LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIO PATENTŲ BIURO

 

ĮSAKYMAS

DĖL PREKIŲ IR PASLAUGŲ ŽENKLŲ REGISTRACIJOS

 

1993 m. spalio 15 d. Nr. 15

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų įstatymu, priimtu 1993 m. birželio 3 d., Nr. I-173, įsakau:

1. Patvirtinti „Prekių ir paslaugų ženklų registracijos Lietuvos Respublikoje taisykles ZR/01/93 (pridedamos).

2. Nustatyti, kad pagal Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų įstatymo 35 straipsnio 3 punktą Valstybiniame patentų biure paduotos prekių ir paslaugų ženklų paraiškos registruojamos iki 1994 m. kovo 31 dienos.

3. Nustatyti, kad pagal Valstybinio patentų biuro 1992 05 22 įsakymu Nr. 8 patvirtintų „Išradimų, pramoninių pavyzdžių ir prekių ženklų paraiškų registracijos Lietuvos Respublikoje taisyklių“ 3 punktą prekių ir paslaugų paraiškoms, paduotoms Valstybiniam patentų biurui nuo 1992 05 20 iki 1993 04 30, gali būti suteikta prioriteto teisė pagal ankstesnes paraiškas tam pačiam ženklui registruoti, kurios nuo 1990 01 01 iki 1992 01 30 buvo paduotos ir priimtos buvusios TSRS patentų tarnybos, pateikus dokumentą, patvirtinantį paraiškos priėmimą.

4. Pripažinti netekusiais galios „Išradimų, pramoninių pavyzdžių ir prekių ženklų paraiškų registracijos Lietuvos Respublikoje taisyklių“ 1, 2, 4 ir 5 punktų dalis, liečiančias prekių ir paslaugų ženklų paraiškų registraciją.

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                                           R. NAUJOKAS


PATVIRTINTA

Valstybinio patentų biuro 1993 m. spalio 15 d.

įsakymu Nr. 15

 

PREKIŲ IR PASLAUGŲ ŽENKLŲ REGISTRACIJOS LIETUVOS RESPUBLIKOJE TAISYKLĖS ZR/01/93

 

I. BENDRIEJI NUOSTATAI

 

1. Prekių ir paslaugų ženklai (toliau ženklai) registruojami Lietuvos Respublikos valstybiniame patentų biure (toliau VPB) remiantis Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų įstatymu („Valstybės žinios“, 1993 06 11, Nr. 21).

2. Šios taisyklės nustato paraiškos padavimo, paraiškos ir pareikšto registruoti ženklo ekspertizės atlikimo, ženklo registracijos, jos skelbimo ir užprotestavimo, liudijimo išdavimo, registruoto ženklo galiojimo termino pratęsimo, ženklo perdavimo, licencijos jį vartoti suteikimo tvarką. Jų būtina laikytis vartojant ženklus, skirtus prekėms (prekių ženklai) ir teikiamoms paslaugoms (paslaugų ženklai) arba kartu ir prekėms, ir paslaugoms ženklinti.

3. Juridiniai ir fiziniai asmenys gaminamas prekes ir teikiamas paslaugas žymi ženklais, įregistruotais VPB.

Ženklai vartojami gaminiams ir jų įpakavimui ženklinti, techninėje bei komercinės veiklos dokumentacijose, reklamoje ir pan.

4. Juridinių ir fizinių asmenų sąjunga (asociacija) arba kitas savanoriškas įmonių susivienijimas turi teisę paduoti paraišką kolektyviniam ženklui registruoti.

5. Užsienio valstybių juridiniai ir fiziniai asmenys bei jų atstovai užsienyje ženklus VPB registruoja per Lietuvos Respublikos patentinius patikėtinius.

6. Juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie remdamiesi Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 20 d. nutarimu Nr. 362 „Dėl pramoninės nuosavybės teisinės apsaugos Lietuvos Respublikoje“ padavė paraiškas ženklui įregistruoti iki įstatymo įsigaliojimo datos, turi teisę gauti ženklo liudijimą šiose taisyklėse nustatyta tvarka. Tokių paraiškų prioritetas nustatomas pagal paduotos VPB paraiškos datą.

7. Juridinis ar fizinis asmuo gali registruoti vieną ar kelis ženklus visoms savo prekėms ir teikiamoms paslaugoms arba atskirą ženklą kiekvienai prekių/paslaugų grupei ženklinti.

Įregistruotas ženklas Lietuvos Respublikoje saugomas tik tų prekių/paslaugų, kurios nurodytos ženklo registracijos liudijime.

8. Už paraiškos padavimą, ženklo registraciją, pakeitimų įrašymą į Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registrą bei registracijos liudijimą, registruoto ženklo galiojimo termino pratęsimą ir kitus VPB atliekamus veiksmus imamas mokestis Lietuvos Respublikos įstatymais ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

II. ŽENKLO SĄVOKA IR JO APSAUGA (įstatymo 2-4 straipsniai)

 

9. Ženklu gali būti bet koks žymuo, kuris atskiria vienam asmeniui priklausančias prekes ar teikiamas paslaugas nuo kitam asmeniui priklausančių prekių ar teikiamų paslaugų ir kurį galima pavaizduoti grafiškai.

10. Pagal įstatymo 2 straipsnį ženklais gali būti tokie žymenys:

1) žodžiai, raidės ir skaitmenys, asmenų pavardės, šūkiai;

2) piešiniai ir emblemos;

3) erdvinės formos (išorinis gaminių vaizdas, jų įpakavimas ar talpyklos);

4) spalva ar spalvų derinys, jų išdėstymas;

5) bet koks minėtų žymenų derinys.

11. Ženklas registruojamas bet kokios spalvos ar spalvų derinio. Žymuo, pareikštas registruoti ženklu nenurodant jo spalvos, registruojamas juodos-baltos spalvos.

Žymuo, pareikštas registruoti spalvotu ženklu, registruojamas ir saugomas tik tokios spalvos (spalvų derinio), kokia nurodyta ženklo registracijos liudijime.

Registruojant spalvą kaip ženklą, būtina vadovautis šiais pagrindiniais principais:

pirma, spalva per ilgą vartojimo laiką turi įgyti antrinę reikšmę;

antra, spalva neturi atlikti funkcinio ir praktinio vaidmens;

trečia, spalva neturi atlikti konkurencinio vaidmens tam tikroje rinkoje.

12. Pagal įstatymo 3 straipsnį, žymuo nepripažįstamas ženklu, jeigu jis:

1) neturi skiriamojo požymio, pavyzdžiui, sudarytas be specialaus grafinio apipavidalinimo, tik iš elementarių geometrinių figūrų, linijų, atskirų skaitmenų ar raidžių, visuotinai pripažintų pavadinimų, žymenų bei ženklų, įprastų prekių vaizdų, žinių apie prekę ar jos gamybą;

2) nusistovėjusioje veikloje yra tapęs bendriniu ir sudarytas iš žymenų, plačiai vartojamų žinomos rūšies prekėms ar paslaugoms žymėti, taip pat visuotinai pripažintų simbolių ir terminų, tapusių įprastais tam tikroje veiklos srityje, pavyzdžiui, visuotinai pripažinti žymėjimai R ir TM, kuriais ženklo savininkas perspėja, kad ženklas įregistruotas ir tikrai yra prekių ženklas, dėl plataus vartojimo tapę bendriniais ir teisinės apsaugos neturi. Į ženklo kompoziciją jie gali įeiti kaip nesaugomi elementai;

3) sudarytas iš simbolių, žyminčių tik prekės rūšį, kiekį, kokybę, paskirtį, vertę, kilmės vietą, prekės pagaminimo ar paslaugos teikimo laiką, gamybos būdą arba kitas prekių ar paslaugų charakteristikas;

4) turi visuomenę klaidinančių žinių apie gamintoją arba prekes ir paslaugas;

5) savo turiniu prieštarauja dorovei ar viešajai tvarkai, visuomenės etinėms normoms ir žmogiškumo principams.

