LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRO

2009 M. BIRŽELIO 9 D. ĮSAKYMO NR. A1-381 „DĖL DUOMENŲ APIE SAVIVALDYBIŲ FUNKCIJOMS ATLIKTI SKIRTŲ LĖŠŲ PANAUDOJIMĄ TEIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTERIJAI TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. gruodžio 29 d. Nr. A1-669

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2009 m. birželio 9 d. įsakymą Nr. A1-381 „Dėl Duomenų apie savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų panaudojimą teikimo Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

SOCIALINĖS APSAUGOS IR DARBO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SAVIVALDYBIŲ FUNKCIJOMS ATLIKTI SKIRTŲ LĖŠŲ PASKIRSTYMO, PERVEDIMO, NAUDOJIMO IR DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“ ir siekdama užtikrinti tinkamą savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų paskirstymą, pervedimą, naudojimą ir atsiskaitymą:

t v i r t i n u Savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų paskirstymo, pervedimo, naudojimo ir duomenų pateikimo tvarkos aprašą.“

2. N u s t a ta u, kad:

2.1. Šis įsakymas įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

2.2. Savivaldybių administracijos, teikdamos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ataskaitas už 2014 m. ketvirtąjį ketvirtį, vadovaujasi iki šio įsakymo įsigaliojimo nustatyta tvarka.

3. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal nustatytą veiklos sritį.

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė                                                 Algimanta Pabedinskienė


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2009 m. birželio 9 d. įsakymu Nr. A1-381

(Lietuvos Respublikos

socialinės apsaugos ir darbo ministro

2014 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. A1-669 redakcija)

 

SAVIVALDYBIŲ FUNKCIJOMS ATLIKTI SKIRTŲ LĖŠŲ PASKIRSTYMO, PERVEDIMO, NAUDOJIMO IR DUOMENŲ PATEIKIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų paskirstymo, pervedimo, naudojimo ir duomenų pateikimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams (toliau – specialios tikslinės dotacijos), numatytų atitinkamų metų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme, išskyrus Valstybės investicijų programoje numatytoms kapitalo investicijoms finansuoti, paskirstymo, pervedimo, naudojimo ir savivaldybių funkcijoms atlikti skirtų lėšų atsiskaitymo tvarką.

 

II SKYRIUS

LĖŠŲ PASKIRSTYMAS IR PERVEDIMAS

 

2. Specialios tikslinės dotacijos savivaldybių administracijoms paskirstomos remiantis atitinkamų metų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto patvirtintų asignavimų paskirstymo pagal programas, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu dėl Valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams paskirstymo savivaldybių administracijoms patvirtinimo, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kanclerio potvarkiu dėl Valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams paskirstymo ketvirčiais savivaldybių administracijoms patvirtinimo.

3. Įsigaliojus Lietuvos Respublikos tam tikrų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymui, savivaldybių administracijos per 2 darbo dienas raštu pateikia Socialinių paslaugų priežiūros departamentui prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – departamentas) banko sąskaitos, skirtos specialių tikslinių dotacijų lėšoms pervesti, rekvizitus. Pasikeitus banko sąskaitos rekvizitams, savivaldybių administracijos raštu nedelsdamos apie tai informuoja departamentą.

4. Departamentas, vadovaudamasis Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos finansų ministro 2000 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. 195 „Dėl Valstybės biudžeto lėšų išdavimo iš valstybės iždo sąskaitos taisyklių patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos finansų ministerijos Valstybės iždo departamentui pateikia mokėjimo paraiškas dėl specialioms tikslinėms dotacijoms skirtų lėšų pervedimo į savivaldybės administracijos raštu nurodytą sąskaitą banke:

4.1. socialinei paramai mokiniams – kas mėnesį, iki einamojo mėnesio 6 dienos, atsižvelgiant į lėšų poreikį šioms išmokoms mokėti;

4.2. socialinėms paslaugoms – kas mėnesį, iki einamojo mėnesio 6 dienos, lygiomis dalimis;

4.3. socialinėms išmokoms ir kompensacijoms skaičiuoti ir mokėti, vaiko teisių apsaugai, jaunimo teisių apsaugai, dalyvauti rengiant ir įgyvendinant darbo rinkos politikos priemones ir gyventojų užimtumo programas, pagal teisės aktus savivaldybėms perduotoms įstaigoms išlaikyti ir būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms skaičiuoti ir mokėti – kas ketvirtį, iki einamojo ketvirčio pirmo mėnesio 6 dienos, lygiomis dalimis.

5. Padidinus savivaldybės administracijai Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu metams skirtas specialių tikslinių dotacijų lėšas išmokoms mokėti, atitinkamai didinamos lėšos, skirtos šioms išmokoms administruoti. Mažinant specialių tikslinių dotacijų lėšas išmokoms mokėti, atitinkamai mažinamos lėšos, skirtos šioms išmokoms administruoti. 

 

III SKYRIUS

LĖŠŲ NAUDOJIMAS

 

6. Einamaisiais metais specialios tikslinės dotacijos naudojamos teisės aktų nustatyta tvarka pagal tikslinę paskirtį iki einamųjų metų gruodžio 31 d.

