LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRO 2015 m. lapkričio 24 d. ĮSAKYMO Nr. V-1330 „DĖL GYDYTOJO KARDIOLOGO IR SLAUGYTOJO KONSULTACIJOS, Į KURIĄ ĮEINA IR PACIENTO MOKYMAS, TEIKIMO ASMENIMS, SERGANTIEMS ŠIRDIES NEPAKANKAMUMU, REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. rugsėjo 23 d. Nr. V-2096

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijos, į kurią įeina ir paciento mokymas, teikimo asmenims, sergantiems širdies nepakankamumu, reikalavimų aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apaugos ministro 2015 m. lapkričio 24 d. įsakymu Nr. V-1330 „Dėl Gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijos, į kurią įeina ir paciento mokymas, teikimo asmenims, sergantiems širdies nepakankamumu, reikalavimų aprašo patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijos, į kurią įeina ir paciento mokymas, teikimo asmenims, sergantiems širdies nepakankamumu, reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus specialistams, teikiantiems gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultavimo, į kurią įeina ir paciento mokymas, paslaugą (toliau – konsultavimo paslauga), konsultavimo paslaugai teikti būtinų patalpų ir medicinos prietaisų reikalavimus, konsultavimo paslaugos organizavimo ir teikimo tvarką, indikacijas ir prieinamumo ir kokybės rodiklius.“

1.2. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11. Konsultavimo paslaugos teikiamos pagal gydytojo kardiologo arba šeimos gydytojo (arba vidaus ligų gydytojo) siuntimą. Pacientui, sergančiam širdies nepakankamumu, gali būti teikiama iki 4 konsultavimo paslaugų per 12 mėn., skaičiuojant nuo paskutinės širdies nepakankamumo aktyviojo gydymo stacionarinės paslaugos suteikimo. Pirma iš keturių konsultavimo paslaugų turi būti suteikiama per 30 d. po aktyviojo gydymo stacionarinės paslaugos suteikimo. Per 12 mėn. turi būti suteikta nors viena Aprašo 13.1 papunktyje nurodyta konsultacija.

1.3. Pakeičiu 12.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

12.1. pacientai, sergantys I–IV funkcinės klasės širdies nepakankamumu (pagal Niujorko širdies asociacijos (NYHA) funkcinio pajėgumo klasę), po gydymo stacionare dėl širdies nepakankamumo paūmėjimo, kuriems diagnozuotos pagrindinės ar gretutinės ligos pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“, (toliau − TLK-10-AM) žymimos kodais I50, I11.0, I13.0, išskyrus  pacientus, kuriems diagnozuota pagrindinė liga žymima  TLK-10-AM kodais I21-I22 ar I60–I69 ir kuriems 1 kalendorinių metų laikotarpiu buvo suteiktos stacionarinės slaugos bei palaikomojo gydymo paslaugos;“.

1.4. Papildau 22 punktu:

22. Konsultavimo paslaugų prieinamumas ir kokybė vertinama pagal Aprašo 5 priede nurodytus Gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijos, į kurią įeina ir paciento mokymas, teikimo asmenims, sergantiems širdies nepakankamumu, paslaugos prieinamumo ir kokybės rodiklius (toliau − ŠN rodikliai). Duomenų teikėjai praėjusių kalendorinių metų ŠN rodiklių reikšmes iki einamųjų metų balandžio 15 d. pateikia Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai. ŠN rodiklių reikšmes vertina Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtinta Gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacinių paslaugų pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, prieinamumo ir kokybės stebėsenos taryba.“

1.5. Papildau 23 punktu:

23. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos nustačiusi, kad konkrečiam pacientui gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultacijos, į kurią įeina ir paciento mokymas, paslauga buvo suteikta nesilaikant Aprašo reikalavimų, apie nustatytus pažeidimus informuoja teritorinę ligonių kasą, su kuria ASPĮ yra sudariusi sutartį, kuri sprendžia dėl patikrinimo atlikimo.“

