LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ STACIONARINES ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGAS TEIKIANČIOSE ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO TVARKOS APRAŠO IR AMBULATORINIŲ MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO PACIENTŲ NAMUOSE TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2017 m. birželio 21 d. Nr. V-783

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 6 punktu:

1. T v i r t i n u pridedamus:

1.1. Mitybos terapijos paslaugų stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose organizavimo ir teikimo tvarkos aprašą.

1.2. Ambulatorinių mitybos terapijos paslaugų organizavimo ir teikimo pacientų namuose tvarkos aprašą.

2. P a v e d u įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal veiklos sritį.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2017 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                  Aurelijus Veryga


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. V-783

 

 

MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ STACIONARINES ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS PASLAUGAS TEIKIANČIOSE ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Mitybos terapijos paslaugų stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose organizavimo ir teikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja mitybos terapijos tikslus, uždavinius, apibrėžia mitybos terapijos poreikį, jos organizavimo, vykdymo ir apmokėjimo tvarką stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose (toliau – ASP) įstaigose.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Enterinė mitybos terapija – maitinimas specialios sudėties enteriniais mišiniais per burną, per zondą, stomą į skrandį ar žarnyną.

2.2. Mitybos nepakankamumas – mitybos būklė, kuriai esant energijos, baltymų ar kitų nutrientų deficitas, perteklius ar disbalansas sukelia išmatuojamus neigiamus poveikius, turinčius įtakos kūno struktūrai, funkcijoms ir klinikinei išeičiai.

2.3. Mitybos nepakankamumo rizika – ligos arba gydymo komplikacijų išsivystymo rizika, kurią sukelia esami arba tikėtini mitybos būklės sutrikimai, reikalaujantys gydymo arba profilaktinės priežiūros.

2.4. Mitybos terapija – gydymo būdas, apimantis paciento mitybos būklės, energijos, baltymų, elektrolitų, vitaminų, mikroelementų ir vandens poreikio įvertinimą, mitybos  užtikrinimą, siekiant pagerinti arba išlaikyti esamą paciento mitybos būklę ir (arba) užtikrinti tinkamą gydymo eigą, pagerinti organizmo funkcijas ir pagreitinti paciento pasveikimą.

2.5. Mitybos terapijos metodika Lietuvos parenterinės ir enterinės mitybos draugijos parengtos taisyklės mitybos terapijai taikyti, skelbiamos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje adresu http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Veiklos_sritys/Asmens_sveikatos_prieziura/Diagnostikos_metodikos_ir_rekomendacijos/Metodikos/Mitybos%20metodika_2017-02-21.pdf .

2.6. Mitybos terapijos paslaugos – gydytojų skiriama, bendrosios praktikos slaugytojų (toliau – slaugytojas) vykdoma paciento mitybos terapija – mityba per burną, enterinė mitybos terapija, parenterinė mitybos terapija ar jų kombinacija, naudojant skirtingus prieigos būdus.

2.7. Mitybos terapijos planas – paciento medicinos dokumentuose aprašyta mitybos terapijos taktika, apimanti paciento mitybos nepakankamumo ir mitybos nepakankamumo rizikos įvertinimą, detalų jo mitybos būklės ištyrimą, mitybos terapijos indikacijas, diagnozės, susijusios su mitybos terapijos poreikiu, nustatymą, apskaičiuotus paciento energijos poreikius, pasirinktus klinikinio maitinimo būdus ir jų taikymą.

2.8. Parenterinė mitybos terapijapaciento organizmo aprūpinimas reikalingomis maisto medžiagomis (baltymais, angliavandeniais, riebalais, vitaminais, mikroelementais ir vandeniu), jas įšvirkščiant į veninę kraujotaką.

 

 

 

 

 

II SKYRIUS

MITYBOS TERAPIJOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

3. Mitybos terapijos tikslas – koreguojant mitybą išvengti mitybos nepakankamumo rizikos, sumažinti ligų komplikacijų dažnį, mirštamumą, susijusį su mitybos nepakankamumu, sutrumpinti stacionarizavimo trukmę, hospitalizacijų skaičių.

4. Mitybos terapijos uždaviniai:

4.1. mitybos nepakankamumo ar jo rizikos identifikavimas;

4.2. paciento individualaus energijos poreikio nustatymas, maitinimo galimybių įvertinimas ir būdo parinkimas, mitybos terapijos plano sudarymas;

4.3. mitybos plano vykdymas, dokumentavimas ir kontrolė;

4.4. komplikacijų, susijusių su mitybos terapijos taikymu, prevencija ir valdymas.

