimą.

Blanko apatinės dalies dešinėje pusėje spausdinama visa priemokos kaina nacionaline valiuta.

Blanko apatinės dalies kairiajame kampe ir vidurinėje dalyje nurodomas nustatytų nuolaidų dydis ir sutartinė žyma.

Elektroniniu būdu įforminamame kombinuotame priemokų kvite nurodomi šie duomenys:

viršutinėje dalyje:

- dokumento pavadinimas, bilieto, pagal kurį įforminta priemoka, tipografinis numeris; atsiskaitymo rūšis ir tarifo tipas; priemokos rūšis; skaičius žmonių, kuriems įforminama priemoka;

vidurinėje dalyje:

- keleivio pradinė ir galinė stotys, naujo maršruto vagono klasė, naujo maršruto stotys;

apatinėje dalyje:

- kelionės bilieto kaina, įforminimo vieta ir laikas.

 

8. Kontrolinės kortelės

 

Kontrolinės kortelės išduodamos kiekvienam grupės nariui, kurioje yra 6 ir daugiau žmonių, išskyrus grupės vadovą, važiuojantį pagal grupės kelionės bilietą.

Į išduodamas kontrolines korteles įrašomas kelionės bilieto numeris ir vagono klasė. Kelionei į abu galus išduodama po vieną kontrolinę kortelę kiekvienam grupės nariui. Kitoje kontrolinės kortelės pusėje uždedamas spaudas „ten ir atgal“.

 

§ 4. KELIONĖS BILIETŲ IR VIETOS BILIETŲ IŠANKSTINIO UŽSAKYMO ĮFORMINIMAS

 

Geležinkelio kasose ir pardavimo punktuose kelionės bilietų ir vietos bilietų išankstiniai užsakymai įforminami pagal vidaus taisykles.

 

§ 5. APTARNAVIMAS TIESIOGINIO TARPTAUTINIO SUSISIEKIMO VAGONUOSE

 

1. Tiesioginio susisiekimo vagonuose keleivius aptarnauja personalas to geležinkelio, kuriam priklauso šie vagonai.

Šių vagonų aptarnaujantis personalas privalo mokėti vieną iš kinų, vokiečių ar rusų kalbų taip, kad galėtų keleiviams suteikti informacijos, susijusios su jų kelione.

2. Važiuodamas per kitų šalių teritoriją, vagonų aptarnaujantis personalas privalo laikytis toje šalyje galiojančių muitinės, pasų ir valiutos naudojimo taisyklių.

Vagonų aptarnaujantis personalas turi laikytis geležinkelių eismo ir kitų taisyklių, veikiančių tuose geležinkeliuose, kuriais jis važiuoja.

Geležinkelis, per kurį važiuoja tiesioginio tarptautinio susisiekimo vagonas, turi pateikti geležinkeliui, aptarnaujančiam vagoną, svarbiausias traukinių eismo taisykles ir instrukcijas, kurių kelyje privalo laikytis vagono personalas.

3. Vagonų aptarnaujantis personalas, atlikdamas tarnybines pareigas, privalo turėti geležinkelio – vagono savininko išduotus kelionlapius (3 priedas) ir asmens pažymėjimus su nuotrauka.

Kelionlapių blankas spausdinamas dviem kalbomis: šalies – vagono savininkės kalba ir viena iš šių kalbų: kinų, vokiečių ar rusų.

Jeigu personalas, atlikdamas tarnybines pareigas, dėl kokių nors priežasčių važiuoja be savo vagono, pradinės stoties viršininkas privalo į kelionlapį įrašyti priežastį. Šiuo atveju vagonų personalui suteikiama teisė važiuoti nemokamai šių vagonų vežimo maršrutu ir, jeigu yra laisvų vietų, užimti atskiras vietas. Teisė važiuoti nemokamai suteikiama tik pateikus kelionlapį.

Išvardytos nuostatos taip pat taikomos ir restorano vagono personalui.

4. Visais klausimais, susijusiais su vagonų parengimu, tarnybinių telegramų išsiuntimu, pirmosios pagalbos suteikimu ir kitais, personalas turi kreiptis į stoties budėtoją.

5. Laisvas vietas skirsto vagono palydovas.

Vagone laisva vieta laikoma ta, kurios per 30 minučių po traukinio išvykimo neužėmė keleivis, išskyrus tuos atvejus, kai pradinėje stotyje vagono palydovas buvo raštu perspėtas apie tai, kad keleivis užims savo vietą kitoje stotyje.

6. Palydovas turi parduoti vietos bilietus į laisvas vietas, jeigu tame vagone nenustatyta kita vietos bilietų pardavimo tvarka, taip pat pardavinėti keleiviams maisto produktus, gėrimus ir kitus reikmenis, išduotus prieš traukinio išvykimą.

Ruožuose, kuriuose automatizuotas kelionės dokumentų pardavimas, traukinio važiavimo maršrutu gali būti nustatyta kita geležinkelio-vagono savininko vietos bilietų įforminimo tvarka.

Keleiviui pateikus vietos bilietą, palydovas privalo jam duoti patalynės reikmenis, kurių vienas komplektas skirtas naudotis 5 paras. Vietos bilietas, kuris lieka vagono palydovui, yra dokumentas, pagal kurį jis atsiskaito už keleivių panaudotą patalynę.

7. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo miegamuosiuose vagonuose turi būti iškabintos vidaus taisyklės, parašytos geležinkelio savininko šalies kalba ir dviem iš šių kalbų: kinų, vokiečių ar rusų.

8. Jeigu nuo traukinio atkabinamas vagonas, tai geležinkelis, kuriame tai įvyko, atkabinto vagono keleiviams suteikia vietas kituose to traukinio tokios pat klasės vagonuose.

Jeigu nėra reikiamų vagonų, keleiviams turi būti suteiktos vietos kituose to paties traukinio vagonuose.

9. Tuo atveju, kai pradinėje stotyje arba kelyje vieno geležinkelio vagonas pakeičiamas kito geležinkelio vagonu:

1) atkabinamo vagono palydovas privalo vietos bilietuose ir savo kelionlapyje apie tai padaryti tokio turinio įrašą:

„200     m.____________mėn. _____d. _________________________stotyje atkabintas vagonas Nr._____“.

ir patvirtinti savo parašu.

Kortelėje – diagramoje (lydraštyje) arba kontroliniame lape* pažymimi keleiviams grąžinamų vietos bilietų numeriai ir įrašomi juos pardavusių geležinkelių pavadinimai;

2) persodinant keleivį iš atkabinto vagono į vietoje jo prikabintą kitą vagoną, šio vagono palydovas privalo vietos biliete pažymėti:

„Nuo_________________ stoties iki ______________________________ stoties vietos bilietas buvo panaudotas _____________________ geležinkelio vagone.“

Nurodyta žyma patvirtinama vagono palydovo parašu ir data. Vietos bilietą palydovas turi pridėti prie ataskaitos ir perduoti savo geležinkeliui;

3) šiuo atveju teisę važiuoti kito geležinkelio vagone suteikia kelionės bilietas ir vietos bilietas, kuriuos keleivis įsigijo pradinėje stotyje;

4) už vietos bilietą sumokėta sumos dalis už nenuvažiuotą atstumą atkabintame vagone priklauso tam geležinkeliui, kurio vagone tęsiama kelionė. Šita suma apskaičiuojama pagal vietos bilieto visos kainos ir tarifinių kilometrų santykį. Šiuo atveju atsiskaitoma remiantis vietos bilietu, kurį iš keleivio paėmė prikabinto miegamojo vagono palydovas;

5) išimtiniais atvejais, jeigu vietoje atkabinto vagono negali būti prikabintas kitas vagonas, atkabinamo vagono palydovas turi elgtis remiantis šio paragrafo 9 punkto 1 papunkčiu. Šiuo atveju keleivis gali pareikšti pretenziją į pinigus už vietos bilietą nenuvažiuotam atstumui, remdamasis grąžintu jam vietos bilietu su atkabinto vagono palydovo padarytais įrašais, o geležinkelis – vagono savininkas ir vietos bilietus pardavęs geležinkelis tarpusavyje atsiskaito remdamiesi kelionlapio, kortelės-diagramos (lydraščio) arba kontrolinio lapo kopijomis.

10. Jeigu viena vieta parduota dviems keleiviams ir vienam iš jų negali būti suteikta vagone vieta tos kategorijos, kuri nurodyta vietos biliete, tai jam suteikiama žemesnės kategorijos vieta, o jeigu tokios nėra, gali būti suteikta aukštesnės kategorijos vieta.

Abiem atvejais vagono palydovas privalo vietos biliete ir jo kvite pažymėti:

„Dvigubas vietų pardavimas. Nuo ___________________ stoties iki _________________ stoties vietos bilietas panaudotas _______________ geležinkelio ______________ kategorijos vagone.“

11. Visos žymos, kurios daromos vietos biliete, turi būti ir vietos bilieto kvite, jeigu keleivis tokį turi.

12. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo vagonų personalo darbą tikrina geležinkelių, per kuriuos važiuojama, kontroliuojantys pareigūnai. Kontrolė atliekama pagal Tarptautinio susisiekimo keleivinių traukinių ir vagonų kontrolės taisykles (OSŽD Atmintinė O-110).

13. Prireikus iki pervažiavimo iš vienos šalies į kitą miegamojo vagono palydovas pinigus už parduotus vietos bilietus ir kitas įplaukas, susijusias su miegamųjų vagonų naudojimu, gali atiduoti į pasienio stoties kasą.

Suinteresuotų geležinkelių sutikimu, minėtus pinigus galima nuvežti ir perduoti geležinkeliui – vagono savininkui.

14. Pinigai atiduodami pagal kvitą (5 priedas). Kvitas spausdinamas geležinkelio – miegamojo vagono savininko – kalba ir dviem iš šių kalbų: kinų, vokiečių ar rusų. Vagono palydovas išrašo kvitą dviem egzemplioriais. Patvirtinus pinigų priėmimą, pirmasis kvito egzempliorius lieka palydovui ir atiduodamas savo geležinkeliui kartu su kitais atitinkamais dokumentais. Antrasis egzempliorius lieka pinigus priėmusioje pasienio stotyje, kuri turi jį išsiųsti savo geležinkeliui kartu su ataskaita (6 priedas) ne vėliau kaip poataskaitinio mėnesio 5 dieną.

15. Geležinkeliai, per kuriuos važiuoja tarptautinio susisiekimo miegamieji vagonai, privalo pasienio stotyse sudaryti sąlygas pinigams priimti ir išduoti pagal vidaus taisykles.

16. Be šiame paragrafe išvardytų nuostatų, geležinkelių aptarnaujantis personalas privalo vadovautis Tarptautinio susisiekimo vagonų naudojimo taisyklėmis (PPV).

 

§ 6. KELEIVIŲ KELIONĖS DOKUMENTŲ KONTROLĖ

 

1. Tiesioginio tarptautinio susisiekimo miegamojo vagono ar vagono su gulimosiomis vietomis palydovas pateikia kontroliuojantiems pareigūnams visus turimus kelionės dokumentus kartu su kortele-diagrama (lydraščiu), kuriame surašyti bilietų ir kitų kelionės dokumentų numeriai ir išdavimo data.

2. Sėdimuosiuose vagonuose bilietai nerenkami ir po kontrolės grąžinami keleiviui.

Miegamojo vagono ir vagono su gulimosiomis vietomis vietos bilietus palydovai nustatyta tvarka prideda prie ataskaitų.

Ranka išrašytas vietos bilieto kvitas pasilieka pas keleivį.

3. Tarnybinis personalas privalo kontroliuoti, kad kelionės bilietas būtų kartu su kelionės dokumentų knygelės viršeliu iki pat keleivio kelionės pabaigos.

4. Kelionės dokumentus, keliančius abejonių dėl jų tikrumo ar pataisytus asmenų, neturinčių tam teisės, tarnybinis personalas konfiskuoja nustatyta tvarka.

Keleivių, važiuojančių pagal grupės kelionės dokumentus, skaičius kontrolės metu nustatomas palyginus keleivių skaičių nurodytą kelionės dokumentų knygelėje ir suskaičiavus keleivių turimas kontrolines korteles.

 

§ 7. LYDIMOJO BAGAŽO PRIĖMIMAS VEŽTI

 

1. Keleiviui duodant lydimojo bagažo kvitą, jo pateikto kelionės bilieto pirmoje pusėje dedamas spaudas: „Lydimasis bagažas“.

Jeigu atiduoto vežti lydimojo bagažo galinė stotis yra keleivio maršruto pakelinė stotis, šiuo atveju šalia spaudo „Lydimasis bagažas“ ranka įrašoma:

„atiduotas vežti iki________________________________________________stoties“.

Pateikus vežti lydimąjį bagažą pagal keliems keleiviams išduotų kelionės dokumentų knygelę, bagažo kvito eilutėje „Pateikti kelionės bilietai Nr._________“ įrašoma:

„Kelionės bilietai Nr._________ _______keleiviams.“

2. Pradinėje stotyje per kalkę užpildomas kartu lydimojo bagažo kvitas, kuris duodamas keleiviui, lydimojo bagažo lydraštis, kuris vežamas su lydimuoju bagažu iki galinės stoties, ir lydimojo bagažo kvito šaknelė, kuri paliekama pradinėje stotyje ir pridedama prie ataskaitos.

3. Lydimojo bagažo kvitas tiksliai pagal reikalavimus užpildomas rašaliniu parkeriu arba tušinuku, jeigu tai neprieštarauja vidaus taisyklėms.

Lydimojo bagažo kvitas ir lydraštis spausdinami žalios spalvos popieriuje, turinčiame apsauginį tinklelį. Lydimojo bagažo važtos dokumentų matmenys (280×210) mm, o formų pavyzdžiai parodyti šio Susitarimo 1 priede.

