Mazeikiai

 

Mažeikių rajono savivaldybėS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MAŽEIKIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS SKOLŲ IŠIEŠKOJIMO, PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, JŲ APSKAITOS IR NURAŠYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2019 m. gruodžio 13 d. Nr. T1-379

Mažeikiai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 26 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, 17-uoju viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartu „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“, patvirtintu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 1K-223 „Dėl viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės 17-ojo standarto patvirtinimo“, atsižvelgdama į Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 40, Mažeikių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1.  Patvirtinti Mažeikių rajono savivaldybės skolų išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, jų apskaitos ir nurašymo tvarkos aprašą (pridedama).

2.  Pripažinti netekusiu galios Mažeikių rajono savivaldybės tarybos 2016 m. lapkričio 25 sprendimą Nr. T1-321 „Dėl Mažeikių rajono savivaldybės skolų išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, jų apskaitos ir nurašymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3Panaikinti Valstybinės žemės nuomos mokesčio administravimo tvarkos aprašo, patvirtinto Mažeikių rajono savivaldybės tarybos 2017 m. gegužės 26 sprendimu Nr. T1-176, IX ir X skyrius, buvusį XI skyrių atitinkamai laikyti IX skyriumi, buvusius 82-85 punktus atitinkamai laikyti 70–73 punktais.

Šis sprendimas gali būti skundžiamas ikiteismine tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Šiaulių apygardos skyriui (Dvaro g. 81, LT-76299, Šiauliai) arba Regionų apygardos administracinio teismo Šiaulių rūmams (Dvaro g. 80, LT-76298, Šiauliai) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo šio sprendimo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotai šaliai dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Vidmantas Macevičius

 

PATVIRTINTA

Mažeikių rajono savivaldybės tarybos

2019 m. gruodžio 13 d. sprendimu Nr. T1-379

 

 

SKOLŲ IŠIEŠKOJIMO, PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS, JŲ APSKAITOS IR NURAŠYMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Skolų išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis, jų apskaitos ir nurašymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja skolų išieškojimo, pripažinimo beviltiškomis procedūras, skolų apskaitą ir nurašymą.

2.    Šio Aprašo nuostatos taikomos pripažįstant beviltiškomis, apskaitant ir nurašant fizinių ir juridinių asmenų (toliau – Skolininkas-(ai)) skolas Mažeikių rajono savivaldybės administracijai (toliau – Administracija) ir savivaldybės biudžetinėms įstaigoms (toliau – ) (toliau abi kartu Savivaldybės įstaigos). 

3.    Skola – tai Skolininkų negrąžinta pinigų suma, taip pat nesumokėti delspinigiai, baudos ir kiti turtiniai įsipareigojimai.

4.    Beviltiškos skolos – Savivaldybės įstaigų apskaitos dokumentuose registruotos gautinos sumos, atitinkančios skolų pripažinimo beviltiškomis kriterijus.

5.    Už pirkimo sutarties vykdymą atsakingas asmuo - Administracijos direktoriaus įsakymu skiriamas asmuo, atsakingas už sutarties vykdymą, sutarties ir pakeitimų paskelbimą pagal Lietuvos Respublikos (toliau – LR) viešųjų pirkimų įstatymo 86 straipsnio 9 dalies nuostatas, kuris koordinuoja (organizuoja)  Administracijos sudarytose viešojo prekių, paslaugų ir (ar) darbų pirkimo-pardavimo sutartyse (toliau –  sutartis) numatytų įsipareigojimų vykdymą, pristatymo (teikimo, atlikimo) terminų laikymąsi, prekių, paslaugų ir (ar) darbų atitiktį pirkimo sutartyje numatytiems kokybiniams ir kitiems reikalavimams, taip pat inicijuoja ar teikia siūlymus dėl sutarčių, pratęsimo, keitimo, nutraukimo, teisinių pasekmių  tiekėjui, nevykdančiam ar netinkamai vykdančiam sutartyje nustatytus įsipareigojimus, taikymo.

6.    Už skolos administravimą atsakingas asmuo – tai specialistas, kuriam pagal pareigybės aprašymą pavesta vykdyti savivaldybės surenkamų mokesčių, rinkliavų, pajamų už leidimų, licencijų išdavimą ar kitų savivaldybės surenkamų įmokų, skolų administravimą ir priežiūrą.

7.    Aprašas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos civiliniu kodeksu, 17-uoju viešojo sektoriaus apskaitos ir finansinės atskaitomybės standartu „Finansinis turtas ir finansiniai įsipareigojimai“, patvirtintu Lietuvos Respublikos finansų ministro 2008 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 1K-223 ir atsižvelgiant į Skolų beviltiškumo bei pastangų susigrąžinti šias skolas įrodymo ir beviltiškų skolų sumų apskaičiavimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 40.

