herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL LIETUVOS BANKO VALDYBOS 2008 M. RUGSĖJO 25 D. NUTARIMO NR. 149 „DĖL VIDAUS KONTROLĖS IR RIZIKOS VERTINIMO (VALDYMO) ORGANIZAVIMO NUOSTATŲ“ PAKEITIMO

 

2022 m. liepos 14 d. Nr. 03-111

Vilnius

 

 

Lietuvos banko valdyba nutaria:

1.    Pakeisti Vidaus kontrolės ir rizikos vertinimo (valdymo) organizavimo nuostatas, patvirtintas Lietuvos banko valdybos 2008 m. rugsėjo 25 d. nutarimu Nr. 149 „Dėl Vidaus kontrolės ir rizikos vertinimo (valdymo) organizavimo nuostatų“:

1.1. Pakeisti 8.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

8.5. veiksminga vidaus kontrolės sistema turi užtikrinti, kad rizika, kuri gali turėti įtakos banko veiklai, yra nustatyta ir nuolat vertinama. Rizikos vertinimas turi apimti visas rizikos rūšis (kredito, rinkos, likvidumo, operacinę, teisinę, reputacijos, taip pat aplinkos, socialinę, valdymo (angl. Environmental, Social and Governance, ESG) ir kitas), su kuriomis susiduria bankas ar visa banko finansinė grupė, apimanti ir globojantį (patronuojantį) banką. Vidaus kontrolės sistema periodiškai turi būti peržiūrima siekiant tinkamai įvertinti naujas arba anksčiau nekontroliuotas rizikos rūšis;“.

1.2. Pakeisti 14 punktą ir jį išdėstyti taip:

14. Bankas turi įtraukti ESG veiksnius ir su jais susijusią riziką į savo vidaus politikas ir procedūras. Bankas, teikiantis arba ketinantis teikti aplinkos atžvilgiu tvarius kredito produktus, savo kredito rizikos politikoje ir procedūrose turi konkrečiai apibūdinti ir aplinkos atžvilgiu tvaraus skolinimo politiką ir procedūras.“

1.3. Pakeisti 54.12 papunktį ir jį išdėstyti taip:

54.12. likvidumo atsargos ir likvidumo atsvaros pajėgumo nustatymo tvarka;“.

1.4.    Papildyti 54.13 ir 54.14 papunkčiais:

54.13. kasdienis padengimo likvidžiuoju turtu rodiklio skaičiavimas;

54.14. minimalaus išgyvenimo nepalankiausiomis sąlygomis laikotarpio nustatymas. Rekomenduojamas ne trumpesnis nei 6 mėnesiai išgyvenimo nepalankiausiomis sąlygomis laikotarpis.“

1.5. Papildyti nauju X skyriumi:

X. APLINKOS, SOCIALINĖS, VALDYMO RIZIKOS VALDYMAS

 

89. Banko valdyba privalo užtikrinti, kad banke bus sukurta veiksminga ESG rizikos valdymo sistema, apimanti ESG rizikos prisiėmimo, vertinimo, stebėjimo, kontrolės ir rizikos mažinimo procesus bei priemones. ESG rizika banke valdoma vadovaujantis banko valdybos patvirtinta ESG rizikos valdymo politika, kuri reguliariai peržiūrima.

90. Banko valdyba turi užtikrinti, kad ESG rizikos valdymo politika atitiktų banko veiklos mastą ir pobūdį, prisiimamą riziką ir atliekamas operacijas, įvertinus galimą poveikį banko veiklai trumpuoju, vidutiniu ir ilguoju (bent iki 10 metų) laikotarpiu.

91. Nustatydamas ir įgyvendindamas verslo strategiją ir verslo planus, bankas turi įvertinti galimą ESG rizikos poveikį banko veiklai trumpuoju, vidutiniu ir ilguoju (bent iki 10 metų) laikotarpiu.

92. Bankas turi įdiegti veiklos vertinimo rodiklius, skirtus ESG rizikai valdyti. Veiklos vertinimo rodikliai turėtų būti susieti su banko verslo planu ir naudojami verslo banko strategijoje.

93. Bankas turi įvertinti ESG rizikos reikšmingumą bent verslo strategijai, kredito, rinkos, operacinei, likvidumo rizikoms trumpuoju, vidutiniu ir, kai tinkama, ilguoju (bent iki 10 metų) laikotarpiu. ESG rizikos reikšmingumas vertinamas remiantis kiekybine ir kokybine informacija.

94. Bankas, atsižvelgdamas į ESG rizikos reikšmingumą:

94.1. ESG riziką įtraukia į bendrą banko rizikų valdymo sistemą;

94.2. ESG riziką įtraukia į bendrą rizikos apetito nustatymo sistemą, nustato ESG rizikos veiksnių tolerancijos ribas;

94.3. įdiegia ESG rizikos identifikavimo, matavimo ir stebėsenos procesus;

94.4. ESG rizikos vertinimą įtraukia į kredito, rinkos, likvidumo ir operacinės rizikų vertinimo sistemas.

94.5. atlieka testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, skirtą aplinkos rizikai vertinti bent pagal du scenarijus (klimato kaitos rizikos scenarijų, kai pasaulinės temperatūros kilimas atitinka Europos Sąjungos įsipareigojimus ir neviršija 2 °C, ir scenarijų, kai pasaulinės temperatūros kilimas viršija 2 °C), pagal banko valdybos patvirtintą metodologiją. Šie rizikos veiksniai turi būti įtraukti į likvidumo, rinkos, operacinės ir kredito rizikų testavimą nepalankiausiomis sąlygomis, kiek bankui tai aktualu pagal jo veiklos modelį.

95. Banke turi būti įdiegta veiksminga vadovų informavimo sistema, užtikrinanti, kad banko valdyba būtų reguliariai informuojama apie pagrindinius ESG rizikos aspektus.

96. Banko valdyba turi periodiškai stebėti ESG rizikos lygį ir valdymą bei laiku gauti informaciją, kuri būtų pakankamai išsami ir leistų įvertinti kylančią ar galinčią kilti ESG riziką.

97. Banke turi būti aiškiai nustatytos sprendimų priėmimo procedūros, atsižvelgus į vadovams pateiktą informaciją apie ESG rizikos lygį ir valdymą.

98. Banko organizacinė struktūra turi būti tokia, kad bankas galėtų veiksmingai valdyti ESG riziką, t. y. turi būti nustatytos konkrečios ESG rizikos kontrolės procedūros, aiški banko darbuotojų atsakomybė (aiškiai paskirstyta atitinkamiems darbuotojams ir (arba) struktūriniams padaliniams), užtikrintas tinkamas funkcijų atskyrimas, siekiant išvengti interesų konfliktų.“

1.6. Buvusį X skyrių laikyti XI skyriumi.

1.7. Buvusį 89 punktą laikyti 99 punktu.

2. Nustatyti, kad šis nutarimas, išskyrus 1.3. ir 1.4 papunkčius, įsigalioja 2023 m. liepos 1 d.

3. Nustatyti, kad šio nutarimo 1.3 ir 1.4 papunkčiai įsigalioja 2022 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                                Gediminas Šimkus