LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

N U T A R I M A S

DĖL LEIDIMŲ NAUDOTI ANGLIAVANDENILIŲ IŠTEKLIUS IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2005 m. spalio 28 d. Nr. 1151

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymo (Žin., 1995, Nr. 63-1582; 2001, Nr. 35-1164; 2004, Nr. 167-6097) 12 straipsnio 2 ir 6 dalimis ir 18 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Patvirtinti Leidimų naudoti angliavandenilių išteklius išdavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavesti Aplinkos ministerijai patvirtinti leidimo naudoti angliavandenilių išteklius formą ir angliavandenilių išteklių naudojimo tipinę sutartį.

3. Pripažinti netekusiais galios:

3.1. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 16 d. nutarimo Nr. 169 „Dėl naftos gavybos ir perdirbimo spartinimo“ (Žin., 1992, Nr. 16-434) 1, 3, 4, 5, 6, 7 ir 8 punktus;

3.2. Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1993 m. rugpjūčio 4 d. nutarimą Nr. 604 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. kovo 16 d. nutarimo Nr. 169 dalinio pakeitimo“ (Žin., 1993, Nr. 35-805).

 

 

 

MINISTRAS PIRMININKAS                                                             ALGIRDAS BRAZAUSKAS

 

 

 

APLINKOS MINISTRAS                                                                          ARŪNAS KUNDROTAS


PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės

2005 m. spalio 28 d. nutarimu Nr. 1151

 

LEIDIMŲ NAUDOTI ANGLIAVANDENILIŲ IŠTEKLIUS IŠDAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Leidimų naudoti angliavandenilių išteklius išdavimo tvarkos aprašas (toliau vadinama – šis Aprašas) reglamentuoja leidimų (pakartotinių leidimų) naudoti angliavandenilių išteklius išdavimą, galiojimo sustabdymą, galiojimo sustabdymo panaikinimą, galiojimo pabaigą ir galiojimo panaikinimą.

2. Leidimas naudoti angliavandenilių išteklius (toliau vadinama – leidimas) suteikia išimtinę teisę leidimo turėtojui angliavandenilių išteklių naudojimo sutartyje (toliau vadinama – naudojimo sutartis) nurodytame plote (angliavandenilių telkinyje) ir joje nustatytomis sąlygomis naudoti angliavandenilių išteklius. Leidime gali būti numatyti ir angliavandenilių tyrimai (paieška ir (ar) žvalgyba), nurodytas šių tyrimų plotas, atlikimo terminai ir naudojimo sutartyje nustatytos jų sąlygos (metodai, apimtis, eiliškumas ir kita).

3. Leidime ir (ar) naudojimo sutartyje plotų ribos nurodomos naudojant 1994 metų Lietuvos koordinačių sistemą LKS-94 (toliau vadinama – LKS-94). Plotų ribos nustatomos atsižvelgiant į galiojančius teritorijų planavimo dokumentus ir kituose galiojančiuose leidimuose ir (ar) naudojimo sutartyse nurodytas plotų ribas, įvertinus visas geologines ir ekonomines sąlygas.

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos paaiškintos Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatyme (Žin., 1995, Nr. 63-1582; 2001, Nr. 35-1164).

 

II. LEIDIMŲ (PAKARTOTINIŲ LEIDIMŲ) IŠDAVIMAS

 

5. Leidimai išduodami:

5.1. konkurso būdu – angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso laimėtojui pagal Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. 299 (Žin., 2003, Nr. 26-1036);

5.2. be konkurso – leidimo turėtojams šio Aprašo 6, 9 ir 11 punktuose nustatytais atvejais.

6. Leidimo turėtojas gali bet kuriuo metu kreiptis į Aplinkos ministeriją su motyvuotu prašymu be konkurso išduoti jam leidimą naudoti angliavandenilių išteklius papildomame plote, besiribojančiame su leidimo turėtojo leidime ir (ar) naudojimo sutartyje nurodytu plotu (toliau vadinama – papildomas plotas), kai leidimo turėtojo plote esančio angliavandenilių telkinio dalis patenka į besiribojantį plotą, kuriame jokiam ūkio subjektui leidimas nesuteiktas. Šis prašymas turi būti pagrįstas geologinėmis ar su angliavandenilių išteklių gavyba susijusiomis priežastimis.

7. Leidimo turėtojas kartu su šio Aprašo 6 punkte nurodytu prašymu turi pateikti šiuos dokumentus:

7.1. 1: 25000 ar 1: 10000 mastelio žemės sklypo planą arba žemėlapį (toliau vadinama – planas), kuriame nurodytas pageidaujamas gauti papildomas plotas;

7.2. dokumentus ir duomenis, patvirtinančius prašyme nurodytas geologines ar kitas su angliavandenilių išteklių gavyba susijusias papildomo ploto poreikio priežastis.

