RADIACINĖS SAUGOS CENTRO DIREKTORIAUS

ĮSAKYMAS

 

DĖL PRIVALOMOJO RADIACINĖS SAUGOS MOKYMO TVARKOS APRAŠO IR MOKYMO PROGRAMŲ PATVIRTINIMO

 

2007 m. gruodžio 28 d. Nr. 75

Vilnius

 

Vadovaudamasis Didelio aktyvumo uždarųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir paliktųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-1020 (Žin., 2005, Nr. 152-5622), 22 punkto reikalavimais:

1. Tvirtinu pridedamus:

1.1. Muitinės įstaigų vadovų ir muitinės pareigūnų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovų bei pareigūnų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovų ir (ar) administracijos atstovų ir darbuotojų privalomojo radiacinės saugos mokymo tvarkos aprašą;

1.2. Muitinės įstaigų vadovų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovų ir (ar) administracijos atstovų privalomojo radiacinės saugos mokymo programą;

1.3. Muitinės pareigūnų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių pareigūnų privalomojo radiacinės saugos mokymo programą;

1.4. Metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių darbuotojų privalomojo radiacinės saugos mokymo programą.

2. Laikau netekusiu galios Radiacinės saugos centro direktoriaus 2005 m. spalio 27 d. įsakymą Nr. 45 „Dėl Darbuotojų, dirbančių metalo laužo supirktuvėse ir įmonėse, perdirbančiose metalo laužą, radiacinės saugos mokymo programos patvirtinimo“ (Žin., 2005, Nr. 132-4776).

3. Pavedu direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą veiklos sritį kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

 

Direktorius                                                                             Albinas Mastauskas

_________________


 

PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus 2007 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 75

 

MUITINĖS ĮSTAIGŲ VADOVŲ IR MUITINĖS PAREIGŪNŲ, VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOSTARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS IR JOSSTRUKTŪRINIŲ PADALINIŲ VADOVŲ BEI PAREIGŪNŲ, METALO LAUŽO IR ATLIEKŲ SUPIRKIMO,METALO LAUŽO IR ATLIEKŲ PERDIRBIMO ĮMONIŲ VADOVŲ IR (AR) ADMINISTRACIJOS ATSTOVŲ IR DARBUOTOJŲ PRIVALOMOJO RADIACINĖS SAUGOS MOKYMO TVARKos aprašas

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Muitinės įstaigų vadovų ir muitinės pareigūnų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovų bei pareigūnų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovų ir (ar) administracijos atstovų ir darbuotojų privalomojo radiacinės saugos mokymo tvarkos aprašas (toliau vadinama – Tvarkos aprašas) nustato privalomojo radiacinės saugos mokymo tvarką:

1.1. muitinės įstaigų vadovams ir muitinės pareigūnams, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovams bei pareigūnams, kurių darbas susijęs su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių nustatymu ir sulaikymu;

1.2. metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovams ir (ar) administracijos atstovams ir darbuotojams, kurie savo darbinės veiklos metu gali aptikti šaltinius.

2. Muitinės įstaigų vadovų ir muitinės pareigūnų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovų bei pareigūnų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovų ir (ar) administracijos atstovų bei darbuotojų privalomasis radiacinės saugos mokymas yra viena iš priemonių saugant žmones nuo žalingo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio sveikatai.

3. Muitinės įstaigų vadovų ir muitinės pareigūnų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovų bei pareigūnų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovų ir (ar) administracijos atstovų bei darbuotojų privalomasis radiacinės saugos mokymas vykdomas pagal šiuo įsakymu patvirtintas privalomojo radiacinės saugos mokymo programas.

4. Įstaigų, vykdančių privalomąjį radiacinės saugos mokymą, reikalavimai nustatyti Atsakingųjų už radiacinę saugą ir darbuotojų, dirbančių su jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniais, privalomojo mokymo ir instruktavimo tvarkoje, patvirtintoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 171 (Žin., 1999, Nr. 36-1098).

