APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTO PRIE APLINKOS MINISTERIJOS
DIREKTORIUS

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL NEETATINIŲ APLINKOS APSAUGOS INSPEKTORIŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMO APLINKOS APSAUGOS DEPARTAMENTE PRIE APLINKOS MINISTERIJOS NUOSTATŲ

PATVIRTINIMO

 

2022 m. sausio 25 d. Nr. AD1-30

Vilnius

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2021 m. gruodžio 7 d. įsakymo Nr. D1-710 „Dėl įgaliojimų suteikimo Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos” 1 punktu,

t v i r t i n u pridedamus Neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių veiklos organizavimo nuostatus.

 

 

 

Direktoriaus                                                                                       Raimondas Sakalauskas

 

PATVIRTINTA

Aplinkos apsaugos departamento

prie Aplinkos ministerijos

direktoriaus 2022 m. sausio 25 d.

įsakymu Nr. AD1-30

 

 

NEETATINIŲ APLINKOS APSAUGOS INSPEKTORIŲ VEIKLOS ORGANIZAVIMO

NUOSTATAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių (toliau – inspektoriai) veiklos organizavimo nuostatai (toliau –Nuostatai) nustato asmenų, ketinančių tapti inspektoriais, atitikties keliamiems reikalavimams patikrinimo, testavimo, inspektorių galių suteikimo ir pratęsimo tvarką, asmenų, norinčių tapti inspektoriais, mokymo kurso programą, inspektorių kvalifikacijos tobulinimo mokymų organizavimo tvarką, inspektorių funkcijų ir pareigų atlikimo tvarką, veiklos vertinimo kriterijus, elgesio taisykles, atvejus, kada laikoma, kad inspektorius vykdė veiklą, nesuderinamą su inspektoriaus statusu, diskreditavo inspektoriaus vardą, inspektorių galių sustabdymo ir panaikinimo tvarką.

2. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (toliau Departamentas) padaliniai, Departamento direktoriaus įsakymais sudarytos komisijos ir įgalioti asmenys pagal kompetenciją organizuoja inspektorių veiklą, renka, sistemina ir analizuoja informaciją apie veiklos rezultatus, vertina inspektorių veiklos efektyvumą ir atitiktį keliamiems reikalavimams, organizuoja mokymus, rengia kvalifikacijos tobulinimo mokymus.

3. Nuostatuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatyme, Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

INSPEKTORIŲ GALIŲ SUTEIKIMO IR VEIKLOS VERTINIMO KOMISIJA

 

4. Inspektorių galių suteikimo ir veiklos vertinimo komisija (toliau – komisija) sudaroma Departamento direktoriaus įsakymu.

5. Esant poreikiui gali būti sudaromos kelios komisijos, veikiančios Departamento valdybose.

6. Komisijos funkcijos:

6.1. nagrinėja asmenų, norinčių tapti inspektoriais, prašymus suteikti inspektoriaus galias, tikrina jų atitiktį Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnyje nustatytiems reikalavimams;

6.2. organizuoja ir vykdo asmenų, ketinančių tapti inspektoriais, mokymą ir testavimą;

6.3. nagrinėja kitus inspektorių prašymus;

6.4. vertina inspektorių veiklą tęsiant, stabdant, naikinant inspektoriaus galias ar skatinant inspektorius;

6.5. aplinkos ministro nustatyta tvarka vykdo nelaimingo atsitikimo atliekant inspektoriaus funkcijas tyrimą;

6.6. teikia Departamento direktoriui siūlymus, išvadas ir sprendimų projektus (toliau – siūlymas) dėl inspektoriaus galių suteikimo, pratęsimo, sustabdymo, panaikinimo, naujo pažymėjimo išdavimo, skatinimo, vienkartinių pašalpų mokėjimo.

7. Komisijos darbo reglamentą ir nuostatus tvirtina Departamento direktorius.

 

III SKYRIUS

INSPEKTORIŲ GALIŲ SUTEIKIMAS

 

8. Inspektoriais ketinančių tapti asmenų, kurie pagal Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnio reikalavimus turi išklausyti mokymo kursą pagal mokymo programą (Nuostatų 2 priedas) ir išlaikyti testą, priėmimas į inspektorius organizuojamas ne rečiau nei kartą per metus. Departamentas savo interneto svetainėje paskelbia informaciją apie planuojamą priėmimą į inspektorius, nurodydamas datą iki kada priimami asmenų, norinčių išklausyti mokymo kursą, laikyti testą ir tapti inspektoriais, prašymai. Ši informacija turi būti paskelbta ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų iki skelbime nurodyto dokumentų priėmimo termino pabaigos.

9. Asmenys, norintys tapti inspektoriais, raštu Departamentui pateikia prašymą, užpildydami Nuostatų 1 priede nustatytą formą (toliau – Prašymas).

10. Komisija tikrina asmenų, norinčių tapti inspektoriais, atitiktį Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnyje nustatytiems reikalavimams. Asmens duomenys tikrinami Administracinių nusižengimų registre, kitose duomenų bazėse ar informacinėse sistemose. Dėl informacijos ir duomenų, kuriais Departamentas nedisponuoja, pateikimo komisija kreipiasi į kompetentingas institucijas.