4. Pradinės stoties, kurioje priimamas lydimasis bagažas, darbuotojas privalo nustatyti tikslią bagažo masę ir vietų kiekį, patikrinti pakuotę ir patvirtinti tai savo parašu bagažo važtos dokumentuose.

Jeigu lydimasis bagažas priimtas vežti leistinai apgadintoje pakuotėje arba be pakuotės, bet pats nežymiai apgadintas, tai apie tai stoties darbuotojas turi pažymėti važtos dokumento kitoje pusėje nustatytoje vietoje.

Priėmus vežti diplomatinį lydimąjį bagažą, pirmoje važtos dokumentų pusėje įrašoma: „Diplomatinis lydimasis bagažas“.

Jeigu diplomatinis bagažas, kurio svoris iki 200 kg, įforminamas vežti keleivinio vagono atskiroje kupė, bagažo lydraštyje įrašoma „Keleivis su bagažu“. Šį lydraštį veža bagažo išdavėjas ir pasienio stotyse perduoda kitos šalies geležinkeliui pagal perdavimo žiniaraštį taip pat, kaip ir kitus bagažo lydraščius. Bagažo kvito šaknelė su tokia pat žyma lieka pradinėje stotyje.

5. Priimant vežti lydimuoju bagažu dviračius ir kitus leidžiamus vežti nesupakuotus daiktus, lydimojo bagažo važtos dokumentuose būtinai nurodomi šių daiktų skiriamieji požymiai, pvz.: vyriškas, moteriškas ar vaikiškas dviratis ir pan., ir, jeigu yra, įrašomas numeris.

6. Jeigu lydimasis bagažas įkainotas, tai visa įkainoto bagažo tarifine valiuta įvertinta suma į važtos dokumentus įrašoma žodžiais ir skliausteliuose skaičiais, o jeigu kiekvienas bagažo vienetas įkainotas atskirai, dar skaičiais įrašoma ir kiekvieno bagažo vieneto įvertinta suma.

Lydimojo bagažo priėmimas vežti patvirtinamas uždėtu pradinės stoties spaudu lydimojo bagažo važtos dokumento nustatytoje vietoje.

Lydimojo bagažo važtos dokumentuose draudžiama daryti pakeitimų ir pataisymų.

Kiekvieną lydimojo bagažo vienetą geležinkelis turi paženklinti (100×80) mm matmenų lipduku, kuriame nurodomi šie duomenys:

1) raidės „MC“;

2) pradinės stoties pavadinimas ir geležinkelio raidinė santrumpa;

3) galinės stoties pavadinimas ir geležinkelio raidinė santrumpa;

4) lydimojo bagažo kvito numeris;

5)  lydimojo bagažo siuntos vienetų skaičius.

Lipdukai gaminami pagal 7 priede pateiktą pavyzdį ir spausdinami pradinės šalies kalba ir dviem iš šių kalbų: kinų, vokiečių ar rusų.

 

§ 8. LYDIMOJO BAGAŽO VEŽIMAS

 

1. Lydimasis bagažas turi būti vežamas paprastai tuo traukiniu, kuriuo važiuoja keleivis. Jeigu kelyje lydimąjį bagažą reikia perkrauti į kitą traukinį, toliau jis turi būti vežamas suderintais pagal keleivio maršrutą traukiniais. Jeigu suderintu traukiniu lydimasis bagažas nevežamas, tai jis turi būti išsiųstas artimiausiu traukiniu, kuriuo vežamas lydimasis bagažas.

2. Keleiviui nereikia dalyvauti lydimąjį bagažą perkraunant iš vieno traukinio į kitą.

3. Pradinis geležinkelis ir tranzitiniai geležinkeliai privalo nukreipti lydimąjį bagažą per tas pasienio stotis, kurios nurodytos važtos dokumentuose.

4. Jeigu lydimasis bagažas užlaikomas kelyje dėl muitinės ar kitų institucijų, tai stotis kurioje jis buvo užlaikytas, privalo surašyti komercinį aktą ir telegrafu pranešti galinei lydimojo bagažo stočiai apie užlaikymo priežastį.

Jeigu iš keleivio negauta jokių nurodymų praėjus 3 mėnesiams nuo pranešimo apie muitinės užlaikytą lydimąjį bagažą, tai jis gali būti realizuotas pagal vidaus taisykles

Visais lydimojo bagažo užlaikymo atvejais kitoje bagažo važtos dokumento pusėje turi būti padaryta žyma apie užlaikymo trukmę ir priežastį, patvirtinta agento parašu ir stoties, kurioje užlaikytas bagažas, spaudu.

 

§ 9. LYDIMOJO BAGAŽO IŠDAVIMAS

 

1. Išduodant lydimąjį bagažą turi sutapti lydimojo bagažo kvito ir lydimojo bagažo lydraščio duomenys.

Išdavusi lydimąjį bagažą, galinė stotis perduoda savo geležinkeliui lydimojo bagažo kvitą ir lydimojo bagažo lydraštį.

Tuo atveju, kai lydimasis bagažas išduodamas pakelinėje stotyje, kelionės dokumente po spaudu „Lydimasis bagažas“ ir lydimojo bagažo kvite dedama žyma:

 

„Lydimasis bagažas išduotas_________stotyje“ (nurodomas stoties pavadinimas).

 

2. Jeigu išduodant lydimąjį bagažą nustatomas jo viršsvoris, tai tokiu atveju surašomas komercinis aktas. Už lydimojo bagažo su viršsvoriu vežimą turi sumokėti ne gavėjas, o tas geležinkelis, kuris neteisingai pasvėrė.

3. Apie tai, kad lydimasis bagažas atvežtas ir išduotas, pradinė stotis turi patvirtinti kalendoriniu stoties spaudu, uždėtu pirmoje lydimojo bagažo važtos dokumento pusėje, be to, lydimojo bagažo išdavimas ta pačia tvarka patvirtinamas antroje lydimojo bagažo kvito pusėje.

4. Jeigu lydimasis bagažas, kurio reikalaujama, dar neatvežtas, galinė stotis turi apie tai pažymėti antroje lydimojo bagažo kvito pusėje „Lydimasis bagažas neatvežtas“ ir šią žymą patvirtinti datos spaudu.

5. Jeigu praėjus 3 mėnesiams nuo atvežimo dienos lydimasis bagažas neatsiimamas, jis realizuojamas. Lydimasis bagažas gali būti realizuotas anksčiau, jeigu ilgai saugant sumažėja jo vertė ar saugojimo kaina viršija lydimojo bagažo vertę. Lydimasis bagažas realizuojamas pagal vidaus taisykles.

6. Lydimasis bagažas, kuris į galinę stotį buvo atvežtas pavėluotai ir pagal keleivio pareiškimą turi būti persiųstas į vieną iš pakelinių stočių, siunčiamas įforminus papildomą važtos dokumentą. Jame už numerio turi būti įrašytas žodis „papildomas“ ir „prie bagažo siuntos Nr._____.“ Šiuo atveju kitoje paskirties stotyje lydimasis bagažas išduodamas keleiviui pateikus pirminį lydimojo bagažo kvitą.

Tuo pačiu būdu persiunčiamas ir po praradimo rastas lydimasis bagažas. Tuo atveju, jeigu keleivis lydimojo bagažo kvitą atidavė geležinkeliui kartu su pretenziniu prašymu, tai bagažas atiduodamas nepateikus bagažo kvito, bet pasirašius patvirtinamąjį raštelį.

Surašius naują persiuntimo lydraštį, bagažo kvitas ir jo šaknelė pridedami prie stoties ataskaitos.

7. Jeigu pagal keleivio prašymą lydimasis bagažas grąžinamas į tą pačią stotį, iš kurios buvo išsiųstas, tai turi būti įformintas lydimojo bagažo kvitas.

Lydimojo bagažo kvito viršutinėje dalyje įrašoma : „Pirminio bagažo kvito Nr. _____“.

Skiltyse, kuriose įrašomi važtapinigiai, dedama žyma: „Grąžinimas, važtapinigius išieškoti iš gavėjo.“

Kitoje lydimojo bagažo naujo lydraščio pusėje, skiltyje „Kelyje atsiradę važtapinigiai“ įrašomi važtapinigiai ir kitos išlaidos, kurias turi sumokėti gavėjas už lydimojo bagažo grąžinimą.

Rasti daiktai persiunčiami remiantis 8 priede nurodytomis taisyklėmis.

 

§ 10. NELYDIMOJO BAGAŽO PRIĖMIMAS VEŽTI

 

1. Stotis nelydimąjį bagažą priima vežti, jeigu yra galimybės ir bagažo vagone yra laisvų vietų.

2. Siuntėjo prašymas (jeigu to reikalaujama pagal vidaus taisykles) nuvežti nelydimąjį bagažą turi būti saugomas stotyje. Priėmus nelydimąjį bagažą, siuntėjo prašyme nurodomas nelydimojo bagažo kvito numeris ir išsiuntimo data.

Jeigu priimamas nelydimasis bagažas iš keleivio, kuris pateikė kelionės bilietą, nelydimojo bagažo kvito laisvoje eilutėje, skirtoje važtapinigiams įrašyti, daroma žyma: „Nelydimasis bagažas priklauso keleiviui, kurio kelionės bilieto Nr._____“. Be to, kitoje kelionės bilieto pusėje dedamas spaudas: „Nelydimasis bagažas“.

3. Nelydimojo bagažo lydraščio kitoje pusėje, skiltyje „Kitos žymos“ nurodoma, į kokią muitinę išsiųstas leidimas išvežti nelydimąjį bagažą.

4. Pradinė stotis privalo įspėti siuntėją, kad kartu su nelydimuoju bagažu turi būti išsiųsti ir kiti dokumentai, kurie reikalingi muitinės ir kitiems reikalavimams įvykdyti.

Pradinė stotis prie nelydimojo bagažo lydraščio turi prisegti lydimuosius dokumentus ir uždėti ant jų kalendorinį stoties spaudą, o važtos dokumentuose pažymėti, kokie lydimieji dokumentai pridėti.

5. Kartu su siuntėjui išduodamu nelydimojo bagažo kvitu, per kalkę užpildomas nelydimojo bagažo lydraštis, kuris vežamas su nelydimuoju bagažu iki galinės stoties ir  nelydimojo bagažo kvito šaknelė, kuri paliekama pradinėje stotyje ataskaitai.

6. Nelydimojo bagažo kvitas pagal reikalavimus užpildomas rašaliniu parkeriu arba tušinuku, jeigu tai nepažeidžia vidaus taisyklių.

7. Nelydimojo bagažo kvitai ir lydraščiai spausdinami popieriuje, turinčiame rausvos spalvos apsauginį tinklelį. Važtos dokumentų matmenys (280×210) mm, o formos pavyzdžiai parodyti 1 priede.

8. Kaip pradinė stotis turi nustatyti nelydimojo bagažo masę, vietų skaičių, pakuotės būklę, įkainoti ir patvirtinti priėmimo faktą, nurodyta § 7.

9. Kiekvieną nelydimojo bagažo vienetą geležinkelis turi paženklinti (100×80) mm matmenų lipduku, kuriame nurodomi šie duomenys:

1) raidės „MC“;

2) pradinės stoties pavadinimas ir geležinkelio raidinė santrumpa;

3) galinės stoties pavadinimas ir geležinkelio raidinė santrumpa;

4) nelydimojo bagažo kvito numeris;

5) nelydimojo bagažo siuntos vienetų skaičius.

Lipdukai gaminami pagal 9 priede pateiktą pavyzdį ir spausdinami pradinės šalies kalba ir dviem iš šių kalbų: kinų, vokiečių ar rusų.

 

§ 11. NELYDIMOJO BAGAŽO VEŽIMAS

 

1. Nelydimasis bagažas turi būti vežamas tuo traukiniu, kuris nurodytas važtos dokumentuose.

2. Prireikus nelydimasis bagažas kelyje perkraunamas geležinkelio priemonėmis ir lėšomis.

3. Pradinis geležinkelis ir tranzitiniai geležinkeliai turi vežti lydimąjį bagažą per tas pasienio stotis, kurios nurodytos važtos dokumentuose.

4. Jeigu nelydimasis bagažas kelyje užlaikomas muitinės ar kitų institucijų reikalavimu, tai stotis, kurioje jis buvo užlaikytas, privalo surašyti komercinį aktą ir telegrafu pranešti pradinei ir galinei nelydimojo bagažo stočiai apie užlaikymo priežastį.

Visais nelydimojo bagažo užlaikymo atvejais, kitoje bagažo lydraščio pusėje turi būti padaryta žyma apie užlaikymo trukmę ir priežastį, patvirtinta agento parašu ir stoties, kurioje užlaikytas bagažas, spaudu.

 

§ 12. NELYDIMOJO BAGAŽO IŠDAVIMAS

 

1. Galinė nelydimojo bagažo stotis turi turėti įrodymų, kad gavėjui išsiųstas pranešimas apie atvežtą bagažą ir kad bagažas atiduotas.

2. Nelydimasis bagažas išduodamas gavėjui, pasirašiusiam nelydimojo bagažo lydraštyje, ir iš jo išieškojus kelyje ir galinėje stotyje atsiradusius mokesčius. Stotis turi patikrinti nelydimojo bagažo gavėjo asmens dokumentus arba patvirtintą įgaliojimą ir įsitikinti, kad išduodama tam asmeniui, kuris nurodytas nelydimojo bagažo lydraštyje.

Kitoje nelydimojo bagažo lydraščio pusėje turi būti užrašytas bagažą pasiimančio asmens adresas ir duomenys apie pateiktus asmens dokumentus.

