ENERGETIKOS VALSTYBINĖS INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS ŪKIO MINISTERIJOS VIRŠININKO

 

Į S A K Y M A S

DĖL MIRTINŲ IR SUNKIŲ BUITINIŲ NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ, SUSIJUSIŲ SU ELEKTROS, ŠILUMOS IR DUJŲ ĮRENGINIŲ PAVOJINGAIS IR KENKSMINGAIS VEIKSNIAIS, TYRIMO TVARKOS TVIRTINIMO

 

2001 m. lapkričio 28 d. Nr. 55

Vilnius

 

Vadovaudamasis EVI nuostatų 5.5 ir 6.8 punktų reikalavimais,

1. Tvirtinu

Mirtinų ir sunkių buitinių nelaimingų atsitikimų, susijusių su elektros, šilumos ir dujų įrenginių pavojingais ir kenksmingais veiksniais, tyrimo tvarką.

2. Šio įsakymo vykdymo kontrolę pavedu EVI priežiūros skyriaus viršininkui V. Jurkšaičiui.

 

 

VIRŠININKAS                                                                                             VYTAUTAS MIŠKINIS

______________


PATVIRTINTA

Energetikos valstybinės inspekcijos

prie Ūkio ministerijos viršininko

2001 m. lapkričio 28 d. įsakymu Nr. 55

 

MIRTINŲ IR SUNKIŲ BUITINIŲ NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ, SUSIJUSIŲ SU ELEKTROS, ŠILUMOS IR DUJŲ ĮRENGINIŲ PAVOJINGAIS IR KENKSMINGAIS VEIKSNIAIS, TYRIMO TVARKA

 

1. Bendroji dalis

 

1.1. Tvarka parengta vadovaujantis LR energetikos įstatymo 20 str. bei Energetikos valstybinės inspekcijos prie Ūkio ministerijos (toliau – EVI) nuostatų 5.6, 6.8 punktų reikalavimais.

Ši tvarka nustato mirtinų ir sunkių buitinių nelaimingų atsitikimų, kurie nepriskiriami prie nelaimingų atsitikimų darbe, bet susiję su pavojingais ir kenksmingais energetikos (elektros, šilumos, dujų) įrenginių veiksniais (toliau – buitiniai nelaimingi atsitikimai) tyrimo pagrindinius reikalavimus.

Tvarkos nustatymo tikslas yra nustatyti buitinių nelaimingų atsitikimų aplinkybes, analizuoti šiuos atsitikimus, vesti jų apskaitą, numatyti prevencines priemones, taip pat surašyti atitinkamus su buitiniu nelaimingu atsitikimu susijusius dokumentus.

1.2. Tvarkoje vartojami terminai ir apibrėžimai:

1.2.1. Mirtinas buitinis nelaimingas atsitikimas – įvykis, nepriskirtas prie nelaimingų atsitikimų darbe, kai nukentėjusysis patiria mirtiną traumą, kurią sukelia elektros, šilumos bei dujų įrenginių pavojingi ir kenksmingi veiksniai.

1.2.2. Sunkus buitinis nelaimingas atsitikimas – įvykis, nepriskirtas prie nelaimingų atsitikimų darbe, kai nukentėjusysis patiria sveikatai ir (ar) gyvybei pavojingą traumą, kurią sukelia elektros, šilumos ar dujų įrenginių pavojingi ir kenksmingi veiksniai. Sunkių traumų kvalifikacinius požymius tvirtina Sveikatos apsaugos ministerija (Žin., 2001, Nr. 64-2377).

1.2.3. Mirtino ar sunkaus buitinio nelaimingo atsitikimo aplinkybės – sąlygos, buvusios ar susiklosčiusios įvykio metu eksploatuojant energetikos įrenginius buityje ir kitur, turėjusios įtakos arba lėmusios nelaimingą atsitikimą.

1.2.4. Mirtino ar sunkaus buitinio nelaimingo atsitikimo priežastys – reiškinys ar reiškinių visuma, dėl kurių nukentėjusysis patiria mirtiną ar sunkią traumą, susijusią su energetikos (elektros, šilumos, dujų) įrenginių pavojingais ir kenksmingais veiksniais.

1.2.5. Mirtino ar sunkaus buitinio nelaimingo atsitikimo tyrimas – techninis tyrimas, kuris skiriamas, kad būtų surinkti duomenys apie mirtiną ar sunkų buitinį nelaimingą atsitikimą, susijusį su elektros, šilumos, dujų įrenginių pavojingais ir kenksmingais veiksniais, nustatytos šio įvykio aplinkybės, priežastys ir numatytos prevencinės priemonės.

