LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL VIEŠOSIOS VANDENS TIEKIMO SUTARTIES STANDARTINIŲ SĄLYGŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. sausio 31 d. Nr. 126

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo (Žin., 2006, Nr. 82-3260) 6 straipsnio 3 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Viešosios vandens tiekimo sutarties standartines sąlygas (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                   Gediminas Kirkilas

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                          Arūnas Kundrotas


Patvirtinta

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m.

sausio 31 d. nutarimu Nr. 126

 

viešosios vandens tiekimo sutarties standartinės sąlygos

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Viešosios vandens tiekimo sutarties standartinės sąlygos (toliau vadinama – šios Sąlygos) nustato viešųjų vandens tiekimo sutarčių dėl geriamojo vandens pirkimo–pardavimo ir (arba) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo (toliau vadinama – sutartis) sudarymą, įsigaliojimą, nutraukimą, geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo tvarką ir sąlygas, geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kainos nustatymo tvarką, vartotojo atsiskaitymo už geriamąjį vandenį ir už nuotekų tvarkymo paslaugas tvarką, šalių teises, pareigas ir atsakomybę už įsipareigojimų nevykdymą, pretenzijų pateikimo, nagrinėjimo ir ginčų sprendimo tvarką, sutarties galiojimo terminą, jos keitimo ar nutraukimo sąlygas ir tvarką.

2. Šios Sąlygos privalomos viešiesiems vandens tiekėjams, veikiantiems tiek viešojo vandens tiekimo teritorijose, tiek viešojo vandens tiekimo teritorijoms nepriskirtose teritorijose ir jų abonentams (vartotojams). Viešojo vandens tiekimo teritorijoms nepriskirtose teritorijose veikiančių kitų (neviešųjų) vandens tiekėjų sudaromos su abonentais (vartotojais) sutartys turi būti parengtos pagal šias Sąlygas.

3. Sutartyje, be šių Sąlygų, gali būti ir individualiai šalių aptartos sąlygos, neprieštaraujančios Lietuvos Respublikos civiliniam kodeksui (Žin., 2000, Nr. 74-2262), Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymui (Žin., 2001, Nr. 64-2327), Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymui (Žin., 2006, Nr. 82-3260) ir kitiems teisės aktams. Sutarties šalys negali nustatyti tokių sutarties sąlygų, kurios pablogintų vartotojo padėtį, palyginti su ta, kurią nustato Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai.

4. Šiose Sąlygose vartojamos sąvokos:

Atsiskaitymo laikotarpis sutartyje nurodytas laikotarpis, per kurį abonentas (vartotojas) viešajam vandens tiekėjui turi apmokėti už patiektą geriamąjį vandenį ir (arba) suteiktas nuotekų tvarkymo paslaugas.

Butas daugiabučio namo dalis iš vieno ar kelių gyvenamųjų kambarių ir kitų patalpų, atitvarų konstrukcijomis atskirta nuo bendrojo naudojimo patalpų, kitų butų ar negyvenamųjų patalpų.

Daugiabutis namas trijų ir daugiau butų gyvenamasis namas. Daugiabučiame name gali būti ir negyvenamųjų patalpų – prekybos, administracinės, viešojo maitinimo ir kitos patalpos.

Geriamojo vandens apskaitos prietaisai abonentų (vartotojų) sunaudoto geriamojo vandens kiekio matavimo priemonės, pagal kurių rodmenis atsiskaitoma su viešaisiais vandens tiekėjais už patiektą geriamąjį vandenį ir kurių rodmenims, kai nėra teisės aktų nustatyta tvarka įrengtų nuotekų apskaitos prietaisų, prilyginamas viešojo vandens tiekėjo priimtų tvarkyti nuotekų kiekis.

Nuotekų apskaitos prietaisai įrengtos teisės aktų nustatytais atvejais abonentų (vartotojų) išleistų nuotekų kiekio matavimo priemonės, pagal kurių rodmenis atsiskaitoma su viešaisiais vandens tiekėjais už suteiktas nuotekų tvarkymo paslaugas.