7. Specialioms tikslinėms dotacijoms skirtos lėšos gali būti naudojamos išlaidoms, kurios yra tiesiogiai susijusios su valstybinių (valstybės perduotų savivaldybėms) funkcijų vykdymu, aiškiai nustatomos ir pagrindžiamos dokumentais, patirtos nepažeidžiant Lietuvos Respublikos teisės aktų.

8. Savivaldybių administracijos einamaisiais metais nepanaudotas specialių tikslinių dotacijų lėšas privalo grąžinti iki kitų metų sausio 7 dienos į departamento atsiskaitomąją sąskaitą LT927300010002465983, esančią „Swedbank“, AB banke, banko kodas 73000, mokėjimo paskirtyje nurodant, kurių metų lėšos grąžinamos, programos ir priemonės kodą, finansavimo šaltinį, valstybės funkciją, ekonominės klasifikacijos straipsnį, grąžinamą sumą.

9. Savivaldybės administracija, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (toliau – ministerija) ir departamentui paprašius, privalo teikti visą informaciją, susijusią su lėšų, skirtų specialioms tikslinėms dotacijoms, panaudojimu, ir informaciją, kurios reikia įvertinti ir užtikrinti specialių tikslinių dotacijų naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą ir rezultatyvumą.

10. Ne pagal paskirtį panaudotos specialių tikslinių dotacijų lėšos grąžinamos departamentui į Aprašo 8 punkte nurodytą sąskaitą, mokėjimo paskirtyje nurodant, kurių metų lėšos grąžinamos, programos ir priemonės kodą, finansavimo šaltinį, valstybės funkciją, ekonominės klasifikacijos straipsnį, grąžinamą sumą, arba išieškomos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

11. Savivaldybių administracijos permokėtas ir grąžintas, savivaldybės administracijos sprendimu išskaičiuotas ar teismo tvarka išieškotas specialių tikslinių dotacijų lėšas privalo grąžinti departamentui į Aprašo 8 punkte nurodytą sąskaitą banke, mokėjimo paskirtyje nurodant, kurių metų lėšos grąžinamos, programos ir priemonės kodą, finansavimo šaltinį, valstybės funkciją, ekonominės klasifikacijos straipsnį, grąžinamą sumą.

12. Savivaldybių administracijos už banke laikomas specialių tikslinių dotacijų lėšas gautas palūkanas metų pabaigoje privalo pervesti departamentui iki kitų po ataskaitinių metų sausio 7 d. į Aprašo 8 punkte nurodytą sąskaitą banke, nurodant programos ir (ar) priemonės kodą.

 

IV SKYRIUS

DUOMENŲ PATEIKIMAS

 

13. Duomenys ataskaitose pateikiami už kiekvieną ketvirtį.

14. Statistiniai duomenys apie socialines išmokas ir kompensacijas, nustatytas Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme (toliau – PSP įstatymas), Lietuvos Respublikos paramos mirties atveju įstatyme, Lietuvos Respublikos kompensacijų nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, bei jų šeimoms įstatyme (toliau – socialinės išmokos ir kompensacijos) pateikiami užpildant Aprašo 1 priedą (toliau – 1 priedas):

14.1. duomenys apskaitomi ir nurodomi tą mėnesį, kurį socialinės išmokos ir kompensacijos buvo išmokėtos, nepriklausomai nuo to, ar tai sutampa su socialinės išmokos ir kompensacijos paskyrimo mėnesiu. Pavyzdžiui, trims (vasario, kovo ir balandžio) mėnesiams socialinė pašalpa buvo paskirta kovo mėnesį. Duomenys apskaitomi ir nurodomi tą mėnesį, kurį socialinė pašalpa buvo išmokėta, t. y. kovo, balandžio ir gegužės mėnesiais;

14.2. apie kiekvieną ketvirtinėje ataskaitoje nurodytą socialinę išmoką ir kompensaciją pateikiami šie duomenys nurodytais vienetais:

14.2.1. asmenų skaičius – žmonėmis. Asmuo – tai vaikas ar suaugęs asmuo, kuriam skirta socialinė išmoka ir kompensacija;

14.2.2. bendrai gyvenančių asmenų arba vienų gyvenančių asmenų (toliau – bendrai gyvenančių asmenų grupė) skaičius – vienetais. Apskaitomos bendrai gyvenančių asmenų grupės, kurioms išmokėtos socialinės išmokos ir kompensacijos. Bendrai gyvenantys asmenys arba vieni gyvenantys asmenys teikiant duomenis apskaitomi kaip viena gyventojų grupė;

14.2.3. išlaidos socialinėms išmokoms ir kompensacijoms – eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus);

14.3 tiek asmuo, tiek bendrai gyvenančių asmenų grupė apskaitomi kaip vienas socialinės išmokos ir kompensacijos gavėjas nepriklausomai nuo:

