LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

Įsakymas

DĖL įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašo sudarymo ir tvarkymo aprašo patvirtinimo

 

2020 m. balandžio 30 d. Nr. 1R-123

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 13straipsnio 3 dalimi:

1Tvirtinu Įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašo sudarymo ir tvarkymo aprašą (pridedama).

2Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. liepos 1 d.

 

 

 

Teisingumo ministras                                                                                    Elvinas Jankevičius

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2020 m. balandžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-123

 

ĮGALIOTŲJŲ VARTOTOJŲ ASOCIACIJŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Įgaliotojų vartotojų asociacijų sąrašo sudarymo ir tvarkymo aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja vartotojų asociacijų, siekiančių būti įrašytomis į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą, dokumentų pateikimą, jų nagrinėjimą, sprendimų dėl vartotojų asociacijų įrašymo į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą ir sprendimų dėl vartotojų asociacijų išbraukimo iš šio sąrašo priėmimą bei šio sąrašo tvarkymą.

2.  Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatyme.

3.  Įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą sudaro ir tvarko Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba. Įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašas nuolat atnaujinamas ir skelbiamas Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos interneto svetainėje.

 

II SKYRIUS

DOKUMENTŲ PATEIKIMAS

 

4.  Prašymą įrašyti į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą (toliau – prašymas) Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai gali pateikti vartotojų asociacija, kuri atitinka Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 131 straipsnio 2 dalyje nustatytas sąlygas.

5.  Vartotojų asociacija, siekianti būti įrašyta į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą, Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai pateikia:

5.1. prašymą;

5.2. duomenis, įrodančius, kad ne mažiau kaip 3 mėnesius iki prašymo pateikimo faktiškai vykdo veiklą (konsultuoja vartotojus, rengia dokumentus, administruoja interneto svetainę ir panašiai) vartotojų apsaugos srityje;

5.3. nepriklausomumo nuo verslo ir kitų su vartotojų teisių gynimu nesusijusių interesų pareiškimą (deklaraciją) pagal Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus tvirtinamą formą;

5.4. duomenis, įrodančius reikalingų žinių ir gebėjimų vartotojų apsaugos srityje turėjimą (informacija apie vykdytus projektus, išsilavinimą patvirtinantys dokumentai, informacija apie sudarytas teisinių paslaugų sutartis ir kita).

6.  Dokumentai ir duomenys, nurodyti Aprašo 5 punkte, Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai gali būti pateikti asmeniškai, per įgaliotą asmenį, siunčiami paštu arba elektroninėmis ryšio priemonėmis, jei jie pasirašyti saugiu elektroniniu parašu. Už teikiamų dokumentų ir duomenų teisingumą atsako juos pateikusi vartotojų asociacija.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

7.  Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, nustačiusi, kad pateikti ne visi ar netikslūs Aprašo 5 punkte nurodyti dokumentai ir (ar) duomenys, vartotojų asociacijai išsiunčia pranešimą pateikti ar patikslinti prašomus dokumentus ir (ar) duomenis.

8.  Jeigu vartotojų asociacija nepašalina nustatytų trūkumų per 20 darbo dienų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba priima motyvuotą sprendimą atsisakyti nagrinėti prašymą ir apie tai informuoja vartotojų asociaciją ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tokio sprendimo priėmimo dienos.

9.   Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba vartotojų asociacijos atitiktį Vartotojų teisių apsaugos įstatymo 131 straipsnio 2 dalies 1 ir 2 punktuose nustatytoms sąlygoms patikrina naudodamasi Juridinių asmenų registro duomenimis.

10.  Prašymą Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba išnagrinėja ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo Aprašo 5 punkte nurodytų dokumentų ir duomenų gavimo dienos. Nustačiusi, kad vartotojų asociacija atitinka Vartotojų teisių apsaugos įstatymo 131 straipsnio 2 dalyje nustatytas sąlygas, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius priima motyvuotą sprendimą įrašyti vartotojų asociaciją į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą. Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba ne vėliau kaip per 3 darbo dienas informuoja vartotojų asociaciją raštu apie sprendimą įrašyti ją į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą.

11. Jei Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, išnagrinėjusi vartotojų asociacijos pateiktą prašymą, nustato, kad jį pateikusi vartotojų asociacija neatitinka Vartotojų teisių apsaugos įstatymo 131 straipsnio 2 dalyje nustatytų sąlygų, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius priima motyvuotą sprendimą atsisakyti įrašyti vartotojų asociaciją į įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašą.

 

IV SKYRIUS

ĮGALIOTŲJŲ VARTOTOJŲ ASOCIACIJŲ SĄRAŠE NURODOMA INFORMACIJA IR ŠIO SĄRAŠO TVARKYMAS

 

12.  Įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąraše nurodoma tokia informacija apie vartotojų asociaciją:

12.1. pavadinimas ir juridinio asmens kodas;

12.2. jos vadovas (vardas, pavardė) arba kolegialaus valdymo organo nariai (vardai, pavardės);

12.3. kontaktinis adresas;

12.4. telefono numeris, jei turi, ir kiti kontaktiniai duomenys.

13.  Įgaliotoji vartotojų asociacija apie pasikeitusius šio Aprašo 12 punkte nurodytus duomenis turi pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo tokių duomenų pasikeitimo.

 

V SKYRIUS

IŠBRAUKIMAS IŠ ĮGALIOTŲJŲ VARTOTOJŲ ASOCIACIJŲ SĄRAŠO

 

14.  Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius priima motyvuotą sprendimą išbraukti vartotojų asociaciją iš įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašo, jei:

14.1. gautas vartotojų asociacijos prašymas išbraukti ją iš įgaliotųjų vartotojų asociacijų sąrašo;

14.2. nustatoma, kad vartotojų asociacija nepateikė Juridinių asmenų registro tvarkytojui veiklos ataskaitos Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymo nustatyta tvarka ir dėl to neįmanoma nustatyti, ar vartotojų asociacija vykdo veiklą vartotojų apsaugos srityje;

14.3. vartotojų asociacija pažeidė nepriklausomumo nuo verslo ir kitų su vartotojų teisių gynimu nesusijusių interesų pareiškimą (deklaraciją);

14.4. vartotojų asociacija nevykdo veiklos vartotojų apsaugos srityje daugiau kaip 6 mėnesius;

14.5. nustatoma, kad vartotojų asociacija nebeturi reikalingų žinių ir gebėjimų vartotojų apsaugos srityje;

14.6. nustatoma, kad vartotojų asociacija Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai pateikė neteisingus duomenis.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Pagal šį Aprašą priimti Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos sprendimai gali būti skundžiami teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

_________________________