LIETUVOS RESPUBLIKOS VALSTYBINIS PATENTŲ BIURAS

 

Į S A K Y M A S

DĖL PATENTINIŲ PARAIŠKŲ PADAVIMO, EKSPERTIZĖS IR PATENTŲ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ IR/01/94 PAPILDYMO

 

1994 m. birželio 23 d. Nr. 12

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Susitarimu dėl Lietuvos Respublikos prisijungimo prie Patentinės kooperacijos sutarties, įsigaliojančiu nuo 1994 m. liepos 5 d., ir Lietuvos Respublikos patentų įstatymu Nr. I-372, priimtu 1994 m. sausio 18 d.,

ĮSAKAU:

Patvirtinti Patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94 papildymą (pridedamas).

 

 

 

DIREKTORIUS                                                                                         RIMVYDAS NAUJOKAS


 

PATVIRTINTA

Valstybinio patentų biuro

1994 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 12

 

PATENTINIŲ PARAIŠKŲ PADAVIMO, EKSPERTIZĖS IR PATENTŲ IŠDAVIMO TAISYKLIŲ IR/01/94

P A P I L D Y M A S

 

1. Papildyti Patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės ir patentų išdavimo taisykles IR/01/94 V dalimi „Tarptautinės patentinės paraiškos parengimas, padavimas ir nagrinėjimas“ (pridedama).

2. Papildyti Taisyklių IR/01/94 26 Taisyklės paskutinį sakinį žodžiais „arba, – jei pretenduojama į prioritetą, nuo prioriteto datos“.

3. Papildyti Taisyklių IR/01/94 32.2 Taisyklės antros dalies paskutinį sakinį žodžiais „išskyrus šios Taisyklės f) punkte nurodytą dokumentą, kuris turi būti pateiktas per 26 Taisyklėje nustatytą laiką“.

4. Papildyti prašymą išduoti patentą (IP-1/94 forma) 86 INID (Tarptautiniai kodai duomenims identifikuoti) kodu.

__________________


 

Patentinių paraiškų padavimo, ekspertizės

ir patentų išdavimo taisyklių IR/01/94

V dalis

 

V. TARPTAUTINĖS PATENTINĖS PARAIŠKOS PARENGIMAS, PADAVIMAS IR NAGRINĖJIMAS

 

V. I. Tarptautinis lygis

 

47 Taisyklė

Bendrieji nuostatai

 

47.1. Santrumpos:

a) „PCT“ reiškia „Patentinės kooperacijos sutartis“, pasirašyta 1970 m. liepos 19 d.;

b) „WIPO“ reiškia „Pasaulinės intelektualinės apsaugos organizacija“;

c) „PCT taisyklės“ reiškia „Patentinės kooperacijos sutarties taisyklės“;

d) „PCT Administracinės taisyklės“ reiškia „Patentinės kooperacijos sutarties Administracinės taisyklės“;

e) „PCT pareiškimas“ reiškia „Tarptautinės patentinės paraiškos pareiškimas“.

Kitos šioje dalyje naudojamos santrumpos aprašytos 1 Taisyklėje.

47.2. Posakių reikšmė:

a) „Gaunančioji tarnyba“ reiškia Valstybinį patentų biurą, kuris gaunančiosios tarnybos funkcijas Lietuvos Respublikoje atlieka vadovaudamasis PCT, PCT taisyklėmis, PCT Administracinėmis taisyklėmis, atitinkamais WIPO Tarptautinio biuro skelbiamais nurodymais, o taip pat šių Taisyklių V dalimi. Gaunančioji tarnyba taip pat gali būti WIPO Tarptautinis biuras, kurio adresas:

 

International Bureau of WIPO

34, chemin des Colombettes,

1211 Geneva 20, Switzerland;

 

b) „Nurodytoji tarnyba“ pagal PCT I skyrių reiškia pareiškėjo nurodytos valstybės nacionalinę patentų tarnybą arba nacionalinę patentų tarnybą, veikiančią nurodytos valstybės vardu;

c) „Pasirinktoji tarnyba“ pagal PCT II skyrių reiškia pareiškėjo pasirinktos valstybės nacionalinę patentų tarnybą arba nacionalinę patentų tarnybą, veikiančią pasirinktos valstybės vardu;

d) „Agentas“ reiškia atstovą arba patentinį patikėtinį pagal šių Taisyklių 2.2 ir 2.3 Taisykles.

