LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTRAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL FINANSŲ MINISTRO 2002 M. VASARIO 11 D. ĮSAKYMO NR. 40 „DĖL SKOLŲ BEVILTIŠKUMO IR PASTANGŲ ŠIOMS SKOLOMS SUSIGRĄŽINTI ĮRODYMO BEI BEVILTIŠKŲ SKOLŲ SUMŲ APSKAIČIAVIMO TVARKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2006 m. kovo 8 d. Nr. 1K-099

Vilnius

 

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 11 d. įsakymą Nr. 40 „Dėl Skolų beviltiškumo ir pastangų šioms skoloms susigrąžinti įrodymo bei beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr. 16-644):

1.1. Išdėstau antraštę taip:

 

DĖL SKOLŲ BEVILTIŠKUMO BEI PASTANGŲ SUSIGRĄŽINTI ŠIAS SKOLAS ĮRODYMO IR BEVILTIŠKŲ SKOLŲ SUMŲ APSKAIČIAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“.

 

1.2. Įrašau 1 ir 2 punktuose vietoj žodžio „tvarka“ atitinkamu linksniu žodį „taisyklės“.

1.3. Nurodytuoju įsakymu patvirtintoje Skolų beviltiškumo ir pastangų šioms skoloms susigrąžinti įrodymo bei beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo tvarkoje:

1.3.1. Išdėstau pavadinimą taip:

 

SKOLŲ BEVILTIŠKUMO BEI PASTANGŲ SUSIGRĄŽINTI ŠIAS SKOLAS ĮRODYMO IR BEVILTIŠKŲ SKOLŲ SUMŲ APSKAIČIAVIMO TAISYKLĖS“.

 

1.3.2. Išdėstau 1 punktą taip:

„1. Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisyklės (toliau vadinama – taisyklės) reglamentuoja, kokiu būdu vienetai (toliau vadinama – mokesčio mokėtojai) mokesčių tikslais įrodo skolų arba jų dalies (toliau vadinama – skolos) beviltiškumą ir pastangas susigrąžinti tas skolas. Šios taisyklės taip pat reglamentuoja, kaip mokesčio mokėtojai apskaičiuoja beviltiškų skolų sumas.“.

1.3.3. Įrašau 3, 7, 8, 11–15, 17, 20, 21.1–21.4, 22, 23, 23.2, 23.3, 25 ir 25.3 punktuose vietoj žodžio „tvarka“ atitinkamu linksniu žodžius „šios taisyklės“.

1.3.4. Išdėstau 16 punktą taip:

„16. Skolos, atitinkančios šių taisyklių 2 punkte nustatytus kriterijus, negali būti laikomos beviltiškomis tais atvejais, kai mokesčio mokėtojas praleidžia teisės aktų nustatytus senaties terminus, terminai neatnaujinami ir tuo pagrindu jo reikalavimas atgauti skolas yra atmetamas, nepripažįstamas arba nevykdomas. Jeigu senaties terminas reikalavimui dėl skolų pareikšti suėjo iki Skolų beviltiškumo ir pastangų šioms skoloms susigrąžinti įrodymo bei beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo ir pranešimo apie beviltiškas skolas tvarkos, patvirtintos finansų ministro 2000 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. 351 (Žin., 2001, Nr. 3-54), paskelbimo, terminas neatnaujinamas ir tuo pagrindu reikalavimas atgauti skolas yra atmetamas, nepripažįstamas arba nevykdomas, tai mokesčio mokėtojas skolų beviltiškumą ir pastangas susigrąžinti skolas gali įrodyti remdamasis šių taisyklių 34 ir 35 punktais, neatsižvelgdamas į skolų sumos dydį.“.

1.3.5. Įrašau 19 punkte vietoj žodžių „mokesčio administratorius“ žodžius „mokesčių administratorius“.

1.3.6. Išdėstau 20.2 punktą taip:

„20.2. jeigu sprendimas yra vykdomas arba vykdytinas Lietuvos Respublikoje, – antstolio surašytas aktas ir vykdomasis dokumentas, pagal kurį išieškojimas nebuvo įvykdytas, arba dokumentai, patvirtinantys faktą, kad skolininkas neturi privalomojo registruoti turto ir kad iš skolininko nepavyko išieškoti pakankamai turto kreditorių reikalavimams patenkinti bylose su kitais kreditoriais. Tais atvejais, kai teismo sprendimas yra vykdomas užsienyje, – oficialiai išduoti užsienio kompetentingų institucijų dokumentai, patvirtinantys sprendimo neįvykdymą arba įvykdymą iš dalies ir priežastis, kodėl taip atsitiko.“.

