LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2005 M. BIRŽELIO 14 D. NUTARIMO NR. 647 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO SOCIALINIO DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO SUDARYMO IR VYKDYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2006 m. spalio 30 d. Nr. 1080

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimu Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 75-2725; 2006, Nr. 35-1249):

1.1. Išdėstyti 8.4 punktą taip:

8.4. Kasmet, ne vėliau kaip iki balandžio 10 dienos, atliekamas nepriklausomas Fondo biudžeto vykdymo ir Fondo administravimo įstaigų veiklos sąnaudų metinės finansinės atskaitomybės auditas pagal tarptautinius audito standartus ir parengiamos Lietuvos Respublikos audito įstatyme (Žin., 1999, Nr. 59-1916; 2004, Nr. 63-2242) numatytos išvados. Fondo biudžeto vykdymo ir Fondo administravimo įstaigų veiklos sąnaudų metinės finansinės atskaitomybės auditą turi teisę atlikti audito įmonė, įrašyta į Lietuvos auditorių rūmų sudaromą audito įmonių sąrašą ir laimėjusi audito konkursą. Konkursą organizuoja Fondo valdyba jos pačios nustatyta tvarka.“

1.2. Išdėstyti 11.5 punktą taip:

11.5. Prie ligos ir motinystės socialinio draudimo išlaidų priskiriamos ligos, profesinės reabilitacijos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) pašalpos, valstybinio savanoriškojo socialinio draudimo ligos ir motinystės pašalpos.“

1.3. Išdėstyti 20.8 punktą taip:

20.8. Valstybės institucija, perkelianti valstybės tarnautoją į pareigas Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje, Lietuvos Respublikos atstovybėje prie tarptautinės organizacijos, užsienio valstybės institucijoje, tarptautinėje organizacijoje ar institucijoje, Europos Sąjungos institucijoje ar įstaigoje, Europos Komisijos ar Tarybos įsteigtoje institucijoje, Europos Komisijos ir Europos Sąjungos valstybių narių bendrai įsteigtoje organizacijoje (konsorciume), civilinėje tarptautinėje operacijoje ar misijoje, pasiuntusi dirbti į specialiąją misiją ar paskyrusi profesinės karo tarnybos karį atlikti karo tarnybą Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje, Lietuvos Respublikos atstovybėje prie tarptautinės organizacijos, užsienio valstybės ar tarptautinėje karinėje ar gynybos institucijoje, moka pensijų socialinio draudimo įmokas ir nedarbo socialinio draudimo įmokas už nesukakusį senatvės pensijos amžiaus ir negaunantį pajamų, susijusių su darbo santykiais, valstybės tarnautojo ar profesinės karo tarnybos kario sutuoktinį tuo laikotarpiu, kurį valstybės tarnautojo ar profesinės karo tarnybos kario sutuoktinis praleidžia užsienyje dėl to, kad ten gyvena kartu su valstybės tarnautoju ar profesinės karo tarnybos kariu. Pensijų socialinio draudimo įmokos ir nedarbo socialinio draudimo įmokos mokamos iš valstybės institucijoms patvirtintų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų. Šių įmokų dydis skaičiuojamas nuo 0,5 atitinkamo valstybės tarnautojo ar profesinės karo tarnybos kario pareiginės algos. Šie asmenys pensijų socialiniu draudimu ir nedarbo socialiniu draudimu draudžiami Fondo valdybos nustatyta tvarka. Ši norma netaikoma valstybės tarnautojo ir profesinės karo tarnybos kario sutuoktiniui, sukakusiam senatvės pensijos amžių ar gaunančiam pajamų, susijusių su darbo santykiais.“