8. Aplinkos ministerija, gavusi šio Aprašo 6 punkte nurodytą prašymą ir 7 punkte nurodytus dokumentus, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo šio prašymo gavimo:

8.1. praneša apie jį registruotu laišku visiems leidimų turėtojams, kurių leidimuose ir (ar) naudojimo sutartyse nurodyti plotai ribojasi su papildomu plotu;

8.2. registruotu laišku išsiunčia prašymo ir plano kopijas derinti:

8.2.1. apskrities viršininkui, Aplinkos ministerijos atitinkamo regiono aplinkos apsaugos departamentui ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritoriniam padaliniui. Jeigu papildomas plotas yra kelių apskričių sandūroje, prašymas ir planas derinami su besiribojančių apskričių viršininkais;

8.2.2. papildomai – Užsienio reikalų ministerijai ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai prie Vidaus reikalų ministerijos, jeigu papildomas plotas yra valstybės sienos apsaugos zonoje;

8.2.3. papildomai – Aplinkos apsaugos agentūrai, jeigu papildomas plotas ar jo dalis yra po paviršinio vandens telkiniu.

9. Leidimų turėtojai, gavę šio Aprašo 8.1 punkte nurodytą Aplinkos ministerijos pranešimą, gali ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo pranešimo gavimo pateikti Aplinkos ministerijai prašymus be konkurso suteikti jiems leidimą naudoti angliavandenilių išteklius naujame plote, nurodytame Aplinkos ministerijos pranešime, nurodę geologines ar su angliavandenilių išteklių gavyba susijusias priežastis ir pateikę jas patvirtinančius dokumentus.

10. Valstybės institucijos ir įstaigos privalo pateikti savo išvadas dėl joms derinti pateikto prašymo ir plano, nurodyto šio Aprašo 8.2 punkte, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo šių dokumentų gavimo. Jeigu per šiame punkte nustatytą terminą valstybės institucijos ir įstaigos nepateikia savo išvadų, laikoma, kad priimtas teigiamas sprendimas dėl derinimo.

11. Pakartotiniai leidimai tame pat plote leidimo turėtojams išduodami be konkurso, kai:

11.1. leidimo turėtojas pateikia Aplinkos ministerijai prašymą išduoti pakartotinį leidimą šiais atvejais:

11.1.1. jeigu pageidaujama sumažinti leidime ir (ar) naudojimo sutartyje nurodytą plotą. Šis leidimo turėtojo prašymas turi būti ne anksčiau kaip prieš šešis mėnesius suderintas su Aplinkos ministerijos atitinkamo regiono aplinkos apsaugos departamentu ir apskrities viršininku (suderintos numatomo atsisakyti ploto rekultivavimo ir likusių išteklių apsaugos sąlygos ir tvarka);

11.1.2. jeigu anksčiau išduotas leidimas panaikintas dėl šio Aprašo 19.2 punkte nurodytų priežasčių, tačiau buvęs leidimo turėtojas atitinkamai įgijo teisę naudotis žeme arba atnaujino jungtinės veiklos sutartį. Šiuo atveju pakartotinis leidimas gali būti išduotas ne vėliau kaip per vienerius metus nuo jo galiojimo panaikinimo dienos ir tik tada, jeigu nepriimtas sprendimas rengti angliavandenilių išteklių naudojimo plote, nurodytame anksčiau išduotame leidime, konkursą;

11.2. juridinis ar fizinis asmuo arba šių asmenų grupė, veikianti pagal jungtinės veiklos sutartį, pateikia Aplinkos ministerijai prašymą išduoti pakartotinį leidimą dėl to, kad įsigijo įmonę, turinčią leidimą.

12. Aplinkos ministerija ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo šio Aprašo 6, 9 ir 11 punktuose nurodytų prašymų gavimo turi teisę reikalauti iš pareiškėjų pateikti papildomus duomenis ir dokumentus, patvirtinančius prašyme nurodytas geologines ar su angliavandenilių išteklių gavyba susijusias priežastis, taip pat kitą informaciją, kurios reikia sprendimui dėl leidimo (pakartotinio leidimo) išdavimo priimti.

13. Aplinkos ministerija, apsvarsčiusi visas aplinkybes, teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei nutarimo dėl leidimo (pakartotinio leidimo) išdavimo projektą arba pateikia pareiškėjui motyvuotą atsakymą, nurodydama jo prašymo atmetimo priežastis, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo šio Aprašo 9, 10, 11 ir 12 punktuose nurodytų dokumentų gavimo arba šių dokumentų gavimo termino pabaigos.

14. Lietuvos Respublikos Vyriausybei priėmus nutarimą dėl leidimo (pakartotinio leidimo) išdavimo, Aplinkos ministerija ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo jo įsigaliojimo sudaro su leidimo turėtoju naudojimo sutartį, išduoda jam nustatytosios formos leidimą (pakartotinį leidimą) ir jį įregistruoja.