II SKYRIUS

SKOLŲ IŠIEŠKOJIMO TVARKA

 

8.  Skolininkui laiku nesumokėjus įsiskolinimo, už pirkimo sutarties vykdymą atsakingas asmuo/už skolos administravimą atsakingas asmuo, parengia raginimą, kuriame Skolininkas raginamas ne vėliau kaip per 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų, nuo raginimo gavimo dienos, sumokėti skolą. 

9.  Skolininkui per raginime nustatytą terminą nesumokėjus skolos, už pirkimo sutarties vykdymą atsakingas asmuo/ už skolos administravimą atsakingas asmuo, perduoda visus dokumentus ir informaciją Administracijos Skyriaus, kuriame dirba atsakingas asmuo, teisininkui, jeigu Skyrius teisininko neturi, Teisės ir personalo skyriaus teisininkui (toliau vadinama bendrai Teisininkas), kuris kreipiasi į teismą dėl skolos prisiteisimo, jeigu skolos dydis kartu su delspinigiais viršija 30 Eur. BĮ skolų išieškojimo funkcijas vykdo įstaigos vadovas.

10.         Teisininkas, gavęs reikalingus dokumentus iš už pirkimo sutarties vykdymą atsakingo asmens/už skolos administravimą atsakingo asmens, privalo užtikrinti, kad nebūtų praleisti Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse nustatyti skolų išieškojimo senaties terminai (kreipimosi į teismą ieškinio senatis).

11.  Skolininkui neturint galimybių sumokėti skolos iškart, jis Administracijos direktoriui/BĮ direktoriui turi teisę pateikti argumentuotą prašymą dėl skolos mokėjimo išdėstymo dalimis. Skolininko prašymas tenkinamas/netenkinamas Administracijos direktoriaus/BĮ direktoriaus  rezoliuciniu sprendimu. Tenkinus Skolininko prašymą, sudaromas skolos mokėjimo grafikas, kurį tvirtina Administracijos direktorius/BĮ direktorius. Nevykdant įsipareigojimo ilgiau kaip 2 (du) mėnesius, grafikas nutraukiamas ir rengiami dokumentai priverstiniam skolos išieškojimui.

12.  Įsiteisėjus teismo sprendimui, kuriuo priteista skola, Teisininkas laukia 10 (dešimt) darbo dienų, kol Skolininkas priteistą skolą sumokės geranoriškai.

13.  Jeigu Skolininkas, per nustatytą terminą skolos nesumoka, Teisininkas kreipiasi į teismą dėl vykdomojo rašto išdavimo ir vykdo priverstinį skolos išieškojimą, pateikdamas vykdomąjį raštą antstoliui.

14.  Teisininkas prižiūri skolos vykdomosios bylos eigą, ne rečiau kaip kas 6 (šešis) mėnesius pateikdamas raštiškas užklausas antstoliui apie vykdymo procese atliktus veiksmus, arba tikrindamas antstolio vykdymo procese atliktus veiksmus per Antstolių informacinė sistemą (toliau- AIS).

15.  Antstoliui grąžinus vykdomąjį raštą su aktu apie išieškojimo negalimumą, Teisininkas ne vėliau kaip po 3 (trijų) mėnesių pakartotinai teikia vykdomąjį raštą antstoliui.

 

III SKYRIUS

SKOLŲ PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS PAGRINDAI

 

16.  Skola, į kurią Savivaldybės įstaigos turi reikalavimo teisę, gali būti pripažinta beviltiška, kai jos neįmanoma ar netikslinga išieškoti iš fizinio ar juridinio asmens dėl šių priežasčių:

16.1.  Savivaldybės įstaigos negali susigrąžinti skolos, kuri neviršija arba lygi 30 (trisdešimt) eurų, praėjus ne mažiau kaip 3 (trejiems) metams nuo skolos įtraukimo į apskaitą;

16.2.  Savivaldybės įstaigos negali susigrąžinti skolos, kuri viršija 30 (trisdešimt) eurų, praėjus ne mažiau kaip 5 (penkeriems) metams nuo skolos įtraukimo į apskaitą;

16.3.  Skolininkas yra miręs arba paskelbtas mirusiu ir nėra įpėdinių, galinčių atsakyti už skolinius įsipareigojimus, arba įpėdinio turto nepakanka skoloms susigrąžinti;

16.4.  Skolininkas yra likviduotas;

16.5.  Skolininkas yra bankrutavęs;

16.6.  suėjęs skolos išieškojimo senaties terminas;

16.7.  skolos išieškojimo išlaidos didesnės už pačią skolą;

16.8.  Savivaldybės įstaigos reikalavimas įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažintas nepagrįstu.

17.  Visais šio Aprašo 16 punkte nurodytais atvejais Savivaldybės įstaigos turi įrodyti ne tik skolų beviltiškumą, bet ir turėti dokumentus, įrodančius pastangas šioms skoloms susigrąžinti.

