herbas2

 

Molėtų rajono savivaldybės taryba

 

 

 

SPRENDIMAS

 

Dėl molėtų rajono savivaldybės TRIUKŠMO PREVENCIJOS VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

2017 m. kovo 30 d. Nr. B1-55

Molėtai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 35 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 35 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 2 punktu,

Molėtų rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1.   Patvirtinti Molėtų rajono savivaldybės triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisykles (pridedama).

2.   Pripažinti netekusiu galios Molėtų rajono savivaldybės tarybos 2009 m. lapkričio 26 d. sprendimą Nr. B1-189 „Dėl Molėtų rajono triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo“.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                              Stasys Žvinys


 

PATVIRTINTA

Molėtų rajono savivaldybės tarybos

2017 m. kovo 30 d. sprendimu Nr.B1-55

 

MOLĖTŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TRIUKŠMO PREVENCIJOS VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Molėtų rajono savivaldybės triukšmo prevencijos viešosiose vietose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato triukšmo prevencijos teisinius pagrindus ir priemones viešosiose vietose, triukšmo valdymo subjektų (valdytojų) teises, pareigas, atsakomybę, triukšmo kontrolės tvarką.

2.     Šių Taisyklių tikslas – reglamentuoti veiklos, kurią vykdant skleidžiamas triukšmas, valdymą siekiant apsaugoti žmonių sveikatą bei aplinką nuo neigiamo triukšmo poveikio ir užtikrinti žmonių gyvenimo kokybę.

3.     Taisyklės netaikomos paties asmens keliamo ir jį veikiančio triukšmo atvejais, esant triukšmui darbo vietose ir transporto priemonių viduje.

4.     Taisyklės parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymu ir kitais teisės aktais.

5.     Šių Taisyklių privalo laikytis visi fiziniai ir juridiniai asmenys Molėtų rajono savivaldybės teritorijoje.

 

II SKYRIUS

PAGRINDINĖS TAISYKLIŲ SĄVOKOS

 

6.   Taisyklėse vartojamos sąvokos ir apibrėžimai:

6.1.   Triukšmas pagal kilmę yra:

6.1.1.      gamybinis-komercinis – įmonių technologinių įrenginių, pastatų inžinerinių įrengimų bei triukšmas, atsirandantis iš pastatų aptarnavimo veiklos (ventiliacijos, kondicionavimo įrenginiai, virtuvių technologiniai įrenginiai, šilumos punktai, transformatorinės, prekių pakrovimo-iškrovimo darbai ir panašiai);

6.1.2.      transporto – kelių, geležinkelių ir oro transporto keliamas triukšmas. Šiai grupei nepriskiriamas transporto priemonių signalizacijos ir aptarnaujančio transporto (prekes pervežančio, atliekas išvežančio) keliamas triukšmas;

6.1.3.      statybų – statybų metu keliamas triukšmas nepriklausomai nuo to, kas jį sukelia (mechanizmai, statybų darbai ar statybas aptarnaujantis transportas);

6.1.4.      laisvalaikio – renginių, eisenų, ceremonijų bei kitos laisvalaikio veiklos (kavinių, barų, restoranų, klubų, viešbučių ir kt.) keliamas triukšmas: lankytojų šūkavimas, švilpimas, dainavimas, grojimas muzikiniais instrumentais ar kitais garsiniais aparatais;

6.1.5.      buitinis triukšmas – gyvenamosiose patalpose keliamas triukšmas, sklindantis į kaimyninius butus bei viešąsias vietas.

7.    Triukšmingos transporto priemonės ir mechanizmai – motoriniai pjūklai, žoliapjovės, traktoriai ir kita technika, kuria atliekami ūkio darbai.

8.    Renginys – organizuotas viešas žmonių susibūrimas, veiksmas – koncertas, spektaklis, šventė, mugė, akcija, varžybos ir kt., kurio forma nepriskiriama susirinkimo sąvokai (mitingas, piketas, demonstracija, pilietinė akcija ir kt.).