1.4. Išdėstyti 20.10 punktą taip:

20.10. Socialinio draudimo įmokas valstybinės socialinio draudimo pensijos pagrindinei daliai gauti pagal Fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatyme nustatytus socialinio draudimo įmokų tarifus moka Socialinės apsaugos ir darbo ministerija iš šiam tikslui numatytų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų – už motinas (įmotes), tėvus (įtėvius), faktiškai auginančias (-us) vaiką, arba vaiko globėjus, auginančius vaiką iki trejų metų, tradicinių ir kitų valstybės pripažintų religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkus ir tik vienuolyne dirbančius vienuolius, nesukakusį senatvės pensijos amžiaus vieną iš neįgalaus asmens, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tėvų (įtėvių) arba asmenį, nustatytąja tvarka paskirtą šio neįgalaus asmens globėju ar rūpintoju, slaugantį namuose nurodytą neįgalų asmenį (šiame punkte nurodytos įmokos taip pat mokamos už vieną iš tėvų, globėją ar rūpintoją, slaugantį namuose visiškos negalios invalidą, pripažintą tokiu iki 2005 m. liepos 1 dienos). Motinų (įmočių), tėvų (įtėvių) draudimas valstybės lėšomis nuo vaiko gimimo taikomas jo motinai (įmotei), kol vaiko tėvai (įtėviai) neapsisprendžia kitaip. Apsisprendimu kitaip laikomas bendro tėvų (įtėvių) prašymo dėl vieno iš jų draudimo valstybės lėšomis pateikimas Fondo valdybos teritoriniam skyriui, o nepateikus tokio prašymo – vieno iš tėvų (įtėvių) išėjimas atostogų vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai. Globėjas, auginantis vaiką iki trejų metų, ir nesukakęs senatvės pensijos amžiaus vienas iš neįgalaus asmens, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tėvų (įtėvių) arba asmuo, nustatyta tvarka paskirtas šio neįgalaus asmens globėju ar rūpintoju, slaugantis namuose nurodytą neįgalų asmenį, arba vienas iš tėvų, globėjas ar rūpintojas, slaugantis namuose visiškos negalios invalidą, pripažintą tokiu iki 2005 m. liepos 1 d., pensijų socialiniu draudimu draudžiami pagal jų pateiktus prašymus nuo teisės į šį draudimą atsiradimo dienos. Šiame punkte išvardyti asmenys pensijų socialiniu draudimu privalomai draudžiami Fondo valdybos nustatyta tvarka.“

1.5. Išdėstyti 20.13 punktą taip:

20.13. Savarankiškai dirbantis asmuo, kuris vienu metu yra individualios įmonės savininkas ir (arba) tikrosios ar komanditinės ūkinės bendrijos tikrasis narys (kelių tikrųjų ar komanditinių ūkinių bendrijų tikrasis narys) ir (arba) verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, privalo mokėti socialinio draudimo įmokas valstybinės socialinio draudimo pensijos pagrindinei daliai gauti kaip vienas savarankiškai dirbantis asmuo.“

1.6. Išdėstyti 21.5 punktą taip:

21.5. apskaičiuotas kompensacijas už kasmetines, tikslines atostogas (išskyrus nėštumo ir gimdymo, tėvystės bei vaiko priežiūros atostogas, kai mokamos motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės) pašalpos iš Fondo biudžeto), apskaičiuotas pinigines kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas ar už prastovos laiką ir ne teismo tvarka Teisingumo ministerijos atlygintą žalą dėl negauto darbo užmokesčio, kai žala atsirado dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų Lietuvos Respublikos žalos, atsiradusios dėl valdžios institucijų neteisėtų veiksmų, atlyginimo ir atstovavimo valstybei įstatyme (Žin., 2002, Nr. 56-2228) nustatytais atvejais;“.

1.7. Išdėstyti 21.6 punktą taip:

21.6. premijas, pašalpas ir kitas išmokas (iš jų laikinojo nedarbingumo, nėštumo ir gimdymo, tėvystės atostogų ir vaiko priežiūros, kol jam sueis vieneri metai, atostogų laikotarpiu mokamą šių Taisyklių 20.7 punkte nurodytų įstaigų, tarnybų ir departamentų statutiniams valstybės tarnautojams ir profesinės karo tarnybos kariams vidutinį jų darbo užmokestį ar pagal įstatymus nustatytą jo dalį), vienkartines pinigines išmokas valstybės tarnautojams skatinti (išskyrus šių Taisyklių 22 punkte nurodytas išmokas).“

1.8. Išdėstyti 23.4 punktą taip:

23.4. darbuotojo gautų iš darbdavio pajamų natūra vertė, neapmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymą;“.

