LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL TARNYBINIŲ KOMANDIRUOČIŲ Į UŽSIENĮ

 

1995 m. balandžio 28 d. Nr. 613

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Nustatyti, kad:

1. Tarnybine komandiruote į užsienį laikomas darbuotojo išvykimas už Lietuvos Respublikos ribų ne ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų (įskaitant kelionės laiką) įmonės, įstaigos ar organizacijos vadovo siuntimu atlikti tarnybinį pavedimą.

2. Siuntimas į komandiruotę įforminamas įmonės, įstaigos ar organizacijos vadovo įsakymu, kuriame nurodomas būsimos komandiruotės tikslas, vietovė (vietovės), trukmė bei skiriamo avanso sudėtis (avansą gali sudaryti 4 punkte nurodytos išlaidos).

3. Vykstančios į užsienį oficialios valstybinės delegacijos sudėtį tvirtina Respublikos Prezidentas, Lietuvos Respublikos Seimo valdyba, Ministras Pirmininkas arba užsienio reikalų ministras.

4. Atlyginamos šios su komandiruote susijusios išlaidos (toliau vadinama – komandiruotės išlaidos):

4.1. dienpinigiai;

4.2. gyvenamojo ploto nuomos išlaidos;

4.3. kelionės į užsienio valstybę ir jos teritorijoje (jeigu vietovė (vietovės) numatyta komandiruotės įsakyme) visų rūšių transporto priemonėmis transporto išlaidos, įskaitant kelionės nuo aerouosto, geležinkelio, autobusų stoties ir kitų atvykimo vietų (toliau vadinama – atvykimo stotis) iki viešbučio (ar kitos gyvenamosios vietos) ir atgal transporto išlaidas;

4.4. dokumentų, susijusių su išvykimu, tvarkymo išlaidos, įskaitant vykstančiųjų į užsienį gydymo išlaidų draudimą, jeigu to reikalauja vizos įforminimo tvarka;

4.5. kelių mokestis ir transporto priemonės draudimo išlaidos;

4.6. degalų įsigijimo išlaidos (atsižvelgiant į nuotolį ir degalų sunaudojimo normas), kai įmonės, įstaigos ar organizacijos vadovui leidus važiuoja grupė ar vienas asmuo įmonės, įstaigos ar organizacijos transportu;

4.7. valiutos, skirtos komandiruotės išlaidoms apmokėti, keitimo banko įstaigoje išlaidos;

4.8. ryšių su komandiravusia įmone, įstaiga ar organizacija išlaidos;

4.9. registravimo mokesčiui sumokėti ar bilietams pirkti skirtos išlaidos (vykstant į konferenciją, simpoziumą, parodą).

Visos 4.2–4.9 punktuose nurodytos komandiruotės išlaidos atlyginamos tik tais atvejais, kai pateikiami jas patvirtinantys dokumentai.

5. Neatlyginamos šios komandiruotės išlaidos:

5.1. išlaidos, tiesiogiai nesusijusios su gyvenamojo ploto nuoma, bet įrašytos į viešbučio sąskaitas (maitinimas, įvairios papildomos asmeninės paslaugos);

5.2. kelionės taksi ir miesto transportu užsienio valstybėje ir Lietuvos Respublikos teritorijoje transporto išlaidos, išskyrus kelionės nuo atvykimo stoties iki viešbučio (ar kitos gyvenamosios vietos) ir atgal transporto išlaidas.

6. Komandiruojamam į užsienį darbuotojui išmokamas avansas užsienio valiuta ar litais, perskaičiavus nustatytąsias normas į konvertuojamą valiutą pagal lito ir bazinės valiutos oficialų kursą ar Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį, galiojantį avanso išmokėjimo dieną.

7. Vykstantiesiems į užsienio komandiruotes dienpinigiai ir gyvenamojo ploto nuomos išlaidos atlyginamos šia tvarka:

7.1. biudžetinių įstaigų ar organizacijų darbuotojams – tik pagal Finansų ministerijos patvirtintas dienpinigių ir gyvenamojo ploto nuomos užsienio valstybėse normas (išskyrus 9, 10 ir 11 punktuose nurodytus atvejus);

7.2. ne biudžetinių organizacijų darbuotojams – pagal Finansų ministerijos patvirtintas dienpinigių ir gyvenamojo ploto nuomos užsienio valstybėse normas arba organizacijos vadovo ar valdybos patvirtintas didesnes negu patvirtintosios Finansų ministerijos normas.