9.    Viešoji vietaviešąja vieta, kurioje vykdoma prekyba, teikiamos paslaugos, laikytina Molėtų rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) teritorijoje esanti Savivaldybei ar valstybei nuosavybės teise priklausanti ar patikėjimo teise valdoma teritorija (gatvės, aikštės, skverai, parkai, pėsčiųjų takai, paplūdimiai bei jų prieigos ir kitos žmonių susibūrimo vietos) ir visuomenei prieinamas nuosavybės teise ar nuomos (panaudos) sutarties pagrindu valdomas (naudojamas) žemės sklypas, kuriuose teikiamos paslaugos, taip pat vykdoma prekyba nuo (iš) nekilnojamojo turto registre registruotų statinių, laikinųjų prekybos įrenginių, kioskų, paviljonų, prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų, lauko kavinių (toliau – viešoji vieta).

10Uždaros patalpos – izoliuota patalpa, kurios sienos, langai ir durys neleidžia sklisti garsui į aplinką.

11Diena – laikas nuo 7 val. iki 19 val.

12Vakaras – laikas nuo 19 val. iki 22 val.

13Naktis – laikas nuo 22 val. iki 7 val.

14.  Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatyme ir kituose triukšmą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

III SKYRIUS

TRIUKŠMO PREVENCIJOS PRIEMONĖS VIEŠOSIOSE VIETOSE

 

15.   Triukšmo prevencija įgyvendinama, siekiant valdyti triukšmą bei jo neigiamą poveikį žmonių sveikatai.

16.   Muzikinių ar kitų renginių viešose vietose metu bendras triukšmo fonas negali viršyti teisės aktais nustatytų normų. Renginių, vykstančių Molėtų rajono savivaldybės teritorijoje, laikas ir organizavimas vykdomas vadovaujantis Molėtų rajono savivaldybės tarybos (toliau – Savivaldybės taryba) sprendimu patvirtintose Renginių, vykstančių viešosiose vietose, organizavimo tvarka.

17.   Molėtų rajono savivaldybės viešosiose vietose nuo 22.00 val. iki 7.00 val. draudžiama:

17.1.     leisti muziką, groti muzikiniais instrumentais, kai triukšmas sklinda į aplinką, išskyrus renginių metu, kai yra gautas Savivaldybės leidimas;

17.2.     garsiai leisti muziką automobiliuose, esant atviroms automobilių durims arba atviriems automobilių langams;

17.3.     naudoti judrius triukšmo šaltinius, rankinius ir mechaninius prietaisus, keliančius triukšmą, jei tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą;

17.4.     naudoti civilinės pirotechnikos priemones, išskyrus valstybinių švenčių dienomis, taip pat per masinių pramogų renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka išduotas leidimas;

17.5.     uždarose patalpose leisti muziką, skleisti garsinę informaciją ar reklamą naudojant specialią garso stiprinimo aparatūrą, jei patalpose įrengti langai ar durys ar kitos angos yra atidarytos, o garsas tokiu būdu sklinda į išorinę aplinką ir trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą;

17.6.    nuosavuose namuose ir daugiabučių namų patalpose garsiai groti muziką kada garsas sklindą į išorinę aplinką ir trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą.

18.  Daugiabučių namų savininkų bendrijoms, jungtinės veiklos sutarties dalyviams, bendrojo naudojimo objektų administratoriams rekomenduojama namo vidaus taisyklėse nustatyti triukšmo prevencijos reikalavimus. Jie privalomi visiems daugiabučių namų patalpų savininkams ar kita teise valdantiems turtą asmenims.

19.  Teritorijų planavimo organizatoriai, užsakovai, rengdami ir tvirtindami teritorijų planavimo dokumentus ir planuodami ūkinę veiklą turi numatyti priemones bei būdus ir užtikrinti, kad nebus viršijami triukšmo ribiniai dydžiai, nustatyti galiojančioje Lietuvos higienos normoje.

 

IV SKYRIUS

TRIUKŠMO VALDYTOJŲ TEISĖS IR  PAREIGOS

 

20.  Triukšmo šaltinių valdytojai privalo laikytis šių Taisyklių, Molėtų rajono savivaldybės tarybos sprendimuose bei kituose teisės aktuose nustatytų triukšmo ribinių dydžių ir užtikrinti, kad naudojamų įrenginių, inžinerinių statinių ir sistemų, vykdomos ūkinės veiklos ir jos lemiamo triukšmo lygis neviršytų vietovei, kurioje naudojami triukšmo šaltiniai, nustatytų triukšmo ribinių dydžių.