1.9. Išdėstyti 30 punktą taip:

30. Pajamų metinė suma apskaičiuojama pasibaigus mokestiniams metams pagal metinę pajamų (pelno) mokesčio deklaraciją. Kai savarankiškai dirbantis asmuo, išskyrus verslo liudijimą turintį asmenį, vienu metu yra individualios įmonės savininkas ir (arba) tikrosios ar komanditinės ūkinės bendrijos tikrasis narys ir užsiima individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, pajamų metinė suma apskaičiuojama pagal pateiktą kiekvienos veiklos deklaraciją. Socialinio draudimo įmokų mokėjimo prievolė valstybinės socialinio draudimo pensijos papildomai daliai gauti nustatoma pagal susumuotas pajamas iš kiekvienos veiklos deklaracijos.“

1.10. Išdėstyti 36 punktą taip:

36. Pajamų metinių sumų ribos perskaičiuojamos proporcingai veiklos vykdymo laikotarpiui tais atvejais, kai savarankiškai dirbantys asmenys, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, vykdė veiklą ne visus mokestinius metus. Kai ne visus mokestinius metus savarankiškai dirbantis asmuo, išskyrus verslo liudijimą turintį asmenį, vienu metu yra individualios įmonės savininkas ir (arba) tikrosios ar komanditinės ūkinės bendrijos tikrasis narys ir užsiima individualia veikla, kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, pajamų metinių sumų ribos apskaičiuojamos pagal atskirų veiklų vykdymo laiką. Socialinio draudimo įmokų mokėjimo prievolė valstybinės socialinio draudimo pensijos papildomai daliai gauti nustatoma pagal veiklų vykdymo laiką susumuotas pajamas iš kiekvienos veiklos deklaracijos.“

1.11. Išdėstyti 37 punktą taip:

37. Tais atvejais, kai ūkinė bendrija, turinti kelis tikruosius narius, taip pat narius komanditorius, pateikia metinę pajamų (pelno) mokesčio deklaraciją, draudėjas Fondo valdybos teritoriniam skyriui turi nurodyti pajamų metinių sumų paskirstymą kiekvienam asmeniui atskirai.“

1.12. Pripažinti netekusiu galios 38 punktą.

1.13. Išdėstyti 103 punktą taip:

103. Dėl atleidimo nuo baudų mokėjimo draudėjai turi kreiptis į atitinkamą Fondo valdybos teritorinį skyrių, pateikdami:

103.1. motyvuotą prašymą, kuriame išdėstytos aplinkybės, dėl kurių buvo apskaičiuotos per mažos socialinio draudimo įmokos;

103.2. paskutinio ataskaitinio laikotarpio finansinę ataskaitą;

103.3. patikrinimo akto, kuriame apskaičiuota bauda, kopiją;

103.4. dokumentą, patvirtinantį patikrinimo aktu papildomai priskaičiuotų (neteisėtai sumažintų) socialinio draudimo įmokų mokėjimą.“

1.14. Papildyti šiuo 1031 punktu:

1031. Fondo valdybos teritorinis skyrius ne vėliau kaip per 20 kalendorinių dienų nuo visų šių Taisyklių 103 punkte nurodytų dokumentų gavimo parengia išvadas, kurias su visa medžiaga pateikia Fondo valdybai.“

1.15. Papildyti šiuo 1032 punktu:

1032. Nuo tos dienos, kai Fondo valdybos teritorinis skyrius pateikė Fondo valdybai medžiagą dėl draudėjo atleidimo nuo baudos mokėjimo, sustabdomas baudos išieškojimas.“

1.16. Išdėstyti 104 punktą taip:

104. Fondo valdyba, išnagrinėjusi draudėjo prašymą dėl atleidimo nuo baudų mokėjimo, per 20 darbo dienų priima sprendimą ir po vieną šio sprendimo egzempliorių išsiunčia Fondo valdybos teritoriniam skyriui bei draudėjui, pranešdama, kad:

104.1. priimtas sprendimas, kuriuo atleidimas nuo baudų mokėjimo draudėjui netaikomas, ir draudėjas privalo šias baudas sumokėti arba jos bus išieškotos priverstine tvarka;

104.2. priimtas sprendimas dėl atleidimo nuo baudų.