Jeigu nelydimasis bagažas paimamas pagal įgaliojimą, kitoje nelydimojo bagažo lydraščio pusėje įrašomas jo numeris ir išdavimo data. Galinė stotis pateiktą vienkartinį įgaliojimą paima ir kartu su nelydimojo bagažo lydraščiu prideda prie ataskaitos. 

3. Apie tai, kad lydimasis bagažas atvežtas ir išduotas, galinė stotis turi patvirtinti lydimojo bagažo lydraštyje uždėjusi kalendorinį stoties spaudą.

4. Pradinė stotis, telegrafu gavusi pranešimą apie nelydimojo bagažo vežimo ar išdavimo kliūtis, turi užpildyti pranešimo blanką (10 priedas) ir įteikti jį siuntėjui, kad šis duotų nurodymus,  ką daryti su nelydimuoju bagažu, taip pat telegrafu pranešti stočiai, kurioje atsirado kliūtis, pranešimo įteikimo datą.

Jeigu siuntėjas nurodė nelydimąjį bagažą grąžinti į pradinę stotį, tai jis siunčiamas atgal, užpildžius papildomą nelydimojo bagažo lydraštį, kuriame už numerio turi būti įrašytas žodis „persiuntimas“ ir „prie bagažo siuntos Nr._____“.

 

§ 13. VEIKSMAI, KLAIDINGAI NUSIUNTUS LYDIMĄJĮ AR NELYDIMĄJĮ BAGAŽĄ

 

1. Lydimojo ar nelydimojo bagažo nusiuntimas per pasienio stotį, kuri nenurodyta važtos dokumentuose, vadinamas klaidingu siuntimu.

2. Stotis, kuri nustatė klaidingą lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntimą, turi nusiųsti jį į galinę stotį trumpiausiu keliu per pasienio stotį, nurodytą lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraštyje.

3. Stotis, kuri persiunčia klaidingai nusiųstą bagažą, privalo nedelsdama apie tai pranešti galinei stočiai.

 

§ 14. LYDIMOJO AR NELYDIMOJO BAGAŽO SIUNTOS LIKUČIO, NETURINČIO DOKUMENTŲ, SIUNTIMAS

 

1. Nustačius, kam priklauso surastas lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntos likutis, neturintis dokumentų, siunčiamas galinės stoties viršininko vardu, jeigu pagrindinė bagažo siuntos dalis jau perduota kaimyninės šalies geležinkelio pasienio stočiai.

Jeigu bagažo siuntos likučio savininkas nustatytas stotyje, kuri įtraukta į taikomus tarifus, tai šis likutis siunčiamas pagal SMPS lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraštį, kuriame nurodoma, kokiai siuntai tas likutis priklauso.

Jeigu bagažo siuntos likučio savininkas nustatytas stotyje, kuri neįtraukta į taikomus tarifus, tai šis likutis iki pasienio stoties siunčiamas pagal šiam tikslui numatytus vidaus dokumentus, o toliau iki galinės stoties vežamas pagal SMPS lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraštį.

Tokiais atvejais prie pavadinimo „Lydimojo bagažo lydraštis“ arba „Nelydimojo bagažo lydraštis“ turi būti prierašas „likučio siuntimas“.

Lydimojo ar nelydimojo bagažo kvitas ir jo šaknelė, likę stotyje, išsiunčiami savo geležinkeliui.

Išsiunčiant surastą bagažo likutį, neturintį dokumentų, surašomas komercinis aktas. Vienas komercinio akto egzempliorius pridedamas prie lydimojo ar nelydimojo bagažo siuntos likučio lydraščio, kuriame įrašoma žyma apie aktą ir jo surašymo datą.

2. Neturintis dokumentų bagažo siuntos likutis vežamas nemokamai.

3. Bagažo siuntos likučio lydraštis turi būti nusiųstas savo geležinkeliui.

4. Jeigu lydraštis pamestas ir neįmanoma nustatyti, kam priklauso lydimasis ar nelydimasis bagažas, tai šiuo atveju elgiamasi pagal vidaus taisykles.

 

§ 15. LYDIMOJO IR NELYDIMOJO BAGAŽO ŽENKLINIMAS

 

1. Prie kiekvieno lydimojo ar nelydimojo bagažo vieneto pritvirtinama ne tik etiketė ar žymena, bet po svėrimo dar paženklinami geležinkelio lipdukais, kurie aprašyti § 7 ir § 10.

2. Lipdukas užpildomas nenusiplaunančiais dažais, rašaliniu parkeriu ar tušinuku.

 

§ 16. KOMERCINIS AKTAS

 

1. Komercinis aktas surašomas, kai:

1) lydimasis ar nelydimasis bagažas iš dalies prarastas ar sugadintas, netinkama ar sugadinta jo pakuotė;

2) nesutampa lydimojo ar nelydimojo bagažo duomenys, nurodyti važtos dokumentuose ir faktiniai duomenys, t.y. pavadinimas, masė, vietų skaičius, gavėjo ar galinės stoties pavadinimas;

3) nėra lydimojo ar nelydimojo bagažo važtos dokumentų arba atvirkščiai, dokumentai yra, o bagažo nėra;

4) stotis negali gavėjui atiduoti atvežtą lydimąjį  ar nelydimąjį bagažą;

5) lydimasis ar nelydimasis bagažas užlaikytas kelyje muitinės ar kitų organų nurodymu;

6) lydimajame ar nelydimajame bagaže rasti draudžiami vežti daiktai.

2. Visais 1 punkte išvardytais atvejais, nustatytais kelyje ar galinėje stotyje, geležinkelis turi surašyti komercinį aktą.

Komercinis aktas turi būti surašytas kiekvienai bagažo siuntai atskirai ir pasirašytas atsakingų darbuotojų.

3. Komercinis aktas turi būti 11 priede nurodytos formos ir surašytas pagal 12 priedą „SMPS/SMGS komercinio akto užpildymo paaiškinimai“. Komercinį aktą surašiusi stotis turi apie tai pažymėti lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraščio, o jeigu yra, ir lydimojo ar nelydimojo bagažo kvito kitoje pusėje. Stoties darbuotojas šią žymą patvirtina savo parašu ir uždeda kalendorinį stoties spaudą.

4. Nustačius, kad lydimasis ar nelydimasis bagažas prarastas ar sugadintas dėl netinkamo vagono, surašomas ne tik komercinis aktas, bet ir techninės vagono būklės aktas pagal sugadintą vagoną aptikusio geležinkelio vidaus taisykles ir pavyzdį ir tiek egzempliorių, kiek 8 punkte reikalaujama komercinio akto egzempliorių. Prie kiekvieno komercinio akto pridedama po vieną techninės vagono būklės akto egzempliorių.

5. Jeigu atvežus lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, galinė stotis nustatė tą patį pažeidimą, apie kurį pakelinė stotis jau surašė komercinį aktą, ir tarp jų nėra prieštaravimų, tai galinėje stotyje kitas komercinis aktas neberašomas. Tuo atveju pakelinės stoties surašyto ir prie važtos dokumentų pridėto komercinio akto 68 punkte galinė stotis pažymi: „Lydimojo (nelydimojo) bagažo būklė atitinka nurodytą komerciniame akte.“

6. Jeigu kelyje buvo surašyti keli komerciniai aktai, kuriuose nesutampa lydimojo ar nelydimojo bagažo būklės duomenys, tai galinė stotis turi surašyti naują komercinį aktą ir pridėti jį prie kitų aktų.

7. Komercinio akto blankas spausdinamas tos šalies kalba, kurioje jis naudojamas ir viena iš šių kalbų – kinų, vokiečių ar rusų. Komercinį aktą surašanti šalis pildo jį savo kalba. Perduodančios šalies pasienio stotis turi išversti komerciniame akte surašytus duomenis į vieną iš kalbų (kinų, vokiečių ar rusų):

vežant į Azerbaidžano Respubliką, Albanijos Respubliką, Baltarusijos Respubliką, Bulgarijos Respubliką, Gruziją, Kazachstano Respubliką, Latvijos Respubliką, Lietuvos Respubliką, Moldovos Respubliką, Lenkijos Respubliką, Rusijos Federaciją, Slovakijos Respubliką, Uzbekistano Respubliką, Ukrainą, Čekijos Respubliką, Estijos Respubliką – į vokiečių arba rusų kalbą;

vežant į Vietnamo Socialistinę Respubliką, Kinijos Liaudies Respubliką ir Korėjos Liaudies Demokratinę Respubliką – į kinų ar rusų kalbą;

vežant į Mongoliją ar tranzitu per ją – į rusų kalbą.

8. Komercinis aktas surašomas:

1) pasienio stotyse septyniais egzemplioriais:

du egzemplioriai pridedami prie važtos dokumentų, iš jų vienas paliekamas galinėje stotyje, o kitas duodamas gavėjui, prieš tai jam pasirašius komercinį aktą, kuris paliekamas galinėje stotyje;

vienas egzempliorius perduodamas priimančios šalies muitinei;

po du egzempliorius atiduodama kiekvienos šalies pasienio stotims, iš kurių kiekviena šalis palieka po vieną egzempliorių pasienio stotyje, o kitą perduoda savo geležinkeliui;

2) kitose stotyse keturiais egzemplioriais:

du egzemplioriai pridedami prie važtos dokumentų, iš jų vienas paliekamas galinėje stotyje, o kitas išduodamas gavėjui, prieš tai jam pasirašius komercinį aktą, kuris paliekamas galinėje stotyje;

du egzemplioriai paliekami stotyje, kuri surašė komercinį aktą, ir vienas iš jų perduodamas savo geležinkeliui.

9. Perduodančios ir priimančios šalies pasienio stotyse surašyto komercinio akto pirmas egzempliorius paliekamas perduodančiai šaliai, kuri turi ištirti aktą. Jeigu perduodanti šalis turi pretenzijų dėl komercinio akto, tai ji turi apie jas informuoti priimančią šalį per 35 dienas. Pasibaigus šiam terminui komercinis aktas laikomas priimtu.

10. Jeigu komercinis aktas surašytas ne pasienio stotyje, tai geležinkelis turi jį persiųsti per 50 dienų, skaičiuojamų nuo akto surašymo dienos, ištirti atsakingam geležinkeliui. Jeigu komercinį aktą surašęs geležinkelis pažeidžia šį terminą, tai atsako už visas pasekmes, kurios gali dėl to atsirasti.

11. Jeigu geležinkelis, gavęs komercinį aktą pagal 10 punkte aprašytą atvejį, nustatė, kad jis neatitinka „SMPS/SMGS komercinio akto užpildymo paaiškinimai“ reikalavimų arba komerciniame akte nenumatyta jo atsakomybė, tai tokį aktą turi grąžinti per 35 dienas nuo gavimo dienos ir aktą surašiusiam geležinkeliui nurodyti grąžinimo priežastis arba raštu išdėstyti ir pagrįsti savo pretenzijas dėl šio akto.

Praėjus šiam terminui komercinis aktas laikomas priimtu.

 

§ 17. KELEIVIŲ VEŽIMAS, LYDIMOJO IR NELYDIMOJO BAGAŽO PERDAVIMAS PASIENIO STOTYSE

 

1. Keleiviai, lydimasis ir nelydimasis bagažas vežami per tas pasienio stotis, kurios nurodytos taikomuose tarifuose.

2. Pasienio stotyse lydimasis ir nelydimasis bagažas dalyvaujant abiejų šalių agentams perduodamas pagal perdavimo žiniaraščius (13 priedas), patikrinus kiekvieną bagažo vienetą, o prireikus ir masę.

Prie perdavimo žiniaraščių turi būti pridėti važtos dokumentai tokia eilės tvarka, kokia jie surašyti perdavimo žiniaraščiuose.

Lydimieji dokumentai, kuriuos siuntėjas pridėjo prie nelydimojo bagažo važtos dokumentų, įrašomi į perdavimo žiniaraštį pastaboms skirtoje skiltyje.

3. Perduodanti šalis užpildo lydimojo ir nelydimojo bagažo perdavimo žiniaraščius šešiais egzemplioriais, iš jų po tris egzempliorius gauna perduodanti ir priimanti šalis– stočiai, geležinkelio administracijai ir muitinei.

4. Lydimajam ir nelydimajam bagažui pildomi atskiri perdavimo žiniaraščiai su atskirais eilės tvarka einančiais numeriais nuo kalendorinių metų pradžios.

§ 16 1 punkte nurodytais atvejais, priimančios šalies pasienio stoties agentai surašo komercinį aktą septyniais egzemplioriais.

Apie tai, kad surašytas aktas pažymima važtos dokumentuose ir perdavimo dokumentų atitinkamoje skiltyje, nurodomas akto numeris ir jo surašymo priežastis.

Perduoto lydimojo ar nelydimojo bagažo būklė laikoma gera, jeigu perdavimo žiniaraštyje nieko apie tai nepažymėta ir nepridėta jokių aktų.

5. Lydimojo ar nelydimojo bagažo perdavimo žiniaraščiuose turi būti pažymėtos perdavimo ir priėmimo datos ir uždėti perduodančios ir priimančios šalių pasienio stočių spaudai.

6. Priimančios šalies pasienio stotis gali nepriimti lydimojo ar nelydimojo bagažo, jeigu:

1) dėl lydimojo ar nelydimojo bagažo turinio, būklės ar pakuotės neleidžiama jį vežti;

2) lydimasis ar nelydimasis bagažas atvežtas be važtos dokumentų arba turinčiais trūkumų dokumentais;

3) lydimojo ar nelydimojo bagažo vieneto masė didesnė už SMPS 15 straipsnio § 1 ir 23 straipsnio § 2 nurodytą normą.

Šiais atvejais perduodančios šalies pasienio stotis turi priimti atgal lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, jeigu nustatyti trūkumai nebuvo iš karto pašalinti.