1.3.7. Išdėstau 26 punktą taip:

„26. Mokesčio mokėtojas turi turėti šiose taisyklėse nurodytų dokumentų originalus arba jų nuorašus. Šių taisyklių tikslais dokumentų nuorašai turi būti patvirtinti tuos dokumentus išdavusių institucijų arba originalių dokumentų nuorašai turi būti patvirtinti notariniams veiksmams atlikti nustatyta tvarka. Šiame punkte nurodyti reikalavimai taip pat taikomi ir dokumentams, kurie yra išduoti užsienio valstybėse.“.

1.3.8. Įrašau 30 punkte vietoj skaičiaus „500“ skaičių „5000“ ir vietoj žodžių „šios tvarkos“ – žodžius „šių taisyklių“.

1.3.9. Išdėstau 31 punktą taip:

„31. Šių taisyklių 30 punkte nurodytiems dokumentams yra netaikomi šiose taisyklėse esantys dokumentų legalizavimo arba patvirtinimo žyma APOSTILLE, vertimo ir (arba) jų nuorašų tvirtinimo reikalavimai. Tačiau tais atvejais, kai vietos mokesčių administratorius nusprendžia, kad turimi papildomi dokumentai arba jų nuorašai turi būti šiose taisyklėse nustatyta tvarka išversti, patvirtinti ir (arba) legalizuoti arba patvirtinti žyma APOSTILLE, tai toks reikalavimas neturi tapti nepateisinamai sudėtinga kliūtimi mokesčio mokėtojui įrodyti skolų beviltiškumą ir savo pastangas atgauti skolas.“.

1.3.10. Išdėstau 33 punktą taip:

„33. Reikalavimas mokesčio mokėtojui turėti šiose taisyklėse nurodytus dokumentus, įrodančius skolų beviltiškumą ir mokesčio mokėtojo pastangas atgauti tokias skolas, netaikomas, norint laikyti beviltiškomis šias skolas:

33.1. jeigu vieno skolininko (fizinio asmens) skolų, įtrauktų į pajamas arba užfiksuotų mokesčio mokėtojo apskaitos dokumentuose (jeigu mokesčio mokėtojas pajamas pripažįsta pagal pinigų apskaitos principą) per vieną mokestinį laikotarpį, suma neviršija 500 litų, o skolos susidarė dėl telekomunikacijų, nuolatinių ir ilgalaikių paslaugų (gyvenamųjų patalpų nuomos, šalto ir karšto vandens, elektros energijos, dujų, šiluminės energijos ir komunalinių paslaugų (šiukšlių išvežimo, lifto, bendro naudojimo patalpų, teritorijos valymo ir kitų) teikimo masiniam vartotojui;

33.2. jeigu vieno skolininko (fizinio asmens) skolų, įtrauktų į pajamas arba užfiksuotų mokesčio mokėtojo apskaitos dokumentuose (jeigu mokesčio mokėtojas pajamas pripažįsta pagal pinigų apskaitos principą) per vieną mokestinį laikotarpį, suma neviršija 1700 litų, o skolos susidarė dėl pervežimo paslaugų, privaloma tvarka suteiktų deportuojamiems keleiviams (fiziniams asmenims).“.

1.3.11. Išdėstau 34 punkto pirmąją pastraipą taip:

„34. Jeigu vieno skolininko skolų, įtrauktų į pajamas arba užfiksuotų mokesčio mokėtojo apskaitos dokumentuose (jeigu mokesčio mokėtojas pajamas pripažįsta pagal pinigų apskaitos principą) per vieną mokestinį laikotarpį, suma yra didesnė nei 5000 litų, bet ne didesnė kaip 100000 litų, tai nebūtina turėti šių taisyklių 20.1 punkte nurodytų dokumentų. Šiais atvejais mokesčio mokėtojas, norėdamas skolas laikyti beviltiškomis, turi turėti 20.2 punkte nurodytus dokumentus, patvirtinančius faktą, kad skolininkas neturi privalomojo registruoti turto, taip pat dokumentus, įrodančius bent vieną iš šių faktų:“.

1.3.12. Išdėstau 35 punktą taip:

„35. Mokesčio mokėtojas gali surinkti šių taisyklių 20.2 ir 34 punktuose nurodytus dokumentus pats arba per įgaliotą asmenį.“.

2. Nustatau, kad šio įsakymo nuostatos taikomos apskaičiuojant vienetų 2006 metų ar kito mokestinio laikotarpio, prasidedančio 2006 metais, ir vėlesnių mokestinių laikotarpių apmokestinamąjį pelną.

 

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                           ZIGMANTAS BALČYTIS