21.  Triukšmo šaltinio valdytojai, planuojantys savo veikloje naudoti stacionarius triukšmo šaltinius, privalo įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atlikti triukšmo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai vertinimą.

22.  Triukšmo šaltinio valdytojas, veikiantis ar vykdantis ūkinę veiklą Savivaldybės tarybos patvirtintose triukšmo prevencijos zonose:

22.1.    per 30 dienų nuo šių zonų patvirtinimo privalo pateikti Molėtų rajono savivaldybės administracijai (toliau – Savivaldybės administracija) derinti triukšmo prevencijos veiksmų planą;

22.2.    kasmet pateikti Savivaldybės administracijai triukšmo prevencijos veiksmų planų įgyvendinimo ataskaitą.

23.  Triukšmo šaltinio valdytojai, planuojantys statybos, remonto, montavimo darbus gyvenamosiose vietovėse, privalo ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki šių darbų pradžios pateikti Molėtų rajono savivaldybės administracijai informaciją apie triukšmo šaltinių naudojimo vietą, planuojamą triukšmo lygį ir jo trukmę per parą, triukšmo mažinimo priemones. Savivaldybės administracijos direktorius nustato leidžiam` statybos darbų pradžios ir pabaigos laiką.

24.  Kontroliuojantiems pareigūnams pareikalavus, triukšmo šaltinio valdytojai privalo tikslinti ir keisti triukšmo prevencijos veiksmų planus ir juos įgyvendinti, tikslinti ir keisti triukšmo šaltinių naudojimo trukmę ir konkretų šių šaltinių veiklos pradžios ir pabaigos laiką.

25.  Triukšmo šaltinių valdytojai privalo:

25.1.    naudoti tik tokius triukšmo šaltinius, kurie neviršija nustatytų triukšmo ribinių dydžių;

25.2.    naudodami triukšmą keliančią įrangą ir prietaisus pasirinkti tokį būdą, kuris sudarytu galimybę neviršyti triukšmo ribinių dydžių;

25.3.    naudoti technologinę įrangą ir triukšmo šaltinius pagal technines sąlygas ir papildomas sąlygas, jeigu jas nustatė kompetentingos valstybės institucijos arba savivaldybių institucijos, suderinusios su sąlygas patvirtinusiomis institucijomis.

26.  Bet koks asmuo, veikiantis ar vykdantis ūkinę veiklą Savivaldybės tarybos patvirtintose triukšmo prevencijos zonose, turi teisę pateikti savivaldybės vykdomai institucijai motyvuotus pareiškimus dėl triukšmo šaltinių valdytojų veiklos ir dėl šioje vietoje atsirandančio triukšmo prevencijos ir mažinimo.

 

V SKYRIUS

TAISYKLIŲ KONTROLĖ

 

27.  Taisyklių vykdymą kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys, Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Molėtų rajono policijos komisariatas.

28.  Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys teikia asmenims triukšmo prevencijos ir mažinimo priemonių įgyvendinimo reikalavimus. Šiuos reikalavimus turi įvykdyti:

28.1.     juridiniai asmenys, besiverčiantys gamyba, – ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų;

28.2.     juridiniai asmenys, besiverčiantys prekyba, paslaugų teikimu – ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų;

28.3.    juridiniai asmenys, atliekantys statybos, rekonstrukcijos, remonto darbus viešosiose vietose, miesto ir kaimo gyvenamosiose vietovėse – ne vėliau kaip per 4 kalendorines dienas;

28.4.  fiziniai asmenys – ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas.

29.   Šių taisyklių 32.1–32.3 punktuose nurodyti terminai motyvuotu triukšmo šaltinių valdytojų prašymu gali būti pratęsti, bet ne ilgiau kaip pusę atitinkamo termino laiko.

30.   Triukšmo šaltinių skleidžiamo triukšmo matavimus atlieka atestuota, akredituota laboratorija ar kita kompetentinga įstaiga pagal galiojančią Lietuvos higienos normą.

 

VI SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ

 

31.    Juridiniai ir fiziniai asmenys, pažeidę šių Taisyklių reikalavimus, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

32.    Triukšmo šaltinio valdytojas, padaręs žalos žmonių sveikatai, turtui ir aplinkai, privalo ją atlyginti įstatymų numatyta tvarka.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33.    Šios Taisyklės gali būti keičiamos, pildomos ir panaikintos Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

______________________