8. Dienpinigiai už faktiškai būtą užsienyje laiką mokami pagal pase esančias žymas, kelionės bilietus arba kitus dokumentus, tačiau neviršijant komandiruotės į užsienį įsakyme nurodyto laiko. Vykstant į užsienį, už dieną, kurią pervažiuojama Lietuvos Respublikos valstybės siena, dienpinigiai mokami pagal dienpinigių užsienio valstybėse normas, o grįžtant iš užsienio už dieną, kurią pervažiuojama Lietuvos Respublikos valstybės siena, dienpinigiai mokami litais pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytą dienpinigių Lietuvos Respublikoje normą.

Tais atvejais, kai komandiruotė trunka 1 dieną, išmokama 50 procentų dienpinigių užsienio valstybėje normos.

Užsienio valstybėje aprūpinamam dienpinigiais komandiruojamam asmeniui (išskyrus 9 punkte nurodytus asmenis) įmonės, įstaigos ar organizacijos vadovo sprendimu gali būti išmokami papildomi dienpinigiai – neviršijant 30 procentų Finansų ministerijos patvirtintos dienpinigių normos (išskyrus 20 punkte nurodytus atvejus). Asmenims, nurodytiems 9 punkte, šie papildomi dienpinigiai skaičiuojami nuo nurodytajame punkte jiems nustatytos padidintos dienpinigių normos.

9. Finansų ministerijos patvirtinta dienpinigių norma padidinama:

100 procentų – Respublikos Prezidentui, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui, Ministrui Pirmininkui;

50 procentų – Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojui, Lietuvos Respublikos Seimo kancleriui, Respublikos Prezidento kanceliarijos vadovui, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariams, Lietuvos Respublikos Vyriausybės sekretoriui, Lietuvos banko valdybos pirmininkui, Lietuvos Respublikos ambasadoriams, Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo pirmininkui, Lietuvos Respublikos generaliniam prokurorui, Lietuvos apeliacinio teismo ir Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkams, Lietuvos Respublikos valstybės kontrolieriui, oficialių valstybinių delegacijų vadovams;

25 procentais – Respublikos Prezidento patarėjui užsienio politikos klausimais, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojams, kitų prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Lietuvos Respublikos Seimo esančių valstybinių struktūrų direktoriams (viršininkams), apygardų teismų pirmininkams, ministerijų sekretoriams, respublikos miestų, rajonų merams ir apskričių valdytojams.

Nurodytųjų valstybės pareigūnų šeimos nariams, vykstantiems į užsienį oficialios valstybinės delegacijos sudėtyje, išmokamų dienpinigių norma didinama atitinkamais šiame punkte nurodytais procentais.

10. Asmenims, nurodytiems 9 punkte, taip pat oficialių valstybinių delegacijų nariams bei jų šeimos nariams, kurie vyksta į užsienį oficialios valstybinės delegacijos sudėtyje, gyvenamojo ploto nuomos išlaidos atlyginamos pagal faktines išlaidas.

11. Biudžetinių įstaigų ar organizacijų darbuotojams (išskyrus 9 ir 10 punktuose nurodytus asmenis), vykstantiems į užsienio komandiruotę, nakvynės išlaidos gali būti atlyginamos didesne suma negu Finansų ministerijos nustatyta norma, jeigu su tuo sutinka įstaigos ar organizacijos vadovas, tačiau ši suma negali viršyti 30 procentų Finansų ministerijos nustatytos normos. Šiuo atveju suma, viršijanti Finansų ministerijos nustatytą gyvenamojo ploto nuomos normą, apmokestinama fizinių asmenų pajamų mokesčiu.

12. Biudžetinių įstaigų ar organizacijų darbuotojams (išskyrus 9 ir 10 punktuose nurodytus asmenis), vykstantiems į užsienio komandiruotę, verslo klasės aptarnavimo paslaugos neatlyginamos.

13. Grįžęs iš komandiruotės, darbuotojas privalo per 3 darbo dienas pateikti jį komandiravusiai įmonei, įstaigai ar organizacijai avansinę apyskaitą su atitinkamais dokumentais.