 

IV SKYRIUS

SKOLŲ BEVILTIŠKUMĄ ĮRODANTYS DOKUMENTAI

 

18.  Skolų beviltiškumą ir pastangas susigrąžinti tokias skolas įrodo šie dokumentai:

18.1.  Administracijos/BĮ vidiniai dokumentai (skolų pažymos, skolų suderinimo aktai ( jei jie sudaryti ir siųsti) informaciniai pranešimai ir kt.);

18.2.  Administracijos/BĮ išoriniai dokumentai (susirašinėjimo su Skolininku įrodymai – laiškai, pranešimai, įstaigų pateikta rašytinė informacija ir kt.).

19.  Aprašo 16.1. ir 16.2. papunkčiuose nurodytų skolų beviltiškumą įrodantys dokumentai yra skolų pažymos, skolų suderinimo aktai (jei jie sudaryti ir siųsti), laiškai, kitų įstaigų ir institucijų (teismų, antstolių ir kt.) pateikta informacija.

20.  Aprašo 16.3 papunktyje nurodytu atveju Savivaldybės įstaigos privalo turėti šiuos dokumentus:

20.1.  jeigu skolininko mirties faktas yra įregistruotas Lietuvos Respublikoje - skolininko mirties faktą patvirtinantį skolininko mirties liudijimą arba Civilinės metrikacijos skyriaus išduotą mirties įrašą liudijantį išrašą arba mirties įregistravimo faktą patvirtinantį išrašą iš VĮ Registrų centras/Gyventojų registro. Jeigu skolininko mirties faktas yra įregistruotas užsienyje ir neturi būti įregistruotas Lietuvos Respublikoje, - iš užsienio valstybės institucijos gautą dokumentą, patvirtinantį skolininko mirties faktą;

20.2.  dokumentus, kuriuose turi būti oficialiai (teismo, notaro, civilinės metrikacijos arba kitokios valstybinės institucijos) nurodomas faktas, kas yra skolininko įpėdinis (arba įpėdiniai) ir teisių ir pareigų perėmėjas arba perėmėjai arba faktas, kad įpėdinių nėra. Tais atvejais, kai už skolininko skolas įpėdinis atsako visu savo turtu, duomenis, kad įpėdinio turto nepakanka skoloms susigrąžinti.

21.  Aprašo 16.4 papunktyje nurodytu atveju, Savivaldybės įstaigos privalo turėti valstybės įmonės Registrų centro išduotą dokumentą patvirtinantį, kad skolininkas daugiau kaip 5 (penkis) metus turi likviduojamo juridinio asmens teisinį statusą, arba valstybės įmonės Registrų centro išduotą dokumentą patvirtinantį apie juridinio asmens išregistravimą iš LR Juridinių asmenų registro pasibaigus likvidavimo procesui;

22.  Aprašo 16.5 papunktyje nurodytu atveju, jei skolininkas yra bankrutavęs, kaip ši sąvoka apibrėžta Lietuvos Respublikos įmonių bankroto įstatyme arba Lietuvos Respublikos fizinių asmenų bankroto įstatyme, Savivaldybės įstaigos privalo turėti šiuos dokumentus:

22.1.  įsiteisėjusį teismo sprendimą dėl ūkio subjekto veiklos pabaigos arba kreditorių susirinkimo nutarimą dėl įmonės veiklos pabaigos, arba valstybės įmonės Registrų centro išduotą dokumentą apie juridinio asmens išregistravimą iš LR Juridinių asmenų registro;

22.2.  įsiteisėjusį teismo sprendimą baigti fizinio asmens bankroto bylą.

23.     Aprašo 16.6 papunktyje nurodytu atveju skolų beviltiškumą įrodantys dokumentai yra:

23.1.  skolos atsiradimo faktą ir datą Administracijos/BĮ apskaitoje nurodantys dokumentai (gautinų sumų inventorizavimo aprašai – sutikrinimo žiniaraščiai, mokėtojo apskaitos kortelės kiti naudojami apskaitos dokumentai; ir,

23.2įsiteisėjęs teismo sprendimas, kuriuo dėl ieškinio senaties atmestas Administracijos/BĮ reikalavimas dėl skolos priteisimo iš skolininko, arba pateikta Teisininko motyvuota išvada, patvirtinta Administracijos/BĮ vadovo rezoliuciniu sprendimu, kurioje nurodyta, kad kreiptis į teismą dėl termino atstatymo yra netikslinga pasibaigus Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytiems ieškininės senaties terminui, ieškinio reikalavimams (dėl pagrindinio įsiskolinimo arba dėl netesybų (baudos, delspinigių) pareikšti, taip pat vykdomajam raštui pateikti. 

