Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2001 M. SAUSIO 29 D. NUTARIMO NR. 98 „DĖL POLICIJOS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS ĮSTEIGIMO IR NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2016 m. kovo 9 d. Nr. 224
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. sausio 29 d. nutarimą Nr. 98 „Dėl Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos įsteigimo ir nuostatų patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL POLICIJOS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS NUOSTATŲ PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo 22 straipsnio 9 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos nuostatus (pridedama).“

2. Nustatyti, kad 2019 m. lapkričio 1 d. įsigalioja tokia šiuo nutarimu nauja redakcija išdėstytų Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos nuostatų 17 ir 18 punktų redakcija:

„17. Policijos generalinį komisarą vidaus reikalų ministro teikimu 5 metų kadencijai skiria ir atleidžia Lietuvos Respublikos Vyriausybė.

18. Policijos generalinis komisaras tiesiogiai pavaldus vidaus reikalų ministrui ir atskaitingas Lietuvos Respublikos Vyriausybei.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Vidaus reikalų ministras                                                                  Saulius Skvernelis


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2001 m. sausio 29 d. nutarimu Nr. 98
(Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. kovo 9 d. nutarimo Nr. 224
redakcija)

 

 

 

POLICIJOS DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS NUOSTATAI

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Policijos departamentas) yra vidaus reikalų centrinė įstaiga, kurios paskirtis – organizuoti policijos veiklą, siekiant užtikrinti asmens, visuomenės saugumą ir viešąją tvarką.

2. Policijos departamentas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos tarptautinėmis sutartimis, Europos Sąjungos teisės aktais, Lietuvos Respublikos policijos įstatymu (toliau – Policijos įstatymas), Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymu, Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statutu, kitais Lietuvos Respublikos įstatymais ir Lietuvos Respublikos Seimo priimtais teisės aktais, Respublikos Prezidento dekretais, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, Ministro Pirmininko potvarkiais, vidaus reikalų ministro įsakymais ir Policijos departamento nuostatais.

3. Policijos departamento savininkė yra valstybė. Policijos departamento savininko teises ir pareigas (išskyrus sprendimų dėl Policijos departamento reorganizavimo ir likvidavimo priėmimą) įgyvendina Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija, kuri koordinuoja ir kontroliuoja Policijos departamento veiklą, sprendžia kitus jos, kaip Policijos departamento savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos, kompetencijai priskirtus klausimus.

4. Policijos departamentas yra įstaiga prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.

5. Policijos departamentas yra viešasis juridinis asmuo, turintis sąskaitą banke, antspaudą su Lietuvos valstybės herbu ir savo pavadinimu, policijos štandartą ir ženklą.

6. Policijos departamentas yra biudžetinė įstaiga, išlaikoma iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų ir kitų valstybės pinigų fondų lėšų. Policijos departamentui finansuoti gali būti naudojamos ir kitos teisėtai gautos lėšos.

7. Policijos departamento buveinės adresas – Vilnius, Saltoniškių g. 19.

8. Policijos departamento vieši pranešimai skelbiami Policijos departamento interneto svetainėje (www.policija.lt) ir (ar) kitose visuomenės informavimo priemonėse.

9. Policijos departamento nuostatai keičiami Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu vidaus reikalų ministro teikimu.

 

II SKYRIUS

POLICIJOS DEPARTAMENTO VEIKLOS TIKSLAI IR FUNKCIJOS

 

10. Policijos departamento veiklos tikslai yra organizuoti, koordinuoti ir kontroliuoti policijos uždavinių vykdymą, taip pat organizuoti ir įgyvendinti pavaldžių policijos įstaigų valdymą.