14.3.1. socialinių išmokų ir kompensacijų gavimo laikotarpio (mėnuo, ketvirtis, metai). Pavyzdžiui, penkių bendrai gyvenančių asmenų grupei kalendorinių metų sausio mėnesį buvo mokama socialinė pašalpa. Po to bendrai gyvenančių asmenų grupė vasario mėnesį nesikreipė dėl šios pašalpos. Tačiau nuo kovo mėnesio buvo mokama iš naujo paskirta socialinė pašalpa, t. y. pašalpa buvo mokama 2 kartus tą patį ketvirtį, tačiau ne dviem gavėjams, o vienam – tai pačiai bendrai gyvenančių asmenų grupei. Pateikiant duomenis apie kalendorinių metų pirmąjį ketvirtį šiai bendrai gyvenančių asmenų grupei išmokėtą socialinę pašalpą, nurodoma: 5 asmenys ir 1 bendrai gyvenančių asmenų grupė;

14.3.2. gautų socialinių išmokų ir kompensacijų rūšių. Pavyzdžiui, dviejų bendrai gyvenančių asmenų grupė gali gauti socialinę pašalpą ir būsto šildymo išlaidų kompensacijas. Realiai bendrai gyvenančių asmenų grupė gauna 2 socialines išmokas ir kompensacijas, tačiau sumuojant, kiek iš viso asmenų ir bendrai gyvenančių asmenų grupių gavo įvairias socialines išmokas ir kompensacijas, tiek asmuo, tiek bendrai gyvenančių asmenų grupė apskaitomi kaip vienas dviejų socialinių išmokų ir kompensacijų gavėjas ir ataskaitoje nurodama: 2 asmenys ir 1 bendrai gyvenančių asmenų grupė;

14.4 išlaidos apskaitomos ir nurodomos kaip kasinės išlaidos nustatyto dydžio socialinėms išmokoms ir kompensacijoms išmokėti. Išimtis taikoma, nurodant duomenis apie išlaidas būsto šildymo išlaidų ir išlaidų vandeniui kompensacijoms, kurios apskaitomos kaip faktinės išlaidos tą mėnesį gyventojams suteiktoms kompensacijoms (Aprašo 14.7.2 papunkčio numatyta tvarka). Į išlaidas neįskaitomos socialinių išmokų ir kompensacijų administravimo išlaidos;

14.5. duomenų apie socialines išmokas ir kompensacijas sumavimas pagal jų rūšis ir laikotarpius:

14.5.1. sumuotinos tik išlaidos socialinėms išmokoms ir kompensacijoms pagal skirtingas jų rūšis ir už skirtingus laikotarpius (mėnesį, ketvirtį, metus). Pavyzdžiui, galima pasakyti, kokio dydžio buvo išlaidos vienos, kelių ar visų rūšių socialinėms išmokoms ir kompensacijoms išmokėti per ketvirtį, metus ar kitą laikotarpį;

14.5.2. asmenų ir bendrai gyvenančių asmenų grupių skaičius negali būti tiesiogiai sumuojamas nei pagal atskiras socialinių išmokų ir kompensacijų rūšis, nei pagal skirtingus laikotarpius. Priešingu atveju tie patys gavėjai būtų klaidingai pakartotinai apskaitomi: kelis kartus – kaip gaunantys socialines išmokas ir kompensacijas skirtingais laikotarpiais, ir kelis kartus – kaip gaunantys daugiau nei vieną socialinę išmoką ir kompensacijas (Aprašo 14.3 papunktyje nustatyta tvarka);

14.6. duomenys apie socialinę pašalpą (1 priedo 1 eilutė) apskaitomi taip:

14.6.1. pašalpa periodinė, todėl duomenys apie šią pašalpą apskaitomi kiekvieną mėnesį, kurį ji išmokama, ir per visą ataskaitinį laikotarpį, į kurį įeina;

14.6.2. duomenys apie socialinę pašalpą išskiriami, kai ji teikiama abiem PSP įstatyme nustatytais būdais: pinigais ir nepinigine forma;

14.7. būsto šildymo išlaidų ir išlaidų vandeniui kompensacijos (1 priedo 2 eilutė):

14.7.1. duomenys apie kas mėnesį mokamas kompensacijas apskaitomi vadovaujantis Aprašo 14.6.1 papunktyje nustatyta tvarka, o duomenys apie visam šildymo sezonui išmokėtas vienkartines kompensacijas (pavyzdžiui, už šildymo kietu kuru ar kt. išlaidas) apskaitomi tik vieną kartą tą mėnesį, kurį jos išmokamos, ir per visą ataskaitinį laikotarpį (ketvirtį, metus), į kurį įeina. Pavyzdžiui, trijų bendrai gyvenančių asmenų grupei kalendorinių metų sausio mėnesį visam šildymo sezonui išmokėta vienkartinė būsto šildymo išlaidų kompensacija kietam kurui įsigyti už praėjusių metų spalio, lapkričio ir gruodžio mėnesius bei kalendorinių metų sausio, vasario ir kovo mėnesius, o penkių bendrai gyvenančių asmenų grupei už praėjusių metų gruodžio mėnesį kalendorinių metų sausio mėnesį išmokėta paskirta kas mėnesį mokėti būsto šildymo išlaidų kompensacija. Pateikiant duomenis apie kalendorinių metų sausio mėnesį šioms bendrai gyvenančių asmenų grupėms išmokėtas kompensacijas, 1 priedo 2.2 eilutėje nurodoma: 8 asmenys ir 2 bendrai gyvenančių asmenų grupės;

