LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TEISINGUMO MINISTRO 2015 M. LAPKRIČIO 9 D. ĮSAKYMO NR. 1R-304 „DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS APDOVANOJIMO GARBĖS ŽENKLU UŽ NUOPELNUS TEISINGUMUI“ NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. spalio 11 d. Nr. 1R-341

Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2015 m. lapkričio 9 d. įsakymą Nr. 1R-304 „Dėl Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos apdovanojimo garbės ženklu „Už nuopelnus teisingumui“ nuostatų patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS APDOVANOJIMŲ IR PADĖKŲ SKYRIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Tvirtinu Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos apdovanojimų ir padėkų skyrimo tvarkos aprašą (pridedama).“

 

 

 

Teisingumo ministrė                                                                                          Ewelina Dobrowolska

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2015 m. lapkričio 9 d. įsakymu Nr. 1R-304

(Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2022 m. spalio 11 d. įsakymo Nr. 1R-341

redakcija)

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS APDOVANOJIMŲ IR PADĖKŲ SKYRIMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos apdovanojimų ir padėkų skyrimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato teisingumo ministro (toliau – ministras) skiriamų apdovanojimų rūšis, bendruosius skyrimo principus ir tvarką, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos apdovanojimų komisijos (toliau – Komisija) darbo organizavimo tvarką ir apdovanojimų netekimo pagrindus ir tvarką.

2. Asmenys gali būti apdovanojami ar skatinami skiriant padėką už svarų ir esminį indėlį formuojant teisingumo politiką, plėtojant ir tobulinant nacionalinę teisinę sistemą ir stiprinant demokratiją ir teisingumą Lietuvos Respublikoje ir kitose valstybėse, už tarptautinio bendradarbiavimo teisingumo srityje skatinimą ir (ar) tarptautinių ryšių plėtojimą, už indėlį plėtojant teisės mokslą akademinėje srityje, ginant, stiprinant ir puoselėjant žmogaus teises, už kitus nuopelnus plėtojant nacionalinę teisinę sistemą, taip pat už sąžiningą darbą ir teisėkūros iniciatyvas. Apdovanojimo rūšis parenkama atsižvelgiant į nuopelnų svarbą.

 

II SKYRIUS

APDOVANOJIMŲ Rūšys ir SKATINIMAS SKIRIANT PADĖKĄ

 

3. Ministras, skatindamas asmenį, įsakymu skiria jam padėką.

4. Ministras, apdovanodamas asmenį, įsakymu skiria jam garbės ženklą „Už nuopelnus teisingumui“ (toliau – garbės ženklas). Garbės ženklas pagal svarbumą gali būti:

4.1 I laipsnio garbės ženklas - aukščiausias Teisingumo ministerijos žinybinis apdovanojimas;

4.2. II laipsnio garbės ženklas - garbės ženklų hierarchijoje po I laipsnio garbės ženklo esantis Teisingumo ministerijos žinybinis apdovanojimas.

5. Garbės ženklų struktūra:

5.1. I laipsnio garbės ženklas (1 priedas) sudarytas iš pagrindinės ir jungiamosios dalių bei kaspino:

5.1.1. Pagrindinėje dalyje pavaizduotas 40 mm skersmens stilizuotas kryžius. Pagrindinės garbės ženklo dalies priekinės pusės viduryje yra paauksuota apvali plokštė, kurioje mėlyno emalio fone įkomponuotos geltono emalio svarstyklės. Viršuje ir apačioje puslankiu išdėstytas reljefinis užrašas „UŽ NUOPELNUS TEISINGUMUI“. Kitoje pusėje viršuje ir apačioje puslankiu išdėstytas graviruotas užrašas „LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJA“, centre – apdovanojimo numeracija.

5.1.2. Jungiamoji dalis sudaryta iš sukabintų apskritimų.

5.1.3. Kaspinas – tai 32 mm pločio mėlyno atspalvio muaras su įaustomis aukso spalvos linijomis.

5.2. II laipsnio garbės ženklas (2 priedas) sudarytas iš pagrindinės dalies ir kitoje pusėje esančio užsegimo. Pagrindinėje dalyje pavaizduotas 36 mm skersmens stilizuotas kryžius. Pagrindinės dalies priekinės pusės viduryje yra pasidabruota apvali plokštė, kurioje mėlyno emalio fone įkomponuotos pilko emalio svarstyklės. Viršuje ir apačioje puslankiu išdėstytas reljefinis užrašas „UŽ NUOPELNUS TEISINGUMUI“. Kitoje pusėje viršuje ir apačioje puslankiu išdėstytas graviruotas užrašas „LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJA“, centre – apdovanojimo numeracija.