11. Komisija per 5 darbo dienas nuo Nuostatų 10 punkte nurodytos reikalingos informacijos gavimo raštu praneša asmeniui, ar jis atitinka Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnyje nustatytus reikalavimus ir ar jam leidžiama pagal mokymo programą išklausyti mokymo kursą ir laikyti testą. Jei asmuo reikalavimus atitinka ir leidžiama pagal mokymo programą išklausyti mokymo kursą ir laikyti testą, ne vėliau kaip prieš 10 dienų jam nurodoma mokymo vieta, data ir laikas.

12. Asmenims, kurie atitinka Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnyje nurodytus reikalavimus ir pagal šio straipsnio nuostatas nereikia išklausyti mokymo kurso ir laikyti testo, inspektoriaus galios suteikiamos per 20 darbo dienų nuo Prašymo gavimo Departamente dienos.

13. Komisija teikia Departamento direktoriui siūlymą dėl inspektoriaus galių suteikimo asmeniui, išlaikiusiam testą, ar asmeniui, kuris atitinka Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnyje nurodytus reikalavimus ir pagal šio straipsnio nuostatas neturi išklausyti mokymo kurso ir laikyti testo.

14. Inspektoriams galios suteikiamos Departamento direktoriaus ar jo įgalioto asmens sprendimu Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 48 straipsnyje nustatytam laikotarpiui.

15. Suteiktų galių laikotarpiui inspektoriams Departamentas išduoda inspektoriaus galias patvirtinančius pažymėjimus (toliau – pažymėjimas) ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo Nuostatų 14 punkte nurodyto sprendimo priėmimo.

 

IV SKYRIUS

ASMENŲ, KETINANČIŲ TAPTI INSPEKTORIAIS, MOKYMO IR TESTAVIMO TVARKA

 

16. Nuostatų 11 punkte nurodytiems asmenims, kuriems leidžiama išklausyti mokymo kursą ir laikyti testą, mokymus veda ir testo laikymą organizuoja komisijų paskirti Departamento darbuotojai.

17. Mokymo kursų medžiagą pagal mokymo kurso programą rengia ir atnaujina Departamento direktoriaus paskirtas Departamento padalinys, atsakingas už inspektorių kvalifikacijos tobulinimo organizavimą.

18. Testas laikomas išklausius mokymo kursą.

19. Asmenys, išklausę mokymo kursą, testo sprendimo metu atsako į testo klausimus raštu. Testo klausimai rengiami  iš mokymo kurso metu išdėstytos medžiagos. Testą sudaro ne mažiau kaip 30 klausimų.

20. Prieš kiekvieną organizuojamą asmenų priėmimą į inspektorius, mokymo medžiaga ir testo klausimai peržiūrimi, esant poreikiui, atnaujinami.

21. Laikoma, kad asmuo testą išlaikė, jeigu atsakė į ne mažiau kaip 80 procentų pateiktų klausimų. Neišlaikius testo, pakartotinai išklausyti mokymo kursą ir laikyti testą galima kito organizuojamo asmenų priėmimo į inspektorius metu.

22. Testo sprendimo metu draudžiama naudotis literatūra ar kita informacine medžiaga, mobiliojo ryšio bei kitomis informacijos priėmimo ir perdavimo priemonėmis, kalbėtis su kitais testą laikančiais asmenimis ar kitaip jiems trukdyti laikyti testą. Draudžiama išsinešti sprendžiamo testo klausimus. Asmenys, pažeidę šiuos reikalavimus, šalinami nuo testo sprendimo ir laikoma, kad testas neišlaikytas, o pakartotinai laikyti testą galima ne anksčiau kaip po 18 mėnesių.

23. Testo sprendimo trukmė – 1 valanda.

24. Apie testo sprendimo rezultatus testo sprendime dalyvavę asmenys per 5 darbo dienas informuojami Prašyme nurodytu elektroninio pašto adresu (arba kitu Prašyme nurodytu kontaktiniu būdu).

 

V SKYRIUS

INSPEKTORIŲ KVALIFIKACIJOS TOBULINIMO

ORGANIZAVIMO TVARKA

 

25. Inspektorių kvalifikacijos tobulinimas – aplinkosauginių žinių tobulinimas per visą inspektoriaus galių suteikimo laiką.

26. Inspektorių kvalifikacijos tobulinimas (mokymai) gali būti vykdomas įvairiomis formomis (pvz., kursai, seminarai, konferencijos, diskusijos ir pan.).

27. Mokymai gali būti organizuojami nuotoliniu ar kontaktiniu būdu. Prioritetas teikiamas nuotoliniams kursams ir seminarams.

28. Organizuojant mokymus, inspektorių kvalifikacijos tobulinimas orientuotas į nemokamus išorinius ir vidinius mokymus.

29. Inspektorių kvalifikacijos tobulinimas vykdomas pagal Departamento direktoriaus patvirtintą inspektorių kvalifikacijos tobulinimo planą. Taip pat inspektoriai gali būti kviečiami dalyvauti mokymuose kartu su aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnais (toliau – pareigūnai) pagal Departamento darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo planą.

30. Gali būti organizuojami bendri mokymai (orientuoti į visų inspektorių kvalifikacijos tobulinimą), specializuoti tam tikros dalies inspektorių mokymai (atsižvelgiant į aplinkos apsaugos specifiką atitinkamame regione) arba teminiai (tam tikros aplinkos apsaugos srities) mokymai. Bendrus mokymus organizuoja Departamento direktoriaus paskirtas atsakingas Departamento padalinys. Specializuotus mokymus organizuoja Departamento valdybos. Teminius mokymus organizuoja Departamento atitinkamos aplinkos apsaugos kontrolės srities specialistai.