Nepanaudotas avanso likutis grąžinamas litais arba gauta avansu konvertuojama valiuta.

14. Jeigu avansas darbuotojui nebuvo išmokėtas arba buvo nepakankamo dydžio, komandiruotės išlaidos atlyginamos (pateikus šias išlaidas patvirtinančius dokumentus) tik litais, o išlaidos valiuta apskaičiuojamos pagal išvykimo į komandiruotę dieną galiojusį lito ir bazinės valiutos oficialų kursą ar Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį.

15. Jeigu avansas į komandiruotę vykstančiam darbuotojui buvo išmokėtas valiuta ne tos valstybės, į kurią vykstama, darbuotojas turi pateikti gautos valiutos keitimo į kitą valiutą dokumentą, išduotą Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybių kredito įstaigų. Nepateikus šio dokumento, išlaidos valiuta apskaičiuojamos pagal avanso išmokėjimo dieną (jeigu avansas nebuvo išmokėtas – išvykimo į komandiruotę dieną) galiojusį lito ir bazinės valiutos oficialų kursą ar Lietuvos banko nustatytą lito ir užsienio valiutos santykį.

16. Tais atvejais, kai nebiudžetinės organizacijos darbuotojas vyksta į komandiruotę ilgiau kaip 30 kalendorinių dienų, išlaidos už laiką, viršijantį 30 kalendorinių dienų, apmokamos iš pelno.

Biudžetinių įstaigų ar organizacijų darbuotojams (vadovui leidus) komandiruotę galima pratęsti ne daugiau kaip 10 kalendorinių dienų, už kurias nemokami dienpinigiai ir neatlyginamos gyvenamojo ploto nuomos išlaidos.

17. Asmenims, vykstantiems į užsienio komandiruotę ilgiau kaip 25 kalendorinėms dienoms, be avanso, skirto komandiruotei, gali būti išmokėtas mėnesinio vidutinio darbo užmokesčio dydžio avansas.

18. Nustatant apmokestinamąjį pelną, iš įmonės pajamų atimamos tik šios komandiruotės išlaidos:

18.1. dienpinigiai ir gyvenamojo ploto nuomos išlaidos, neviršijant Finansų ministerijos patvirtintų normų;

18.2. kelionės transporto išlaidos, nurodytos 4.3 punkte (išskyrus verslo klasės aptarnavimo išlaidas);

18.3. kitos 4.4–4.9 punktuose nurodytos ir darbuotojui atlygintos išlaidos.

19. Įmonės išlaidų, susijusių su komandiruotėmis į užsienį, dalis, viršijanti 18 punkte nurodytas sumas, kompensuojama iš įmonės pelno ir apmokestinama fizinių asmenų pajamų mokesčiu.

20. Komandiruojant darbuotoją ekvivalentinių nevaliutinių pasikeitimų sąlygomis, viena pusė padengia kitos pusės specialistų išlaikymo išlaidas vidaus pinigais pagal susitarimą, neviršydama Finansų ministerijos patvirtintų dienpinigių ir gyvenamojo ploto nuomos užsienio valstybėse normų.

21. Pripažinti netekusiais galios:

21.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 9 d. nutarimą Nr. 443 „Dėl tarnybinių komandiruočių į užsienį“ (Žin., 1992, Nr. 23-690);

21.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. birželio 16 d. nutarimą Nr. 437 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 9 d. nutarimo Nr. 443 dalinio pakeitimo“ (Žin., 1993, Nr. 24-568);

21.3. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. liepos 30 d. nutarimą Nr. 592 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 9 d. nutarimo Nr. 443 dalinio pakeitimo“ (Žin., 1993, Nr. 35-796);

21.4. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. balandžio 29 d. nutarimą Nr. 340 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. birželio 9 d. nutarimo Nr. 443 dalinio pakeitimo“ (Žin., 1994, Nr. 34-625).

 

VALDYMO REFORMŲ IR

SAVIVALDYBIŲ REIKALŲ MINISTRAS,

PAVADUOJANTIS MINISTRĄ PIRMININKĄ                        MINDAUGAS STANKEVIČIUS

 

 

FINANSŲ MINISTRAS                                                                        REINOLDIJUS ŠARKINAS