KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KALĖJIMŲ DEPARTAMENTO PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2020 M. BALANDŽIO 1 D. ĮSAKYMO NR. V-88

„DĖL LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ ĮSTAIGŲ APSAUGOS IR PRIEŽIŪROS INSTRUKCIJOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. liepos 23 d. Nr. V-88

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Laisvės atėmimo vietų įstaigų apsaugos ir priežiūros instrukciją, patvirtintą Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos direktoriaus 2020 m. balandžio 1 d. įsakymu Nr. V-88 „Dėl Laisvės atėmimo vietų įstaigų apsaugos ir priežiūros instrukcijos patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu 15 punktą ir jį išdėstau taip:

15. Įstaigos Saugumo valdymo skyriaus viršininkas arba jo pavedimu Saugumo valdymo skyriaus darbuotojas kiekvienai dienai rengia Tarnybos organizavimo žiniaraštį, kuris pateikiamas tvirtinti įstaigos direktoriui arba pavaduotojui, kuriam priskirta administruoti apsaugos ir priežiūros sritį. Jame pataisos pareigūnams nurodomos konkrečios užduotys dėl apsaugos, priežiūros ir dinaminės priežiūros vykdymo. Šių žiniaraščių bylą saugo įstaigos vyriausiasis specialistas budinčiajai pamainai. Tarnybos organizavimo žiniaraštis gali būti pildomas elektroninėje formoje. Budinčiosios pamainos tarnyba organizuojama ir šis žiniaraštis rengiamas šia tvarka:“

1.2. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Pataisos pareigūnas, atliekantis dinaminės priežiūros funkcijas:

25.1. sprendžia įvairaus pobūdžio suimtųjų (nuteistųjų) problemas ir iškylančius klausimus arba pagal kompetenciją nukreipia pas kompetentingą specialistą;

25.2. kontroliuoja suimtųjų (nuteistųjų) gyvenamųjų patalpų švarą ir tvarką bei vizualiai įvertina jų techninę būklę (vertinami langai, grotos, kameros apšvietimas, skylės sienose ir t. t.);

25.3. organizuoja daiktų ir reikmenų (viršijančių nustatytą leistiną masę ir pan.) perdavimą saugoti įstaigos administracijai bei vykdo jų pasikeitimo ar grąžinimo kontrolę;

25.4. atlieka kitas Apsaugos ir priežiūros postų plane ir pareigybės aprašyme nustatytas funkcijas.“

1.3. Pakeičiu 102 punktą ir jį išdėstau taip:

102. Asmenys į įstaigas gali patekti per kontrolės ir praleidimo postą (vienu metu įleidžiami ne daugiau kaip trys asmenys) pateikę nustatyto pavyzdžio nuolatinį arba vienkartinį leidimą. Lietuvos Respublikos Seimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariai, Respublikos Prezidento patarėjai, Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriai ir jų padėjėjai, Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos ir Kalėjimų departamento valstybės tarnautojai, turintys teisę tikrinti įstaigų veiklą, teisėjai, prokurorai, ikiteisminio tyrimo ir specialiųjų tarnybų pareigūnai bei pataisos pareigūnai į įstaigą įleidžiami ir išleidžiami iš jos pateikę galiojantį tarnybinį pažymėjimą, o advokatai – pateikę galiojantį advokato pažymėjimą ir advokato orderį ar sprendimą dėl valstybės garantuojamos teisinės pagalbos suteikimo. Įstaigoje atliekantys bausmę nuteistieji – pateikę galiojantį leidimą įeiti į įstaigą arba išeiti iš jos.“

1.4.Pakeičiu 104 punktą ir jį išdėstau taip:

104. Įeinančių į įstaigas (išeinančių iš jų) asmenų apžiūros ir įvažiuojančių į įstaigų teritorijas (išvažiuojančių iš jų) transporto priemonių daiktų patikrinimai atliekami nuolat, išskyrus konvojavimą vykdantiems pareigūnams. Įeinančių į įstaigas (išeinančių iš jų) asmenų savalaikį patikrinimą organizuoja asmenis į Įstaigą įleidžiantis pataisos pareigūnas.“