Jeigu priimančios šalies pasienio stotis atsisako priimti lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, tai ji privalo surašyti bendros formos aktą (14 priedas) ir nurodyti atsisakymo priežastį bei perdavimo žiniaraštyje pažymėti „Bendros formos aktas Nr._____“. Aktas surašomas trimis egzemplioriais, iš jų po vieną egzempliorių paliekama perduodančiai šaliai ir atsisakančiai priimti šaliai, likęs egzempliorius pridedamas prie lydimųjų dokumentų.

Remiantis bendros formos aktu, lydimasis ar nelydimasis bagažas, kurį buvo atsisakyta priimti, grąžinamas perduodančiai šaliai pagal naują perdavimo žiniaraštį.

 

§ 18. KELEIVIŲ, LYDIMOJO IR NELYDIMOJO BAGAŽO VEŽIMO MOKESTIS

 

1. Keleivių vežimo kaina apskaičiuojama pagal taikomų tarifų kainų lenteles, sudedant kiekvieno geležinkelio kelionės bilietų kainas. Apskaičiuojant lengvatinio kelionės bilieto kainą, kiekvieno geležinkelio, vežiojimų dalyvio, nustatyta kaina apvalinama atskirai pagal matematikos taisykles iki vieno ženklo po kablelio, pvz.: nuo 0,0 iki 0,05 – iki 0,0; nuo 0,05 imtinai ir daugiau – iki 0,1. Vietos bilieto kaina apskaičiuojama už visą be persėdimo važiuojamą atstumą.

Iš keleivio turi būti išieškoti ne tik pinigai už kelionę, bet ir kitos papildomos rinkliavos, nustatytos taikomuose tarifuose.

Visus pinigus už kelionę nuo pradinės iki galinės stoties iš keleivio išieško bilietų pardavimo punktas, atsižvelgdamas į vagono klasę ir vietų kategoriją.

Jeigu keleivis kelionėje pageidauja pereiti į aukštesnės klasės ar aukštesnės kategorijos vagoną arba pakeisti maršrutą, kelionės bilieto kainų ar vietos bilieto kainų skirtumas išieškomas pagal priemokų kvitą pakelinių stočių geležinkelio kasose ar pardavimo punktuose.

Už tarptautinio susisiekimo vagono vietos bilietą arba vietos bilietų kainų skirtumą pereinant į aukštesnės kategorijos vagoną keleivis gali sumokėti traukinyje vagono palydovui.

Jeigu reikia apskaičiuoti vežimo kainą tarp dviejų stočių, kurios nurodytos taikomų tarifų atstumų lentelėse, bet jose nėra tiesioginio maršruto atstumų tarp pasienio stoties ir pradinės arba galinės maršruto stoties, leidžiama apskaičiuoti atstumą remiantis duomenimis apie kitų maršrutų atstumus iki reikalingos stoties, bet taip, kad būtų kuo trumpesnis maršrutas ir kuo mažiau persėdimų.

2. Lydimojo ir nelydimojo bagažo važtapinigiai ir kitos papildomos rinkliavos, numatytos taikomuose tarifuose, išieškomos pradinėje stotyje.

Pradinė stotis, apskaičiuodama lydimojo ir nelydimojo bagažo važtapinigius, pirmiausia pagal taikomų tarifų kainų lenteles nustato 10 kg vežimo kainą už vežimą kiekvienu vežiojimuose dalyvaujančiu geležinkeliu.

Tokiu būdu gautas vežimo kiekvienu geležinkeliu tarifas dauginamas iš dešimčių kilogramų skaičiaus, suapvalinus bendrą lydimojo ir nelydimojo bagažo masę ir į lydimojo ar nelydimojo bagažo kvitą įrašoma vežimo kaina už vežimą kiekvienu vežiojimuose dalyvaujančiu geležinkeliu ir visa vežimo kaina, išieškota iš keleivio ar nelydimojo bagažo siuntėjo.

Lydimojo ar nelydimojo bagažo įkainis kvite turi būti nurodytas pradinės šalies valiuta ir tarifine valiuta. Įkainojimo rinkliava apskaičiuojama tarifine valiuta, įrašoma į važtos dokumentus, perskaičiuojama į pradinės stoties valiutą ir išieškoma iš siuntėjo.

Lydimojo ir nelydimojo bagažo įkainojimo didesnei kaip 150 Šveicarijos frankų sumai rinkliavos dydis apskaičiuojamas bagažo įkainojimo 150 Šveicarijos frankų sumai rinkliavos tarifą (atitinkamam atstumui) padauginus iš sveiko skaičiaus 150 Šveicarijos frankų, telpančių įkainotoje sumoje, ir pridėjus tarifą, nurodytą lentelėje.

PAVYZDYS. Įkainotoji suma lygi 500 Šveicarijos frankų. Šiuo atveju įkainojimo rinkliava apskaičiuojama taip: 150 Šveicarijos frankų įkainojimo tarifas dauginamas iš trijų (500 : 150 = 3+50) ir pridedamas 50 Šveicarijos frankų įkainojimo tarifas atsižvelgiant į atstumą.

3. Kelionėje atsiradusius papildomus važtapinigius stotys, kuriose jie buvo nustatyti, turi įrašyti juos į lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraštį ir patvirtinti tų stočių kalendoriniu spaudu. Šiuos važtapinigius iš gavėjo turi išieškoti galinė stotis pagal atskirą to geležinkelio viduje naudojamą kvitą.

Galinė stotis turi išieškoti ir toje stotyje atsiradusius mokesčius.

Jeigu galinėje stotyje nustatyta, kad pradinė stotis neteisingai pritaikė tarifą, apskaičiavo važtapinigius ar neteisingai pasvėrė ir dėl to išieškota ne visa mokėtina suma, tai galinė stotis iš lydimojo ar nelydimojo bagažo gavėjo neturi reikalauti trūkstamų pinigų.

 

§ 19. PRETENZIJOS

 

Pretenzijos, kurios atsirado dėl keleivių, lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimo, nagrinėjamos tvarka, nustatyta Pretenzijų, atsiradusių vežiojant keleivius, lydimąjį ir nelydimąjį bagažą, nagrinėjimo taisyklėse (15 priedas).

 

§ 20. SPAUDAS

 

1. Stoties kalendoriniame spaude turi būti šie duomenys:

1) geležinkelio ir stoties pavadinimai;

2)  diena, mėnuo ir metai.

2. Spaudas dedamas tam skirtose vietose arba ten, kur padarytos žymos, kurias reikia patvirtinti spaudu.

3. Spaudas turi būti aiškus ir įskaitomas. Geležinkelis, uždėjęs neaiškų spaudą, yra atsakingas už visas dėl to iškilusias pasekmes.

4. Uždėto spaudo ranka taisyti neleidžiama. Jeigu uždėtas spaudas neaiškus ir būtina jį ištaisyti, reikia perbraukti pirminį spaudą ir šalia uždėti naują.

 

§ 21. TARNYBINĖS KORESPONDENCIJOS TVARKYMAS, VERTIMAS IR SIUNTIMAS

 

1. Geležinkelių tarnybinę korespondenciją tvarko ir pasirašo geležinkelių vidaus taisyklėse numatyta tvarka įgalioti asmenys.

2. Geležinkeliai – SMPS dalyviai susirašinėja kinų arba rusų kalbomis. Atskiri geležinkeliai pagal susitarimą gali susirašinėti kitomis kalbomis.

Kinijos Liaudies Respublikos ir Korėjos Liaudies Demokratinės Respublikos geležinkeliai susirašinėja su kitais geležinkeliais – SMPS dalyviais nacionaline kalba ir prideda vertimus į rusų kalbą.

3. Pasienio stotys korespondenciją siuntinėja tvirtuose vokuose, ant kurių dedami tarnybiniai antspaudai ir aiškiai užrašomas adresas ir siunčiamojo rašto numeris.

4. Tarp OSŽD Komiteto ir šalių – OSŽD narių transporto ministerijų (geležinkelių administracijų) tarnybinė korespondencija vežiojama remiantis OSŽD Atmintinėje O-113 nurodyta tvarka.

 

§ 22. VAŽTOS DOKUMENTŲ VERTIMAS

 

Lydimojo ir nelydimojo bagažo lydraščiai priimančios šalies pasienio stotyse turi būti išversti į kinų arba vokiečių, arba rusų kalbą.

 

§ 23. TARNYBINIŲ TELEGRAMŲ PERDAVIMAS IR TELEFONO RYŠYS

 

Tarnybinės telegramos perduodamos pagal Tarptautinių tarnybinių telegramų perdavimo OSŽD narių – geležinkelių telegrafo linijomis instrukciją.

Pokalbiai geležinkelių telefono kanalais yra nemokami.

______________


Tarptautinio keleivių vežimo susitarimo

1 priedo tęsinys

 

Lydimojo bagažo kvito šaknelė

 

RZD blankas


Kelionės dokumentų knygelės viršelio 2 lapas

 

Formos KL-33 tęsinys

 


Kelionės dokumentų knygelės viršelio 3 lapas

 

Formos KL-33 tęsinys

 


Kelionės dokumentų knygelės viršelio 4 lapas

 

Formos KL-33 pabaiga

 


Ranka užpildomas kelionės bilietas

 

Forma KL-33A

 


Ranka užpildomo kelionės bilieto šaknelė

 

Formos KL-33A šaknelė

 


Ranka užpildomas kelionės bilietas į abu galus (ten ir atgal)

 

Forma KL-33B

 


Ranka užpildomo kelionės bilieto į abu galus (ten ir atgal) šaknelė

 

Formos KL-33B šaknelė

 


Grupės keleivių kontrolinė kortelė

 

Forma KL-44

 

1) Pirmoji pusė                                                        2) Antroji pusė

 

Kontrolinė kortelė

Контрольный купон

MC

LG

 

Klasė.........

Класс

su kelionės bilietu Nr.

к билету-купону №

 

 

Galioja tik kartu su kelionės grupės bilietu

 

 

 

Годен только с билетом-купоном

для групповой поездки


Ranka užpildomas vietos bilietas

 

Forma KL-33C

 


Ranka užpildomo vietos bilieto šaknelė

 

Formos KL-33C šaknelė

 


Ranka užpildomo vietos bilieto kvitas

 

Formos KL-33C kvitas


Ranka užpildomas priemokos kvitas

 

Forma KL-33D


Ranka užpildomo priemokos kvito šaknelė

 

Formos KL-33D šaknelė

 


Elektroniniu būdu įforminamos kelionės dokumentų knygelės viršelis

 

Forma KL-43

 


Elektroniniu būdu įforminamas kelionės bilietas

 

Forma KL-43A

 


Elektroniniu būdu įforminamas vietos bilietas

 

Forma KL-43B

 


Elektroniniu būdu įforminamas priemokų kvitas

 

Forma KL-43C

 


Elektroniniu būdu įforminamo kelionės bilieto,

vietos bilieto ir priemokų kvito kombinuotas blankas

 

Forma KL-43D

 


Lydimojo bagažo kvitas

 

Forma KL-45

 


Lydimojo bagažo kvitas

 

RZD blankas


Antroji lydimojo bagažo kvito pusė

 

Formos KL-45 tęsinys

 


KL-45 formos lydimojo bagažo kvito šaknelė

 


Lydimojo bagažo kvito šaknelė

 

 

RZD blankas


KL-45 formos lydimojo bagažo lydraštis

 


Antroji KL-45 formos lydimojo bagažo lydraščio pusė

 


Lydimojo bagažo lydraštis

 

 

RZD blankas


Antroji lydimojo bagažo lydraščio pusė

 

 


RZD blankas


Nelydimojo bagažo kvitas

 

Forma KL-46

 


Nelydimojo bagažo kvitas

 

RZD blankas


Antroji nelydimojo bagažo kvito pusė

 


KL-46 formos nelydimojo bagažo kvito šaknelė

 


Nelydimojo bagažo kvito šaknelė

 

RZD blankas


KL-46 formos nelydimojo bagažo lydraštis

 


Antroji nelydimojo bagažo lydraščio pusė

 


Nelydimojo bagažo lydraštis

 

RZD blankas


Antroji nelydimojo bagažo lydraščio pusė

 

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

2 priedas

(§ 3 2 p.)

 

ELEKTRONINIU BŪDU ĮFORMINAMUOSE DOKUMENTUOSE VARTOJAMOS NUSTATYTŲ NUOLAIDŲ SUTARTINĖS ŽYMOS

 

Keleivių kategorija

Nuolaidų santrumpa skiltyje „Motyvas“

 

Vaikai nuo 4 iki 12 metų ir nukentėję nuo Černobylio AE avarijos pavieniai ar grupės sudėtyje važiuojantys vaikai iki 16 metų

 

Grupė iš 6 ir daugiau suaugusių keleivių

 

Dieninių skyrių studentai ir vyresni kaip 12 metų mokiniai

Mišri grupė

(vaikai, suaugę, moksleiviai)

 

 

Vaikui

 

 

 

Grupė

 

Moksleiviai

 

 

 

Vaik.(   )* + suaug. (   ) *

* Skliausteliuose nurodomas keleivių skaičius

 

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

3 priedas

(§ 5 3 p.)

 

Forma KL-47

 

APTARNAUJANČIO PERSONALO KELIONLAPIO PAVYZDYS

 

Geležinkelis ___________________________________________________________________

Железные дороги

 

KELIONLAPIS Nr.______

МАРШРУТ №

 

______________________vagonui                        №_______________

Для вагона

 

Kursuojančio traukinio Nr.____________   Nr._____________       Nr.___________ sąstate

Курсирующего в поезде №____________                                      №_____________          № ___________

 

nuo _______________stoties, priklausančios__________________ geležinkeliui

от станции__________________                 __________________________ ж.д.