13. Pagal įstatymo 4 straipsnį ženklais negalima registruoti žymenų, kurie yra tapatūs ar panašūs:

1) į jau registruotus arba pareikštus registruoti VPB prioriteto teisę turinčius tokių pat arba panašių prekių bei paslaugų ženklus;

2) į plačiai Lietuvos Respublikoje žinomus ženklus, priklausančius kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims;

3) į Lietuvos Respublikoje registruotus firmų vardus ar tų firmų stilių bei iškabas, priklausančius kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims, kurie teisę į juos įgijo iki paraiškos ženklui registruoti padavimo ar prioriteto datos;

4) į Lietuvos Respublikoje saugomus prekių kilmės vietos pavadinimus ar prekių kilmės vietos nurodymus, išskyrus tuos pavadinimus bei nurodymus, kurie, kaip nesaugomas elementas, yra įtraukti į ženklą, registruojamą asmens, turinčio teisę vartoti konkretų kilmės vietos pavadinimą ar kilmės vietos nurodymą;

5) į saugomą pramoninį pavyzdį, autorių teisėmis saugomą kūrinį, kito asmens pavardę ar portretą, išskyrus tuos atvejus, kai šių teisių savininkas yra davęs sutikimą;

6) į herbus, vėliavas, oficialius valstybių pavadinimus bei valstybių emblemas, garantinius ir prabos ženklus, antspaudus, pasižymėjimo ar apdovanojimo ženklus, religinius simbolius arba tarptautinių organizacijų pavadinimus, jeigu tam nėra atitinkamų organizacijų sutikimo.

 

III. ŽENKLO REGISTRACIJA (įstatymo 5-14 straipsniai)

 

14. Paraiškos ženklui registruoti padavimas (įstatymo 5 straipsnis).

14.1. Juridinis ar fizinis asmuo (pareiškėjas), norintis įregistruoti ženklą, turi paduoti paraišką VPB. Paraišką gali paduoti keletas juridinių ar fizinių asmenų arba juridiniai ir fiziniai asmenys kartu.

Paraišką pareiškėjo vardu gali paduoti jo atstovas. Užsienio valstybių pareiškėjai ar jų atstovai paraiškas paduoda ir visus klausimus, susijusius su ženklų registracija, tvarko tik per Lietuvos Respublikos patentinius patikėtinius.

14.2. Paraiška paduodama tiktai vienam ženklui registruoti nepriklausomai nuo prekių ir paslaugų klasių, išvardytų Tarptautinėje prekių ir paslaugų klasifikacijoje, skaičiaus.

Paraiška paduodama atspausdinta lietuvių kalba. Užsienio valstybių pareiškėjai ar jų atstovai registracijos prašymą paduoda lietuvių kalba. Kiti paraiškos dokumentai gali būti lietuvių kalba arba viena iš VPB vartojamų užsienio kalbų (anglų, vokiečių, prancūzų ir rusų), jeigu prie paraiškos pridedamas tų dokumentų vertimas į lietuvių kalbą.

14.3. Paraišką paduodantis pareiškėjas ar jo atstovas Lietuvos Respublikoje už paraiškos padavimą turi sumokėti mokestį.

14.4. VPB Paraiškų priėmimo sektorius priima tiktai tokias paraiškas, kurios atitinka šių taisyklių reikalavimus ir už kurių padavimą teisingai sumokėtas mokestis.

15. Paraiškos sudėtis (įstatymo 6 straipsnis).

15.1. Paraišką ženklui registruoti sudaro:

1) prašymas;

2) pareikšto registruoti ženklo vaizdas;

3) prekių ir paslaugų, kurių ženklą prašoma registruoti, sąrašas, sudarytas pagal Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos klases su tiksliais prekių/paslaugų pavadinimais, atitinkančiais šios klasifikacijos terminus;

4) dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis;

5) atstovui/patentiniam patikėtiniui suteiktus įgaliojimus patvirtinantis dokumentas, jeigu paraiška paduodama per atstovą ar patentinį patikėtinį;

6) nuoroda, kad ženklas yra erdvinis (pareiškiant registruoti erdvinį ženklą);

7) nuoroda, kad spalva ar spalvų derinys bei jų išdėstymas yra laikomi skiriamuoju ženklo požymiu (pareiškiant registruoti spalvotą ženklą);

8) nuoroda, kad ženklas yra kolektyvinis (pareiškiant registruoti kolektyvinį ženklą).

15.2. Prie paraiškos turi būti pridėti:

1) kolektyvinio ženklo nuostatai, jei pareiškiamas registruoti kolektyvinis ženklas;

2) prašymas suteikti prioritetą vienai ar daugiau pirmiau paduotų paraiškų tam pačiam ženklui registruoti valstybėje, kuri yra Paryžiaus konvencijos dėl pramoninės nuosavybės apsaugos dalyvė (konvencinis prioritetas), jeigu paraiška VPB paduodama per 6 mėnesius nuo pirmos paraiškos ar paraiškų datos (prašant konvencinio prioriteto);

3) prašymas pripažinti prioriteto datą, kurią prekės, pažymėtos šiuo ženklu, buvo eksponuojamos oficialioje ar oficialiai pripažintoje tarptautinėje parodoje (eksponavimo parodoje prioritetas), jeigu paraiška VPB paduodama per 6 mėnesius nuo parodos atidarymo dienos (prašant eksponavimo parodoje prioriteto);

4) dokumentas, patvirtinantis pareiškėjo teisę vartoti pareikštame registruoti ženkle prekių kilmės vietos pavadinimus ar prekių kilmės vietos nurodymus, saugomus pramoninius pavyzdžius, autorių teisėmis saugomus kūrinius ar jų fragmentus, kitų asmenų pavardes ar portretus, herbus, vėliavas, oficialius valstybių pavadinimus bei valstybių emblemas, tarptautinių organizacijų pavadinimus, garantinius ir prabos ženklus, antspaudus, pasižymėjimo ar apdovanojimo ženklus ir religinius simbolius.

16. Reikalavimai paraiškos dokumentams (įstatymo 6 ir 7 straipsniai).

16.1. Prašymas ženklui registruoti paduodamas 3 egzemplioriais, atspausdintas lietuvių kalba VPB nustatytos ZP- 1/94 formos standartiniame blanke, su atsakymais į visus pareiškėjui skirtus klausimus prašymo laukuose, pažymėtus Tarptautiniais kodais ženklų duomenims identifikuoti (INID kodai) ir reikalingus paraiškos ekspertizei atlikti bei ženklui registruoti:

/73/ – nurodomi duomenys apie pareiškėją. Jeigu pareiškėjas yra juridinis asmuo, nurodomas jo visas oficialus pavadinimas, adresas ir valstybės kodas. Jeigu pareiškėjas – fizinis asmuo, nurodomas jo vardas ir pavardė, adresas ir valstybės kodas;

/77/ – nurodomi duomenys apie pareiškėjo atstovą/patentinį patikėtinį, turintį oficialius pareiškėjo įgaliojimus ženklui registruoti.

Registracijos liudijimo numeris nurodomas tais atvejais, kai pareiškėjui atstovauja Lietuvos Respublikos patentinis patikėtinis;

/31/; /32/; /33/ – prašant pripažinti paraiškai konvencinį prioritetą (taisyklių 15.2(2) punktas), nurodomas konvencinio prioriteto paraiškos numeris, prioriteto data, valstybės, kurioje ženklas įregistruotas pirmą kartą, kodas;

/23/ – prašant pripažinti paraiškai eksponavimo parodoje prioritetą (taisyklių 15.2(3) punktas), nurodoma ženklo viešo eksponavimo parodoje data, valstybės, kurioje vyko tokia paroda, kodas;

/64/ – paduodant naują paraišką tam pačiam ženklui registruoti, nurodomas ankstesnės registracijos VPB numeris ir paraiškos padavimo data;

/54/ – pareikšto registruoti ženklo vaizdo kopija, kuri turi būti tapati pridedamoms prie prašymo kopijoms (reikalavimai vaizdo kopijoms nurodyti šių taisyklių 16.2 punkte);

/ženklo aprašymas/:

jeigu ženklas (arba jo dalis) yra vaizdinis, aprašomos visos ženklo dalys, nurodant spalvas ir ženklo reikšmę;

jeigu ženklas (arba jo dalis) yra žodinis ir pateiktas užsienio kalba, duodamas jo vertimas į lietuvių kalbą, taip pat jo transliteracija lotyniškomis raidėmis ir arabiškais skaitmenimis;

jeigu ženklas (arba jo dalis) yra žodinis, pareiškėjas nurodo, kokiu šriftu registruoti ir skelbti ženklą (didžiosiomis helvetiško šrifto raidėmis, registruojant žodinį ženklą VPB šriftu, ar originaliu šriftu pagal pateiktą ženklo vaizdą).