11. Policijos departamentas, siekdamas jam nustatytų veiklos tikslų, atlieka šias funkcijas:

11.1. rengia ir teikia vidaus reikalų ministrui ir policijos generaliniam komisarui siūlymus dėl policijos veiklos ir teisės aktų, susijusių su policijos veikla ir funkcijomis, tobulinimo ar įgyvendinimo;

11.2. formuoja bendrą pavaldžių policijos įstaigų personalo politiką;

11.3. formuoja policijos ryšių su visuomene strategiją, užtikrina policijos veiklos viešumą;

11.4. kontroliuoja ir koordinuoja pavaldžių policijos įstaigų veiklą ir teikia joms rekomendacijas ir nurodymus šiose srityse:

11.4.1. nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos, atskleidimo ir tyrimo;

11.4.2. kriminalinės žvalgybos;

11.4.3. pasislėpusių įtariamųjų, kaltinamųjų, nuteistųjų, be žinios dingusių asmenų ir pasišalinusių iš sveikatos priežiūros įstaigų asmenų, kuriems teismas taikė priverčiamąsias medicinos priemones, kitų asmenų paieškos, ekstradicijos (nuteistųjų perdavimo), asmens tapatybės, taip pat rastų neatpažintų lavonų asmens tapatybės nustatymo;

11.4.4. viešosios tvarkos palaikymo (taip pat ir prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytų valstybės institucijų, įstaigų ir svarbių valstybės objektų), eismo automobilių keliais priežiūros, leidimų ir licencijuojamos veiklos priežiūros;

11.4.5. paso, asmens tapatybės kortelės ir laikinojo pažymėjimo išdavimo;

11.4.6. policijos įstaigų tarptautinio bendradarbiavimo;

11.5. atlieka tarnybinių nusižengimų, darbo drausmės pažeidimų policijos įstaigose tyrimą, kaupia, tvarko ir analizuoja informaciją apie policijos įstaigų personalo veiklos teisėtumo pažeidimus, numato ir vykdo jų prevencijos priemones;

11.6. atlieka vidaus auditą policijos įstaigose;

11.7. organizuoja paso, asmens tapatybės kortelės ir laikinojo pažymėjimo išdavimą;

11.8. pagal kompetenciją rengia ar dalyvauja rengiant prevencijos ir kontrolės, teisėsaugos stiprinimo priemonių projektus ir šias priemones įgyvendina;

11.9. bendradarbiauja su valstybės ir savivaldybių institucijomis ir įstaigomis, asociacijomis;

11.10. plėtoja tarptautinius ryšius ir bendradarbiauja su Europos Sąjungos institucijomis, įstaigomis, tarnybomis, agentūromis, kitomis tarptautinėmis organizacijomis, Europos Sąjungos valstybių narių ir asocijuotų Šengeno valstybių kompetentingomis institucijomis ir įstaigomis, pagal kompetenciją koordinuoja policijos ir kitų teisėsaugos institucijų tarptautinį bendradarbiavimą nusikalstamų veikų tyrimo ir prevencijos ar visuomenės saugumo srityse, užtikrindamas nepertraukiamą keitimąsi informacija;

11.11. pagal kompetenciją įgyvendina valstybės politiką narystės Europos Sąjungoje klausimais;

11.12. organizuoja policijos generalinio komisaro įsakymų, nurodymų vykdymą ir jų vykdymo kontrolę;

11.13. nagrinėja asmenų pranešimus, prašymus ir skundus, teikia jiems informaciją;

11.14. pagal kompetenciją rengia ar dalyvauja rengiant teisės aktų projektus;

11.15. Lietuvos Respublikos valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo nustatyta tvarka steigia žinybinius registrus ir informacines sistemas duomenims, būtiniems policijos uždaviniams vykdyti, tvarkyti;

11.16. vykdo centralizuotą policijos materialinį ir techninį aprūpinimą, taip pat, laikydamasis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatytos tvarkos ir apimties, atlieka viešuosius pirkimus, organizuoja statybos ir remonto darbų vykdymą;

11.17. vykdo kriminalinę žvalgybą ir ikiteisminius tyrimus dėl policijos pareigūnų, nestatutinių valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų;

11.18. atlieka kitas Policijos įstatymo, kitų įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų nustatytas funkcijas.