31. Bendri mokymai organizuojami ne rečiau nei kartą per metus, kuriuose dalyvauti kviečiami visi inspektoriai. Specializuoti ir teminiai mokymai organizuojami pagal poreikį.

32. Inspektorių kvalifikacijos tobulinimo planas rengiamas atsižvelgiant į Departamento veiklos sritis, planavimo dokumentus ir kvalifikacijos tobulinimo efektyvumo analizės rezultatus bei inspektorių pateiktą mokymų poreikį. Atrenkant inspektorius, kurie bus kviečiami dalyvauti mokymuose, įvertinama, ar inspektoriaus įprastai atliekamos funkcijos (teikiamos pagalbos pareigūnams pobūdis) ir turima kvalifikacija atitinka siūlomo kvalifikacijos tobulinimo turinį.

33. Pasibaigus kvalifikacijos tobulinimo mokymams, mokymų dalyviams pateikiama anketa, kurioje inspektorius gali įvertinti mokymų efektyvumą, taip pat nurodyti kitų kvalifikacijos tobulinimo mokymų poreikį. Mokymus organizavęs Departamento padalinys apibendrina anketų rezultatus ir pateikia Departamento padaliniui, atsakingam už mokymo prioritetų formavimą, mokymo planų parengimą ir įgyvendinimą.

34. Taip pat inspektorius gali teikti siūlymą dėl mokymų organizavimo ir nurodyti kvalifikacijos tobulinimo poreikį tiesiogiai kuruojančiam pareigūnui. Inspektorius kuruojantys pareigūnai išnagrinėję ir apibendrinę gautus iš inspektorių siūlymus (prašymus) dėl poreikio dalyvauti kvalifikacijos tobulinimo mokymuose kasmet ne vėliau kaip iki vasario 1 d. ir prireikus kiekvieno metų ketvirčio pirmo mėnesio 1 d., atsižvelgiant į inspektorių atliekamas funkcijas (teikiamos pagalbos pareigūnams pobūdį), teikia savo padalinio vadovui (Departamento: valdybų viršininkai, departamentų direktoriai, tarnybos viršininkas, skyrių, nepriklausančių departamentui, vedėjai) poreikį dėl inspektorių kvalifikacijos tobulinimo mokymų.

35. Poreikio dėl inspektorių kvalifikacijos tobulinimo mokymų pateikimą Departamento padaliniui, atsakingam už mokymo prioritetų formavimą, mokymo planų parengimą ir įgyvendinimą, užtikrina Departamento padalinių vadovai (Departamento valdybų viršininkai, departamentų direktoriai, tarnybos viršininkas, skyrių, nepriklausančių departamentui, vedėjai) tokia pat tvarka, kaip ir teikdami motyvuotus siūlymus pagal nustatytą pavyzdinę formą dėl savo padalinio darbuotojams reikiamo kvalifikacijos tobulinimo einamaisiais metais,

36. Inspektorius kuruojantys pareigūnai supažindina naujus inspektorius su galimybe tobulinti kvalifikaciją, Departamento interneto svetainėje skelbiamomis tvarkomis, taisyklėmis, instrukcijomis ir mokymų medžiaga.

 

VI SKYRIUS

INSPEKTORIŲ PAREIGŲ IR FUNKCIJŲ ATLIKIMO TVARKA

 

37. Asmeniui, suteikus inspektoriaus galias, Departamento direktoriaus nustatyta tvarka priskiriamas atsakingas pareigūnas, metodiškai vadovaujantis inspektoriui ir kuruojantis jo veiklą.

38. Apie paskirtą kuruojantį pareigūną inspektorius informuojamas elektroniniu paštu, o pareigūnas jo tarnybiniu elektroninio pašto adresu.

39. Inspektorius dalinasi informacija su priskirtu pareigūnu apie pagalbą, kurią gali teikti vykdydamas inspektoriaus funkcijas ir šių funkcijų vykdymo galimybes.

40. Inspektorių kuruojantis pareigūnas inspektoriaus veiklą organizuoja atsižvelgdamas į inspektoriaus pateiktą informaciją apie galimybes vykdyti funkcijas ir teikti pagalbą pareigūnams,, kviečia inspektorių dalyvauti pareigūnų organizuojamuose patikrinimuose ar įgyvendinant aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių įstatymų ar kitų teisės aktų pažeidimų (toliau – pažeidimai) prevencijos priemones.

41. Pareigūnai, organizuodami aplinkos apsaugą ir / ar gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi patikrinimą, kuriame dalyvauja inspektoriai, užtikrina, kad inspektoriai būtų aprūpinti efektyviam patikrinimo atlikimui reikiamomis priemonėmis, taip pat laikinai išduoda specialias liemenes su užrašu „Neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius“, supažindina inspektorius su patikrinimo tikslu, pavestomis užduotimis, kita patikrinimui atlikti reikalinga informacija. Atlikus užduotį inspektorius grąžina išduotas priemones ir liemenę.

42. Inspektorius atlieka šias funkcijas:

42.1. pagal savo kompetenciją padeda pareigūnui tirti pažeidimus;

42.2. vykdo visuomenės švietimą aplinkos apsaugos srityje;

42.3. įgyvendina pažeidimų prevencijos priemones.