 

48 Taisyklė

Tarptautinės patentinės paraiškos parengimas

 

Tarptautinė patentinė paraiška turi būti parengta pagal PCT taisyklių paskutinės redakcijos reikalavimus.

 

49 Taisyklė

Tarptautinės patentinės paraiškos padavimas

 

49.1. Kompetentinga gaunančioji tarnyba. VPB yra kompetentinga gaunančioji tarnyba tarptautinėms patentinėms paraiškoms gauti ir registruoti pagal PCT taisyklių 19 Taisyklę, jeigu bent vienas pareiškėjas yra Lietuvos Respublikos pilietis arba asmuo, gyvenantis Lietuvos Respublikoje, nesvarbu, ar jis yra pareiškėjas visose nurodytose valstybėse, ar tik kai kuriose.

Juridinis asmuo pagal PCT taisyklių 18.2 (b) Taisyklę prilyginamas Lietuvos Respublikos piliečiui, jei jis užregistruotas kaip juridinis asmuo pagal Lietuvos Respublikos įstatymus.

Bet kuris asmuo laikomas gyvenančiu Lietuvos Respublikoje, jei jis turi registruotą ir veikiančią gamybos arba prekybos įmonę Lietuvos Respublikoje (PCT taisyklių 18.1 (b) Taisyklė).

Jei kyla abejonės dėl pareiškėjo pilietybės arba gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje, VPB turi teisę pareikalauti iš pareiškėjo patvirtinančių dokumentų.

49.2. Tarptautinės patentinės paraiškos kalba. Gaunančioji tarnyba priima tarptautines patentines paraiškas anglų ir rusų kalbomis.

49.3. Dokumentų perdavimas faksimiliniu ryšiu. Jeigu tarptautinės patentinės paraiškos dokumentai perduoti į VPB faksimiliniu ryšiu pagal PCT taisyklių 92.4 Taisyklę, šių dokumentų gavimo data laikoma dokumentų gavimo VPB diena (kai perduodama dalimis skirtingomis dienomis – diena, kai perduota visų dokumentų paskutinė dalis), jeigu pareiškėjas be priminimo per 14 dienų nuo minėtos dienos pateikė VPB perduotų dokumentų originalą ir dvi kopijas kartu su laišku, patvirtinančiu perdavimą.

Pastaba: tarptautines patentines paraiškas perduoti faksimiliniu ryšiu galima tik paskelbus apie tai WIPO Tarptautiniam biurui.

49.4. Egzempliorių skaičius. VPB pateikiami 3 tarptautinės patentinės paraiškos egzemplioriai, kurių kiekvienas turi būti tinkamas kopijuoti.

Jeigu tarptautinės paraiškos gauta mažiau egzempliorių arba jeigu jie netinkami kopijuoti, VPB skubiai apie tai įspėja pareiškėją (agentą).

49.5. Prioritetinio dokumento kopija. Jei pareiškėjas (agentas) PCT pareiškime arba atskiru laišku paprašė gaunančiąją tarnybą persiųsti į WIPO Tarptautinį biurą patvirtintą prioritetinės paraiškos kopiją, bet neapmokėjo už jos paruošimą ir persiuntimą, VPB praneša pareiškėjui (agentui), kad būtina sumokėti nustatytą mokestį. Pareiškėjui (agentui) tai padarius, VPB paruošia ir persiunčia WIPO Tarptautiniam biurui prioritetinės paraiškos patvirtintą kopiją. Už PCT numatytų terminų pažeidimą šiuo atveju atsako pareiškėjas (agentas).

49.6. Tarptautinės patentinės paraiškos mokesčiai. Už kiekvieną paduodamą tarptautinę patentinę paraišką mokami mokesčiai:

a) pagrindinis mokestis;

b) mokestis už kiekvieną virš 30 aprašymo lapą;

c) mokestis už PCT pareiškime nurodytas valstybes;

d) naujumo paieškos mokestis;

e) tarptautinės patentinės paraiškos ir a)–d) punktuose nurodytų mokesčių persiuntimo mokestis.