 

 

III SKYRIUS

MITYBOS TERAPIJOS SKYRIMO INDIKACIJOS IR KONTRAINDIKACIJOS

 

5.    Mitybos terapija skiriama pacientams, kuriems nustatytas mitybos nepakankamumas, arba tais atvejais, kai ilgiau kaip 5–7 paras neužtikrinamas paciento adekvatus maitinimas įprastiniu būdu, t. y. kai reikiamas paciento energinių ir baltymų poreikis patenkinamas mažiau kaip 60 proc.

6.    Enterinė mitybos terapija suaugusiesiems skiriama, kai virškinimo trakto funkcija yra pakankama, tačiau dėl ligos ar sveikatos būklės neužtikrinamas paciento visavertis maitinimas per burną ar pacientui nustatytas žymus mitybos nepakankamumas, ar yra mitybos nepakankamumo rizika ir diagnozuotos ligos ar būklės, nurodytos Mitybos terapijos metodikoje.

7. Pagrindiniai naujagimių ir vaikų enterinės mitybos terapijos principai yra tokie patys kaip ir suaugusiųjų. Naujagimių ir vaikų enterinės mitybos terapijos indikacijos nurodytos Mitybos terapijos metodikoje.

8. Parenterinė mitybos terapija skiriama, kai:

8.1. normalios mitybos būklės pacientas daugiau kaip 7–10 parų per burną ar enterinio maitinimo metu gauna mažiau kaip 60 proc. energijos poreikio;

8.2. pacientas, kuriam diagnozuotas mitybos nepakankamumas arba mitybos nepakankamumo rizika, daugiau kaip 5 paras per burną ar enterinės mitybos terapijos metu gauna mažiau kaip 60 proc. energijos poreikio.

9. Pagrindinės naujagimių ir vaikų parenterinės mitybos terapijos indikacijos nurodytos Mitybos terapijos metodikoje.

10. Suaugusiųjų ir vaikų enterinės ir parenterinės mitybos kontraindikacijos yra nurodytos Mitybos terapijos metodikoje.

11. Mitybos nepakankamumo rizikos ir mitybos nepakankamumo išsamus įvertinimas, mitybos terapijos poreikio nustatymas atliekamas vadovaujantis Mitybos terapijos metodika.

 

IV SKYRIUS

MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKA

 

12. Enterinę mitybos terapiją:

12.1. skiria bet kurios profesinės kvalifikacijos gydytojas, vadovaudamasis enterinės mitybos terapijos indikacijomis ir kontraindikacijomis, Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

12.2     užtikrina slaugytojas, vadovaudamasis Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

12.3.    skiriantis gydytojas ir šias paslaugas užtikrinantis slaugytojas enterinės mitybos terapijos žinias ir įgūdžius tobulina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Mitybos terapijos žinios turi būti tobulinamos kartą per 5 metus išklausant 4 valandų trukmės mitybos terapijos mokymo programą.

13Parenterinę mitybos terapiją:

13.1.    suaugusiesiems skiria gydytojas gastroenterologas, gydytojas dietologas arba gydytojas anesteziologas reanimatologas, vadovaudamiesi parenterinės mitybos terapijos indikacijomis ir kontraindikacijomis, Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

13.2.    vaikams skiria gydytojas vaikų gastroenterologas arba vaikų intensyviosios terapijos gydytojas arba gydytojas dietologas, vadovaudamasis Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

13.3.    naujagimiams skiria gydytojas neonatologas, vadovaudamasis Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

13.4.    užtikrina slaugytojas, vadovaudamasis Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

13.5.    skiriantis gydytojas gastroenterologas, gydytojas vaikų gastroenterologas, gydytojas dietologas, gydytojas anesteziologas reanimatologas arba vaikų intensyviosios terapijos gydytojas, gydytojas neonatologas ir šias paslaugas užtikrinantis slaugytojas parenterinės mitybos terapijos žinias tobulina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Mitybos terapijos žinios turi būti tobulinamos kartą per 5 metus išklausant 4 valandų trukmės mitybos terapijos mokymo programą;

13.6.    taiko kitų profesinių kvalifikacijų gydytojai (vidaus ligų, vaikų ligų ir chirurgijos profilių) išklausę ne trumpesnę kaip 36 valandų trukmės mitybos terapijos mokymo programą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Mitybos terapijos žinios turi būti tobulinamos kartą per 5 metus išklausant 18 valandų trukmės mitybos terapijos mokymo programą.

 

V SKYRIUS

MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ APMOKĖJIMO TVARKA

 

14. Jeigu teikiant stacionarines paslaugas yra taikoma enterinio ar parenterinio maitinimo terapija, už paslaugas mokama taikant giminingų diagnozių grupių metodą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. V-1118 „Dėl Giminingų diagnozių grupių sąrašo, Normatyvinės gydymo trukmės ir giminingų diagnozių grupėms priskiriamų kainų koeficientų sąrašo bei bazinės aktyviojo gydymo atvejo kainos patvirtinimo“.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Aprašas privalomas ASP įstaigoms, jų steigėjams ir ASP įstaigų veiklą prižiūrinčioms įstaigoms.