43. Inspektorius, pastebėjęs ar techninėmis priemonėmis užfiksavęs pažeidimą, asmenis, įtariamus darant ar darančius pažeidimus, šių asmenų veiksmus ir jų transporto priemones, nedelsdamas apie tai informuoja jo veiklą kuruojantį pareigūną arba Departamento Pranešimų priėmimo tarnybą, laukia tolimesnių pareigūnų nurodymų, esant galimybei pagal kompetenciją ir neviršydamas suteiktų galių imasi priemonių užkirsti kelią pažeidimui ir išsiaiškinti aplinkybes bei pažeidimą padariusius asmenis, vykdo pranešimą priėmusio ar paskirto reaguoti į pranešimą pareigūno nurodymus. Surinktus įrodymus inspektorius ne vėliau kaip kitą darbo dieną perduoda Departamentui.

44. Inspektorius, pastebėjęs avarinį ar kitą aplinkos užteršimo, gyvūnų žuvimo, augalijos naikinimo, ekologinių pokyčių atvejį, apie tai nedelsdamas praneša jo veiklą kuruojančiam pareigūnui arba Departamento Pranešimų priėmimo tarnybai, esant poreikiui ir galimybėms pagal kompetenciją dalyvauja organizuojant pasekmių likvidavimą.

45. Inspektorius, organizuodamas savarankišką patruliavimą pažeidimų prevencijos tikslu, privalo iš anksto informuoti kuruojantį pareigūną ar Departamento Pranešimų priėmimo tarnybą ir suderinti patruliavimo laiką, vietą, patruliavimo maršrutą, jei toks numatytas, nurodyti patruliavimo tikslą ir kitus kartu patruliuosiančius inspektorius.

46. Savarankiško patruliavimo metu inspektoriai dėvi Nuostatų 41 punkte nurodytas liemenes, kurias prieš patruliavimą išduoda kuruojantys pareigūnai ar Departamento direktoriaus paskirti atsakingi padaliniai. Baigus patruliavimą, inspektoriai grąžina liemenes jas išdavusiam pareigūnui.

47. Savarankiško patruliavimo metu inspektoriai, pastebėję daromą pažeidimą, prieš imantis bet kokių tolimesnių veiksmų, privalo nedelsdami apie tai informuoti kuruojantį pareigūną arba Departamento Pranešimų priėmimo tarnybą ir laukti tolimesnių pareigūnų nurodymų, pagal galimybes, kompetenciją ir neviršydami suteiktų galių siekti užkirsti kelią pažeidimui, fiksuoti pažeidimą, asmenis įtariamus darant ar darančius pažeidimus, kitas pažeidimo tyrimui reikšmingas aplinkybes, vykdyti pranešimą priėmusio ar paskirto reaguoti į pranešimą pareigūno nurodymus.

48. Savarankiškai patruliuodami ar ne patruliavimo metu pastebėję daromą pažeidimą inspektoriai imasi priemonių užkirsti kelią pažeidimui ar kitų veiksmų pažeidimą darančių asmenų atžvilgiu, šiuos veiksmus suderinę su pareigūnu.

49. Informuodami apie pastebėtą pažeidimą, inspektoriai turi siekti pateikti kuo tikslesnę ir detalesnę informaciją apie pažeidimą, jo aplinkybes, pažeidimą padariusius asmenis, jų veiksmus, kitą svarbią informaciją, galinčią turėti reikšmės sprendimams dėl tolimesnių veiksmų išaiškinant pažeidimą ir nustatant jį padariusius asmenis, ar užkertant pažeidimui kelią.

50. Inspektorius, vykdydamas pažeidimų prevencinę veiklą ir pastebėjęs ketinamą daryti pažeidimą ar daromą pažeidimą, kuriuo nėra padaryta žala aplinkai, pagal galimybes, kompetenciją ir neviršijant suteiktų galių gali imtis šių veiksmų užkertant kelią pažeidimui ar žalos aplinkai padarymui:

50.1. žodžiu sudrausminti pažeidimą ketinantį daryti ar darantį asmenį;

50.2. reikalauti nutraukti daromą pažeidimą ar veiksmus, kuriais ketinama pažeidimą padaryti;

50.3. informuoti pažeidimą ketinantį daryti ar darantį asmenį apie pažeidžiamus teisės aktų reikalavimus, jų veiksmais keliamą grėsmę aplinkai, galimas veiksmų pasekmes, atsakomybę ir inspektoriaus numatomus tolimesnius veiksmus kreipiantis į pareigūnus dėl tolimesnio pažeidimo tyrimo, jei asmuo nevykdys inspektoriaus nurodymų.

51. Inspektorius, imdamasis individualių veiksmų ir priimdamas sprendimus dėl pastebėtų pažeidimų, taip pat techninėmis priemonėmis fiksuodamas pažeidimą, asmenis, įtariamus darant ar darančius pažeidimus, kitas pažeidimo tyrimui reikšmingas aplinkybes, privalo įvertinti, ar savo veiksmais:

51.1. nesukels grėsmės savo ir kitų asmenų saugumui;

51.2. nesutrukdys pareigūnams vykdyti tolimesnius pažeidimo tyrimo veiksmus, nustatyti pažeidimą padariusius asmenis;

51.3. nepažeis kitų asmenų teisių ar teisėtų interesų;

51.4. neviršys inspektoriams suteiktų teisių.