Jeigu ženklo aprašymas netelpa jam skirtame prašymo lauke, jį galima pratęsti ant atskiro lapo, kuris yra neatskiriama prašymo dalis. Prašyme nurodoma: ženklo aprašymo tęsinys priede. Priedas turi būti pasirašytas pareiškėjo ar jo atstovo.

/55/ – žyma, kai registruoti pareiškiamas kolektyvinis ženklas, žymima;

/56/ – žyma, kai registruoti pareiškiamas erdvinis ženklas, žymima.

Registruojant erdvinį ženklą, ženklo aprašymo lauke nurodoma, ar ženklas registruotas pramoniniu pavyzdžiu;

/58/ – nuoroda į registruoti pareikšto ženklo nesaugomus elementus;

/59/ – nuoroda į registruoti pareikšto spalvoto ženklo spalvą ar spalvų derinį kaip skiriamuosius požymius;

/51/; /57/ – prekių ir paslaugų, kurioms ženklinti prašoma registruoti ženklą, sąrašas, sudarytas pagal Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos klases su pažymėtais tiksliais prekių/paslaugų pavadinimais, atitinkančiais šios klasifikacijos terminus.

Jeigu sąrašas netelpa jam skirtame prašymo lauke, jį galima pratęsti ant atskiro lapo, kuris yra neatskiriama prašymo dalis. Prašyme nurodoma: sąrašo tęsinys priede. Priedas turi būti pasirašytas pareiškėjo ar jo atstovo.

16.2. Pareikšto registruoti ženklo vaizdo kopijų su paraiška pateikiama 10 egzempliorių.

Žodinis ženklas gali būti atspausdintas rašomąja mašinėle arba kitu spausdinimo įrenginiu ant geros kokybės poligrafinio popieriaus. Kopijų formatas 80x80 mm. Taip pareikštas ženklas bus įregistruotas ir paskelbtas VPB šriftu (didžiosiomis helvetiško šrifto raidėmis).

Visų kitų ženklų (vaizdinių, kombinuotų, erdvinių) vaizdo kopijos turi būti ryškios, geros kokybės, 80x80 mm formato. Etiketės pateikiamos natūralaus dydžio, atspausdintos poligrafiniu būdu.

Pareiškiant registruoti spalvotą ženklą, su spalvotomis vaizdo kopijomis, be nurodyto kiekio, pateikiamos dvi nespalvotos kopijos ženklui paskelbti VPB oficialiame biuletenyje.

16.3. Pagal įstatymo 7 straipsnį pareiškėjas, norintis pasinaudoti teise į konvencinį prioritetą, privalo paduodamas paraišką arba per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos pateikti VPB pirmos paraiškos ar paraiškų, patvirtintų užsienio patentų žinybose, kopijas su vertimu į lietuvių kalbą, jeigu paraiška VPB paduodama per 6 mėnesius nuo pirmos paraiškos ar paraiškų padavimo užsienio valstybėse datos.

16.4. Pagal įstatymo 7 straipsnį pareiškėjas, norintis pasinaudoti teise į eksponavimo parodoje prioritetą, privalo paduodamas paraišką arba per 3 mėnesius nuo paraiškos padavimo datos pateikti VPB oficialios ar oficialiai pripažintos tarptautinės parodos administracijos pažymą su vertimu į lietuvių kalbą, patvirtinančią parodos statusą, atitinkantį reikalavimus teisei į eksponavimo parodoje prioritetą gauti, taip pat kad pareiškėjas dalyvavo parodoje, jo vartoto parodoje ženklo vaizdą, eksponuotų prekių sąrašą, eksponavimo parodoje pradžią, jeigu paraiška paduodama VPB per 6 mėnesius nuo parodos atidarymo dienos.

16.5. Įgaliojimas, patvirtinantis pareiškėjo suteiktus įgaliojimus jo paskirtam atstovui/patentiniam patikėtiniui ženklui registruoti, gali būti išduotas tam pačiam asmeniui vienai paraiškai arba registracijai, arba daugiau kaip vienai paraiškai, arba visoms esamoms ir būsimoms to paties pareiškėjo paraiškoms tvarkyti (specialus įgaliojimas).

Įgaliojime turi būti šie duomenys: visas pareiškėjo pavadinimas ir adresas, pareiškėjo ar jo atstovo vardas, pavardė ir pareigos; atstovo, kuriam išduotas įgaliojimas atstovauti pareiškėjui Lietuvos Respublikoje, vardas, pavardė ir adresas; paraiškos (paraiškų) numeris arba kitokie paraiškos identifikavimo nurodymai, jeigu numeris įgaliojimo išdavimo datą nežinomas; veiksmai, kuriuos atlikti pareiškėjas įgalioja atstovą; įgaliojimo galiojimo terminas, pasirašymo data ir vieta.

Įgaliojime paprastai nurodomas galiojimo terminas iki 3 metų. Neterminuotas įgaliojimas galioja vienerius metus nuo jo pasirašymo datos.

Tais atvejais, kai Lietuvos Respublikos patentiniam patikėtiniui tvarkyti užsienio firmos ženklo registraciją paveda pareiškėjo paskirtas atstovas užsienyje, įgaliojime turi būti abiejų atstovų, kurių pirmasis yra firmos atstovas užsienyje, pavardės.

Užsienio pareiškėjo išduotas įgaliojimas įforminamas pagal pareiškėjo šalies reikalavimus. Įgaliojimą nebūtina tvirtinti notarui ar jį legalizuoti.

Įgaliojime nurodomas jį pasirašiusio asmens vardas, pavardė ir pareigos. Parašas patvirtinamas antspaudu, jeigu jis tokiems tikslams vartojamas.

Lietuvos Respublikos pareiškėjo išduotas įgaliojimas tvirtinamas įmonės (organizacijos) vadovo parašu ir antspaudu.

Pareiškėjo pavadinimas ir adresas, nurodyti prašymo /73/ lauke, turi atitikti įgaliojimo duomenis.

Jeigu ženklo registracijos klausimus tvarko vienas iš pareiškėjo etatinių darbuotojų, jam įgaliojimas nėra būtinas. Visus paduodamus dokumentus pasirašo įmonės (organizacijos) vadovas.

Įgaliojimas pateikiamas lietuvių kalba arba viena iš VPB vartojamų užsienio kalbų su vertimu į lietuvių kalbą. Pateikiamas įgaliojimo (ir specialaus) originalas arba kopija. Jeigu įgaliojimas išduotas daugiau kaip vienam ženklui registruoti, su kiekviena paraiška paduodama viena įgaliojimo kopija.

Pasibaigus įgaliojime nurodytam jo galiojimo terminui arba pareiškėjui pakeitus atstovą/patentinį patikėtinį, taikomi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso reikalavimai.

16.6. Su paraiška paduodamas banko išduotas antspauduotas mokestinis pavedimas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis už paraiškos padavimą jos padavimo dieną galiojančiais tarifais.

Mokesčiai grąžinami, jeigu jie permokėti arba VPB atsisakė priimti paraišką ir grąžino ją pareiškėjui pagal šių taisyklių 17.3 punktą. Mokesčiai grąžinami, pareiškėjui padavus pareiškimą Vilniaus valstybinei mokesčių inspekcijai, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais nustatyta tvarka.

16.7. Pareiškėjai, registruojantys kolektyvinį ženklą, prie paraiškos prideda kolektyvinio ženklo vartojimo nuostatus. Nuostatuose turi būti tokie duomenys: juridinio ar fizinio asmens, norinčio savo vardu registruoti kolektyvinį ženklą, pavadinimas, įmonių ir asmenų, turinčių teisę vartoti ženklą, sąrašas, prekių ir paslaugų, kurios bus ženklinamos kolektyviniu ženklu, sąrašas ir pan.

Nuostatus pasirašo visi pareikšto registruoti kolektyvinį ženklą kolektyvo nariai.

Nuostatai pateikiami su vertimu į lietuvių kalbą.

16.8. Dokumentai, patvirtinantys, kad pareiškėjas turi teisę vartoti prekių kilmės vietos pavadinimus ir prekių kilmės vietos nurodymus, kitiems asmenims priklausančius pramoninius pavyzdžius, kitų asmenų pavardes ar portretus, autorių teisėmis saugomus kūrinius ar jų fragmentus, oficialius valstybių pavadinimus bei emblemas, garantinius prabos ženklus ir kitus simbolius pagal įstatymo 4 straipsnį, turi būti įforminti juos išdavusioje valstybėje galiojančia tvarka.