14.7.2. tais atvejais, kai kompensacijos gyventojams skiriamos ne pinigais, o išmokamos apskaičiuotų kompensacijų sumą pervedant energiją, kurą, geriamąjį ir karštą vandenį tiekiančioms įmonėms ar fiziniams asmenims, duomenys apie kompensacijas apskaitomi tą mėnesį, kurį gyventojams jos buvo suteiktos, t. y. neatsižvelgiant į tai, kad už kompensacijas savivaldybė įmonei sumokėjo vėliau. Pavyzdžiui, kalendorinių metų sausio mėnesį penkių bendrai gyvenančių asmenų grupei kompensuotos būsto šildymo išlaidos už praėjusių metų lapkričio ir gruodžio mėnesį ir kalendorinių metų sausio mėnesį, kalendorinių metų vasario mėnesį – už kalendorinių metų vasario mėnesį. Savivaldybė energiją tiekiančiai įmonei šių kompensacijų išlaidas apmokėjo kalendorinių metų kovo mėnesį. Ataskaitoje pateikiant duomenis apie šiai bendrai gyvenančių asmenų grupei suteiktas kompensacijas, kalendorinių metų sausio mėnesį nurodoma 5 asmenys ir 1 bendrai gyvenančių asmenų grupė, taip pat ir kalendorinių metų vasario mėnesį – 5 asmenys ir 1 bendrai gyvenančių asmenų grupė;

14.7.3. pateikiant duomenis, atliekamas skirtingų kompensacijų rūšių duomenų sumavimas vadovaujantis Aprašo 14.3.2 papunktyje nustatyta tvarka;

14.7.4. duomenys apie kompensacijas išskiriami, kai jos teikiamos abiem PSP įstatyme nustatytais būdais: pinigais ir apskaičiuotų kompensacijų sumą pervedant energiją, kurą, geriamąjį ir karštą vandenį tiekiančioms įmonėms ar fiziniams asmenims;

14.7.5. duomenys apie kredito, paimto daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti), ir palūkanų apmokėjimą už asmenis, turinčius teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją (1 priedo 3 eilutė), apskaitomi vadovaujantis Aprašo 14.6.1 papunktyje nustatyta tvarka;

14.8. duomenys apie savivaldybės tarybos sprendimu skirtą socialinę pašalpą ir kompensacijas (1 priedo 4 eilutė):

14.8.1. duomenys apie savivaldybės tarybos sprendimu skirtą socialinę pašalpą apskaitomi vadovaujantis Aprašo 14.6.1 papunktyje nustatyta tvarka;

14.8.2. duomenys apie savivaldybės tarybos sprendimu skirtas kas mėnesį mokamas kompensacijas apskaitomi vadovaujantis 14.6.1 papunktyje nustatyta tvarka, o apie išmokėtas vienkartines kompensacijas visam šildymo sezonui (pavyzdžiui, už išlaidas šildymui kietu kuru ar kt.) apskaitomi tik vieną kartą tą mėnesį, kurį ji išmokama, ir per visą ataskaitinį laikotarpį (ketvirtį, metus), į kurį įeina;

14.9. duomenys apie socialinę paramą, skiriamą kitais PSP įstatyme nenumatytais atvejais iš savivaldybės biudžeto lėšų (vienkartinė pašalpa; apmokama skola už būstą; kompensuojamos išlaidos už didesnį karšto ir geriamojo vandens kiekį, negu šiame įstatyme nustatytas normatyvas; kompensuojamos šiame įstatyme nenurodytos būsto išlaikymo išlaidos, kita socialinė parama), ir duomenys apie savivaldybės tarybos nustatyta tvarka išmokėtą laidojimo pašalpą iš savivaldybės biudžeto lėšų pateikiami 1 priedo 5 eilutėje;

14.10. laidojimo pašalpa (1 priedo 7 eilutė). Pašalpa vienkartinė, todėl duomenys apie šią išmoką apskaitomi tik vieną kartą tą mėnesį, kurį ji išmokama, ir per visą ataskaitinį laikotarpį (ketvirtį, metus), į kurį įeina. Asmuo suprantamas kaip mirusysis, kuriam palaidoti išmokama pašalpa;

14.10.1. informacija apie savivaldybės tarybos nustatyta tvarka išmokėtą laidojimo pašalpą iš savivaldybės biudžeto lėšų pateikiama 1 priedo 7 eilutėje.

14.11. kompensacijos nepriklausomybės gynėjams (1 priedo 8 eilutė) – duomenys apie kas mėnesį mokamas kompensacijas apskaitomi vadovaujantis Aprašo 14.6.1 papunktyje nustatyta tvarka;

14.12. „Iš viso“ (1 priedo 6, 9 ir 10 eilutės). Atliekamas duomenų sumavimas vadovaujantis Aprašo 14.5 papunktyje nustatyta tvarka.

14.13. „Iš viso per ketvirtį“ (ketvirtinės ataskaitos stulpelis). Atliekamas kiekvienos socialinės išmokos ir kompensacijos kiekvieno mėnesio duomenų sumavimas ir visų kiekvienos socialinės išmokos ir kompensacijos ketvirtinių duomenų sumavimas vadovaujantis Aprašo 14.5 papunktyje nustatyta tvarka.