 

ir atgal

и обратно

 

Tarnybinio personalo pavardės                                                           Pareigos

Фамилии лиц обслуживающего персонала                                   Должности

___________________________________                                      ___________________

___________________________________                                      ___________________

___________________________________                                      ___________________

___________________________________                                      ___________________

 

200____________ „____“

Organizacijos, išdavusios kelionlapį, pavadinimas ir spaudas

Название и штемпель организации,

выдавшей маршрут

 

_____________________________

Parašas

Подпись

 

_____________________________________________________________________________

Kelionlapis įforminamas kiekvienam vagonui atskirai


Antroji formos KL-47 pusė

 

 

Traukinio №

№ поезда

Data, valandos, minutės

Число, часы, минуты

Stoties budėtojo spaudas ir parašas

Штемпель, подпись дежурного по станции

 

Išvykimas iš pradinės stoties

Отправление с начальной станции

 

 

 

 

Atvykimas į galinę stotį

Прибытие на конечную станцию

 

 

 

Išvykimas iš galinės stoties

Отправление с конечной станции

 

 

 

Atvykimas į pradinę stotį

Прибытие на начальную станцию

 

 

 

Pastabos

Примечание

 

 

 

 

 

200____________ „____“                  _______________________________

 

Vagono palydovo arba restorano vagono vedėjo, arba pašto

vagono viršininko parašas

Подпись проводника вагона или заведующего

вагоном-рестораном или начальника почтового вагона

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

4 priedas

(§ 5, § 7, § 9, § 12)

 

ŽYMŲ, DAŽNIAUSIAI DAROMŲ KELIONĖS IR

VAŽTOS DOKUMENTUOSE,

SĄRAŠAS

 

1. Kelionės bilieto galiojimas pratęstas iki ..........................................................................................

Срок годности билета продлен до

Geltungsdauer des Fahrausweises verlüngert bis

2. Išvyko .................................. keleivių

В поездку отправилось .................... пассажиров

Die Fahrt haben angetreten Personen

3. Specialusis vagonas

Специальный вагон

Sonderwagen

4. Specialusis traukinys

Специальный поезд

Sonderzung

5. 200….. m. ………..mėn……d………………..stotyje atkabintas vagonas Nr. ............................

Вагон №……………отцеплен на станции………………….числа…...мес………200…г. ...........

Wagen Nr……………ausgesetzt auf dem Bahnhof am………………… (Tag, Monat, Jahr)

6. Iš ___________________ stoties iki _______________________________ stoties vietos bilietas

panaudotas važiuojant ___________________________ gel. vagone

Плацкарта oт станции………………………………. до станции ...................................................

была  использована в вагоне железной дороги ...............................................................................

Die Bettkarte vom Bahnhof…………………………….bis zum Bahnhof ..........................................

im Wagen der Eisenbahn benutzt worden war

7. Dvigubas vietų pardavimas.  Vietos bilietas panaudotas nuo …………….stoties iki .................

……………….stoties ……………geležinkelio vagone …………, kurio kategorija ........................

Двойная продажа мест. Плацкарта от станции……………… до станции ...................................

использована в вагоне………………железной дороги………………….категории ....................

Doppelbelebung des Bettplatzes. Die Bettkarte ist vom …………Bahnhof bis zum Bahnhof ...........

im Wagen der Eisenbahn…………………der Kategorie…………….benutz worden ........................

8. Vietos bilietas pakeistas į vietos bilietą Nr……, galiojantį važiuoti ……geležinkelio vagone

Плацкарта заменена на плацкарту №…действительную в cпальнoм вагоне железной дороги

Bettkarte wurde gegen Bettkarte Nr……die für den Schlafwagen der Eisenbhn gultig, umgetauscht

9. Kelionės bilietas nepanaudotas dėl geležinkelio kaltės

Билет не использован полностью по вине железной дороги.

Fahrausweis wurde durch Verschulden der Eisenbahn nicht

10. Kelionės bilietas nepanaudotas dėl asmeninių priežasčių

Билет не использован польностью по причине личного характера

Fahrausweis wurde aus persönlichen Gründen nicht vollständig benutzt

11. Kelionės bilietas nepanaudotas nuo …………………stoties  iki ...................................... stoties

dėl geležinkelio kaltės

Билет не использован от станции…………………… до станции .................................................

по вине железной дороги

Fahrausweis wurde vom Bahnhof……………………..bis zum Bahnhof ............................................

durch Verschulden der Eisenbahn nicht benutzt

12. Kelionės bilietas nepanaudotas nuo …………………stoties  iki ...................................... stoties

dėl asmeninių priežasčių

Билет не использован от станции…………………… до станции .................................................

по причине личного характера

Fahrausweis wurde vom Bahnhof……………………..bis zum Bahnhof ............................................

aus personlichen Grunden

13. Kelionės bilietas nuo ………………….stoties iki .......................................... stoties panaudotas

klasės vagone

Билет от станции………………………до станции ..........................................................................

использован в вагоне ………………………….класса

Der Fahrausweis wurde auf der Strecke vom Bahnhof…………….bis zum Bahnhof ........................

im Wagen …………………….Klasse benutzt

14. Bagažo atvežimo terminas pratęstas ………………..paroms

Срок доставки багажа продлен на………………….суток

Die Lieferfrist des Reisegepäcks wurde um ……………………(Tage) verlängert

15. Bagažas priimtas vežti iki ………………………. stoties

Багаж сдан до станции………………………………….

Reisegepäck wird bis zum Bahnhof abgefertigt ....................................................................................

16. Su bagažo siunta Nr. .....................................................................................................................

К багажной отправке №

Zur Gepäckabfertigung Nr.

17. Bagažas

Багаж

Gepäck

18. Bagažas (nešulys) pas keleivį 

Багаж на руках

Gepäck beim Reisenden

19. Diplomato bagažas

Дипломатический багаж

Diplomatengepäck

20. Bagažas išduotas ……………………………. stotyje

Багаж выдан на станции .....................................................................................................................

Reisegepack wurde auf  dem Bahnhof ausgeliefert ..............................................................................

21. Bagažas neatvežtas ............................................................................................  (data, valandos)

Багаж не прибыл ............................................................................................................  (дата, часы)

Reisegepäck  nicht eingetroffen ..............................................................................  (Datum, Stunden)

22. Pirminis bagažo vežimo kvitas Nr.…………………………………………………………………….

Первоначальная багажная квитанция

№ ..........................................................................................................

Ursprünglicher Gepäckschein

Nr……………………………………………………………………...

23. Grąžinimas, važtapinigius išskaičiuoti iš gavėjo

Возврат, провозные платежи взыскать с получателя

Rückerstattung, die Beförderungspreise sind vom Empfänger zu erheben

24. Nelydimasis bagažas priklauso keleiviui, kurio kelionės bilieto Nr…………………………………

Товаробагаж принадлежит пассажиру, билет

№…………………………………

Das Expressgut gehört dem Reisenden mit Fahrausweis

Nr…………………………………

25. Prie nelydimojo bagažo siuntos Nr ...............................................................................................

К товаробагажной отправке  №

Zur Expressgutsendung Nr.

26. Įkainoti atsisakau

От объявления ценности отказываюсь

Von Wertangabe wird verzuchtet

27. Radinys

Находка

Fundsache

28. Užmokestis už šuns vežimą (beždžionės)

Плата за перевозку собаки (обезьяны)

Preis für die Beförderung eines Hundes (einer Affe)

29. Atsisakyta vežti pagal  SMPS 11 str. 1 p.

В перевозке отказано согласно п.1 ст.11 СМПС

In der Beförderung wurde  es gemäss p.1 Art.11 SMPS abgesagt

30. Kelionė nutraukta ………………………………………..stotyje, data ......................................

Перерыв поездки на ………………………………….станции, дата ..............................................

Fahrtunterbrechung auf dem Bahnhof……………………………., Datum ........................................

(Bahnhofsname)

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

5 priedas

(§ 5 14 p.)

 

GRYNŲJŲ PINIGŲ GAVIMO IŠ VAGONO PALYDOVO

KVITO FORMA KL-48

 

TARPTAUTINIS KELEIVIŲ SUSISIEKIMAS

МЕЖДУНАРОДНОЕ ПАССАЖИРСКОЕ СООБЩЕНИЕ

INTERNATIONAL PERSONENVERKEHR

 

Eisenbahnen_______________________             Bahnhof

Geležinkelis                                                            Stotis

Железные дороги                                                 Станция

 

KVITAS Nr.

КВИТАНЦИЯ №

QUITTUNG Nr.

 

Apie gautus grynuosius pinigus iš __________________________ geležinkelio vagono palydovo

в получении наличных денег от проводника вагона, принадлежащего железным дорогам

über den Bargeldempfang vom Schaffner des Schlafwagens, der den Eisenbahnen angehört ___

200_____________      __________________________________________________________

                       (vagono palydovo pavardė/фамилия проводника вагона/Name des Schlafwagenschaffners)

 

Erhoben ___________________________________________________________________

                             (valiutos pavadinimas/наименоване валюты/Bezeichnung der Währung)

 

Gauta

Получено

 

1. Für bettkarten des internationalen Verkehrs ________________________________________

Už tarptautinio susisiekimo vietos bilietus

За плацкарты международного сообщения

 

2. Für bettkarten des Hinnenverkehrs _______________________________________________

Už vietinio susisiekimo vietos bilietus

За плацкарты внутреннего сообщения

 

3. Andere Gebuhren, die mit der Benutzung der Schlafwagen im internationalen  Verkehr verbunden sind

Kitos rinkliavos, susijusios su tarptautinio susisiekimo vagonų panaudojimu

Другие сборы, связанные с эксплуатацией спальных вагонов в международном сообщении

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

(rinkliavos pavadinimas/наименование сборов/Bezeuchnung der Gebuhren)

 

Insgesamt ___________________________________                                                                   

Итого              (žodžiu/прописью/in Worten)                         (skaičiais/цифрами/in Ziffern)

Iš viso

 

Der das Bargeld übernehmende Kassierer ____________________________________________

Pinigus priėmęs kasininkas                                              (pavardė/фамилия/Name)

Кассир, принявший деньги

 

Übernommen: ___________________________ Übergeben: ____________________________

Pridavė (palydovo parašas/подпись проводника/ Priėmė       (kasinnko parašas/подпись кассира/

Сдал              Unterschrift des Schaffners)            Принял             Unterschrift des Kassierers)

 

                       Kasos spaudas

Штемпель кассы

Stempel der Kasse

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

6 priedas

(§ 5 14 p.)

 

GRYNŲJŲ PINIGŲ PRIĖMIMO IŠ VAGONŲ PALYDOVŲ

ATASKAITOS FORMA KL-49

 

TARPTAUTINIS KELEIVIŲ SUSISIEKIMAS

МЕЖДУНАРОДНОЕ ПАССАЖИРСКОЕ СООБЩЕНИЕ

INTERNATIONAL PERSONENVERKEHR

 

Eisenbahnen                                                           Bahnhof

Geležinkelis _____________________________ Stotis ____________________________

Железные дороги                                                 Станция

 

Grynųjų pinigų priėmimo iš vagonų palydovų

ATASKAITA

 

ОТЧЕТ

о приеме наличных денег от проводников вагонов

 

ABRECHNUNG

über das vom Schlafwagenschaffner empfangene Bargeld

 

für Monat 200_____

200__ ___________ mėn.____ d.

за

Eil.Nr.

Laufender

Nummer

№ по

порядку

Pridavimo data

Дата сдачи

Tag der Abgade

 

Kvito Nr.

№ квитанции

Nr. Der

Quittung

Priimta

Принято

Empfangen

Pavardė

Фамилия

Name

 

 

 

valiuta

в валюте

in Währung

suma

сумма

Summe

pinigus pridavusio

palydovo

проводника,

сдавшего деньги

Geld abgegebenen

Schlafwagenschaffners

 

pinigus priėmusio

kasininko

кассира,

принявшего деньги

des das Geld

aufgenommenen

Kassierers

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Insgesamt

Iš viso __________________________________________________________________________

Итого

Gesamtbetrag in Worten

Suma žodžiu _____________________________________________________________________

Сумма прописью

 

Bahnhofsvorsteher

Soties viršininkas __________________________________________________________________

Начальник станции

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

7 priedas

(§ 7 6 p.)

 

Forma KL-50

 

LYDIMOJO BAGAŽO LIPDUKO PAVYZDYS

 

MC                                            LYDIMOJO BAGAŽO LIPDUKAS

                                                     НАКЛЕЙКА НА БАГАЖ

LG                                BEKLEBEZETTEL FÜR REISEGEPÄCK

 

Lydimojo bagažo kvito numeris

Номер багажной квитанции

Nummer des Gepäckscheines ......................................................................................................

 

Pradinės stoties ir geležinkelio pavadinimas

Наименование станции и дороги отправления

Bezeichnung des Versandbanhofs und der bahn ........................................................................

 

Galinės stoties ir geležinkelio pavadinimas

Наименование станции и дороги  назначения

Bezeichnung des Bestimmungsbahnhofs und der bahn ..............................................................

 

Per

Через

Über .............................................................................................................................................

     (išvažiavimo pasienio stotis/пограничные выходные станции/ Grenzausgangsbahnhöfe)

 

Lydimojo bagažo vienetų skaičius siuntoje

Число мест в багажной отправке

Anzahl der Stücke der Gepäckesendung ....................................................................................

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

8 priedas

(§ 9 7 p.)

 

RASTŲ DAIKTŲ PERSIUNTIMO TAISYKLĖS

 

1. Daiktus pametusio asmens prašymu arba nustačius savininką, rasti daiktai gali būti išsiųsti jų savininkui, jeigu tai nepažeidžia  administracinių, muitinių, valiutinių ir kitų taisyklių.