16.9. Prašymą registruoti ženklą ir išduoti liudijimą pasirašo pareiškėjas, jo atstovas arba Lietuvos Respublikos patentinis patikėtinis, jeigu paraiška paduodama per atstovą ar patentinį patikėtinį.

17. Paraiškos formali ekspertizė (įstatymo 8 straipsnis).

17.1. VPB Paraiškų priėmimo sektorius per mėnesį nuo paraiškos gavimo dienos privalo patikrinti, ar gauta paraiška atitinka įstatymo 6 straipsnyje išdėstytus reikalavimus.

Tikrinamas paraiškos komplektiškumas ir dokumentai, patvirtinantys, kad nustatytas mokestis sumokėtas.

Remiantis tikrinimo rezultatais, paraiška priimama nagrinėti arba nepriimama ir grąžinama pareiškėjui.

17.2. Jeigu paraiška atitinka nustatytus reikalavimus, VPB Paraiškų priėmimo sektorius paraišką priima ir suteikia jai padavimo datą bei numerį.

Padavimo data nustatoma pagal paraiškos gavimo VPB datą. Kilus ginčui, padavimo data laikoma paraiškos atidavimo į paštą diena ir nustatoma pagal pašto antspaudą.

Identiškų ir panašių ženklų paraiškų, gautų VPB tą pačią dieną arba siųstų paštu ir turinčių vienodą išsiuntimo datą, padavimo VPB diena nustatoma pagal registracijos numerius, kurie suteikti VPB jas priimant. Šiuo atveju ankstesnę datą turi paraiška, kurios mažesnis eilės numeris.

Pareiškėjui išsiunčiama paraiškos priėmimo pažyma (ZP-1/94 formos trečiasis egzempliorius su užpildytais VPB rekvizitais).

17.3. VPB paraiškos nepriima, jeigu:

1) prašymas neatitinka VPB nustatytos formos;

2) nepateiktas pareikštas registruoti ženklas;

3) nepateiktas prekių/paslaugų sąrašas;

4) prekių/paslaugų sąrašas nesuskirstytas pagal Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos klases;

5) prašymas ir kiti paraiškos dokumentai neatspausdinti;

6) prašymas užpildytas ne lietuvių kalba;

7) prašymas nepasirašytas pareiškėjo/atstovo, patentinio patikėtinio;

8) trūksta pareiškėjo išduoto atstovui/patentiniam patikėtiniui įgaliojimo, jeigu tokio įgaliojimo reikia;

9) trūksta dokumento, patvirtinančio, kad mokestis už paraiškos padavimą sumokėtas arba mokesčio sumokėta mažiau negu reikia.

Nepriimta paraiška grąžinama pareiškėjui kartu su ZP-2 formos pranešimu, nurodant atmetimo motyvus. VPB tokią paraišką pripažįsta nepaduota.

17.4. Priėmus paraišką tolesniam nagrinėjimui pagal šių taisyklių 17.4 punktą, VPB Prekių ženklų skyriaus ekspertas tikrina:

1) ar teisingai įformintas prašymas ir prie jo pridėti dokumentai;

2) ar teisingai suklasifikuotos prekės ir paslaugos, kurių ženklui prašoma apsaugos, pagal Tarptautinę prekių ir paslaugų klasifikaciją;

3) pareikšto registruoti ženklo vaizdo kokybę;

4) prašymo suteikti paraiškai eksponavimo parodoje ar konvencinį prioritetą pagal anksčiau paduotą kitoje valstybėje paraišką tam pačiam ženklui įregistruoti pagrįstumą;

5) prašymo suteikti paraiškai prioritetą pagal anksčiau paduotą paraišką ženklui registruoti užsienio patentų tarnyboje pagal paraiškos kopijos registracijos VPB datą arba užsienio patentų tarnybos išduotą pažymą, patvirtinančią, kad paraiška priimta, pagrįstumą.

Jeigu paraiškoje trūksta kai kurių duomenų, reikalingų ją nagrinėjant, arba yra netikslumų, pareiškėjui siunčiamas ZP-3 formos pranešimas su siūlymu pataisyti ar papildyti paraišką. Toks pranešimas išsiunčiamas, jeigu:

1) prašyme nurodytas oficialus pareiškėjo pavadinimas neatitinka prie paraiškos pridėtuose dokumentuose nurodyto pavadinimo;

2) prekių ir paslaugų sąrašas neteisingai suskirstytas pagal Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos klases arba prekių/paslaugų pavadinimai neatitinka pavadinimų klasifikacijoje, arba prekių/paslaugų pavadinimai sudaryti nesilaikant lietuvių kalbos rašybos taisyklių;

3) ženklo vaizdo kopijos/spaustuviniai atspaudai neatitinka taisyklėse nurodyto formato arba ženklo vaizdo kopijos pateiktos nespalvotos, prašant registruoti spalvotą ženklą, arba trūksta ženklo kopijų, arba nėra juodos-baltos spalvos kopijų, registruojant spalvotą ženklą, arba blogos ženklo kopijos;

4) paraiškoje trūksta ženklo aprašymo arba neaiški ženklo orientacija plokštumoje, arba ženklo aprašymas neatskleidžia pareikšto registruoti ženklo esmės, nėra jo vertimo į lietuvių kalbą ar transliteracijos lotyniškomis raidėmis, arabiškais skaitmenimis, arba pareiškėjas nepateikė duomenų, kokiu šriftu registruoti ir skelbti ženklą, arba nėra duomenų apie spalvas (jeigu pareikštas registruoti spalvotas ženklas) ir nesaugomus ženklo elementus;

5) reikia sumokėti papildomą mokestį už papildomą klasę ar klases, jeigu nagrinėjant paraišką buvo perskirstytas su paraiška paduotas prekių/paslaugų sąrašas;

6) nepateikti kolektyvinio ženklo vartojimo nuostatai (registruojant kolektyvinį ženklą);

7) nevisiškai įformintas pareiškėjo įgaliojimas patentiniam patikėtiniui;

8) prie prašymo pridėtos dokumentų kopijos nepatvirtintos nustatyta tvarka.

Atsakymą į VPB pranešimą pareiškėjas privalo pateikti raštu per 3 mėnesius nuo pranešimo gavimo datos.

Jeigu per nustatytą terminą pareiškėjas nepateikė papildomų duomenų ir dokumentų pagal gautą pranešimą, VPB paraišką pripažįsta nepaduota.

Jeigu dėl pasiūlytų pakeitimų prekių/paslaugų sąraše arba dėl jų suskirstymo į klases pagal Tarptautinę prekių ir paslaugų klasifikaciją pareiškėjo ir eksperto nuomonės skiriasi, galutinį sprendimą priima VPB Prekių ženklų skyriaus ekspertas.

18. Pareikšto ženklo ekspertizė (įstatymo 9 straipsnis).

18.1. Pareikšto registruoti ženklo ekspertizę atlieka VPB Prekių ženklų skyriaus ekspertas įstatymo 9 straipsnyje nurodyta tvarka.

18.2. Ekspertas patikrina, ar pareikštas žymuo atitinka įstatymo 3 straipsnyje išvardytus reikalavimus, ir priima sprendimą dėl žymens pripažinimo prekių ženklu ir jo registracijos.

18.3. Pagal įstatymo 3 straipsnį ženklas negali būti registruojamas, jeigu jis:

1) neturi skiriamojo požymio;

2) įprastoje veikloje yra tapęs bendriniu;

3) žymi tik prekių rūšį, kiekį, kokybę, paskirtį, vertę, kilmės vietą, prekių gamybos ar paslaugų teikimo laiką, gamybos būdą ar kitas prekių ar paslaugų charakteristikas;

4) gali klaidinti visuomenę apie gamintoją arba prekes ir paslaugas;

5) prieštarauja dorovei ir viešajai tvarkai, visuomenės etinėms normoms ir žmoniškumo principams.