1.6. Papildau 5 priedu (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2021 m. sausio 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                           Aurelijus Veryga

 

Gydytojo kardiologo ir slaugytojo

konsultacijos, į kurią įeina ir

paciento mokymas, teikimo

asmenims, sergantiems širdies

nepakankamumu, reikalavimų

aprašo

5 priedas

 

GYDYTOJO KARDIOLOGO IR SLAUGYTOJO KONSULTACIJOS, Į KURIĄ ĮEINA IR PACIENTO MOKYMAS, TEIKIMO ASMENIMS, SERGANTIEMS ŠIRDIES NEPAKANKAMUMU, PASLAUGOS PRIEINAMUMO IR KOKYBĖS RODIKLIAI

 

Eil. Nr.

Rodiklio pavadinimas

Rodiklio aprašymas

Siektina rodiklio

reikšmė

Duomenų teikėjas

1.        

Pacientų, sergančių širdies nepakankamumu[1] (toliau – ŠN pacientai), gavusių gydytojo kardiologo ir slaugytojo konsultavimo, į kurią įeina ir paciento mokymas, paslaugą (toliau –paslauga), dalis

ŠN pacientų, gavusių paslaugą, dalis nuo visų ŠN pacientų (proc.)

Nenustatoma

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministeri-jos (toliau – VLK)

Staciona-rinių paslaugų apskaitos posistemė

(toliau – SPAP)

2.        

ŠN pacientų, mirusių per 12 mėn. nuo aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo, dalis

ŠN pacientų, negavusių paslaugos ir mirusių[2] per 12 mėn. nuo aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų  suteikimo, dalis nuo visų ŠN pacientų (proc.)

 

Nenustatoma

VLK

3.        

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir mirusių per 12 mėn. nuo aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo, dalis

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir mirusių[3] per 12 mėn. nuo aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo, dalis nuo visų ŠN pacientų, gavusių paslaugą (proc.)

 

Ne daugiau kaip 7 proc.

 

VLK

4.        

ŠN pacientų, kurie po aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo per 12 mėnesių buvo pakartotinai hospitalizuoti stacionariniam aktyviam gydymui, dalis

ŠN pacientų, negavusių paslaugos, kurie per 12 mėnesių po aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo buvo pakartotinai hospitalizuoti  stacionariniam aktyviam gydymui nuo ligų, kurios pagal TLK-10-AM žymimos I00−I99 kodais, dalis nuo visų ŠN pacientų, gavusių paslaugą (proc.) 

Nenustatoma

VLK SPAP duomenys

5.        

ŠN pacientų, kurie gavo paslaugą ir po aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo per 12 mėnesių  buvo pakartotinai hospitalizuoti  stacionariniam aktyviam gydymui, dalis

ŠN pacientų, kurie gavo paslaugą ir kurie per 12 mėnesių po aktyviojo gydymo stacionarinių paslaugų suteikimo buvo pakartotinai hospitalizuoti  stacionariniam aktyviam gydymui dėl ligų, kurios pagal TLK-10-AM žymimos I00−I99 kodais, dalis nuo visų ŠN pacientų, gavusių paslaugą (proc.) 

 

Ne daugiau kaip 36 proc.

 

VLK SPAP duomenys

6.        

ŠN pacientų, kuriems implantuoti defibriliatoriai, dalis

ŠN pacientų, kuriems implantuoti defibriliatoriai, dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc.)

 

Ne mažiau kaip 2 proc.

VLK SPAP, ambulato-rinių paslaugų apskaitos posistemė (toliau – APAP) duomenys

7.        

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kuriems atliktas natriuretinių peptidų tyrimas bent 2 kartus, dalis

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kuriems atliktas natriuretinių peptidų tyrimas bent 2 kartus, dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc.)

Ne mažiau kaip 30 proc.

VLK SPAP, APAP duomenys

8.        