2. Rasti lagaminai, rankinės, kartoninės dėžės ir kiti daiktai turi būti atidaryti ir patikrinti, kas yra jų viduje. Tuo atveju surašomas patikrinimo protokolas (aktas), kuriame turi būti išvardyti rasti daiktai. Viena šio protokolo (akto) kopija siunčiama kartu su rastu daiktu.

3. Rasti daiktai siunčiami nelydimuoju bagažu iki taikomuose tarifuose nurodytos stoties, kuri yra arčiausiai nuo keleivio buvimo vietos. Visuose trijuose nelydimojo bagažo važtos dokumentuose, skiltyje „Įkainis“ turi būti įrašyta  „Radinys“. Siunčiant rastą daiktą pridedamas nelydimojo bagažo lydraštis ir kvitas. Rasti daiktai persiunčiami neįkainoti.

4. Rastų daiktų persiuntimo važtapinigiai apskaičiuojami pagal taikomuose tarifuose nurodytas nelydimojo bagažo vežimo kainų lenteles  ir išieškomi iš keleivio galinėje stotyje.

Geležinkeliai tarpusavyje atsiskaito kaip už keleivio nelydomojo bagažo vežimą.

5. Galinė stotis nedelsdama praneša savininkui apie rastą daiktą. Jeigu nelydimojo bagažo lydraštyje nurodytas gavėjas negali įrodyti, jog daiktas priklauso jam, arba jeigu išaiškėja, kad išsiųstas ne tas daiktas, arba per 20 dienų daiktas negalėjo būti išduotas, tai galinė stotis praneša apie tai pradinei stočiai ir su rastu daiktu pasielgia pagal vidaus taisykles.

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

9 priedas

(§ 10 9 p.)

 

Forma KL-51

 

NELYDIMOJO BAGAŽO LIPDUKO PAVYZDYS

 

MC                                   NELYDIMOJO BAGAŽO LIPDUKAS

                                             НАКЛЕЙКА НА ТОВАРОБАГАЖ

LG                                  BEKLEBEZETTEL FÜR EXPRESSGUT

 

Nelydimojo bagažo kvito numeris

Номер товаробагажной квитанции

Nummer des Expressgutscheines ................................................................................................

 

Pradinės stoties ir geležinkelio pavadinimas

Наименование станции и дороги отправления

Bezeichnung des Versandbanhofs und der bahn ........................................................................

 

Galinės stoties ir geležinkelio pavadinimas

Наименование станции и дороги  назначения

Bezeichnung des Bestimmungsbahnhofs und der bahn ..............................................................

Per

Через

Über .............................................................................................................................................

     (išvažiavimo pasienio stotis/пограничные выходные станции/ Grenzausgangsbahnhöfe)

 

Nelydimojo bagažo vienetų skaičius siuntoje

Число мест в товаробагажной отправке

Anzahl der Stücke der Gepäcksendung ......................................................................................

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

10 priedas

(§ 12 4 p.)

 

Forma KL-52

 

TARPTAUTINIS KELEIVIŲ SUSISIEKIMAS

PRANEŠIMAS APIE NELYDIMOJO BAGAŽO IŠDAVIMO KLIŪTIS

 

МЕЖДУНАРОДНОЕ ПАССАЖИРСКОЕ СООБЩЕНИЕ

ИЗВЕЩЕНИЕ О ПРЕПЯТСТВИИ К ВЫДАЧЕ ТОВАРОБАГАЖА

 

INTERNATIONALER PERSONENVERKEHR MITTEILUNG

ÜBER DAS HINDERNIS ZUR EXPRESSGUTAUSGABE

 

1. Siunta priduota 200  ___m. _____________ mėn. ____ d.

Die abgegebene Sendung

Отправка, сданная

siuntėjas

oтправителeм

durch den Absender

________________________________________________________________________________

(siuntėjo pavadinimas ir jo adresas/наименование отправителя и его адрес/Absendername und seine Anschrift)

 

gavėjo vardu

на имя получателя  

auf den Namen von Empfänger

________________________________________________________________________________

(gavėjo pavadinimas ir jo adresas/ наименование получателя и его адрес/Absendername und seine Anschrift)

 

kuri buvo vežama nelydimuoju bagažu pagal lydraštį Nr.

следовавшая товаробагажом по дорожной ведомости №

das wie Expressgut mit Frachtbrief Nr.

Folgte________________________________________________________________

 

iš stoties                                                              į stotį

со станции                                                         на станцию

von Bahnhof_________________________bis zum Bahnhof ______________________________

 

kurios vienetų skaičius ___________________ svoris __________________kg

состоящая из  мест                                            массой                                    кг

besteht aus_______________Stückanzahl mit Gewicht______________kg

 

iki šiol neišduota gavėjui dėl

до сих пор не выдана получателю вследствие того, что

bis jetzt dem Empfänger infolge des…nicht ausgegeben wurde

________________________________________________________________________________

Už siuntos vežimą turi būti sumokėti važtapinigiai ir kiti, kelyje atsiradę papildomi mokesčiai

По отправке числятся провозная плата, сборы и издержки, возникшие в пути

die bei der Beförderung entstehende Frachten, Gebühre und Ausgaben

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Už nelydimojo bagažo grąžinimą

В случае возвращения товаробагажа обратно

Im Falle der Rückgabe des Expressgutes

 

bus imami važtapinigiai už šį atstumą

провозная плата за протяжение

Fracht für die Gesamtlänge __________________________________________________________

________________________________________________________________________________

(suma/сумма/Summe)

 

Prašome šio pranešimo 2 punkte įrašyti nurodymus dėl nelydimojo bagažo ir kuo greičiau išsiųsti mums atsakymą.

Просьба изложить Ваше распоряжение относительно товаробагажа на этом же бланке, под пунктом 2 и возвратить нам ответ как можно скорее.

Wir bitten Sie Ihre Verordnung bezüglich dem Expressgut auf diesem Formular unter Punkt 2 vorbringen und möglichst schnell zurückgeben

 

 

________________________                                              _____________________

(Stoties spaudas/штемпель станции/                                                          (parašas/подпись/Unterschrift)

              Bahnhofsstempel)

 

2. Originalas grąžinamas _________________geležinkelio ___________________ stoties viršininkui

Возвращается в подлиннике начальнику станции ______________________ железной дороги

Wird in original dem Bahnhofsvorsteher zurückgegeben ___________________________________

 

Siuntėjo nurodymai

Pаспоряжениe отправителя

Verordnung des

Absenders _______________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

data                                                                              parašas

дата                                                                             подпись

Datum__________________                                      Unterschrift______________________

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

11 priedas

(§ 16)

 

Forma KL-53

 

SMPS/SMGS KOMERCINIO AKTO PAVYZDYS

 

KELEIVIŲ IR KROVINIŲ VEŽIMAS

 

KOMERCINIS AKTAS (KA) Nr.________

КОММЕРЧЕСКИЙ АКТ №

 

Serija A 999999

Серия

 

1. Geležinkelio raidinė santrumpa _____________________________________________________

Сокращeнное наименование дороги

 

2. Įformintas 20____m.__________                           3. ______________________________stotyje

Составленный                                                           станцией

 

4. Papildo 20___m._______KA Nr._________

В дополнение к КА №_______от _______

____________________stoties __________________geležinkelio

станции                                железной дороги

 

5. Vežamai mažąja, didžiąja skuba siuntai

pagal važtaraštį, lydimojo bagažo ar nelydimojo bagažo kvitą1) Nr._______20___m._____

На отправку малой, большой скоростью по

накладной, багажной, товаробагажной квитанции № ______            от ______

 

6. Pradinė stotis__________________ __________________geležinkelio

Ст. отправления                                   железной дороги

 

7. Galinė stotis __________________ __________________geležinkelio

Ст. назначения                                    железной дороги

 

8. Siuntėjas ______________________________________________________________________

Отправитель

 

9. Gavėjas _______________________________________________________________________

Получатель

 

10. Vagonas. Rūšis ir Nr.____________________     11. Konteineris. Rūšis ir Nr.______________

Вагон. Род и №                                                           Контейнер. Вид и №

 

12. Geležinkelio savininko raidinė santrumpa___________          13. Krovumas ______________

Инициалы дороги-собственницы________________         Подьёмной силы

 

14. Atvežtas 20___m.__                                                       15. Traukiniu Nr.____________

Прибыл                                                                                 Поездом №

 

16. Lydimas _____________________________________

В соправождении

 

17. Plombos

За пломбами

 

Duomenys apie plombas

Сведения о пломбах

 

Kur uždėtos plombos

Где наложены пломбы

Geležinkeliai/железные дороги

Stoties ir geležinkelio pavadinimas

Наименование станции и дороги

Plombavimo data

 

Дата наложения пломб

Plombų kontroliniai ženklai

Контрольные знаки пломб

 

Plombų skaičius

 

Количество пломб

Ant vagono

На вагоне

18

19

20

21

Ant konteinerio

На контейнере

28

29

30

31

Duomenys apie plombas

Сведения о пломбах

 

Kur uždėtos plombos

Где наложены пломбы

Siuntėjo

Отправителя

Muitinės

Таможни

Stoties ir geležinkelio pavadinimas

Наимено-вание станции и дороги

Plombavimo data

 

Дата наложения пломб

Plombų kontroliniai ženklai

Контрольные знаки пломб

 

Plombų skaičius

Количество пломб

 

Šalies pavadinimas

Plombų skaičius

Количество пломб

 

Ant vagono

На вагоне

22

23

24

25

26

27

Ant konteinerio

На контейнере

32

33

34

35

36

37

 

38. Duomenys apie vagono atidarymo arba plombų pažeidimo požymius ______________________

________________________________________________________________________________

Сведения о следах вскрытий или повреждений пломб

 

39. Prie KA pridėtos šios plombos ir dokumentai ________________________________________

________________________________________________________________________________

 

40. Plombos ir dokumentai pridėti prie KA Nr.______________siuntos Nr. ___________________

Пломбы и документы приложены к КА №                              по отправке №

 

41. Vagonas/konteineris1) techniškai sutvarkytas, dėl ko surašytas techninės būklės aktas Nr._________ 20___m._________

Вагон/контейнер оказался в техническом отношении исправным, о чем составлен технический акт №._________ 20___ от_______

 

42. Krovinį pakrovė geležinkelis/siuntėjas_______________________________________________

Груз погружен железной дорогой/отправителем

 

43. Krovinio įkainis ________________________________________________________________

Объявленная ценность

 

44. Patikrinimo rezultatai:

Результаты проверки

 

Ženklai ir numeriai

Знаки, марки и номера

Vienetų skaičius

Число мест

Pakuotė

Род упаковки

Krovinio pavadini-mas

Наимено-вание груза

 

Bendra masė, kg

Общая масса, кг

Vieneto masė, esant standartinei pakuotei, kg

Масса одного места при стандартной упаковке, кг

 

45. Pagal važtaraštį (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvitą) 1):

Значится по накладной (багажной, товаробагажной квитанции)

 

46

47

48

49

50

51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

52. Faktiškai yra:

В действительности оказалось

 

53

54

55

56

57

58

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

59. Iš jų sugadintų vienetų:

В том числе поврежденных мест

 

60

61

62

63

64

65

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

66. KA įforminimo aplinkybės. Krovinio (taip pat ir sugadinto) būklės aprašymas nurodant trūkumą ir perviršį ________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

Обстоятельства составления КА. Описание груза в том числе поврежденного с указанием количества недостачи или излишка

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

                                               Parašai:

Подписи:

Stoties viršininkas __________________________________________

Начальник станции

 

Prekių baro vedėjas ________________________________________

Заведующий грузовым двором

Krovinių priėmėjas _________________________________________

Приемосдатчик

Krovinio gavėjas ___________________________________________

Грузопoлучатель

 

 

Soties datos spaudas

Календарный штемпель станции

 

67. Įformintas/neįformintas ekspertizės aktas1) ___________________________________________

Акт экспертизы составлен/не составлен

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

68. Galinės stoties žyma apie krovinio, atvežto su pakelinės stoties KA, būklę __________________

Отметка станции о состоянии груза, прибывшего с КА попутной станции

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________

 

                                               Parašai:

Подписи:

Stoties viršininkas __________________________________________

Начальник станции

 

Prekių baro vedėjas ________________________________________

Заведующий грузовым двором

Krovinių priėmėjas _________________________________________

Приëмосдатчик

Krovinio gavėjas ___________________________________________

Грузополучатель

 

Stoties datos spaudas

Календарный штемпель станции

 

69. KA lydimas ___________________________________________________________________

Этот КА сопровождается

 

20____m. ___________________

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

12 priedas

(§ 16)

 

SMPS/SMGS KOMERCINIO AKTO

ĮFORMINIMO PAAIŠKINIMAI

KOMERCINIS AKTAS (KA) Nr. ________

 

KA įforminanti stotis užrašo jo numerį, vadovaudamasi šiame geležinkelyje galiojančiomis vidaus taisyklėmis.

1. Geležinkelio raidinė santrumpa

KA įforminanti stotis, vadovaudamasi SMGS 12.5 priedo 8 punktu ir Tarnybinės SMPS instrukcijos § 2   2 punktu, spausdintomis raidėmis užrašo geležinkelio raidinę santrumpą.

 

2. Įformintas 20___m. _____________

Nurodoma aplinkybių, dėl kurių įformintas aktas, nustatymo data o ne akto blanko užpildymo data.

 

3. ___________________ stotyje

Dedamas KA įforminusios stoties spaudas.