Viešojo vandens tiekimo teritorijoms nepriskirtos teritorijos savivaldybės tarybos patvirtintuose vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtros planuose į viešojo vandens tiekimo teritorijas neįtrauktos teritorijos.

Kitos šiose Sąlygose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. SUTARTIES ŠALYS, SUTARTIES SUDARYMAS, ĮSIGALIOJIMAS IR NUTRAUKIMAS

 

5. Viešojoje vandens tiekimo sutartyje turi būti nurodytos sutarties šalys ir jų rekvizitai:

5.1. viešasis vandens tiekėjas (pavadinimas, įmonės kodas, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos išduotos licencijos viešojo vandens tiekimo veiklai numeris ir išdavimo data, buveinė, telefono numeris, fakso numeris ir (ar) elektroninio pašto adresas), jo įgaliotas atstovas sudaryti sutartį ir atstovavimą patvirtinantys dokumentai;

5.2. abonentas (vartotojas):

5.2.1. juridinis asmuo arba užsienio valstybės juridinio asmens atstovybė ar filialas, įregistruotas Lietuvos Respublikoje (pavadinimas, įmonės kodas, buveinė, telefono numeris, fakso numeris ir (ar) elektroninio pašto adresas), jo įgaliotas atstovas sudaryti sutartį ir atstovavimą patvirtinantys dokumentai;

5.2.2. fizinis asmuo (vardas, pavardė, adresas, telefono numeris, fakso numeris ir (ar) elektroninio pašto adresas).

6. Viešoji vandens tiekimo sutartis sudaroma su šių Sąlygų 5.2.1 ir 5.2.2 punktuose nurodytais abonentais (vartotojais), kai jie turi geriamojo vandens naudojimo įrenginius ar nustatytus techninius reikalavimus atitinkančias geriamajam vandeniui tiekti reikalingas komunikacijas ir (arba) nuotekų šalinimo įrenginius, kurie yra prijungti prie viešojo vandens tiekėjo eksploatuojamos vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo infrastruktūros, ir kai įrengti geriamojo vandens apskaitos prietaisai. Jeigu geriamojo vandens apskaitos prietaisai įrengti abonento (vartotojo) lėšomis, juos viešasis vandens tiekėjas gali išpirkti šalių susitarimu sutartyje nustatyta tvarka ir sąlygomis. Sutartis su vartotoju gali būti sudaroma ir tuo atveju, kai nėra tiesioginės sunaudoto geriamojo vandens apskaitos.

7. Prašymą viešajam vandens tiekėjui sudaryti viešąją vandens tiekimo sutartį abonentas (vartotojas) pateikia raštu, išskyrus Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo 21 straipsnio 3 dalyje nustatytą atvejį, kai pasiūlymą sudaryti sutartį pateikia viešasis vandens tiekėjas. Sutartis sudaroma Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.184 straipsnyje nustatyta tvarka.

8. Kiekvienai pasirašytai sutarčiai viešasis vandens tiekėjas suteikia numerį ir sutartyje nurodo jos sudarymo vietą ir datą. Sutartis įsigalioja jos pasirašymo dieną, jeigu nenurodoma jos įsigaliojimo data, ir laikoma sudaryta neterminuotam laikui. Sutartis gali būti nutraukta Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatyta tvarka.

 

III. GERIAMOJO VANDENS TIEKIMO IR NUOTEKŲ TVARKYMO PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA IR SĄLYGOS

 

9. Viešasis vandens tiekėjas pagal viešąją vandens tiekimo sutartį tiekia abonentui (vartotojui) iki sutartyje nustatytos vandens tiekimo ir vartojimo ribos saugos ir kokybės reikalavimus atitinkantį geriamąjį vandenį ir ties sutartyje nustatyta nuotekų perdavimo riba priima iš abonento (vartotojo) sutartyje nustatyto užterštumo nuotekas.