1.5. Pakeičiu 107 punktą ir jį išdėstau taip:

107. Pataisos pareigūnai, atliekantys asmenų ir jų blaivumo (apsvaigimo) patikrinimą, taip pat daiktų bei transporto priemonių apžiūrą, privalo būti reiklūs, korektiški ir mandagūs, nežeminti asmenų garbės ar orumo. Esant įstaigoje įrengtam stacionariam alkoholio kiekio matuokliui, darbuotojai, direktoriaus nustatyta tvarka, tikrinasi blaivumą savarankiškai.“

1.6. Pakeičiu 114 punktą ir jį išdėstau taip:

114. Įeinančio į įstaigą asmens apžiūra ir jo daiktų patikrinimas atliekamas dalyvaujant daiktų savininkui, bei privalomai naudojant vaizdo registratorių. Kriminalinės žvalgybos pareigūnų įnešami daiktai, kurie būtini jų veiklai užtikrinti, turi būti sudėti į atskirą dėžę, segtuvą ar kitą uždarą šių daiktų laikymo priemonę ir pateikiami tikrinimui atskirai. Teisę tikrinti minėtus daiktus turi tik Kalėjimų departamento ir (ar) įstaigos direktoriaus įgalioti pataisos pareigūnai, kuriems suteikta teisė dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima ne žemesne slaptumo žyma kaip „Slaptai“. Tikrinant Kriminalinės žvalgybos pareigūnų įnešamus daiktus, vaizdo registratorius nenaudojamas.“

1.7. Pakeičiu 226 punktą ir jį išdėstau taip:

226. Suimtąjį (nuteistąjį) perkėlus į kitą įstaigą, vadovaujantis įstaigos direktoriaus įsakymu, kuriuo suimtasis (nuteistasis) įrašytas į linkusiųjų pabėgti įskaitą, laikotarpiu nuo suimtojo (nuteistojo) atvykimo į įstaigą dienos iki įrašymo į linkusiųjų pabėgti įskaitą pagrįstumo ir tikslingumo svarstymo komisijoje taikomi papildomi režimo reikalavimai, skirti įrašytiems į linkusiųjų pabėgti įskaitą suimtiesiems (nuteistiesiems).

Per mėnesį laiko nuo atvykimo dienos komisijoje turi būti apsvarstytas visų naujai atvykusių suimtųjų (nuteistųjų), įrašytų į linkusiųjų pabėgti suimtųjų (nuteistųjų) įskaitą, nebuvusių įrašytų į šią įskaitą šioje įstaigoje, buvimo įskaitoje pagrįstumas ir tikslingumas.

Naujai atvykusių suimtųjų (nuteistųjų), įrašytų į linkusiųjų pabėgti įskaitą, išbraukimas iš šios įskaitos organizuojamas ir įforminamas šios instrukcijos 222 punkte nustatyta tvarka. Komisijai nutarus, kad suimtąjį (nuteistąjį) išbraukti iš linkusiųjų pabėgti įskaitos nėra pagrindo, į komisijos posėdį iškviečiamas svarstomas suimtasis (nuteistasis), kuriam suteikiama teisė pasiaiškinti. Komisijai įvertinus nuteistojo paaiškinimus ir nutarus, kad suimtąjį (nuteistąjį) išbraukti iš linkusiųjų pabėgti įskaitos nėra pagrindo, toks sprendimas įforminamas posėdžio protokolu, kuriame komisija teikia siūlymą įstaigos direktoriui neišbraukti suimtojo (nuteistojo) iš linkusiųjų pabėgti įskaitos. Jei įstaigos direktorius pritaria komisijos siūlymui, neišbraukti suimtojo (nuteistojo) iš linkusiųjų pabėgti įskaitos, šį sprendimą patvirtina įsakymu. Direktoriaus įsakymo ir komisijos posėdžio protokolo išrašas (arba įsakymo ir protokolo kopijos arba nuorašai), su kuriais supažindinami suimtieji (nuteistieji), palikti įskaitoje, jiems pasirašius, saugomi suimtojo (nuteistojo) asmens byloje. Suimtųjų (nuteistųjų) buvimo linkusiųjų pabėgti įskaitoje tikslingumas šiame punkte nustatyta tvarka nesprendžiamas suimtiesiems (nuteistiesiems) laikinai išvykus iš įstaigos atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmų baudžiamosiose bylose arba dėl bylų nagrinėjimo teisme, perkėlus iš įstaigų dėl patraukimo baudžiamojon atsakomybėn kitoje byloje, jeigu jiems paskirta kardomoji priemonė – suėmimas, perkėlus juos gydytis į laisvės atėmimo vietų ligoninę (grąžinus atgal iš laisvės atėmimo vietų ligoninės) ir jų laikino perkėlimo į kitas įstaigas metu.“