 

4. Papildo ___20___m. _________ KA Nr. ___ ______ stoties ____ geležinkelio ________

Pildoma, jeigu prie važtaraščio (lydimojo, nelydimojo bagažo kvito) pridėtas pakelinės stoties KA; nurodomas šio KA numeris, pakelinės stoties ir geležinkelio pavadinimai bei jo įforminimo data.

Jeigu KA buvo surašytas kelyje ir apie tai pažymėta važtaraštyje, bet šis KA prie važtaraščio nepridėtas, tai daroma žyma „Nepridėtas“.

Jeigu kelyje nebuvo surašytas KA, tai šis punktas nepildomas.

5–9. Vežamai mažąja, didžiąja skuba siuntai pagal važtaraštį, lydimojo ar nelydimojo bagažo kvitą Nr. _____ 20____m. ______

_________________ pradinė stotis ______________ geležinkelio

_________________ galinė stotis _______________ geležinkelio

Siuntėjas _____________________________________________

Gavėjas ______________________________________________

Įrašomi būtini duomenys pagal važtaraščio (lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraščio) duomenis.

Jeigu krovinys (lydimasis ar nelydimasis bagažas) atvežtas be važtaraščio (lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraščio), tai šiuose penkiuose punktuose pažymima: „Krovinys (lydimasis ar nelydimasis bagažas) atvežtas be važtaraščio (lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraščio)“.

Bet, jeigu iš vagono/konteinerio, krovinio vieneto lipduko arba iš žymų, kurios yra ant krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) vieneto, galima sužinoti reikiamus duomenis, tai šalia anksčiau nurodytos žymos reikia parašyti nustatytus duomenis ir papildyti: „Pagal vagono/konteinerio lipduką“, „Pagal krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) vieneto lipduką / žymas“.

 

10–13. Vagonas. Rūšis ir Nr.__________

Konteineris. Rūšis ir Nr. ____________

Geležinkelio savininko raidinė santrumpa _______

Krovumas __________________________________

 

Nurodomas vagono numeris ir rūšis arba konteinerio numeris ir rūšis, jo geležinkelio savininko raidinė santrumpa ir krovumas tonomis (turi atitikti užrašus ant vagono arba konteinerio).

Vežant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą šie punktai nepildomi.

 

14. Atvyko 20__m. ______________

Nurodoma vagono su kroviniu (lydimuoju ar nelydimuoju bagažu), dėl kurio surašytas KA, atvežimo data.

 

15. Traukiniu Nr. _______________

Nurodomas traukinio, kuriuo atvežtas vagonas su kroviniu (lydimuoju ar nelydimuoju bagažu), kuriam surašytas KA.

16. Lydimas ____________________

Nurodoma traukinio viršininko/konduktoriaus, kuris lydi traukinį, pavardė, jeigu lydėti numatyta KA įforminančio geležinkelio vidaus taisyklėse.

Jeigu pagal SMGS 3 priedą krovinys lydimas siuntėjo arba gavėjo palydovų, tai nurodomos šių palydovų pavardės.

Jeigu vežamas lydimasis ar nelydimasis bagažas, tai nurodoma atsakingo bagažo skyriaus darbuotojo pavardė.

Šis punktas nepildomas, jeigu vežama be palydos.

 

17–37. Plombos:

Kiekviename punkte atitinkamai įrašoma:

– jeigu plombavo geležinkelis:

užplombavusios stoties ir geležinkelio pavadinimas, plombavimo data, geležinkelio plombų skaičius ir kontroliniai ženklai;

– jeigu plombavo siuntėjas:

siuntėjo pavadinimas, plombavimo data, plombų skaičius ir kontroliniai ženklai;

– jeigu plombavo muitinė:

valstybės pavadinimas ir muitinės plombų skaičius.

Jeigu plombų atspaudai neaiškūs, atitinkamuose punktuose rašoma „Neaišku“; be to, įrašomos visos raidės ir skaičiai, kuriuos galima perskaityti iš plombų.

Nepildomas, jeigu nėra plombavimo datos. Jeigu vagonas/konteineris neplombuotas, tai įrašoma „Be plombų“. Vežant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, šios skiltys nepildomos.

 

38. Duomenys apie vagono atidarymo arba plombų pažeidimo požymius _____________

Įrašomi sugadintų plombų arba plombų su plėšimo požymiais kontroliniai ženklai, vagono/konteinerio vieta, kurioje šios plombos buvo, šių plombų pažeidimo rūšis pagal Tarnybinės SMGS instrukcijos 50.10 punktą.

Vežant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, šios skiltys nepildomos.

 

39. Prie KA pridėtos šios plombos ir dokumentai ________________________________

Įrašomas pridėtų plombų skaičius ir jų kontroliniai ženklai, taip pat įrašomi pridėti dokumentai.

 

40. Plombos ir dokumentai pridėti prie KA Nr. _________ siuntos Nr. _______________

Pildoma tais atvejais, kai krovinys vežamas rinktiniame vagone, kuriame nustatytos kelios pažeistos siuntos, o plombos ir dokumentai prie šio KA nepridedami. Šiuo atveju įrašomas to KA numeris, prie kurio pridėtos plombos ir dokumentai bei siuntos, kuriai buvo surašytas KA, numeris.

Vežant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, šios skiltys nepildomos.

 

41. Vagonas/konteineris techniškai sutvarkytas, apie tai 20___ m. ________ surašytas techninės būklės aktas Nr._____

Jeigu buvo surašytas vagono/konteinerio techninės būklės aktas, tai nurodomas jo numeris ir įforminimo data.

42. Krovinį pakrovė geležinkelis/siuntėjas

Pagal važtaraščio duomenis kas nereikalinga, išbraukti.

Vežant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą žodis „siuntėjas“ išbraukiamas.

 

43. Krovinio įkainis

Pildoma pagal važtaraščio (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvito ar lydraščio) duomenis.

Jeigu važtaraštyje (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvite ar lydraštyje) duomenų apie įkainojimą nėra, tai rašoma „Neįkainotas“.

 

44. Patikrinimo rezultatai

Patikrinimo rezultatai nurodomi remiantis:

– važtaraščio (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvito ar lydraščio) duomenimis (45–51 p.);

– tuo, kas yra faktiškai (52–58 p.);

– faktiškai esamais sugadintais vienetais (59–65 p.).

 

45–51. Pagal važtaraštį (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvitą)

Atitinkamuose punktuose nurodomi važtaraščio duomenys (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvito ar lydraščio). Jeigu važtaraštyje (lydimojo ar nelydimojo bagažo kvite ar lydraštyje) kokių nors duomenų nėra, atitinkamos skiltys nepildomos.

Jeigu važtaraštis (lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraštis) arba atskiri važtaraščio lapai pamesti, 46–51 skiltyse pažymima „Krovinys (lydimasis ar nelydimasis bagažas) atvežtas be važtaraščio (lydimojo ar nelydimojo bagažo lydraščio)“ arba „Krovinys atvežtas be .......... važtaraščio lapų“.

 

52–58. Faktiškai yra

Įrašomi duomenys pagal faktišką krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) būklę.

58 punktas nepildomas.

 

59–65. Iš jų sugadintų vienetų

Pagal 53–57 punktų duomenis įrašoma atitinkama informacija, susijusi su pažeistais krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) vienetais.

65 punktas nepildomas.

 

66. KA įforminimo aplinkybės. Krovinio (taip pat ir sugadinto) būklės aprašymas nurodant trūkumą ir perviršį.

Nurodomos aplinkybės, kuriomis nustatytas krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) sugadinimas, pvz., „Iškraunant“, „Atiduodant“, „Perkraunant krovinį į kitos vėžės vagonus“, „Perkraunant krovinį dėl vagono/konteinerio techninio gedimo“, „Skirstant“ ir vagono/konteinerio atidarymo bei plombų nuėmimo priežastis, pvz., kroviniui išbyrėjus arba išsipylus iš vagono/ konteinerio ir pan.

Nurodoma KA surašymo priežastis ir išsamiai aprašoma aptikto tikrinamame vagone/konteineryje krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) būklė, nurodomos priežastys, dėl kurių krovinys (lydimasis ar nelydimasis bagažas) buvo sugadintas arba sugedo. Prielaidų arba išvadų apie siuntėjo ar geležinkelio kaltę dėl krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) sugadinimo KA rašyti neleidžiama.

Atitinkamais atvejais nurodoma:

– sugadinimo laipsnis ir pobūdis, ar yra naujo apgadinimo požymių, ar tai seni gedimai;

– kokioje vagono / konteinerio dalyje buvo rasti sugadinti, pavyzdžiui, sušlapę krovinio vienetai;

– ar tinkama sugadinto krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) tara arba pakuotė, jeigu sugadinta, tai kaip (sudaužytos dėžių lentos, suplėšyti popieriniai, plastikiniai, medžiaginiai apvalkalai), ar tinkamos įpakavimo juostos, ar nėra ant jų mazgų, įtrūkimų, ar yra taros taisymo požymių, ar tinkama vidinė pakuotė; kokių veiksmų imtasi KA surašiusioje stotyje sugadintai tarai ar pakuotei pataisyti;

– ar tekėjo, ar byrėjo krovinys, kurioje vietoje ir kiek;

– ar yra sugadinto vieneto viduje tuštuma ir koks jos dydis, koks krovinio kiekis (vienetais arba pagal masę) galėjo tilpti šioje erdvėje;

– ar buvo galima iš sugadinto vieneto išimti trūkstamą krovinį;

– kokių priemonių buvo imtasi tolesniam krovinio gedimui sustabdyti;

– jeigu krovinys supurvintas, tai nurodoma, ar visas, ar tik besiliečiantis su vagono/konteinerio grindimis ar sienomis krovinio sluoksnis yra purvinas, ar yra vagone anksčiau vežto krovinio likučių.

Aprašant sugadintą daiktą negalima vartoti bendro pobūdžio pasakymų, pvz., „Krovinys sugadintas“, „Tara sudaužyta“.

Aptikus netaisyklingą pakrovą išsamiai aprašoma, kas buvo padaryta negerai.

Aptikus krovinį (lydimąjį ar nelydimąjį bagažą), sugadintą dėl vagono/konteinerio techninio gedimo, nurodomas šis vagono/konteinerio gedimas ir prie KA pridedamas vagono / konteinerio techninės būklės aktas.

Jeigu aptiktas dengtajame vagone vežamo krovinio vienetų trūkumas, tai nurodoma, ar vagonas pakrautas išnaudojant visą talpumą, ar jame yra neužkrautos erdvės, kurioje vagono dalyje ir ar joje galėjo tilpti trūkstamas vienetų skaičius.

Jeigu aptiktas atvirame vagone vežamo krovinio trūkumas arba gedimas, tai nurodoma krovinio vienetų išdėstymo tvarka, aukštų skaičius, jų sukrovimo tankumas, laisvų vietų skaičius ir matmenys, tvirtinimo įtaisų, apdangalų, aprišalų rūšis ir jų būklė; patikrinus suverstinius krovinius nurodoma, ar nėra jų paviršiuje įdubų, išėmų, įgriuvų.

Jeigu aptiktas cisterniniame vagone vežamo krovinio trūkumas, tai nurodomas cisterninio vagono tipas, skysčio pripylimo lygis, krovinio savitoji masė ir temperatūra, krovinio išsipylimo požymiai.

Jeigu aptiktas krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) masės trūkumas, tai nurodoma kokiomis svarstyklėmis (vagonų, šimtainėmis, dešimtainėmis) pasvertas krovinys (lydimasis ar nelydimasis bagažas).

Jeigu įvyko incidentas vežant gyvūnus (liga, kritimas ir pan.), tai nurodoma, ar šio incidento metu buvo palydovas, ar jis gerai atliko savo pareigas, ar šis vagonas buvo tinkamas gyvūnams vežti ir ar jame įrengti atitinkami įtaisai (grotos ir pan.).

Aptikus sugedusius gedžiuosius krovinius tiksliai aprašoma krovinio būklė ir aplinkybės, lėmusios krovinio gedimą. Šiuo atveju nurodoma: vagono techninė būklė, pakrovos būdas ir aukštis, taros rūšis ir būklė, ar ant grindų yra sugedusio krovinio žymių, kokioje vagono dalyje yra sugedęs krovinys, atidaryti ar uždaryti vagono angų dangčiai (vežant vėdintinus krovinius), ar tinkamai įrengtas ir apšildytas arba atšaldytas vagonas, temperatūra vagone, oro ir krovinio temperatūra iškrovimo metu.

 

Pasirašo:

 

visi KA blanke nurodyti pareigūnai, jeigu KA surašomas pakelinėje stotyje, tai uždedamas šios stoties kalendorinis spaudas;

surašytą netinkamo lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimo KA be išvardytų pareigūnų turi pasirašyti atsakingi bagažo skyriaus darbuotojai.

 

67. Įformintas/neįformintas ekspertizės aktas

Jeigu įformintas ekspertizės aktas, tai jis pridedamas prie to KA egzemplioriaus, kuris paliekamas galinėje stotyje. Jeigu ekspertizės akto prie KA pridėti neįmanoma, šiame punkte nurodoma ekspertizės akto įforminimo data, numeris ir jį įforminusios organizacijos pavadinimas.

 

68. Galinės stoties žyma apie krovinio, atvežto su pakelinės stoties KA, būklę__________

Pildo galinė stotis tuo atveju, jeigu tikrinant krovinį (lydimąjį ar nelydimąjį bagažą) nustatyta, kad faktiška krovinio būklė atitinka pakelinėje stotyje įforminto ir kartu su kroviniu (lydimuoju ar nelydimuoju bagažu) atvežto KA duomenis. Galinė stotis naujo KA nesurašo, o pakelinės stoties KA pažymi, kad krovinio (lydimojo ar nelydimojo bagažo) būklė atitinka šio KA duomenis.