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kurių savirūpos balai, vertinami pagal Europos sergančiųjų širdies nepakankamumu savirūpos klausimyną,  padidėjo, dalis

ŠN pacientų, kurių pirmos ir paskutinės konsultacijos metu pagal Europos sergančiųjų širdies nepakankamumu savirūpos klausimyną nustatytas savirūpos balų skirtumas buvo ne mažesnis kaip 10 balų, dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc.)

Ne mažiau kaip 60 proc.

Paslaugą teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos (toliau − ASPĮ)

 

9.        

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kurių gyvenimo kokybės indeksas, vertinamas pagal Minesotos gyvenimo kokybės klausimyną, padidėjo, dalis

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kurių pirmos ir paskutinės konsultacijos metu pagal Minesotos gyvenimo kokybės klausimyną nustatytas gyvenimo kokybės indeksas padidėjo ne mažiau kaip 10 balų, dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc)

Ne mažiau kaip 55 proc.

ASPĮ

 

10.        

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kurių pirmos ir paskutinės konsultacijos metu 6 minučių ėjimo testo rezultatas padidėjo ne mažiau kaip 30 metrų,  dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų

ŠN pacientų, gavusių paslaugą ir kurių pirmos ir paskutinės konsultacijos metu 6 minučių ėjimo testo rezultatas padidėjo ne mažiau kaip 30 metrų, dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc.)

Ne mažiau kaip 40 proc.

ASPĮ

 

11.        

ŠN pacientų, gavusių paslaugą  30 d. laikotarpiu po stacionarinio gydymo ar ŠN diagnozės nustatymo (pirmą kartą), dalis

ŠN pacientų, gavusių paslaugą 30 d. laikotarpiu po stacionarinio gydymo ar ŠN diagnozės nustatymo (pirmą kartą), dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc.)

 

Ne mažiau kaip 40 proc.

VLK SPAP, APAP duomenys

12.        

ŠN pacientų, kuriems paslaugos suteiktos  4 kartus, dalis

ŠN pacientų, kuriems paslaugos suteiktos 4 kartus, dalis nuo visų paslaugą gavusių ŠN pacientų (proc.)

 

Ne mažiau kaip 30 proc.

VLK SPAP, APAP duomenys

 

13.        

ŠN pacientams paslaugą teikiančiame kabinete konsultuotų pacientų skaičius

ŠN pacientų, kuriems per vienus kalendorinius metus suteikta paslauga viename paslaugą teikiančiame kabinete, skaičius

Ne mažiau kaip 100

VLK SPAP, APAP duomenys

_______________________________



[1] ŠN pacientai – pacientai, vienų kalendorinių metų laikotarpiu pirmą kartą gavę aktyviojo gydymo stacionarinę paslaugą ir kuriems diagnozuotos pagrindinės ar gretutinės  ligos pagal Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtąjį pataisytą ir papildytą leidimą „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM), patvirtintą Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. vasario 23 d. įsakymu Nr. V-164 „Dėl Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos sutrikimų klasifikacijos dešimtojo pataisyto ir papildyto leidimo „Sisteminis ligų sąrašas“ (Australijos modifikacija, TLK-10-AM) įdiegimo“ (toliau − TLK-10-AM), buvo koduojamos kodais I11.0, I50, I13.0. Į ŠN pacientų skaičių neįskaičiuojami pacientai, kuriems diagnozuota pagrindinė  liga žymima TLK-10-AM kodais I21−I22 ir I60−I64, ir pacientai, kuriems vienų kalendorinių metų laikotarpiu buvo suteiktos stacionarinės slaugos bei palaikomojo gydymo paslaugos. 

[2] Į ŠN pacientų skaičių įskaičiuojami dėl visų mirties priežasčių asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir ne asmens sveikatos priežiūros įstaigose  mirę pacientai.

[3] Į ŠN pacientų skaičių įskaičiuojami dėl visų mirties priežasčių asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir ne asmens sveikatos priežiūros įstaigose mirę pacientai.