15. Statistiniai duomenys apie vaiko teisių apsaugos funkcijai savivaldybėse įgyvendinti skirtų lėšų panaudojimą pateikiami užpildant Aprašo 2 priedo (toliau – 2 priedas) lenteles:

15.1. vaiko teisių apsaugos funkcijai savivaldybėse įgyvendinti panaudotos lėšos (2 priedo 1 lentelė) ketvirtinėje ataskaitoje nurodomos eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus). Nurodomos kasinės išlaidos vaiko teisių funkcijai savivaldybėse įgyvendinti;

15.2. „Darbo užmokestis ir socialinio draudimo įmokos“ (2 priedo 1 lentelės 1.1 eilutė). Nurodomos lėšos, skirtos savivaldybių vaiko teisių apsaugos valstybės tarnautojų darbo užmokesčiui padengti ir socialinio draudimo įmokoms sumokėti;

15.3. „Kitos išlaidos“ (2 priedo 1 lentelė 1.2 eilutė). Nurodomos lėšos, skirtos darbo vietai išlaikyti, ryšiams, komandiruotėms, transportui išlaikyti, kvalifikacijai tobulinti;

15.4. „Informacija apie pareigybių skaičių“ (2 priedo 2 lentelė) (duomenys pildomi apie kiekvieną pareigybę atskiroje eilutėje). Šioje lentelėje pateikiama informacija apie vaiko teisių apsaugos specialistų pareigybių skaičių, jų pareigybių lygį ir kategoriją, kvalifikacinę klasę, stažą (metais), darbo užmokestį, socialinio draudimo įmokas ir priemokas (eurais). Lentelėje nurodomas skiriamų priemokų ketvirčio vidurkis.

16. Statistiniai duomenys apie jaunimo teisių apsaugos funkcijai savivaldybėse įgyvendinti skirtų lėšų panaudojimą pateikiami užpildant Aprašo 3 priedą (toliau – 3 priedas):

16.1. jaunimo teisių apsaugos funkcijai savivaldybėse įgyvendinti panaudotos lėšos ketvirtinėje ataskaitoje nurodomos eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus). Nurodomos kasinės išlaidos vaiko teisių ir jaunimo teisių funkcijoms savivaldybėse įgyvendinti;

16.2. „Darbo užmokestis ir socialinio draudimo įmokos“ (3 priedo 1 lentelės 1.1 eilutė). Nurodomos lėšos, skirtos savivaldybės jaunimo reikalų koordinatoriaus darbo užmokesčiui padengti ir socialinio draudimo įmokoms sumokėti;

16.3. „Kitos išlaidos“ (3 priedo 1 lentelės 1.2 eilutė). Nurodomos lėšos, skirtos darbo vietai išlaikyti, ryšiams, komandiruotėms, transportui išlaikyti, kvalifikacijai tobulinti;

16.4. „Informacija apie pareigybių skaičių“ (3 priedo 2 lentelės 1 eilutė). Šioje eilutėje pateikiama informacija apie jaunimo teisių apsaugos specialistų pareigybių skaičių, jų pareigybių lygį ir kategoriją, kvalifikacinę klasę, stažą (metais), skiriamas priemokas (eurais), darbo užmokestį ir socialinio draudimo įmokas.

17. Statistiniai duomenys apie socialinės globos asmenims su sunkia negalia teikimą savivaldybėse pateikiami užpildant Aprašo 4 priedą (toliau – 4 priedas):

17.1. duomenys pateikiami nurodytais vienetais:

17.1.1 asmenų skaičius – žmonėmis. Asmuo – tai: senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo su sunkia negalia, atitinkantis Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo (toliau – Metodika), patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. balandžio 5 d. įsakymu Nr. A1-94 „Dėl Asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir skyrimo tvarkos aprašo ir senyvo amžiaus asmens bei suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio nustatymo metodikos patvirtinimo“ 1 priedo 23 punkto nuostatas; suaugęs asmuo su sunkia negalia, atitinkantis Metodikos 2 priedo 25 punkto nuostatas; vaikas su sunkia negalia, atitinkantis Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2006 m. rugsėjo 9 d. įsakymu Nr. A1-255 „Dėl Socialinės globos poreikio vaikui su negalia nustatymo metodikos patvirtinimo“, priedo 14 punkto nuostatas;

17.1.2. išlaidos asmenų su sunkia negalia socialinei globai finansuoti – eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus);

17.2. duomenys apie asmenį apskaitomi ir nurodomi tą ketvirtį, kurį asmuo gavo socialinę globą (gyveno socialinės globos įstaigoje ar gavo socialinę globą įstaigoje arba savo namuose). Lėšos, skirtos asmenų su sunkia negalia socialinei globai finansuoti, apskaitomos ir nurodomos tą ketvirtį, kurį pervedamos asmenį globojusiai socialinės globos įstaigai;

17.3. asmuo apskaitomas kaip vienas socialinę globą gaunantis asmuo visą jam savivaldybės sprendimu skirtą socialinės globos gavimo ir pasinaudojimo ja laiką nepriklausomai nuo:

17.3.1. socialinės globos trukmės paros metu, pvz., asmuo, sausio, vasario, kovo mėnesiais gavęs ilgalaikę (trumpalaikę) socialinę globą visą parą globos namuose ar dienos socialinę globą dalį paros, einamųjų metų pirmą ketvirtį nurodoma: 1 asmuo;

17.3.2. socialinės globos trukmės per savaitę, pvz., asmuo, sausio, vasario, kovo mėnesiais gavęs trumpalaikę ar dienos socialinę globą 5 dienas per savaitę, einamųjų metų pirmą ketvirtį nurodoma: 1 asmuo;

17.3.3. socialinės globos trukmės per ketvirtį, pvz., asmuo, kovo, balandžio, gegužės mėnesiais gavęs socialinę globą, einamųjų metų pirmą ketvirtį ir antrą ketvirtį nurodoma: 1 asmuo;

17.4. duomenų apie socialinės globos teikimą sumavimas:

17.4.1. ataskaitose sumuojamos išlaidos socialinei globai finansuoti pagal skirtingas jos rūšis (dienos globa, trumpalaikė ir ilgalaikė socialinė globa) (4 priedo 7 stulpelio 4 eilutė);

17.4.2. nurodyto laikotarpio ataskaitoje sumuotinas asmenų skaičius pagal socialinės globos rūšis ir jos gavimo vietą, pvz., pirmą ketvirtį dienos socialinę globą gavusių asmenų skaičių sudaro dienos socialinę globą įstaigoje ir asmens namuose gavusių asmenų skaičių suma;

17.4.3. nurodyto laikotarpio ataskaitoje sumuotinas asmenų skaičius pagal socialines grupes stulpelyje „iš viso“ (4 priedo 6 stulpelis), pvz., asmenų, pirmą ketvirtį gavusių dienos socialinę globą įstaigoje, skaičius „iš viso“ lygus senyvo amžiaus asmenų, suaugusių asmenų ir vaikų, gavusių dienos socialinę globą įstaigoje, skaičių sumai;

17.4.4. nesumuojamas skaičius asmenų už skirtingus ataskaitinius laikotarpius. Priešingu atveju tie patys gavėjai būtų klaidingai pakartotinai apskaitomi – kelis kartus, kaip gaunantys socialinę globą skirtingais laikotarpiais, numatytais Aprašo 17.3 papunktyje.

18. Statistiniai duomenys apie socialinės priežiūros socialinės rizikos šeimoms teikimą pateikiami užpildant Aprašo 5 priedą (toliau – 5 priedas):

18.1. duomenys pateikiami nurodytais vienetais:

18.1.1. socialinių darbuotojų skaičius ir pareigybės – vienetais. Ketvirtinėje ataskaitoje nurodomas ataskaitinio laikotarpio pabaigos socialinių darbuotojų ir pareigybių skaičius;

18.1.2. socialinės rizikos šeimų, kurioms teikiamos socialinės priežiūros paslaugos savivaldybėje, ir jose augančių vaikų skaičius – vienetais;

18.1.3. „Panaudota lėšų per atsiskaitomąjį ketvirtį“ (5 priedo 4 eilutė) – eurais (suapvalinus iki sveiko skaičiaus). Nurodomos kasinės išlaidos socialinei priežiūrai socialinės rizikos šeimoms teikti;

18.2. ketvirtinėje ataskaitoje nurodoma savivaldybėje įdarbintų darbuotojų, teikiančių socialinės priežiūros paslaugas socialinės rizikos šeimoms, turimas (neturimas) aukštasis išsilavinimas, pavaldumas, teritorija, kurioje teikia paslaugas, ir panaudotos lėšos;

18.3. darbuotojai, nurodyti 5 priedo 1.3.4 eilutėje, kurie patenka į Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 37 straipsnio 3 dalies išimtį, t. y. kuriems, skaičiuojant nuo 2006 m. iki senatvės pensijos amžiaus, buvo likę ne daugiau kaip 7 metai, nenurodomi 5 priedo 1.3.5 eilutėje.

19. Statistiniai duomenys apie savivaldybių dalyvavimą, rengiant ir įgyvendinant aktyvias darbo rinkos politikos priemones bei užimtumo rėmimo programas (viešųjų darbų organizavimą) pateikiami užpildant Aprašo 6 priedą (toliau – 6 priedas):

19.1. „Viešuosius darbus dirbusių asmenų skaičius“ (6 priedo 1 stulpelis) – žmonėmis. Nurodomas vidutinis per ketvirtį viešuosius darbus dirbusių asmenų skaičius;

19.2. „Dirbtų valandų skaičius“ (6 priedo 2 stulpelis) – valandomis. Sumuojamas faktinis kiekvieno asmens dirbtų valandų skaičius. Jeigu asmuo dirbo ne visą darbo laiką, tai jo darbo laikas perskaičiuojamas į pilną darbo laiką;

19.3. „Savivaldybei skirta lėšų“ (6 priedo 3 stulpelis) – eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus). Nurodoma ketvirčiui iš valstybės biudžeto viešiesiems darbams faktiškai skirta lėšų suma;

