MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MUITINĖS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS DIREKTORIAUS IR VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2004 M. BALANDŽIO 29 D. ĮSAKYMO NR. 1B-439/VA-71 „DĖL IMPORTUOTŲ IR TIEKIAMŲ Į KITĄ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĘ NARĘ PREKIŲ NEAPMOKESTINIMO IMPORTO PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIU TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. lapkričio 26 d. Nr. 1B-1110/VA-88

Vilnius

 

 

1Pakeičiame Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 29 d. įsakymą Nr. 1B-439/VA-71 „Dėl Importuotų ir tiekiamų į kitą Europos Sąjungos valstybę narę prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu taisyklių patvirtinimo“ ir jį išdėstome nauja redakcija:

 

MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL IMPORTUOTŲ IR TIEKIAMŲ Į KITĄ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĘ NARĘ PREKIŲ NEAPMOKESTINIMO IMPORTO PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIU TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamosi Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 35 straipsnio 3 dalimi, Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1998 m. liepos 10 d. įsakymu Nr. 171 „Dėl Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 16 punktu ir 17.18 papunkčiu ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos finansų ministro 1997 m. liepos 29 d. įsakymu Nr. 110 „Dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 17 punktu ir 18.11 papunkčiu:

1Tvirtiname Importuotų ir tiekiamų į kitą Europos Sąjungos valstybę narę prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu taisykles (pridedama).

2Pavedame pagal kompetenciją teritorinių muitinių direktoriams, Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko pavaduotojams, kuruojantiems atitinkamų administracijos padalinių veiklą sritis, ir apskričių valstybinių mokesčių inspekcijų viršininkams kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.“

2Nustatome, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. sausio 1 d.

 

 

 

Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos generalinio direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis generalinio direktoriaus funkcijas                                                              Jonas Miškinis

 

 

Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos vyresnysis patarėjas,

atliekantis viršininko funkcijas                                                                        Martynas Endrijaitis

 

PATVIRTINTA

Muitinės departamento prie

Lietuvos Respublikos finansų

ministerijos direktoriaus ir

Valstybinės mokesčių

inspekcijos prie Lietuvos

Respublikos finansų

ministerijos viršininko

2004 m. balandžio 29 d. įsakymu

Nr. 1B-439/VA-71

(Muitinės departamento prie

Lietuvos Respublikos finansų

ministerijos generalinio

direktoriaus ir

Valstybinės mokesčių

inspekcijos prie Lietuvos

Respublikos finansų

ministerijos viršininko

2019 m. lapkričio 26 d. įsakymo

Nr. 1B-1110/ VA-88 redakcija)

 

IMPORTUOTŲ IR TIEKIAMŲ Į KITĄ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBĘ NARĘ PREKIŲ NEAPMOKESTINIMO IMPORTO PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIU TAISYKLĖS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Importuotų ir tiekiamų į kitą Europos Sąjungos valstybę narę prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja prekių, importuotų į Lietuvos Respublikos teritoriją (toliau – šalies teritorija), neapmokestinimą importo pridėtinės vertės mokesčiu (toliau – PVM), kai minėtos prekės tiekiamos į kitą Europos Sąjungos valstybę narę (toliau – kita valstybė narė).

2.  Taisyklės parengtos, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (toliau – PVM įstatymas) 35 straipsnio nuostatomis.

3.  Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka mokesčių įstatymų nustatytas sąvokas.

 

II skyrius

PREKIŲ NEAPMOKESTINIMAS PVM

 

4.  Į šalies teritoriją importuotos prekės neapmokestinamos PVM, jeigu įvykdytos visos šios sąlygos:

4.1. Importo metu žinoma, kad prekės yra skirtos išgabenti ir bus išgabentos į kitą valstybę narę.

4.2. Prekių importuotojas importo muitinės deklaracijos priėmimo muitiniam tikrinimui metu yra registruotas šalies teritorijoje PVM mokėtoju.

4.3. Importuotų prekių tiekimas iš šalies teritorijos į kitą valstybę narę pagal PVM įstatymo VI skyriaus nuostatas apmokestinamas, taikant 0 procentų PVM tarifą.