1.8. Pakeičiu 236 punktą ir jį išdėstau taip:

236. Suimtąjį (nuteistąjį) perkeliant į kitą įstaigą, nuo jo atvykimo dienos iki įrašymo į linkusiųjų užpulti įskaitą pagrįstumo ir tikslingumo svarstymo komisijoje, vadovaujantis įstaigos direktoriaus įsakymu, kuriuo suimtasis (nuteistasis) įrašytas į šią įskaitą, taikomi papildomi režimo reikalavimai, skirti įrašytiems į linkusiųjų užpulti įskaitą suimtiesiems (nuteistiesiems).

Per mėnesį laiko nuo atvykimo dienos komisijoje turi būti apsvarstytas visų naujai atvykusių suimtųjų (nuteistųjų), įrašytų į linkusiųjų užpulti suimtųjų (nuteistųjų) įskaitą, nebuvusių įrašytų į įskaitą šioje įstaigoje, buvimo įskaitoje pagrįstumas ir tikslingumas.

Naujai atvykusių suimtųjų (nuteistųjų), įrašytų į linkusiųjų užpulti įskaitą, išbraukimas iš įskaitos organizuojamas ir įforminamas šios instrukcijos 235 punkte nustatyta tvarka. Komisijai nutarus, kad suimtąjį (nuteistąjį) išbraukti iš linkusiųjų užpulti įskaitos nėra pagrindo, į komisijos posėdį pristatomas svarstomas suimtasis (nuteistasis), kuriam suteikiama teisė pasiaiškinti. Komisijai įvertinus nuteistojo paaiškinimus ir nutarus, kad suimtąjį (nuteistąjį) išbraukti iš linkusiųjų užpulti įskaitos nėra pagrindo, apie priimtą sprendimą informuojamas suimtasis (nuteistasis), o toks sprendimas įforminamas posėdžio protokolu, kuriame komisija teikia siūlymą įstaigos direktoriui neišbraukti suimtojo (nuteistojo) iš linkusiųjų užpulti įskaitos. Jei įstaigos direktorius pritaria komisijos siūlymui, neišbraukti suimtojo (nuteistojo) iš linkusiųjų užpulti įskaitos, šį sprendimą patvirtina įsakymu. Direktoriaus įsakymo ir komisijos posėdžio protokolo išrašas (arba įsakymo ir protokolo kopijos arba nuorašai), saugomi suimtojo (nuteistojo) asmens byloje. Suimtųjų (nuteistųjų) buvimo linkusiųjų užpulti įskaitoje tikslingumas šiame punkte nustatyta tvarka nesprendžiamas suimtiesiems (nuteistiesiems) laikinai išvykus iš įstaigos atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmų baudžiamosiose bylose arba dėl bylų nagrinėjimo teisme, perkėlus iš įstaigų dėl patraukimo baudžiamojon atsakomybėn kitoje byloje, jeigu jiems paskirta kardomoji priemonė – suėmimas, perkėlus juos gydytis į laisvės atėmimo vietų ligoninę (grąžinus atgal iš laisvės atėmimo vietų ligoninės) ir jų laikino perkėlimo į kitas įstaigas metu.“

1.9. Pakeičiu Laisvės atėmimo vietų įstaigų apsaugos ir priežiūros instrukcijos 23 priedą ir jį išdėstau taip:

„Laisvės atėmimo vietų įstaigų

apsaugos ir priežiūros instrukcijos

23 priedas

 

NELEISTINŲ ĮSINEŠTI IR TURĖTI LAISVĖS ATĖMIMO VIETŲ ĮSTAIGOSE DAIKTŲ SĄRAŠAS

 

1. Asmenims, atvykstantiems į pasimatymus su suimtaisiais (nuteistaisiais), neleidžiama įsinešti bet kokius daiktus, nešulius, ryšulius, rankines, išskyrus:

1.1. higienos priemones;