 

III SKYRIUS

POLICIJOS DEPARTAMENTO TEISĖS

 

12. Policijos departamentas, siekdamas jam nustatytų veiklos tikslų ir atlikdamas jo kompetencijai priskirtas funkcijas, turi teisę:

12.1. gauti informaciją ir dokumentus iš valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų asmenų;

12.2. tikrinti policijos įstaigų veiklą.

13. Policijos departamentas turi ir kitų įstatymų, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimų jam suteiktų teisių.

 

IV SKYRIUS

POLICIJOS DEPARTAMENTO VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

14. Policijos departamento veikla organizuojama pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka parengtus ir vidaus reikalų ministro patvirtintus strateginį veiklos planą ir metinį veiklos planą, skelbiamus Policijos departamento interneto svetainėje. Policijos departamento strateginio veiklos plano ir metinio veiklos plano vykdymą vertina Policijos departamento Centralizuoto vidaus audito skyrius.

15. Policijos departamento administracijos padalinių veiklą ir vidaus tvarką reglamentuoja policijos generalinio komisaro tvirtinami Policijos departamento darbo reglamentas, vidaus tvarkos taisyklės, administracijos padalinių nuostatai, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių aprašymai.

16. Policijos departamento, kaip viešojo juridinio asmens, teises ir pareigas įgyvendina ir jam vadovauja policijos generalinis komisaras.

17. Policijos generalinį komisarą vidaus reikalų ministro siūlymu ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės teikimu 5 metų kadencijai skiria ir atleidžia Respublikos Prezidentas.

18. Policijos generalinis komisaras tiesiogiai pavaldus vidaus reikalų ministrui ir atskaitingas Respublikos Prezidentui.

19. Policijos generalinis komisaras turi pavaduotojus (pavaduotoją). Juos (jį) policijos generalinio komisaro teikimu skiria į pareigas ir atleidžia iš jų vidaus reikalų ministras. Policijos generalinio komisaro pavaduotojų (pavaduotojo) įgaliojimų trukmė susieta su policijos generalinio komisaro įgaliojimų trukme. Pasibaigus policijos generalinio komisaro kadencijai arba atleidus jį iš pareigų, policijos generalinio komisaro pavaduotojai (pavaduotojas) pareigas eina, kol Vidaus tarnybos statuto nustatyta tvarka paskiriami (paskiriamas) policijos generalinio komisaro pavaduotojai (pavaduotojas). Policijos generalinio komisaro pavaduotojai (pavaduotojas) tiesiogiai pavaldūs (pavaldus) ir atskaitingi (atskaitingas) policijos generaliniam komisarui.

20. Laikinai nesant policijos generalinio komisaro, jo funkcijas vidaus reikalų ministro pavedimu atlieka vienas iš policijos generalinio komisaro pavaduotojų.

21. Policijos generalinis komisaras:

21.1. vidaus reikalų ministro pavedimu tvirtina policijos įstaigų metinius veiklos planus;

21.2. pagal kompetenciją priima įsakymus, tikrina, kaip jie vykdomi;

21.3. steigia, reorganizuoja ir likviduoja Policijos departamentui pavaldžias policijos įstaigas;

21.4. tvirtina Policijos departamento pareigybių sąrašus; suderinęs su vidaus reikalų ministru, tvirtina Policijos departamento administracijos struktūrą;

21.5. priima į pareigas ir atleidžia iš pareigų policijos įstaigų vadovus, Policijos departamento valstybės tarnautojus (išskyrus policijos generalinio komisaro pavaduotojus) ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis;

21.6. skatina policijos įstaigų vadovus, Policijos departamento valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, skiria jiems tarnybines ar drausmines nuobaudas ir pašalpas;

21.7. užtikrina plėtros programų vykdymo ir paskirtų asignavimų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, veiksmingumą ir rezultatyvumą;