15. Apie naudojimo sutarties pasirašymo vietą ir laiką Aplinkos ministerija iš anksto raštu informuoja leidimo (pakartotinio leidimo) turėtoją.

 

III. LEIDIMO GALIOJIMO PABAIGA, SUSTABDYMAS IR PANAIKINIMAS

 

16. Lietuvos Respublikos Vyriausybė gali priimti nutarimą dėl leidimo galiojimo sustabdymo iki vienerių metų, jeigu leidimo turėtojas:

16.1. pažeidžia naudojimo sutarties sąlygas, tyrimo darbų ar angliavandenilių išteklių naudojimo projektuose numatytus reikalavimus arba darbų atlikimo terminus ir Aplinkos ministerijos nurodytu laiku nepašalina pažeidimų;

16.2. pažeidžia aplinkos apsaugos ir darbų saugos reikalavimus ar kitus Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatymo reikalavimus;

16.3. netenka teisės naudotis žeme;

16.4. veikia kaip asmenų grupė ir pasibaigia sudaryta jungtinės veiklos sutartis.

17. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima nutarimą dėl leidimo galiojimo sustabdymo panaikinimo, jeigu leidimo turėtojas pašalina priežastis, dėl kurių sustabdytas leidimo galiojimas.

18. Leidimas naudoti žemės gelmių išteklius ar ertmes nustoja galiojęs, kai:

18.1. išsenka ištekliai, kuriuos naudoti gautas leidimas (šiuo atveju leidimas nustoja galiojęs leidimo turėtojui įvykdžius visus angliavandenilių išteklių naudojimo projekte numatytus sprendinius);

18.2. leidimo turėtojas likviduotas arba reorganizuotas;

18.3. leidimo galiojimas panaikinamas šio Aprašo 19 punkte nustatytais atvejais.

19. Lietuvos Respublikos Vyriausybė priima nutarimą dėl leidimo galiojimo panaikinimo, jeigu:

19.1. leidimo turėtojas:

19.1.1. nesutaria su Aplinkos ministerija dėl naudojimo sutarties sąlygų (kai leidimas išduodamas pagal Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso nuostatus, leidimo turėtojo įsipareigojimai nustatomi naudojimo sutartyje, atsižvelgiant į jo konkursinį pasiūlymą);

19.1.2. pateikia rašytinį prašymą panaikinti leidimo (pakartotinio leidimo) galiojimą. Šis prašymas turi būti ne anksčiau kaip prieš šešis mėnesius suderintas su Aplinkos ministerijos atitinkamo regiono aplinkos apsaugos departamentu ir apskrities viršininku (suderinti objekto žemės sklypo rekultivavimo ir likusių išteklių apsaugos klausimai);

19.1.3. per šio Aprašo 16 punkte numatytame nutarime nustatytą terminą nepašalina pažeidimų, dėl kurių sustabdytas leidimo galiojimas;

19.1.4. gauna pakartotinį leidimą;

19.2. per šio Aprašo 16 punkte numatytame nutarime nustatytą terminą nepakinta aplinkybės, nurodytos 16.3 ir 16.4 punktuose.

20. Leidimas naudoti žemės gelmių išteklius ar ertmes gali būti panaikintas, jeigu žemė paimama visuomenės poreikiams įstatymų nustatyta tvarka.

21. Aplinkos ministerija šio Aprašo 16, 17, 19 ir 20 punktuose nustatytais atvejais rengia ir teikia Lietuvos Respublikos Vyriausybei atitinkamų nutarimų projektus.

22. Leidimo galiojimo pabaiga, sustabdymas arba leidimo panaikinimas neatleidžia leidimo turėtojo nuo pareigos atlikti veiksmus, susijusius su išteklių naudojimo metu pažeistos žemės rekultivavimu ir angliavandenilių išteklių, likusių angliavandenilių telkinyje, apsauga nuo išsekimo ir kokybės blogėjimo.

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

23. Leidimas (pakartotinis leidimas) išduodamas angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso laimėtojui ar leidimo turėtojui, pateikusiam dokumentą, patvirtinantį, kad sumokėta valstybės rinkliava.

24. Aplinkos ministerija apie leidimo (pakartotinio leidimo) išdavimą, galiojimo sustabdymą ar galiojimo sustabdymo panaikinimą ir galiojimo panaikinimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo atitinkamo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo įsigaliojimo raštu informuoja leidimo turėtoją ir Aplinkos ministerijos atitinkamo regiono aplinkos apsaugos departamentą, taip pat nustatytąja tvarka praneša duomenis Juridinių asmenų registro tvarkytojui.

25. Ginčai, kylantys dėl leidimų (pakartotinių leidimų) išdavimo, sustabdymo ar panaikinimo, nagrinėjami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________