LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL LAUKINIŲ GYVŪNŲ ŽYMĖJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2003 m. birželio 17 d. Nr. 309

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 5 d. nutarimu Nr. 292 „Dėl Lietuvos pasirengimo narystei Europos Sąjungoje programos (Nacionalinė acquis priėmimo programa) teisės derinimo priemonių ir acquis įgyvendinimo priemonių 2003 metų planų patvirtinimo“ (priemonės kodas 3.22.5-T36) (Žin., 2003, Nr. 25-1019) ir įgyvendindamas 1996 m. gruodžio 9 d. Tarybos Reglamento (EB) Nr. 338/97 „Dėl laukinių gyvūnų ir augalų rūšių apsaugos kontroliuojant prekybą jais“ reikalavimus,

1. Tvirtinu Laukinių gyvūnų žymėjimo taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad Laukinių gyvūnų žymėjimo taisyklės įsigalioja nuo Lietuvos Respublikos narystės Europos Sąjungoje datos.

3. Nustatau, kad Laukinių gyvūnų žymėjimo taisyklių 4 punktas įsigalioja praėjus metams nuo šių taisyklių įsigaliojimo dienos.

4. Aplinkos ministerijos informacijos kompiuterinėje sistemoje vadovautis reikšminiu žodžiu „gyvūnija“.

 

 

SUSISIEKIMO MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS APLINKOS MINISTRĄ                                        ZIGMANTAS BALČYTIS

______________

 


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2003 m. birželio 17 d. įsakymu Nr. 309

 

LAUKINIŲ GYVŪNŲ ŽYMĖJIMO TAISYKLĖS

 

1. Laukinių gyvūnų žymėjimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato gyvų laukinių gyvūnų (toliau – Gyvūnų) žymėjimo būdus, žymėjimą vykdančias bei kontroliuojančias institucijas.

2. Žymėti privaloma visus nelaisvėje laikomus gyvus stuburinius gyvūnus, įrašytus į Lietuvos raudonosios knygos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų sąrašą, patvirtintą aplinkos ministro 2000 m. liepos 20 d. įsakymu Nr. 306 „Dėl į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašo patvirtinimo“ (Žin., 2001, Nr. 66-1998), Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos (Žin., 2002, Nr. 20-767) I ir II priedus ir Tarybos Reglamento (EB) Nr. 338/97 „Dėl laukinių gyvūnų ir augalų rūšių apsaugos kontroliuojant prekybą jais“ priedėlius A, B, C. Kitų rūšių gyvūnai žymimi jų savininkų nuožiūra.

Laisvėje gyvenantys gyvūnai žymimi vadovaujantis Laukinių gyvūnų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams taisyklėmis, patvirtintomis aplinkos ministro 2002 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. 586 „Dėl Laukinių gyvūnų naudojimo mokslo, kultūros, švietimo, auklėjimo ir estetikos tikslams taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 111-4931).

3. Gyvūnus žymėti leidžiama tik veterinarijos gydytojams, raštu pranešusiems apie šią savo veiklą Aplinkos ministerijai. Pranešime turi būti pateikti šie duomenys: vardas, pavardė, adresas, telefonas, licencijos numeris.

4. Draudžiama laikyti, vežti, dovanoti bei prekiauti nepažymėtais šių Taisyklių 8 bei 9 punktuose būdais šių Taisyklių 2 punkte nurodytais gyvūnais.

5. Gyvūnai žymimi gyvūno savininko lėšomis.

6. Apie naujai pažymėtus Gyvūnus jų savininkai ne vėliau kaip per vieną mėnesį turi pranešti Aplinkos ministerijai. Pažymėti Gyvūnai yra registruojami Aplinkos ministerijos Gyvūnų žymėjimo registracijos žurnale (pridedama). Žurnale nurodoma gyvūno rūšis (lietuvių bei lotynų kalbomis), gyvūno amžius (jei žinomas), Konvencijos priedas ir (ar) Tarybos reglamento priedėlis (nurodytas šių taisyklių 2 punkte), žymėjimo data, žymėjimą atlikusio veterinarijos specialisto vardas ir pavardė, žymėjimo būdas bei žymeklių įrašai, savininko vardas, pavardė, adresas.

7. Įsigijus nepažymėtą Gyvūną ir, jei gyvūnas yra tinkamo žymėti amžiaus, savininkas turi ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo jo įsigijimo dienos šį gyvūną pažymėti 8 ar 9 šių Taisyklių punktuose numatytais būdais.

8. Paukščiai ženklinami ištisiniais kojų žiedais, t. y. apskritais nenutrūkstamais žiedais arba juostelėmis be siūlių arba sujungimų su originaliu įrašu. Šie žiedai ar juostelės turi būti specialiai tam tikslui pagaminti ir būti tokio dydžio, kad jų nebūtų galima nuimti nuo kojos jai galutinai užaugus. Jeigu šie būdai dėl gyvūno fizinių ir elgesio ypatumų negali būti taikomi, tada taikomi ISO standartai 11784:1996 (E) ir 11785:1996 (E) su atitinkančiomis mikroschemomis ir originaliais įrašais, kurių neįmanoma pakeisti. Uždėti žiedai, mikroschemos ar kiti žymekliai neturi kliudyti paukščiui normaliai judėti ar kitaip kenkti jo fizinei būklei.

9. Kiti gyvi stuburiniai gyvūnai, išskyrus paukščius, ženklinami ISO standartus 11784:1996 (E) ir 11785:1996 (E) atitinkančiomis, nepakeičiamomis mikroschemomis su originaliais įrašais arba, jei toks būdas dėl konkrečios rūšies gyvūno fizinių ir elgesio ypatumų negali būti taikomas, šie gyvūnai žymimi žiedais, juostelėmis, etiketėmis, tatuiruotėmis su originaliais įrašais bei panašiais žymekliais arba atpažįstami bet kuriais kitais tinkamais būdais.

10. Jei Gyvūnų fizinės savybės ar amžius neleidžia saugiai taikyti nė vieno žymėjimo būdo, tokiu atveju Aplinkos ministerija išduoda atskirą pažymą šiam egzemplioriui. Pažymoje nurodoma savininko vardas ir pavardė, gyvūno rūšis, dėl kokios priežasties gyvūnas negali būti pažymėtas, pažymos galiojimo laikas, pažymos išdavimo data. Jeigu gyvūno iki pažymos galiojimo laiko pasibaigimo vis tiek neįmanoma pažymėti, Aplinkos ministerija išduoda naują pažymą. Jeigu gyvūno neįmanoma saugiai pažymėti viso jo gyvenimo metu, pažyma šiam gyvūnui išduodama iki jo nugaišimo. Norėdamas gauti šią pažymą, Aplinkos ministerijai Gyvūno savininkas privalo pateikti Aplinkos ministerijoje užsiregistravusio veterinarijos specialisto raštišką patvirtinimą apie esamą atvejį.

11. Asmenys, nesilaikantys šių Taisyklių reikalavimų, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

______________

 


Laukinių gyvūnų žymėjimo tvarkos

priedas

 

Aplinkos ministerijos Gyvūnų žymėjimo registracijos žurnalas

 

Eilės Nr. 

Gyvūno rūšis

Konvencijos priedas ir (ar) Tarybos Reglamento priedėlis

Žymėjimo data

Žymėjimą atlikusio veterinarijos specialisto vardas ir pavardė

Žymėjimo būdas bei žymeklių įrašai

Savininko vardas, pavardė, adresas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________