18.3.1. Skiriamojo požymio neturi ženklai, sudaryti išimtinai iš:

1) elementarių geometrinių figūrų bei linijų (ženklai, kurių vienintelis elementas yra trikampio, skritulio, kvadrato, linijos ir pan. vaizdas arba paprasti šių elementų deriniai);

2) atskirų skaitmenų ir raidžių be specialaus grafinio apipavidalinimo;

3) aprašomojo pobūdžio informacijos bei žinių apie prekę ar jos gamybą;

4) visuotinai pripažintų pavadinimų, žymenų ir ženklų („asociacija“, „bendrovė“, „draugija“, Ltd., GmbH, KGaA ir pan.), taip pat bendrinės kalbos žodžių („tarptautinis“, „generalinis“ ir pan.).

18.3.2. Prie įprastoje kalboje tapusių bendriniais priskiriami tokie ženklai:

1) anksčiau įregistruoti prekių ženklais, tačiau vartotojo suprantami kaip kilminiai arba rūšiniai prekių pavadinimai, kadangi ilgą laiką buvo vartojami tam tikrai prekių rūšiai žymėti ir dėl to yra praradę skiriamąsias savybes („ruberoidas“, „vazelinas“, „cigaretės“, „kvepalai“ ir pan.);

2) tiesiogiai nurodantys pramonės šaką arba veiklos sritį, kuriai priklauso prekės, ir dėl plataus vartojimo įprastoje veikloje negali būti individualizuoti (krumpliaratis, skriestuvas, lėktuvas, automašina ir pan.);

3) ženklai, vartojami mokslo ir technikos srityse (cheminių elementų ženklinimas, grafiniai žymenys, vartojami konstruktorių dokumentacijoje, principinėse schemose ir pan.), taip pat leksiniai elementų pavadinimai, vartojami specializuotose mokslo bei technikos srityse („kobaltas“, „chromas“, „hidraulika“ ir pan.);

4) prekių kilminiai ir rūšiniai pavadinimai („bičių medus“, „sirupas“ ir pan.).

18.3.3. Žymuo nepripažįstamas ženklu, jeigu jis žymi tik prekių rūšį, kiekį, kokybę, paskirtį, vertę, kilmės vietą, prekių gamybos būdą, jų gamybos ir paslaugų teikimo laiką arba kitas prekių ir paslaugų charakteristikas.

18.3.4. Visuomenę klaidinančiais ženklais laikomi žymenys, turintys klaidinančių žinių apie prekes ar jų gamintoją, pvz., neteisingas prekės kilmės vietos nurodymas.

Kaip klaidinantys ženklais neregistruojami žymenys, iš dalies arba ištisai sudaryti iš geografinių žymenų, kurie vartotojo gali būti suprantami kaip prekių gamintojo buvimo vietos nurodymas, be to, juos įregistravus vieno pareiškėjo vardu, apribojamos kitų toje vietoje esančių gamintojų teisės.

18.4. VPB Prekių ženklų skyriaus ekspertas netikrina, ar sudarant paraišką ženklui registruoti laikytasi įstatymo 4 straipsnio reikalavimų.

Pagal šį įstatymo punktą ženklais neregistruojami žymenys, kurie yra tapatūs ar panašūs:

1) į jau registruotus arba pareikštus registruoti VPB prioriteto teisę turinčius tokių pat ar panašių prekių ir paslaugų ženklus;

2) į plačiai Lietuvos Respublikoje žinomus ženklus, priklausančius kitiems asmenims;

3) į firmų vardus, priklausančius kitiems asmenims, kurie teisę į juos įgijo iki paraiškos ženklui registruoti padavimo ar prioriteto datos;

4) į Lietuvos Respublikoje saugomus prekių kilmės vietos pavadinimus ar jos nurodymus;

5) į saugomą pramoninį pavyzdį, autoriaus teisėmis saugomą kūrinį, kito asmens pavardę ar portretą;

6) į herbus, vėliavas, oficialius valstybių pavadinimus bei valstybių emblemas, garantinius ir prabos ženklus, antspaudus, pasižymėjimo ar apdovanojimo ženklus, religinius simbolius arba tarptautinių organizacijų pavadinimus.

18.5. Pagal pareikšto ženklo ekspertizės rezultatus ekspertas priima sprendimą registruoti ženklą ar jo neregistruoti, nurodydamas neigiamo sprendimo motyvus.

Sprendimas registruoti ženklą priimamas, jeigu pareikštas ženklas sudarytas laikantis įstatymo 3 straipsnyje išdėstytų reikalavimų ir paraiškoje yra visi dokumentai, būtini ženklui registruoti pagal šių taisyklių reikalavimus.

VPB Prekių ženklų skyriaus ekspertas, priėmęs sprendimą registruoti ženklą, apie tai praneša pareiškėjui. Jam išsiunčiamas pranešimas su sprendimu registruoti ir nurodymu sumokėti mokestį už ženklo registraciją.

Pareiškėjas mokestį turi sumokėti per 3 mėnesius nuo pranešimo gavimo dienos ir pristatyti į VPB banko dokumentą, patvirtinantį, kad mokestis sumokėtas. Sumokėjus mokestį, ženklas įrašomas į Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registrą ir skelbiamas VPB oficialiame biuletenyje.

Pareiškėjui laiku nesumokėjus mokesčio, ženklo registracija laikoma negaliojančia, o paraiška ženklui registruoti nepaduota.

18.6. Jeigu tikrinant ženklą nustatoma, kad jis sudarytas nesilaikant įstatymo 3 straipsnyje išvardytų reikalavimų, eksperto sprendimu ženklas neregistruojamas. Pareiškėjui ar jo atstovui išsiunčiamas pranešimas, kuriame nurodomi tokio sprendimo motyvai. Eksperto sprendimas ženklo neregistruoti galioja visai paraiškai.

Jeigu pareiškėjas nesutinka su sprendimu ženklo neregistruoti, jis turi teisę per 3 mėnesius nuo pranešimo gavimo dienos sprendimą užprotestuoti. Protestas paduodamas VPB Prekių ženklų skyriui raštu, nurodant konkrečius motyvus. To nepadarius paraiška galutinai atmetama.

VPB Prekių ženklų skyriaus ekspertas, gavęs per nustatytą laiką pareiškėjo protestą, išnagrinėja pateiktus argumentus ir atlieka pakartotinę ženklo ekspertizę. Jeigu pareiškėjas pateikia argumentuotus įrodymus pareikštam ženklui apginti arba papildomas žinias, leidžiančias pripažinti, kad ženklas sudarytas laikantis reikalavimų, ekspertas gali priimti sprendimą ženklą registruoti.

Ekspertas su sprendimu pateikia kiekvieno tokio argumento analizę ir suformuluoja teigiamas ar neigiamas išvadas.

Pareiškėjui ar jo atstovui išsiunčiamas pranešimas apie pakartotinės ekspertizės rezultatus.

18.7. Jeigu pareiškėjas nesutinka su eksperto pakartotinės ekspertizės išvadomis, jis turi teisę per 3 mėnesius nuo pranešimo apie pakartotinės ekspertizės rezultatus gavimo dienos paduoti VPB Apeliaciniam skyriui prašymą peržiūrėti ekspertizės išvadas.

Prašymas paduodamas raštu vienam ženklui. Jame turi būti nurodytos aplinkybės, dėl kurių pareiškėjas nesutinka su pakartotinės ekspertizės išvadomis.

18.8. VPB Apeliacinis skyrius per vieną mėnesį nuo prašymo gavimo dienos parengia medžiagą prašymui nagrinėti ir praneša pareiškėjui nagrinėjimo datą.

Jei reikia, pranešime nurodoma, kokius dokumentus ir duomenis, būtinus prašymui nagrinėti, pareiškėjas privalo pateikti VPB Apeliaciniam skyriui. Prašymai nagrinėjami VPB Apeliacinio skyriaus posėdyje. Sprendimą pagal prašymą priima VPB Apeliacinio skyriaus vedėjas ir du nariai specialistai (ekspertai), nedalyvavę atliekant nagrinėjamo ženklo ekspertizę. Posėdžiui pirmininkauja VPB Apeliacinio skyriaus vedėjas.

Ginčo šalys turi teisę dalyvauti VPB Apeliacinio skyriaus posėdyje, teikti klausimus, paaiškinimus.

18.9. VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas priimamas balsų dauguma.

18.10. VPB Apeliacinio skyriaus sprendime (AP-2/94 forma) dėl paduoto prašymo/protesto turi būti nurodoma:

1) sprendimo priėmimo laikas;

2) prašymo/protesto padavimo data;

3) prašymo/protesto registracijos numeris;

4) prašymo/protesto turinys;

5) ginčo šalys ir jų paaiškinimai;

6) sprendimo motyvai;

7) rezoliucinė sprendimo dalis, kurioje nurodoma VPB Apeliacinio skyriaus išvada prašymą/protestą patenkinti visą ar iš dalies prašymą/protestą atmesti.