1.2. kambario avalynę bei vaikams (kūdikiams) skirtą maistą, jei į pasimatymą atvykstama su vaiku (kūdikiu);

1.3. vaistus (ne daugiau kaip 5 vnt.), kurie yra gamintojo pakuotėje, turint gydytojo receptą, rekomendaciją, – tik su įstaigos administracijos leidimu (vaistus draudžiama įsinešti į pasimatymų patalpas, sudaromos sąlygos juos vartoti ne pasimatymų patalpose);

1.4. mokėjimo kortelę, kai asmuo atvyksta į ilgalaikį pasimatymą ir pageidauja apsipirkti įstaigos teritorijoje veikiančioje parduotuvėje (mokėjimo kortelę įsinešti į pasimatymų patalpą draudžiama);

1.5. kambario avalynę (šlepetes), miegui skirtus drabužius (1 vnt.), kai asmuo atvyksta į ilgalaikį pasimatymą.

2. Įstaigų darbuotojams ir kitiems asmenims į laisvės atėmimo vietų įstaigas neleidžiama įsinešti ir turėti šiuos daiktus:

2.1. visų rūšių šaunamuosius ir nešaunamuosius ginklus, šaudmenis bei sprogmenis, elektros šoko įtaisus, ginklų, šaudmenų ir sprogmenų aprašymus, dujų balionėlius ir kitas specialiąsias priemones;

2.2. daiktus, kurių civilinė apyvarta uždrausta;

2.3. narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas ir gaminius, kurių sudėtyje yra šių medžiagų (išskyrus tabako gaminius), bet kokios konsistencijos mieles;

2.4. aštrius, bukus, smailius, aštriabriaunius daiktus ir įrankius, kurie gali sužeisti arba gali būti perdaryti taip, kad būtų galima sužeisti. Išskyrus įstaigų darbuotojams valgyti skirtus stalo įrankius;

2.5. toksiškas, sprogstamąsias, degiąsias medžiagas ir preparatus (bet kokias sprogstamąsias ar labai lengvai užsidegančias medžiagas (išskyrus žiebtuvėlį, degtukus), galinčias kelti grėsmę asmenų sveikatai, įstaigos ir asmenų saugumui ir turtui);

2.6. pinigus, vertybinius popierius, vertingus daiktus (išskyrus nešiojamus papuošalus, laikrodžius);

2.7. garso, vaizdo įrašymo (fiksavimo) prietaisus, optinius prietaisus, bet kokias ryšio priemones (telefonus, jų dalis, priedus, SIM korteles, informacijos laikmenas ir pan.);

2.8. elektros ir mechaninius prietaisus;

2.9. asmeninius šaltkalvio, staliaus ar kitus įrankius;

2.10. pornografinio ir smurtą propaguojančio turinio informaciją.

3. Pataisos pareigūnams, įstaigos darbuotojams ir kitiems asmenims su įstaigos direktoriaus ar jo įgalioto pataisos pareigūno leidimu galima įsinešti ir turėti šiuos daiktus:

3.1. vaistus (ne daugiau kaip 5 vnt.), kurie yra gamintojo pakuotėje, turint gydytojo receptą ar rekomendaciją (vaistų turėjimą budinčiosios pamainos pataisos pareigūnams kontroliuoja vyriausiasis specialistas budinčiajai pamainai ar jį pavaduojantis pataisos pareigūnas ir gali leisti su savimi turėti iki 5 vnt. vaistų arba sudaro sąlygas juos vartoti);

3.2. muzikos instrumentus, garso ir vaizdo aparatūrą, dekoracijas ir kitus reikmenis, reikalingus meno ar muzikos renginiams;

3.3. tarnybai ar darbinei veiklai naudojamus daiktus ir reikmenis (kompiuterius jų priedus ir pan.);

3.4. įstaigos teritorijoje (administraciniame kieme), tam skirtoje vietoje, šios įstaigos darbuotojai savo tarnybos (darbo) laiku gali laikyti dvirates transporto priemones.