Tarptautinė preliminari ekspertizė pagal PCT II skyrių atliekama, pateikus prašymą ir sumokėjus preliminarios ekspertizės mokestį.

Pagrindinio mokesčio, mokesčio už kiekvieną virš 30 aprašymo lapą ir mokesčio už PCT pareiškime nurodytas valstybes dydis nurodomas WIPO biuletenyje. Naujumo paieškos ir preliminarios ekspertizės mokesčių dydžius nustato tai atliekančios tarnybos, t. y. Europos patentų tarnyba arba Rusijos patentų tarnyba.

Persiuntimo mokesčio dydį nustato VPB ir jis mokamas litais į VPB einamąją sąskaitą.

Kiti minėti mokesčiai mokami US doleriais į komercinio banko „Aurabankas“ (Gedimino 6, Vilnius 2001, Lietuva S. W. I. F. T. AURA LT 2X) sąskaitą Nr. 36085333.

Visi mokesčiai turi būti sumokėti per PCT taisyklių 15.4 Taisyklėje nustatytą laiką.

 

50 Taisyklė

Tarptautinės patentinės paraiškos registravimas

 

50.1. Tarptautinės patentinės paraiškos registravimas ir persiuntimas. Jei tarptautinė patentinė paraiška atitinka PCT 11 (1) straipsnio reikalavimus, tai ji registruojama. Registruotas egzempliorius (originalas) per 15 dienų išsiunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą.

Jeigu tarptautinė patentinė paraiška laikoma nepaduota dėl to, kad pareiškėjas (agentas) nesumokėjo mokesčių, registruotas egzempliorius siunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą kartu su pranešimu apie paraiškos atmetimą. Bet kuriuo atveju registruotas egzempliorius siunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą ne vėliau kaip 15 dienų iki 14 mėnesių termino nuo prioriteto datos pabaigos.

Jeigu registruotas egzempliorius siunčiamas į WIPO Tarptautinį biurą pagal šios Taisyklės pirmą dalį, bet nesumokėtas mokestis už paiešką, paraiškos kopija Tarptautinei paieškos tarnybai nesiunčiama ir tai atitinkamai pažymima registruoto egzemplioriaus PCT pareiškime.

50.2. Tarptautinės patentinės paraiškos duomenys. VPB gali pranešti registruotos tarptautinės patentinės paraiškos numerį ir datą asmenims, nurodžiusiems pareiškėjo žymą arba pareiškėją ir išradimo pavadinimą.

Visi kiti duomenys apie tarptautinę patentinę paraišką iki jos paskelbimo pateikiami tik asmeniškai pareiškėjui (agentui) arba pagal raštišką pareiškėjo (agento) prašymą asmeniui, nurodytam prašyme.

 

51 Taisyklė

Susirašinėjimas

 

51.1. Susirašinėjimo blankas. Pagal PCT Administracinių taisyklių 102 (c) punktą susirašinėjimo dėl tarptautinės patentinės paraiškos blankuose laiško numeris (atitinkantis tarptautinės patentinės paraiškos numerį) ir laiško išsiuntimo data rašoma po blanko pavadinimo vienoje eilutėje. Adresatas ir susirašinėjimo adresas nurodomi blanko dešinėje pusėje, o pavadinimas (trumpas turinys) – laiško kairėje pusėje.

51.2. Adresatas ir susirašinėjimo adresas. Visos korespondencijos, numatytos PCT, siunčiamas vienas egzempliorius vienu adresu Lietuvos Respublikos teritorijoje, jeigu:

a) PCT pareiškimo IV skyriuje, numatytame PCT taisyklių 3 ir 4 Taisyklėse, nurodytas agentas arba bendras atstovas ir jo adresas, tai visa korespondencija siunčiama tuo adresu nurodyto asmens vardu;

b) PCT pareiškimo IV skyriuje nurodytas susirašinėjimo adresas, tai visa korespondencija siunčiama tuo adresu pareiškėjo, nurodyto pareiškime pirmuoju ir turinčiu teisę paduoti tarptautinę patentinę paraišką gaunančiojoje tarnyboje, t. y. bendro atstovo pagal PCT taisyklių 90.2 (b) Taisyklę, vardu;

c) jeigu PCT pareiškimo IV skyrius neužpildytas, tai korespondencija siunčiama pareiškėjo, nurodyto pareiškime pirmuoju ir turinčio teisę paduoti tarptautinę patentinę paraišką į gaunančiąją tarnybą, vardu ir adresu.