10. Viešasis vandens tiekėjas gali laikinai nutraukti, sustabdyti ar apriboti geriamojo vandens tiekimą ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą abonentui (vartotojui) šiais atvejais:

10.1. dėl geriamojo vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo infrastruktūros planinio remonto ir (ar) naujų infrastruktūros objektų prijungimo – ne vėliau kaip prieš 3 dienas iki numatomo laikino nutraukimo, sustabdymo ar apribojimo raštu pranešęs abonentams (vartotojams). Pranešimas skelbiamas vietos laikraštyje ir iškabinamas gyvenamųjų vietovių ir daugiabučių namų skelbimų lentose, taip pat gali būti išsiunčiamas abonentams (vartotojams) paštu, faksu ar el. paštu;

10.2. jeigu abonentas (vartotojas) neapmoka sąskaitos už geriamąjį vandenį ir (ar) nuotekų tvarkymą daugiau kaip 30 dienų, skaičiuojant nuo atsiskaitymo laikotarpio paskutinės dienos – ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki numatomo geriamojo vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo laikino nutraukimo, sustabdymo ar apribojimo raštu įspėjęs įsiskolinusį abonentą (vartotoją). Draudžiama nutraukti geriamojo vandens tiekimą ir (ar) nuotekų tvarkymą daugiabučiams namams dėl atskirų namo butų savininkų (nuomininkų) skolų už suvartotą geriamąjį vandenį ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugas;

10.3. kai geriamojo vandens tiekimą ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą būtina laikinai nutraukti, sustabdyti ar apriboti siekiant išvengti avarijos vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo infrastruktūroje arba avariją likviduoti, taip pat kai viešasis vandens tiekėjas arba maisto kontrolės institucija nustato tiekiamo geriamojo vandens saugos reikalavimų pažeidimą, kai geriamojo vandens vartojimas kelia riziką žmonių sveikatai ir gyvybei – be suderinimo su abonentu (vartotoju) ar be išankstinio jo įspėjimo. Šiuo atveju viešasis vandens tiekėjas apie geriamojo vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo laikiną nutraukimą, sustabdymą ar apribojimą turi nedelsdamas informuoti abonentą (vartotoją) apie geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo laikino nutraukimo, apribojimo ar sustabdymo priežastis ir laiką;

10.4. abonento (vartotojo) prašymu, pateiktu raštu ne vėliau kaip prieš 10 dienų iki geriamojo vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo laikino sustabdymo. Laikinai sustabdęs geriamojo vandens tiekimą abonento (vartotojo) prašymu, viešasis vandens tiekėjas gali reikalauti sumokėti už atjungimo (prijungimo) paslaugą jo nustatytą atjungimo (prijungimo) paslaugos kainą pagal Laikino atjungimo (prijungimo) prie geriamojo vandens tinklų paslaugų kainų nustatymo metodiką, patvirtintą Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos 2006 m. gruodžio 28 d. nutarimu Nr. O3-95 (Žin., 2007, Nr. 5-259).

11. Daugiabučio namo atskiriems butams ar kitoms patalpoms šių Sąlygų 10.2 ir 10.4 punktuose nustatytais atvejais laikinai nutraukti, sustabdyti ar apriboti galima tik geriamojo vandens tiekimą ir tik tuomet, jeigu tai nepadarys žalos kitų to namo butų gyventojams ar kitų patalpų naudotojams.

12. Viešasis vandens tiekėjas, šių Sąlygų 10.1 ir 10.3 punktuose nurodytais atvejais nutraukęs geriamojo vandens tiekimą ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą daugiau kaip 12 valandų, turi sudaryti abonentams (vartotojams) galimybę neatlygintinai gauti geriamąjį vandenį ir naudotis nuotekų tvarkymo paslaugomis kitais būdais (iš vandens kolonėlių, autocisternų ir panašiai).

13. Kitos geriamojo vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo sąlygos nustatytos aplinkos ministro tvirtinamose Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklėse.