1.2.6. Papildomas tyrimas – tyrimas, kuris skiriamas surinkti papildomus duomenis, susijusius su energetikos įrenginių eksploatavimu, patikslinti įvykio aplinkybes ar priežastis, akto įrašus, jei neatskleistos visos įvykio priežastys.

1.2.7. Pakartotinas tyrimas – tyrimas, kuris skiriamas, kai nustatoma, kad mirtinas ar sunkus buitinis nelaimingas atsitikimas, susijęs su energetikos įrenginių pavojingais ir kenksmingais veiksniais ištirtas pažeidus (netaikius arba neteisingai pritaikius) šios tvarkos reikalavimus, energetikos įrenginių įrengimo taisyklių bei reglamentų, techninio eksploatavimo ir saugos taisyklių, energijos ir dujų tiekimo ir vartojimo taisyklių bei magistralinių dujotiekių ir energijos tiekimo tinklų apsaugos taisyklių reikalavimus.

1.2.8. Energetikos įrenginys – techninė konstrukcija (mašina, aparatas, linija, jų pagalbiniai įtaisai), skirta energijos ištekliams ir (ar) energijai gaminti, kaupti, laikyti, transportuoti, perduoti, skirstyti bei vartoti.

1.2.9. Asmeninės apsaugos priemonės – naudojamos arba dėvimos priemonės, saugančios nuo rizikos pakenkti savo sveikatai ir gyvybei.

1.3. Buitiniai nelaimingi atsitikimai tiriami Energetikos valstybinės inspekcijos iniciatyva gavus informaciją iš prokuratūros, medicinos įstaigų, spaudos, energijos tiekėjo, energetikos įrenginių savininko (eksploatuotojo) ar jo įgalioto atstovo, nukentėjusiojo ar jo įgalioto atstovo bei kitų šaltinių.

 

2. Tyrimo organizavimas

 

2.1. Informaciją ir pranešimus, gaunamus apie įvykusį buitinį nelaimingą atsitikimą, nagrinėja ir tiria EVI teritoriniai skyriai. Įvykio tyrimui teritorinio skyriaus viršininkas skiria skyriaus pareigūną.

2.2. Gavus informaciją apie buitinį nelaimingą atsitikimą, teritorinio skyriaus viršininkas apie tai trumpai raštu informuoja EVI viršininką ir visus EVI teritorinius skyrius.

2.3. Paskirtas EVI pareigūnas nedelsdamas ir ne vėliau kaip kitą darbo dieną po pranešimo gavimo atvyksta į įvykio vietą ir pradeda tirti buitinį nelaimingą atsitikimą.

2.4. Tiriant buitinį nelaimingą atsitikimą tyrime gali dalyvauti nukentėjusysis, energetikos įrenginių savininkas (eksploatuotojas) ar jų atstovai. Tyrime taip pat gali dalyvauti prokuratūros bei kitos suinteresuotos įstaigos atstovas.

2.5. Tiriant buitinį nelaimingą atsitikimą būtina:

2.5.1. apžiūrėti įvykio vietą, nustatyti patalpą (teritoriją), kurioje įvyko buitinis nelaimingas atsitikimas; energetikos įrenginių techninę būklę, buvusią įvykio metu, duomenis apie šių įrenginių priežiūrą (remontą, bandymus ir kt.), atitikimą įrengimo ir eksploatacijos taisyklių reikalavimams, gamintojo techninių dokumentų, saugos bei kitiems norminių teisės aktų reikalavimams;

2.5.2. kol įvykio vietoje bus tiriamas buitinis nelaimingas atsitikimas ir iki bus surašytas tyrimo aktas, energetikos įrenginiuose turi būti įvykio vietoje priimtos priemonės, būtinos saugai ir sveikatai užtikrinti ir fiksuoti įvykio vietoje energetikos įrenginių būklę, atspindinčią nelaimingo atsitikimo aplinkybes;

2.5.3. esant reikalui įvykio vietą įforminti grafiškai: užfiksuoti įvykio vietą energetikos įrenginių išdėstymo schemomis bei eskizais, įvykio vietos situacijos schema. Galima įvykio vietą fiksuoti filmuota ir fotografuota medžiaga;

2.5.4. apklausti nukentėjusįjį, įvykio liudininkus ar kitus asmenis, galinčius suteikti informaciją apie buitinio nelaimingo atsitikimo aplinkybes, priežastis, įvykio vietai būdingus požymius, kitą informaciją, susijusią su buitiniu nelaimingu atsitikimu;