Sprendimą pasirašo VPB Apeliacinio skyriaus vedėjas ir prašymą /protestą nagrinėjant dalyvavę specialistai (ekspertai).

18.11. VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas paskelbiamas ginčo šalims. Sprendimo nuorašai, ginčo šalims prašant, išduodami po trijų dienų nuo jo priėmimo.

18.12. Pareiškėjas turi teisę per 3 mėnesius nuo Apeliacinio skyriaus sprendimo gavimo dienos kreiptis su ieškiniu į teismą įstatymų nustatyta tvarka.

18.13. VPB Apeliaciniam skyriui patenkinus pareiškėjo prašymą ir priėmus sprendimą ženklą registruoti, tolesni veiksmai su paraiška atliekami šių taisyklių 18.5 punkte nustatyta tvarka.

18.14. Pagal įstatymo 10 straipsnį pareiškėjas turi teisę bet kuriuo pareikšto registruoti ženklo ekspertizės metu atšaukti savo paraišką arba sumažinti joje išvardytų prekių/paslaugų sąrašą. Paraiška atšaukiama arba prekių/paslaugų sąrašas sumažinamas pagal pareiškėjo paduotą VPB raštišką prašymą.

Norint pakeisti registruoti pareikštą ženklą nauju arba padaryti jame esminius pakeitimus, arba išplėsti prekių/paslaugų sąrašą, būtina paduoti naują paraišką šiomis taisyklėmis nustatyta tvarka.

19. Ženklo registracija (įstatymo 11 straipsnis).

19.1. Pareiškėjui ar jo atstovui laiku sumokėjus mokestį pagal VPB pranešimą apie sprendimą ženklą registruoti, ženklas įrašomas į Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registrą (toliau registrą), kuris saugomas VPB Prekių ženklų skyriuje.

19.2. Registro formą ir jo tvarkymo tvarką nustato VPB remdamasis įstatymo 11 straipsnio reikalavimais.

19.3. Bet kurių asmenų prašymu VPB išduoda išrašą iš registro. Už jo išdavimą mokamas nustatytas mokestis.

20. Ženklo registracijos skelbimas ir užprotestavimas (įstatymo 12 straipsnis).

20.1. Įrašius ženklą į registrą, ženklo registracija skelbiama VPB oficialiame biuletenyje. Ženklo skelbimo oficialiame biuletenyje tvarką ir biuletenio formą nustato VPB.

20.2. Vadovaudamiesi įstatymo 2-4 straipsniais, sumokėję nustatytą mokestį, suinteresuoti asmenys per 3 mėnesius nuo ženklo registracijos paskelbimo dienos gali pareikšti protestą dėl ženklo registracijos.

20.3. Protestas dėl ženklo registracijos VPB Apeliaciniam skyriui paduodamas trim egzemplioriais lietuvių kalba VPB nustatytos AP-1/94 formos standartiniame blanke su atsakymais į visus protestą pareiškusiam suinteresuotam asmeniui skirtus klausimus protesto laukuose, reikalingais jam nagrinėti. Proteste turi būti:

1) duomenys apie suinteresuotą asmenį. Jeigu pareiškėjas yra juridinis asmuo, nurodomas jo visas oficialus pavadinimas, adresas ir valstybės kodas. Jeigu pareiškėjas yra fizinis asmuo, nurodomas jo vardas ir pavardė, adresas ir valstybės kodas;

2) duomenys apie suinteresuoto asmens atstovą/patentinį patikėtinį, turintį oficialius įgaliojimus;

3) duomenys apie ženklą, dėl kurio registracijos paduodamas protestas: ženklo registracijos numeris, paraiškos padavimo data, publikacijos VPB oficialiame biuletenyje data ir biuletenio numeris;

4) protesto pagrindas ir motyvai – tai nuoroda į įstatymo straipsnius, kurie, suinteresuoto asmens nuomone, yra pažeisti, ir motyvai, kuriais suinteresuotas asmuo įrodinėja pažeidimus.

Jeigu protesto pagrindo ir motyvų aprašymas netelpa tam skirtame blanko lauke, jį galima pratęsti ant atskiro lapo, kuris yra neatskiriama protesto dalis ir turi būti pasirašytas suinteresuoto asmens ar jo atstovo/patentinio patikėtinio. Protesto blanke nurodoma: aprašymo tęsinys priede.

Protestą dėl ženklo registracijos pasirašo suinteresuotas asmuo ar jo atstovas/patentinis patikėtinis.

20.4. Įregistruoto ženklo savininkas supažindinamas su protestu ir jam suteikiama teisė per 3 mėnesius nuo protesto gavimo dienos pateikti motyvuotą atsakymą.

20.5. Suinteresuotų asmenų protestai nagrinėjami šių taisyklių 18.8, 18.9, 18.10 ir 18.11 punktų nustatyta tvarka. Jei protestas atmetamas, VPB Apeliacinis skyrius apie tai praneša protestą padavusiam asmeniui ir registruojamo ženklo savininkui.

Jei protestas pripažįstamas teisėtu, registracija visiškai arba iš dalies panaikinama.

20.6. VPB Apeliacinio skyriaus sprendimas skelbiamas oficialiame biuletenyje.

20.7. Ginčus dėl VPB Apeliacinio skyriaus sprendimo sprendžia teismas.

21. Registracijos liudijimo išdavimas (įstatymo 13 straipsnis).

21.1. Jeigu įstatymo 12 straipsnyje nurodytomis sąlygomis nebuvo pareikštas protestas dėl ženklo registracijos arba toks protestas buvo atmestas, VPB registruoto ženklo savininkui išduoda registracijos liudijimą.

Į ženklo registracijos liudijimą įrašomi duomenys iš Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registro.

21.2. VPB ženklo savininko prašymu išduoda registracijos liudijimo dublikatą, jeigu liudijimas pamestas, sugadintas arba susidėvėjęs.

Liudijimo dublikato išdavimo tvarką nustato VPB.

Liudijimo dublikatas įforminamas ir išduodamas pagal reikalavimus, numatytus ženklo registracijos liudijimui. Liudijimo dublikato titulinio lapo viršutiniame dešiniajame kampe užrašoma „dublikatas“.

Ženklo savininko prašyme išduoti liudijimo dublikatą turi būti tokie duomenys: ženklo savininko pavadinimas, liudijimo numeris, registracijos paskelbimo oficialiame biuletenyje data ir biuletenio numeris, liudijimo originalo praradimo aplinkybės.

Prie prašymo pridedamas oficialus skelbimas vietinėje spaudoje apie liudijimo praradimą (jei pamestas), liudijimo originalas (jei sugadintas arba susidėvėjęs); dokumentas, patvirtinantis liudijimo netekimą, jeigu jo netenkama kitokiu būdu; registruoto ženklo 80x80 mm dydžio dvi vaizdo kopijos; dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis už liudijimo dublikato išdavimą.

Išdavus liudijimo dublikatą, dokumento originalas, jeigu jis vėliau surandamas, neturi juridinės galios ir turi būti grąžintas VPB.

22. Pakeitimų įrašymas į registrą ir registracijos liudijimą (įstatymo 14 straipsnis).

22.1. Pagal įstatymo 14 straipsnį ženklo savininkas per visą ženklo galiojimo terminą privalo pranešti VPB šiose taisyklėse nustatyta tvarka pakeitimus, kad jie būtų įrašyti į registrą ir registracijos liudijimą, jeigu:

1) pasikeitė savininko pavadinimas arba adresas;

2) pasikeitė prašyme nurodytas savininko atstovas/patentinis patikėtinis arba jo adresas;

3) pasikeitė registruoto ženklo vaizdas (jei nekeičiama ženklo esmė ir, VPB eksperto nuomone, atskirų ženklo elementų pasikeitimas nesusijęs su skiriamuoju ženklo požymiu);

4) siaurinamas prekių ir paslaugų sąrašas;

5) visiškai arba iš dalies pasikeitė teisės į ženklą subjektas.

Pakeitimams įrašyti į registrą ir registracijos liudijimą pareiškėjas turi paduoti VPB prašymą.