 

IV. SUTARTIES ŠALIŲ PAREIGOS, TEISĖS IR ATSAKOMYBĖ UŽ ĮSIPAREIGOJIMŲ NEVYKDYMĄ

 

14. Viešasis vandens tiekėjas privalo:

14.1. nenutrūkstamai tiekti abonentui (vartotojui) geriamąjį vandenį ir teikti nuotekų tvarkymo paslaugas, išskyrus šių Sąlygų 10 punkte nustatytus atvejus;

14.2. užtikrinti, kad abonentui (vartotojui) tiekiamo geriamojo vandens visuomenės sveikatos saugos ir kokybės parametrai atitiktų Lietuvos Respublikos geriamojo vandens įstatymo ir kitų teisės aktų reikalavimus;

14.3. užtikrinti geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kokybę, atitinkančią aplinkos ministro patvirtintus Viešojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kokybės reikalavimus;

14.4. teisės aktų nustatyta tvarka eksploatuoti ir prižiūrėti jam nuosavybės teise priklausančią ar kitais teisėtais pagrindais valdomą ir naudojamą vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūrą, užtikrindamas saugų geriamojo vandens tiekimą, nuotekų šalinimą ir infrastruktūros plėtrą, laikydamasis aplinkos apsaugos ir visuomenės sveikatos saugos reikalavimų;

14.5. įrengti savo lėšomis ties vandens tiekimo ir vartojimo riba, o daugiabučiuose namuose – ties kiekvienam butui ar kitai patalpai nustatyta tiekimo ir vartojimo riba atsiskaitymui įrengtus geriamojo vandens apskaitos prietaisus ir teisės aktų numatytais atvejais – nuotekų apskaitos prietaisus, užtikrinti jų techninę būklę, atitinkančią teisės aktų reikalavimus, reikalaujamą matavimų tikslumą ir Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo (Žin., 1996, Nr. 74-1768; 2006, Nr. 77-2966) nustatyta tvarka organizuoti metrologinę patikrą;

14.6. informuoti ir įspėti abonentą (vartotoją) apie numatomą geriamojo vandens tiekimo ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimo laikiną nutraukimą, sustabdymą ar apribojimą šių Sąlygų 10 punkte nustatytais atvejais ir tvarka ir nurodyti, nuo kada ir kuriam laikui nutraukiamas, sustabdomas ar apribojamas geriamojo vandens tiekimas ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimas, kokiu būdu abonentui (vartotojui) bus sudaryta galimybė gauti geriamąjį vandenį ir naudotis nuotekų tvarkymo paslaugomis, jeigu pertrūkis truks ilgiau kaip 12 valandų;

14.7. teikti abonentams (vartotojams) Informacijos apie geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą teikimo abonentams tvarkos apraše, patvirtintame aplinkos ministro 2006 m. gruodžio 15 d. įsakymu Nr. D1-594 (Žin., 2007, Nr. 3-134), nustatyta tvarka informaciją apie tiekiamo geriamojo vandens saugą ir kokybę, jų pablogėjimą, avarijas, planuojamus geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų pertrūkius ir kitus pokyčius, galinčius turėti įtakos abonentų (vartotojų) sveikatai ir gyvenimo kokybei, vandens naudojimą, saugų ir efektyvų vandens tiekimo infrastruktūros naudojimą, jos plėtrą, vandens kainas ir abonentams (vartotojams) teikiamas paslaugas;

14.8. nutraukdamas sutartį savo iniciatyva ar neįvykdydamas sutartinių įsipareigojimų, Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka kompensuoti abonentui (vartotojui) visas su tuo susijusias išlaidas.

15. Viešasis vandens tiekėjas turi teisę laikinai nutraukti, sustabdyti arba apriboti geriamojo vandens tiekimą ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugų teikimą abonentui (vartotojui) šiose Sąlygose nustatytais atvejais ir tvarka.

16. Kitos šiose Sąlygose nenumatytos viešojo vandens tiekėjo teisės ir pareigos nustatytos Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme, Viešojo vandens tiekimo licencijavimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 89 (Žin., 2007, Nr. 15-533), ir aplinkos ministro tvirtinamose Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklėse.