5. Šis Tvarkos aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatymu (Žin., 1999, Nr. 11-239), Didelio aktyvumo uždarųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių ir paliktųjų jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių kontrolės taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-1020 (Žin., 2005, Nr. 152-5622), ir Lietuvos higienos norma HN 73:2001 „Pagrindinės radiacinės saugos normos“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2001 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. 663 (Žin., 2002, Nr. 11-388).

6. Šiame Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme (Žin., 2003, Nr. 70-3170) ir Lietuvos Respublikos radiacinės saugos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. PRIVALOMOJO RADIACINĖS SAUGOS MOKYMO ORGANIZAVIMas

 

7. Muitinės įstaigų vadovai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovai, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovai ir (ar) administracijos atstovai privalo būti mokomi pagal šiuo įsakymu patvirtintą Muitinės įstaigų vadovų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovų ir (ar) administracijos atstovų privalomojo radiacinės saugos mokymo programą. Pakartotinai jie mokomi ne rečiau kaip kas 5 metai.

8. Darbdavys privalo savo lėšomis organizuoti pradėjusių dirbti muitinės pareigūnų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių pareigūnų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių darbuotojų privalomąjį radiacinės saugos mokymą pagal šiuo įsakymu patvirtintas Muitinės pareigūnų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių pareigūnų privalomojo radiacinės saugos mokymo ir Metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių darbuotojų privalomojo radiacinės saugos mokymo programas.

9. Muitinės pareigūnų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių pareigūnų, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių darbuotojų, kurie privalo mokytis radiacinės saugos, sąrašą sudaro darbdavys.

10. Muitinės pareigūnai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių pareigūnai, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių darbuotojai radiacinės saugos pakartotinai mokomi:

10.1. ne rečiau kaip kas 5 metai;

10.2. kai valstybinės radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės pareigūnai pareikalauja organizuoti pakartotinį mokymą, nustatę, kad muitinės pareigūnai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos struktūrinių padalinių pareigūnai, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių darbuotojai pažeidžia, nevykdo ar nežino radiacinės saugos reikalavimų, būtinų laikytis nustačius ir sulaikius šaltinius, taip pat nustačius metalo laužo ir atliekų arba metalo produkcijos radioaktyviąją taršą.

 

III. PRIVALOMOJO DARBUOTOJŲ RADIACINĖS SAUGOS MOKYMO KONTROLĖ ir atsakomybė

 

11. Radiacinės saugos centras (toliau vadinama – RSC) kontroliuoja, ar atliekamas nustatytų asmenų privalomasis radiacinės saugos mokymas.

12. Darbdaviai, nevykdantys šio Tvarkos aprašo reikalavimų, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

13. RSC pareigūnai, valstybinės radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės metu nustatę, kad muitinės įstaigų vadovai, muitinės pareigūnai, Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jos struktūrinių padalinių vadovai bei pareigūnai, metalo laužo ir atliekų supirkimo, metalo laužo ir atliekų perdirbimo įmonių vadovai ir (ar) administracijos atstovai ar darbuotojai neapmokyti radiacinės saugos, turi teisę taikyti administracines nuobaudas ir (arba) siūlyti panaikinti metalo laužo ir atliekų supirkimo įmonėms išduotas licencijas supirkti metalo laužą ir atliekas.

14. Darbdaviai, nesutinkantys su RSC pareigūnų veiksmais bei sprendimais, turi teisę juos apskųsti Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________

 

PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus 2007 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 75

 

MUITINĖS ĮSTAIGŲ VADOVŲ, VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS IR JOS STRUKTŪRINIŲ PADALINIŲ VADOVŲ, METALO LAUŽO IR ATLIEKŲ SUPIRKIMO, METALO LAUŽO IR ATLIEKŲ PERDIRBIMO ĮMONIŲ VADOVŲ IR (AR) ADMINISTRACIJOS ATSTOVŲ PRIVALOMOJO RADIACINĖS SAUGOS MOKYMO programA

 

Temos pavadinimas

Temos turinys

Trukmė, val.