Prie prašymo turi būti pridėtas dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis už pakeitimo įrašymą, ir dokumentas, patvirtinantis ženklo savininko pavadinimo ar atstovo/patentinio patikėtinio pakeitimą.

Pasikeitus ženklo savininko adresui, su prašymu pateikiama nuoroda į naują adresą. Pasikeitus ženklo savininko atstovui/patentiniam patikėtiniui, pateikiamas dokumentas apie naujo atstovo/patentinio patikėtinio paskyrimą bei anksčiau išduoto įgaliojimo sulaikymą ir nustatyta tvarka įformintas naujas įgaliojimas.

Paduodant prašymą registruotam ženklui pakeisti, papildomai pateikiama pakeisto ženklo 10 egzempliorių 80x80 mm dydžio vaizdo kopijų ir dvi juodos-baltos spalvos vaizdo kopijos, jeigu keičiamas registruotas spalvotas ženklas.

Įrašęs pakeitimą į registrą VPB išduoda pareiškėjui išrašą iš registro.

Pakeitimai registre ir registracijos liudijime skelbiami oficialiame biuletenyje nustatyta tvarka.

 

IV. REGISTRUOTO ŽENKLO GALIOJIMO TERMINAS IR JO PRATĘSIMAS. ŽENKLO PERDAVIMAS. REGISTRACIJOS PANAIKINIMAS

 

23. Registruoto ženklo galiojimo terminas ir jo pratęsimas (įstatymo 17 ir 18 straipsniai).

23.1. Pradinis ženklo galiojimo terminas yra 10 metų nuo paraiškos ženklui registruoti padavimo VPB dienos.

23.2. Ženklo galiojimo terminas kiekvieną kartą pratęsiamas ne ilgiau kaip 10 metų.

Prašymas ženklo galiojimo terminui pratęsti paduodamas paskutiniaisiais ženklo galiojimo metais. Prieš paduodant prašymą turi būti sumokėtas mokestis už ženklo galiojimo termino pratęsimą.

Jeigu dokumentai, reikalingi ženklo galiojimo terminui pratęsti, VPB paduodami pasibaigus jo galiojimui, bet ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo galiojimo pasibaigimo dienos, ženklo savininkas moka 50 procentų didesnį mokestį.

Nepadavus prašymo arba nesumokėjus mokesčio už ženklo galiojimo termino pratęsimą ilgiau kaip 6 mėnesius nuo ženklo galiojimo pasibaigimo dienos, ženklas netenka teisės į apsaugą.

23.3. Registruoto ženklo galiojimo terminui pratęsti ženklo savininkas paduoda VPB prašymą. Prie prašymo turi būti pridėtas dokumentas, patvirtinantis, kad sumokėtas mokestis.

Jei mokestis nesumokėtas, VPB prašymo nepriima ir grąžina ženklo savininkui jo nenagrinėjęs.

23.4. Liudijimo galiojimo terminas pratęsiamas tik liudijime nurodytoms prekėms ir paslaugoms. Pratęsiant ženklo galiojimo terminą, ženklo vaizdas netikrinamas.

23.5. Žinios apie liudijimo galiojimo termino pratęsimą įrašomos į Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registrą ir skelbiamos oficialiame biuletenyje nustatyta tvarka.

Ženklo savininkui išduodamas išrašas iš registro, kuris yra neatskiriama liudijimo dalis.

23.6. Jeigu ženklo galiojimo terminas pasibaigia ženklo savininkui savanoriškai jo atsisakius arba nepratęsus jo galiojimo termino nustatyta tvarka, tam pačiam ženklui

 

registruoti Lietuvos Respublikoje gali būti paduota nauja paraiška.

Paraišką taisyklėse nurodyta tvarka gali paduoti:

1) buvusio registruoto ženklo savininkas arba jo atstovas bet kuriuo metu nuo tos dienos, kada nustojo galioti registruotas ženklas, jei paraiškos nepadavė kitas asmuo 2 punkte nurodytomis sąlygomis;

2) bet kuris kitas asmuo, praėjus 3 metams nuo ženklo registracijos termino pasibaigimo dienos.

24. Ženklo perdavimas ir licencijos jį vartoti suteikimas (įstatymo 21 ir 22 straipsniai).

24.1. Pagal įstatymo 21 straipsnį teisę į ženklą savininkas gali perduoti pagal sutartį visai ar iš dalies kartu su savo veikla arba be jos.

Ženklas gali būti perduotas vienos, kelių arba visų klasių prekėms ar paslaugoms, nurodytoms ženklo registracijos liudijime, ženklinti.

24.2. Pagal įstatymo 22 straipsnį ženklo savininkas turi teisę suteikti kitam asmeniui savanorišką išimtinę ar neišimtinę licenciją visoms arba daliai prekių ar paslaugų ženklinti.

24.3. Perduoti ženklą ar suteikti licenciją jį vartoti gali tik registruoto Lietuvos Respublikoje ženklo savininkas.

24.4. Ženklo perdavimo ar licencinė sutartys, suteikiančios teisę vartoti ženklą, negalioja, jeigu jos neįrašytos VPB į prekių ir paslaugų ženklų registrą.

24.5. Perduoti kolektyvinį ženklą ar suteikti licenciją jį vartoti galima tiktai sutinkant visiems kolektyvinio ženklo registraciją turinčio kolektyvo nariams.

24.6. Ženklo savininkas paduoda VPB prašymą įrašyti į registrą registruoto ženklo perdavimo arba licencinę sutartis vartoti ženklą.

Prie prašymo pridedamos:

1. Ženklo perdavimo ar licencinės sutarčių kopijos. Šių kopijų tvirtinti nereikia.

2. Dokumentas, patvirtinantis, kad ženklas perduodamas įmonei pakeitus savo statusą. Pateikiamas išrašas iš įmonių ar komercinio registro, kur nurodyta, kad ženklas perduotas kitam asmeniui.

Nuostatus ar kitokį kolektyvinio ženklo perdavimą patvirtinantį dokumentą turi pasirašyti visi bendrasavininkiai, net jeigu tik vienas ar dalis jų pasikeitė.

Prašymas paduodamas lietuvių kalba. Kiti pridedami dokumentai gali būti bet kuria kita VPB vartojama užsienio kalba, jeigu su prašymu pateikiamas vertimas į lietuvių kalbą.

3. Dokumentas, patvirtinantis, kad mokestis sumokėtas. Nepateikus dokumento, patvirtinančio ženklo perdavimą, arba nesumokėjus mokesčio, VPB prašymo nepriima ir grąžina jį ženklo savininkui.

24.7. Žinios apie ženklo perdavimą ir licencijos jį vartoti suteikimą įrašomos į Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registrą ir skelbiamos oficialiame biuletenyje.

25. Ženklo registracijos panaikinimas Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registre (įstatymo 33 straipsnis).

Ženklo registracija Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų registre panaikinama, jeigu:

1) to raštiškai prašo ženklo savininkas;

2) ženklo registracijos galiojimo terminas nebuvo pratęstas įstatymu nustatyta tvarka;

3) ženklo registracija buvo užprotestuota ir protestas priimtas;

4) ženklo registracijos galiojimas nutrauktas teismo sprendimu.

Žinios apie registracijos panaikinimą įrašomos į registrą ir skelbiamos oficialiame biuletenyje.

______________


ZP-1/94 forma

 

Pareiškėjo žyma..................................

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

 

22

Paraiškos padav. data

21

Paraiškos numeris ZP

11

Registracijos numeris

VALSTYBINIAM PATENTŲ BIURUI

Algirdo 31, 2600 Vilnius

 

                           PRAŠYMAS

PREKIŲ/PASLAUGŲ ŽENKLO

      LIUDIJIMUI GAUTI

 

 

*Užpildo Valstybinis patentų biuras

 

 

73

Ženklo savininko pavadinimas/vardas, pavardė, adresas, telefonas, faksas, valstybės kodas

74

Patentinio patikėtinio vardas, pavardė, liudijimo numeris, adresas, telefonas, faksas

31

32

33

Konvencinio prioriteto paraiškos numeris, data, valstybės kodas

55

Kolektyvinis ženklas

56

Erdvinis ženklas

23

Eksponavimo parodoje prioriteto data, valstybės kodas

58

Nesaugomi elementai

64

Ankstesnio ženklo registracijos numeris, paraiškos padavimo data

59

Spalvos

54

Ženklo fotokopija (80x80 mm)/žodinis ženklas, atspausdintas mašinėle/etiketė

Ženklo aprašymas, žodinis ženklo vertimas į lietuvių kalbą, ženklo transliteracija lotyniškomis raidėmis, arabiškais skaitmenimis, ženklo šriftas, ženklo vaizdinių elementų aprašymas

 

 

Ženklas skelbiamas VPB šriftu

 

Šis dokumentas su Valstybinio patentų biuro užpildytais rekvizitais yra paraiškos priėmimo pažyma.