52. Inspektoriai, kurie yra žvejybos ar medžioklės plotų naudotojai ar juridinių asmenų, kurie yra žvejybos ar medžioklės plotų naudotojai, nariai ar darbuotojai, naudojamuose žvejybos ar medžioklės plotuose, vykdant medžioklės ar žvejybos ploto naudotojui įstatymuose nustatytas pareigas, savarankišką asmenų dokumentų, suteikiančių teisę naudoti gamtos išteklius, patikrinimą organizuoja Nuostatų 45 – 51 punktuose nustatyta tvarka. Tikrinamiems asmenims atsisakius pateikti jų vykdomai veiklai reikiamus dokumentus, suteikiančius teisę naudoti gamtos išteklius, inspektorius turi apie tai informuoti kuruojantį pareigūną arba Departamento Pranešimų priėmimo tarnybą ir tolimesnius veiksmus vykdyti pagal pareigūnų nurodymus.

 

VII SKYRIUS

INSPEKTORIŲ ELGESIO TAISYKLĖS

 

53. Inspektoriai vykdydami funkcijas privalo:

53.1. kreipdamiesi į asmenis pasisveikinti, prisistatyti, parodyti pažymėjimą, trumpai ir aiškiai išdėstyti kreipimosi priežastį ir tikslą. Rodant pažymėjimą, jo neperduoti asmeniui į rankas, tačiau parodyti taip, kad asmuo galėtų aiškiai perskaityti jame esančius įrašus;

53.2. elgtis taip, kad savo veiksmais ar elgesiu nežemintų ir nediskredituotų inspektoriaus vardo;

53.3. vengti veiksmų ar neveikimo, kurie kenktų inspektorių autoritetui, juos kompromituotų;

53.4. gerbti kiekvieno asmens teises ir laisves, savo elgesiu, sprendimais ir veiksmais neapriboti ir nepažeisti kitų asmenų teisių ir laisvių;

53.5. su asmenimis bendrauti mandagiai ir dalykiškai, visose situacijose išlikti santūriais ir taktiškais, nevartoti necenzūrinės kalbos;

53.6. būti blaivūs, neapsvaigę nuo narkotinių, kitų psichiką veikiančių medžiagų;

53.7. tretiesiems asmenims neperduoti ir neatskleisti inspektoriui pareigūnų patikėtos užduočių vykdymui būtinos informacijos, kurios atskleidimas galėtų pakenkti užduoties vykdymui, vykdomam patikrinimui, pažeidimų nustatymui ir tyrimui.

 

VIII SKYRIUS

INSPEKTORIŲ VEIKLOS VERTINIMAS IR GALIŲ PRATĘSIMAS

 

54. Inspektoriai, atlikdami pavestas funkcijas ir savarankiškai vykdydami švietėjišką, prevencinę ar kitą veiklą aplinkos apsaugos srityje, apie kurią Departamentas neturi informacijos, apie tokią veiklą teikia informaciją Departamentui ar kuruojančiam pareigūnui.

55. Inspektorius kuruojantys pareigūnai renka šią informaciją apie kuruojamo inspektoriaus veiklą vykdant pavestas funkcijas:

55.1. inspektoriaus pateikta informacija Departamentui ar pareigūnams, padėjusi išaiškinti pažeidimus;

55.2. inspektoriaus veikla kartus su pareigūnais dalyvaujant patikrinimuose;

55.3. savarankiška inspektoriaus veikla patruliuojant prevenciniais tikslais;

55.4. vykdyta švietėjiška ar kita veikla inspektoriui atliekant funkcijas.

56. Departamento Pranešimų priėmimo tarnyba turimą informaciją apie inspektorių veiklą teikia šiuos inspektorius kuruojantiems pareigūnams.

57. Inspektorių kuruojantis pareigūnas kasmet apibendrina turimą ir gautą informaciją apie inspektoriaus veiklą ir šią informaciją teikia komisijai.

58. Komisija iš inspektorius kuruojančių pareigūnų surinktą informaciją apie inspektorių veiklą teikia Departamento padaliniui, atsakingam už inspektorių veiklos organizavimo koordinavimą, taip pat šią informaciją naudoja vertinant inspektorių veiklą ir teikiant siūlymus dėl inspektorių skatinimo, galių pratęsimo ir panaikinimo.

59. Departamento padalinys, atsakingas už inspektorių veiklos organizavimo koordinavimą, analizuoja iš komisijų surinktą apibendrintą informaciją ir teikia išvadas bei pasiūlymus Departamento direktoriui dėl inspektorių veiklos organizavimo tobulinimo ir efektyvumo didinimo.

60. Inspektorius, pageidaujantis, kad jam suteiktos inspektoriaus galios būtų pratęstos, ne vėliau nei prieš 20 darbo dienų iki suteiktų galių termino pabaigos pateikia Departamentui laisvos formos prašymą patęsti inspektoriaus galias.

61. Komisija, gavusi prašymą pratęsti inspektoriaus galias, likus ne mažiau nei 15 darbo dienų iki inspektoriaus galių termino pabaigos organizuoja posėdį, kurio metu nagrinėja prašymą pratęsti inspektoriaus galias, vertina inspektoriaus veiklą.