24Aprašo 16.7 papunktyje nurodytu atveju skolą galima pripažinti beviltiška, kai akivaizdu, kad skolos išieškojimo išlaidos viršytų skolos dydį, ar dėl kitų objektyvių priežasčių skolą išieškoti būtų ekonomiškai netikslinga. Tokiu atveju pateikiamas motyvuotas sprendimas dėl tokio kreipimosi netikslingumo.

25Aprašo 16.8 papunktyje nurodytu atveju skolą galima pripažinti beviltiška, kai yra įsiteisėjęs teismo sprendimas, kuriuo atmestas Administracijos/BĮ reikalavimas dėl skolos priteisimo iš skolininko.

26.  Reikalavimas Savivaldybės įstaigoms turėti šio Aprašo 18–25 punktuose nurodytus dokumentus, įrodančius skolų beviltiškumą ir pastangas atgauti skolas, netaikomas jeigu:

26.1.  Savivaldybės įstaigos, pagal su registrų tvarkytojais sudarytų sutarčių arba pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas, faktus gali patikrinti duomenų bazėse;

26.2.  pagal Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatas tokių dokumentų Savivaldybės įstaigos negali gauti, tačiau turi dokumentus, kurie leidžia padaryti išvadą, kad stengėsi skolas susigrąžinti.

27.  Jeigu dokumentas, kurio pagrindu yra siekiama skolą pripažinti beviltiška, yra surašytas užsienio kalba, Savivaldybės įstaigos turi turėti dokumento vertimą į lietuvių kalbą (vertimas turi būti patvirtintas vertėjo parašu ir/ar vertimo biuro antspaudu (jei turi)).

 

V SKYRIUS

SKOLŲ PRIPAŽINIMO BEVILTIŠKOMIS TVARKA, APSKAITA IR NURAŠYMAS

 

28.     Savivaldybės Administracijos/BĮ direktoriaus įsakymu sudaryta Skolų pripažinimo beviltiškomis nagrinėjimo komisija (toliau – Komisija) analizuoja skolų negrąžinimo priežastis ir nustačiusi, kad skola atitinka Aprašo 16 punkte nurodytą skolų pripažinimo beviltiškomis pagrindą, teikia Administracijos/BĮ direktoriui siūlymą pripažinti skolą beviltiška kartu su motyvuota išvada ir skolų beviltiškumą patvirtinančiomis dokumentų kopijomis.

29Administracijos/BĮ darbuotojai parengia nurašytinų beviltiškų skolų sąrašą. Pagal pateiktus įrodymus rengiamas Mažeikių rajono savivaldybės tarybos sprendimo arba Administracijos/BĮ direktoriaus įsakymo projektas dėl beviltiškų skolų nurašymo.

30.  Administracijos/BĮ direktorius, atsižvelgdamas į Komisijos siūlymą, priima įsakymą pripažinti skolas beviltiškomis ir jas nurašyti, kai:

30.1.  skola (vieno asmens) neviršija arba lygi 30 (trisdešimt) eurų;

30.2.  suėjęs skolos išieškojimo senaties terminas;

30.3.  Skolininkas yra miręs ar paskelbtas mirusiu ir nėra įpėdinių priėmusių palikimą;

30.4.  Skolininkas yra išregistruotas iš LR Juridinio asmenų registro dėl bankroto ar likvidavimo;

30.5.  skola įsiteisėjusiu teismo sprendimu pripažinta nepagrįsta.

31.  Kitais atvejais skolos nurašomos Savivaldybės tarybos sprendimu.

32.  Administracijos/BĮ direktoriui priėmus įsakymą, o Savivaldybės tarybai sprendimą dėl  skolų pripažinimo beviltiškomis ir jų nurašymo, Skolininko prievolės dėl skolos sumokėjimo pasibaigia, todėl Skolininkų skolos nurašomos iš Savivaldybės įstaigų apskaitos registrų.

33.  Dokumentai, kuriais remdamasi Savivaldybės įstaiga skolas siekia pripažinti beviltiškomis, turi būti saugomi tokį pat laikotarpį ir tokia pat tvarka, kaip saugomi buhalterinės apskaitos dokumentai pagal galiojančius teisės norminius aktus.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

34.         Savivaldybės įstaigų darbuotojai privalo imtis visų įmanomų teisėtų priemonių, siekdami užkirsti galimybę susidaryti beviltiškoms skoloms, ir privalo imtis visų įmanomų teisėtų priemonių skoloms išieškoti.

35.         Už tinkamą šio Aprašo nuostatų įgyvendinimą atsakingi Savivaldybės įstaigų vadovai.

36.         Aprašą keičia ir pildo Savivaldybės taryba.

 

____________________________