Pareiškėjo prašymas užregistruoti duomenų apie pareiškėją, agentą, bendrą atstovą arba išradėją pakeitimus (jei toks prašymas siunčiamas per gaunančiąją tarnybą, o ne tiesiai į WIPO Tarptautinį biurą) patenkinamas ir atitinkami pakeitimai atliekami, jei pateikiami visi būtini duomenys ir jei pasirašo visi pareiškėjai, kuriems skirti tie pakeitimai.

51.3. Susirašinėjimo kalba. Pagal PCT Administracinių taisyklių 103 ir 104 Taisykles gaunančioji tarnyba su pareiškėju susirašinėja lietuvių kalba, o pareiškėjas su gaunančiąja tarnyba gali susirašinėti lietuvių kalba arba tarptautinės patentinės paraiškos kalba.

Pareiškėjas (agentas) su Tarptautinės paieškos tarnyba ir su Tarptautinės preliminarios ekspertizės tarnyba turi susirašinėti tarptautinės patentinės paraiškos kalba.

 

52 Taisyklė

Prašymas atlikti tarptautinę preliminarią ekspertizę

 

VPB, gavęs pareiškėjo (agento) prašymą atlikti tarptautinę preliminarią ekspertizę ir pareiškėjui sumokėjus nustatytą preliminarios ekspertizės mokestį, nedelsdamas registruoja jį ir persiunčia į WIPO Tarptautinį biurą.

Jeigu pareiškėjas (agentas) nepateikia preliminarios ekspertizės mokesčio sumokėjimo dokumento kartu su prašymu, VPB siunčia pareiškėjui (agentui) pranešimą sumokėti nustatytą mokestį per 1 mėnesį (PCT taisyklių 57.4 (a) Taisyklė). Jei per nurodytą laiką pateikiamas mokesčio sumokėjimo dokumentas, VPB nedelsiant persiunčia pareiškėjo (agento) prašymą atlikti preliminarią ekspertizę WIPO Tarptautiniam biurui kartu su atžyma apie sumokėtą mokestį. Jei per nurodytą laiką mokestis nesumokamas, laikoma, kad prašymas atlikti preliminarią ekspertizę nepateiktas (PCT taisyklių 57.4 (c) ir 58.2 (c) Taisyklės).

 

V. II. Nacionalinis lygis

 

53 Taisyklė

Kompetentinga nurodytoji arba pasirinktoji tarnyba

 

VPB atlieka kompetentingos nurodytosios arba pasirinktosios tarnybos funkcijas, vadovaudamasis PCT, PCT taisyklėmis, Lietuvos Respublikos įstatymais ir šiomis Taisyklėmis. Jei šių Taisyklių ir PCT taisyklių reikalavimai nesutampa, taikomi PCT taisyklių paskutinės redakcijos reikalavimai (Įstatymo 60 straipsnis).

 

54 Taisyklė

Pašto persiuntimo datos įrodymai

 

Į persiuntimo paštu įrodymus pagal PCT taisyklių 82 Taisyklę atsižvelgiama, jeigu, be oficialaus pašto, buvo naudotasi DHL arba Federal Express pristatymo paslaugomis.

 

55 Taisyklė

Gaunančiosios tarnybos ir WIPO Tarptautinio biuro sprendimų peržiūra

 

VPB gali peržiūrėti bet kurios gaunančiosios tarnybos ir WIPO Tarptautinio biuro sprendimą pagal PCT 25 (2) straipsnį ir pagal pareiškėjo (agento) prašymą išsaugoti tarptautinę patentinę paraišką pagal PCT 24 (2) ir 39 (3) straipsnius, jeigu nustatys, kad pareiškėjo (agento) prašyme pateikti įrodymai yra pagrįsti ir įtikinantys.