 

__________________


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. birželio 21 d. įsakymu Nr. V-783

 

 

 

AMBULATORINIŲ MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ ORGANIZAVIMO IR TEIKIMO PACIENTŲ NAMUOSE TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ambulatorinių mitybos terapijos paslaugų organizavimo ir teikimo pacientų namuose tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja ambulatorinės mitybos terapijos tikslus, uždavinius, apibrėžia mitybos terapijos pacientų namuose indikacijas, šių paslaugų organizavimo, vykdymo ir apmokėjimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Mitybos terapijos centras – universiteto ligoninė, teikianti tretinio lygio gastroenterologijos, reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugas naujagimiams, vaikams ir suaugusiesiems.

2.2. Mitybos terapija namuose – asmens sveikatos priežiūros paslaugos, teikiamos pacientų namuose, siekiant užtikrinti mitybos terapijos paslaugų prieinamumą, tęstinumą bei patenkinti paciento energijos poreikius namų sąlygomis, skatinti paciento savirūpą.

2.3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Mitybos terapijos paslaugų stacionarines asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose organizavimo ir teikimo tvarkos apraše, Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. V-1026 „Dėl Ambulatorinių slaugos paslaugų namuose teikimo reikalavimų aprašo patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

MITYBOS TERAPIJOS NAMUOSE TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

3. Mitybos terapijos namuose tikslas – koreguojant mitybą ar pašalinant mitybos nepakankamumo riziką sumažinti ligų komplikacijų dažnį, mirštamumą, susijusį su mitybos nepakankamumu, hospitalizacijų skaičių, pagerinti pacientų gyvenimo kokybę, skatinant savirūpą išsaugoti jų savarankiškumą gyvenamojoje aplinkoje.

4. Mitybos terapijos namuose uždaviniai:

4.1. mitybos nepakankamumo ar jo rizikos identifikavimas;

4.2. paciento individualaus energijos poreikio nustatymas, maitinimo galimybių ir būdo (-ų) parinkimas, mitybos terapijos plano sudarymas;

4.3. pacientų ir jų artimųjų apmokymas;

4.4. tinkamas mitybos plano vykdymas ir kontrolė;

4.5. komplikacijų, susijusių su mitybos terapijos taikymu, prevencija ir valdymas.

 

III SKYRIUS

MITYBOS TERAPIJOS SKYRIMO NAMUOSE INDIKACIJOS IR KONTRAINDIKACIJOS

 

5. Enterinė ar parenterinė mitybos terapija namuose skiriama pacientams, kuriems dėl ligos maistu ar specialios paskirties papildomomis maisto medžiagomis neužtikrinamas visavertis (energinių, baltyminių ir kitų maisto medžiagų) maitinimas per burną, tačiau indikacijų hospitalizuoti pacientą nėra.

6. Enterinės mitybos terapijos namuose indikacijos:

6.1. nervų sistemos ligos (galvos smegenų insultas, išsėtinė sklerozė, galvos trauma ir kitos

neurologinės būklės, kurioms būdingi užsitęsę rijimo sutrikimai);

6.2. virškinimo trakto anatomijos ar funkcijos sutrikimai (įvairios kilmės stemplės stenozė / obstrukcija; įvairios kilmės skrandžio stenozė / obstrukcija; stemplės, skrandžio, dvylikapirštės ir tuščiosios žarnos proksimalinės dalies fistulės, kitos enterinės fistulės, kai per parą išsiskiria ne mažiau kaip 500 ml turinio; trumpos žarnos sindromas; malabsorbcijos sindromas; skrandžio / plonųjų žarnų funkcijos sutrikimai po operacijos);

6.3. raidos ir vystymosi sutrikimai (cerebrinis paralyžius);

6.4. medžiagų apykaitos ligos;

6.5. psichikos sutrikimas (demensija);

6.6. Krono liga, alergija maistui ar maisto netoleravimas.

7. Pagrindiniai naujagimių ir vaikų enterinės mitybos terapijos principai yra tokie patys kaip ir suaugusiųjų. Naujagimių ir nepakankamai augančių vaikų enterinės mitybos terapijos indikacijos nurodytos Lietuvos parenterinės ir enterinės mitybos draugijos parengtoje Mitybos terapijos metodikoje (toliau – Mitybos terapijos metodika), skelbiamoje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos interneto svetainėje adresu http://sam.lrv.lt/uploads/sam/documents/files/Veiklos_sritys/Asmens_sveikatos_prieziura/Diagnostikos_metodikos_ir_rekomendacijos/Metodikos/Mitybos%20metodika_2017-02-21.pdf.