1.17. Įrašyti 105 punkte po žodžio „draudėjui“ žodžius „ir Fondo valdybos teritoriniam skyriui“.

1.18. Nurodytųjų taisyklių 1 priede:

1.18.1. Papildyti II skyrių šiuo 1.3 punktu:

1.3. Europos Sąjungos finansinės paramos lėšos.“

1.18.2. Papildyti III skyrių šiuo 2.2.1.5 punktu:

2.2.1.5. Tėvystės pašalpos.“

1.18.3. Išdėstyti III skyriaus 2.4.4 punktą taip:

2.4.4. Vienkartinė draudimo išmoka apdraustajam mirus.“

1.19. Nurodytųjų taisyklių 2 priede:

1.19.1. Išdėstyti V skyriaus 2.2 punktą taip:

2.2. Ligos ir motinystės socialinis draudimas

Šiame straipsnyje apskaitomos apskaičiuotos ligos, motinystės, tėvystės, motinystės (tėvystės) ir profesinės reabilitacijos pašalpos.“

1.19.2. Išdėstyti VI skyriaus 1.1 punktą taip:

1.1. Įprastinė Fondo veikla – draudėjų sumokėtos valstybinio socialinio draudimo įmokos, baudos ir delspinigiai, gautos kitos veiklos pajamos, gauti Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ar kitų valstybės piniginių išteklių asignavimai, kitos į Fondo administravimo įstaigų sąskaitas įplaukusios pinigų sumos, išmokėtos valstybinės socialinio draudimo pensijos, pašalpos ir kompensacijos, nedarbo socialiniam draudimui pervestos lėšos, lėšos, pervestos į Privalomojo sveikatos draudimo fondą ir pensijų fondus, Fondo administravimo įstaigoms išlaikyti pervestos lėšos, sumokėtos palūkanos ir delspinigiai.“

1.19.3. Išdėstyti VI skyriaus 1.2 punktą taip:

1.2. Kita Fondui pavesta veikla – iš valstybės biudžeto, užsienio šalių pensijų fondų ir kitų šaltinių gautos lėšos, išmokėtos valstybinės išmokos, iš užsienio pensijų fondų mokamos išmokos, pervestos kitos pinigų sumos.“

1.19.4. Papildyti VI skyrių šiuo 1.3 punktu:

1.3. Europos Sąjungos finansinės paramos lėšos – gautos Fondo investicijoms skirtos Europos Sąjungos finansinės paramos lėšos.“

2. Nustatyti, kad:

2.1. Šio nutarimo 1.9 ir 1.10 punktai taikomi nustatant prievolę savarankiškai dirbantiems asmenims mokėti socialinio draudimo įmokas už 2006 metus ir vėlesnius ataskaitinius laikotarpius. Asmens metinės pajamų sumos apskaičiavimas bendrai iš visų pateiktų metinių pajamų (pelno) mokesčio deklaracijų, tais atvejais, kai savarankiškai dirbantys asmenys, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis, pateikia kelias metines pajamų (pelno) mokesčio deklaracijas, netaikomas nustatant prievolę savarankiškai dirbantiems asmenims mokėti socialinio draudimo įmokas už 2006 metus ir vėlesnius ataskaitinius laikotarpius.

2.2. Draudimo įmokos, darbdavio mokamos draudimo įmonei už darbuotojų sveikatos draudimą, kai draudimo sutartyje nėra nurodomas konkretus darbuotojas ir kai yra numatyta, kad įvykus draudiminiam įvykiui draudimo įmonė už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas apmoka jas teikusiai medicinos įstaigai, nepriskiriamos su darbo santykiais susijusioms kompensacinio ar skatinamojo pobūdžio išmokoms tik toms papildomo (savanoriškojo) sveikatos draudimo sutartims, kurios sudarytos iki Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. kovo 27 d. nutarimo Nr. 296 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. birželio 14 d. nutarimo Nr. 647 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“ (Žin., 2006, Nr. 35-1249) įsigaliojimo ir po šios datos nėra pildomos naujais apdraustaisiais arba pratęsiamas sutarties galiojimo terminas.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                                                Gediminas Kirkilas

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                                       Vilija Blinkevičiūtė