 

56 Taisyklė

Perėjimas į nacionalinį lygį

 

56.1. Perėjimo sąlygos. Bet kurioje PCT valstybėje paduota tarptautinė patentinė paraiška, kurios padavimo data nustatyta pagal PCT 11 straipsnį, kurioje nurodyta Lietuvos Respublika ir kuri neatšaukta arba nelaikoma atšaukta pagal PCT, PCT taisykles ir pagal šių Taisyklių 55 Taisyklę, pereina į nacionalinį lygį, jeigu iki 21 mėnesio pabaigos nuo tarptautinės patentinės paraiškos (iki 31 mėnesio pabaigos nuo tarptautinės patentinės paraiškos, kurioje Lietuvos Respublika buvo pasirinkta valstybė pagal PCT 39 (1) straipsnį) padavimo ar prioriteto datos pareiškėjas (agentas) pateikia VPB patentinę paraišką, kurioje prašoma išduoti Lietuvos Respublikos patentą.

Nacionalinis lygis prasideda, pasibaigus nurodytiems terminams. Pagal specialų pareiškėjo (agento) prašymą (PCT 23 (2) ir 40 (2) straipsniai) nacionalinis lygis gali prasidėti anksčiau, jei tarptautinė patentinė paraiška buvo anksčiau publikuota. Pateikiant patentinę paraišką VPB, prašyme išduoti patentą būtina nurodyti 86 kodą – tarptautinės patentinės paraiškos numerį ir padavimo datą.

56.2. Publikuotos tarptautinės patentinės paraiškos kopijos ir prioritetinių dokumentų pareikalavimas. Pareiškėjui (agentui) pateikus patentinę paraišką VPB pagal tarptautinę patentinę paraišką, VPB paprašo WIPO Tarptautinio biuro publikuotos tarptautinės patentinės paraiškos kopijos, jei ji nebuvo gauta anksčiau, ir, jei tarptautinėje patentinėje paraiškoje pareiškėjas (atstovas) pretenduoja į konvencinį prioritetą, – patvirtintą pirmos paraiškos kopiją, jeigu WIPO Tarptautinis biuras pranešė apie jos gavimą.

 

57 Taisyklė

Tarptautinės patentinės paraiškos nacionalinis lygis

 

Perėjusiai į nacionalinį lygį tarptautinei patentinei paraiškai turi būti pateikta VPB patentinė paraiška pagal šių Taisyklių 1 – 29 Taisyklių reikalavimus.

Pateiktos VPB patentinės paraiškos nagrinėjimas atliekamas pagal šių Taisyklių 30 – 36 Taisykles.

Patentinė paraiška skelbiama VPB oficialiame biuletenyje, pateikiant patentinės paraiškos bibliografinius duomenis ir išradimo apibrėžtį.

Paskelbus patentinę paraišką, išradimas įtraukiamas į Lietuvos Respublikos patentų registrą pagal šių Taisyklių 39 Taisyklę. Skelbiant patentą nurodomi tik jo bibliografiniai duomenys.

 

58 Taisyklė

Terminų skaičiavimo ypatumai

 

Tarptautinės patentinės paraiškos gavimo VPB data laikoma tarptautinės patentinės paraiškos padavimo data (PCT 11 (3) straipsnis).

Atliekant veiksmus, nurodytus šiose Taisyklėse, laikas skaičiuojamas nuo nacionalinio lygio pradžios datos.

Tikrinant pretenzijų į konvencinį prioritetą tikrumą pagal šių Taisyklių 13 Taisyklę, pirmos paraiškos kopijos (jei ji nebuvo pristatyta į WIPO Tarptautinį biurą pagal PCT taisyklių 17.1 (a) Taisyklę) pristatymo laikas skaičiuojamas nuo nacionalinio lygio pradžios datos. Laikas, skirtas pateikti tarptautinės patentinės paraiškos pakeitimus pagal šių Taisyklių 34 Taisyklę, skaičiuojamas nuo nacionalinio lygio pradžios datos.

Kai tarptautinė patentinė paraiška pagal PCT 39 (1) (b) straipsnį ir šių Taisyklių 56.1 Taisyklę į nacionalinį lygį pereina po 31 mėnesio nuo tarptautinės patentinės paraiškos padavimo ar prioriteto datos, metų mokestis už trečiuosius patento galiojimo metus turi būti sumokėtas, pateikiant patentinę paraišką VPB arba per 6 mėnesius nuo šios datos, tačiau 50% didesnis.

______________