19.4. „Panaudota lėšų darbdaviui kompensuojamoms kitoms su viešųjų darbų atlikimu susijusioms išlaidoms finansuoti“ (6 priedo 4 stulpelis), „Panaudota lėšų darbdaviui kompensuojamam darbo užmokesčiui ir kompensacijoms už nepanaudotas atostogas mokėti“ (6 priedo 5 stulpelis), „Panaudota lėšų darbdaviui kompensuojamoms socialinio draudimo įmokoms mokėti“ (6 priedo 6 stulpelis), eurais (suapvalinus iki sveiko skaičiaus). Kiekviename stulpelyje nurodomos kasinės ketvirčio išlaidos;

19.5. „Panaudota lėšų viešiesiems darbams organizuoti“ (6 priedo 7 stulpelis) – eurais (suapvalinus iki sveiko skaičiaus). Atliekamas 4, 5 ir 6 stulpeliuose nurodytų duomenų sumavimas.

20. Statistiniai duomenys apie būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijų teikimą pateikiami užpildant Aprašo 7 priedą (toliau – 7 priedas):

20.1. duomenys apskaitomi ir nurodomi tą mėnesį, kurį būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijos buvo išmokėtos, nepriklausomai nuo to, ar tai sutampa su būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijos paskyrimo mėnesiu;

20.2. apie kiekvieną ketvirtinėje ataskaitoje nurodytą būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensaciją pateikiami šie duomenys nurodytais vienetais:

20.2.1. asmenų skaičius – žmonėmis. Asmuo – tai vaikas ar suaugęs asmuo, kuriam skirta būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacija;

20.2.2. šeimų arba vienų gyvenančių asmenų (toliau – šeimų) skaičius – vienetais. Šeima – sutuoktiniai ir, jeigu turi, jų vaikas (vaikai), taip pat susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likęs (likę) gyventi jų vaikas (vaikai), arba vienas iš tėvų ir jo vaikas (vaikai) iki 18 metų. Į šeimos sudėtį taip pat įskaitomi nedirbantys ir savarankiškos veiklos nevykdantys nesusituokę ir savo vaikų (įvaikių) neauginantys pilnamečiai vaikai (įvaikiai) iki 24 metų, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose ir kitose formaliojo švietimo įstaigose, aukštosiose mokyklose pagal nuolatinės formos studijų programas (studentai), taip pat bendrojo ugdymo mokyklas baigę pilnamečiai vaikai (įvaikiai) laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo mokyklų baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, taip pat asmenys, teismo tvarka pripažinti šeimos nariais, arba asmenys, teismo pripažinti neveiksniais ir likę gyventi su savo tėvais, jeigu jiems nustatyta globa. Šeimos nariais gali būti laikomi sutuoktinių ar asmens kartu gyvenantys tėvai (įtėviai). Apskaitomos šeimos, kurioms išmokėtos būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijos. Šeimos arba vieni gyvenantys asmenys teikiant duomenis apskaitomi kaip viena gyventojų grupė;

20.2.3. išlaidos būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms – eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus);

20.3. išlaidos apskaitomos ir nurodomos kaip kasinės išlaidos nustatyto dydžio būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms išmokėti. Į išlaidas neįskaitomos būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijų administravimo išlaidos;

20.4. duomenų apie būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijas sumavimas pagal jų rūšis ir laikotarpius:

20.4.1. išlaidos būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms sumuotinos pagal skirtingas jų rūšis ir už skirtingus laikotarpius (mėnesį, ketvirtį, metus). Pavyzdžiui, galima pasakyti, kokio dydžio buvo išlaidos vienos ar kitos, ar visų rūšių būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijoms išmokėti per ketvirtį, metus ar kitą laikotarpį;

20.4.2. asmenų ir šeimų skaičius negali būti tiesiogiai sumuojamas nei pagal atskiras būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijų rūšis, nei pagal skirtingus laikotarpius. Priešingu atveju, tie patys gavėjai būtų klaidingai pakartotinai apskaitomi: kelis kartus – kaip gaunantys būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensacijas skirtingais laikotarpiais, ir kelis kartus – kaip gaunantys daugiau nei vieną būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių dalies kompensaciją (asmens ir šeimos, kaip vieno būsto nuomos ar išperkamosios būsto nuomos mokesčių kompensacijų gavėjo, apibrėžimas Aprašo 20.2 papunktyje).

21. Statistiniai duomenys apie savivaldybėms, pagal teisės aktus, perduotoms įstaigoms išlaikyti lėšų panaudojimą pateikiami užpildant Aprašo 8 priedą (toliau – 8 priedas):

21.1. įstaigoms išlaikyti panaudotos lėšos ketvirtinėje ataskaitoje nurodomos eurais (suapvalinus iki sveikojo skaičiaus). Nurodomos kasinės išlaidos savivaldybėms pagal teisės aktus perduotoms įstaigoms išlaikyti;

21.2. „Darbo užmokestis“ (8 priedo 1 eilutė). Šioje eilutėje nurodomos lėšos, skirtos įstaigos darbuotojų darbo užmokesčiui padengti;

21.3. „Socialinio draudimo įmokos“ (8 priedo 2 eilutė). Šioje eilutėje nurodomos lėšos, skirtos įstaigos darbuotojų socialinio draudimo įmokoms sumokėti;

21.4. „Kitos išlaidos“ (8 priedo 3 eilutė). Šioje eilutėje nurodomos lėšos, skirtos mitybai, medikamentams, komunalinėms paslaugoms, ryšiams, komandiruotėms, transportui išlaikyti, kvalifikacijai tobulinti ir kt.