_______________________“

 

1.10. Pakeičiu Laisvės atėmimo vietų įstaigų apsaugos ir priežiūros instrukcijos 24 priedą ir jį išdėstau taip:

„Laisvės atėmimo vietų įstaigų

apsaugos ir priežiūros instrukcijos

24 priedas

 

 

DARBUOTOJŲ, TURINČIŲ TEISĘ ĮSINEŠTI Į LAISVĖS ATĖMIMO VIETOS ĮSTAIGĄ

TARNYBINIUS MOBILIUOSIUS TELEFONUS, SĄRAŠAS

 

 

Teisę įsinešti į įstaigą tarnybinius mobiliuosius telefonus (mobiliojo ryšio telefono aparatus ir jų priedus su SIM kortelėmis), įtrauktus į Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos (toliau – Kalėjimų departamentas), jam pavaldžių įstaigų (toliau – įstaiga) ar valstybės įmonių prie šių įstaigų buhalterinę apskaitą, turi:

1. Kalėjimų departamento darbuotojai:

1.1. direktorius;

1.2. direktoriaus pavaduotojas;

1.3. Kalėjimų departamento patarėjas;

1.4. valdybos, administracinio padalinio vadovas;

1.5. pataisos pareigūnai, kuriems priskirta administruoti apsaugos ir priežiūros sritį;

1.6. pataisos pareigūnai, vykdantys kriminalinės žvalgybos ar ikiteisminio tyrimo funkcijas;

1.7. Imuniteto skyriaus pareigūnai.

2. Įstaigos darbuotojai:

2.1. direktorius;

2.2. direktoriaus pavaduotojas;

2.3. Saugumo valdymo skyriaus viršininkas ir jį pavaduojantis pataisos pareigūnas;

2.4. vyriausiasis specialistas (atsakingas už dinaminės priežiūros įgyvendinimą bei vykdymą);

2.5. vyresnysis specialistas (atsakingas už nuteistuosius, kuriems suteikta teisė išvykti už įstaigos teritorijos ribų be sargybos arba be palydos ir nuteistuosius, kurie laisvės atėmimo bausmę atlieka atvirosios kolonijos sąlygomis);

2.6. vyriausiasis specialistas budinčiajai pamainai (atliekantis įstaigos direktoriaus budinčiojo padėjėjo funkcijas);

2.7. specialistas budinčiajai pamainai (atliekantis įstaigos direktoriaus budinčiojo padėjėjo pavaduotojo funkcijas);

2.8. Resocializacijos skyriaus viršininkas;

2.9. Laisvės atėmimo vietų ligoninės Pirminės asmens sveikatos priežiūros skyriaus padalinio administratorius;

2.10. Laisvės atėmimo vietų ligoninės budintysis gydytojas ir/ar skyriaus vedėjas;

2.11. Kalėjimų departamento prevencinės grupės skyriaus vadas ir jo pavaduotojas;

2.12. konvojaus viršininku paskirtas pataisos pareigūnas;

2.13. darbuotojas, įstaigos direktoriaus įsakymu paskirtas atsakingu už vaizdo konferencijų įrangos naudojimą, jos priežiūrą ir vaizdo konferencijų organizavimą;

2.14. administracinio padalinio, vykdančio ūkinės veiklos funkcijas, vadovas;

2.15. Tyrimų skyriaus viršininkas.

3. Valstybės įmonės prie pataisos įstaigos ir jos filialų vadovybė.

4. Įstaigos direktorius tvirtina sąrašą, kuriame nurodoma, kurie šio priedo 2 – 3 punktuose nurodytas pareigas einantys asmenys turi teisę įsinešti į įstaigos teritoriją tarnybinius mobiliuosius telefonus. Sąraše turi būti nurodytas asmens, kuriam suteikiama teisė įsinešti tarnybinį mobilųjį telefoną, vardas ir pavardė, einamos pareigos, mobiliojo telefono modelis, IMEI kodas ir abonento telefono numeris. Šio sąrašo kopijas privalo turėti pataisos pareigūnai, atliekantys tarnybą kontrolės ir praleidimo postuose (kontroliuojančiuose asmenų įėjimo (išėjimo), transporto priemonių įvažiavimo į įstaigos teritoriją (išvažiavimo iš jos) tvarką).

_______________________“

 

2. Nurodau Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos Veiklos organizavimo skyriui šį įsakymą teisės aktų nustatyta tvarka paskelbti Teisės aktų registre.

 

 

 

Kriminalinės žvalgybos valdybos viršininkas,
atliekantis direktoriaus funkcijas                                                        Jevgenij Chleborodov