62. Komisija, vertindama inspektorių veiklą, vadovaujasi šiais kriterijais:

62.1. per vertinamą veiklos laikotarpį pareigūnų vykdytų aplinkos apsaugos ir gamtos išteklių naudojimo reikalavimų laikymosi patikrinimų, kuriuose dalyvavo inspektorius ir atliko pavestas užduotis, skaičius;

62.2. per vertinamą veiklos laikotarpį inspektoriaus savarankiškai vykdyta prevencinė veikla patruliuojant;

62.3. per vertinamą veiklos laikotarpį inspektoriaus dalyvavimas visuomenės švietime aplinkos apsaugos srityje;

62.4. inspektoriaus nepriekaištinga reputacija;

62.5. kita per vertinamą veiklos laikotarpį inspektoriaus atlikta reikšminga aplinkosauginė veikla (prevencijos priemonių įgyvendinimas, informacijos apie pažeidimus teikimas ir pan.).

63. Komisija per 5 darbo dienas nuo posėdžio dienos pateikia Departamento direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui siūlymą dėl inspektorių galių pratęsimo.

64. Sprendimas dėl inspektoriaus galių pratęsimo, atsižvelgiant į komisijos pateiktą siūlymą, priimamas Departamento direktoriaus ar jo įgalioto asmens įsakymu.

65. Inspektoriams, nedalyvavusiems arba neaktyviai dalyvavusiems aplinkos apsaugos veikloje, inspektorių galios nepratęsiamos, išskyrus atvejus, kai šioje veikloje asmuo negalėjo dalyvauti dėl Nuostatuose nustatyta tvarka sustabdytų galių.

66. Asmeniui, kuriam inspektoriaus galios nebuvo pratęstos dėl nedalyvavimo arba neaktyvaus dalyvavimo aplinkos apsaugos veikloje, galios Nuostatų III skyriuje nustatyta tvarka gali būti suteiktos ne anksčiau kaip po metų.

67. Apie sprendimą dėl inspektoriaus galių pratęsimo asmuo informuojamas elektroniniu paštu.

 

IX SKYRIUS

INSPEKTORIŲ GALIŲ STABDYMAS

 

68. Inspektoriui galios sustabdomos Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 53 straipsnio 2 dalyje nurodytais pagrindais.

69. Inspektorius, pageidaujantis, kad jo galios būtų sustabdytos, teikia Departamentui prašymą sustabdyti inspektoriaus galias, kuriame nurodo pageidaujamą galių sustabdymo laikotarpį, ir, esant poreikiui, priežastį.

70. Jeigu Departamente gaunama informacija, kad inspektorius įtariamas padaręs nusikaltimą, baudžiamąjį nusižengimą aplinkai, administracinį nusižengimą aplinkos apsaugos, gamtos išteklių naudojimo, gamtos, istorijos ir kultūros paminklų apsaugos srityje arba Departamente yra pradėtas tyrimas dėl inspektoriaus veiksmų viršijus suteiktas galias ar jomis piktnaudžiaujant, netinkamai atliekant pareigas ir (ar) funkcijas ar su inspektoriaus statusu ir pareigų atlikimu nesuderinamos veiklos, sukeliančios interesų konfliktą atliekant inspektoriaus funkcijas, ši informacija pateikiama komisijai.

71. Komisija, gavusi Nuostatų 68 ar 70 punktuose nurodytą informaciją, ar dokumentus, juos įvertina ir teikia siūlymą Departamento direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui dėl inspektoriaus galių sustabdymo.

72. Sprendimą dėl inspektoriaus galių sustabdymo, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, priima Departamento direktorius ar jo įgaliotas asmuo įsakymu.

73. Apie sprendimą dėl inspektoriaus galių sustabdymo asmuo informuojamas raštu. Gavęs informaciją apie priimtą sprendimą sustabdyti inspektoriaus galias, asmuo privalo nedelsdamas grąžinti pažymėjimą Departamentui.

74. Asmeniui inspektoriaus galios grąžinamos, kai:

74.1. pasibaigia terminas, kuriam asmens prašymu buvo sustabdytos inspektoriaus galios;

74.2. neįrodoma asmens, kuriam buvo sustabdytos inspektoriaus galios, kaltė padarius nusikaltimą, baudžiamąjį nusižengimą aplinkai, administracinį nusižengimą aplinkos apsaugos, gamtos išteklių naudojimo, gamtos, istorijos ir kultūros paminklų apsaugos srityje;

74.3. nepasitvirtinus informacijai dėl inspektoriaus veiksmų viršijus suteiktas galias ar jomis piktnaudžiaujant, netinkamai atliekant pareigas ir (ar) funkcijas ar su inspektoriaus statusu ir pareigų atlikimu nesuderinamos veiklos, sukeliančios interesų konfliktą atliekant inspektoriaus funkcijas.

75. Departamento direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui priėmus sprendimą grąžinti inspektoriaus galias, asmeniui grąžinamas inspektoriaus pažymėjimas.

 

X SKYRIUS

INSPEKTORIAUS GALIŲ PANAIKINIMAS

 

76. Inspektoriui galios panaikinamos Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 53 straipsnio 1 dalyje nurodytais pagrindais.

77. Inspektorius, pageidaujantis, kad jo galios būtų panaikintos, teikia Departamentui prašymą panaikinti inspektoriaus galias, kuriame, esant poreikiui, nurodo priežastį.