6. I laipsnio garbės ženklo pakaitas yra miniatiūra.

7. Garbės ženklai gaminami iš sidabro.

8. Padėkos raštų, I ir II laipsnių garbės ženklų ir I laipsnio garbės ženklo miniatiūrų gamyba apmokama iš Teisingumo ministerijos reprezentacinėms reikmėms skirtų lėšų. Už padėkos raštų, garbės ženklų bei miniatiūrų gaminimą ir garbės ženklo liudijimų spausdinimą atsakingas Teisingumo ministerijos padalinys, vykdantis ryšių su visuomene funkcijas.

 

III SKYRIUS

APDOVANOJIMŲ IR PADĖKŲ SKYRIMO TVARKA

 

9. Apdovanojimui ar padėkai skirti pateiktas asmenų kandidatūras ir su šių asmenų apdovanojimu ar skatinimu susijusius klausimus svarsto ir išvadas ministrui teikia Komisija.

10. Siūlymus Komisijai dėl asmenų apdovanojimo ar skatinimo (toliau – teikimas) turi teisę teikti teisingumo viceministrai, ministerijos kancleris, Teisingumo ministerijos valdymo sričiai priskirtų įstaigų vadovai, teismų pirmininkai, Lietuvos advokatūros Advokatų tarybos pirmininkas, Lietuvos notarų rūmų prezidentas, Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo pirmininkas, Lietuvos mediatorių rūmų pirmininkas, teisės specialistus rengiančių Lietuvos universitetų rektoriai ir Lietuvos teisininkų draugijos pirmininkas. Ministras savo iniciatyva arba ministerijos kanclerio siūlymu gali priimti sprendimą apdovanoti asmenis garbės ženklais ar skatinti padėka ir nesant šiame punkte nurodytų asmenų teikimo.

11. Teikimas Komisijai (3 priedas) teikiamas raštu. Jame turi būti nurodoma siūlomo apdovanoti ar skatinti asmens vardas, pavardė, pareigos, išsilavinimas, pateiktas nuopelnų ir darbų aprašymas ir siūlymas skirti apdovanojimą (nurodant jo rūšį) ar padėką. Kartu su teikimu Komisijai gali būti pateikiama šio asmens nepriekaištingos reputacijos deklaracija.

12. Komisija, išnagrinėjusi teikime pateiktą informaciją, turi teisę prašyti patikslinti pateiktus dokumentus. Komisija, atsižvelgdama į nuopelnų svarbą, Komisijos nario (-ių) siūlymu gali parinkti kitą apdovanojimo rūšį, nei siūloma teikime.

13. Komisija, priėmusi sprendimą nepatarti dėl asmens apdovanojimo garbės ženklu, gali siūlyti ministrui teikime nurodytam asmeniui skirti padėką.

14. Sprendimus dėl apdovanojimo ar skatinimo padėka priima ministras, įvertinęs Komisijos išvadą. Šie sprendimai įforminami ministro įsakymu.

15. I laipsnio garbės ženklu gali būti apdovanota ne daugiau kaip 10 asmenų per vienus kalendorinius metus. Asmenų, apdovanojamų II laipsnio garbės ženklais ar skatinamų padėkomis, skaičius per kalendorinius metus neribojamas.

 

IV SKYRIUS

KOMISIJOS DARBO ORGANIZAVIMAS

 

16. Ministro įsakymu Komisija sudaroma 3 metų laikotarpiui iš Teisingumo ministerijos valstybės tarnautojų ar darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojas). Komisiją sudaro 3 nariai. Ministras skiria Komisijos pirmininką, jo pavaduotoją, Komisijos narį ir Komisijos sekretorių. Komisijos sekretorius nėra Komisijos narys.

17. Komisijos nariu negali būti skiriamas darbuotojas, kuriam buvo taikomos tarnybinės nuobaudos ar kuris pripažintas padariusiu darbo pareigų pažeidimą.