 

Pasirašo:

 

galinėje stotyje KA pasirašo visi KA blanke nurodyti pareigūnai ir gavėjas, KA patvirtinamas šios stoties kalendoriniu spaudu.

surašytą netinkamo lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimo KA be išvardytų pareigūnų ir bagažo gavėjo turi pasirašyti atsakingi bagažo skyriaus darbuotojai.

 

69. KA persiunčiamas_____________________20__m.________________

 

Nurodomas KA surašiusios stoties geležinkelio valdybos (direkcijos), kuriai siunčiamas KA, pavadinimas ir KA išsiuntimo data.

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

13 priedas

(§ 17 2 p.)

 

Forma KL-54

 

PERDAVIMO ŽINIARAŠČIO

PAVYZDYS

 

TARPTAUTINIS KELEIVIŲ SUSISIEKIMAS

МЕЖДУНАРОДНОЕ ПАССАЖИРСКОЕ СООБЩЕНИЕ

INTERNATIONAL PERSONENVERKEHR

 

PERDAVIMO ŽINIARAŠTIS

ПЕРЕДАТОЧНАЯ ВЕДОМОСТЬ №

ÜBERGABEVEREICHNIS – Nr._____

 

Lydimojo/nelydimojo bagažo1) siuntų, perduotų iš __________________________________  stoties

По отправкам багажа/товаробагажа, переданным со станции

Für Reisegepack/Expressgut übergeben am Bahnhof

______________gel. traukiniu Nr.____________________

ж.д.                                            поездом №

Eisenbahn                                            Zug Nr

į stotį___________________gel. ____________________________________200 ______________

на станцию                           ж.д.

zum Bahnhof                         Eisenbahn

 

Eil. Nr.

 

№ по порядку

Laufende Number

Muitinės rejestro Nr.

№ реестра таможни

 

Zollregisternummer

Pradinė stotis

 

Станция отправления

 

Absende bahnhof

Galinė stotis

Станция назначения

 

Bestummungs bahnhof

 

 

Išvykimo data

Дата оправле-ния

Absende

datum

Lydraščio Nr.

 

№ дорожной ведомости

 

Begleitbriefsnummer

Vienetų skaičius

 

Число мест

 

Anzahl der plätze

Pakuotės rūšis

 

Род упаковки

 

Verpackungs art

Krovinio²) pavadinimas

 

Наименова-ние груза²)

 

Güterbezeihnung²)

Masė (kg)

 

Масса в кг

 

Masse in kg

Pastabos apie dokumentus, aktus (protokolus) ir kt.

Примечание о документах, актах протоколах и пр.

Anmerkung über Unterlagen, Akten Protokollen u.a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               Perduodančio geležinkelio            Priimančio geležinkelio

                                              spaudas                                      spaudas

                                            Штемпель                                  Штемпель

                                      сдающей дороги                 принимаюшей дороги

                               Stempel der übergebenden       Stempel der übergenommenen

                                           Eisenbahn                                    Eisenbahn

 

Perdavė                                                      Priėmė

Übergeben_______________                   Übernommen ________________

 

_______________________

1) Kas nereikalinga užbraukti

Ненужное зачеркнуть

Nichtzutreffendes streichen

²) Perduodant lydimąjį  bagažą ši skiltis nepildoma

При передаче багажа указанная графа не заполняется

Bei der Reisegepäckübergabe wird diese Spalte nicht ausgefult

 

PASTABA. Perduodant lydimąjį ar nelydimąjį bagažą užpildomi atskiri perdavimo žiniaraščiai

ПРИМЕЧАНИЕ. Передаточные ведомости на багаж и товаробагаж составляются отдельно

ANMERKUNG. Die übergabeverzeichnisse  für Reisegepäck und Expressgut sind getrennt auszufüllen

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

14 priedas

(§ 19)

 

Forma KL-55

 

BENDROJO AKTO PAVYZDYS

 

 

BENDRASIS AKTAS Nr.____

АКТ ОБЩЕЙ ФОРМЫ №____

ALLGEMEINES PROTOKOL Nr. ____

 

Geležinkelio, įforminusio aktą, raidinė santrumpa________

Сокращённое наименование железной дороги, составившей акт

Kurzbezeichnung der das Protokol aufnehmenden Eisenbahn

 

1. Stotis

Станция

Bahnhof_________________________

 

2. Siunta Nr.

Отправка №                                             от

Nr. Der Sendung______________von_________200 _____

 

3. Pradinė stotis                                           galinė stotis

Станция отправления                               станция назначения

Versandbahnhof_____________________Bestimmungsbahnhof_______________

 

4. Vagonas Nr.                      rūšis                     geležinkelio-vagono savininko

raidinė santrumpa

Вагон №                               род                       инициалы дороги-собственницы

Wagen Nr.___________       Gattung_______________Eigentumsmerkmal_______________

 

atvežtas traukiniu Nr.

прибывший с поездом  №

eigegangen mit Zug Nr.____________

 

5. Akto įforminimo priežastys ir aplinkybės:

Причины и обстоятельства составления акта:

Gründe für die Aufnahme des Protokolls:

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

 

200____________

 

Stoties spaudas                       Stoties viršininkas                   Asmenų, dalyvavusių

surašant aktą, parašai ir pareigos

 

Штемпель станции              Начальник станции              Подписи и должности

лиц,учавствующщих

при составлении акта

 

Bahnhofsstempel                   Leiter des Bahnhof                Dienststellung der das Protokoll

Aufnehmenden Beschaftigten

 

(parašas)

(подпись)

(Unterschrift0

______________


Tarnybinės SMPS instrukcijos

15 priedas

(§ 19)

 

PRETENZIJŲ, ATSIRADUSIŲ VEŽANT KELEIVIUS, LYDIMĄJĮ IR NELYDIMĄJĮ BAGAŽĄ, NAGRINĖJIMO TAISYKLĖS

 

I. Pretenzijos geležinkeliams

 

1. Pretenzijos, atsiradusios pagal Susitarimo sąlygas vežant keleivius, lydimąjį ar nelydimąjį bagažą, gali būti pateiktos geležinkeliams, kurie nurodyti SMPS 2 priede.

Geležinkelis, kuriam pateikta pretenzija, turi organizuoti jos nagrinėjimą.

2. Pretenzijas tvarkantis geležinkelis pagal galimybes turi išsiaiškinti reikalo esmę. Jis turi nustatyti ar pretenzijos pateikėjas pagrįstai ją pateikė, patikrinti visus reikiamus dokumentus, ar pretenzija pateikta SMPS nurodytais terminais.

Be to, pretenziją tvarkantis geležinkelis turi nuspręsti ar pretenzija turi būti patenkinta ir kas ją turi patenkinti.

 

II. Pretenzijos dėl lydimojo ir nelydimojo bagažo vežimo

 

1. Pretenzijas tvarkantis geležinkelis gali pats į jas atsakyti, jeigu nustatyta, kad už ją atsakingas tik tas geležinkelis.

Jeigu nustatyta, kad  už pretenziją atsakingi kiti geležinkeliai – SMPS dalyviai, tai pretenzija nagrinėjama toliau išdėstyta tvarka.

Jeigu buvo vežamas lydimasis ar nelydimasis bagažas tarp dviejų ar daugiau šalių, pretenziją tvarkantis geležinkelis turi per 30 dienų nuo pretenzijos gavimo dienos išsiųsti pretenzijos kopijas ir visus su tuo susijusius dokumentus geležinkeliams, vežiojimų dalyviams, ir informuoti pretenzijos pateikėją apie pretenzijos nagrinėjimo eigą. Jeigu vienas ar daugiau geležinkelių, kuriems perduota su pretenzija susijusi medžiaga, neatsako per 100 dienų nuo gavimo dienos, pretenziją tvarkantis geležinkelis turi nusiųsti priminimą registruotu laišku.

Jeigu per 30 dienų nuo priminimo išsiuntimo dienos atsakymas negautas, tai laikoma, kad pretenziją patenkinti sutinkama.

Jeigu pretenzija pateikta dėl lydimojo ar nelydimojo bagažo vežimo termino pažeidimo, pretenzinio pareiškimo kopijos siųsti nereikia.

Kiekvienas geležinkelis, gavęs pretenzijos kopiją, turi per 100 dienų nuo medžiagos išsiuntimo dienos išnagrinėti ją, atsakyti pretenziją tvarkančiam geležinkeliui ir atsakymo kopijas išsiųsti geležinkeliams, vežiojimų dalyviams. Tuo metu pretenziją tvarkantis geležinkelis turi informuoti geležinkelius, vežiojimų dalyvius, kokia  yra jo kaltė pagal šią pretenziją.  Jeigu geležinkelis, kuriam buvo išsiųsta pretenzija, pripažįsta savo kaltę, tai pripažintos sumos įrašomos į eilinį atsiskaitymų žiniaraštį pretenziją tvarkančio geležinkelio naudai.

Jeigu visiems geležinkeliams išnagrinėjus pretenziją, paaiškėjo, kad pagal esamus faktus neįmanoma nustatyti kurio nors geležinkelio kaltės, o pretenzija yra pagrįsta, tai pretenziją tvarkantis geležinkelis turi teisę visą reikiamą žalai atlyginti sumą paskirstyti (neišskiriant ir savęs) tarp visų geležinkelių, vežiojimų dalyvių, proporcingai pagal tarifinius kilometrus faktiškai atitinkančius atstumą, kurį siunta buvo vežama per kiekvieną geležinkelį, išskyrus tuos, kurie įrodys, kad  žala padaryta ne dėl jų kaltės ir ne jų teritorijoje.

Jeigu vienas ar keli geležinkeliai atsiųs neigiamą atsakymą po nustatyto tam termino, tai pretenziją tvarkantis geležinkelis jo nepaiso.

Jeigu vienas ar keli geležinkeliai atsakymą duos nustatytam terminui pasibaigus, tai pretenziją tvarkantis geležinkelis padaro perskaičiavimus ir įrašo reikiamas sumas į atsiskaitymų žiniaraščius.

2. Jeigu pretenziją tvarkantis geležinkelis išsiuntė ją kitiems geležinkeliams pasibaigus 30 dienų terminui, nurodytam II skyriaus 1 punkte, tai nesuteikia teisės atsakingam geležinkeliui nepripažinti pretenzijos.

3. Pretenziją tvarkantis geležinkelis turi pareikalauti, kad jam būtų pateikti SMPS 38 straipsnyje nurodyti dokumentai.

Jeigu pretenzijos pateikėjas neturi reikiamų dokumentų ir pateikė kitus, įrodančius jo teisę į pretenziją, tai pretenziją tvarkantis geležinkelis turi nuspręsti ar jų pakanka pretenzijai išnagrinėti.

Geležinkelis, gavęs pretenziją dėl žalos atlyginimo, pretenziniame pareiškime ir visuose prie jo pridėtuose dokumentuose turi įrašyti savo pavadinimą, gavimo datą ir bylos numerį.

Jeigu pretenzijos pateikėjas pateikė dokumentus, kuriuose jau įrašyti pretenzijos nagrinėjimo duomenys, tai pretenziją tvarkantis geležinkelis turi išsiaiškinti, koks buvo priimtas sprendimas dėl ankstesnės pretenzijos.

Išnagrinėjęs pretenziją, šį reikalą tvarkantis geležinkelis toliau elgiasi vadovaudamasis SMPS 38 straipsnio §9 arba §10.

 

III. Pretenzijos dėl vežimo mokesčių, sumokėtų už kelionės dokumentų knygeles ir kartoninius bilietus

 

1. Pretenzijas dėl  vežimo mokesčių grąžinimo už kelionės dokumentų knygeles ir kartoninius bilietus, geležinkeliai sprendžia pagal SMPS 30 straipsnį ir 38 straipsnį.

2. Pretenziją tvarko tas geležinkelis, kuriam ją pateikė keleivis pagal SMPS 38 straipsnio §2 nuostatas.

3. Pretenziją tvarkantis  geležinkelis turi išsiaiškinti pretenzijos esmę ir nuspręsti ar ji turi būti patenkinta pagal SMPS 30 straipsnio nuostatas.

Jeigu pripažįstama, kad pretenzija turi būti patenkinta visiškai arba iš dalies, tai ji patenkinama nepaklausus kitų geležinkelių, už  kuriuos grąžinami pinigai,  nuomonės.

Šis sprendimas yra privalomas  visiems už grąžinimą atsakingiems geležinkeliams.

4. Tais atvejais, kai pretenzijai pagrįsti pateikti kelionės dokumentai, kurie įforminti ne pagal SMPS 30 straipsnio nuostatas, bet išnagrinėjus pretenziją tampa aišku, kad ji gali būti patenkinta, tai pretenziją tvarkantis geležinkelis turi gauti kitų geležinkelių, vežiojimų dalyvių, sutikimą pagal terminus, nurodytus II skyriaus 1 punkte.

 

IV. Geležinkelių reikalavimai dėl išmokėtų atlygio sumų gražinimo

 

1. Geležinkelių tarpusavio atsakomybė ir vieno geležinkelio teisė reikalauti grąžinti išmokėtą atlygį iš kito geležinkelio nurodyta  SMPS ir Tarnybinėje SMPS instrukcijoje.

2. Geležinkelių tarpusavio atsiskaitymai pagal reikalavimus dėl sumokėto atlygio grąžinimo atliekami pagal  Atsiskaitymų už tarptautinį keleivių ir krovinių vežimą taisykles.

______________

 

 



* Žodis „geležinkeliai“ reiškia visus vienos  šalies geležinkelius.

 

* Originale – rus. „B„.

 

* Originale – rus. „B„.

 

** Originale – rus. „Г„.

 

1) Kas nereikalinga, išbraukti

Ненужное зачеркнуть