17. Abonentas (vartotojas) privalo:

17.1. teisės aktų nustatyta tvarka prižiūrėti jam nuosavybės teise priklausančius ar kitais teisėtais pagrindais valdomus ir (ar) naudojamus geriamojo vandens naudojimo įrenginius, geriamajam vandeniui tiekti reikalingas komunikacijas ir (ar) nuotekų šalinimo įrenginius;

17.2. laikytis teisės aktuose nustatyto geriamojo vandens vartojimo režimo;

17.3. ne vėliau kaip per 24 valandas pranešti viešajam vandens tiekėjui apie pastebėtą avariją, gaisrą, geriamojo vandens ir (ar) nuotekų apskaitos prietaisų gedimus ar kitokius pažeidimus naudojant geriamąjį vandenį;

17.4. neišleisti į viešojo vandens tiekėjo eksploatuojamą nuotekų tvarkymo infrastruktūrą nuodingų ar kitokių sutartyje nenumatytų medžiagų ar jų mišinių, galinčių sukelti sprogimą, užkimšti infrastruktūrą ar kitaip sutrikdyti jos darbą;

17.5. šiose Sąlygose ir sutartyje nustatyta tvarka pranešti viešajam vandens tiekėjui geriamojo vandens ir (ar) nuotekų apskaitos prietaisų rodmenis ir atsiskaityti už geriamąjį vandenį ir nuotekų tvarkymo paslaugas;

17.6. užtikrinti jo patalpose ir (ar) teritorijoje esančių geriamojo vandens ir (ar) nuotekų apskaitos prietaisų saugų naudojimą;

17.7. visiškai atsiskaityti su viešuoju vandens tiekėju už sunaudotą geriamąjį vandenį bei suteiktas nuotekų tvarkymo paslaugas ir nutraukti sutartį, kai patalpas, kurioms tiekiamas geriamasis vanduo ir (ar) teikiamos nuotekų tvarkymo paslaugos, perleidžia kito asmens nuosavybėn;

17.8. savo iniciatyva nutraukęs sutartį, išskyrus atvejus, kai sutartis nutraukiama dėl viešojo vandens tiekėjo kaltės arba sutartį nutraukia vartotojas, kompensuoti viešajam vandens tiekėjui Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos nustatyto dydžio ir nustatyta mokėjimo tvarka viešojo vandens tiekėjo pastatytos sutarčiai vykdyti infrastruktūros statybos išlaidas, įvertinus liekamąją vertę.

18. Abonentas (vartotojas) turi teisę:

18.1. reikalauti iš viešojo vandens tiekėjo, kad šis užtikrintų nepertraukiamą aprūpinimą šiose Sąlygose ir kituose teisės aktuose nustatytus saugos ir kokybės reikalavimus atitinkančiu geriamuoju vandeniu ir nuotekų tvarkymo paslaugomis;

18.2. Informacijos apie geriamojo vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą teikimo abonentams tvarkos apraše nustatyta tvarka gauti iš viešojo vandens tiekėjo informaciją apie tiekiamo geriamojo vandens saugą ir kokybę, jų pablogėjimą, avarijas, planuojamus geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų pertrūkius ir kitus pokyčius, galinčius turėti įtakos abonentų (vartotojų) sveikatai ir gyvenimo kokybei, vandens naudojimą, saugų ir efektyvų vandens tiekimo infrastruktūros naudojimą, jos plėtrą, vandens kainas ir abonentams (vartotojams) teikiamas paslaugas;

18.3. prašyti viešąjį vandens tiekėją atlikti neeilinę geriamojo vandens ir (ar) nuotekų apskaitos prietaisų metrologinę patikrą, jeigu įtaria, kad naudojamas apskaitos prietaisas neatitinka jam nustatytų reikalavimų. Jeigu patikrinus nustatoma, kad apskaitos prietaisas atitinka jam nustatytus metrologinius reikalavimus, neeilinei patikrai patirtas viešojo vandens tiekėjo sąnaudas turi apmokėti abonentas (vartotojas);

18.4. nutraukti sutartį vienašališkai, apie tai pranešdamas viešajam vandens tiekėjui prieš 30 dienų, jeigu yra visiškai atsiskaitęs už sunaudotą geriamąjį vandenį ir (ar) nuotekų tvarkymo paslaugas. Daugiabučiame name gyvenantis vartotojas šią teisę gali įgyvendinti tik tuo atveju, jeigu toks sutarties nutraukimas nepadarys žalos kitų to namo butų gyventojams.