4.4. Importuotojas kitos valstybės narės PVM mokėtojui tiekia tas pačias nepakeisto pavidalo prekes, kurias importavo į šalies teritoriją.

4.5. Prekės į kitą valstybę narę išgabenamos per PVM įstatymo 35 straipsnio 2 dalyje nurodytą terminą.

5.  Kartu su importo muitinės deklaracija, be kitų dokumentų, muitiniam tikrinimui turi būti pateikti dokumentai, įrodantys, kad į šalies teritoriją importuotos prekės skirtos išgabenti ir bus išgabentos į kitą valstybę narę (prekių transportavimo dokumentai, sutartys, užsakymai, kiti dokumentai, kuriuose nurodytas pirkėjo – kitos valstybės narės PVM mokėtojo, pavadinimas, adresas, PVM mokėtojo kodas, valstybė narė, į kurią bus išgabentos prekės, ir panašiai).

6.  Informacija apie prekių importuotojo registraciją Lietuvos Respublikos PVM mokėtoju patikrinama:

6.1. turimomis automatinio duomenų apdorojimo techninėmis priemonėmis Muitinės prievolininkų registre;

6.2. Europos Komisijos arba Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) interneto svetainėse, jeigu informacijos apie prekių importuotojo registraciją Lietuvos Respublikos PVM mokėtoju neįmanoma patikrinti Taisyklių 6.1 papunkčio nustatyta tvarka.

7.  Kitoje valstybėje narėje registruoto asmens, kuriam tiekiamos prekės, PVM mokėtojo kodo galiojimo ir pavadinimo atitiktis patikrinama:

7.1. turimomis automatinio duomenų apdorojimo techninėmis priemonėmis PVM informacijos mainų sistemoje (VIES);

7.2. Europos Sąjungos valstybių narių pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų identifikacinių duomenų tikrinimo taisyklių, patvirtintų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2013 m. rugsėjo 27 d. įsakymu Nr. VA-56 „Dėl Europos Sąjungos valstybių narių pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų identifikacinių duomenų tikrinimo“, nustatyta tvarka (Europos Sąjungos valstybių narių pridėtinės vertės mokesčio mokėtojų identifikacinių duomenų tikrinimo Taisyklių 4.3 papunktyje nurodytu būdu netikrinama), jeigu nėra techninių galimybių kitoje valstybėje narėje registruoto asmens PVM mokėtojo kodo galiojimo ir pavadinimo atitikties patikrinti Taisyklių 7.1 papunkčio nustatyta tvarka.

8.  Jeigu Taisyklių 6.1 ir 6.2 papunkčiuose nurodytomis priemonėmis neįmanoma patikrinti importuotojo registracijos Lietuvos Respublikos PVM mokėtoju ir (arba) Taisyklių 7.1 ir 7.2 papunkčiuose nurodytomis priemonėmis neįmanoma patikrinti kitoje valstybėje narėje registruoto asmens, kuriam tiekiamos prekės, PVM mokėtojo kodo galiojimo ir pavadinimo atitikties bei yra pagrįstų abejonių dėl importuotojo registracijos PVM mokėtoju Lietuvos Respublikoje ir (arba) kitoje valstybėje narėje registruoto asmens, kuriam tiekiamos prekės, PVM mokėtojo kodo galiojimo ir pavadinimo atitikties, PVM įstatymo 35 straipsnio nuostatos netaikomos.

9.  Jeigu išleistas į laisvą apyvartą prekes numatoma išgabenti kitam pirkėjui ir (arba) į kitą valstybę narę nei nurodyta muitiniam tikrinimui pateiktuose dokumentuose, importuotojas, nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną, paaiškėjus naujoms aplinkybėms, apie tai raštu turi informuoti teritorinę muitinę ir pateikti naujus duomenis, paaiškinti pasikeitimų priežastis ir pridėti tai patvirtinančių dokumentų kopijas (prekių transportavimo dokumentus, naujas sutartis, užsakymus, kitus dokumentus, kuriuose nurodytas naujo pirkėjo – PVM mokėtojo, pavadinimas, adresas, PVM mokėtojo kodas, valstybė narė, į kurią bus išgabentos prekės, ir panašiai).