1. Jonizuojančioji spinduliuotė, jos šaltiniai ir rūšys

Jonizuojančiosios spinduliuotės samprata, spinduliuotės šaltiniai, jų rūšys

1

2. Biologinis jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis. Dozių rūšys ir jų matavimo vienetai

Biologinis jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis žmogaus organizmui, atsitiktiniai ir nulemtieji efektai. Jonizuojančiosios spinduliuotės dozių rūšys ir jų matavimo vienetai

1

3. Radiacinė sauga

Radiacinės saugos samprata, pagrindiniai radiacinės saugos principai, apsisaugojimo nuo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio būdai

1.5

4. Nelegalūs jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, jų identifikavimas ir tvarkymas

Nelegalių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių identifikavimas, jų tvarkymo administraciniai ir praktiniai aspektai

1.5

Iš viso

5

_________________

 

PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus 2007 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 75

 

MUITINĖS PAREIGŪNŲ IR VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS STRUKTŪRINIŲ PADALINIŲ PAREIGŪNŲ PRIVALOMOJO RADIACINĖS SAUGOS MOKYMO programA

 

Temos pavadinimas

Temos turinys

Trukmė, val.

1. Jonizuojančioji spinduliuotė

Jonizuojančiosios spinduliuotės samprata, spinduliuotės šaltiniai, jų rūšys

1

2. Biologinis jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis. Dozių rūšys ir jų matavimo vienetai

Biologinis jonizuojančiosios spinduliuotės poveikis žmogaus organizmui, atsitiktiniai ir nulemtieji efektai. Jonizuojančiosios spinduliuotės dozių rūšys ir jų matavimo vienetai

1

3. Radiacinė sauga

Radiacinės saugos samprata, pagrindiniai radiacinės saugos principai, apsisaugojimo nuo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio būdai

1

4. Matavimo prietaisai

Dozės ir dozės galios matavimo prietaisai

1

5. Matavimo prietaisų naudojimas

Praktiniai užsiėmimai

2

6. Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių atpažinimas

Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių išvaizda, ženklinimas, jų atpažinimo galimybės ir būdai

1

7. Nelegalūs jonizuojančiosios spinduliuotės šaltiniai, jų identifikavimas ir tvarkymas

Nelegalių jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių identifikavimas, jų tvarkymo administraciniai ir praktiniai aspektai

1

Iš viso

8

_________________

 

PATVIRTINTA

Radiacinės saugos centro direktoriaus 2007 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 75

 

METALO LAUŽO IR ATLIEKŲ SUPIRKIMO, METALO LAUŽO IR ATLIEKŲ PERDIRBIMO ĮMONIŲ DARBUOTOJŲ PRIVALOMOJO radiacinės saugos mokymo programA

 

Temos pavadinimas

Temos turinys

Trukmė, val.

1. Jonizuojančioji spinduliuotė

Jonizuojančiosios spinduliuotės samprata, spinduliuotės šaltiniai, jų rūšys, dydžiai, matavimo vienetai

1

2. Apsisaugojimo nuo jonizuojančiosios spinduliuotės poveikio būdai

Atstumas, trukmė, ekranai, apsisaugojimas nuo paviršinės taršos.

1

3. Matavimo prietaisai

Dozės ir dozės galios matavimo prietaisai

1

4. Matavimo prietaisų naudojimas

Praktiniai užsiėmimai

2

5. Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių atpažinimas

Jonizuojančiosios spinduliuotės šaltinių išvaizda, ženklinimas, jų atpažinimo galimybės ir būdai

1

6. Metalo laužo, atliekų, gaminių dozimetrinė kontrolė

Matavimų atlikimo tvarka

1

7. Veiksmai nustačius metalo laužo, atliekų, gaminių radioaktyviąją taršą

Aptvėrimas, paženklinimas, pranešimas

1

Iš viso

8

_________________