78. Komisija, įvertinusi kuruojančio pareigūno pateiktą informaciją apie inspektoriaus veiklą ir nustačiusi, kad inspektorius ilgiau kaip vienus metus neatlieka neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus funkcijų, teikia Departamento direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui siūlymą panaikinti inspektoriau galias.

79. Jeigu Departamente gaunama informacija, kad inspektorius pripažintas kaltu padaręs nusikaltimą, baudžiamąjį nusižengimą aplinkai, administracinį nusižengimą aplinkos apsaugos, gamtos išteklių naudojimo, gamtos, istorijos ir kultūros paminklų apsaugos srityje, arba Departamente atlikus tyrimą nustatoma, kad inspektorius viršijo suteiktas galias ar jomis piktnaudžiavo, netinkamai atliko pareigas ir (ar) funkcijas ar vykdė su inspektoriaus statusu ir pareigų atlikimu nesuderinamą veiklą, sukeliančią interesų konfliktą atliekant inspektoriaus funkcijas, diskreditavo inspektoriaus vardą, ši informacija pateikiama komisijai.

80. Komisija, gavusi Nuostatų 77 ar 79 punktuose nurodytą informaciją, ar dokumentus, juos įvertina ir teikia siūlymą Departamento direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui dėl inspektoriaus galių panaikinimo.

81. Sprendimą dėl inspektoriaus galių panaikinimo, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, priima Departamento direktorius ar jo įgaliotas asmuo įsakymu.     

82. Apie sprendimą dėl inspektoriaus galių panaikinimo asmuo informuojamas raštu. Gavęs informaciją apie priimtą sprendimą atšaukti inspektoriaus galias, asmuo privalo nedelsdamas grąžinti pažymėjimą Departamentui.

 

XI SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE INSPEKTORIUS TVARKYMAS, PAŽYMĖJIMŲ APSKAITA

 

83. Departamento direktoriaus paskirti atsakingi darbuotojai vykdo pažymėjimų apskaitą.

84. Asmenims, pateikusiems prašymus suteikti inspektoriaus galias, vedamos asmens bylos.

85. Asmens byloje saugomi šie dokumentai:

85.1. prašymai suteikti / pratęsti inspektoriaus galias;

85.2. duomenys apie inspektoriaus galių tęsimą, išduoto pažymėjimo numeris ir išdavimo data;

85.3. Nuostatų 10 punkte nurodyti išrašai, kompetentingų institucijų pateikta informacija;

85.4. kita medžiaga ar dokumentai, susiję su inspektoriaus veikla.

86. Inspektorius pametęs ar kitaip praradęs pažymėjimą privalo nedelsiant apie tai informuoti Departamentą nurodydamas pažymėjimo praradimo aplinkybes.

87. Komisija, išnagrinėjusi ir įvertinusi pažymėjimo praradimo aplinkybes, Departamento direktoriui ar jo įgaliotam asmeniu teikia siūlymą dėl naujo pažymėjimo išdavimo.

88. Departamento direktorius ar jo įgaliotas asmuo, atsižvelgdamas į komisijos siūlymą, įsakymu priima sprendimą dėl naujo pažymėjimo išdavimo. Priėmus sprendimą išduoti pažymėjimą, jis išduodamas per 20 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo dienos.

89. Pratęsus inspektoriaus galias, naujas pažymėjimas išduodamas per 20 darbo dienų nuo sprendimo pratęsti inspektoriaus galias priėmimo. Naujas pažymėjimas neišduodamas, jeigu inspektorius negrąžino anksčiau išduoto pažymėjimo.

90. Negrąžinti, pamesti, sugadinti pažymėjimai Departamento pripažįstami ir paskelbiami negaliojančiais.

 

XII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

91. Inspektorius laikomas diskreditavusiu inspektoriaus vardą, kai dėl savo kaltės padarė veiką, susijusią ar nesusijusią su inspektoriui pavestų užduočių atlikimu, tačiau akivaizdžiai žeminančią inspektoriaus instituto autoritetą, griaunančią pasitikėjimą inspektoriais arba juos kompromituojančią, inspektoriaus vardu, pažymėjimu ir suteiktomis galiomis naudojosi ne pagal paskirtį, siekiant asmeninės naudos ar asmeninių interesų tenkinimo, skleidė informaciją, nepagrįstai žeminančią inspektorius, pareigūnus ar Departamentą.

92. Laikoma, kad inspektorius vykdė veiklą, nesuderinamą su inspektoriaus statusu, kai nustatoma, kad inspektorius tiesiogiai ar netiesiogiai vykdė ar padėjo kitiems asmenims vykdyti aplinkos apsaugą ir gamtos išteklių naudojimą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, nuslėpti padarytus pažeidimus ar kitaip sutrukdyti juos ištirti, savo veiksmais skatino ar ragino kitus asmenis atlikti tokius veiksmus, skatino vykdyti kitų teisės aktų reikalavimų pažeidimus, pažeisti viešąją tvarką ir pan.

93. Departamento direktoriaus ar įgalioto asmens sprendimai dėl inspektoriaus galių suteikimo, pratęsimo, sustabdymo, panaikinimo, pažymėjimo išdavimo, inspektorių skatinimo, vienkartinės pašalpos išmokėjimo gali būti skundžiami įstatymų nustatyta tvarka.