10.  Importuotojas raštu nedelsdamas, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną po nustatyto prekių išgabenimo į kitą valstybę narę termino pabaigos turi informuoti teritorinę muitinę, jeigu importo muitinės deklaracijoje nurodytos prekės arba jų dalis per nustatytą terminą į kitą valstybę narę nebuvo išgabentos.

11.  Teritorinės muitinės ir (arba) apskričių valstybinės mokesčių inspekcijos ar VMI prie FM administracijos padaliniai (toliau kartu – VMI), kontroliuodami PVM apskaičiavimą ir sumokėjimą, turi teisę pareikalauti importuotojo pateikti PVM įstatymo 56 straipsnio 1 dalyje nurodytus dokumentus, įrodančius, kad tos pačios prekės, kurios buvo importuotos į šalies teritoriją, neapmokestinant importo PVM, išgabentos į kitą valstybę narę.

12.  VMI, nustačiusi, kad neįvykdyta bent viena Taisyklių 4 punkte nurodyta sąlyga arba minėtos sąlygos įvykdytos dėl dalies importuotų prekių, apie tai informuoja teritorinę muitinę, išsiųsdama rašytinį teikimą, kurio forma pateikta Taisyklių priede.

13.  Remiantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. birželio 12 d. nutarimo Nr. 861 „Dėl Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo įgyvendinimo“ 2.5 papunkčiu, importo PVM įskaitomas, jeigu teritorinė muitinė nustato, kad neįvykdyta bent viena iš Taisyklių  4.1, 4.3–4.5 papunkčiuose nurodytų sąlygų arba minėtos sąlygos įvykdytos dėl dalies importuotų prekių. Teritorinė muitinė, nustačiusi, kad neįvykdyta Taisyklių 4.2 papunktyje nurodyta sąlyga, teisės aktų nustatyta tvarka pareikalauja sumokėti importo PVM. Jeigu jis nesumokamas, teritorinė muitinė, naudodamasi teisės aktų nustatytais mokestinės nepriemokos priverstinio išieškojimo būdais, išieško mokestinę nepriemoką.

 

III skyrius

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

14.  Lietuvos Respublikos muitinė duomenis apie į šalies teritoriją importuotas prekes, kurios pagal PVM įstatymo 35 straipsnį neapmokestintos PVM, teikia Lietuvos Respublikos muitinės ir VMI prie FM tarpusavyje susitarta tvarka.

15.  Asmenys, pažeidę Taisykles, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

 

__________

 

Importuotų ir tiekiamų į kitą

Europos Sąjungos valstybę narę

prekių neapmokestinimo importo

pridėtinės vertės mokesčiu

taisyklių

priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKA

 

1. Teritorinė muitinė, kuriai skirtas teikimas,

pavadinimas:

TEIKIMAS

apie pažeidimus, susijusius su prekėmis, kurios pagal Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo 35 straipsnį neapmokestintos pridėtinės vertės mokesčiu

2. Apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos arba Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos administracijos padalinio, įforminusio teikimą, pavadinimas:

 

 

3. Importuotojas

a) pavadinimas:

 

 

b) adresas:

 

4. Importo muitinės deklaracija

a) Nr.

 

 

b) priėmimo muitiniam tikrinimui data:

5. Nustatyti pažeidimai

a) pažeidimų aprašymas:

b) nuoroda į Importuotų ir tiekiamų į kitą Europos Sąjungos valstybę narę prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu taisyklių* atitinkamą punktą:

 

6. Pastabos

 

 

7. Atsakingas asmuo

a) pareigos:

b) vardas ir pavardė:

c) parašas:

8. Teikimą parengęs asmuo

a) pareigos:

b) vardas ir pavardė:

c) telefonas:

*Importuotų ir tiekiamų į kitą Europos Sąjungos valstybę narę prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu taisyklės, patvirtintos Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos direktoriaus ir Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2004 m. balandžio 29 d. įsakymu Nr. 1B-439 / VA-71 „Dėl Importuotų ir tiekiamų į kitą Europos Sąjungos valstybę narę prekių neapmokestinimo importo pridėtinės vertės mokesčiu taisyklių patvirtinimo“.

__________