22. Duomenys Biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ketvirtinėje ataskaitoje (Aprašo 9 priedas (toliau – 9 priedas) pateikiami eurais ir euro centais pagal kiekvieną priemonę, valstybės funkciją ir finansavimo šaltinį atskirai.

23. Biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ketvirtinės ataskaitos (9 priedas) stulpelių pildymas:

23.1. eilutėje „Asignavimų planas metams, įskaitant patikslinimus“ įrašoma einamųjų metų Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu patvirtinta valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams lėšų metinė suma pagal priemonę;

23.2. eilutėje „Asignavimų planas ataskaitiniam laikotarpiui, įskaitant patikslinimus“ įrašoma ataskaitiniam laikotarpiui ministerijos potvarkiu skirta suma pagal priemonę;

23.3. eilutėje „Gauti asignavimai per ataskaitini ketvirtį“ įrašoma gauta asignavimų suma priemonės vykdymui per ataskaitinį ketvirtį;

23.4. eilutėje „Gauti asignavimai nuo metų pradžios“ įrašoma nuo metų pradžios gauta asignavimų suma priemonės vykdymui;

23.5. eilutėje „Kasinės išlaidos per ataskaitinį ketvirtį“ įrašoma per ataskaitinį ketvirtį gavėjams išmokėta specialiųjų tikslinių dotacijų suma;

23.6. eilutėje „Kasinės išlaidos nuo metų pradžios“ įrašoma gavėjams nuo metų pradžios išmokėta specialiųjų tikslinių dotacijų suma;

23.7. eilutėje „Grąžinta einamųjų metų finansavimo suma iki 20...-12-31“ įrašoma einamaisiais metais grąžinta einamųjų metų finansavimo suma;

23.8. eilutėje „Grąžinta einamųjų metų finansavimo suma nuo 20...-01-01 iki 20...-01-07“ įrašoma einamųjų metų finansavimo suma, grąžinta kitų metų sausio 1–7 dieną;

23.9. eilutėje „Grąžinta praėjusių laikotarpių finansavimo suma nuo 20...-01-01 iki 20...-12-31“ įrašoma grąžinta finansavimo suma už praėjusius laikotarpius;

23.10. eilutėje „Grąžinta banko palūkanų nuo 20...-01-01 iki 20...-12-31“ įrašoma grąžinta banko palūkanų suma, gauta už banke laikomas specialiųjų tikslinių dotacijų lėšas.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

24. Savivaldybių administracijos teikia ministerijai (elektroninėje ir popierinėje laikmenose) 19 priedus pasibaigus kiekvienam kalendorinių metų ketvirčiui iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 20 d.

25. Savivaldybių administracijos teikia departamentui (elektroninėje ir popierinėje laikmenose) 9 priedą – pasibaigus kiekvienam kalendorinių metų ketvirčiui iki kito ketvirčio pirmojo mėnesio 10 d.

26. Savivaldybių administracijos teisės aktų nustatyta tvarka užtikrina specialiųjų tikslinių dotacijų panaudojimą pagal tikslinę paskirtį, naudojimo teisėtumą, ekonomiškumą, efektyvumą ir rezultatyvumą.

27. Savivaldybių administracijos statistines ketvirtines ataskaitas (1–8 priedai) teikia ministerijai, biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ketvirtinę ataskaitą (9 priedas) – departamentui.

28. Visi ataskaitų langeliai turi būti užpildyti. Tik tuo atveju, kai kurio nors rodiklio nėra, naudojami sutartiniai ženklai – statistinėse ketvirtinėse ataskaitose (1–8 priedai) – „-“, biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ketvirtinėje ataskaitoje (9 priedas) – „0,00“.

29. Ataskaitose pateikiami duomenys turi būti tikslūs. Prieš pateikiant duomenis, turi būti patikrinama, ar suminio stulpelio duomenys atitinka sumuojamų stulpelių sumą.

30. Paaiškėjus, kad pateikti duomenys pasikeitė, pateikiamos patikslintos ataskaitos.

31. Teikiamose ataskaitose nurodoma visa informacija apie asmenis, atsakingus už duomenų pateikimą: rengėjo pareigų pavadinimas, vardas, pavardė, telefono numeris ir elektroninio pašto adresas.

32. Statistines ketvirtines ataskaitas (1–8 priedai) pasirašo savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos tarnautojas ar darbuotojas ir atsakingo padalinio vadovas, biudžeto išlaidų sąmatos vykdymo ketvirtinę ataskaitą (9 priedas) – savivaldybės administracijos direktorius arba jo įgaliotas savivaldybės administracijos tarnautojas ar darbuotojas ir vyriausiasis buhalteris (finansininkas).

 

__________________