 

______________

 

 

Neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių veiklos organizavimo

nuostatų 1 priedas

 

 

PRAŠYMAS SUTEIKTI NEETATINIO APLINKOS APSAUGOS

INSPEKTORIAUS GALIAS

 

 

______________________________________

(vardas)

_____________________________________

(pavardė)

_____________________________________

(gimimo data)

_____________________________________

(gyv. vieta, tel. Nr., el. p.)

_____________________________________

_____________________________________

(darbovietė, pareigos)

 

_____________________________________

 

_____________________________________

(adresatas)

 

 

Nuotraukos vieta

 

 

 

 

 

 

 

PRAŠYMAS

 

_____________________

(data)

 

Prašau man suteikti neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus galias ir išduoti veiklai

pažymėjimą___________________________________________________________________________________________________________________________________________________.

 

 

Anksčiau neetatiniu aplinkos apsaugos inspektoriumi buvau: _________

___________________________________________________________________________.

(nurodyti laikotarpį ir instituciją, suteikusią galias)

 

Anksčiau aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnu buvau: _________

___________________________________________________________________________.

(nurodyti laikotarpį ir instituciją, suteikusią galias)

 

Man nebuvo (buvo) panaikintos neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus galios dėl neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus vardo diskreditavimo, netinkamai atliekamų neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus pareigų ir (ar) funkcijų, suteiktų galių viršijimo, piktnaudžiavimo suteiktomis galiomis, veiklos, nesuderinamos su neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus statusu, sukeliančios interesų konfliktą atliekant neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus funkcijas, vykdymo:

_________________________________________________________________________.

(Reikalingą pažymėti. Jei buvo, už kokius teisės aktų pažeidimus ir kada)

 

Nesu (esu) baustas administracinėmis nuobaudomis už teisės pažeidimus aplinkos apsaugos, gamtos išteklių naudojimo, gamtos, istorijos ir kultūros paminklų apsaugos srityje: ___________________________________________________________________________.

(reikalingą pažymėti. Jei buvote, už kokius teisės aktų pažeidimus ir kada)

 

Per pastaruosius 5 metus nebuvau (buvau) atleistas iš aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno pareigų už tarnybinius nusižengimus:

___________________________________________________________________________.

(reikalingą pažymėti. Jei buvote, kada)

 

Nesu (esu) teistas: ___________________________________________________________________________.

(reikalingą pažymėti. Jei esate, kada)

 

Man (buvo) nebuvo įsiteisėjęs teismo apkaltinamasis nuosprendis už baudžiamuosius nusižengimus aplinkai.

___________________________________________________________________________.

(reikalingą pažymėti. Jei buvo, už kokius teisės aktų pažeidimus ir kada)

 

 

Patvirtinu, kad pateikti duomenys ir informacija yra teisingi, sutinku, kad jie būtų tikrinami.

 

__________________                                               ______________

(parašas)                                                                     (data)

 

Komisijos siūlymas dėl neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus galių suteikimo _________________________________________________________________________________________________________________.

 

________________________________________                                             ________________

(komisijos pirmininko pareigos, parašas, vardas, pavardė)                                          (data)

 

______________

 

 

 

Neetatinių aplinkos apsaugos inspektorių veiklos organizavimo

nuostatų 2 priedas

 

 

 

ASMENŲ, NORINČIŲ TAPTI NEETATINIAIS APLINKOS APSAUGOS INSPEKTORIAIS,

MOKYMO KURSO

PROGRAMA

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Programos tikslas – mokyti ir parengti asmenis, norinčius tapti neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais (toliau – inspektoriai), atlikti inspektoriams pavestas funkcijas ir padėti aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnams (toliau – pareigūnai) vykdyti aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę.

2. Programa skirta asmenims, ketinantiems tapti inspektoriais, ir kuriems pagal Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymo 47 straipsnį reikia išklausyti mokymo kursą ir laikyti testą.

3. Mokymo trukmė – 8 valandos.

 

2. MOKYMO TURINYS

 

Eil. Nr.

Temos pavadinimas

Valandų skaičius

1.  

Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės sistema, turinys, pagrindiniai principai. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos struktūra, veikla, pareigūnų darbo specifika.

1

2.  

Inspektorių veiklos pagrindai, uždaviniai, teisės ir pareigos, funkcijų ir pareigų atlikimo tvarka ir reikalavimai.

2

3.  

Inspektorių galių pratęsimas, sustabdymas, panaikinimas, atsakomybė, etikos reikalavimai.

0,5

4.  

Administracinio nusižengimo tyrimas, įrodymai administracinio nusižengimo byloje, pranešimas apie pastebėtus teisės aktų pažeidimus, pažeidimo ir aplinkybių fiksavimas.

2

5.  

Inspektorių veiklos organizavimas, atsiskaitymas už veiklą, veiklos vertinimas, skatinimas, socialinės garantijos, kvalifikacijos tobulinimas.

0,5

6.  

Inspektorių pagalba pareigūnams, dalyvavimas pareigūnų atliekamuose patikrinimuose, saugumo reikalavimai, inspektorių veiksmai sudėtingose ir konfliktinėse situacijose, inspektorių darbo priemonės, jų išdavimo tvarka. Inspektorių savarankiška veikla, patruliavimas, švietėjiška ir kita prevencinė veikla.

2

 

Žinių patikrinimas (testas)

1

 

______________