21.8. pagal kompetenciją nustato materialinių vertybių išdavimo, apskaitos ir naudojimo Policijos departamente ir policijos įstaigose tvarką;

21.9. rengia ir teikia Lietuvos Respublikos finansų ministerijai Policijos departamento biudžeto projektą, policijos įstaigų biudžeto programų sąmatų ir investicijų projektus;

21.10. tvirtina policijos įstaigų biudžeto programų sąmatas;

21.11. atstovauja policijai bendradarbiaujant su kitomis Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių institucijomis ir organizacijomis;

21.12. atšaukia pavaldžių pareigūnų priimtus neteisėtus sprendimus, išskyrus sprendimus, priimtus nagrinėjant administracinių teisės pažeidimų (nusižengimų) bylas ir atliekant ikiteisminį tyrimą;

21.13. nustato policijos įstaigų vidaus kontrolės tvarką;

21.14. steigia visuomenės informavimo priemones, skelbia jose informaciją apie nusikalstamų veikų ir kitų teisės pažeidimų prevencijos priemonių, kitų policijos uždavinių vykdymą, kitą su policijos veikla susijusią informaciją;

21.15. atlieka kitas Policijos įstatyme, kituose įstatymuose, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose jam nustatytas funkcijas.

22. Policijos generalinio komisaro pavaduotojai (pavaduotojas) pagal policijos generalinio komisaro priskirtas administravimo sritis:

22.1. koordinuoja ir kontroliuoja policijos įstaigų veiklą įgyvendinant Lietuvos Respublikos įstatymus, Lietuvos Respublikos Seimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimus, Ministro Pirmininko potvarkius, vidaus reikalų ministro ir policijos generalinio komisaro įsakymus, pavedimus;

22.2. policijos generalinio komisaro įgaliojimu vizuoja, pasirašo raštus ir kitus dokumentus, skiria įpareigojimus Policijos departamento administracijos padalinių ir policijos įstaigų vadovams ir kontroliuoja, kaip jie vykdomi;

22.3. organizuoja policijos bendradarbiavimą su kitomis vidaus reikalų statutinėmis įstaigomis, Lietuvos Respublikos teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijomis, Europos Sąjungos institucijomis, įstaigomis, tarnybomis, agentūromis, kitomis tarptautinėmis organizacijomis, Europos Sąjungos valstybių narių ir asocijuotų Šengeno valstybių kompetentingomis institucijomis ir įstaigomis;

22.4. teikia policijos generaliniam komisarui siūlymus dėl kuruojamų policijos įstaigų vadovų skyrimo į pareigas ir atleidimo iš jų, skatinimo, tarnybinių nuobaudų ir pašalpų jiems skyrimo, pareigūnų kvalifikacijos tobulinimo;

22.5. priima asmenis, nagrinėja gaunamą korespondenciją, asmenų pranešimus, skundus, prašymus, pasiūlymus;

22.6. atlieka kitas įstatymuose, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose, įsakymuose jiems (jam) nustatytas funkcijas.

 

V SKYRIUS

POLICIJOS DEPARTAMENTO VIDAUS ADMINISTRAVIMO KONTROLĖ

 

23. Policijos departamento strateginio veiklos plano ir metinio veiklos plano įgyvendinimo kontrolę atlieka vidaus reikalų ministras ir policijos generalinis komisaras.

24. Policijos departamento finansų kontrolė atliekama policijos generalinio komisaro tvirtinamų Policijos departamento finansų kontrolės taisyklių nustatyta tvarka.

25. Policijos departamento valstybinį auditą atlieka Valstybės kontrolė, o vidaus auditą – Policijos departamento Centralizuoto vidaus audito skyrius.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

26. Policijos departamentas reorganizuojamas, pertvarkomas ir likviduojamas Lietuvos Respublikos civilinio kodekso, Lietuvos Respublikos Vyriausybės įstatymo, Lietuvos Respublikos biudžetinių įstaigų įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

––––––––––––––––––––