18. Komisijos pirmininkas ir (ar) jos nariai privalo nusišalinti tais atvejais, kai jų dalyvavimas Komisijos veikloje galėtų sukelti abejonių dėl Komisijos sprendimo nešališkumo ir objektyvumo. Komisijos nario nusišalinimą turi patvirtinti Komisijos pirmininkas, o jei nusišalina Komisijos pirmininkas – likę Komisijos nariai. Šiuo atveju Komisijos narių balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą lemia Komisijos pirmininko pavaduotojo balsas.

19. Komisijos posėdžio datą ir vietą nustato Komisijos pirmininkas arba jo pavedimu Komisijos sekretorius. Apie šaukiamą posėdį ir jame svarstytinas asmenų kandidatūras apdovanojimams ar padėkoms gauti Komisijos nariai informuojami jų nurodytais elektroninio pašto adresais. Komisijos nariams elektroniniu paštu išsiunčiami gauti teikimai. Komisijos posėdžiai gali būti organizuojami nuotoliniu būdu.

20. Komisijos posėdis laikomas teisėtu, jei jame dalyvauja daugiau kaip pusė Komisijos narių. Komisijos sprendimai priimami posėdyje dalyvavusių Komisijos narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, priimtu laikomas sprendimas, už kurį balsavo Komisijos pirmininkas.

21. Komisijos sprendimai dėl patarimo ministrui skirti asmeniui padėką ar apdovanojimą ar jį panaikinti įforminami Komisijos išvadomis.

22. Komisijos posėdžiai protokoluojami. Protokolą pasirašo Komisijos pirmininkas ir Komisijos sekretorius. Protokole nurodomi posėdyje dalyvavę Komisijos nariai, svarstyti klausimai ir priimti sprendimai. Komisijos posėdžio protokolas ir išvada surašomi ir pateikiami ministrui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo Komisijos posėdžio datos.

 

V SKYRIUS

APDOVANOJIMŲ PANAIKINIMAS, APDOVANOJIMŲ AR PADĖKŲ NETEKIMAS AR PRARADIMAS

 

23. Bet kuris asmuo, kuriam tapo žinomos Aprašo 24.1–24.2 papunkčiuose nurodytos aplinkybės, turi teisę siūlyti Komisijai svarstyti klausimą dėl asmeniui skirto apdovanojimo panaikinimo.

24. Sprendimas dėl apdovanojimo panaikinimo priimamas, kai:

24.1. apdovanoto asmens atžvilgiu įsiteisėja apkaltinamasis teismo nuosprendis dėl nusikalstamos veikos;

24.2. apdovanoto asmens veikla žemina jo vardą.

25. Sprendime dėl apdovanojimo panaikinimo, įformintame ministro įsakymu, nurodomas terminas, per kurį apdovanojimas privalo būti grąžintas Teisingumo ministerijai. Apdovanojimo grąžinimas įforminamas perdavimo–priėmimo aktu.

26. Priėmęs sprendimą dėl apdovanojimo panaikinimo, ministras gali išbraukti asmenį iš apdovanotųjų sąrašo. Šis ministro sprendimas įforminamas rezoliucija.

27. Asmuo netenka jam skirto apdovanojimo ar padėkos, jeigu atsisako jį ar ją priimti.

28. Apdovanojimo ar padėkos netekimas įforminamas teisingumo ministro įsakymu pripažįstant netekusiu galios ministro įsakymą, kuriuo asmeniui skirtas apdovanojimas ar padėka.

29. Praradus ministro įsakymą, kuriuo asmeniui skirtas apdovanojimas ar padėka, šio asmens prašymu gali būti išduota įsakymo kopija.

30. Jei asmuo prarado garbės ženklą ir pageidauja gauti naują, jis turi pateikti rašytinį prašymą nurodydamas praradimo aplinkybes. Ministro įsakymu jam gali būti išduotas naujas garbės ženklas, sumokėjus jo kainą. Atsižvelgiant į prašyme nurodytas garbės ženklo praradimo aplinkybes, mokėti už naują ženklą gali būti nereikalaujama.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Teisingumo ministerijos padalinys vykdantis ryšių su visuomene funkcijas, tvarko apdovanotųjų sąrašus ir garbės ženklų apskaitą.

____________

part_4cb09985d24049be85f40a020bc58f6f_end