 

Ekspertas                 ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                                          (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

51

57

Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos indeksai, prekių/paslaugų sąrašas

 

Netilpęs atsakymas pratęstas pridedamame lape, nurodant pareiškėjo žymą ir duomenų pavadinimus INID kodais

 

Pareiškėjas/atstovas/patentinis patikėtinis                   ...........................................................................

                                                                                                                                 (parašas)                     (pareigos,vardas, pavardė)

A. V.

 

* Užpildo valstybinis patentų biuras

 

Ekspertas                 ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                                          (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

Operatorius              ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

______________

 


ZP-2/94 forma

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIS PATENTŲ BIURAS

 

Algirdo 31, 2600 Vilnius

Tel. 660237,660238

 

________________________________________________________________________________

PRANEŠIMAS                                                                                                                                      

199.......................... paraiškos Nr.......................                                                                                    

Į 199........................ Nr......................................                                                                                    

                                                                                                                               (adresatas)

 

Remdamiesi Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženk- lų įstatymo 8 straipsnio 2 dalimi, pranešame, kad negalime nu- statyti Jūsų paraiškos prekių/ paslaugų ženklui registruoti pa- davimo datos, kadangi paraiška paduota nesilaikant nustatytų reikalavimų. Todėl Jūsų paraišką grąžiname.

 

Grąžinimo priežastis pažymėta

 


1. Prašymas paduotas ne nustatytos formos.

2. Nepateiktas pareikštas registruoti ženklas.

3. Nepateiktas prekių/paslaugų sąrašas.

 


4. Prekių/paslaugų sąrašas nesuskirstytas pagal Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos klases

5. Prašymas ir kiti paraiškos dokumentai neatspausdinti

 

6. Prašymas užpildytas ne lietuvių kalba

 

7. Prašymas nepasirašytas pareiškėjo/ atstovo/ patentinio patikėtinio.

 


8. Trūksta įgaliojimo atstovui/ patentiniam patikėtiniui

 


9. Trūksta dokumento, patvirtinančio, kad mokestis sumokėtas, arba mokesčio sumokėta mažiau negu reikia.

10. Kitos priežastys.....................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

 

Priedas: minėta paraiška.... lapų,.......... fotokopijų.

 

Ekspertas                 ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

Operatorius              ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

______________


ZP-3/94 forma

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIS PATENTŲ BIURAS

 

Algirdo 31, 2600 Vilnius

Tel. 662348, 660379, 662165

________________________________________________________________________________

PRANEŠIMAS                                                                                                                                      

199.......................... paraiškos Nr.......................                                                                                    

Į 199........................ Nr......................................                                                                                    

                                                                                                                               (adresatas)

 

Remdamiesi Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų įstatymo 8 straipsnio 4 dalimi, pranešame, kad Jūsų paraiškoje prekių/ paslaugų ženklui registruoti, paduotoje Valstybiniam patentų biurui 199........ Nr........., trūksta duomenų/ dokumentų, pažymėtų .

 


1. Patikslinto pareiškėjo oficialaus pavadinimo ir adreso.

2. Patikslinto prekių/paslaugų sąrašo, sudaryto pagal Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos klases, patikslintų prekių/ paslaugų pavadinimų, pageidautina, laikantis Tarptautinės prekių ir paslaugų klasifikacijos terminų ir lietuvių kalbos rašybos taisyklių.

3. Ženklo vaizdo 80x80 mm formato.... egz. fotokopijų (žodinis ženklas turi būti atspausdintas ant geros kokybės popieriaus, etiketė poligrafiškai atspausdinta natūralaus dydžio). Spalvoto ženklo.... egz. spalvotų ir.... egz. nespalvotų fotokopijų.

4. Ženklo aprašymo, žodinio ženklo vertimo į lietuvių kalbą, ženklo transliteracijos lotyniškomis raidėmis, arabiškais skaitmenimis, ženklo vaizdinių elementų aprašymo, nuorodų į spalvas, nesaugomus elementus, ženklo šriftą.

5. Dokumento, patvirtinančio, kad papildomas mokestis sumokėtas.

 


6. Kolektyvinio ženklo vartojimo nuostatų (registruojant kolektyvinį ženklą).

 


7. Įgaliojimas pareiškėjui/atstovui/patentiniam patikėtiniui neatitinka įstatymų nustatytų reikalavimų.

8. Kitų duomenų/dokumentų......................................................................................................

................................................................................................................................................................

 

Pateikdami duomenis/dokumentus, remkitės paraiška Nr..........................................................

Pagal Lietuvos Respublikos prekių ir paslaugų ženklų įstatymo 8 straipsnį Valstybinis patentų biuras paraišką pripažįsta nepaduota, jeigu pareiškėjas per 3 mėnesius nuo šio pranešimo gavimo dienos nepateikia trūkstamų duomenų/ dokumentų.

 

Priedas:............ lapų.

 

Ekspertas                 ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                 (vardas, pavardė)

 

Operatorius              ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                 (vardas, pavardė)

______________

 


ZP-3/94 formos priedas

 

FORMALIOS EKSPERTIZĖS PAŽYMA

 

199.......................... paraiškos Nr.

Į 199........................ Nr.

 

Siūlymai, atlikus formalią paraiškos ekspertizę

 

73

Patikslintas ženklo savininko pavadinimas/vardas, pavardė, adresas, telefonas, faksas, valstybės kodas

51

57

Pakeitimai prekių/paslaugų sąraše, patikslintame pagal Tarptautinę prekių ir paslaugų klasifikaciją (6-ta redakcija):

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

 

 

Prašyme nurodytos klasės neapima prekių/paslaugų:

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________

 

 

Ekspertas                 ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

Operatorius              ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

______________

 


AP-1/94 forma

 

Pareiškėjo žyma..................................

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VALSTYBINIAM PATENTŲ BIURUI

 

Protesto padavimo data

Protesto registracijos numeris

Algirdo 31, 2600 Vilnius

 

                         PROTESTAS

DĖL PREKIŲ/PASLAUGŲ

ŽENKLO REGISTRACIJOS

 

 

Suinteresuoto asmens pavadinimas/vardas, pavardė, adresas, telefonas, valstybės kodas

Atstovo/patentinio patikėtinio vardas, pavardė, liudijimo numeris, adresas, telefonas, faksas

Protestuojamo prekių/paslaugų ženklo registracijos numeris, paraiškos padavimo data, paskelbimo data, biuletenio Nr.

Protesto pagrindas ir motyvai

 Suinteresuotas asmuo/atstovas,

patentinis patikėtinis.                              .....................................                                                           

                                                                                          (pareigos, vardas, pavardė)                                    (parašas)

 

Šis dokumentas su Valstybinio patentų biuro užpildytais rekvizitais yra protesto priėmimo pažyma.

 

Ekspertas                 ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

Operatorius              ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

______________

 


AP-2/94 forma

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

VALSTYBINIS PATENTŲ BIURAS

Algirdo 31, 2600 Vilnius tel. 66 12 22

 

                                                       

                                                       

                                                       

                                                                                                                                                                            (adresatas)

 

APELIACINIO SKYRIAUS SPRENDIMAS

199.................. Nr. ................

 

1. Prašymo/protesto padavimo data............................................................................................

2. Prašymo/protesto registracijos numeris...................................................................................

3. Protestuojamo prekių/paslaugų ženklo registracijos/paraiškos numeris, padavimo data, paskelbimo data, biuletenio Nr. .........................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

4. Prašymo/protesto turinys .......................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

5. Ginčo šalys ir jų paaiškinimai .................................................................................................

............................................................................................................................................................... `

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

6. Sprendimo motyvai ................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

7. Rezoliucinė sprendimo dalis ..................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

 

 

Skyriaus vedėjas      ................................     .....................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

Ekspertas                 ................................     .....................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

Ekspertas                 ................................     .....................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

 

Operatorius              ................................     ..................................... .......... Data...................................

                                           (parašas)                          (vardas, pavardė)

______________