2.5.5. esant galimybei gauti nukentėjusiojo šeimos narių, liudininkų paaiškinimus susijusius su nelaimingu atsitikimu;

2.5.6. nustatyti, ar nukentėjusysis naudojasi asmeninėmis apsaugos priemonėmis, įvertinti jų efektyvumą;

2.5.7. išnagrinėti medicinos įstaigų, teisėsaugos institucijų pažymas, išvadas apie alkoholio, narkotinių, psichiką veikiančių medžiagų naudojimą ir pan.;

2.5.8. nustatyti buitinio nelaimingo atsitikimo aplinkybes, nukentėjusįjį traumavusius veiksnius.

2.6. Buitinio nelaimingo atsitikimo tyrimo rezultatai su konkrečiomis nelaimingo atsitikimo priežastimis įforminami tyrimo aktu (1 priedas). Aktai surašomi 3 egzemplioriais, iš kurių vienas įteikiamas nukentėjusiajam ar jo atstovui, antrasis – įrenginių savininkui (eksploatuotojui) ar jo atstovui, kai nelaimingas atsitikimas įvyko svetimuose energetikos įrenginiuose, trečiasis – EVI teritorinio skyriaus viršininkui. Aktą pasirašo EVI pareigūnas ir tyrime dalyvavę asmenys. Tyrimas turi būti baigtas ir aktas įformintas per 15 darbo dienų nuo tyrimo pradžios. Esant būtinumui šį laiką gali iki 5 darbo dienų pratęsti EVI teritorinio skyriaus viršininkas.

2.7. Grupinio nelaimingo atsitikimo atveju tyrimo aktas (1 priedas) surašomas atskirai kiekvienam nukentėjusiajam.

2.8. Baigus tyrimą akto kopija (be priedų) siunčiama EVI technikos skyriui, o tyrimo medžiaga su visais priedais lieka įvykį tyrusiame EVI teritoriniame skyriuje.

2.9. EVI pareigūnas ir tyrime dalyvavę atstovai atsako už tyrimo akte pateiktų faktų teisingumą, objektyvumą bei išsamumą.

2.10. Jeigu energetikos įrenginių savininkas (eksploatuotojas) ar jo atstovas, nukentėjusysis ar jo atstovas, dalyvavę tiriant buitinį nelaimingą atsitikimą, nesutinka su akto turiniu, jie aktą turi pasirašyti su pastaba, o savo nuomonę išdėstyti priede prie akto. EVI teritorinio skyriaus viršininkas pastabas išnagrinėja ir priima sprendimą.

2.11. Jeigu nukentėjusysis ar jo atstovas, taip pat energetikos įrenginių savininkas (eksploatuotojas) ar jo atstovas nesutinka su EVI teritorinio skyriaus viršininko sprendimu bei išvadomis, jis turi teisę per mėnesį nuo akto gavimo dienos raštu kreiptis į EVI viršininką. Galutinis EVI sprendimas Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka gali būti apskundžiamas Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai ar Administraciniam teismui.

2.12. EVI teritorinio skyriaus viršininko pavedimu pakartotiniam buitiniam nelaimingam atsitikimui tirti skiriamas aukštesnis pagal pareigas EVI pareigūnas, o tyrimas įforminamas nauju aktu (1 priedas). Ant ankstesnio tyrimo metu surašyto akto pirmojo puslapio viršutinėje dalyje užrašomas atitinkamas įrašas, nurodant pakartotinio tyrimo datą ir surašyto naujojo akto numerį.

2.13. Papildomo tyrimo metu gali būti paliekamas galioti nepakeistas ankstesnio tyrimo metu surašytas aktas ir papildytas jo turinys, nurodant ant akto papildymo datą arba surašomas naujas nustatytos formos aktas (1 priedas).

2.14. EVI pareigūnas už energetikos įrenginių įrengimo taisyklių bei reglamentų, techninio eksploatavimo ir saugos taisyklių, energijos ir dujų tiekimo ir vartojimo taisyklių bei magistralinių dujotiekių ir energijos tiekimo tinklų apsaugos taisyklių pažeidimus turi teisę duoti privalomus vykdymui nurodymus.

2.15. Inspekcijos pareigūnas gali teikti patikrinimo medžiagą vykdomosios valdžios, prokuratūros ar kitoms teisėsaugos institucijoms, jeigu nustatyti grubūs teisės aktų pažeidimai, dėl kurių įvyko buitinis nelaimingas atsitikimas.