19. Kitos šiose Sąlygose nenumatytos abonento (vartotojo) teisės ir pareigos nustatytos Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme ir aplinkos ministro tvirtinamose Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros naudojimo ir priežiūros taisyklėse.

20. Šalis, nevykdanti sutartimi prisiimtų įsipareigojimų ar netinkamai juos vykdanti, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka ir privalo atlyginti kitos sutarties šalies, taip pat trečiųjų asmenų dėl to patirtą žalą.

21. Šalys atleidžiamos nuo atsakomybės už sutarties nevykdymą ar netinkamą vykdymą, jeigu įrodo, kad tai įvyko dėl atsiradusių nenugalimos jėgos (force majeure) aplinkybių. Atleidimo nuo atsakomybės klausimai, susiję su nenugalimos jėgos atsiradimu, sprendžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

 

V. GERIAMOJO VANDENS IR NUOTEKŲ TVARKYMO PASLAUGŲ KAINOS NUSTATYMAS

 

22. Viešieji vandens tiekėjai geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kainas apskaičiuoja vadovaudamiesi Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodika, patvirtinta Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos 2006 m. gruodžio 21 d. nutarimu Nr. O3-92 (Žin., 2006, Nr. 143-5455). Viešųjų vandens tiekėjų tiekiamo geriamojo vandens ir teikiamų nuotekų tvarkymo paslaugų kainas nustato savivaldybių tarybos po to, kai viešieji vandens tiekėjai jas suderina su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija.

 

VI. ABONENTO (VARTOTOJO) ATSISKAITYMAS UŽ GERIAMĄJĮ VANDENĮ IR (AR) NUOTEKŲ TVARKYMO PASLAUGAS

 

23. Abonentai (vartotojai) už sunaudotą geriamąjį vandenį ir suteiktas nuotekų tvarkymo paslaugas atsiskaito viešiesiems vandens tiekėjams Lietuvos Respublikos Vyriausybės tvirtinamame Atsiskaitymo už patiektą geriamąjį vandenį ir suteiktas nuotekų tvarkymo paslaugas tvarkos apraše nustatyta tvarka.

 

VII. PRETENZIJŲ PATEIKIMas, NAGRINĖJIMas IR GINČŲ SPRENDIMas

 

24. Sutarties šaliai nevykdant arba netinkamai vykdant sutartimi prisiimtus įsipareigojimus, kita šalis turi teisę raštu pareikšti jai pretenziją. Šalis, gavusi pretenziją, privalo per 30 dienų ją išnagrinėti, o nustačiusi, kad pretenzijoje nurodyti trūkumai yra pagrįsti, pašalinti juos ir apie trūkumų pašalinimą ar atsisakymą juos pašalinti, jeigu jie yra nepagrįsti, raštu informuoti pretenziją pateikusią šalį. Jeigu pretenzijoje nurodytiems trūkumams pašalinti reikia daugiau laiko, pretenziją gavusi šalis turi suderinti raštu trūkumų pašalinimo laiką su pretenziją pateikusia šalimi.

25. Ginčai, kilę tarp sutarties šalių dėl sutarties aiškinimo ir vykdymo, sprendžiami tarpusavio susitarimu. Nepavykus ginčų išspręsti tarpusavio susitarimu, ginčus teisės aktų nustatyta išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarka nagrinėja:

25.1. Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba prie Teisingumo ministerijos – vartotojų skundus dėl sutarčių nesąžiningų sąlygų taikymo, vandens apskaitos, vandentiekio avarijų, vandens tiekimo nutraukimo, sustabdymo ar ribojimo ir sąskaitų pateikimo;

25.2. Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija – ginčus tarp viešųjų ar kitų vandens tiekėjų ir abonentų (vartotojų) dėl geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kainų ir tarifų.

26. Dėl sutarties vykdymo kylantys ginčai, kurių nepavyko išspręsti šalių tarpusavio susitarimu ir išankstinio ginčų sprendimo ne teisme tvarka, sprendžiami pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

______________