8. Parenterinė mitybos terapija skiriama pacientams, kuriems neįmanoma užtikrinti mitybos poreikių per burną arba taikant enterinės mitybos terapiją ir kuriems galima skirti mitybos terapiją ambulatorinėmis sąlygomis.

9. Enterinės ir parenterinės mitybos kontraindikacijos suaugusiesiems ir vaikams nurodytos Mitybos terapijos metodikoje.

10. Mitybos nepakankamumo rizikos ir mitybos nepakankamumo išsamus įvertinimas, mitybos terapijos poreikio nustatymas atliekamas vadovaujantis Mitybos terapijos metodika.

 

 

IV SKYRIUS

AMBULATORINIŲ MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ NAMUOSE ORGANIZAVIMO IR VYKDYMO TVARKA

 

11.  Enterinę mitybos terapiją namuose:

11.1.  skiria bet kurios profesinės kvalifikacijos gydytojas, vadovaudamasis enterinės mitybos terapijos indikacijomis ir kontraindikacijomis, Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

11.2.  užtikrina enterinės mitybos terapiją skyrusio gydytojo ar bendrosios praktikos slaugytojo (toliau – slaugytojas) apmokytas pats pacientas arba apmokyti jo artimieji, vadovaudamiesi slaugytojo ir šią terapiją skiriančio gydytojo nurodymais;

11.3.  prižiūri slaugytojas, vadovaudamasis Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

11.4.  skiriantis gydytojas ir šias paslaugas prižiūrintis slaugytojas enterinės mitybos terapijos žinias tobulina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka.

12.  Parenterinę mitybos terapiją namuose:

12.1.  suaugusiesiems skiria mitybos terapijos centro gydytojas gastroenterologas, gydytojas dietologas arba gydytojas anesteziologas reanimatologas, vadovaudamiesi parenterinės mitybos terapijos namuose indikacijomis ir kontraindikacijomis, Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

12.2.  vaikams skiria mitybos terapijos centro gydytojas vaikų gastroenterologas, vaikų intensyviosios terapijos gydytojas arba gydytojas dietologas, vadovaudamiesi parenterinės mitybos terapijos namuose indikacijomis ir kontraindikacijomis, Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

12.3.  skiriantys gydytojai privalo apmokyti pacientą ir (arba) paciento artimuosius parenterinės mitybos terapijos namuose principų;

12.4.  skiriantys gydytojai privalo raštu informuoti šeimos gydytoją arba šeimos medicinos paslaugas teikiantį gydytoją apie pacientui skirtą parenterinę mitybos terapiją namuose;

12.5.  užtikrina pats pacientas arba jo artimieji, vadovaudamiesi slaugytojo ir šią terapiją skiriančio gydytojo nurodymais;

12.6.  prižiūri šeimos gydytojas arba šeimos medicinos paslaugas teikiantis gydytojas ir slaugytojas, vadovaudamiesi Mitybos terapijos metodika, savo profesinės kvalifikacijos medicinos norma ir savo pareigybės aprašymu;

12.7.  prižiūrintis šeimos gydytojas ir šias paslaugas teikiantis slaugytojas parenterinės mitybos terapijos namuose žinias tobulina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka ir kartą per 5 metus privalo išklausyti ne trumpesnę kaip 8 valandų neformalaus mokymo programą;

12.8.  koordinuoja mitybos terapijos centras – prireikus užtikrina paciento, kuriam skirta parenterinės mitybos terapija, konsultavimą ambulatoriškai, gydymą stacionare, paciento konsultavimą namuose telefonu bei šeimos gydytojo ir slaugytojo konsultavimą.

13.  Pirmais parenterinės mitybos terapijos namuose metais pacientas konsultuojamas ambulatoriškai mitybos terapijos centre ne rečiau kaip kartą per du mėnesius. Vėliau konsultacijų dažnis priklauso nuo paciento būklės, tačiau pacientas konsultuojamas ne rečiau kaip kartą per keturis mėnesius. Atsiradus ūmiems nepageidaujamiems simptomams, kateterių problemoms, pacientas konsultuojamas telefonu Mitybos terapijos centre dėl skubios hospitalizacijos tikslingumo.

14.  Parenterinės mitybos terapijos namuose efektyvumui  įvertinti,  komplikacijoms išvengti

Mitybos terapijos centre atliekami klinikiniai ir biocheminiai tyrimai, kurių dažnį ir apimtį nustato šio centro gydytojas.

 

V SKYRIUS

AMBULATORINIŲ MITYBOS TERAPIJOS PASLAUGŲ APMOKĖJIMO TVARKA

 

15Gydytojo ir (ar) slaugytojo vykdoma paciento, kuriam namuose taikoma mitybos terapija, priežiūra apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Aprašas privalomas asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, jų steigėjams ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų veiklą prižiūrinčioms įstaigoms.

 

______________________