 

3. Tyrimo medžiagos registravimas, apskaita, analizė, saugojimas

 

3.1. EVI teritorinių skyrių aptarnaujamose zonose įvykę buitiniai nelaimingi atsitikimai registruojami technikos skyriuje saugomame Mirtinų ir sunkių buitinių nelaimingų atsitikimų tyrimo registravimo žurnale (2 priedas).

3.2. Technikos skyrius tyrimo aktams suteikia eilės numerius, veda jų apskaitą ir skelbia jų statistiką informaciniame leidinyje „Energetikos priežiūra“.

3.3. Kiekvienais metais tyrimo aktų numeravimas pradedamas pirmuoju numeriu.

3.4. Visus buitinių nelaimingų atsitikimų tyrimo dokumentus EVI teritoriniai skyriai po dvejų metų saugojimo pristato į EVI archyvą tolimesniam saugojimui. Dokumentai EVI archyve turi būti saugomi 75 metus.

3.5. EVI priežiūros skyrius analizuoja šiuos įvykius, šalies mastu numato prevencines priemones mirtiniems ar sunkiems buitiniams nelaimingiems atsitikimams išvengti (energetikos įrenginių techninės būklės gerinimas, eksploatacijos lygio kėlimas, naudojimo instrukcijų tobulinimas, švietimo klausimai, straipsniai spaudoje, informaciniame leidinyje „Energetikos priežiūra“ ir kt.).

______________


1 priedas

 

Mirtino ar sunkaus buitinio nelaimingo atsitikimo, susijusio su elektros, šilumos ir dujų įrenginių pavojingais ir kenksmingais veiksniais, kuris nepriskiriamas prie nelaimingo atsitikimo darbe, tyrimo

AKTAS Nr.

 

Akto surašymo data............................... Nelaimingas atsitikimas..........................................

(mirtinas, sunkus)

 

1. Nukentėjusiojo vardas, pavardė, asmens kodas.................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

2. Gimimo metai, mėnuo, diena.............................................................................................................

3. Darbovietė, pareigos (specialybė).......................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

4. Išsilavinimas.......................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

5. Nelaimingas atsitikimas įvyko 200…m................................. mėn.….…d.…..…val.………….min.

6. Tikslus nelaimingo atsitikimo adresas (vieta).....................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

7. Kada ir kokiu būdu buvo nustatytas nelaimingo įvykio faktas (pranešė teisėsaugos institucijos, medicinos įstaiga, socialinio draudimo įmonė, energetikos įrenginio savininkas, artimieji, įvykio liudininkai ir pan.).......

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

8. Nelaimingo atsitikimo aplinkybės ir priežastys..................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

9. Nukentėjusįjį traumavę pavojingi ir kenksmingi veiksniai.................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

10. Jei nukentėjusysis mirė ligoninėje, nurodyti gydymo įstaigą ir jos adresą.......................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

11. Išvados (instrukcijų, techninių sąlygų laikymasis ir t. t.)..................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

12. Priemonės panašiems nelaimingiems atsitikimams išvengti..............................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................

13. Nelaimingą atsitikimą tyrė:

................................................................................................................................................................

(EVI pareigūnas, pareigos, v., pavardė, parašas)

Atstovai:

................................................................................................................................................................

(Nukentėjusiojo ar jo atstovo pareigos, v., pavardė, parašas)

................................................................................................................................................................

(Įrenginio savininkas (eksploatuotojas) ar jo atstovo pareigos, v., pavardė, parašas)

................................................................................................................................................................

(Kiti tyrime dalyvavę asmenys, pareigos, v., pavardė, parašas)

14. Nelaimingo atsitikimo aktą gavau:

................................................................................................................................................................

(nukentėjusiojo ar jo atstovo v., pavardė, parašas)

................................................................................................................................................................

(įrenginio savininkas (eksploatuotojas) ar jo atstovas, v., pavardė, parašas)

 

200… m................................... mėn............. d.

______________


2 priedas

 

MIRTINŲ IR SUNKIŲ BUITINIŲ NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ TYRIMO REGISTRAVIMO ŽURNALAS

 

Eil.

Nr.

Data

Akto

Nr.

Nukentėjusiojo vardas, pavardė

Nelaim. atsitikim.

rūšis (mirtinas, sunkus)

Nelaimingo atsitikimo vieta

Trumpas įvykio priežasčių aprašymas

1

2

3

4

5

6

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________